BEURSTHERMOMETER van Woensdag. LEGER EN VLOOT. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. GEMENGD NIEUWS. ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 9 Augustus Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101 Ned. 17 1000-4% 101—101. Ned. 31 1000-4 98%—99. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 79%79%. O. Indië 22 1000-6 85%—85%. O. Indië 23 100-6 67% O. Indië 26 1000-4 89%—89Vs. Denemarken Oblig. 1926-5 81%82. Duitschl. 100-7 54%—54%. Duitschl. 30 1000-5 39%—40%. Zwitserl. oblig. '24-5 100% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 98 Amsterdam 1933-5 99%99%, 's-Gravenhage 1929-4% 101100%. Rotterdam 1926-1930-4% 88%89. Utrecht, pprov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 24%—25%. laert, directeur des Beaux Arts, reeds, dat er geen woord van waar is. Dwaling is absoluut uitgesloten, want de „Gio- conda" is in 1913 zeer grondig door tal van kenners in Parijs en Florence onder zocht. Dank zij een dossier in het bezit van den notaris der nationale musea, werd het onderzoek vergemakkelijkt. Zoo kon b.v. door vergelijking der bar sten in de verf de echtheid van de weergevonden „Gioconda" met vol- volstrekte zekerheid worden vastge steld. Geen roman doch novelle. Slauerhoff bespreekt in de „N. Arnh. Crt." een boekje van Constant van Wessem, waarbij hij de volgende alge- meene opmerking maakt: „Roman? dit boekje verhoudt zich tot êen roman als een vingerwijzing tot een vuistslag. Waarom in godsnaam roman? Waarom een boek, dat den opzet heeft van een novelle en ook den om vang daarvan, door kleine pagina's en wijden druk uit te dijen tot iets, dat even een verwachting wekt, die dade lijk als buitensporig romantisch wordt beschaamd. De gemiddelde lezer proeft geen boeken maar verslindt ze en dit boek is even snel geconsumeerd, als een hapje caviaar. Waarom roman? „Roman" is een soort fetisch voor de uitgevers. Zij denken dat het publiek bijna niet meer anders dan deze literatuur-soort verlangt en trachten de literaire pro ductie erheen te leiden inplaats, wat hun cultureele taak is, het publiek door het uitgeven van goede verhalenbundels en andere genre's er toe op te voeden, ook deze meer te begeeren. Waarom zou dat niet kunnen, als in Amerika en Engeland, waar men nog verslindender leest, een bundel short stories wel gaat? Door een boek, dat geen roman is, voor roman uit te geven bereikt de uit gever op den duur toch geen grooteren afzet en het heeft een funesten invloed op sommige schrijvers, die, niet voor romancier in de wieg gelegd, toch ro mans willen voortbrengen". Voor het examen Handenarbeid slaagden te 's-Gravenhage de heeren F. Koster te Breskens, J. Philipse te O t h e n e en H. J. Wijn te Zaam- slag; voor het examen Hoofdakte slaagden te Rotterdam de heeren J. v. d. Spek te Middelburg en W. C. P. M. Huijsmans te V 1 i s s i n g e n; voor het examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht de heer A. R. van Mossevelde te Koewacht; voor het examen Duitsch L.O. mej. C. Siebenga te Mid delburg; voor het examen Engelsch L.O, de heer N. J. Schuurmans te Hulst. Prijsvraag door studeerenden aan eene Ned. instelling van hooger onderwijs. De Senaat der Technische Hooge- school maakt bekend, dat in de afdee- ling der Bouwkunde de volgende prijs vraag wordt uitgeschreven.' Ontwerp van een licht- tevens uit zichttoren met dienstgebouw en café restaurant voor een luchtvaartdienst. Verondersteld wordt, dat voor een nieuwen internationalen luchtvaartdienst, waarbij ook 's nachts gevlogen zal wor den, eene reeks lichttorens noodig is, waarvan er één gebouwd moet worden op het terrein, dat aangegeven is op de situatieteekening, welke ter inzage ligt bij de administratie der Technische Hoogeschool (Oude Delft 95). Aan den inzender van het meest vol doende antwoord zal de gouden eere penning werden uitgereikt. Verduistering door kassier van Boerenleenbank. Voor de UtrechtsChe rechtbank heeft Dinsdag terecht gestaan de 39-jarige L. v. H„ te Schalkwijk, smid en voor malig kassier der Coöperatieve Boeren leenbank aldaar, die zich eenige weken geleden bij de politie had aangemeld, Zeeuws. Hyp. B-5 100100. Zeeuws. Hyp. B-4% 98%98. A Amsterd. Bank 1201/2120%. C Rott. Bankver. 8787. A Twentsche Bank 100%100%. A Pref. Gruyter Zn. A. 115%116%. A Pref. Jurgens A. 87%89. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 375 A De Schelde N.B. 34 A Ver. Papf. v. Gelder 7372. C Am. Car. Foundry 18%20. C Am. Smelt Ref. 23%24%. C Farbenind I.G. 80% C U. States St. C. 37%—38%. C North Am. Cyyy. 18% A Born. Sum. H.M. 138% A Linde Teves en Stokv. 6666%. A Ned. Wol Mij. 82%—. A Singkep Tin M. 8990%. A J. C. Japan Ln. 33 A Rotterd. Lloyd 59%59%. A S. M. Nederland 60%60%. A Amst. Thee C.M. 51%—51%. wegens gepleegde verduisteringen ten nadeele van genoemde boerenleenbank, tot een totaal bedrag van 41,000. Sinds 1925 was verdachte kassier der boerenleenbank. In het tijdvak van 1929 tot 28 Juni 1933 had hij te zamen onge veer 41,000 ten eigen bate aangewend en bovendien, ter misleiding van de controle, eenige kwitanties valschelijk opgemaakt en later nog in een spaar bankboekje en in de boekhouding eener brandassurantie geknoeid. De brand- assurantie was hierdoor voor ongeveer 17,000 benadeeld. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vroeg veroordeeling tot een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden. Valsche dubbeltjes. De Utrechtsche rechtbank heeft den 27-jarigen electricien H. v. d. H. te Utrecht wegens het uitgeven van val sche dubbeltjes veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de voor- loopige hechtenis. De eisch was 4 jaar met aftrek. Brandstichting. De rechtbank te Arnhem heeft den 32-jarigen chauffeur C. van B. te Nijme gen, die- in zijn woning brand had ge sticht om te verbergen, dat hij enkele goederen, die hij van anderen onder zich had, had verduisterd, tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was een jaar en zesmjyanden. Frauduleus steuntrekker. De opperman J. T. te Heerlen legde aan den secretaris-penningmeester van het Burgerlijk Armbestuur aldaar in strijd met de waarheid eene verklaring af, als moest hij zorgen voor het onder houd van twee wettige kinderen. Het zelfde deed verdachte met den commies chef ter gemeente-secretarie, die be last was met de afdeeling crisissteun- regelinig. Op deze wijze trachtte zich verdachte inkomsten te verzekeren. He1 O.M, eischte tegen verdachte, die een zieligen indruk maakte, een jaar ge vangenisstraf wegens oplichting. De Rechtbank wijst 21 Augustus a.s. vonnis. UIT DE STAATSCOURANT. De Minister van Justitie heeft met ingang van 1 September a.s. voor den tijd van 2 jaar in de enkelvoudige ka mer voor strafzaken van de rechtbank benoemd tot lid mr. W. M. G. Jolles, vice president en tot plaatsvervangen de leden mr. Th. Portheine, mr. J. H. Bybau en mr. A. v. d. Hoop alle rech ters in de rechtbank te Middelburg. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. Toen gisteren de landbouwer G. D. te Stavenisse met een geladen wagen huiswaarts keerde, had hij naast zich op de voorbank van den wagen zijn 3-jarig zoontje zitten. Onder het rij den is het ventje van den wagen geval len, en daar hij zich inwendig bezeerd had, is geneeskundige hulp ingeroepen. EEN LUCHTSCHRIJVER. Boven Middelburg werkte heden op zeer groote hoogte een luchtschrijver, die A T A en een vraagteeken neerschreef. Het schrijven trok veler aandacht. BALBO'S VLUCHT. Een tweede ongeluk: één doode. Het eskader van de Italiaansche Oce aanvliegtuigen, dat onder leiding staat van generaal Pelligrini, is Woensdag morgen vroeg uit Horta op de Azoren, naar Lissabon gestart. Direct na den start gleed een der vliegtuigen af en stortte in zee. Drie leden der bemanning werden ge wond en één gedood. Omtrent het ongeval bij het ver trek van het Italiaansch eskader van de Azoren wordt nader gemeld, dat een sergèant werd gedood, terwijl zooals reeds bekend is, 3 andere inzittenden werden gewond. De start geschiedde in twee etappen. Te 5.25 u hedenmorgen (pl. tijd) stegen de 9 vliegtuigen op, die oJ. van Generaal Pellegrini bij Horta A Houth. Alberts 3131 C Baltimore Ohio 19%20%. A Southern Rlw. 18%49%. C Union Pac. Rr. 8384. C Int. Nickel Cy. 12% A Koloniale Bank 70%70% A N.I. Hbk. 1000 64—63%. C Ned. H. M. 1000 62%—62%. A Alg. Kunstz. U. 2828. A v. Berkels Pat. 20%20%. C Calvé-Delft 64%64. A C. Suiker Mpij. 2928%. A Ned. Ford A.M. 141—141%-143. A Philips Gem. B. 173%—175%-179%, C Unilever 92%93%-93. C Anaconda Cop. 11%12-12%. C. Bethlehem St. 28%—29%-29%. C Kennec Copper 13%14%. A A.N.I.E.M—N.B. 229—228. C Cities Serv. Cy. 2%2%. A Kon. Petr- Mpij. 170%171-72%. C Contin. Oil Cy. 9%10, C Shell Union O.C. 5%6-6%. A Holl. Amer- Lijn 17 gemeerd lagen toen zij boven Ponta Delgado kwamen begonnen de daarvoor de start gereed liggende vliegtuigen w.o. dat van Generaal Balbo op te stij gen hierbij geschiedde dit ongeval. Waarschijnlijk geraakte den drijver van het vliegtuig de zeebodem waardoor dat vliegtuig omsloeg, de sergeant ver dronk. Twee of drie vliegtuigen van het getroffen escadrille zullen voorloo- pig te Horta blijven. DAN MAAR GééN AUTARKIE! Doch: een productie in over eenstemming met bet bin- nenlandsch verbruik als men voor het wóórd autar kie bang is. Nu ook de Eerste Kamer de voorgestelde wijzigingen in de land- bouw-crisiswet heeft aangenomen, be schikt de Regeering over bevoegdhe den, die haar toelaten, maatregelen te treffen van ingrijpenden aard, die elk voor zich kunnen medewerken tot ver betering van den toestand in de nog altijd noodlijdende land- en tuinbouw bedrijven. In welken zin de Regeering hiervan gebruik zal maken, hebben we uit de schriftelijke, noch uit de monde linge gedachtenwisseling met de volks vertegenwoordiging kunnen opdiepen. Een vaste lijn, waarlangs zij zal gaan, heeft de Regeering niet uitgezet. Het zal vandaag dit en morgen dat zijn. Misschien is dat verstandig geweest, wellicht is daardoor de tegenzin van sommige Kamerleden overwonnen, of schoon, dit zij erkend, beide Kamers zich opvallend meegaand hebben be toond. Twee jaar geleden zou zoo iets niet gebeurd zijn. De Regeering heeft met dit alles een groote verantwoordelijkheid aanvaard, nu haar alle werktuigen zijn gegeven, die noodig zijn voor den bouw. Toch jammer, dat van dit gebouw het bestek niet is getoond! De regeering heeft al leen gezegd, wat ze persé niet wil n.l. Autarkie. Naar onze meening heeft dat woord al veel verwarring gesticht. Niet iedereen verstaat daaronder hetzelfde. Het lijkt ons daarom gewenscht en be ter, in goed Nederlandsch te zeggen, wat wij wel willen. Vast staat, dat de landbouw over de heele linie nog altijd groote verliezen lijdt, wat tot gevolg heeft, dat een groot gedeelte van ons volk geen of slechts gering inkomen heeft- Vast staat ook, dat dit zoo is, om dat geen enkel agrarisch product tegen een loonenden prijs kan worden ver kocht, eensdeels omdat het buitenland ons overschot niet wil en ander deels, omdat buitenlandsche producten op onze binnenlandsche markt worden verkocht beneden onze productie-prij zen. Uit deze feiten moet wor den geconcludeerd, dat wij er ons op moeten toeleggen om op eigen bodem te producee- ren zooveel mogelijk, /Wat in het binnenland kan worden verbruikt, met wering van het buitenlandsch product, dat ons beconcurreert. Deze stelling hebben we nu al ge- ruimen tijd en vaak verkondigd, Is dat autarkie? Dan gaat, wat men noemt „contingenteering" toch zeker in de richting daarvan? Ir'. Louwes zei te Oostburg, dat „de productie van ex port-artikelen dient te worden beperkt en dat in de plaats daarvoor moet ko men meer zelfvoorziening en wel de groepsbouw, die bestemd is voor men- schelijke en dierlijke voeding. Deze ver bouw moet daartoe loonend worden ge maakt." We vinden in deze woorden onze eigen instelling Iterug. Minister Verschuur betoogde dat de tuinbouw- cultures (d.w.z. vooral export-artikels) moeten worden beperkt. De open ko mende grond zal voor graanbouw kun nen dienen (producten derhalve, die in eigen land kunnen worden verbruikt) en om deze loonend te doen zijn, zal een matig invoerrecht niet kunnen wor den gemist (wering dus van het buiten landsch product, dat ons op de binnen landsche markt beconcurreert). Is dat autarkie? Als de Regeering den vee stapel gaat inkrimpen om daardoor een geringer export-overschot te hebben, dan zal ook dat hier en daar leiden tot uitbreiding van bouwland en daarvoor A K.N. Stoomb. Mij. 1414. A Ned. Scheepv. U. 6060%. A H.V. Amsterdam 219 222-23 A Java Cult. Mij. 129—131%. A N.l. Suiker U. 88%90. A Poerworedjo S.O. 5% A Deli Batavia 140140. C Deli Mij. 1000 138%—138. A Senembah 146%150. C Chicago Milw. 66%-6%. A Amst. Rubber C. 100%102-04 A Deli-Bat. Rubb. 45—46%-47%. A Hessa Rubber 38%38%. A Serbadjadi S.R. 35%36%. Prolongs!!» Ml WISSELKOERSEN. 9 Aug. 8.20% 59.05 9.70 34.59 47.93% 36.70 1.1 AMSTERDAM, 8 Aug. Londen 8.20% Berlijn 59.05 Parijs 9.70% Brussel 34.58% Zwitserland 47.93 Kopenhagen 36.70 New-York 1.84 zal precies hetzelfde moeten gelden als bij den tuinbouw. Is dat de Autarkie, die ■de Regeering „in geen enkel geval wil?" Bij de behandeling der landbouw - crisiswet erkenden vrijwel alle sprekers dat met partiëele voorzieningen, gelijk tot dusver toegepast, de nood in den landbouw niet meer in voldoende mate is te bestrijden en een algemeene rege ling ten opzicht van productie en afzet onmisbaar is. Welnu, als men tot zoo'n algemeene regeling zal besluiten, (en we hopen, dat dit heel gauw gebeuren zal, want anders komt men er niet), dan zal de productie in harmonie moeten zijn met het binnenlandsch verbruik, Hoe dit stelsel dan zal worden genoemd zal geen invloed hebben op onze har telijke medewerking daaraan, De bij het 14e Regiment infanterie benoemde 2e luitenants J. A. Vergou we en P. G. A, Coopmans worden op Zaterdag 19 Augustus a.s. beëedigd en bij hun korps in functie gesteld. De reserve-luitenant der huzaren D. F. P. Hoegen zal op 28 Augustus bij het 2de half regiment huzaren te Breda in werkelijken dienst komen. Bij beschikking van den minister van defensie is de luitenant ter zee der 2e klasse, B. Hessing, den 17en Augus tus geplaatst bij de marine-kazerne te Willemsoord. Officier van den marinestoomvaart dienst 2e kl. W. P. Plantenberg, werk zaam aan het departement van defensie voor zaken betreffende het materieel van den marineluchtvaartdienst, wordt 24 dezer overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. torpedojager Banckert te Nieuwediep. Faillissementen. De arr. Rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard: J. P. van Cad- sand te Axel. Rechter-commissaris mr. A. v. d. Hoop. Curator mr. Anne Bolle te Middelburg. D. F. van Cadsand, landbouwer ie Axel. Rechter-commissaris A. v. d. Hoop, Curator mr. Anne Bolle. P. de Keijzer, werkman, K a p e 11 e, Rechter-commissaris mr. Th. Portheine. curator: mr. P. E. Vogelvanger te Mid delburg. C. J. Warrens, wonende te Ter- Neuzen, Noordstraat 67. Rechter commissaris mr. Th. Portheine. Curator mr. G. Tichelman te Ter Neuzen. Duivensport. Uitslag van de wedvlucht Bordeaux der Postduivenvereeniging de Telegraaf te V e e r e. Duiven los Vrijdag 6 uur met Z.W. wind. In concours 13 duiven. Eerste duif Vrijdag 5-33-24 uur. De prij zen werden als volgt behaald. Ie Iz. Schroevers, Arnemuiden, 2e J. de Buck, Middelburg, 3e en 4e J. Sturm, Veere. Het kampioenschap Oude dui ven werd behaald door J. Sturm, Veere, Het kampioenschap doffer of duif door E. Polvliet, Middelburg, Uitslag wedvlucht Gembloux (België) op Zaterdag 29 Juli 1.1. Duiven los 3 uur. Z.W. wind. In concours 61 duiven le duif. aankomst 5-13-58 uur, laatste prijs winnaar 5-59-01 uur. De prijzen werden als volgt behaald: le, 2e, 12e K. Schroe vers, Arnemuiden; 3e, 9e, 13e, 14e, S. Kodde, Veere; 4e, 6e, 7e, 16e J. van Maaren, Middelburg; 5e Mesker, Mid delburg; 8e J. de Buck, Middelburg, 10e, 11e, 15e J. Sturm, Veere. Uitslag wedvlucht Ciney (België) op Zaterdag 5 Aug 1.1. Duiven los 12 uur Z.O. wind. In concours 37 duiven. Aan komst le duif 2-24-32 uur, laatste prijs winnaar 2-18-29 uur. De prijzen werden als volgt behaald: le Mesker, Middel burg; 2e en 9e J. v. Maaren, Middel burg; 3e J. Sttirm, Veere; 4e en 8e Meul- meester, Arnemuiden 5e, 6e en 10e; S. Tabak - Rubber Suiker Koninkl. Philips Unilever - Markt - Schepen - Mijnen (Wettig gedeponeerd.) Kodde, Veere; 7e K. Schroevers, Arne muiden. Uitslag van de op 6 Aug. j.l. ge houden wedvlucht door de Postduiven vereeniging „De Blauwe Doffer" te Schore van uit Soignies (B.). Afstand 98 km. Los 8 h O. wind. 1, 2, 7, W. Krijn- sen, Waarde; 3, 4, 23 S. Modde, Hans- weert; 5, 6, 22, 27, 38 A. Krombeen, Hansweert; 8, 9, 11, 37 L. Lavooy, Ka- pelle; 10, 34, 41 A. Verstraeten, Hans- weert; 12, 13, 14, 28 A. Schrier, Waar de; 15, 16, 20, 21, 26, 35, 40 J. P. Thee- naart, Hansweert; 17 K. G. Louisse, Waarde; 18, 36, 39 J. Blauwkamer, Waarde; 19, 31, 42,Gebr. Smallegange, Schore; 24 Gebr. Kok, Kruiningen, 25, 32 L. Nieuwenhuijse, Schore; 29 P. Son- ke, Waarde; 30 C. Zuijdweg, Schore; 33 I. Sanderse, Schore. Eerste duif 9 h 10 min. 45 sec. Laat ste duif 9 h 32 min. 53 sec. Een vrouwelijk vliegrecord. De commissie der Fransche lucht vaartclub, heeft het hoogterecord ge homologeerd van mej, Boucher, die met een machine van de derde categorie (60 P.K. motor) een hoogte bereikte van 5900 meter. Het record stond op naam van de Amerikaansche miss May Maizlip, sinds 13 Juli 1931, met een hoogte van 5516 m. ZWEEFVLIEGTUIG VERNIELD, PI- LOOT GEDOOD. Dinsdagmiddag is een zweefvliegtuig van de zweefclub Soesterberg op het zgn. noodlandings terrein van het vliegkamp op de Stom- pert, verongelukt. Het zweefvliegtuig werd bij den start op gang gebracht door middel van een auto, waarmee het met een stalen kabel is bevestigd. Blijkbaar heeft de piloot deze kabel niet snel genoeg losgegooid, met het noodlottig gevolg dat het toe stel toen tegen den grond werd gesmakt. Een aantal leden van de zweefclub was getuige van dit droeve ongeluk. Het toestel werd vernield. De piloot, de 31- jarige R. H. uit Murmerwoude (Fr.) werd gedood. De heer H. was lid van de Leeuwarder Zweefclub. Het lijk en het vernielde toestel zijn door de politie in beslag genomen. DALEND VLIEGTUIG KOMT OP EEN ANDER TOESTEL TERECHT. Dinsdagmiddag kwam een vliegmachine van de Luchtvaarfafdeeling te Soes terberg vermoedelijk te laag binnen, ten gevolge waarvan zij „doorzakte" en met de wielen terecht kwam op een toe stel, dat voor een der hangars stond, meldt het „Utr. Dagblad". De dalende machine sloeg over den kop en werd zwaar beschadigd. De be stuurder, de sergeant-vlieger M. be kwam geen letsel. De adspirant reserve officier waarnemer Van den H. kwam er minder goed af: hij brak een knie. LYSOL GEDRONKEN. In een on bewaakt oogenblik dronk een twee jarig zoontje van den heer v. d. B. te B e v e r w ij k uit een kopje met lysol. De kleine is later aan de gevolgen over leden. MEISJE DOOR AUTO OP SLAG GE DOOD; BESTUURDER DOORGERE DEN. Dinsdagavond is het 3-jarig dochtertje van M. S. te Berkel Enschot, dat bij het spelen den rijksweg naar Til burg opliep, door een juist in snelle vaart passeerde Duitsche auto aangere den en op slag gedood. Ofschoon de chauffeur de aanrijding bemerkt had, is hij snel doorgereden. Het is de politie niet gelukt de auto te achterhalen. OP KANO GEVALLEN EN IN DE DIEPTE VERDWENEN. De 18-jarige J. M. van E. uit Alphen a. d. Rijn, die met zijn verloofde en eenige andere jon gelui onder Rijpwetering aan het zwem men was, is, toen hij van de eene kano in de andere wilde overstappen, op den rand van het bootje gevallen, met het gevolg, dat een rib door een zijner lon gen drong. De jongen verdween onmid-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2