BEWSTKEMKMETEI van Donderdag. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. GOES. VL8SSINGEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. bhmsmm dat zijn de voortreffelijke eigenschappen van AMSTERDAM, 10 Augustus. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101—101%. Ned. 31 1000-4 99—99. Ned. 33 1000-4 98%—99. Certificaten-3 79%79%. O- Indië 22 dollar 1000-6 85%—85%. O. Indië 23 100-6 67% O. Indië 26 1000-4 89%—89%. Denemarken Oblig. 1926-5 82—82. Duitschl. 100-7 54%— 54%. Duitschl. 30 1000-5% 40%—40%. Zwitserl, oblig. '24-5 100%-—-. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9898%. Amsterdam 1933-5 99%i 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4 89—.—. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 25(% Zeeuws, Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 9898%. A Amsterd. Bank 120%121%. C Rott. Bankver. 8786%, A Twentsche Bank 100% A Pref. Gruyter Zn. A. 116%—115%. A Pref. Jurgens A 8989. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 375378. A De Schelde N.B. 3430%. A Ver. Papf. v. Gelder 72—72%. C Am. Car Foundry 2021. C Am. Smelt en Ref. 24%25%. C Farbenind. I.G. 80%-. C L. States St. C. 38%—40%. C North Am. Cy. 1920. A Linde Teves en Stokv. 66%67. A Born. Sum. H.M. 138%—138%. A Ned. Wol Mij. 82% A Singkep Tin M. 90%92. A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 59%59. A S. M. Nederland 60%61. A Amst. Thee C.M. 51%—51%. A Houth. Alberts 31 C Baltimore en Ohio 20%22%. A Southern Rlw. 19%20%. C Union Pac- Rr. 8486%. Int. Nickel Cy. 12%—13_%. A Koloniale Bnk. 70%71%. A N.I. Hbk. 1000 63%—64%. C Ned. H. M. 1000 62%—62%. A Alg. Kunstz. U. 2828%. A v. Berkels Pat. 20% C Calvé-Delft 6463%. A C. SuikerMpij, 28%28%. A Ned. Ford A.M. 142—141 141. A Philips Gem. B. 177%—180%-178%. C Unilever 93%—93%-92. C Anaconda Cop. 12%—12%-12%. C Bethlehem St. 29%—30%-30%. C Kennec Copper 14%15. A A.N.I.E.M.—N.B. 228—227%. C Cities Serv. Cy. 2%2%-2%. A Kon. Petr. Mpij. 171 173%-73. C Contin. Oil Cy. 1010%-11. C Shell Union O.C. 66%-6%. A Holl. Amer. Lijn 17 dr. Smeding voor zijn rede, waarvan hij zooveel werk heeft gemaakt, maar ook aan den heer v. d. Paauw, die weer nieuwe perspectieven opende, die zeker verwezenlijkt kunnen worden- Spr. bracht allen aanwezigen dank voor hun tegenwoordigheid, onderstreepte nog eens zijn hoop op één Zeeuwsche ver- eeniging en sloot hierop de bijeenkomst. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van het voorloopig comité nu zich tot een groot aantal personen in Zeeland te wenden met opwekking lid te worden en dan op nieuw te vergade ren om te komen tot verkiezing van een bestuur enz. STELLING INGESTORT. Vier gewonden. Hedenmorgen heeft een ernstig onge luk plaats gehad in de in aanbouw zijn de nieuwe kerk der Gereformeerde ge meente in de Segeerstraat alhier. Te ongeveer half negen hoorden omwo nenden een hevigen slag en bij onder zoek bleek een in het gebouw op on geveer 9 m hoogte hangende stelling voor een groot deel te zijn ingestort. Deze stelling rustte ten deele op de muren maar was verder bevestigd aan het dak met haken. Vermoedelijk door het doorbuigen !van een dezer haken is een groot deel der stelling naar be neden gekomen. Op dat deel bevonden zich 9 personen, terwijl een groot aan tal planken van beaver board hout, dat als binnenbedekking aan het dak wordt aangebracht mede hielpen aan een zware belasting van de stelling. Van de 9 personen wisten zich twee aan de ijzeren binten vast te klemmen en later ongedeerd naar beneden te komen. 4 der betrokkenen zijn echter gewond, van hen is wel het ergste er aan toe de 16-jarige G-, die tijdelijk bewusteloos was, doch later weer bij kwam. De ter hulp gekomen medici constateerde, dat de jonge man zijn rechterdijbeen heeft gebroken. Hij is per rijwielbrancard naar het gasthuis overgebracht. Twee der gewonden, die aan hoofd of been vleeschwonden hadden, konden per auto naar hun woning worden gebracht, de vierde, de jeugdige C. moest in de kosterswoning in 'observatie blijven, doch kon later ook huiswaarts worden gebracht, hij bleek een rib te hebben gekneusd. Het gebeurde bracht in de buurt heel wat consternatie te weeg. De predi kant der gemeente, ds. Verhagen en zijn ec'htgenoote waren spoedig ter plaatse en deden alles om de getroffe nen te helpen. De politie stelde direct een uitge breid onderzoek in om na te kunnen gaan in hoeverre de uitvoerders van 't werk aansprakelijk te stellen zijn voor het ongeluk. A K.N. Stoomb. Mij. 1414. A Ned. Scheepv. U- 60%60%-%, H.V. Amsterdam 222%—224-23. A Java Cult. Mij. 131%—131%, A N.I. Suiker U. 90—89%. A Poerworedjo S.O. 5%—5%. A Deli Batavia 140143. Deli Mij. 1000 138-142%-%. Senembah 150 C Chicago Milw. 6%6%-6%. A Amst. Rubb. C. 103—104%-103%. A Deli-Bat. Rubb. 4747%. A Hessa Rubber 38%40%. A Serbadjadi S.R. 36%36%-36%. Prolongatie 11, WISSELKOERSEN. ABDIJ-CONCERT. Martha Poldermans schrijft in de „Vliss. Crt": „Menschen schuifelen zacht geroe zemoes van stemmen. De Abdij is van een gewijde schoon heid op den zomerschen Zondagmorgen. De hooge boomen vormen het koepel dak van deze natuurkerk, waartusschen tallooze zonneplekken lichten. De oude torenklok begint te spelen dan laat hij twaalf doffe slagen hooren. De dirigent van het muziekkorps komt naar voren deftig wit behand- schoend en heft het zwarte stokje omhoog; het orkest staat gereed. Langzaam en plechtig klinken dan over het Abdijplein de tonen van Psalm 138 'k Zal met mijn gansche hart Uw eer vermelden, Heer Zwijgend staan de oude muren en het is alsof zij. de muziek in zich opnemen, of zij daar nog een poos blijft hangen vóór de laatste klanken verklonken zijn. Vandaar, dat oude muren kunnen spreken. Op de banken zitten oude vrouwtjes, oude heertjes met pijpjes of sigaren in den mond oud-gedienden en daar- tusschen de Zeeuwsche boerinnen met hun heldere witte kappen. De muziek schalt en verklinkt tusschen de ver schillende nummers is er weer het ge schuifel van wandelaars en het geroe zemoes van stemmen. Een uur duurt het dit Abdijconcert; maar het is een uur van gewijde schoon heid, van vrede, deze kerkdienst in de natuur. Dan klinken helder en vroolijk de to nen van den triumphmarsch over het oude plein en stijgen omhoog in het bladerdak der oude kastanje- en linde boomen; en plechtig schalt het slot- koraal als een groote stralende, vreugde een vredeshymne. Wanneer wij later op den middag nog eens terug keeren op het thans in Zon dagmiddagrust verzonken stille Abdij plein, dan is het alsof van de muren nog heel zacht de muziek weerklinkt, en haar geluid nog hangt in de welving van het hooge groene bladerdak. Wijding en vrede heerschen op dit eeuwenoude binnenplein." DE „NORDLAND CASTLE BAND". Het begroetingscomité Programma. Het begroetingscomité voor 't muziek corps van het Engelsche Leger des Heils, dat hier morgen komt, bestaat uit de heeren: mr. P. Dieleman, voorzitter, ka pitein Kooistra; ds. M. van Empel; ds. C. F. Nolte; ds. L. Nieuwpoort; dr. B. D. H. Teilegen Azn.; dr. S- S. Smeding en Chr. Hondius. De aubade op het Abdijplein, welke bij afwezigheid van den Commissaris der Koningin fn ontvangst genomen wordt door mr. P. Dieleman, vindt om streeks kwart voor drie a drie uur plaats. Daarna gaat het corps in marsch naar de Markt, om het Stadhuis te be zichtigen. Omstreeks kwart over vier marcheert het terug naar de St. Joris, waar den leden van den Nordland-Castle Band met nog enkele genoodigden van wege de begroetingscommissie een tea wordt aangeboden. Des avonds in de kerk zal mr. P, Die leman op verzoek namens het Middelburgsche Leger des Heils Corps enkele woorden spreken; waarschijnlijk zal ds. M. van Empel als lid van het comité en als president van den kerke- raad der kerk, waarin de bijeenkomst plaats vindt, dan ook nog een en ander zeggen. CONCERT EN STADHUISBELICHTING Het was gisteravond vooral na de pauze drukker dan anders bij de muziek uitvoering op het Molenwater, waaraan het vroeger donker zijn, ook wel zal medewerken. De aanwezigen hebben genoten van de goede uitvoering met een uitstekend gekozen programma. Het vroeger donker zijn was ook oor zaak, dat de belichting van het Stad huis een uur vroeger ontstoken werd en nu brandde van ruim kwart over ne gen tot ruim kwart over tien. Dit heeft zeker ook medegewerkt aan een druk bezoek ook van de vele vreem delingen, die sommige hotels „uitver kocht" deden zijn. Ditmaal bleef de tram in- de Lange viele en bleek ons duidelijk, dat dit een rustig beschouwen van het Stadhuis zeer ten goede komt. Moge dit ook in de nog komende weken van belichting het geval zijn. BEGRAFENIS P. KAKEBEEKE. Gistermiddag werd, onder zeer groo te belangstelling het stoffelijk overschot van wijlen den heer P. Kakebeeke, die Zaterdag, op een fietstocht in België zoo plotseling overleed, ter aarde be steld. Aanwezig waren o.a. voorzitter, di recteur, leeraren en concierge van de Ambachtsschool aan welke de overle dene leeraar was, benevens vele leer lingen. Onder de bloemstukken, die de kist dekten, waren er, behalve van familie en vrienden, van de leerlingen, van de leeraren der 2e en 3de klasse, en van het Zeeuwsch Technisch instituut, waaraan de 'heer Kakebeeke eveneens als leeraar verbonden was. Aan het graf werd het woord ge voerd door ds. M. v. d. Vis, predikant van de Chr. Evang. Gemeente. Spreker wees op de groote belangstelling, waar uit blijkt, hoevele door dit plotselinge zoo tragische overlijden getroffen zijn. Een ontroering is door allen gegaan. Ongetwijfeld aldus spr., zou er bij deze teraardebestelling, ook door vele gesproken zijn, ware het niet, dat de- tamilie uitdrukkelijk verzocht had dit achterwege te laten. Want de overle dene werd door vele gewaardeed, hij was een trouw werker en heeft niet te vergeefs geleefd. Maar toch zouden we arm zijn, al dus spr., als er niets anders was dan de vele bloemen en de herinnering. Maar de heer Kakebeeke was eèn ernstig zoeker naar de waarheid, die ook het oogenblik beleefde dat zijn ziel juichte: „Ik heb Jezus Christus gevonden". En daarom heeft hier niet de dood, maar de vorst des levens, Jezus Christus, 't laatste Woord. Spr. eindigde met woorden van troost tot weduwe en familie en met de om standers op de ernst van leven en dood te wijzen. Een familielid dankte allen voor de belangstelling en speciaal den heer Meeuwse, die den overledene op zijn tocht vergezelde en voor hem, in zijn laatste uren, een waar vriend was. INLEVERING RENTEKAARTEN. Men schrijft ons: De Raad van Arbeid alhier vestigt in advertentie en aanplakbiljet de aan dacht op de verplichting om de rente- kaarten uit Goes, met de verschul digde zegels beplakt, in te leveren. Het plakken der verschuldigde zegels lehoort te geschieden vóór of bij elke loonbetaling. Indien de zegels blijken niet te zijn geplakt, moet de Raad van Arbeid het verschuldigde in geld na vorderen, doch dan wordt het verschul digde bedrag met 10 pCt. verhoogd Men stelle dus niet uit. Ook degenen, die zegels plakken voor zichzelf of voor anderen met het oog op naderende invaliditeit mogen er wei mede rekenen, dat te laat plakken of te laat inleveren der rentekaarten de ren te in gevaar brengt. De oudere verzekerden, die geen loon dienst meer verrichten, mogen zelf zegels plakken. Voor ouderdomsrente kan door deze soort verzekerden met zegels van 25 cent worden volstaan. Met het oog op invaliditeitsrente en weduwen- en weezenernte verdient het echter aan beveling zegels van hoogere waarde te plakken. Ook personen, die geen arbeid meer verrichten en nog in het bezit zijn eener rentekaart, zijn verplicht deze op tijc in te leveren. Indien geen zegels zijn geplakt, wordt verzocht de reden daarvan te vermei den. M. C. Braat f. Hedenmorgen is alhier plotseling over leden de heer M. C. Braat, in leven directeur van de N.V. Vlissingsche Mineraalolie en Asphalt Raffinaderij „de Vlismar". De overledene die 55 jaar was, was o.a. ook Commissaris van de N.V. Haven van Vlissingen. Tijdig gered. Gisteren geraakte een badgast uit Amsterdam bij het baden alhier in nood en riep om hulp. Het personeel van het badbedrijf mocht er in slagen den man 9 Augs- 10 Augs. Londen 8.20% 8.20% Berlijn 59.05 59.07 Parijs 9.70% 9-70 Brussel 34.59 34.60 Zwitserland 47.93% 47.94 Kopenhagen 36.70 36.65 New-York 1.82% 1.83% Tabak Markt - Suiker Jubileum Zangavond. KLOETINGE. Bij gunstig weer hoopt „Cloeting's Gemengd Koor" ter gele genheid van haar zilveren jubileum, 'n Zangavond te houden op Zaterdagavond a.s. 8 uur op het Marktveld, waarbij o.m. hun medewerking hopen te verlee- nen de Zangvereeniging „Excelsior" te Ierseke, welke zal zingen „Des Mor gens" van Olivier Koop; Drie Student jes-Wettig-Weissenborn; Daar liep een MeisjeMart. Zijderlaan. Gemengd Koor te 's-Heer Abstkerke met Wat beweegt daar? van G. C. Wilmink en De Weefstoel van W. F. Kools. „O. B, K." te Goes met In Dulci Jubilo van Julius Röntgen en Ave Maria van Ja cob Arcedelt en „Cl- Gem. Koor" met Sneeuwklokjes van Zijderlaan, Zaansch Liedeke van Corn, van Oosterzee en O. Lustig Spel van Clément Janne- quin. Daarna zullen alle vereenigingen sa men (een koor van 150 zangers) de vol gende nummers zingen: Bondslied van Ed, Flipse; Wilt heden nu treden (Oud Ned. lied); Geluckxg Va derland (idem); Slaet op den trommele (idem); Blondje van W. F. Kools; Mut- tersregen van Opladen; Heilig van? en tot slot Wilhelmus. Wanneer het weer meewerkt kan dat een mooien drukken avond worden. Het bestuur hoopt echter, dat het pu bliek zal meewerken tot zooveel mo gelijk stilte gedurende den zang in de omgeving van de tent- WEMELDINGE. Woensdag hebben de Ouden van Dagen alhier, in een acht tal auto's een uitstapje wezen maken naar Breda en vervolgens over Zeven bergen Oudenbosch terug. Overal wer den de oudjes voldoende de gelegenheid gegeven om alles goed op te nemen o.a. werd de Ned. Herv. kerk te Oudenbosch door hen bezichtigd. Te plm. half tien keerden allen wel voldaan over den mooien tocht terug. Per sloep het Kanaal over. TERNEUZEN. Woensdagmorgen kwa men, naar het Hand, meldt, alhier twee studenten van de Oxford University aan, die in een kleine sloep het Kanaal zijn overgestoken. Vorige week waren zij van Londen naar Dover vertrokken, vanwaar zij op 4 Aug. naar Calais zijn overgestoken. Van Calais hebben zij hun reis door België voortgezet, via Nieuwpoort, Ostende naar Terneuzen. Heden zetten zij hun tocht via Dor drecht voort en bezoeken daarna Rot terdam en Amsterdam, Het traject DoverCalais hadden zij in drie uur afgelegd. Amerika Philips Koninkl. Unilever Schepen Mijnen - Alm Wettig gedeponeerd.) Jitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets» (Ingez, Med.) behouden aan het strand te brengen. HONDENDRESSUUR- DEMONSTRATIE. Men schrijft ons: De Koninklijke Nederl. Politiehonden- vereeniging afd. Zeeland houdt op Za terdag a.s. te half twee een groote poli tiehondendemonstratie op het voetbal veld aan den Koudekerkschen weg waarvan p.m. 18 honden zullen deelne men. Hier zal worden gedemonstreerd wat een hond voor een burger en politieman kan zijn. Het uitgebreide programma met zijn 20 nummers zal zeker ieder kunnen laten zien, wat men met oordeelkundige hondendressuur kan bereiken. Wie het kafakter van zijn hond bestudeert zal met hem mede leven, alle hardvochtig heid zal verdwijnen in het belang van zich zelf en zijn trouwsten vriend op aarde. Wederom het glas. Gisteren zijn op het strand alhier we der twee personen gewond door op het strand liggende stukken glas. De harmonie „St. Caecilia", direc teur de heer André J. Geysen, geeft Vrijdag, des avonds 8 uur, een concert in de tent op den boulevard Evertsen. Kunstkring Het Zuiden. De tentoonstelling van werken van mevr. Hendrickx in den kunstkring Het Zuiden te Vlissingen, eindigt he denavond. De tentoonstelling opent a.s. Zaterdag weder met schilderijen van den beken den kunstschilder den heer G. Jacobs. Hans Albers, Men meldt aan de N.R.C. uit Berlijn: Hans Albers is voornemens, dezen winter een tournee te maken. Te Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht zal hij óf in Rivalen, of in Li- liom optreden. Kantongerecht Goes. De kantonrechter te Goes heeft ver oordeeld wegens: het zonder noodzaak links houden: D. W. W. v. H., Gouda, 3 of 3 d. h.; met motorrijtuig rijden zonder goe den spiegel: M. S., Kapelle, 5 of 5 d. h.; te Wemeldinge venten zonder vergun ning: J. H. H., Middelburg, 1 of 1 d. h.; fietsen zonder licht: A. K„ Baarland, 3 of 3 d. h.; dronkenschap: N. J. v. d. V., Goes, C. A. d. R., St. Philipsland, f 10 of 10 d. h„ A. v. d. E„ Heinkenszand, 15 of 15 d. h. Het Haagsche Gerechtshof wees arrest in de zaak tegen den 33-jarigen behanger N. de G. die door de recht bank ter zake van inbraak gepleegd in den nacht yan 5 Maart jl. in het Roxy- theater te Den Haag was veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf. Het Hof verzwaarde de straf tot 5 jaar, Ten aanzien van den mede verdachte, den 20-jarigen los werkman F. M. R. vernietigde het Hof het vrijsprekend vonnis der rechtbank en veroordeelde R. overeenkomstig het requisitoir van den advocaat-generaal tot 3 jaar gevan genisstraf met bevel tot onmiddellijk gevangenneming. De Haagsche rechtbank heeft von nis gewezen in de volgende zaken: De 44-jarige koopman N. S-, tegen wien door het O, M., ter zake van op zettelijke brandstichting in een villa aan de Nassaulaan 2 jaar gevangenisstraf was geëischt, doch na pleidooiop de terechtzitting in vrijheid werd gesteld, werd vrijgesproken. Ter zake van poging tot diefstal is tegen A. V., thans gedetineerd, 1 jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank sprak verdachte vrij, met bevel tot in- vrijheidsstelling. De monteur W, C. J. van W., tegen wien ter zake van diefstal van een por- temonnaie inhoudende 70, 2 jaar ge vangenisstraf werd geëischt, is heden vrijgesproken, met bevel tot invrijheids- stelling. Tegen cautiestelling op vrije voeten. De verdachten A. van den B., W. D. en C. K. uit De Lier (Zuid-Holland) die aan de Belgische grens te Hasselt op heeterdaad werden betrapt bij het smokkelen van tomaten, werden Don derdag tegen cautiestelling van 12500 elk, voorloopig op vrije voeten gesteld. De leider C. D. blijft voorloopig in Hasselt in voorarrest. Verduistering, oplichting en brandstichting. Een twintigjarige kantoorbediende, wonende te Muiden en in dienst bij de firma van Houten te Weesp, moest zich voor de rechtbank te Amsterdam ver antwoorden wegens verduistering, op lichting en brandstichting. Het jongmensch had zich in de periode van Mei 1931 tot Mei 1932 schuldig ge maakt aan bedrog. In totaal had hij zich van pl.m, 300 meester gemaakt. Hij had f 230 aan remboursgelden onder zich gehouden, voorts had _hij nog kassa bons met den naam van zijn chef onder teekend en hierop geld geind. De jeug dige kantoorbediende had dit op tame lijk geraffineerde wijze gedaan. In de binderij had hij een stapel fac turen in brand gestoken. Daar er echter geen trek was, was het vuurtje vanzelt uitgedoofd en de schade was slechts gering. c De jongeman legde een volledige be kentenis af. In zijn angst voor de gevolgen van de ontdekking van de fraude had hij be sloten brand te stichten. Hij was s avonds door 't raam 't gebouw binnen gekomen. Ook had hij de gaskranen nog opengezet, doch de hoofdkraan was af gesloten. De officier van justitie vorderde we gens verduistering, oplichting en poging tot opzettelijke brandstichting een ge vangenisstraf van een jri-nr, waarvan vier maanden voorwaardelijk.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2