GOESCHE COURANTE COUPONS S. WIENER Co HABYLÉ-ROULETTE ZEELAND» WEER EN WINS. NUMMER 191. TWEE BLADEN. DINSDAG 15 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. BINNENLAND. een nederlandsche ballonclub. zeer voordeelige prijzen MIDDELBURG MIDDELBURG. de bouwverordening. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Bezoekt het Casino in Grand Hotel „Britannia" Vlissingen Geopend iederen avond MINIMUM INZET 50 CENT HIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en .Goes 13 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. M GEEN WAARSCHUWINGSBORDEN PLAATSEN. De minister van Waterstaat heeft aooals in den Raad van Middelburg reeds is medegedeeld door tusschen- komst van de colleges van Ged. Sta ten ter kennis van de gemeentebestu ren gebracht, dat een wijziging van de modellen der waarschuwingsborden in voorbereiding is. Op dien grond wordt den gemeentebesturen in overweging gegeven voorloopig met het plaatsen van bedoelde borden te wachten. DE NEDERLANDSCHE AARDAPPELCENTRALE. Haar eerste vergadering in Den Haag. Te 's-Gravenhage is naar het „Dagbl. van Noord-Brabant" meldt, de eerste Vergadering van de Nederlandsche Aardappelcentrale gehouden. Stichter en voorzitter van deze centrale is de Zeeuwsche rijkslandbouwconsulent ir- Stevens, terwijl een aantal landbouw organisaties bestuursleden hebben aan gewezen. Voorts zullen in het bestuur nog twee heeren uit kringen van den aardappelhandel zitting nemen. Er zal steun verleend worden door vaststellen van minimumprijzen van consumptie-aardappelen, die verdeeld zijn in drie kwaliteiten. Tot de laagste kwaliteit behooren o.m, industrie-aard- appelen, tot de midden kwaliteit eigen, heimers en tot de eerste kwaliteit Zeeuwsche blauwen en bonte aardap pelen, die veel verbouwd worden op de Zeeuwsche eilanden. De minimumprijzen voor consumptie goed, dat aan bepaalde maten moet voldoen, zullen varieeren van ongeveer 1.50 tot 3 per 100 kg. Het vervoer van consumptie-aardap pelen zonder vervoerbewijs zal verbo den worden, Voor deze vervoerbewij zen zal betaald moeten worden- Uit de opbrengst van deze vervoerbewijzen zal een fonds gevormd worden om het verlies te bestrijden, dat geleden wordt op consumptie-aardappelen die niet als menschelijk voedsel verbruikt en als veevoeder verkocht moeten worden. De handel in aardappelen die niet voor consumptie dienen en de buiten- landsche aardappelhandel zullen waar schijnlijk vrij zijn. Of voor dezen handel gratis vervoerbewijzen worden ver strekt, kon het blad niet mededeelen. In de verschillende gewesten zullen gewestelijke organisaties tot stand moeten komen, die belast worden met de uitvoering van de aardappelpteun- wet. De bona fide aardappelhandel zal bij de uitvoering van de steunregeling erkend en ingeschakeld worden. De groote moeilijkheid bij deze aard appelsteunregeling is gelegen in de vraag wat er gebeuren moet als het fonds van de opbrengst der vervoerbe wijzen onvoldoende blijkt te zijn om de verliezen te dekken van de niet als consumptiegoed verkochte aardappelen, TOENEMENDE LUCHTVAARTBELANGSTELLING. Wij vernemen dat de animo voor de Nederlandsche Rondvlucht de verwach tingen verre overtreft. Behalve 3 of 4 K.L.M. Fokkers, zullen een tiental mi litaire toestellenen een 15-tal Neder landsche sportvliegtuigen aan de twee- daagsche vlucht op 25 en 26 Augustus deelnemen. De merkwaardige toeneming van het luchtvaartverkeer op Rotterdam blijkt wel sterk uit het feit dat enkele dagen geleden het aantal inkomende en uit gaande passagiers sinds Januari 1933 op het vliegveld Waalhaven het totale aantal over het geheele jaar 1932 overschreden heeft. Naar wij uit betrouwbare bron verne men worden op initiatief van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart po gingen aangewend om te geraken tot oprichting van een Nederlandsche bal lonclub, die zich de opleiding van bal- invoerders en dag- en nachtvaarten met vrije ballons ten doel zal stellen. va*ri *Su!eiKon' Ned' Ver" voor Lucht vaart gebleken dat de belangstelling in deze mooie sport in den laatsten tijd sterk is toegenomen en het oogenblik kek haar gunstig voor een pogfng om ook in Nederland een actief centrum te vormen. De voorloopige plannen zullen in de maand September nader worden uitge- Haast u niet nieuwe vrienden te maken, noch hen te verlaten, die ge reeds bezit. (Ingez. MedJ werkt. De leiding berust bij de heeren Wallaardt Sacré, algemeen secretaris der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart te Den Haag en dr. H. G. Cannegieter, ad junct-directeur van het Meteorologisch Instituut te De Bildt. RECALCITRANT ALMELO. Ged. Staten van Overijssel hebben onlangs de begrooting van Almelo voor 1933 teruggezonden, opdat de Raad met verscheidene wenschen van het college zou kunnen rekening houden. Echter weigerde de Raad in de wenschen van Ged. Staten te treden. Over het voor naamste punt, de plaatsing van de ge meente in de tweede klasse voor de gemeentefondsbelasting, staakten aan vankelijk de stemmen en nu heeft de Raad met 12 tegen 11 stemmen beslo ten, ook aan dezen wensch van Ged- Staten niet te voldoen. ONDER CURATEELE. Harenkarspel is wanhopig. De Raad van Harenkarspel heeft be sloten de gemeente onder curateele van het Rijk te stellen als gevolg van den nood in den land- en tuinbouw. De ge meente is niet langer in staat eenigen steun aan de in nood verkeerenden te verleenen- Verschillende raadsleden noemden de Tuinbouwsteunwet totaal onvoldoende. In tal van gezinnen is de nood tot het uiterste gestegen. De re geering zal op het poovere effect van d,e Tuinbouwsteunwet worden gewe zen. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris binnen het arrondissement Am sterdam, ter standplaats Amster dam, H. C, A. van Dijk, candidaat notaris te Amsterdam. Bij Kon. besluit is benoemd tot commissaris van politie te Rotter dam J. A. J. Kok, 'hoofdinspecteur van politie te Rotterdam. De burgemeester van E p e heeft hedenmorgen in de eierhal aldaar de zestiende Nederlandsche Klompenbeurs geopend. NOG EENS DE BRAND OP DE PUINPLAATS. De brandweer in actie. Niettegenstaaande de brandweei Za terdagavond gedurende drie uur het se dert enkele dagen weer oplaaiende vuur op de puinplaats aan den Nieuw- landschen weg had bestreden, brandde het er Zondag en Maandag opnieuw zoo hevig, dat besloten was, gisterenavonc weder den strijd tegen het blijkbaar diep in den rommel ingevreten vuur aan te binden en hebben wij het blusschings- werk ditmaal eens van dichtbij gadege slagen. Op het weiland, dat als puinplaats dienst doet, stond de Burgerijspuit op gesteld, haar water krijgende uit de sloot aldaar. Eenige brandweerlieden hebben met twee slangen het vuur aangetast- Met twee ploegen, beginnende aan de beide uiteinden van het vrij uitgestrekte ter rein van den brand en geregeld naar el kaar toegaande, zag men het vuur en den rook geregeld minderen en het ter rein -van den brand geregeld kleiner worden. Toen de twee ploegen elkaar genaderd waren, retireerden beide weer om nog enkele plaatsen waar het nog smeulden opnieuw onder handen te ne- enm. Na een kleine twee uur spuiten had men het vuur klaarblijkelijk weer tot stilstand gebracht. Meermalen were zoo diep mogelijk in het puin gespoten en dan vliegen de stukken puin en rom mel door de kracht van den straal ver weg. De ratten, die blijkbaar beter te gen de hitte van het vuur, dan tegen de kracht van het water kunnen, namen de vlucht naar hare holen, die men duide- ijk kon onderscheiden. Intusschen heeft het branden van de puinplaats al heel wat last bezorgd en kost het blusschen de gemeente steeds geld. Het ligt niet op onzen weg naar de oorzaak van deze branden een on derzoek in te stellen, maar als het juist is dat het aan kwaadwilligheid is toe te schrijven, dan komt de vraag bij ons op of het niet gewenscht zou zijn allen toegang voor onbevoegden op duidelij ke wijze te verbieden, zoodat de politie ook hen, die geen kwaad in het schild voeren, kan verwijderen. Bij deze blussching, die natuurlijk rus tiger gaat, dan van een brand, waarbij gevaar voor de omgeving bestaat, heb ben wij nog eens kunnen vaststellen hoe alleen door seinen met de armen bij duisternis met lantaarns orders ge geven worden, zoodat van roepen en schreeuwen geen sprake behoeft te zijn wat slechts bevorderlijk kan zijn voor goed, geregeld en vlug werken. Voor een brand op een plaats als de ze, waarbij een moeilijke april genomen moet worden, doet de burgerspuit goede diensten en zij is voor zulk een blus sching ook groot genoeg van capaciteit, terwijl dan de Magriusspuit in de ka zerne disponibel blijft, als eventuee elders brand mocht uitbreken. Eerst hedenmorgen ontvingen wij nog enkele stukken betreffende de morgen in de raadsvergadering te be handelen bouwverordening en ontlee- nen wij daaraan nog in het kort het vol gende; Naar aanleiding van reeds gepubli ceerde opmerkingen van de commissie van fabricage, blijkt uit het antwoorc van B. en W-, dat deze ook de be doeling hebben in geen geval toe stemming te verleenen voor het aan brengen van bedsteden in nieuw te Douwen woningen. Wat betreft de bezwaren tegen wel putten, zeggen B. en W. dat zij geen noodzaak zien om het gebruik van een welput totaal uit te sluiten. Het za slechts bij uitzondering voorkomen en dan nog alleen in de ver afgelegen ge deelten der gemeente, dus niet in de dicht bevolkte kom, terwijl de te ver langen voorzieningen verder zoodanig zijn, dat een gevaar voor de hygiène niet te duchten is, De Gezondheidscommissie bracht ook rapport uit en beantwoordden B, en W. ook dit rapport. Het o-i. belangrijkste verschil in op vatting is, dat over den afstand tus- schen aan nieuw aan te leggen wegen te bouwen woningen. De Gezondheids commisie vindt 25 m te veel, doch B en W. willen de lintbebouwing tegen gaan en zien er ook bevordering van de verkeersbelangen is, en geenszins belemmering van particulierenbouw, de praktijk wijst uit, dat de grond aan de buitenwegen \tamelijk goedkoop is en men er graag bouwt. D. de (Coning f De heer D, de Koning, directeur der gasfabriek te Meppel, die met vacan- tie op Vlieland was, werd daar onge steld en werd op 6 Augustus naar het Diaconie-ziekenhuis te Groningen ver voerd, waar hij is overleden, in den ouderdom van 57 jaar. De heer de Ko ning was in Goes geboren, genoot daar zijn H.B.S.-opleiding en was eerst als inspecteur werkzaam te Amster-' dam aan de gemeentelijke gasbedrijven Vandaar vertrok hij naar Franeker als directeur der gasfabriek en trad op 21 Juli 1910 in functie te Meppel, Auto-tocht Ouden van Dagen, Het loopt nog niet hard, met de op gave van beschikbare auto's en anders zins, voer den te houden autotocht voor ouden van dagen. Alleen enkele der oude, getrouwen gaven zich reeds op, maar nog lang niet voldoende om ook maar eenigszins de in aanmerking komende gegadigden, mede te kunnen nemen. Het is wel jam mer, dat de enkele menschen, die zich elkaar er voorspannen, steeds weer zoo'n moeite moeten doen om dezen tocht tot stand te brengen. Intusschen weten wij, dat het van de andere zijde geen onwil is, maar meer een verzuim, een uitstellen om zich op te geven, wachten dikwijls, tot men ge vraagd wordt, en dan, tenslotte, komt iet wel in orde. Maar voor degenen, die de leiding op zich willen nemen, zou het veel arbeid uitsparen als elk, die zijn auto beschikbaar stelt, zich even spon taan opgaf. Men weet, de opgaven worden gaarne ingewacht bij Jac. de Dreu tel. 93, dr. duese, tel. 283, en bureau Goes van dit jlad tel. 17 of 360. Ir, M. C, Braat. f Er was gisterenmiddag veel belang stelling bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen ir. M. C. Braat jr., in leven directeur van de N.V. Vlismar, lid der gezondheidscommissie, commissaris der N.V. Haven van Vlis singen enz. Aan de geopende groeve heeft bur gemeester Van Woelderen den overle dene geschetst als een huisvader en vriend, die beschikte over groote be kwaamheden van hoofd en hart. Spr. herinnerde aan den grooten brand in de Nedpam, de daarop volgende om zetting tot Vlismar, die, dank zij de ener gie van den heer Braat, tot grooten bloei kwam. Nimmer deed men tevergeefs een be roep op den overledene. De heer Ruys, president-commissaris van de Vlismar, schetste hoe de over ledene heeft gestreefd naar den opbloei der fabriek, wat hem volkomen gelukt is. De heer ir. Van Nouhuys bracht na mens het personeel hulde aan de nage dachtenis van den humanen chef, en gaf de verzekering, dat alle leden van het personeel met innige dankbaarheid den overledene zullen gedenken. Namens de familie dankt de oudste zoon voor de laatste eer zijn betreur den vader bewezen. Werkloozen, Het aantal werkloozen daalden van 990 op 965, van wie 107 in de werkver schaffing zijn te werk gesteld. Aanhoudingen- De politie hield een varensgezel aan, die te Druten zich aan ernstige vernie ling heeft schuldig gemaakt, en stelde hem ter beschikking van de justitie te Tiel. Nog is aangehouden 'een man, die te Utrecht verduistering van meubelen pleegde. De Duitsche Joden. De Vliss- Courant meldt dat het nog geregeld blijft doorgaan dat Duitsche Joden, die per mailboot van hier naar Engeland vertrokken, per keerende boot door de Engelsche politie worden teruggezonden, óf omdat zij zonder mid delen van bestaan zijn, óf omdat zij er van verdacht worden te trachten in En geland werk te krijgen. Hier terugkeerend worden zij dan ter beschikking van den commissaris van politie gesteld, die in verbinding met een Joodsch comité tracht in de be hoeften van deze ongelukkigen, die 't in eigen land niet hebben kunnen uit houden, te voorzien. Sinds het begin van de Jodenvervol ging in Duitschland, is het aantal dat hier is gestrand reeds vrij groot. Gelukkig is voor velen reeds in het buitenland een werkkring gevonden. DE OPGEHEVEN BEWAARSCHOOL. Nul op 't request. O. en W. SOUBURG. De raad dezer gemeente besloot in zijne vergadering van den 19 Januari 1933 tot opheffing van het openbaar voorbereidend lager onderwijs per 1 April 1933. De minder heid uit den Raad heeft zich echter met dit besluit niet kunnen vereenigen en richtte tot de Kroon het verzoek te be vorderen het besluit te vernietigen we gens strijd met het algemeen belang. Krachtens machtiging van de Koningin heeft de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen bericht geen termen te kunnen vinden tot inwilliging van het verzoek. Overwogen is a.o. dat het onderwijs wel voorziet in een sterk gevoelde be hoefte, doch dat Souburg is een nood lijdende gemeente, welker begrooting voor het jaar 1933 niet is kunnen wor den sluitend gemaakt zonder buitenge wonen Steun van het Rijk, zoodat der halve elke niet onvermijdelijke uitgave ten laste van de gemeente achterwege (Ingez. Med.) Middelburg, 15-VIII-'33. Maandag hoogste lucht temperatuur 22,8 °C: (73 °F); laagste 17.2 °C (63 °F). Heden 9 h; 18.1 °C; 12 h: 20.3 °C. G e e n regen of neerslag. Hoogste barometerstand 763 mm; laagstg 760 mm. Hoogste barometerstand 765.7 mm te Memel; laagste 741.9 mm te Seydisfjord. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk wellicht toenemende Z.W, tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met regen, later opklarend, aanvankelijk koeler. Zon op; 5 h 43; onder 20 h 25. Licht op; 20 h 55. Maan op: 24 h 02; onder: 17 h 31. N.M. 21 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later (S springtij). Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) Di. 15 9.19 21.51 Wo. 16 10.42 23.1'6. Do. 17 11.52 24.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Augustus. Hoogwater. (Zomertijd.) Di. 15 10.50 23.19 4.08 16.43 Wo. 16 12.14 24.46 5.28 18.05 Do. 17 13.29 6.46 19.21 Laagwater. 3.10 15.39 4.29 17.04 5.45 17.22 Laagwater, behoort te blijven en ten slotte dat on der deze omstandigheden het besluit van den Raad behoort te worden ge handhaafd. De bewaarschool blijft dus voorloo- pig opgeheven. RAAD VAN SEROOSKERKE (W.). Tegen de gezondheidscom- missie. SEROOSKERKE (W.). Maandagmid dag werd voltallig Raadsvergadering ge houden, onder voorzitterschap van bur gemeester Dregmans. De rekening van het Lijdijkfonds in ontvangsten 349 in uitgaven 346 wordt goedgekeurd. Een verzoek van de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs, om gelden uit de gemeentekas, ingevolge Art. 72 der L.O. wet 1920 voor vernieuwing der pla fonds, die blijkens een overgelegde ver klaring van een bouwkundige voor de kinderen en het personeel een gevaar opleveren, wordt ingewilligd. Het schrijven van Ged. Staten inzake Middelburgs automarkt wordt voor kennisgeving aangenomen. Bij de rekenfcig over 1932 en de be grooting voor 1934 van de gezondheids commissie te Veere, maakt de heer Hoegen aanmerking op het salaris van den Secretaris dier Commissie. Na eenige bespreking stelt hij voor namens den Raad den minister te verzoeken, om bezuinigingsredenen, deze Gezond heidscommissie op te heffen. De Raad besluit tot het doen van zulk een ver zoek. Hierna wordt de rekening der ge meente over 1932, gewijzigd door B. en W. voorloopig vastgesteld. Nog worden enkele wijzigingen op advies van de Gezondheidscommissie, in de reeds vroeger herziene Bouwver ordening, goedgekeurd. Ernstig ongeluk, WESTKAPELLE. Maandagmiddag overkwam een 8-jarig knaapje uit Mid delburg, dat alhier bij zijn grootmoeder logeerde, een zeer ernstig ongeluk. Het kind reed met den voerman L. L., die afval van den oogst naar de vuilnisbelt buiten het dorp bracht, op den wagen mede. Op een gegeven oogenblik

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1