GEMENGD NIEUWS. Voor kleine tuinen. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. MARKTBERICHTEN. Knoop dit eens stevig in F: Uw oor tVerkeervan rechts gaat altijd vóór! Te houden Aanbestedingen DE STERRENHEMEL 9—16 AU6. 1933 22 h MT (23 h ZT) ZUID GOES. enkele ondernemers is afzetgebied ge zocht in Noord-Brabant, Limburg en Duitschland, doch de omzet bleef te klein om van een succes te kunnen spre ken. Ook het knippen der mossels were in laatstgenoemd district wel gedaan doch zonder winst. Mede tengevolge van het feit, dat zoo vele mossels per auto zijn verzonden vanuit Philippine, Ierseke, Tholen en Bergen op Zoom, werd Bruinisse gedu peerd. De weg SteenbergenAnna Ja- cobapolder is namelijk zoo slecht, dat vrachtauto's deze niet kunnen berijden. Zoolang verbetering van dezen weg ach terwege blijft en Bruinisse dus niet hare mossels van Anna Jacobapolder per auto kan verzenden, wordt deze ge meente in den zomer door Tholen en in den winter door Ierseke geheel met ge noemd vervoermiddel overvleugeld. De drie nieuw aangelegde perceelen in het Mastgat schijnen wel iets te be loven, doch op de 20 nieuwe perceelen in de Grevelingen ging alles verloren. In het district Wester-Schelde zijn geen mossels gekweekt. Alleen in den Braakman bevinden zich verwaterplaat sen, van waaruit men in den zomer mos sels verzendt, terwijl op eenige percee len in het Hellegat een proef is geno men, die mislukte, doch waarop het dit jaar met eenig klein zaad uit de Zuider zee wat beter schijnt te gaan. De handel ging in het voor- en na jaar hoofdzakelijk over Terneuzen en maar weinig over Philippine, terwijl ook te Breskens tamelijk groote partijen zijn gelost en per auto naar België vervoerd. Gedurende den zomer ging de handel via Philippine en een weinig over Bou- chaute. De handelaren te Philippine on dervinden ieder jaar meer concurrentie van Ierseke. Ook dit seizoen voeren wekelijks ongeveer zes vaartuigen van Ierseke naar Terneuzen en Gent. De perceelen in het Sloe en in het Hellegat slikken steeds meer op; enkele perceelen in de Wester-Schelde en de perceelen in den Braakman verzanden geheel. Verdronken. Maandagmiddag is te W a g e n i n- g e n bij het baden in den Rijn ver dronken de 9-jarige P. den U. Maandagmiddag is de 11-jarige H. v. H. in de Coolhaven te Rotter dam te water geraakt en verdronken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. ONDER VALLENDE SPIEGEL GE DOOD. Dinsdagavond was de 70-ja- rige A. B, bezig in zijn woning aan de Josefstraat te Rotterdam een groe ten spiegel te verplaatsen. Hij is daarbij gevallen en heeft verschillende snijwon- den aan het gezicht gekregen. Toen omstanders te hulp schoten bleek de man dood te zijn. Vermoede lijk is hij tengevolge van een hartverlam ming overleden. KORTSLUITING IN RADIOTOE STEL Dinsdagavond namen eenige zusters, die zich in een recreatiekamer op de 4de verdieping van het gebouw der Joodsche Invalide op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam bevon den een scherpe brandlucht waar. Aan stonds trokken zij een brandmelder in het gebouw af, waardoor de brandweer met vrij veel materiaal uitrukte. Een on derzoek in de kamer wees uit, dat in 'n radiotoestel kortsluiting was ontstaan. De brandweer kon zich ertoe bepalen het toestel te demonteeren. PORTEFEUILLE MET 1000 GE ROLD. Een 71-jarige timmerman heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hem vermoedelijk op het Stationsplein te Utrecht, een portefeuille, inhou dende 1000 is ontstolen. WEER DE ONBEWAAKTE OVER WEG. Maandagavond werd de auto van den heer J. S. uit De Wijk op den onbewaakten overweg te T w e e 1 o o, een gehucht liggende in de buurt van Meppel, door een tram geiamd, meldt het „N. v. h. N.", De carrosserie werd ingedrukt. Gelukkig bevonden zich be halve den bestuurder, geen personen in den auto. De heer S, kwam er met schrik af. De vorige week had op de zen overweg eenzelfde ongeval plaats. SMOKKELAUTO ACHTERVOLGD DOOR DEN FISCUS. Maandagavond werd op de Nieuwstraat te K e r k- r a d e een verdachte auto gesigna leerd, In de buurt bevonden zich de adjunct-inspecteur der belastingen, en enkele rijksambtenaren eveneens in een auto. Toen de verdachte auto op Kerk- raadsch gebied reed, bemerkte de chauf feur al spoedig, dat hij gevolgd werd en daarom vermeerderde hij de snelheid. In de omgeving van de tunnel bij de Wijngrachl reed de fiscale auto vóór den smokkelauto. De ambtenaren stap ten uit, riepen „halt, rijksambtenaren" en haalden het stopvlaggetje vóófr den j j sm°kkelauto reed echter full speed door, opnieuw achtervolgd door den fiscus, die waarschuwingsschoten loste. loen sloeg de smokkelauto den Hammolenweg in en schoten de be ambten op den smokkelwagen. In de omgeving van het slachthuis stopte de auto. Een persoon sprong er uit en ver dween in'het korenveld. De bestuurder werd gearresteerd. De militaire politie legde een noodverband en op last van den ontboden geneesheer werd de man, H. geheeten en wonende in Schaesberg, naar het ziekenhuis te Kerkrade ge bracht. Hij had twee schoten in den rug. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De auto bevatte 200 kg Duitsche gesmok kelde margarine. Alles is in beslag ge nomen. a«E[»'.CV*4*0 IMAfev Het stekken van Geraniums. Wanneer we zelf geraniums of pelar- goniumsoorten willen kweeken is het nu een geschikte tijd om deze te stek ken. In deze maand gestekte planten worden voldoende krachtig, en toch ook weer niet te groot, zoodat zij vrij gemakkelijk kunnen worden overwin terd. Voor stek nemen we stevige, ge drongen scheuten, ter lengte van 8 tot 10 cm welke met een scherp mes, juist onder een blad worden bijgesneden. Door het op deze plaats aanwezige re- servevoedsel zal een stek hier gemakke lijk nieuw weefsel en wortels maken. Om te groote verdamping en daardoor verslapping van de stek te voorkomen snijden we de grootste bladeren eraf. Ock worden eventueel aanwezige bloem knoppen en de op den stengel bij den bladsteel aanwezige schutblaadjes weg gebroken. We plaatsen de stekken, zeer ondiep maar stevig, in met veel zand vermengde bladaarde, direct in kleine stekpoljes of totdat ze wortels hebben gevormd in den vollen grond. Het is wenschelijk om de stekken in een bak te plaatsen zoodat we er bij zonnig weer g"edurende den eersten tijd gemakkelijk schermmateriaal over aan kunnen bren gen. Bij regenachtig weer moet er liefst een raam over gelegd worden opdat de stekken niet te nat worden. Te veel vocht is gewoonlijk oorzaak van het wegrotten der stekken, evenwel mogen' ze ook niet te droog zijn daar ze dan inkrimpen en verdrogen. Wanneer de' stekken eenmaal geworteld zijn potten we ze op in kleine stekpotjes waarin ze ook zullen overwinteren. Aan de met scherpzand vermengde bladaarde kun nen we voor het oppotten wat mest aarde toevoegen. De opgepotte stekken blijven tot einde September buiten in den bak staan; daarna moeten ze worden geschermd tegen nachtvorsten. Bij veel regenval moeten ook de gewortelde stekken hiertegen beschermd worden. Wie geen bak heeft kan zeer goed wer- cen in een circa 30 cm hooge kist, wel- ce kan worden afgedekt met een glas ruit, en verder geheel als een bak kan worden behandeld. De beste manier van overwinteren is in een matig verwarm den bak of kas, dicht bij het glas. Voor al dit laatste is een voorname factor. Met het toedienen van water zijn we in den winter heel voorzichtig. Alleen wanneer de stengels dreigen in te crimpen en kantig in plaats van rond gaan worden is het tijd om een weinig water te geven. Nu heeft niet ieder een jak of een kas, maar wie de ruimte er voor over heeft kan de stekken ook ïeel goed overwinteren in een niet te warm, maar vorstvrij vertrek voor het venster. A.G. V r ij d a g 18 Augs. n.m. 2 uur ten stad- huize te Middelburg; het verbe teren Vlissingschen Singel en Blauwendijk enz, ter gezamenlijke lengte van 76350 m. Woensdag 23 Augustus v.m. 11 uur geb. Prov, bestuur te Middel burg: 't vervangen gedeelte rijs- pakwerk langs O. Havenkom te Breskens door steenglooiing en 't maken van 5 houten bruggen enz. Raming 16.000- Zie Staatscourant 21 Juli '33. Woensdag 23 Augustus v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middel burg: 't herstellen, uitnemen en inhangen deuren van de, W. en Middensluizen van 't Kanaal door Z. Beveland te Hansweert en te Wemeldinge. Raming 17.850. Zie Staatscourant 21 Juli 1933. Woensdag 30 Augs. v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg 't aanbrengen slijklaag op 'n aan tal vakken der asphaltbetonver- hardingen gedeelte Breskens-Bel- gische grens van den Rijkswegen. Raming 4000, Zie Staats Crt, 5 Augs, '33, DE GEPEOE GRAAFT EEN KANAAL Het regent roode ridderordes op leiders en gestraften. 't Is jammer dat men bij Russische berichten nooit weet of het reklame- verhaaltjes zijn, te onzer beguichelarij opgedischt, of waarheid. Daarom verha len we het navolgende zoo als we 't vermeld vonden 't kan waar wezen, en half waar wezen, en ook niet waar zijn. In elk geval, het kanaal zal er wel wezen. We bedoelen het Witte Zee- Oostzeekanaal, dat dezer dagen bij de creet van den raad van volkscommis sarissen van de Sowjetunie gereed ver klaard is. Er wordt nog eens aan her innerd, dat onder leiding van de Ge- peoe de aanleg van den 227 km langen waterweg met te werkstelling van voor korter of langer tijd gestraften en onder buitengewoon moeilijke geologische en hydrologische omstandigheden slechts twintig maanden gevergd heeft en ge constateerd wordt, dat in dien tusschen- tijd het hoofdbestuur van de arbeids- verbeteringskampen van de Gepeoe een groot politiek opvoedingswerk ver richt heeft onder de gedeporteerden, die aan arbeid gewend zijn, scholing verkregen hebben en in een heele reeks van gevallen bij den arbeid goed voor den dag gekomen zijn. Op grond daarvan heeft de raad van volkscommissarissen een aantal mede werkers aan den aanleg aan het cen trale uitvoerende comité voor onder scheidingen voorgedragen. Tevens is de waterweg, die voortaan den naam van Stalin dragen zal, in exploitatie geno men en opengesteld voor schepen van het meer- en zeetype. Onder degenen, die door het centra le uitvoerende comité met de Leninorde onderscheiden zijn, bevinden zich Jago- da, plaatsvervangend voorzitter van de Gepeoe, Kogan, de leider van den aan leg van het Witte.ZeeOostzeekanaal, Berman, de chef van het hoofdbestuur van de arbeidsverbeteringskampen van de Gepeoe, Firin, de chef van het ar- beidsverbeteringskamp van het Witte ZeeOostzeekanaal, enz., maar ook twee ingenieurs, die in vroeger tijd resp. wegens een misdrijf tegen den staat en wegens sabotage veroordeeld zijn ge weest. Onder degenen, die de orde van de Roode ster gekregen hebben, is geen enkele gestraft. Daarentegen hebben de vijftien medewerkers, die de orde van de Roode vaan van den arbeid gekre gen hebben, allen veroordeelingen ach ter zich, hetzij wegens sabotage, hetzij wegens andere misdrijven (machtsmis bruik, speculatie en diefstal), 12.484 personen hebben volledige kwijtschelding van hun straf gekregen, als volkomen verbeterd en nuttig ge worden voor den socialistischen op bouw; verder is voor 59.516 personen de straftijd verkort. Vijfhonderd per sonen zijn in hun burgerrechten her steld, DUITSCHLAND. De bijzondere rechtbank te Darm stadt heeft een communist ter dood ver oordeeld, die op 26 Februari een jong nationaal-socialist, lid van de Hitler- jeugd, met een dolk had doodgestoken. Vier andere communisten en marxisten zijn tot 4 a 10 jaar dwangarbeid veroor deeld. Het doodvonnis tegen Wilhelm Volk, den moordenaar van den wacht meester bij de politie, Stefan Kopka, is gisterochtend om 7 uur op de binnen plaats van de gevangenis te Hamburg voltrokken. BALKAN. De gevloekte hoeve. Bij Schupria in Servië hebben twee gemaskerde roovers de boerin Ross Grujitsj, een moeder van vier kinderen overvallen. )e roovers vermoordden de vrouw voor de oogen der kinderen en plun derden vervolgens het geheele huis. Op de hoeve van Grujitsj schijnt een vloek te rusten. De boer .zelf bevindt zich thans in de gevangenis, zijn vader werd opgehangen. De broer van de vrouw is eveneens vermoord. De roovers zijn in- tusschen gearresteerd, daar een vijf-jarig dochtertje van Grujitsj een nauwkeurig signalement had opgegeven. IJSLAND. De Duitsche consul te Reykjavik ïad voor den eersten keer, naar aan- eiding van de aankomst van Duitsche toeristen, de nat. soc. vlag geheschen. De IJslandsche bevolking maakte zich echter meester van de vlag, verscheur de deze en wierp haar in de modder. JAPAN. Een Japansche vliegster gedood. De Koreaansche vliegster Keigen Boku, die in 1931 met andere vliegsters het eere escorte van Amy Johnson gevormd heeft op de laatste étappe van haar tocht naar Japan, is gisteren dood gevonden temidden van de wrakstuk ken van haar vliegtuig op een heuvel tr. de buurt van het dorp Taga, in de pre fectuur Shizuoka. Zij werd vermist, na dat zij gistermorgen van Osaka ver trokken was op weg naar Mantsjoe- kwo. Keigen Boku was 28 jaar. BR. INDIE. Heerscht er rust in Britsch-Indië? Bij het openen van den Wetgeven- den Raad heeft sir Frederick Sykes, de WetteN|k ingejehreven. Bureau "/o fndustrleelen igendom No. 64222 O EERSTE KV. ©VOLTE MME! LAATSTE KVART1ER 0NDEUVEMAAN VENUS MARS JUPITER SATURNUS Sterretijd 19 h 12 min. Nog twee maantjes vindt men op deze kaart: 9 Aug. in de Visschen, 12 Aug. komt het L. K. precies op, op het tijdstip waar voor dit kaartje geteekend werd. (L.K. 13 Aug.) Op Saturnus is Zaterdagochtend te Washington een zeer groote witte vlek waargenomen, die vroeger nooit was gezien. Reeds 30 uren vroeger had de ama teur-astronoom Will Hay, een bekende figuur uit de tooneelwereld, die te Nor- bury (Engeland) door een 6-inch kijker naar Saturnus keek, een in het oog val lende witte vlek op Saturnus opgemerkt, in de equatoriale strook. De vlek was goeverneur van Bombay, verklaard dat in Britsch Indië rust heerscht, ondanks de jongste poging van Ghandi om troe beien te verwekken. De politieke toe stand in Indië, aldus spreker, is op het oogenblik rustiger dan hij sedert jaren geweest is. De actie van Ghandi om 'n nieuwe ongehoorzaamheids-campagne te organiseeren is zeer betreurenswaar dig, daar deze juist wordt ingezet op 'n tijdstip, dat er zoowel in politiek als in financieel opzicht, zoo veel belovende teekenen van verbetering zijn. De rampspoedige gevolgen van vorige ongehoorzaamheids-campagnes in aan merking genomen, aldus Sir Frederick, en de omstandigheid, dat verscheidene van Gandhi's supporters de nutteloos heid van deze campagnes hebben inge zien, is het des te meer te betreuren, dat Gandhi desondanks opnieuw wilde gaan ageeren, De gouverneur zeide te gelooven, dat het volk van Indië de door de re geering genomen stappen toejuicht, daar hierdoor erger voorkomen wordt. 1. Afzender» onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort OVER VEENMOLLEN. Mijnheer de Hoofdredacteur, De „N.R.C." gaf eenigen tijd geleden een middel ter bestrijding van veen mollen. Deze dieren brengen ook hier in de omgeving nogal wat schade toe aan de gewassen. Het recept was af komstig van den Plantenri'ektenkundi- gen dienst te Wageningen en luidde: „Men weekt 4 kg rijst gedurende een kwartier in een liter water. Daarna mengt men 2 ons Parijsch groen goed door de geweekte rijst. Dit mengsel strooit men uil en harkt het licht onder. Een en ander is voldoende voor een oppervlakte van 2000 m2." Naar aanleiding van dit advies wend de ik mij tot voormelden dienst te Wa geningen met een tweetal vragen n.l.: Ie of de toepassing van het middel in mijn tuin niet gevaarlijk kon zijn voor mijn dochtertje, dat daar geregeld speelt, en 2e of op 't oogenblik, nu de gewassen vrij hoog staan, het middel kan worden toegepast. Ik mocht op mijn vragen ten ant woord ontvangen: le dal, al is de kans bij goede toepas sing van het middel uitermate gering, dat mijn dochtertje korrels zou vinden en opeten, men mij toch het middel niet aanraadt, en 2e dat het mengsel wel tusschen de gewassen gestrooid kan worden, doch slechts goed werkzaam is, wanneer het onder den grond wordt ge harkt, daar de veenmollen alleen in dén paartijd (eind April tot Juli) boven den grond komen. M. d. R. Ik achtte bovenstaande van genoeg belang, om U vriendelijk te ver zoeken het onder de aandacht van Uw lezers te brengen. Hoogachtend, Uw abonné H. juist met de rotatie de meridiaan ge passeerd. Will Hay telefoneerde onmiddellijk wat hij gezien had aan dr. W. H, Steavenson van de sterrenwacht te Greenwich, die de ontdekking beves tigde. De vlek is helder genoeg om ook in kleine kijkers te worden gezien. Het is van gewicht voor de uitbreiding on zer kennis van de rotatie van Saturnus, die niet voor alle strooken dezelfde hoeksnelheid vertoont, de beweging van deze vlek zoo nauwkeurig mogelijk te registreeren, zoolang de vlek waarneem baar blijft, Witte plekken op Saturnus zijn wel meer plotseling opgetreden om dan, soms pas een maand later, weer te ver dwijnen. Rilland-Bath. Van 131 Juli. Getrouwd: M. J. Westdorp, 28 en M. Walraven, 23 j. Bevallen: M. Minnaard, geb. West- strate, z. Overleden: L. J. Hommel, z. 4 j.; J. van 't Leven man van J. Bliek, 54 j. INKWARTIERINGSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Goes maken békend, dat de lijst van In kwartiering, aanduidende de inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud van krijgsvolk in aan merking komen, en de mate, waarin ieder hunner geacht wordt te kunnen voorzien, is herzien en vastgesteld en gedurende veertien dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage zal liggen, Goes, 7 Aug. 1933. Burgemeester en Wethouders voorn., A. L. VAN MELLE, wnd. Burgemeester. J. LODDER, wnd. Secretaris. Middelburg 8 Augustus. Aard appelveiling. Mitlothiams 3642 c.; po ters 1922 c.; bonken 38 c.; blauwe eigenheimers 3753 c.; alles per 25 kg. Middelburg, 8 Augustus. Fruit veiling. Peren. Clapp's 817 c.; Bruine Kriekpeer 110 t.; Oomskinderen 3 22 c.; Précose de Trévoux 213 c,; Bergamotte 1 c.; Langsteel 4 c.; Noord- Hollandsche Suikerpeer 1.5 c.; Roode Suikerij 12 c-; Dirkjespeer 4 c.; Vij gepeer 4 c,; Spuitjes 35 c,; afval Pe ren 5—8 c. alles per kg. Appels. Madeleinen 515 c.; Early Victoria 2 c.; Glasappel 6 c.; Zoete St. Jan 312 c.; Zure St. Jan 25 c-; Zo- merprijs 6 c,; Codlin Keswick 16 c. Zomeraagt 49 c,; Perzik roode Zomer- appel 48 c.; Hondsmuil 59 c.; Klaas jesappel 36 c,; 'mr. Gladstone 58 c.; Keizerinnen 1 c.; André Desporte 6 15 c.Dominisca 56 c.; afval Appels 12 c. alles per kg. Pruimen. Prince 410 c,; Blauwe 7 17 c.; Oranje 7—10 c.; Roode 5 c.; Wit te 21—38 c.; Burbank 16 c.; Washing ton 729 c.; Czaar 1316 c.; Occela- nen 3 c-; Reine Victoria 1627 c.; Bel le de Louvain 814 c.; Tragedie 12 13 c,; Eier 520 c. alles per kg. Diversen. Tomaten 211 c.; Fran- ckenthaler druiven 4344 c.; Moer beien 16—18 c.; Roode Kruisbessen 1 4 c.; Witte Kruisbessen 2 c.; Roode Bessen 722 c per kg, Netmeloenen 1225" c-; Suikermeloe nen 20—35 c.; Perziken 2—9 c. per stuk. Eleq. Drukkerij G. W. den Boer, M'burfe.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6