BEURSTHERMOIETER van Dinsdag. ONDERWIJS. LAATSTE BERIGHTEN. REOHTZAKEH. LESER EN VLOOT. SPORT. LEGER EN VLOOT. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 15 Aug. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSM-VLAANDEREN O.D. Londen New-York Het eerste getai is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 100%—101. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Certificaten-3 80%81%. O. Indië 22 1000-6 85%—87%. O. Indië 23 100-6 67% O. Indië 26 1000-4% 88%—88%. Denemarken Oblig. 1926-5 83%- Duitschl. pndst, 100-7 52%—51%. Duitschl. 30 1000-5% 39%—39%. Zwitserl- oblig. '24-5 99%100%, Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100% Amsterdam 1933-5 99%99%. 's-Gravenhage 1929-4% 101101%. Rotterdam 1926-1930-4 89%90. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 25% Zeeuws. Hyp. B-5 100- Zeeuws. Hyp, B-4% 98%98%. A Amsterd- Bank 120120%. C Rott. Bank ver. 86%85%. A Twentsche Bank 100100. A Pref. Gruyter en Zn. A. 116%117%. A Pref, Jurgens A 88%87%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 375375, A De Schelde N.B. 33%33%. A Ver. Papf. v. Gelder 7271%. C Am. Car Foundry 21% C Am. Smelt Ref. 24%25. C Farbenind. I.G. 79%79. C U. States St. C. 38%—38%. C North Am. Cy. 18%—19. A Born. Sum. H.M. 138137. A Linde Teves en Stokv. 67 •A Ned. Wol Mij. 79—80. A Singkep Tin M. 9089. A J. C. Japan Ln- 33 A Rotterd. Lloyd 58%56%. A S. M. Nederland 59% A Amst. Thee C.M. 51% schrok het paard, waardoor het op hol sloeg. Het ventje viel daarop van den wagen, waarna het nog den zoogenaam- den voerladder op het hoofd kreeg, zoo dat het bewusteloos bleef liggen. De gemeentearts, dr. Huygens, die er dadelijk bij was, constateerde een ern- tige hersenschudding. Met een zieken auto, die dadelijk ontboden werd, is het kind naar het ziekenhuis te Middelburg gebracht. In het dorp alhier zijn Maandag middag door een paar auto's twee lan taarnpalen stuk gereden. De bestuurder van de eene auto gaf de politie dadelijk te kennen voor de aangerichte schade in te staan. De bestuurder van de andere auto daarentegen reed door. Het nummer is evenwel bekend. Propaganda-gymnastiekuitvoering. 's-HEER ARENDSKERKE. Zaterdag avond gaf de gymnastiekvereeniging „Volharding" uit Goes onder leiding van den heer Kooy, hier een propa ganda uitvoering. In optocht werd onder trommelslag van Ihet vergaderlokaal gemarcheerd naar het terrein waar het programma vlot werd afgewerkt De jongem. en heerenafdeelingen ge- van correct uitgevoerde vrije oefenin gen te zien, de meisjes en damesafdee- lirigen vrije rhythmische oefeningen op muziek. Aan brug en rek. werd door de tur ners zeer goed werk te zien gegeven, terwijl het programma werd besloten met een mooi nummer Tremplin-paard- springen. Het geheel was een goede propagan da voor de mooie gymnastiek en gaf een uitstekend beeld van hetgeen hierin met oefeningen en goeden wil is te berei ken. Terwijl duidelijk uitkwam dat perso nen van eiken leeftijd deze sport kun nen beoefenen. Wie neemt nu het initiatief voor het oprichten van een vereeniging? OUDELANDE. Toen Zaterdag j.l. het kaf van pas gedorscht graan van den klein-landbouwer J. M. alhier in brand was gestoken, deelden de vlammen zich al spoedig mede -aan een strooklamp. Deze viel mede ten prooi aan het vuur. Ongeveer 1500 bossen stroo gingen ver loren. Van den landbouwer P. C., alhier, is een tweejarig paard in den waterput op zijn weide onder Ellewoutsdijk ge raakt. Met vereende krachten is het dier er uit gehaald, doch het stierf weldra. Zaterdag j.l. had de arbeider P. M. alhier, die op de fiets huiswaarts keer de, het ongeluk aangereden te worden door de autobus van Ellewoutsdijk, waarbij hij zelf met den schrik vrijkwam, doch het voorwiel van de fiets geheel vernield is. Proces-verbaal is opgemaakt, daar de chauffeur weigerde de schade te ver goeden. Maandagmorgen had de landbou wer W. de J. het ongeluk bij het pluk ken van appels uit den boom te vallen en daarbij op een ren neer te komen. Hoewel hij - veel pijn aan schouder en been heeft, schijnen geen ernstige kneu zingen te constateeren te zijn. AANVARING BIJ DE SPOORBRUG TE VLAKE. Trein rijdt tegen mast van een schip. Bij de spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland heeft onlangs een eigen aardig ongeval plaats gehad; dat naar omstandigheden goed is afgeloopen. De sleepbootkapitein C. van Buren van Rotterdam wilde met zijn boot Cornelia de gesloten spoorbrug passeeren door onder het vaste deel (gelegen aan de westzijde van het kanaal) door te varen. De gestreken mast kwam daarbij in aan raking met de brug en knapte gedeelte lijk af, terwijl het resteerende deel van den mast omhoog schoot en onder de brugleuning stak. Op dit oogenblik pas seerde de trein Vlissingen-Roosendaal; de locomotief reed tegen het omhoog stekende deel van den mast, dat op nieuw afbrak. De leuning en een steun- ijzer van de brug zijn daarbij beschadigd De droogte. SCHORE. Tengevolge van de aanhou dende droogte ontstaat ook in deze ge meente, evenals in geheel Zeeland, ge brek aan drinkwater voor mensch en dier op die plaatsen, welke van water voorziening door middel van de drink waterleiding zijn verstoken. De regen bakken staan in het algemeen zeer laag, terwijl de putten in de weilanden voor een groot deel droog staan. Ook het voedsel voor het vee in de weilanden wordt schaarsch. HULST. De ongeveer 35-jarige gehuw de vrouw De Stopper uit Ellestraat te Stekene aan de Z. V. grens die sedert 5 jaren ziek is en op krukken loopt tele grafeerde Zondag uit Beauraing, dat zij aldaar genezen is. Haar krukken zou zij te Beauraing achter gelaten hebben. Zij had reeds verschillende malen bede vaarten ondernomen o.a. naar Lourdes. Ze is moeder van twee kinderen. (Dbl. v. Nbr.) A Höuth. Alberts 31% C Baltimore en Ohio 21%21%. A Southern Rh*. 20-20%. C Union Pac. Rr. 86%89- C Int. Nickel Cy. 13%13%. A Koloniale Bnk. 7070%. A N.I. Hbk. 1000 62%—61%, C Ned. H. M. 1000 61%— 60%. A Alg. Kunstz. U. 26%—25. A v. Berkels Pat, 20% C Calvé-Delft 61%60%. A C. Suiker Mpij. 27%—27. A Ned. Ford A.M. 141%137. A Philips Gem. B 175-175-177%. C Unilever 91 -90%-887*. C Anaconda Cop. 12%12-12%. C Bethlehem St. 28%—28%-29. C Kennec Copper 14%—14%-14%. A A.N.I.E.M.—N.B. 225—226. C Cities Serv, Cy. 2%—2%. A Kon. Petr. Mpij. 168%—168%-69%. C Contin. Oil. Cy. 10%—10%-%. C Shell Union O.C. 5%6-6%. A Holl. Amer. Lijn 17 A A A A A A A C A C A A A A K.N. Stoomb. Mij- 14%13. Ned. Scheepv. U. 58%56-57%. H.V. Amsterdam 217%—214%-16. Java Cult. Mij. 131-.129. N.I. Suiker U. 8988%. Poerworedjo S O. 5%5. Deli Batavia 139%138. Deli Mij. 1000 142%—137%. Senembah 149%148. Chicago Milw. 6%6%. Amst. Rubb. C. 100%—99%-100%. Deli Bat. Rubb. 45%45%. Hessa Rubber 39%38%. Serbadjadi S.R. 34%34%. Prolongatie 11, WISSELKOERSEN, 14 Aug. 15 Aug. 8.20% 8.16% Berlijn 59.05 59.03 Parijs 9.70% 9.70 Brussel 34.60 34.58% Zwitserland 47.88 47.86 Kopenhagen 36.70 36.57% 1.83% 1,85% Unilever ge voorgesteld aan 2 hoofden en 42 on- derwijzers(essen) eervol ontslag te ver- leenen. De majoor-monteur C. K, Bognet-1 teau is bevorderd tot opper-monteur en de sergeant-monteur B. Scheffer tot ma joor-monteur; de sergeanten-torpedo- maker J. Timmers en J. K. Donker tot j majoor-torpedomaker. Fransche onderscheiding. Naar de Msb. verneemt, is de balla den- en volksliederenzangeres mevrouw Marguerite Couperus te Haarlem, door de Fransche regeering benoemd tot of ficier d'academie, als waardeering voor de door haar aan de Fransche kunst be wezen diensten. Zaterdagavond j.l, gaf het fanfare korps „Prinses Juliana" van Baar land voor donateurs alhier zijn jaar- lijksche uitvoering. Op verdienstelijke wijze gaf het ver scheidene nummers ten beste, hetgeen begrijpelijkerwijze heel wat volk op de been bracht. De Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot kapelaan te Vlissingen den heer W. M. C. Verschure (Neom.) Gerei. Mefejesvereenigingen in Zeeland. De prov. vergadering van Geref, Meis- jesvereenigingen in Zeeland zal op 31 Aug. a.s. in de Geref. Kerk te Goes worden gehouden. In de morgenvergade ring spreken mej. M. van Luijk ever „Ziet, hoe lief zij elkander hebben" en mej. J. Krijger over „Behandeling van moeilijkheden". In de middagvergadering hoopt dr. K. Schilder van Rotterdam een rede uit te spreken, terwijl het slot woord zal worden gesproken door ds H. Torenbeek te Ierseke. Mgr. J. H. G. Jansen r.-k, aartsbis schop van Utrecht die Maandag veertig jaar priester was heeft naar de „Utrecht sche Courant" meldt 4500 geschonken voor de noodlijdenden en armen der stad Utrecht, waarvan 1000 voor het Crisis-Comité Utrecht, 1000 voor de Vereeniging tot verbetering van Armen zorg, en 2500 voor de r.-k. armen van Utrecht. Weer een Nederlandsch kardinaal. Uit goed ingewijde Vaticaansche krin gen te Rome verneemt de Ned., dat de benoeming van een Nederlandsch kar dinaal aanstaande is, n l. van mgr. Kol- kert, hoofd der R, K. kerk in Ned.-In dië. Oud Geref, Gem. Ds. W. H. Blaak te Anna Jacobapol der heeft bedankt voor het beroep naar Utrecht. Voor het examen Duitsch L.O slaagde te 's-Gravenhage de heer C. de Bruin te Kapelle; voor het examen Engelsch L.O. slaagde te Utrecht de heer A. Mol te Z i e r i k z e e: Ontslag onderwijzers. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor aan 9 hoofden van scholen en 91 onderwijzers en onderwijzeressen, al zoo gezamenlijk aan 100 personen, eer vol ontslag te verleenen wegens ophef fing hunner betrekking. Wegens het opheffen van eenige open bare scholen en het verminderen van aantal klassen op verschillende scholen wordt door B. en W. van 's-Gravenha GOES. In de gehouden aandeelhoudersver gadering van de N.V. Waterleiding Maat schappij „Zuid-Beveland" te Goes is benoemd tot lid van den Raad van Be heer de heer P. J. Keyzer, burgemeester van Wemeldinge, in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer mr. P. A. Schwartz, burgemeester van Maassluis, voorheen burgemeester van Rilland-Bath. BRESKENS. De uitslag van de gehouden zwem wedstrijden in de haven alhier, afstand 1500 m, is als volgt: 1, F. Anraad, Vlissingen, 24 min 384/5 sec.; 2. J. de Pauw, Breskens 26 min 61/5 sec.; 3. B. Anraad, Vlissingen, 27 min 53 sec.; 4. J. Tiersen, Breskens, 28 min 2 sec. GETRACHT HAAR MAN TE VERGIFTIGEN. Te Amsterdam is een 71-jarige vrouw aamgehouden, verdacht van poging tot vergiftiging van haar 63-jarigen man. G. Jacobs, Men schrijft ons uit Vlissingen: De kunstkring „Het Zuiden" te Vlis singen organiseert dit seizoen verschil- ende tentoonstellingen van schilderijen, waarvan enkele leden van den kring hun doeken exposeeren. Eerst heeft de heer lergsma een mooie collectie van zijn jekende werken ter bezichtiging gesteld, waarna werken van mevr. Hendrickx volgden. De stillevens van deze schil deres dwongen terecht bewondering af, terwijl de mooie landschappen niet min der het oog bekoorden. Thans is de kunstschilder G. Jacobs met zijn werken uitgekomen. Jacobs is een der oprichters van den kunstkring „Het Zuiden". Hij heeft daartoe krach tig medegewerkt, omdat hij overtuigd was dat een kunstzinnig milieu in een badplaats niet gemist kan worden. Naast I me<°wien zij reeds meer dan 40 jaar ge- de dagelijksche genoegens van 't strand- huwd is. leven, welke de grootste attractie van een moderne badplaats vormen, mag ook wel een plaats verleend worden aan het kunstzinnige. Dit heeft de kunstkring „Het Zuiden" j goed ingezien. Hoewel men van platoni sche verklaringen dat schilderijenten toonstellingen medewerken aan den I goeden naam in een badplaats, niet veel EEN ONTPLOFFING In het Makkerhuis van de A. J. C- te M e d e m b 1 i k, bewoond door de fa milie Ter H. heeft Mtandagavond eenige minuten voor 12 uur een hevige ontplof fing plaats gehad, waardoor alle ruiten zijn gesprongen en het geheele huis is ontzet. Geen dakpan bleef op zijn plaat; heeft (m.a.w. hoewel de verkoop van! Bij den winkelier K. die vlak naast het schilderijen maar klein was) hebben de I Makkerhuis woont, is voor een belang- leden van den kring daardoor den moed I rijk bedrag aan porcelein en aardewer.' niet verloren. Integendeel, ieder jaar worden het volle seizoen tentoonstellingen gehou den, die den toets der critiek ten volle kunnen doorstaan. Men mag gerust een vergelijking ma vernield. Een begin van brand kon spoe dig worden gebluscht. Een kostganger van de familie Ter H., die zich waarschijnlijk dicht bij of met het ontp.ofde voorwerp heeft bezig gehouden is met hevige brandwonden ken met andere dergelijke tentoonstel-1 naar het ziekenhuis te Hoora vervoerc lingen en dan zal het oordeel niet on- Door de politie is het huis direct dicht gunstig luiden. I gespijkerd en werd den hu: ïgenoote: Thans exposeert, zooals boven ge-1 jen toegang ontzegd, teneinde een gron zegd, Gerard Jacobs. Wij kennen allen I jjg onderzoek te kunnen instellen, dezen schilder als een kunstenaar wiens doeken algemeen gunstig beoordeeld worden. Zijn talent is veelzijdig. Van het strandleven heeft hij twee prachtige doeken geëxposeerd. De duinen heb ben voor Jacobs ook een bijzondere be koring en hij weet met zijn penseel de schoonheid van de Walchersche dui-1 nen op haar mooist te doen uitkomen. Dat het talent van den heer Jacobs I veelzijdig is, blijkt ook hieruit, dat, be halve zee- en duingezichten ook het portretschilderen hem zeer goed ligt, waarvan verschillende portretten ge-1 tuigenis afleggen. Een mooie krijtteekening van de I Oostkerk zal wel de bijzondere belang stelling van de bezoekers uit Middel- burg trekken. Wij hopen dat de tentoonstelling een| druk bezoek zal ten deel vallen. Zij heeft daarop ten volle recht. Prof. G. Matsuda, Prof. G. Matsuda, hoogleeraar aan de universiteit te Tokio, die een specialist] is op het gebied van Japansch lakwerk, ONGEKEND DRUK BEZOEK AAN D BELGISCHE BADPLAATSEN. Sedert Zaterdag is de toeloop naar de zee ongelooflijk groot. Alle badplaatsen zijn stampvol, aldus lezen wij in het „Handelsblad van Antwerpen". Te Blankenberghe en Knocke kan men letterlijk op de hoofden loopen Nooit zag men zulk een toeloop. Duizen den bezoekers die voor verscheidene dagen gekomen zijn, moesten 's avonds een onderkomen zoeken in de omliggen de gemeenten. Vele andere duizenden sliepen in de duinen, in de badkabienen of de straatbanken, enz. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een auto uit Sittard is in Duitsch- land tegen een boom gereden, en totaal vernield. Een inzittende dame, mevr.. W. uit Sittard, was op slag dood. De twee haar vergezellende heeren zijn ernstig in- en uitwendig gewond naar een ziekenhuis vervoerd. MARKTBERICHT. Goes, 15 Augs. Graanmarkt. Cheva- Amerika - Qbl.markt- KoninkL - Robber - Philips - Markt Industrie Schepen Tabak Suiker Aku -* Wettig gedeponeerd veild: 24450 kg Eigenheimers en 7000 eg Z. Bonte, witte Eigenh. 1„ Blauwe iigenh. 1.14, Z, Bonte 2, alles per 100 kg. Bij Kon, besluit is bepaald, dat de vacatures van kantonrechter te Waal wijk en te Oirschot niet zullen worden vervuld. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Ter terechtzitting van heden is voor den aanvang der zitting geïnstalleerd als rechter-plaatsvervanger de heer mr. M. W. G. van der Veur, gemeente-secre taris van Middelburg. Nadat door den griffier de akte van beëediging door het Gerechtshof te 's- Gravenhage was voorgelezen en den benoemde door den president was ge luk gewenscht, nam de heer mr. Van der Veur als rechter aan de zitting deel. Arr.-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 15 Augustus 1933. De volgende zaken werden behandeld: K. M., 23 jaar, muzikant te Breda, ge detineerd, werd verdacht dat hij op 1 Juli 1933 te Belgisch Clinge, een vos- merriepaard, toebehoorende aan L. P. Verstraete heeft weggenomen uit de weide, waarin het zich bevond. Eisch 1 jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest. De verdediger mr, P. C. Adriaanse, bepleitte clementie. C. L. de K„ 61 jaar, arbeider te Clin ge, werd ten laste gelegd dat hij om streeks het tijdvak tusschen 20 Maart en 13 Mei 1933 te Clinge op een aantal ge schriften, die bestemd waren om tot be wijs te dienen met name een aantal ver klaringen door hem als werklooze ge steld en ondreteekend op een aanvraag formulier „steun aan werkloozen" een lager inkomen heeft opgegeven dan hij in werkelijkheid had genoten, waardoor hij in dat tijdvak te veel aan steun heeft genoten, bedragen van 3.23, 3.58, 2.93, 2.93, 2.91, 2.93, 2.93 en 1.90, waardoor de Staat of de ge meente Clinge is benadeeld geworden. Wegens het niet opkomen der getui gen is deze zaak uitgesteld tot 22 Aug. J. P. P., 42 jaar, smidsknecht te Mid delburg, was op 18 Juli 1933 door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot 3 maanden gevangenis, terzake van het koopen van 3 rijwielen, die door mis drijf waren verkregen. De verdachte was in verzet gekomen. Eisch bekrachtiging van het verstek- vonnis. De verdediger, mr- P. C. Adriaanse, vroeg bij veroordeeling een voorwaar delijke veroordeeling met het oog op 't gunstige gedrag van verdachte. Tegen T. K., 47 jaar, arbeider te Elle- meet, gedetineerd, werd ter zake van ontucht bedreven met zijn dochter ge- eischt 2 jaar gevangenisstraf. zal, volgens de N. R. C„ een bezoek Her gerst'4.75; haver 5.25; kook brengen aan ons land. J erwten 8.509.00; schokkers 1012; Prof. Matsuda heeft reeds verschei- j karwijzaad 28, maanzaad 21—23 dene landen in Europa bezocht en heeft o.a. te Londen en te Parijs lezingen over de Japansche kunst gehouden. Hij wenscht zich op de hoogte te stellen I van wat de verschillende landen aan Goes, 15 Aug. Aangevoerd 58 biggen Op plein Slot Ostende: 60 biggen en 1 kalf. Eierenverkoop V. P. Z. Aanvoer 8497 Japansch lakwerk bezitten en zal daar-I eieren, 3.10 per 100. toe ook in Nederland een onderzoek I Gewone markt: fabrieksboter 95 ct., instellen en musea bezichtigen. I boerenboter 85 ct., winkelprijs 95 ct., 2e De heer Matsuda zal bij zijn bezoek 1 soort boter 60 ct., eieren 2.80, win aan ons land worden rondgeleid door j kelprijs 4, eendeieren 2.80, poelje den heer Bronkhorst, den importeur van eieren 1.50. het Japansche lakwerk in ons land. Hij zal Woensdagochtend zijn opwachting I Staveni's se, (officieel). Veiling maken bij den Japanschen gezant. op Maandag 14 Aug. Aangeboden en ge- Bij Kon. besluit is den eerste-luit. W. Coppoolse, van het wapen der in fanterie, op nonactiviteit, eervol ont slag verleend met 1 Oct. a.s. Handboogschieten, De Handboogsociëteit fjJacoba van Beieren" te Goes zal a.s. Zaterdag (kermis) op het terrein Polderschen weg een groot concours houden. Behalve de wisselbekers worden vele extra prijzen uitgeloofd. Wandelsport. Bij den door de Bredasche wandelsport- vereeniging (B.W.V.) te Breda gehouden 20 en 40 km afstandsmarsch, waaraan als eenige Zeeuwsche vereeniging werd deelgenomen door de W.S.V. „De Ama-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2