BUITENLAND. BEKENDMAKINGEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. BELEVENISSEN VAN PIENTERE PIETER. MIDDELBURG. GOES. troep weer op en verdween in zuide lijke richting. Een der achterblijvers werd gevangen. Het beestje is groen van kleur en heeft een lengte van ongeveer 4 a 5 c.m. MET HAND TUSSCHEN ZAAGMA CHINE. De 67-jarige B. van B. te Loosduinen geraakte in een hout zagerij met zijn rechterhand bekneld tdsschen den cirkelzaagmachine, waar' door de hand ernstig verwond werd. VEROORDEELD WEGENS DE VIEZENOVERTREDING. Het „Berl. Tageblatt" maakt melding van de ver oordeeling van den gemeente-ambte naar S. en zijn echtgenoote beiden uit V e n 1 o afkomstig, wegens overtreding van de deviesenverordening. De heer S. werd volgens dit blad, op Vrijdag j.l. veroordeeld tot 2 weken ge vangenisstraf en 350 mark boete, zijn vrouw tot één week gevangenisstraf en 50 mark boet. Branden, Maandagmorgen ontstond Itijdens afwezigheid van de bewoners door on bekende oorzaak brand in de boerderij van F. van T. te Beakbergen, gemeen te Apeldoorn. De boerderij en de schuur brandden geheel af- Van de in ventaris kon niets worden gered. Ver zekering dekt de schade. Verdronken, Zondagmorgen is het 19-jarig meisje B. O. uit Uithuizen in de Wadden tijdens het zwemmen verdronken. Het lijk is des middags gevonden. Zaterdag is de heer L. B. uit Noordwijk aan Zee ter hoogte van den vuurtoren bij het baden in zee ver dronken. De man laat zes kinderen na. Zaterdagavond is bij het zwemmen in de Maas bij Wellerlooi de 16- jarige J. verdronken. Maandagmiddag is de 11-jarige jongen H. van H. te R o 11 e r d a m in de Cool- haven gevallen en verdronken. Ongelukken. Maandagavond is te IJ m u i d e n in de Frogerstraat het 3-jarig dochtertje van den heer v. D, door een vrachtauto aangereden en zoodanig gewond, dat het spoedig aan de gevolgen is overleden. Zaterdagmiddag is het zesjarig jon getje Sch. te Kwintsheul toen hij plotseling van achter een melkwagen den weg overstak door een juist passeerend motorrijwiel overreden en vrijwel op slag gedood. Zaterdagavond heeft op de wielerbaan „Het Hert" te Eindhoven een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij de renner v. d. B. uit Helmond een zware hersenschudding opliep. Zaterdagavond is de zes-jarige A. K. in de Polderlaan te Rotterdam van een rijdenden vrachtauto gevallen. Een der achterwielen is het ventje over het hoofd gegaan en het kind is vrijwel op slag gedood. KOMT ER EEN NIEUWE GRONDWET ÏN POLEN? Geen oppermacht voor de par lementaire democratie meer> Centrale macht in handen van den president, Een se naat „uit de bloem des volks," Zaterdag is te Warschau het jaarlijk- sche congres der legioensoldaten bij eengekomen, bijgewoond door ongeveer 20.000 oud-strijders en „opgeluisterd" door de tegenwoordigheid van den pre sident der republiek en verscheidene leden van de regeering. Het congres culmineerde in de rede voering, welke de leider van het re- geeringsblok, oud-minister-president Slawek gehouden 'heeft en waarin hij de richtlijnen meedeelde van het ont- werp-grondwet, dat door het regeerings- blok wordt uitgewerkt. In het eerste gedeelte van zijn rede Zette kolonel Slawek de redenen uit een, welke grondwetsherziening nood zakelijk maken. Vóór 1926 heerschte in Polen wederom het partijstelsel, met in achtneming van particuliere partijbe langen en niet de totaliteit van den staat- Toen dit stelsel in 1926 omverge worpen werd, vroeg de openbare mee ning de dictatuur van een man, die het vertrouwen van het volk bezat, maar maarschalk Pilsudski gaf een ander middel aan, en wel de versterking van de macht van den president der repu bliek en de gezondmaking van de or ganisatie en de politieke methoden. De grondwetsherziening van 1926 was de eerste poging tot toepassing van deze beginselen, welke het huidige ontwerp volledig moet verwezenlijken. De ondeelbare macht moet voortaan samengevat worden in handen van den president der republiek, wiens voor naamste taak zal zijn het toezicht op en het in harmonie brengen van de acti viteit van de verschillende organen, welke de macht uitoefenen. Het tweede beginsel van het nieuwe ontwerp betreft den senaat, die door de bloem van het volk gekozen moet worden. De eerste senaat, die na de aanneming van de hervorming zal wor den gekozen, zal voor tweederden ge kozen worden door de ridders van de orde Virtuti Militari eti van het Kruis der onafhankelijkheid, welker ordetee- M '"T COPYRIGHT R 1.8. BOX 6. COPENHAGEN 3/ worden aangevangen, behoudens on voorziene omstandigheden, des Vrijdags voor het begin en alles moet van de plaats zijn vervoerd des Vrijdags na het eindigen der kermis. 2e, dat zonder vergunning van hen op verbeurte eener boete van ten hoogste vijftig gulden de stoepen of open plaat sen voor de panden-in deze gemeente niet voor het geven van vertooningen of het doen van uitstallingen afgestaan of voor dat doel ingenomen mogen wor den. 3e. dat gedurende de kermis de pas sage met rij- en voortuigen door het Rijfelstraatje en de Stalstraat, alsmede over de Vlasmarkt en de Zuidzijde van de Beestenmarkt zal gestremd zijn, met dien verstande, wat de Vlasmarkt be treft, dat deze alleen mag worden be reden vanuit het Waterstraat je naar de Wijngaardstraat in rechte richting langs de woning van Mevr. de Wed. F, Boone en het gebouw der Vakschool voor Meisjes. Goes, den 5 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders- voornoemd,! A. L. VAN MJELLE, 1, Burgemeester. J. LODDER, 1. Secretaris. Pieter brengt op Zondagmiddag een bezoek aan Middelburg kenen zonder onderscheid van partij of sociale klasse zijn toegekend aan alle burgers, die uitmuntende diensten aan het vaderland bewezen /hebben. Het andere derde van den senaat zal door den president der republiek worden aangewezen. De nieuwe senaat zal tot taak hebben zelf de richtlijnen vast te stellen, volgens welke men tot het kie zerscorps van den senaat behoort, uit gaande van het beginsel, dat als alle burgers het recht hebben de Kamer van afgevaardigden te kiezen, de nood zakelijkheid bestaat, voor een elite de mogelijkheid te reserveeren van meer invloed op de openbare aangelegenhe den. ENGELAND. Een nieuw vlootprogramma? Vol gens de „Sunday Dispatch" wil de En- gelsche minister van marine een belang rijke uitbreiding van de Engelsche vloot voorstellen: bouw van verscheiden krui sers, torpedobootjagers en duikbooten. De Engelsche admiraliteit zou van op vatting zijn, dat deze uitbreiding der Engelsche vloot noodzakelijk is ter be veiliging van de voorziening van Enge land met levensmiddelen. Deze nieuwe schepen zouden niet onder het Londen- sche vlootverdrag vallen, daar zij welis waar voor 1936 op stapel gezet, maar eerst na 1936 afgeleverd zullen worden. Een moedige verrichte operatie. Dr. Kandall, arts te Newcastle, heeft in een mijn een operatie uitgevoerd. Een jongen bediende de kooi, waarmede de arbeiders in de mijn afdalen, toen er plotseling een zware steen van grooten omvang naar beneden stortte. De kooi bevond zich op dat moment onder in den liftkoker. De zware steen was precies op de kooi terecht gekomen, die elk oogenblik in elkaar dreigde te storten. Ongelukkigerwijs was de jongen met de hand tusschen den steen en de lift be kneld geraakt, zoodat hij groot gevaar liep verpletterd te worden. Dr. Kandall, die zich in de nabijheid van den liftko ker bevond en het gevaar zag, liet zich langs den kabel van de kooi naar bene den glijden. Onderin den koker geko men, wrong hij zich langs den zwaren steen en diende toen den jongen een do sis chloroform toe. Terwijl hij groot ge vaar liep elk oogenblik door den steen doodgedrukt te worden, amputeerde hij de drie vingers van den knaap, welke tusschen kooi en lift bekneld zaten. Tij dens de operatie brak het mes, zoodat hij genoodzaakt was zijn werk met een bijl te voltooien. DUITSCHLAiND. Naar de Concentratiekampen. 'De S. A. te Duisburg heeft Zondag bij tal van personen, die verdacht werden van het voeren van communistische ac tie, huiszoeking gedaan en een groote hoeveelheid geschriften en ander propa gandamateriaal in beslag genomen. In totaal werden 96 personen gearres teerd, die, voorzoover zij niet wegens hoogverraad vervolgd zullen worden, naar concentratiekampen zullen wor den overgebracht. Werkloosheidsbestrijding. Het rijksinstituut voor arbeidsbemiddeling en werkloozenverzekering moest mid den Juli de bemiddeling tot het plaat sen van helpers op het land staken, daar er voorloopig geen geld meer be schikbaar was. Thans heeft het rijks- ministerie van financiën nieuwe midde len voor dit doeleinde vrijgemaakt, wel ke het mogelijk maken ruim 200,©00 werkloczen met subsidie van den staat als helpers op het land onder te bren gen, nadat reeds midden Juli 145,000 werkloozen werk op het land hadden gekregen. De districtsleiding te Breslau deelt mede, dat vrouwen met geschminkt gezicht geen toegang hebben tot de bij eenkomsten, feesten en plechtigheden der N.S.D.A.P. Te Hiittersdorf in het S a a r g e- b i e d hebben 11, Zondagnacht com munisten een man, die zich in het ge heel niet met politiek inliet, neerge schoten. De communisten lagen in 'hin derlaag te wachten op een afdeeling Hitler-jeugd, toen het slachtoffer aan kwam. Hij lette niet op het herhaald halt-geroep van de communisten, waar op een van dezen den man neerschoot! TURKIJE. Een vrouw, en méér nietDe Turksche regeering bereidt nieuwe maatregelen voor, om aan de polygamie paal en perk te stellen. Officieel is deze weliswaar afgeschaft; dat was een der eerste maatregelen van Kemal Pasja. De schijnbaar bekeerde, streng-geloovige muzelmannen hebben er echter iets op gevonden, om dit verbod te ontduiken. Zij engageeren „dames de réception" met wie een officieele dienstovereen- komst voor een reeks van jaren, meestal echter voor levenslang, bij een notaris wordt afgesloten. Voor de rest zorgen in het geheim de talrijke ortho doxe priesters. Hiertegen stond de over heid machteloos: de tweede of derde vrouw was immers formeel „in betrek king". Thans komt een wet voor het par lement, die den notaris verbiedt, derge lijke dienstovereenkomsten met zijn ze gel te bekrachtigen. Of dat veel zal hel pen, als partijen het onderling eens zijn BOELGARIJE. Een zwaar baantje. Girgiriof, de Boelgaarsche minister van binnenland- sche zaken, heeft een wetsontwerp uit gewerkt, volgens hetwelk politie-agen- ten die vijftien jaar actieven dienst ach ter den rug hebben, gepensionneerd zullen worden. De minister verklaart, dat de dienst zoo zwaar is en zooveel gevaar oplevert, dat men na deze jaren werkelijk heeft „uitgediend". PORTUGAL. Zwartbroeken. Na de zwarthem- den, bruinhemden en blauwhemden, heeft Madeira thans iets nieuws uitge dacht. Daar is een vereeniging van „zwartbroeken" opgericht, welker leden bij elke gelegenheid zwarte broeken van een specialen snit moeten dragen. De politie houdt echter een waakzaam oog op het doen van deze nieuwe vereeni ging. M. M. Vermeire geb, Crul d. L, M. M. Rabout geb. Bokelaar zoon. Heinkenszand. Van 31 Juli5 Aug. Getrouwd: H. M, Verdonk, 28 j. te 's H. Arendskerke en J. van 't Westeinde, 30 j. Nisse. Van 30 Juli6 Aug. Bevallen: M. J, van Liere, geb. Jansen, d. Oostkapelle, Van 28 Juli tot 4 Aug. Getrouwd: C. de Kraker jm. 25 jaar en L. Flipse jd. 22 jaar. Bevallen: A. Maranus geb. Spruijt z.; W. E. Cijsouw geb. Spruijt d. Vrouwenpolder, Van 29 Juli6 Augustus. Overleden: J. Louwerse, ong. z. 6 j. Wemeldinge. Van 24 Juli5 Augs. Getrouwd: C J. van Nimwegen, jm. 25 j. te Ooltgens- plaat en D. Heyboer, jd. 25 j.; H. M enk horst, jm. 25 j. te Neede en M. A. Hoo- gesteger, jd. 19 j. Westkapelle, Van 31 Juli7 Aug. Bevallen: W, Ka- land, geb. de Pagter, z. Middelburg. Van 4 tot 7 Aug. Ondertrouwd: J. F. Burgs 28 j. en J. Deen 28 j., Getrouwd: J. Koole 19 j. en A. Boe- kelaar 18 j. Bevallen: P. van Peene geb. Verhage zoon. 's-Heer Arendskerke. Van 131 Juli. Getrouwd: A. San- derse, jm. 25 j. en M, Roest, jd. 25 j.; J. v. Oosten jm. 29 j. en J- de Koeijer, jd. 24 j.'; K. M. Kik, jm. 23 j. en L. Traas, jd. 22 j.; C. Goedhart, jm. 24 j. en A K. Proost, jd. 18 j. Bevallen: G. Welleman, geb. de Kor te, d.; G. Verschrage, geb. van Belzen, z.; J. Adamse, geb. Westerweele, d.; M. Remijn, geb. Vermue, d.; J. C. de Ja ger, geb. Dekker, d.; C. van Schaik, geb. Slabbekoorn Overleden: W. de Kok, z. 5 mnd. Aardenburg. Van 29 Juli tot 5 Aug. Bevallen: C. ONTHEFFING WINKELSLUITINGSWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat zij hebben besloten ten behoeve van een bazar, te houden door het Groepcomité van Groep I van de Ned. Padvinders, ontheffing te verleenen van de bepalingen van de winkelsluitings wet op 3 en 4 November 1933, met dien verstande dat de bazar des avonds om 11 uur gesloten moet worden. Middelburg den 4 Augustus 1933, Burgemeester en Wethouders voorn., J. ONDERDIJK, lo. voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. KERMIS, De Burgemeester van Goes maakt be kend, dht: le, in verband met de te houden ker mis 1522 Augustus a.s. geen vergun ning zal worden verleend tot het geven van vertooningen aan den openbaren weg als muzikanten, hardloopers, straatkunstenmakers, e.d. Woonwagens, niet tot de kermisin- richtingen behoorende, worden op het kermisterrein niet toegelaten. 2e. dat gedurende de kermis zonder nadere aanvraag van caféhouders enz. vergunning wordt verleend hunne in richtingen open te houden tot de na volgende uren: van Dinsdag tot Dinsdag d.a.v.; 12 uur; van Dinsdag op Woens dag 1 uur, onder bepaling, dat door de politie de vergunningen worden inge trokken zoodra de openbare orde op eenigerlei wijze wordt verstoord. Goes, den 51 Augustus 1933. De Burgemeester voornoemd, A. L. VAN MELLE, 1. Burgemeester. KERMIS. Burgemeester en Wethouders van Goes maken bekend: le. dat de jaarmarkt of kermis dit jaar zal aanvangen Dinsdag 15 Augus tus a.s. en eindigt op Dinsdag 22 Augus tus d.a.v. Met het opslaan der ramen enz. mag De gemeente Breskens heeft aanbesteed het maken van een afwate ringsduiker van metselwerk in het Mo lenwater. Inschrijvers: Iz. Vergouwe 1400; Th. Cambier 1760; P. J. v. d. Sande 1768; Gebr. Maas 2100; C. Daansen en E. de Boever 2650; Gebr. Visser 2700; W. de Vlieger en I. Nieu- wenburg 2725 en Sz. Pleijte en P. J- de Winde 2750. GEVONDEN VOORWERPEN. TE MIDDELBURG, Regenjas, Maartense, Dokstraat P 184; Rijwielsleutel, Gem. Veldwachter,, St. Laurens; Badschoen, Haringlas, Vliss. straat K 48; Kip (poelje), J. Murk Rozenstraat W 265; Port. met inh., Van Eenenenaam, Dam Z.Z., G 98; Spatbe- schermer, Cappon, Beddewijkstr. K 131; Sleutel, E. Lambermont, Dam Z.Z. G 29; Mantelband, v. d. Ven, L. Singelstr. F 197; Zakmes, A. Kuiper, L. Giststr, F 177; Parapluie, Hubregtse, Hal, Markt; gouden Ring, Vermaas, Achter singel Q 215; Boodschaptasch, Koster, Seisweg R 96; Bril, J. Meulmeester, Tuindorp, Arnemuiden, E 61; Port., Portefeuille inh. Zwemkaart, Zwem school, Havendijk; Kinderport. met inh., H. Brakman, Lange Delft B 145; gouden Kruiskettingje, L. Frederikse, Boogaard straat E 59; Portemonnaie, A. Geldof, Bastion N 65; Mantelband, S. Groene- wegen, Walensingel Q 272; Hondenhals bandje, Brouwer, Lambrechtstr. L 89; Portemonnaie, A. v. Riel, Rotterdam- sche kade O 248; 4 adreskaarten van confectiefabriek, B. v. P.; Dameshand schoen, v. Eikeren, Schuitvlotstraat 196; Port. m.inh., Melse, Veersche singel T 189; Boodschaptasch, C. Jobse, L, Gee- re K 255; Portemonnaie, R. Huizinga, Spanjaardstr. E 70; Port. met inh., Puncke, St. Janstraat I 91; bruine Kin derport., J. Moorman, Dwarskade O 205; Heerenrijwiel, Renalda, Koestraat K 291; Huissleutel, B. v. P.; zwart Poes je, v. Heijl, Stationstraat P 44; ruwhari ge Hond, N. v. d. Ende, Verwerijstraat N 145; Mantelband, J. de Rijke, N. Oos- tersche straat N 76; Moersleutel, Wat- tel, Noordweg B 91; Huissleutel, B. v. v. P. Goes, 7 Aug. Veilingsvereen. „Zuid- Beveland". Boonen: Stoksnijboonen 2 10, dubbele princesseboonen 24, Roem van Holland 56, stokprincessen 69, perfectboonen 7, Rheinische spekboonen 3. Pruimen: Dubbele boerewitte 1427, Washingtons 1218, Gaarpruimen 36, Princepruimen 27, Marbelanen 34, afval pruimen 2. Diversen: roode bessen 1011, tomaten 412, doperwten 9, uien 11,20, kleine idem 0.80, sjalotten 1.20, aardappelen 0.902,40, alles per 100 kg. Kroten 2.10, wortelen 38, ra dijs 1.50, pieterselie 0.10, bloemen 1-3, alles per 100 bos. Meloenen 1023, wit te komkommers 13, groene idem 13, augurken 0.060.19, kropsla 2.103.70, andijvie 13.10, knolselderij 0.80, bloem kool 1,504,50, roode kool 1,502.60, savoye kool 11.70, alles per 100 stuks. Hulst, 7 Augs. De aanvoer was klein. Gerst 4, rogge 4, haver 4.50, erw ten 9.50. .Stavenisse, 7 Aug. Aangeboden en geveild 57,125 kg eigenheimers. BI. eigenh. 1.28, 1.14, 1 per 100 kg. W. eigenh. 1.14—1 per 100 kg. 9500 kg Z. Bonte a 2.50 per 100 kg. Rotterdam, 7 Augs, Binnenland- sche granen. Gerst (chevalier) 44.50 erwten, kleine groene, 9—9.75, schok kers 1012, bruine boonen nog- nieï genoteerd. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8