KOUS EN S. WIENER Co BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. 7J NUMMER 192.TWEE BLADEN.WOENSDAG I 16 AÜGUSTUS 1933' EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. pj| zeer voordeelige prijzen MIDDELBURG MIDDELBURG. SOES. VLISSINGEN. WALCHERE N. I tfrowwciaU B MIDDELBURG5CHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8jj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux; Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. NOODLIJDENDE GEMEENTEN. Een brief van den minister. De minister van 'binnenlandsche za ken heeft een brief gericht tot de colJ leges van Ged. Staten, waaraan het vol gende wordt ontleend; „In verband met het feit, dat het dienstjaar 1933 reeds voor de helft is verstreken bestaat geen bezwaar, dat de besturen van gemeenten, welke hun ne begrooting zonder raming van een post voor Rijksonderstand in de kosten der gemeentehuishouding niet sluitend hebben kunnen maken, ingevolge art. 246 der gemeentewet door uw college worden gemachtigd tot het doen van uitgaven tot het volle bedrag, hetwelk op de onderscheidene begroo tingen is uitgetrokken, voor zoover deze uitgaven gevolg zijn van contractueele verplichtingen, waaraan de gemeenten zich niet of niet meer kunnen onttrek ken, zooals jaarwedden, loonen, renten, aflossingen, premies voor verzekeringen pensioensstortingen. Voorts bestaat geen bezwaar, dat deze gemeentebesturen worden gemachtigd tot het doen van andere uitgaven tot drie-vierde gedeel te der aangevraagde posten der begroo ting, waartegen uw college geen beden kingen heeft en voorzoover zij betrek king hebben op strikt onvermijdelijke uitgaven". ZAANDAMS GEMEENTEREKENING. Een millioenentekort. De Zaandamsche gemeenterekening over 1932 doet blijken, dat de inkomsten van den kapitaaldienst 12.798.382 heb ben bedragen en de uitgaven 15.818.292 zoodat het nadeelig slot op den buiten gewonen dienst is 3.01 9,9 0 9. Dat moet door leening worden gedekt. Op den gewonen dienst werd ontvan gen ƒ5.080.476 en uitgegeven 5.167.533 zoodat deze dienst een nadeelig slot aan wijst van 87.056. Dit nadeelig slot zoo zeggen B- en W. wordt verklaard door het feit, dat de geraamde uitgaven wegens subsidie aan het burgerlijk armbestuur en ondersteu ning van werkloozen met respectieve lijk 46.437 en 20.228 zijn overschre den. Daarbij komt nog, dat de post bij drage van het rijk in de kosten van on dersteuning van werkloozen 35.240 be neden de raming is gebleven. EEN FRIESCH OPPOSITIE CONGRES, Van de S, D, A. P. Te Heerenveen is een vergadering gehouden van afgevaardigden van ver schillende moderne arbeiders-organisa ties in Friesland. In verband met de richting die de S. D.A.P. gaat inslaan, oordeelde de verga dering dat de belangen der arbeiders daardoor worden geschaad en actie daar tegen noodzakelijk is. Besloten werd in Heerenveen tot dat doel, een Friesch oppositie congres bij •een te roepen. PA VAN DER STEUR. Hoe aan zijn verjaardags ver zoek gevolg werd gegeven. De Magelangsche correspondent van de Loc, meldt, hoe Pa van der Steur den lOen Juli zijn 68sten verjaardag vierde. Hij had, als ook in ons blad gemeld, zijnen talloozen vrienden en kennissen, die er prijs op stelden hem een kleinig heid te geven op zijn verjaardag, ver zocht, hem als verjaarsgeschenk voor zijn tehuis een postwisseltje van 68 cent te willen doen toekomen. Hoe talrijk de schare van vrienden van dezen wel doener is, moge blijken uit het feit, dat in totaal een. bedrag van ruim f 2000 binnenkwam. Z. Exc. de G.-G. zond een postwissel van 68, zijnde honderdmaal het be drag, dat Pa van der Steur had ge vraagd. Ook de Legercommandant zond 68. De divisiecommandant deed Pa van der Steur 35 toekomen. Het zoontje van een der gouvernements secretarissen schreef een briefje en stopte er wat geld bij: dat was wat hij gespaard had op zijn reisgeld. Hij had namelijk reisgeld gekregen voor eerste klasse. Hij had een kaartje derde ge kocht. Het verschil ging naar Mage- lang Een aantal oud-pupillen van Pa van der Steur had zich in den loop van het jaar een boterblik aangeschaft, dat werd ingericht als spaarpot. Pa' van der Steur kreeg het geval op zijn 68sten verjaar dag met 27,70 er in. Een weduwe, die het niet breed heeft, (Ingez. Med.) Van bittere vijanden trekt men meer voordeel dan van vleiende vrien den. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regel* 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriefc „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 «egels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct, extra Bewysnommer* 5 cent. i—as had nog uit den goeden ouden tijd een gouden tientje. Een betere bestemming dan de beurs van Pa van der Steur was er niet voor te vinden. Een aantal oud-gedienden droeg 68 ct van hun tractement af: ze kwamen het maar gauw brengen, zeiden ze, anders was de kans, dat het op een of andere manier zou wegraken, lang niet uitge sloten Op eenvoudige wijze is de 68ste ge boortedag van Pa van der Steur in de „Oranje-Nassau-stichting" herdacht. LUCHTVAARTCOMITE GRONINGEN. Op uitnoodiging van den raad van be heer der N.V. Luchtvaartterrein van Noord Nederland is dezer dagen een luchtvaartcomité voor Groningen opge richt. Dit comité stelt zich ten doel belang stelling te wekken voor de luchtvaart in het algemeen en voor de luchtlijnen op het Noorden in het bijzonder. Het comité zal een werkzaam aandeel hebben in de leiding en de daartoe te treffen maatregelen bij bijzondere ge beurtenissen op het luchtvaartterrein Eelde. Voorzftter is de heer N. de Jager. IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Naar „Het Volk", meldt, is de secre taris van den Nijmeegschen bestuurders- bond, H. M. Spansier, te Kleef, toen hij daar Zaterdag vertoefde, gearresteerd. Het sociaal-democratische Tweede Kamerlid ir. Albarda heeft gisterochtend de bemiddeling en tusschenkomst ver zocht van onzen minister van buiten- landsche zaken, jhr. de Graeff. Bij Kon. besluit is aan H. G. Smoo- lenaars, te Rotterdam, gezagvoerder bij Van Nievelt, Goudriaan en Co's Stoom vaart Maatschappij, te Rotterdam, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van commandeur in de Orde van de Kroon van Italië, hem door Zijne Majesteit den Koning van Italië verleend. Naar vernomen wordt is in de Am- sterdamsche begrooting voor 1934 op genomen éen hergroepeering van het gemeentepersoneel. Het voorstel gaat uit van de meerderheid van B, en W.; de sociaal-democratische minderheid heeft er zich natuurlijk, zouden wij zeggen tegen verklaard. Aneta^meldt uit Soerabaja, dat de Zeekrijgsraad achttien Inlandsche sche pelingen van den dienst van Conserva tie wegens opzettelijke ongehoorzaam heid tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis en met ontslag uit den dienst veroor deelde. De mijnen „Lauraen „Julia" heb ben ongeveer 100 arbeiders ontslagen, Aan de spoorlijn SchaesbergSimpel- veld zijn 60 arbeiders ontslagen. Naar verluidt, is een combinatie van plan, te Moerdijk, aan den verkeers weg AntwerpenMoerdijkRotterdam, een speelbank te vestigen, waar het z.g. Straperlo-spel beoefend kan worden. ZEEUWSCH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Patissier L. Delft Telef, 14 Middelburg. (Ingez. Med.) AUTOBUS-CONCESSIES. Ged. Staten van Zeeland hebben ver gunning verleend aan de N.V, Stoom tramweg-Maatschappij AntwerpenBer gen op ZoomTholen, gevestigd te Bre da, voor een autobusdienst van de N.- BrabantschZeeuwsche grens tot in de kom der gemeente Tholen en omge keerd, dagelijks met uitzondering van den Zondag. Ged. Staten maken de Kon. Besluiten bekend, waarbij afwijzend is beschikt op beroepen van de directie der Neder landsche Spoorwegen tegen besluiten van Ged. Staten tot het verleenen van de volgende concessies: Aan de N.V. Autobusdienst v.h. Ch. Willemstein te Wemeldinge voor een dienst WemeldingeGoes; aan L. Leen- dertse te Hansweert voor een dienst HansweertGoes; aan J. Steketee Cz. en J. Dominicus te Nieuwdorp voor dien sten op Dinsdag van Nieuwdorp naar Goes; aan G. J. de Jager te Driewegen voor een dienst op Donderdag van Baar land naar Middelburg; aan J. van Fraas- sen te Goes voor een dienst GoesMid delburg; aan M. en A. van Fraassen te Vlissingen voor een dienst Vlissingen Wolphaartsdijksche Veer en aan J. Eg- gebeen te Wolph aartsdijk voor een dienst op Dinsdag van Oud-Sabbinge naar Goes. HUIZE DE GRIFFIOEN EN HET GRIFFIOENPARK. Het nadert de voltooiing. Nog betrekkelijk slechts enkele jaren geleden konden wij melden, dat Middel burg was uitgebreid met Nieuw Middel burg, daar waar men nu wijk W kent, en vrij spoedig daarna verrezen vlug ach ter elkaar de huizen in weer een nieuw stadsdeel, het Park van Nieuwenhoven. Thans is na ongeveer een jaar van over leg, voorbereiding en uitvoering een derde terrein aan de buitenzijde der stad zoo goed als bouw- en bewoning riiP' Wij doelen, zooals de lezers begrij pen zullen, op de terreinen van de voor malige buitenplaats „de Griffioen" aan den Langeviele Singel. Het bekende ge bouw van het buiten, is nu sedert kort in gebruik als verblijf voor alleen wo nenden, die er kamers huren en voor wie verder centraal gezorgd wordt. Als wij goed beluisterden, hebben reeds drie dames op deze wijze hier haar intrek ge nomen. Maar het bezoek, dat wij er gisteren eens brachten, had toch meer tot doel een kijkje te nemen in het nieuwe park, dat de gemeente van een groot deel van den tuin doet maken en waar verschil lende perceelen grond te koop zijn voor bouw van huizen, passend in deze om geving. De toegang tot dit park is daar, waar tot voor een paar maanden een woning en schuur stonden. Bijna de geheele rij weg, die langs de bouwperceelen loopt, is met keien verhard en aan beide zijden loopt er een flink tegeltrottoir langs, dat op den Singel aan de eene zijde is doorgetrokken tot bij den Jodengang en' aan de andere zijde langs het hek van „Huize de Griffioen". Aan den ingang bij den Singel is in 't midden een ruimte vrij gehouden voor een park, en daar achter ligt de vijver, die men thans leeg pompt, om hem uit te baggeren, maar met doel om hem als vijver te behouden. Een padje langs den vijver en verder op langs den watergang tot beide uit einden van den rijweg worden als wan delpaadjes verhard. Ons bezoek stelde ons tevens in de gelegenheid te zien, dat het eerste drie tal huizen, staande achter het terrein van „Huize de Griffioen", reeds flink opschiet en daar zeker een goed figuur zal maken. Het zal hier wel gaan, zoo als destijds bij Nieuwenhoven „Als er één schaap over de brug is, volgen er meer". Bij deze eerste huizen in het park eindigt de rijweg in een breeder dee en wijst er op, dat men zich hier de brug denkt naar het volgende bouwterrein, de opgehoogde weide. Toekomstmu ziek? Maar gezien wat wij de laatste jaren medemaakten, geenzins onmoge lijk. Waar het terrein reeds voor ieder vrij toegankelijk is, trekt het veel be langstelling, vooral nu het mooie weer en de nog lange avonden tot een wan deling langs de Singels nooden. STADHUISBELICHTING. Het blijkt iedere week, dat er nog steeds menschen zijn, die vragen „wordt het stadhuis van avond belicht?" Daarom nog maar eens een mededee ling, dat dit iederen Woensdagavond in het seizoen, dus ook heden plaats heeft en dan evenals verleden week van te gen half tien tot tegen half elf- Vooral ook zij, die vreemden ontmoeten, doen steeds goed hen hierop te wijzen. Zooals bekend, kunnen deze vreem delingen tot 10 uur in vele winkels te recht. Een aanrijding. Op de Markt had hedenmiddag een aanrijding plaats van een juffrouw, die van het trottoir in de richting van de Burg liep door een wielrijder, die de richting Langedelft ging. De juffrouw viel op het achterhoofd en bekwam een hevig bloedende wonde. De wielrijder stapte onmiddellijk af en hielp de aan- geredene binnen bij een der omwo nenden, waar voorloopig hulp werd verleend, totdat een dokter ter plaatse cwam en een verband aanlegde. Hierna con de juffrouw te voet haar weg ver volgen. De politie maakte van het ge beurde proces-verbaal op. DE KERMIS. De eerste Dinsdag van de kermis is vrij druk geweest. Er waren tenminste zeer veel menschen op de been en het was vaak moeilijk zich op het kermis terrein een weg te banen. Het bezoek aan de vermakelijkheden was echter nog niet evenredig aan de drukte buiten. Men draaide wel, maar het ging den exploitanten, die klaagden, dat Vlissingen en Middelburg ook tegen gevallen waren, toch lang niet naar den zin. De dag verliep voorts zonder storin gen en de politie kon volstaan met zoo veel mogelijk het verkeer te regelen. Alleen des middag maakten omstan ders en familie van een negenjarigen jongen uit Heinkenszand nog eenige angstige minuten door, toen het ventje plotseling onwel werd en in elkaar zak te. Korten tijd, na in de garage van gebr- Siepman binnen gedragen te zijn het gebeurde op de Beestenmarkt kwam de jongen echter weer bij kennis. Men vermoed dat hij alleen door de drukte en de warmte onwel geworden v/as. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het crisiscomité heeft deze week 53.52 opgebracht. Middelburg, 16-VIII-'33. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 24.1 °C; (75 °F); laagste 17.5 °C (64 °F). Heden 9 h: 18 °C; 12 h: 18.6 °C. 1.8 mm regen Hoogste barometerstand 760 mm laagste 756 mm. Hoogste barometerstand 764.0 mm te Helsingfors; laagste 743.1 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z.W. wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen regen en iets koeler. Zon op: 5 h 45; onder: 20 h 23. Licht op: 20 h 53- Maan op: 24 h 58; onder 18 h 23. N.M.: 21 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Wo. 16 Do. 17 Vr. 18 Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 10.42 23. T6 11.52 24.22 12.46 Laagwater. 4,29 17.04 5,45 17.22 6.49 19.18 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd,) Wo. 16 12.14 24.46 5.28 18.05 Do. 17 13.29 6.46 19.21 Vr. 18 1.58 14.30 7.53 20.19 Druk bezoek. Gisteren mocht de badplaats ter ge legenheid van Maria Hemelvaart zich in een druk bezoek -verheugen. Een drietal plezierbootfen brachten 750 Bel gische bezoekers aan en ook per auto's kwamen 'velen uit 'België, Zuid-Beve- land en Noord Brabant zich aan duin en strand verpozen. Dagelijks komen bij de politie aan giften van diefstal van rijwielbelasting- plaatjes in, De waterleiding, DOMBURG. Op Maandag 28 Augs. a.s. zal de waterleiding alhier officieel worden geopend door den Commissaris der Koningin. Burgemeester en Wet houders van Domburg hebben verschil lende autoriteiten en andere personen daartoe uitgenoodigd, als de leden van Ged. Staten, Burgemeester en Wethou ders van Middelburg en Ooslkapelle, den Gemeenteraad van Domburg enz. De burgemeester hoopt de heeren te ontvangen en toe te spreken op het raadhuis te Domburg. Daarna wordt in autobussen gereden naar het pompsta tion te Serooskerke, waar ir J. E, Carrière een technisch expose zal ge ven, terwijl ten slotte de watertoren te Domburg wordt bezichtigd. Daar zul len dan ook ververschingen worden aangeboden. OOSTKAPELLE. De politie alhier heeft een persoon uit Middelburg aan gehouden, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit de kleeren van een badgast, die zich in de duinen had uitgekleed. Men zij dus op zijn hoede! SEROOSKERKE (W.) Hier is een plaatselijk comité opgericht van de „Zeeuwsche Beker". Voorzitter is ds. W. F. M. Lindeboom, ds. J, J. Hiet- kamp is secr.-penningmeester, leden zijn de heeren M. Geluk, P, Meijers, A. Cla- risse, L. Jongepier, KI. Houterman, P. Broerse en de dames J. Louwerse, B. Passenier, A. Ton, J. Louws, Adr, Cop- poolse en M. Meijers. De volgende week zal begonnen wor den met het inzamelen van de giften. WESTKAPELLE. Bij het agentschap van de Arbeidsbemiddeling alhier wa ren op 12 Augustus j.l. ingeschreven 103 werkzoekenden; van hen zijn bij de werkverschaffing thans te werk gesteld 61 personen. Op 29 Juli bedroegen deze getallen respectievelijk 174 en 106. WESTKAPELLE. Donderdag a.s., des middags 7% uur, houdt de gemeente raad alhier een openbare vergadering, o. m. tot vaststelling eener bouwveror dening en tot regeling der personeele belasting en der baatbelasting Paulus- wegeling. RAAD VAN GRIJPSKERKE, Te hooge jaarwedden bij den Vee- en Vleeschkeurings- dienst. Verschillende reke ningen en begrooting. GRIJPSKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad dezer gemeente, waarbij alle leden tegenwoordig waren. Van ingeko men rekening 1932, en begrooting 1934 beiden van de Gezondheidscommissie te Veere werd kennis genomen, en bleek dat deze gemeente voor 1934 in de kos ten dier commissie heeft bij te dragen 14.77. Uit overgelegde jaarrekening 1932 van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst Mid delburg bleek deze te sluiten met een winstsaldo van 2219, waarvan aan de ze gemeente zal worden uitgekeerd een bedrag van 79.80. Naar aanleiding van deze rekening werd besloten een schrijven te richten aan B. en W. van Middelburg, met ver zoek te willen bevorderen een verla ging der keurloonen, en te wijzen op de hooge jaarwedden, inzonderheid op de jaarwedde, die de keuringsveearts, hoofd van dienst, geniet, veel te hoog in een tijd als deze, en zooveel mogelijk te wil len bevorderen, vermindering dezer jaar wedde, of een verlaging in het alge meen, wat geacht wordt dienstbaar te kunnen zijn om tot verlaging van de keurloonen te komen. Aan het bekende adres der gemeente Strijen, betreffende vereenvoudiging ge meenteverslag werd besloten adhaesie te betuigen. Op een schrijven van den Genees kundig Inspecteur van de Volksgezond heid, betreffende het sluiten eener fi- nancieele regeling inzake barak besmet telijke ziekte, werd nog geen definitieve beslissing genomen, maar besloten in de zen voorloopig af te wachten. De gemeenterekening 1932 werd ver volgens voorloopig vastgesteld op de reeds eerder vermelde cijfers, met een goed slot van 5273, en de begrooting

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1