UW VACANTIE-ADRES B)oodt direct elk insect! BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BURGERLIJKE STANU. AOVERTENTIEIi. MARKTBERICHTEN. NIEUW- EN ST. J00SLAND. ADVERTEERT IN DIT DLAD B0UWIEN SMID, 0^ De Nazi-voorman en de Jodenquaestie. Prof. dr. D. Cohen te Amsterdam schrijft ons, naar aanleiding van het in ons blad verschenen interview met een Nazi-voorman: -,In het interview met een Nazi-voorman, Maandag 31 Juli, komt een gedeelte voor over de Joden kwestie, zóó dubbelzinnig gesteld, dat een enkel woord van weerlegging nood zakelijk schijnt. De Nazi-voorman zegt dat in Duitsch- land „nog altijd veel Joden wonen, die er ongehinderd hun zaken kunnen doen, mits zij zich aan de wet houden". Dit is volkomen juist. De Nazi-voorman zegt echter niet, hoeveel Joden dit zijn, noch vermeldt hij het aantal van hen, die niet ongehinderd hun zaken kunnen doen. Hij heeft met deze terug houdendheid van zün standpunt volko men gelijk, al getuigt zij van een han digheid om geen ernstiger woord te gebruiken die in „voormannen van andere partijen door de Nazi's zelf zou worden veroordeeld. De toestand is in waarheid deze, dat in groote steden en ook in sommige kleine steden, waar de Nationaal-Socialistische partij toevallig leiders bezit van eenige meegaandheid en eenig economisch inzicht, Joden nog ongehinderd zaken kunnen doen. In an dere streken echter (het grootste deel van het Roergebied, Hessen, sommige deelen van Noord-Duitschland, Saksen, Beieren en wellicht nog meer) is dit ten eenen male onmogelijk. Het is zelfs merkwaardig dat een voorman uit Essen deze beweringen durft te uiten. Als lezer van de Dortmunder General Anzeiger (herhaaldelijk door de Joodsche Pers commissie geciteerd) kon hij toch we ten, hoe in dit blad openlijk en officieel de boycot tegen Joden wordt aangepre- zenen hoe.er S.A.-mannen voor Jood sche winkels worden geposteerd. En nimmer staat daarbij, dat dit Joden zijn die „zich niet aan de wet houden". Het gaat tegen Joden zonder meer. Dat hierdoor velen, nijvere en eerlijke koop lieden, voor een bankroet staan, deert den voorman weinig. Ook niet dat Jo den onder schulden, die zij, zij het dan geheel buiten en tegen hun wil, niet kunnen betalen, meer gebukt gaan dan het tegenwoordig Arisch bewind Duitschland. Of zijn de Nazi-voorman nen wellicht van plan een dreigend bankroet dezer Joodsche winkeliers door een moratorium af te wenden? Al even misleidend is zijn bewering dat de „Nazi's toezien dat het percen tage Joden in bepaalde intellectüeele beroepen in logische verhouding blijft tot de geheele Duitsche Jodenbevol- king": Dit zou loffelijk zijn, indien men dezen intellectueelen Joden gelegenheid gaf om van beroep te veranderen. Maar juist dit wordt verhinderd. Boer mag een Jood niet worden, uit de handwer kersgilden wordt hij uitgesloten, als be diende wordt hij geweerd, venten mag hij reeds in vele plaatsen niet meer, en als koopman wordt hij in vele steden officieel of officieus geboycot, In landen buiten Duitschland noemt men dit: „bur gers aan den hongerdood prijsgegeven". In Nazi-taal heet dit: „het percentage der intellectueelen verminderen". Maar begrippen en woorden hebben in het tegenwoordige Duitschland nu eenmaal een andere beteekenis dan in minder rasechte landen. Niet anders staat het met de andere tirades. „Joden, zoo heet het, hebben dezelfde rechten als andere Duitsche burgers, voor zoover zij natuurlijk Duit sche staatsburgers zijn". En een eindje verder: „wij beschouwen de Joden bij ons als gasten: zij kunnen werken, za ken doen, zooveel zij willen, mits zij zich aan onze wetten houden". Ieder intelligent lezer vraagt zich hier natuur lijk af: „Zijn in een staat dan staats burgers ooit gasten?" Maar in het hoofd van een Nazi-voorman komt deze ge dachte blijkbaar niet op. Of schuilt ook hier weer een addertje onder het gras en bedoelt de voorman dat de Joden g e e n Duitsche staatsburgers zullen zijn en dus ook geen rechten hebben? Mlen kent de plannen van sommige Nazi-voormannen in dit opzicht. En wat het „werken en zaken doen" betreft ik behoef slechts te verwijzen naar wat ik hiervoren schreef. Of schuilt hier een ander addertje? En is in het „mits zij zich aan onze wetten houden" de be dreiging verborgen, dat men wel zal uitvinden dat .„Joden zich niet aan de wetten houden"? In een land waar vrijwel iedere tegenstander van cor ruptie wordt beschuldigd, en vrijwel ,er... tegen het Nazibewind schrijft, van gruwelpropaganda wordt sc™jnt ook dit mogelijk. Men vraagt van het Nazibewind niet veel: alleen menschelijkheid. En zoo dit niet mogelijk is, dan althans eerlijkheid. En zoo ook dit niet mogelijk is, dan al- ™f,nstz?oveel h?^a,chting voor het in tellect der wereld, dat men niet gelooft aar met dergelijke dubbelzinnige uiteen- Hp! K t" °m den tuin te kunnen leiden de e!w°dg Van den Nazi-v°orman doet re ®r u!!ge vraa£ ri'zen of zelfs deze hoogachting nog bestaat. n 7 TtigLe Z,ondaé in Ierland. De Zondag, de herdenkingsdag van de nationale helden Griffins, Collins en O'Higgens, die in verband met den aan- gekondigden, naderhand echter verbo den en afgelaschten opmarsch der fas cistische blauwhemden, met spanning werd tegemoet gezien, is zeer rustig verloopën. Reeds vroeg in den morgen patrouil leerden pantserauto's door de straten van Dublin. De regeering had honderden politiemannen in de hoofdstad gecon centreerd en in alle kazerne's waren de militairen gemobiliseerd. Buiten de stad stonden groote troepenafdeelingen van het Iersche republikeinsche leger gereed. De straten, die naar het onafhanke lijkheidsmonument leiden, waren alle afgezet. Overeenkomstig het bevel van den leider der blauwhemden, generaal O'Duffy werd de parade niet gehouden. De herdenkingsplechtigheid zelf verliep volkomen rustig. Behoudens een enkel incident in een plattelandsplaatsje was het over het land zeer rustig. De politieke toestand blijft gespannen. De Valera heeft besloten een militaire MAROKKO, j Rotterdam, 14 Aug. Op de vee- Gevechten in hevige hitte. In de markt van heden waren aangevoerd 595 groote Atlas, op een hoogte van bijna1 vette runderen, 460 vette- en graskal- 3000 m boven den zeespiegel, worden' veren, 724 schapen en lammeren, 605 door troepen van het Fransche vreetti-1 varkens. delingenlegioen hevige gevechten gele- Prijzen voor: vette koeien: le kw. 44 verd tegen de Berber-stammen, die zich 59, 2e kw. 3142, 3e kw. 2931; kal- nog steeds tegen de Fransche penetratie veren: le kw. 7385, 2e kw. 34 64, 3e blijven verzetten. kw. 3034; varkens: le kw. 3233; 2e Volgens sommige officieren zijn het de hevigste gevechten die het vreem delingenlegioen ooit in Marokko heeft kw. 2730, 3e kw. 2527, alles per kg; schapen 914; lammeren 812 per stuk gehad. De soldaten hebben hevig te lij-1 V 1 as Aangevoerd uitsluitend schoon: den van de groote hitte, 120 tot 140 gra- van Hollandsch geel: 5200 kg; prijzen: den in een terrein, dat practisch geen schaduw biedt. De laatste dagen ver loren de Franschen 42 dooden en- 55 gewonden op één dag. De toestand te Cuba. Uit een voorberijdende auto zijn tal rijke schoten gelost op het woonhuis 5060. Geheele aanvoer verkocht. Blauw Maanzaad 2223; Koolzaad 1314; Karwijzaad 2427 Aardappelen: Overmaasche nieuwe \y2 ct., Zeeuwsche blauwe 33K, West- landsche klei nieuwe 1%2, id. ronde zand 34, Zeeuwsche Eigenheimers 2, Brielsche Kralen 22%, Blauwpit rechtbank in te stellen, die alle gevallen president van Cuba, dr. Cespedos. De van den juist beëedigden voorloopigen j ten 22 V2. Aanvoer redelijk, handel Sinke jm. 27 j. en J, Smallegange jd. 21 j. F. Visser 43 j. en W. de Moor 39 j. Aardenburg. 1 512 Augustus. Bevallen: E. Vermeire geb, Willemsen d. M. L. Satn geb. Pieren z. Souburg. Van 28 Augustus 1933. Ondertrouwd: W. F. L. Korff 29 j. en J. J. Goedbloed 25 j. Bevallen: C. J. Kloeg, geb. Wisseker- ke d. Yerseke. Van 4 tot 11 Augustus 1933. Bevallen: F. J. Nieuwenhuizen geb- Sanderse z. Vrouwenpolder. Van 612 Augustus 1933. Ondertrouwd: P. van Raan jm, 24 j. met D. A. Volkers jd. 24 j. van oproer of andere tegen de regeering gerichte delicten zal behandelen en op grond van de anti-terreurwet de be voegdheid heeft, de doodstraf uit te spreken. Beroep van de vonnissen van deze rechtbank is niet mogelijk. Voorloopig worden aan politie en mili tairen nog geen verloven toegestaan. Een aantal blauwhemden blijft weige ren hun wapens uit te leveren. Nadat het den geheelen Zondag vrij rustig was geweest, kwam het des avonds te Dublin, nabij het gebouw der fascistische blauwhemden, tot vrij ern stige botsingen. Een groote menigte, vnl. bestaande uit opgeschoten jongelui, w.o. vele meisjes, verzamelden zich voor het gebouw en namen een dreigende houding tegen de blauwhemden aan. De fascisten, die zich vertoonden, werden aangevallen. Twee hunner werden in het water geworpen. De politie moest eeni ge malen met pantserauto en gummi knuppel optreden, en verscheidene per sonen werden gearresteerd. Een Poolsch schip met 400 Poolsche passagiers, dat in de haven van Dublin aankwam, werd door de politie doorzocht, waarbij eeni ge honderden vuurwapens gevonden werden. Nadat maatregelen waren nomen dat de wapens niet van boord konden worden gebracht, bleven zij ter beschikking van den gezagvoerder. RUSLAND. De Oosterspoorweg. Uit Charba rowsk wordt gemeld, dat de waarne mende Russische directeur van den Chineeschen Ooster spoorweg na een conferentie met de overige directie van den Ooster spoorweg en Mandsjoerijsche autoriteiten overeenstemming heeft be reikt, waardoor het spoorwegverkeer langs de Russische tak van den Ooster spoorweg via Pogranitsjaja naar Wladi wostok zal worden hervat, nadat het onrechtmatig door de Mandsjoerijsche autoriteiten aan de grens van Mand- sjoerije was stopgezet. TSJECHO-SLOWAKIJE. Eén klasse. Bij de Tsjechoslowaak- sche spoorwegen zullen de eerste en tweede klas rijtuigen worden af ge schaft, daar hiervan te weinig gebruik door het publiek gemaakt wordt. Slechts in D-treinen zullen zij gehand haafd worden. De nieuwe wagens van het een-klasse-systeem zullen veerende zitplaatsen krijgen. De harde banken worden afgeschaft. OOSTENRIJK. Een waarschuwing. Uit Salzburg wordt gemeld, dat de Oostenrijksche veiligheidsminister Fey, aldaar een rede heeft gehouden waarin hij een waar schuwing richtte aan de Oostenrijksche nationaal socialisten. De Oostenrijksche regeering had nog niet al haar macht middelen uitgeput. Ook in Qostenrijk zou men de doodstraf voor hoogverra ders kunnen invoeren, wanneer het niet anders ging- Men moest goedmoedig heid niet voor zwakheid houden. Hij eindigde zijn rede met de woorden: „Wanneer het om onze hoogste idealen gaat, worden wij zoo steenhard als de bergen van ons vaderland.' DENEMARKEN. De Lindbergh's vliegen vroolijk ver der. Het echtpaar Lindbergh is Za' terdag des avonds, na een vlucht van nauwelijks vijf uur te Angmagsalik aan de Oostkust van Groenland aangeko men. GRIEKENLAND. Een vluchtelingendorp in de asch. In het vluchtelingen dorp Anastasious bij Pyraeus, de haven van Athene, dat is ingericht voor Armenische vluch telingen, brak brand uit in een'der hou ten woningen. Aangezien er een storm heerschte, die de sterkte van een or kaan naderde, breidde het vuur zich met razende snelheid naar de omliggen de huizen uit- De brandweer stond machteloos en in korten tijd waren 320 huizen een prooi der vlammen gewor den, Het ongeluk is tragischer wijl geen der getroffen gezinnen verzekerd was. Versuft loopen vele bewoners tusschen de puinhoopen rond in de hoop onder de ruïne van hun woning nog een ge deelte van hun have terug te vinden. ZWITSERLAND Een parachute-sprong, De Zwit schersche parachutist Bohlen, sprong Zondag bij Bazel met zijn valscherm van een hoogte van 8300 m uit zijn vliegtuig. Bohlen heeft erkenning van dit record gevraagd als nieuw wereld record- op wacht staande soldaten beantwoord den het vuur en [achtervolgden de auto. De daders slaagden er echter in zonder herkend te zijn, te ontkomen. Zondagmorgen zijn nog twee ambte naren van de organisatie Porra dood geslagen. Bij verschillende botsingen; die in Santiago de Cuba plaats vonden, werden zes personen gedood en 50 an deren ernstig gewond. De belangrijkste punten der stad werden hierop door de militairen bezet. In den loop van den dag is de vroegere president van Cuba, Machado uit de Ver. Staten in Havan na aangekomen. De nieuwe president van Cuba, dr. Cespedos, heeft Zondag in tegenwoor digheid van vele hooge militaire auto riteiten en afgevaardigden den ambts eed als voorloopig president van Cuba afgelegd. In een nachtzitting keurde 't Congres het !ontslag van president Machado goed. Den geheelen nacht duurden de gevechten op straat, die dikwijls gepaard gingen met plunderingen voort- Volgens de politierapporten vielen er 15 dooden, terwijl de totale materieele schade geraamd wordt op 2 millioen dol lar. De rust zou in den loop van Zondag weer eenigszins hersteld zijn. Het presi- dentieele paleis werd te Havanna be stormd en geplunderd. De oud-president van Cuba, Machado is Zondagmorgen te Nassau, de hoofdstad der Bahama- eilanden per vliegtuig aangekomen. Na een langdurige conferentie met staatssecretaris Huil heeft president Roosevelt besloten drie Amerikaansche torpedojagers naar Cuba te zenden. Hij verklaarde dat dit slechts geschiedde ter bescherming van leven en eigendom der Amerikanen Volgens den Amerikaanschen gezant te Havanna zullen de torpedojagers slechts eenige dagen in Cuba blijven, ZUID-AMERIKA. De Chileesche regeering heeft be sloten een belasting te heffen op be grafenissen. De heffing bedraagt bij goedkoope begrafenissen 25" PCt., bij duurdere 50 pCt. Begrafenissen beneden 250 gulden zijn vrij van rechten. De op brengst uit deze belasting zal ten bate der ziekenhuizen worden aangewend. CHINA Boeren en vee verdronken, Vol gens een bericht uit Kalgan is op de ri vier Jangho een veerboot gezonken, waarop een groote kudde vee werd overgezet. 44 Boeren verdronken. Geen stuk vee kon worden gered. kalm. Binnenlandsche Granen (vroeg Beurs). Kleine groene erwten 99.75, schokkers 1012. In verband met de nieuwe regeerings- maatregelen nam men ten opzichte van de prijzen van andere binnenlandsche en ook van buitenlandsche granen een afwachtende houding aan. Middelburg. Ondertrouwd: K. v. d. Berge 21 j. en M. J. Sloover 20 j. Gehuwd: J. Braan 21 j. en M. F. Boel 21 j. J. A. Huser 26 j. en A. J. de Voogd 25 j. Bevallen: T. VerhageMoens d. Overleden: M. J. Genevoij 69 j, geh. met N. L. C. Renguet A. Bosschaart 83 j. geh. met L. Boone. Goes. Bevallen: G. v. d. Ven geb. Mentzy z. C. Verwater geb. van der Made z. Ondertrouwd: D. G. Kloosterman jm. 28 j. en M. L. van Willigen jd. 25 j. W. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent I. JOOSSE. zullen we gaarne tijdig van U vernemen. Wij zorgen er dan voor, dat U ons blad aan Uw vacantie-adres ontvangt. Maar: geef ons dat SCHRIFTELIJK op, liefst 1 a 2 dagen tevoren! Per telefoon en/of op het laatste oogenblik opgegeven adresveranderin gen veroorzaken ons noodelooze moeite en Gij hebt de kans, de courant door misverstand niet of te laat te ontvangen. Daarom: tijdelijke adresveranderin gen geve men, met vermelding van het oude adres, tijdig en schriftelijk aan ons op! De Administratie. Geboren: FLORIS ANTON. Zoon van A. C. J. MALJERS. L. MALJERS—KOLE. Middelburg, 12 Aug. 1933. Park van Nieuwenhove 15622. Goes, 12 Ags. Veilingsvereeniging Z. j Beveland. Groote veiling: zure kroetappels 1-30,1 dubbele Princesseboonen 2.60 beiden per 100 kg. Peren: Précose de Trsvcux extra 231 —26, id. A 21—24, id. B 17—-21, id. C) 916, Clapp's favorite extra 2224, idem A 2122, idem B 1619,idem CI 915, Petite Marguerithe 810, Jutte- peer 1122, bruine Heerenperen 611,1 André Desportes 7, Beuivé de Mercde 8| Diamantpeer 56, Dirkjespeer 25, N.-H. Suikerpeer 57. roode Suikerij 23, witte broadsperen 36, zomer rietpeer 48, Bergamotten 36. Bon Chetien William 6, Schellebellen 5, Spekperen 6, Scharlakenpeer 68, Cal- 1 leboutspeer 48, afvalperen 0.50—4 al- les per 100 kg: Appels: Earley Victoria extra 14I 16, id. A 12—15, id. B 10—12, id- C 5—8, Codlin Keswick extra 89, id. A 79, id. B 56, id. C 24, Perzik roode zo- merappel 1018, the Queen 812,1 Manks Codlin 811, Dominoappel 48, Clasieappel 34, Signe Tillish 9, Gan-1 zerodes 4, Ganzebout 45, Lord Gros- wenor 25, Snijappel 34, afval- en kroetappels 14 alles per 100 kg. Pruimen: Washington 617, dubbele I Boerewitte 818, witte wijnpruimen 8 17, blauwe id. 1420, Belle de Lou- vain 420, Czarpruimen 518, reine Victoria 1014, abrikoospruimen 813 j Burbank 817, vroege van Buhlenthal 8, Tragedie 4—8, Eierpruimen 710, Princepruimen 29, Eng. krozen 3—6, Zaaiing Okkelaan 5, Tonneboers 49,1 Blinkers 35, Myrabolaan 25, alles per 100 kg. Diversen: blauwe druiven 3146, abrikozen 312, frambozen 24, toma ten 28, alles per 100 kg; meloenen 21 16, perziken 2.104-60 beiden per 1001 stuks. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, maken bekend, dat door hen op Dinsdag 15 Augustus a.s. ter Pro vinciale Griffie, gedurende dertig dagen (op Zaterdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, op andere werkdagen van 912.30 en van 1.305 uur), ter inzage zal worden gelegd een ver zoek van J. BAUER te Kruiningen, om vergunning tot het in werking brengen van een dagelijkschen autobusdienst van Kruiningen naar het spoorwegstation Kruiningen Yerseke, en omgekeerd, zulks met gelijktijdige intrekking van de hem destijds verleende vergunning voor een dagelijkschen autobusdienst van Kruiningen naar het spoorweg station Vlake, en omgekeerd, een en ander met ingang van den da tum van opheffing van laatstge meld station voor het reizigersver- voer. Gedurende voormelden termijn kan ieder belanghebbende schrif telijke bezwaren tegen dit verzoek bij hun College indienen. Bovendien kunnen mondelinge bezwaren daartegen worden inge bracht bij eene uit hun midden be noemde commissie, die daartoe op Donderdag 14 September a.s., des namiddags 2 uur, in het openbaar zitting zal houden in het gebouw van het Provinciaal Bestuur te Middelburg. Middelburg, 11 Augustus 1933. De Heer en Mevrouw DE JONG BOON danken voor de belangstel ling, ondervonden bij de geboorte van hun Zoon. Middelburg. 17 Heerengracht. TANDARTS GOES AFWEZIG van 16 tot en met 28 AUGUSTUS Spoedgevallen Tandarts Bonnet. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, maken bekend, dat door hen op Dinsdag 15 Augustus a.s. ter Pro vinciale Griffie, gedurende dertig dagen (op Zaterdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, op andere werkdagen van 912.30 en van 1.305 uur), ter inzage zal worden gelegd een ver zoek van de N.V. „STOOMTRAM WALCHEREN", gevestigd te Vlis- singen, om vergunning tot het in werking brengen van autobusdien sten op Zondagen, le. van Vlissingen naar Koude- kerke, en omgekeerd; 2e. van Koudekerke over Bigge- kerke, Zoutelande en West- kapelle langs den Schelpweg- naar-Domburg naar Domburg, en omgekeerd, met vergunning om naar verkiezen van West- kapelle naar Domburg in plaats van langs den evenge noemden weg over Aagteker- ke te rijden. Gedurende voormelden termijn kan ieder belanghebbende schrif telijke bezwaren tegen dit verzoek bij hun College indienen. Bovendien kunnen mondelinge bezwaren daartegen worden inge bracht bij eene uit hun midden be noemde Commissie, die daartoe op Donderdag 14 September a.s., des namiddags 2 uur, in het openbaar zitting zal houden in het gebouw van het Provinciaal bestuur te Middelburg. Middelburg, 11 Augustus 1933.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3