KUNST EN WETENSCHAP. Voor kleine tuinen, MIDDELBURC. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. de daartoe door de Holl. Mij. van Land bouw benoemde commissie. Terecht concludeerde deze commissie, dat op heffing van het hoogheemraadschap on- gewenscht is, omdat de ingelanden daar in nog het eenige middel hebben om in vloed op den gang van zaken uit te oefenen. De omslag op gebouwden eigen dom is, volgens de commissie toe te juichen en ware verder uit te breiden. Het wegonderhoud voor het doorgaan de verkeer is een brandend vraagstuk en een groote onbillijkheid tegenover de ingelanden. Een onversaagd kampioen voor verbetering is Prof. Ir. N. F. Vis ser te Wageningen, bij wiens werk te dezen opzichte spr. stilstond (Weg- waterschappen). Voorts stipte hij aan de opvatting van Prof, van Vuuren te Utrecht en noemde verder de vergeef- sche pogingen in Friesland aangewend om door Stichting van een Fonds de waterschappen aan goedkooper geld te helpen. (Verlaging rentevoet leeningen). In Noordbrabant heeft men tijdelijke verlichting door opschorting van aflos singen weten te bewerken Spr. waarschuwde tegen de in enkele provinciën gevolgde waterschapspoli- tiek, die het zwaartepunt van de gron den naar de personen verlegt (enkel voudig stemrecht) waardoor mogelijk op den duur de partijpolitiek in het water schapsbestuur zal doordringen. Résumeerende meende spr, dat uit de weergegeven meeningen blijkt, dat lastenverlaging zou kunnen worden ver kregen: 1. door verbetering der technische ex ploitatie; 2. door afschuiving van lasten, en wel: 1 a. een deel der kosten van dijksver- betering en onderhoud op de medebe langhebbende stedelijke bevolking; b. de kosten van het doorgaande ver keer op dat verkeer zelf; c. de kosten van calamiteiten op de geheele bevolking. 3. door goedkooper geld. Bij dit alles dient er voor te wor den gezorgd, dat de ingelanden hun in vloed op het waterschapsbeheer zullen behouden. Vervolgens stelde spr. de vraag, wal er geschieden moet als in een water schap de ingelanden met elkander de lasten niet meer kunnen opbrengen. De waterstaatswet geeft hierop wel een zeer eenvoudig antwoord, doch spr. meent, dat vele provinciale besturen zullen schromen dit antwoord te geven dan in het alleruiterste geval. Spr. wijst op de inpoldering der Zuiderzeegronden waar naar het rendement niet gezien wordt en naar de Crisispachtwet die ontheffing van contractueele vterplijth- tingen verleent en oppert het denk beeld, dat de provincie aan zeer zwaar belaste waterschappen een garantie zou verleenen voor de allernoodzakelijkste uitgaven, eventueel later, mochten de tijden beter worden, uit verhoogde om slagen terug te betalen. Wat combinatie van waterschappen betreft, dit kan alleen plaatselijk wor den beoordeeld, in vele waterschappen staat men er thans minder afwijzend tegenover dan in de verloopen goede jaren. Men vergete niet, dat thans in vele kleine waterschappen zeer veel werk met liefde en voor een zeer ge ringe vergoeding wordt verricht. In onderling overleg kan echter veel wor den bereikt. Spr. gaf de verzekering dat de geor ganiseerde grondeigendom niet bereid is de autonomie der waterschappers voor een schotel linzenmoes (snelle ver laging) te verkoopen en bracht tenslot te den voorzitter dank. Dat de Bond het onderwerp van lastenverlaging op de agenda dezer vergadering heeft ge plaatst achtte hij een bewijs van werke lijkheidszin, dat algemeen waardeering zal vinden. De heer Dorst had met belangstel ling deze uiteenzetting aangehoord, doch zij leidt hem tot de conclusie, dat in iedere provincie bijzondere omstan digheden voorkomen. Hij achtte verla ging van de lasten drukkende op het grondbezit, in het bijzonder door de polderlasten, noodzakelijk. Hij zou wen- schen dat de zorg voor het onderhoud der dijken en zeeweringen door het rijk werden overgenomen, met een bijdrage van de verschillende polders, ook der binnenpolders, berekend naar het te genwoordig dijkgeschot. Hij meent, dat dit voor den staaLgeen bezwaar zou zijn, aangezien thans ook groote bedra gen voor werkverschaffing worden uit gegeven. Indien op die wijze werd ge werkt, zou althans productief werk worden verricht. De calamiteuze pol ders zouden dan kunnen verdwijnen. De polders zouden dan hun zorg kun nen besteden aan de verbetering ded wegen. De heer Gast beklaagde zich, dat de vorige minister van Waterstaat niet heeft willen overgaan tot het geven van steun voor de tertiaire wegen. Hij acht het ontzettend onbillijk,, dat daarvoor aan de polders uit het wegenfonds geen steun wordt verleend. De kosten daar van komen nu alleen ten laste van de ongebouwde eigendommen terwijl, de eigenaars of gebruikers van gebouwde eigendommen daarvan ook wel ter dege profiteeren. Deze zouden ook genood zaakt moeten worden in de lasten bij te dragen. Door verdeeling over meer deren, zou dan de druk voor de tegen- woordigen verminderen. Indien 33 pet, van de 12 millioen die de Wegbelasting opbrengt voor de tertiaire wegen werd beschikbaar gesteld, zouden de polders al een heel eind komen. Hij zou wen- schen dat het bestuur met den meesten spoed een rapport opstelt omtrent het geen ten deze noodig is en daarmede naar den nieuwen Minister van Wa terstaat gaat; om bij hem aan te drin gen op wetswijziging, opdat ook voor de tertiaire wegen steun zal kunnen worden verleend. De verdeeling, zooals die thans geschiedt, is niet billijk. De Minister is goed bekend met de spoor wegen en zal er wel van op de hoogte zijn, dat onder de tegenwoordige ver houdingen in het wegverkeer de spoor wegen kapot gaan. Spreker gelooft niet, dat het bij de tot stand koming der wet is voorzien, dat 'het zoo zou worden, maar de polders worden er nu toch ook de dupe van. Ondertusschen zou ook kunnen beproefd worden te verkrijgen een belasting op het gebouwd. De voorzitter had, in verband met de te Utrecht gehouden besprekin gen, deze opmerkingen en, wenschen verwacht, en deelde mede, dat ook het bestuur zijn aandacht op dit vraagstuk heeft laten vallen. Hij zette dit in den breede uiteen en vroeg, of de vergade ring er zich mede kan vereenigen, dat het bestuur zich zal wenden met een verzoek tot Ged. Staten van Zeeland, om een regeling te overwegen, waarbij de polderlasten kunnen worden ver laagd, althans over meerderen zullen worden verdeeld. Als middelen die daartoe zouden kun nen leiden noemde spr, het vormen van liniën, waardoor polders niet direct aan de zee gelegen, doch die van het door breken van den zeedijk nadeel en scha de zouden ondervinden, ook wordt op gelegd mee te betalen in de kosten der oeververdediging. Ook noemde hij een middel belasting op de gebouwde eigendommen, zooals dat reeds eenigermate is ingevoerd door den polder Walcheren. Voor de kosten besteed aan afwatering en we gen zouden de gebouwde eigendommen ook moeten kunnen worden aangesla gen. Eveneens zou een goed middel zijn het instellen van een wegschouw en wegschappen, in den vorm van water schappen, welke men reeds vindt in Friesland en Noord-Brabant, waar zij gunstig hebben gewerkt. Er wordt thans voor tertiaire wegen steun verleend door de provincie in den vorm van renteloos voorschot, in dien er geld disponibel is. Men ziet er echter tegen op de polders of gemeen ten te belasten met den last der terug betaling, welke toch volgen moet. Die tertiaire wegen worden dus öf slecht onderhouden, öf de lasten daarvan druk ken gemeenten en polders te zwaar. Toch is de geheele 'streek er bij be trokken. De instelling van wegschap pen zou ongetwijfeld verbetering bren gen. Het zou ook van beteekenis zijn in dien Ged. Staten dezer provincie zich eens in verbinding stelden met die van andere provinciën om ten deze geza menlijk een verzoek te doen aan de re geering, om het daarheen te sturen. Hij heeft zich afgevraagd of het niet goed zou zijn, dat de Bond dergelijke verzoek tot Ged. Staten richtte. Dan gebeurde er iets en er werden richtlij nen aangegeven. In een vergadering als deze kunnen die vraagstukken niet uit gemaakt worden. De heer Gast had liever een direc te actie van den Bond bij den minister van Waterstaat gezien, doch den voor zitter overtuigd hem, dat men meer kans op inwilliging heeft wanneer ver schillende colleges van Ged. Staten zoon vraag zullen doen, dan wanneer de Bond alleen dit vraagt, dan staat er de invloed van het geheele land achter. Medegedeeld is, dat het bestuur heeft overwogen een overeenkomst te tref fen met een betrouwbaar accountants kantoor om zich tegen niet bezwaren de kosten te willen belasten met de controle op het beheer der polderkas- sen- De verschillende malversaties die in Zeeland aan het licht zijn gekomen, hebben aangetoond dat meer conrole nooidig is. De leden der polderbestu ren missen daartoe de noodige techni sche kennis, waarom zij hoewel ze daarvoor verantwoordelijk blijven deskundige hulp behoeven. De bedoeling zou zijn, dat de controle voor polders, die lid zijn, goedkooper zou worden dan voor niet-leden. De vergadreing verricht, dan voor niet-leden. De ver gadering vereenigde zich in beginsel met dit denkbeeld, zoodat dit nader zal worden uitgewerkt. De Voorzitter vestigt voorts de aandacht der polderbesturen op de noodzakelijkheid hun aandacht in de naaste toekomst te wijden aan de zorg voor de polderarchieven voor wat be treft het opbergen op zoodanige wijze dat ze niet kunnen worden vernietigd, de rangschikking enz. enz. Polder- fen gemeentebesturen zouden kunnen sa menwerken voor het inrichten van een brandvrije kluis. Men kan dan stichten een streekarchief. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is men in die richting reeds bezig. Indien men dit thans vrijwillig doet, zullen de kosten komen op 6 per strekkende meter ar chiefruimte. Wanneer eventueel van hooger hand dwingend zal moeten wor den opgetreden, zullen de kosten het dubbele worden. Zoowel Ged. Staten als het Rijkstoezicht wenschen liever DE INSTALLATIE VAN BURGEMEESTER MR. J. D. KOSTER VAN KORTGENE. KORTGENE. Nadat de burgemeester, wethouder Boot toegesproken had, wendde spr. zich tot wethouder Dorst en tot den heer S a 1 o m Spr. zeide o.m,: De tijden z*n ernstig door de moeilijke omstandigheden waaronder we leven. Een voortdurende zuinigheid zal gewenscht en geboden zijn. Ik heb vernomen, dat zelfs in het midden van den zomer in deze gemeente nog een aantal werkloozen gevonden worden aan wie het niet mag gelukken door ar beid in de behoeften van hun gezinnen niet dwingend op te treden, doch zul len, wanneer men in gebreke blijft, ten slotte genoodzaakt zijn de wet toe te passen. Ook heeft een punt van overweging uitgemaakt het gezamenlijk aankoopen van grint en steenslag. Er bestaat thans trustvorming tusschen leveranciferfe en eigenaars van groeven in Duitschland en België. Toch zijn er ook nog buiten die combinatie, waarmede men wel za ken zal kunnen doen. Dan zal echter een beduidend kwantum moeten worden aangekocht. Dit denkbeeld is nog niet volledig uitgewerkt. Er wordt thans al leen de aandacht op gevestigd, opdat belanghebbenden er rekening mede kunnen houden- Voorts vestigde spr. de aandacht op de circulaire van den minister van economische zaken om betalingen voor leveranties juit Duitschland te doen over het banksaldo der Nederlandsche Bank, hetgeen ten bate komt voor de betaling van hen die leveringen aan Duitschland hebben gedaan. Denkt U er aan? In verband met den buitengewonen dag, herinneren wij er aan, dat morgen, Woensdagavond, een muziekuitvoering op het Molenwater plaats heeft. Ook heeft morgenavond de wekelijk- sche belichting van het Stadhuis plaats, THE NORDLAND BAND. Een der beroemde muziek korpsen van het Leger des Heils naar onze stad. Naar wij vernemen komt a.s. Vrijdag het beroemde 35 man sterke muziek korps „The Nordland Band van het Engelsche Leger des Heils op 'zijn rond reis door Nederland in onze stad con certeeren. Zaterdag is het te Rotterdam aange komen. Verscheidene steden zullen be zocht worden; als eerste stond Rotter dam op het programma, waar het korps Zondagmiddag in de Zuiderkerk aan de Glashaven een concert heeft gegeven. Vooraanstaande personen van het Le ger des Heils waren daarbij tegenwoor dig, o.a- majoor Tucker, vertegenwoor diger van het internationale hoofdkwar tier, kolonel Schuurman, vertegenwoor diger van het Nederlandsche hoofd kwartier en adjudant Claeys, die het gezelschap op zijn tournee vergezelt, Het concert, aldus vermeldt de N. R. Crt., paste geheel in de sfeer van het kerkgebouw en schonk de talrijke toe hoorders de gelegenheid kennis te ne men van de groote technische capaci teiten van (dit uitstekend geschoolde Engelsche korps, dat bovendien de be schikking bleek te hebben over eenige knappe solisten en een mannenkoor, t Programma bevatte, behalve klassieke werken van Mendelssohn, Handel en Beethoven, composities van bekende Leger des Heils-componisten, zooals kapitein Eric Ball, kapelmeester G. Marshall en majoor W. Kitching. De muzieknummers werden afgewis seld door gemeenschappelijken zang en een in het Engelsch gestelde rede van majoor Tucker, die zijn vreugde uitte over de hartelijke ontvangst in Neder land en waardeerende woorden sprak over het korps en zijn leider G. H- Doe, die reeds 21 jaar daaraan verbonden is. Zijn rede werd door adjudant Claeys vertaald. Er wordt te Middelburg een comité gevormd, dat de ontvangst van dit mu ziekcorps zal regelen; voorzitter van deze begroetingscommissie is, nu de Commissaris der Koningin daartoe we gens zijn vacantie niet aangezocht kon worden, mr. P. D i e 1 e m a n. De gasten die Vrijdag met den mail- trein van half twee in Vlissingen aan- te voorzien. Groot is het aantal niet, doch het verschijnsel blijft ernstig, niet. alleen dat ze dus gedwongen een be roep op de gemeenschap doen, met al de nadeelige gevolgen van moreelen aard hieraan verbonden, ook de zegen van den arbeid moeTen ze missen. Spr. richtte zich vervolgens tot den heer A. Schuit, den gemeentesecretaris, en verklaarde daarop met Gods hulp het ambt van burgemeester van Kort- gene te aanvaarden. Na het sluiten van de vergadering sprak ds. v. d. Most Van Speijk vaiï Kortgene eenige woorden. De burgemeester antwoordde hierop,, dat hij hoopte met den predikant pret tig te zullen samenwerken. Vele ingezetenen werden daarna aan den burgemeester voorgesteld, waarna een foto gemaakt werd; [Door de nalatigheid van onzen cor respondent ontvingen wij dit verslag, eenige dagen te laat Red.] komen, zullen in auto's worden afge haald; later in marsch van de Leger- des-Heils-zaal door de stad naar de Abdij trekken, waar een aubade wordt gebracht. Evenzoo op de Markt. Het ligt in het voornemen daarna den gas ten een thee in de St. Joris te offreeren. Des avonds 8 uur zal in de Nieuwe Kerk door deze Band een avondconr eert gegeven worden. Althans, zoo lui den de voorloopige plannen. ZOUTELANDE. Ged. Staten hebben krachtens het bepaalde in 2 van art- 103 van het Reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland besloten met in gang van 28 Juli voor den tijd van één jaar ontheffing te verleenen van het in 1 van eerdergemeld artikel opgeno men verbod om de wegen in deze ge meente te berijden met voertuigen, die zóó gebouwd of geladen zijn, dat eenig deel daarvan hooger reikt dan 3.70 m boven den weg. KATTENDIJKE, Ged. Staten hebben benoemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere op brengst van de gronden in den Calami- teuzen Jonkvrouw Annapolder, |de'n heer L. Kranenburg alhier. RAAD VAN KATTENDIJKE. KATTENDIJKE. De raad dezer ge meente kwam Maandagmiddag in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van den burgemeester den heer De Graaff. Alle leden zijn aanwezig. Ingekomen is o.a. een verzoek van Middelburg of er bezwaren zijn tegen het oprichten van een automobielmarkt aldaar; de Raad verklaart geen bezwa ren te hebben. Vastgesteld wordt de rekening van 't B. A. over 1932, in ontvangsten op 1941, uitgaven 1916. Tevens wordt goedgekeurd de begrooting B. A. voor 1934, sluitend met 1598, w.o. als vo rige jaren 500 subsidie van de ge meente. De gemeenterekening 1932 wordt vast gesteld op 39.105 ïn ontvangsten; 36.300 in uitgaven. De begrooting voor 1934 wordt goed gekeurd, sluitend met 38.220 en een post onvoorzien 860. Voor steunver- leening is een post van 1250 uitge trokken. Vervolgens wordt de nieuwe bouw verordening, als door de Ver. van Bur gemeesters en secretarissen opgemaakt, z. h. st. vastgesteld. Hierna sluiting. DE SPAANSCHE SCHATGRAVER WEMELDINGE. Met een ijver, een betere zaak waard, zet de zgn. Spaan- sche schatgraver zijn werk voort. Nu weer ontvangen wij ter inzage een brief van deze illustre Spanjool, gericht aan den heer L. Lindenbergh Cz,, oester- kweeker alhier. 't Is hetzelfde geruite papier als van de onderscheidene andere jepistels, welke men ons uit verschillende Zeeuw- sche plaatsen toezond- Maar de brief is met een heel andere hand geschreven. Of liever: gedrukt. Want er is geen pen aan te pas gekomen! Overigens het be kende verhaaltje; de schrijver hij teekent zich „S.", vermoedelijk de af korting van Spichtige Schatgravende Speculatie-op-Stommiteit Spanjool zit als gewoonlijk in de gevangenis; hij heeft een valies met Frs. 1.800.000 „er gens" in een spoorweggarderobe in de pot en als de geadresseerde hem nu uit de rats wil helpen, dan zal een-derde van de buit (Frs. 600.000 60.000 gul den) zijn loon werden. Tenminste, dat schrijft „S," Wij Nederlanders weten wel beter! En wie er nog over denken mocht, hij zij gewaarschuwd, E? Behandeling van hooikoorts met koningswater. H. Beekman geeft in The Lancet (10 Juni 1933) een beschrijving van de door hem sedert eenige jaren in Amerika aanbevolen behandeling, die thans ook door ervaren .jallergisten" is overgeno men, en vooral ingang heeft kunnen vinden, doordat ook in Amerika slechts weinigen meer de ongevoelig makende inspuitingen met pollen-vaccin kunnen betalen. De patiënten nemen geduren de het seizoen viermaal daags (na de maaltijden en voor den nacht) een thee lepel van een 1: 6 verdunning van het zuur, waarvan de samenstelling volgens de UiS., pharmacopee, omgerekend in de sterkten der Nederlandsche voor schriften luidt: ac. nitric (50 pet.) 22, ac. hydrochlor (25 pet.) 78 gewichts- deelen. Deze dosis, gemengd met 2/3 glas water, en evenveel water na, laat zich zonder bezwaar innemen, en geeft ook bij lang gebruik geen schadelijke werking. De uitkomsten, verzameld uit 518 gevallen, zijn 70 pet. goed (volledige of aanmerkelijke verbetering) tegen 30 pet. slecht (geringe of geen verbetering),, hetgeen vrij nauwkeurig overeenkomt met het percentage succesen van de vaccinbehandeling. De schrijver kan geen verklaring geven, doch vermoedt deze in den invloed van de zuur-base- 'balans op het autonome zenuwstelsel. Een proefneming met deze eenvoudige behandeling is dus allicht de moeite waard. (Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde). De zorg voor het kleine fruit. Nu de aardbeienpluk weer tot het ver leden behoort krijgen de bedden een grondige schoonmaakbeurt. Waar we op pollen kweeken worden alle ranken afgesneden en tusschen de planten de grond losgemaakt. Hebben we jonge planten noodig voor uitbreiding of ver jonging der oude bedden, dan nemen we daarvoor de sterkste jonge planten. De ze vinden we gewoonlijk het dichtst bij de moederplant. De jonge planten wor den van de rank gesneden en met een kluitje opgenomen. Voorloopig planten we ze op een goed bemest bed op een afstand van 10 cm. Gedurende de eer ste dagen schermen we bij zonnig weer opdat de planten niet slap gaan hangen. Soms laat men de ranken aan de plan ten en het geheele bed zal dan spoedig zijn dichtgegroeid. We plukken dan. meer vruchten, maar zullen de bedden eerder moeten verjongen omdat bij een zoo dichten stand de ^oogst spoedig min der wordt. Oude bedden, welke we toch opruimen, maken we nu leeg. De vrij komende ruimte kan dan nog worden benut voor den teelt van een late groentensoort. Van de frambozen wor den de afgedragen stengels afgesneden en verbrand, waarna de jonge scheuten worden aangebonden. Wat er aan jonge scheuten te veel is, wordt nu reeds weg geknipt, opdat de overblijvende meer licht en ruimte ontvangen en zich krach tiger kunnen ontwikkelen. Ook de bes sen zijn weer afgedragen en vertoonen al een echt najaarsbeeld. Oude struiken welke we geheel of gedeeltelijk willen verjongen kunnen nu flink worden ge snoeid, waarbij we de oude takken tot op het jonge hout terug brengen. Hoe lager die jonge takken geplaatst zijn hoe beter voor een doelmatige verjon ging. Bij jonge struiken kan het noodig zijn om te lang groeiende gesteltakken wat korter te maken. We knippen deze terug tot op een zijtak. Van de Japan- sche wijnbessen beginnen we nu vruch-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6