fosco de ideale. Cacaodrank ZEEUWSSH-VLAAHBEREN 0.8. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. is alleen echt in nevenstaande flesch. VERKEERSWEZEN P. T. T KERKNIEUWS. BIOSCOPEN. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. LAATSTE RERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. VÜSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEK-EUIVELAHD. MIDDELBURG electro. GOES 1 aaif den duisteren horizon! Dank zij de Woensdag gehoudep .oprichtersverga dering van de „Zeeuwsche Vereeniging voor de Luchtvaart". Ter vergadering werd er reeds met nadruk op gewezen, dat de Z. L. L. (Zeeuwsche Lucht Lijn) den steun der geheele Zeeuwsche bevolking moet heb ben, en elke Goesenaar, die dit gehoord of gelezen heeft, vroeg zich ongetwijfeld, dadelijk af: wat kan Goes in deze doen? Welnu, de heer Van der Paauw, de ver tegenwoordiger der K. L. M., gaf er da delijk antwoord op. „Daarnaast moet er komen", zei hij o.a. ,,een vliegveld te Goes." En is hiermede niet tevens een prach tig object voor werkverschaffing ge noemd En een object, dat, naar ver houding van de kosten, heel wat arbeid brengt Het object lijkt ons zelfs zoo mooi, dat, al zou het vliegveld, na aangelegd te zijn, nog eenige jaren ongebruikt blij ven liggen, alleen betreden door grazen de koeien en paarden, we het nóg uit gevoerd zouden willen zien. Niet al leen om voorbereid te zijn, maar vooral ook om de werkloozen aan den gang en buiten „steun" te houden. Maar die vrees van „braak liggen" is ongewettigd zeide de heer Van der Paauw niet: „als er vliegterreinen wa ren, nu, op dit oogenblik, dan zouden we zeker een lijn Rotterdam-Goes-Oost Zeeuwsch Vlaanderen inleggen" Begrafenis G. R. E. van Raalte. Vrijdagmiddag had op ^le Noorder begraafplaats onder groote belangstel ling de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer G. R. E- van Raalte, in leven directeur N.V'. Steenkolenhandel F. Wibaut en Zn. De kist werd grafwaarts gedragen door leden van de vrijmetselaarsloge „l'Astre de 1'Oriënt." Aan de groeve werd niet gesproken. De oudste zoon van den overledene dankte voor de betoonde belangstel ling. (Vliss. Crt.) Uit Vlissingen wordt aan de N.R.C- gemeld: Het Engelsche stoomschip Port Sydney, van Antwerpen naar Londen, is omhoog gevaren op de Zandplaat na bij Walsoorden. De sleepbooten Goliath en Max zijn resp. van Vlissingen en Rilland Bath ter assistentie derwaarts vertrokken. Baden. In de afgeloopen week zijn geno men 4620 baden, namelijk 2295 door dames en 2325 door heeren; voor het Volksbad zijn de cijfers 389, 1789 en 1800. Raadsvergadering. VEERE. Op Woensdag 16 Augustus vergadert de raad dezer gemeente des voormiddags te 10 ure, ter vaststelling eener bouwverordening- Prijsuitdeeling. IERSEKE- Vrijdagavond zijn '(onder veel belangstelling de medailles uitge- reikt aan de prijswinnaars der zwem wedstrijden, die 1.1. Zaterdag zijn gehou den door de zwemvereeniging „De Oos- terschelde". Burgemeester Gunning sprak ieder der winnaars toe en met medewerking van het fanfaregezelschap „Mozart", dat voor muziek en jolijt zorgde, was het voor menigeen een aangename avond. De zwemvereeniging telt nu reeds na een jaar bestaan ruim 300 leden. NISSE. Donderdagavond j'.l. verga' derde de raad dezer gemeente. De re kening der gemeente over 1932 were den raad aangeboden. De leden Iz. Jan sen en A. Slabbekoorn worden aange wezen als commissie van onderzoek. De locaalhuur voor de muziekvereeniginjj „Ons Genoegen", alhier wordt nader vastgesteld op 10- De bouwverorde ning wordt aangehouden tot de eerst volgende vergadering, waarbij dan re kening zal worden gehouden met enke le geopperde bezwaren. BROUWERSHAVEN. De kermis be hoort voor dit jaar weer tot het verle den. Begunstigd door fraai weer, wer< ze dit jaar, vooral Zondag, zeer dru' bezocht. In de dansgelegenheden was Zondag overvol, en ondanks de groote hitte werd er lustig op los gedanst. Alles is rustig verloopen. Inklaren Sas van Gent. SAS VAN GENT. Aan den Minister van Financiën werd door de Schippers vereen. Schuttevaêr het volgend schrij ven verzonden: Het z.g. in- en uitklaren van de gren zen bezorgt, zooals licht is te begrijpen, aan de scheepvaart, die de grensstations passeert, niet te ontgaan tijdverlies, dat als zoodanig door de schipperij als on ontkoombaar wordt gedragen. Erkente lijk is de scheepvaart voor al die maat regelen, welke ten doel hebben het op onthoud tot een minimum te beperken. Op de voor kort gehouden Algemeene Jaarvergadering der Schippersvereen» „Schuttevaêr werd in dit verband J film nooit hebben kunnen vervaardigen, zonder de hulp van het Amerikaansche Ministerie van oorlog, daar het mate riaal dezer film, geen waarde van mil- lioenen, maar millarden heeft. Van begin tot einde werken n.l. mede, een kleine honderd vliegmachines, het vliegtuig moederschip, een vloot oorlogsschepen en de drie bestuurbare Amerikaansche luchtschepen. We noemen dit alles, om dat het aan de film een sterke realiteit geeft, en de toeschouwers een indruk van de moderne, ontzettend dure oor logstoerusting. We zien angstwekkende manoeuvres, adembeklemmende staaltjes van stoutmoedige vliegeniers, en ver nuftige vorderingen op technisch gebied. En ondanks dit alles taakt toch ook de romantische geschiedenis, die zich in dit milieu afspeeld, niet op den achter grond, Dit is echter alleen te danken, aan de vele goede actrices en acteurs als Dorothy Jordan, Marjorie Ramdeau, Maria Prevost, Walace Beery, Clerk Gable, Conrad Nagel, e.a., die de M. G. M. in deze eene film tezamen op laat treden. Het persoonlijke spel is daar door zoo sterk dat het een waardig te genwicht van het „spel" der Amerikaan sche marine vormt. de-aandacht gevestigd op de weiische- ijkheid om schepen, die des avonds te Selzaete nog zijn uitgeklaard, te Sas van Gent alsnog dien zelfden avond in te claren. Begrijpelijk is dit verlangen, wanneer men zich indenkt de afhanke- ijkheid van het getijde, hetwelk te Ter- neuzen het schutten beheerscht. Meer malen toch komen vaartuigen, doordat zij te Sas van Gent hebben moeten wachten tot een volgetiden morgen, te Terneuzen weer te laat om te kunnen schutten en wordt aldus het een korte spanne tijds te laat zijn te Sas van Gent eden van groot tijdverlies voor schip per en lading. Naar het oordeel der vergadering voornoemd behooren dergelijke, niet ge wilde gevolgen van de controle op de inning der indirecte belastingen, zoo mogelijk te worden voorkomen. RAAD VAN SAS VAN GENT. SAS VAN GENT. In voltallige zitting aesloot de raad dezer gemeente een schrijven van den heer J. Schuurs, waar in hij meedeelde dat hij niet meer in aanmerking wenschte te komen als Di recteur der Arbeidsbeurs, voor kennis geving aan te nemen. Behoudens een kleine wijziging in art. 30 werd met algemeene stemmen inge gaan op het voorstel van B. en W. om de nieuwe bouwverordening vast te stellen. Deze wijziging behelst de hoogte van de te bouwen woningen in en bui ten de kom der gemeente- De gemeente-begrooting, die van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en van Ihet Burgerlijk Armbestuur voor 1934 worden allen in handen van de Commissie van Onderzoek gesteld. Bij de rondvraag wilde de heer de e u x weten of Vrijdag (gisteren) de werkverschaffing niet zou kunnen be ginnen. De V oorzitter deelde mede, dat dit onmogelijk zou zijn, doch zeker wel a.s. Maandag; de goedkeuring van G. S. was binnen over den aankoop van den grond en de stukken waren thans jij de registratie te Hulst om den aan- toop verder te regelen. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belastin gen naar inkomen en/of vermogen ge- wetensgeld bij: den ontvanger der di recte belastingen, enz. te Hulst 17.80. het grootste deel op zijn organisatie en groote kennis op dit gebied, waarvan niet slechts door het rijk gebruik werd gemaakt en welke ook in het buiten- j land werd erkend. Na 1 Mei 1903 tot majoor te zijn be- vorderd, werd hij 25 Juli 1905 geplaatst1 bij den staf der infanterie, 3 Augustus 1908 volgde zijn benoeming tot luit.- kolonel titulair, gepaard gaande met de benoeming tot directeur der Topografi sche Inrichting. 1 Juli 1912 werd hij op verzoek eervol ontslagen. Kolonel /Lhidhout, dje 31 Augustus 1898, tot Ridder in de Órde van Oranje Nassau was benoemd, heeft ook na zijn i pensioneering 't werk dat zijn liefde had niet laten rusten- Tot het laatste toe b.v. heeft hij de kaarten van den A.N.W.B. verzorgd. (Ingez. Med.). Te Middelburg is binnenge- iomen het Nederlandsche stoomschip „Bussum", met een lading hout. Toelagen uit de Fondsen der Algemeene Synode. De Algemeene Synode heeft uit hare fondsen de navolgende toelagen ver strekt. Uit het Fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften: Ter Neuzen 100. Uit het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen: K I e- verskerke 425, Meliskerke 779, Sirjansland 625,, Ouwerkerk 225, Dreischor 225, Kattend ij ke 425, Hoofd plaat 475, Waterlandkerk- i e 725, R e t r anchement 283, Sas van Gent 135. Uit het Studiefonds toelagen aan 19 studenten tot een bedrag van 100 of van 75. Uit de generale kas: W i s s e k e r ke 100, Hansweert 250, Ter Neuzen 200, voor den arbeid on der de Hervormde Nederlanders in Duitschland 2000, Noord-Frankrijk 100, Davos 200, voor den arbeid on der de binnenschippers 2000, voor het opvoedingsgesticht Valkenheide 2400, aan verschillende personen 14.925, suppletie-toelagen aan het fonds ter voorziening in de geestelijke behoeften 3280 en suppletie-toelagen aan het Fonds tot verbetering der schraalste predikantstraktementen 18.448. Geluk bij de Vrouwen. Eine Tür geht aui. Ramon Novarro: een onweerstaan baar charmeur, de held van de univer siteit en derzelver voetbalkampioen, 't Geluk is met hem wanneer 'hij het zwoe gen en den harden arbeid vaarwel kan zeggen en 't studentenleven, 't nieuwe, onbekende, hem toelacht. De Yale-uni- versiteit heeft vele vroolijke, zingende en kibbelende studenten, waar boven al het vrouwelijke én sportieve element een voorname plaats inneemt. Schuchter afwachtend, en geminacht door de an deren, kamer- en flatgenooten, verloopt Tony's eerste jaar- Maar nadien wijkt zijn schuchterheid allengs, zijn sportie ve geest ontwaakt, waarmede de anti pathie jegens hem langzaam verdwijnt. Ramon, de favoriet van de dichtbe volkte tribunes, van de lieve vrouwtjes niet te vergeten, wordt de held, de voet baller die de kansen weet te benutten, hoewel physiek haast onmogelijk. Ramon die zoo pretentieloos zijn spe speelt, rap en lenig, zig-zaggend langs stoere tegenstanders. De rivaliteit, de trucjes, brengen de massa in extase en Rosalie geluk. Madge Evans is een lie ve Rosalie. Wilt men met volle teugen genieten van een detectivestorie, dan verwacht en eischt men dat de daders zoo lang mogelijk een raadsel, de ontknooping een verrassing is. Tot de laatste pagi na's of tot de laatste meters celluloic blijve het een gissing, men vermoedt dit en verdenkt velen, tot men tenslotte verdenkingen uit tegen allen. „Eine Tür ge'ht auf" is zulk 'n knap pe „thriller" vlot en spannend, en ook in deze film acht men iedereen in staat de misdaad begaan te hebben. Hoe commissaris Hermann Speelmans op een vlote manier, een voortreffelijk getypeerd stel boeven, met gevoe voor humor, weet in te rekenen, ver klappen we niet. Dit genoegen moet men zelf ondervinden- „LANDBOUW". Titanen der lucht De hoofdfilm „Titanen der lucht", is een werk, waar pagina's over te schrij ven is. En, dat zij er dadelijk bijgevoegd: niets dan goeds. Eigenlijk is deze film, bij de beoordeeling, niet met andere te vergelijken, want, hoe kapitaalkrachtig de M. G. M. ook mag zijn, zij zou deze Ned. Herv. Kerk, Viertal: Te Kruiningen, ds. H. C. Valeton te Wichmond; ds. J. A. de Gerk te Lellens; ds. A. van Selms te Hansweert en ds. P. N. Tonsbeek te Kamperland. Het Leger des Heils in Nederland. In de plaats van den naar Duitschland overgeplaatsten kolonel Stankuweit, heeft generaal Higgins benoemd tot chef secretaris (onder commandant Vlas de tweede in bevel van territorie) kolonel Carl Nielsen. Kolonel Nielsen is afkomstig uit Dene marken, waar hij in 1894 van uit Slagel- se in opleiding kwam voor het officier schap. Te Amsterdam slaagde voor het examen fraaie Handwerken mej. N. v. d Woestijne te Middelburg. Die deze akte geheel door zelfstudie kreeg. ver- Voor het examen hoofdakte slaag de te Rotterdam de heer P. E. d'Hooghe te St. Jansteen; voor het examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht de heer A. S. Versluis te Seroosker- k e. Bij beschikking van den minister van Defensie is de luitenant ter zee 2e kl. R. W. v. d. Giessen den 24 Aug. ge plaatst a. b. Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Bij het 14e Regiment Infanterie worden op 15 Augustus a.s. bevorderc tot dienstpl- sergeant tit., de dienstp korporaals: C. van Houwelingen; N. J G, de Klerk; A. A- Geerards; H. Kuijks; J. D. de Man en M. A. Waele Kolonel S. P. Lindhoüt f. ,In 85-jarigen ouderdom is te Den Hhag overleden de oud-directeur der Topografische Inrichting, gep. kolonel S- P. Lindhout. Geboren 13 December 1847 te T h o 1 e n. Hij trad 26 Apri 1864 in dienst. 15 Mei 1889 werd hij gedetacheerd bij de Topografische In richting, welke hij niet meer zou ver laten. 18 Mei 1893 werd hij haar onder directeur. De uitstekende naam, welken de Topografische Inrichting heeft voor haar schitterende kaarten berust voor MOET HEREIRA OOK WEG? De toestand op Cuba blijft gespannen en verward. Het vliegercorps en de be zetting van het fort Cabana, dat Havan na beheerscht, hebben verklaard dat ook de minister van oorlog, Hereira, die voorloopig de presidenteele bevoegdhe den van Machado heeft overgenomen, iun als partijgenoot van Machado even min voldoet. Ook andere in opstand zijnde deelen van het leger hebben Hereira medege deeld, dat zij binnen 24 uur het aftreden van Machado eischen. Op de Amerikaansche departementen van oorlog en marine is men van mee ning dat ook Hereira als voorloopig kvaarnemend president van Cuba on- ïoudbaar is. BALBO'S^ LAATSTE ETAPPE. Hedenmorgen is het Italiaansche es- cader watervliegtuigen onder comman do van generaal Balbo uit Lissabon ge start voor de laatste étappe naar de bij itome gelegen vlieghaven Ostia. De start geschiedde bij prachtig weer. In ruim 35 minuten waren alle 23 vlieg tuigen opgestegen. Het eerste vliegtuig startte te 6 h 10, het laatste te 6 h 45, NOG EEN VLIEGONGELUK. Vrijdagavond moest het Italiaansche watervliegtuig IRATA dicht bij Va lencia aan de Spaansche kust een nood landing maken omdat de motoren wei gerden. Bij het neerkomen op het water sloeg het toestel over den kop. De ze ven inzittenden werden gewond, doch konden alle gered worden. Het ergst gewond is generaal Valle, chef van den generalen staf voor de afdeeling lucht vaart, die generaal Balbo op zijn eerste oceaanvlucht naar Zuid-Amerika heeft vergezeld. Het verongelukte toestel was het eskader van generaal Balbo naar Lissabon tegemoet gevlogen en 't was op den terugweg naar Italië, Zaterdagmorgen brak brand uit in perceel 95 Waterlooplein te Amster dam, waar gevestigd is de winkel en het magazijn in autobenoodigdheden van den heer J. G. Zeer kort na het uitbreken van den brand, die achter in het magazijn is ontstaan, was ontdekt, was de brand weer ter plaatse. Het vuur laaide fel op èn winkel, èn magazijn stonden weldra in lichte laaie- (De vlammen sloegen tot de tweede étage. Deze wordt be woond door de familie M. A. De drie bewoners moesten zich haastig in vei ligheid stellen. Een oude vrouw moest de trap worden afgedragen. De brandweer was het vuur spoedig meester. De winkel en het magazijn zijn grootendeels uitgebrand. Ook de twee de étage kreeg brandschade. Maandagnacht is, zooals reeds ge meld, ingebroken ten huize van den koopman K. aan de Laarderstraat te Heerlen, De buit was niet gering. Zij bestond uit een bedrag van 920 aan contanten en 1600 aan sokken. Bij het onderzoek kwamen factoren aan het licht, die het vermoeden wettig den dat de inbraak gefingeerd was. Thans wordt vernomen dat de koopman K. door de politie is gearresteerd en dat hij er van verdacht wordt de verzeke- rings mij., waarbij hij tegen inbraak was verzekerd, te hebben willen oplichten. DERTIEN ARRESTATIES. In de reeks van diefstallen, die den laatsten tijd in Breda zijn gepleegd, begint meer en meer licht te komen- Dezer dagen heeft de politie enkele personen gearresteerd, wegens diefstal en heling, aldus een bericht in het Volk. Het vermoeden bestaat dat men met een heel complot te doen heeft. In vier dagen tijd zijn nu al niet minder dan 13 personen in arrest gesteld. Voor het meerendeel zijn het aldus het blad, werklooze jonge kerels. De val van een schrikbewind, of het Cubaansche bloedbad en zijn voorgeschiedenis. Eigenlijk woedt er op Cuba reeds ja renlang een burgeroorlog en er wordt al maanden lang gesproken over een in grijpen van Amerika in den binnenland- schen toestand. Van Amerikaannsche zijde is ook een voorstel gekomen voor een ingrijpende herziening van de grondwet. Deze her ziening zou voor de Cubanen een ware verademing zijn geweest, maar de pre sident" kon er niet toe besluiten. Jarenlang is Machado op Cuba opper machtig geweest. Hij heerschte met dic tatoriale macht, roeide zijn tegenstan ders uit, sloot de universiteiten en ont bond de vakvereenigingen. Met behulp van leger en politie beheerschte hij het eiland geheel en zich beroepende op de z.g. vluchtwet oefende Machado's ge heime politie een ware terreur uit. Hoe krasser Machado optrad tegen zijn politieke tegenstanders, hoe meer het verzet tegen hem groeide. Met bom aanslagen en vendettamoorden keerde de in het geheim-werkende oppositie zich tegen zijn dictatuur. Zoo werd on langs kapitein Migual Calvo, de chef der geheime politie, op straat doodgescho ten. Het paleis van Machado te Havana gelijkt op een met alle middelen der mo derne techniek uitgeruste vesting. Wan neer hij naar zijn landgoed rijdt, moet zijn auto door een geheele autocolonne tegen aanslagen worden beschermd. Toch had Machado in het land ook zijn vrienden, immers aan zijn doorzettings vermogen hebben de Cubanen het te danken, dat het crediet van hun land ook in de laatste crisisjaren ongeschokt bleef. De staatsschuld van Cuba (aan de Ver. Staten) kon zelfs tot 172 millioen dollar worden verminderd. Dit werd be reikt door aan den anderen kant de sa larissen der ambtenaren sterk te verla gen, geen nieuwe openbare werken uit te voeren en hen, die leveranties aan de regeering hadden verricht, niet te beta len In dit verband moet men n.l. in aan merking nemen, dat de economische cri sis Cuba eigenlijk begonnen is met de groote beurscrisis van 1925. Op een bevolking van 4 millioen be vinden bovendien zich naar schatting n half millioen werkloozen. De acht crisis jaren hebben het vroeger zoo rijke eiland tot een verarmd land gemaakt. Op de suiker- en tabaksplantages werken de arbeiders nu voor het meerendeel nog slechts voor hun kost en inwoning. De meeste Cubanen krijgen in geen weken contant geld in handen. i Cuba is een land, dat het moet heb ben van ruwe grondstoffen. Het was vroeger volkomen afhankelijk van de suiker en tabaksproductie. Doch waar vindt men thans nog een afzetgebied voor suiker en sigaren Natuurlijk zijn de inkomsten, die de staat uit den uitvoer van suiker ver krijgt, van jaar tot jaar verminderd. Niet anders is het met de tabaksaan- plant. Voor den oorlog rookte de we reld 300.000.000 Havanasigaren per jaar, nu nog maar 50.000.000. Wie rookt er nu nog zulke dure si garen De belangstelling der Amerikanen voor den economischen toestand op Cu ba is bekend en begrijpelijk. In den bes ten tijd hadden zij in totaal voor onge veer twee millard dollar in Cuba belegd. Zij zullen dus niet werkeloos toezien, hoe het eens fantastisch rijke, nu door ge brek aan exportmogelijkheden reeds ver armde eiland geheel wordt geruineerd door een bloedigen burgeroorlog. De verwachte interventie van de Vereenig- de Staten is dan ook op Cuba het on derwerp van alle gesprekken. Alvarez Don Gominez Oud-lid van den Cubaanschen Ministerraad. (Nadruk verboden). iMachado exit? Washingtonsche regeeringskringen hebben het bericht ontvangen dat in Havanna het garnizoen in opstand zou zijn gekomen tegen Machado, die zich door vertrek naar Camp Columbia in veiligheid zou hebben gebracht. Uit Cuba bericht men het iets zacht moediger aldus: «I» Ittm

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2