Hé daar, is dat vacantia LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. men ToTi6 deinde te ko men tot een hechte samenwerking in zake de productie en verkoop van vliegtuigen en vhegtuigonderdeelen GEMENGD NIEÜWS. F3NÊHGIEELE BERICHTE». BUITENLAND. Algemeen Uverzisht. Alszoo'n ellendige migraine Uw kos- telijken vacanliedag bederfl, dan zal zoo'n "Akkertje" U daarvan afhelpen en maken dat U zich prettig voelt I Zorg dusop reis, op uitstapjes, enz. steeds "AKKERTJES" bij U te hebben, ze komen telkens weer van pas bij roofdpijn, kiespijn, spierpijn, enz. ^er 12 stuks 50 ct. Alom verkrijgbaar l teur" te Goes, voor den 40 km marsch,doen kennen, en Pander, die in de hout-genoemd heerschap blijkt gepleegd te werd na afloop aan ieder lid het pres tatiekruis overhandigd. Tevens ontving deze vereeniging als aandenken een beker, aangeboden door de ontvangen de vereeniging voor de groep welke het verst van Breda kwam. Voetbal. Zondag speelde de v.v. Hansweert I tegen Zeelandia II van Middelburg. Uit slag 52 in het voordeel van Zeelan dia van Middelburg. Zaterdagavond speelde de v.v. „Inter Scaldes" te Schore tegen Ó.V.C. van St. Maartensdijk. Uitslag 32 in 't voordeel van O.V.C. Ruststand 21 voor Inter Scaldes. constructie en het uitbrengen van nieuwe vliegtuig-typen zijn sporen ver diende, zal velerlei mogelijkheden kun nen bieden. Het laatste nummer van „Ons Trekpaard", officieel orgaan van het Stamboek van het Nederlandsche Trek paard B.T., meldt het sterven van den bekenden hengst Frans K. 714, op de hofstede van den heer A. de Koek te Hontenisse, waar hij ook gebbren was. De hengst is 16 jaar oud geworden. „De oude Frans", zooals het dier in Zeeland altijd genoemd werd, deed ei genlijk pas van zich spreken, toen zijn zoon Carlo K. 1229 in 1927 nationaal kampioen werd. De hengst heeft in ster ke mate overervingskracht in de gun stige richting doen zien. Van zijn af stammelingen zijn 218 hengsten en 299 merries in de stamboekregisters gere gistreerd. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer gedurende de maand Juli '33, bedroeg in de provincie Groningen. Friesland en Overijsel geen, Gelderland 28, Utrecht 37, Noord Holland 32, Zuid- Holland 546, Zeeland 568 (waarvan wij o.a. noemen Aardenburg en Arne- muiden 25, Axel 13, Biervliet 10, Cad- zand 17, Groede 33, Kloetinge 11, St. Kruis 23, Middelburg 5, O. en W. Sou burg 11, Poortvliet 80, Retranchement 11, Ritthem 15, Scherpenisse 25, Sluis 44, Tholen 11, Waterlandkerkje 15, We- - meldinge en IJzendijke beiden 12, Zuid- zande 11); Noord-Brabant 427, Limburg 21. De cijfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziek te werd geconstateerd. Hoe de aardappelsteunregeling werken zal. Het „Dagbl. v. N.-Br." meldt uit Den Haag: Alhier had de eerste vergade ring van de Nederlandsche Aardappel centrale plaats. Stichter en voorzitter van deze centrale is de Zeeuwsche Rijkslandbouwconsulent Ir. Stevens, ter wijl door een aantal landbouworganisa ties bestuursleden werden aangewezen. De C.B.T.B. benoemde tot bestuurslid den heer Van den Heuvel, de Ned. Kath, Boeren- en Tuindersbond het Eerste Kamerlid H. Ruyter, het Kon. Ned. Landbouwcomité den heer I, P. van der Weele, de handel in plantgoed den heer Bekins uit Leeuwarden, zaakvoerder der Z. P. C. Voorts zal in het bestuur nog een tweetal heeren uit kringen van den aardappelhandel zitting nemen. Naar het blad vernam zal steun verleend worden door vaststellen van minimumprijzen van consumptieaardappelen, die ver deeld zijn in drie verschillende kwalitei ten. Tot de laagste kwaliteit behoor en o.m. Industrie-aardappelen, tot de mid den-kwaliteit Eigenheimers en tot de eerste kwaliteit Zeeuwsche blauwen en bonte aardappelen. De minimum-prijzen voor consumptie goed, dat aan bepaalde maten moet vol doen, zullen varieeren van ongeveer 1.50 tot 3.00 per 100 kg. Het vervoer van consumptie-aardap pelen zonder vervoerbewijs zal verbo den worden. Voor deze vervoerbewijzen zal betaald moeten worden. Uit de op brengst van deze vervoerbewijzen zal een fonds gevormd worden om het ver lies te bestrijden, dat geleden wordt op consumptie-aardappelen, die niet als menschelijk voedsel verbruikt en als veevoeder verkocht moeten worden. De handel in aardappelen die niet voor consumptie dienen en de buiten- landsche aardappelhandel zullen waar schijnlijk vrij zijn. In de verschillende gewesten zullen gewestelijke organisaties tot stand moe ten komen, die belast worden met de ui voering van de aardappelsteunwet. e bonafide aardappelhandel zal bij de invoering der steunregeling erkend en ingeschakeld worden. Samenwerking tusschen Pander en „Aviolanda". Naar wij vernemen is 'n overeenkomst gesloten tusschen de vliegtuigenfabriek viL;;iV1° auda te Pandrecht en de Vliegtuigenfabriek der firma H. Pander Deze samenwerking tusschen „Avio landa die zich door het bouwen der Dornier Walbooten en Curtiss jagers als. expert in den metaalbouw heeft ZWEMMER MET ZIJN HOOFD TE GEN BAZALTWAL. Zondagmiddag heeft in de Schie te Rotterdam na bij de Melkmarkt een zeer tragisch on geval plaats gehad waarbij een nog jeug dige man den dood vond. Het slachtof fer, de 27-jarige d. B. kwam, na met den rugslag de Schie te zijn overgesto ken, met zijn hoofd tegen den bazaltweg terecht. Even probeerde hij met eigen kracht uit het water te komen, doch liep achterover in het water. Eenige hulp vaardigen die op het hulpgeroep van de vrouw van het slachtoffer toesnelden, brachten hem op het droge, waar hij echter eenige oogenblikken later, waar schijnlijk tengevolge van een nekwer- velfractuur, overleed. ZEVEN AUTO'S TEGEN ELKAAR. Vrijdagavond had op den nieuwen Rijksweg te R ij s w ij k een botsing plaats tuscchen eenige motorrijtuigen, tengevolge van het roekeloos rijden van een inhalende auto. Niet minder dan zeven auto's werden bij dit gecompli ceerd ongeval betrokken en liepen min of meer belangrijke schade op. De duozitter van een motorrijwiel, dat ook in de knel kwam, kreeg eenige schaafwonden, terwijl zijn beenen danig gehavend werden. UIT RIJDENDEN TREIN GESTAPT. Zondagavond is op het Muiderpoort- station te Amsterdam een 54-jarig man uit een nog rijdenden trein ge stapt. Hij viel en geraakte onder de wielen. Beide beenen zijn hem afgere- denij. MEISJE UIT ZIJSPAN GESLIN GERD- Op den Amstel te N i e u w e r A m s t e 1, is Zondagmiddag een 17-ja- rig meisje, te Amsterdam woonachtig, uit een zijspan van een motorrijwiel ge slingerd, doordat de bestuurder bij het passeeren van een auto in een gras berm geraakte. Het meisje kwam tegen een ijzeren meerpaal 'terecht, waarbij zij een zeer ernstige hoofdwonde be kwam. HIJ WILDE ZAKEN DOEN. De Arnhemsche politie heeft een 34-jarigen Duitscher aangehouden die te Leer- s u m in een onbewoonde villa een in braak had gepleegd en daar een aantal heerenkleedingstukken had ontvreemd die hij te Arnhem trachtte te verkoopen. Hij is ter beschikking gesteld van den burgemeester van Leersum. Branden. Maandagnacht is in de Chasséstr. te Amsterdam een rijwielbergplaats uitgebrand. De oorzaak wordt gezocht in het feit, dat er des avonds in een kel der met een electrische bout soldeer werk is verricht. Deze had men verge ten uit te schakelen. STROOPERSDRAMA. Maandag middag is de 22-jarige visscher J. v. d, W. op de Nieuwkoopsche plassen door een schot hagel doodelijk gewond, meldt „Het Volksblad"., De vermoede lijke dader, de ruim 60-jarige gepension- neerde majoor der rijksveldwacht, J. T., is, na verhoord te zijn, weer op vrije voeten gesteld. De verslagene geniet in Nieuwkoop een minder goede reputatie en wordt verdacht zich veelvuldig te bezondigen aan het lichten van andersmans fuiken. Zoo voer hij dien middag met zijn bootje op de plassen, tegelijk met zijn jongeren broer Nico, die zich met een buurman, T. O., in een ander bootje bevond. De verslagene J., die eenige honderd tallen meters achter zijn broer voer, schoot plotseling een van de vele smalle doorvaartjes in. Direct daarop werd het andere tweetal opgeschrikt door een schot, gevolgd door een snerpenden kreet. In de doorvaart vond men v. d. W. achterover in zijn bootje liggen, met een schot hagel in hoofd en borst. In hoofd en borst bleek hij wel een zeventigtal hagelkorrels te hebben. Het eene oog was er totaal uitgeschoten, ter wijl ook van 'het andere oog het licht was vernield. 's Avonds laat kwam bericht, dat hij stervende was. Door de enorme verwon dingen, welke het schot hagel veroor zaakte, staat het vast, dat het schot op slechts enkele meters afstand moet zijn gelost. GELD UIT KLEEREN VAN ZWEM MERS GEHAALD. De agent van po litie PI. te Beekbergen arresteerde Zondagmiddag in samenwerking met twee marechaussées in de particuliere zweminrichting te Beekbergen den 20' jarigen B. uit Apeldoorn, die zij op hee terdaad betrapten bij het ledigen van portemonnaies uit kleedingstukken, wel ke zich in de kleedhokjes aldaar bevon den. Reeds gedurende het geheele zwem seizoen waren herhaaldelijk diefstallen van min of meer beduidende geldsom men geconstateerd in de gemeentelijke zweminrichting te Apeldoorn en de zweminrichting te Beekbergen, welke ■hebben. BENZINE-KOOKTOESTEL IN KEU KEN ONTPLOFT. Zondagmiddag is een benzine-kooktoestel ontploft ten huize van den heer N. te St. Anthonis bij Boxmeer, meldt de „Crt," Mevr. N., die bezig was op het toestèl te koken, zag plotseling een vlam uitslaan en snel de verschrikt de deur uit. Zij was bijna buiten, toen het appa raat explodeerde en werd getroffen door vallend gesteente. Luid kermende viel de ongelukkige neer. Een dochter con stateerde een gecompliceerde rechter beenbreuk, terwijl het linkerbeen bo ven den enkel gebroken was. Haar toe stand is gelukkig niet verontrustend. De explosie was zóó hevig, dat van de keuken geen muur is blijven staan en in dat gedeelte van het huis een ware ruïne heerscht. Volgens de verklaring van den heer N. was er slechts een liter benzine in het toestel toen het gebruikt werd. VEELBELOVEND. Zaterdagmiddag 'werd te Zwolle, aangifte gedaan van het vermissen van een rijwiel. Zon dagmiddag werd de aandacht van de politie getrokken door het feit, dat een paar jongetjes liepen op het afgesloten terrein van de ijsbaan. Bij een onder zoek trof zij daar in een berghok aan een 12-jarigen jongen, die met een 8- jarig vriendje druk bezig was de gesto len fiets te demonteeren met het doel de onderdeelen over te brengen op een ander deel, dat zij hadden gevonden. De jongen, die al eenige malen kleine dief stallen pleegde, bekende, ook dit en nog enkele andere diefstalletjes. TWEE GEESTELIJKEN BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Maan dagmiddag waren in den Rijn onder El- den, gemeente Eist, aan het zwemmen de 25-jarige priester-student P. H. J. H. van het seminarie te Rijsenburg en diens vriend pater Norbertus van de orde der Capucijnen uit Baberich. Op een gege ven moment is de heer H. blijkbaar on wel geworden, met het gevolg dat hij in een gevaarlijke stroom terecht kwam. Pater Nobertus sprong het slachtoffer na, doch de poging zijn vriend te redden, mislukte. Beiden werden door den stroom gegrepen en verdronken jammer lijk. Het lijk van den heer H, werd spoedig gevonden, doch van pater Nobertus is afgedreven en nog niet gevonden. BEEN AFGEREDEN Zondag avond reed een 25-jarige vrouw per fiets te D i e m e n, even buiten de ge meente Amsterdam. Een jongen reed haar aan, waardoor ide vrouw de macht over het stuur verloor en op de rails van de Gooische Tram geraakte, juist toen een tramtrein passeerde. Zij ge raakte bekneld tusschen den eersten en tweeden wagen. Een der beenen is haar afgereden, in zorgwekkenden toe stand is zij naar het Burgerziekenhuis vervoerd, waar zij aan de gevolgen van het ongeluk is overleden. Zij was ge huwd.. DE LUTINE WERKZAAMEHEDEN, Maandagochtend is de sleepboot „Neptunes" uitgevaren naar het wrak van de Lutine. Het weer was buitenge woon gunstig. Den geheelen dag is men bezig geweest om den toren leeg te pompen. Het werk vorderde uitstekend. Waarschijnlijk zal Dinsdag vroeg de tweede cylinder op den toren worden geplaatst, wat een der belangrijkste werkzaamheden mag worden genoemd van de berging, daar dan de pompin- stallatie veilig is. Dinsdagmorgen om negen uur is de sleepboot „Holland" uitgevaren met den tweeden cylinder voor den Lutinetoren Deze cylinder zal op den toren worden geplaatst. Wanneer dit werk zal zijn ge schied, kan het leegpompen van den to ren rustig voortgang vinden. HIEL AFGERUKT. Zaterdagavond is het 7-jarig dochtertje van den heer H. te V e n 1 o, terwijl het achter op 'n rijwiel gezeten was, met den hiel van haar linkervoet tusschen de spaken van de fiets terecht gekomen, waardoor dit lichaamsdeel nagenoeg werd afge rukt. DE GOEDGELOOYIGE JONGE DAME, Maandag werd melding ge maakt van de oplichting te Parijs van een Nederlandsche jongedame, die daar diensten als tolk had aangeboden aan een z.g.n. Russisch vluchteling, die zijn familiejuweelen wilde verkoopen aan een „Amerikaan". De juweelen waren door een „deskundige" getaxeerd en de „Amerikaan" had met de „kostbaarhe den" (die valsch bleken te zijn) als on derpand 7000 frs. van onze Iandgenoote geleend. Zaterdag is naar Het Handelsblad meldt de Parijsche politie er in geslaagd, den „Rus" en den „Amerikaan" aan te houden. De eerste bleek van geboorte een Pool te zijn, de tweede een Pers. Naar den „deskundigen" wordt nog gezocht. Ongelukken. Maandagavond wilde de 80-jarige W. T. te Haarlem de Wilhelmina- straat oversteken. Hij wachtte even op een auto, maar werd gegrepen door een auto die uit de andere richting met groote snelheid naderde. Hij brak beide beenen en bekwam een schedelbreuk. Spoedig daarna overleed hij. Maandagmorgen heeft aan de Hulk onder de gemeente Berkhout een ernstig auto-ongeval plaats gehad- Uit de richting Amsterdam kwam 'n auto, waarin een drietal personen ge zeten waren, vermoedelijk bloemhan- delaren. De auto reed met een zeer groote snelheid, met het gevolg, dat de wagen in de bocht niet op den weg kon blijven en tegen een langs den weg staand hekje reed; hierna botste de auto in volle vaart tegen een boom en werd totaal versplinterd. De drie in zittenden werden bewusteloos uit de wrakstukken van de auto gehaald. Twee der gewonden verkeerden in zeer zorg wekkenden toestand. De derde inzit tende werd minder ernstig gewond- Daar de slachtoffers nog steeds buiten bewustzijn waren, kon hun identiteit niet direct worden vastgesteld. Uit ge vonden papieren bleek, dat een der zwaar gewonden de heer D. E., woon achtig. aan het Waterlooplein te Am sterdam was. Discontoverlaging. De rentestand is met ingang van 15 Augs. a.s. door de Directie van de Ne derlandsche Bank als volgt vastgesteld: Wisseldisconto verlaagd tot 3 pet.; Promessedisconto verlaagd tot 3Vv pet. Beleening van effecten verlaagd tot 3% pet,; Beleening van goederen verlaagd tot 3% pet.; en voorschotten in reke ning courant verlaagd tot 3H pet. - -erawSSSSCTMfiOSiSMM De XlVe Ijzerbedevaart, Men schrijft ons: Buiten alle verwachtingen, wordt dit jaar het secretariaat van de Ijzerbe devaart leterlijk bestormd met aanvra gen om inlichtingen, kaarten, iherken- ningsteekens, enz. Het wordt de meest indrukwekkende bedevaart! Voor het aanschijn van 200.000 Bedevaarders zal het symbool der Vlaamsche Broe dertrouw onthuld worden. De IJzerto- ren, thans geheiligd door het stoffelijk overschot van onze 8 IJzersymbolen, is als de machtigste zeilsteen, die hee Vlaanderen aantrekt en naar zich doet stroomen! 20 Augustus wordt een éénige dag! Den vooravond van de XlVe Ijzer bedevaart zal er te Steenstrate, op de plaats waar de Gebroeders Van Raem- donck werden gevonden, een bijzondere plechtigheid plaats hebben. Een speciale tram vertrekt uit Diksmuide te 16 uur naar Steenstrate, waar, om 17 uur, de onthulling plaats heeft van een monu ment, de Gebroeders ter eere, op de geheiligde plaats, waar ze in eikaars armen liggend, werden gevonden. Oud luitenant De Ketelaere, een der leiders van den aanval in den nacht van 26 Maart 1917, zal er spreken alsook dr. O. Dambre, die eveneens den aan val medemaakte. Het monumentje te Steenstrate is éénig stuk! Het is een vorm van on derstand waarvóór twee zware kruisen in blokvorm omhoog rijzen, hoeksgewij- ze geplaatst, zoodat de kruisen elkaar een arm schijnen te geven; twee steenen broeders in geloof en liefde tot elkaar, Vooraan komt de plaat met de woor den, en tusschen de kruisen, in zwaar smeewerk, Frans (links) Edward (rechts en de letters A. V. V.-V. V, K. Het za. een origineel en éénig monumentje zijn in het land. Het zal 5 meter hoogte heb ben. Het ontwerp werd gemaakt door mr. Karei De Bondt, kunstschilder, Af- sné (de ontwerper van de prachtige in gangsdeur der krypte van het IJzermo nument)- Heel het Monument is opgetrokken in betonbrokken van de onderstanden van het Stampkot, dus van stellingen, die in den nacht van den aanval werden ingenomen en in de lucht geblazen. Al dus zal het oorlogsmateriaal waarvoor zij sneuvelden, hier eeuwig getuigen van hun offer en thans dienen tot hunne hulde en vereering. Duitschland tegen Oostenrijk, De correspondent te Weenen van de N.R.C. meldde aan zijn blad, dat de chr.-sociale officieuze „Reichspost" een extra-editie uitgaf, waarin zij documen ten publiceert, die bewijzen, dat de nat socialisten, ondanks het verbod van hun partij, door een onwettige organisatie hun pogingen tot omverwerping van het bestaande regime in Oostenrijk voort zetten. De partijleiding te B e r 1 ij n steunt deze actie en ook de Duitsche legatie te Weenen is er bij betrokken. De nat. socialisten organiseeren in Oostenrij een spionnagedienst. In Duitschlanc worden onwettige formaties uit Oosten rijksche vluchtelingen tot stand gebracht Er worden acties voorbereid om de be trekkingen van Duitschland met Oosten rijk te verscherpen en 'het proces van herstel in Oostenrijk te saboteeren. De „Reichspost" verklaart, dat zij deze publicatie eerst had willen nalaten^ maar nu Duitschland zijn „hetze" tegen Oostenrijk verscherpt, komt zij met deze onthullingen voor den dag. (Ingez. Med.), De Valera en de Blauwliemden. Verwacht wordt dat de Valera het ersche parlement zal ontbinden en nieuwe verkiezingen zal uitschrijven, terwijl men voorts verwacht dat de nieuwe fascistische organisatie der jlauwhemden geheel zal worden verbo den, De leider der nationale garde (blauwhemden) generaal O'Duffy ver- daarde, dat ieder lid van zijn organisatie zou moeten worden gearresteerd en voor den Krijgsraad gedagvaard, indien de Valera de organisatie onwettig zou verklaren. De nationale garde heeft Maandag 'rl propagandacampagne ingezet. Gene raal O'Duffy verwacht binnen een week een verdubbeling van het ledental dat thans 40.000 bedraagt. Te Dublin was het Maandag, uiterlijk althans, weer volkomen rustig. De onrust op Cuba. De regeering der Ver, Staten heeft den kruiser „Richmond" naar Havanna gezonden, daar men in Amerikaansche regeeringskringen vreest voor een weer uitbreken der onlusten. Intusschen zijn een aantal Cubaan- sche studenten het gebouw binnenge drongen van het Cubaansche consulaat- generaal in New-York, waar zij den consul-generaal tegen den grond sloegen en een levensgroote buste van Machado Duiten maakten en weg sleepten. Uit Havanna wordt gemeld dat de loonactie onder de autobuschauffeurs nog steeds niet tot rust is gekomen. De chauffeurs hebben 60 autobussen als wraak over nog niet uitbetaalde loonen omgeworpen en in de asch gelfegd. De overheid heeft gedreigd met scherpe maatregelen tegen plunderaars en arandstichters. FRANKRIJK. Onweer, Een hevig onweer dat Maandagavond boven Parijs en omge ving en boven Normandië woedde, heeft op vele piaatsen groote schade aange richt. Te Cherbourg werd een groote boer derij door den bliksem getroffen en door brand geheel vernield- Bij Trivas werd een landbouwer door den bliksem ge dood. De g cotste schade richtte het on weer aan in de omgeving van Com.-ièg- ne Va aar dooi een wolkbreuk de spoor weg onderspoeld werd, zoodat het ver keer naar Jlrussel en Noord-Frankrijk omgeleid moest worden. ENGELAND. De nieuwe bewapeningswedstrijd. Volgens de Daily Herald is de Engelsche regeering voornemens ten spoedigste 100 nieuwe gevechtsvliegtuigen te bou wen voor het geval dat op de ontwape ningsconferentie geen overeenstemming over de beperking der luchtstrijdkrach ten zal worden bereikt. De 100 nieuwe vliegtuigen, die meer dan 500.000 pond st. zullen kosten, zul len bestemd zijn voor de verdediging van Londen. Bovendien zou men voor nemens zijn een nieuw eskader vlieg- booten te bouwen, dat zal samenwerken met de Engelsche vloot. Een Amerikaansche zwemmer zon der beenen is Maandagavond uit Dover naar Calais gestart. Na twee uur zwem men was hij ongeveer 8 km van Dover verwijderd en had een stroom gevon den, die hem in Z.O. richting dreef. Een later bericht meldt, dat hij 't heeft opgegeven. In beslag genomen. De Londensche politie heeft beslag gelegd op 2.000.000 sweepstake-loten voor de Internationale Sweepstake te Rome. Twee politie-au- to's met rechercheurs reden naar een huis in de Belgravestraat, waar men 100.000 boekjes van 20 loten elk in be slag nam. De trekking van deze „Sweep" zou 30 November plaats hebben te Flo rence en de opbrengst van de loten, die 2 kostten, was bestemd voor liefdadi ge instellingen in Italië en Engeland. DUITSCHLAND Naar een klooster? Volgens een krantenbericht zou de leider van het Centrum, dr. Bruening, van plan zijn zich In een klooster terug te trekken en zijn

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3