GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. KORT ZEEUWSEN NIEUWS. KERKNIEUWS. NUMMER 185. TWEE BLADEN. DINSDAG 8 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALGHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAHD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elder» 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Pubiiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek' „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. I g ONZE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND. Zou Antwerpen of Rotterdam de rol van Hamburg voor den uitvoerhandel overnemen De correspondent van de N.R.Crt. te Brussel meldt aan zijn blad, dat de Rus sische gezant te Parijs, Dovgalefski, drie dagen doorgebracht heeft in België en bezoeken aflegde te Brussel en te Ant werpen. Met verscheidene personen zou hij gesproken hebben over het voorne men van de Russische regeering om Hamburg op te geven als basis voor den Russischen uitvoer naar het buitenland en in de plaats daarvan Rotterdam of Antwerpen te kiezen. Aan de keus zouden zekere voorwaarden verbonden zijn, waaronder ook de erkenning de ju- re van de Sowjetregeering, waartoe ook België nog steeds niet is overgegaan. De N.R.Ct. teekent hierbij aan, dat te Rotterdam voorzoover zij weet, van het hier bedoelde voornemen niets bekend is. Hetzelfde geldt voor een eventueel bezoek van den Russischen gezant aan Nederland. Bij herhaling heeft de Nederlandsche regeering doen weten, dat zij niet voor erkenning van de Sowjetregeering voelt, wat niet wegneemt, dat men in den Haag wel de mogelijkheid schijnt te overwegen om te komen tot een han delsovereenkomst, zonder dat de tot standkoming daarvan gepaard zou gaan met een erkenning de jure. VREEMDE STUDENTEN. Zij mogen Nederlanders niet belemmeren. Bij de regeering zijn maatregelen in overweging, om te voorkomen, dat de studie van Nederlandsche studenten be lemmering zou ondervinden door een in verhouding tot de beschikbare ruimte in de collegelokalen en laboratoria te grooten toeloop van vreemden. Nog geen mededeelingen kunnen worden ge daan in hoeverre de regeering het noo- dig zal achten de studie van vreemde lingen aan bepaalde voorwaarden te on derwerpen. Den curatorencolleges der rijksuniver siteiten is door den Minister van Onder wijs te kennen gegeven, dat buitenlan ders niet in aanmerking komen voor be noeming tot assistent. Slechts bij hooge uitzondering en dan bij wijze van over gang, zijn dit jaar nog enkele plaatsen van assistent door buitenlanders bezet. NATIONAAL HULDIGINGSDéFILé STADION 9 SEPT. 1933. Alle Nederlandsche burge meesters met ambtsketen aanwezig? Door den burgemeester eener Neder landsche gemeente is het plan geopperd, dat bij de nationale huldiging, welke op Zaterdag 9 September a.s. in het Sta dion te Amsterdam ter gelegenheid van het 35-jarig regeerings-jubileum van H.M. de Koningin zal gehouden worden, alle burgemeesters aanwezig zouden zijn met ambtsketen om. Dit plan is door de commissie van advies en het uitvoe rend comité van het nationaal huldi gingsdéfilé Stadion 9 Sept. 1933 goed gekeurd, zoodat men zoo spoedig mo gelijk een aanvang zal maken met het treffen der voorbereidingen, noodig voor de uitvoering van het plan. Reeds is in overleg met het Stadion, het be neden-gedeelte van de eeretribune ge reserveerd voor de Nederlandsche bur gemeesters. ARBEIDSKRACHTEN. Naar wij vernemen, verkeert het wets ontwerp tot regeling van het in dienst nemen van buitenlandsche arbeidskrach ten, dat de minister-president bij de des tijds gehouden regeeringsverklaring heeft toegezegd, in een vergevorderd stadium van voorbereiding. NACHT- EN ZONDAGSRUST IN DE BINNENVAART. Nieuwe bepalingen op 12 Augustus. Naar de arbitrage-commissie mede deelt, zal van 12 Augustus a.s. af de gewijzigde O.V.S.-vaarregeling incl. Zon dags- en nachtrust bindend zijn. In hoofdzaak omvat deze regeling de navolgende voorschriften: 1. des morgens v$ór 5 uur plaatselij ken tijd mag geen sleepreis worden aan gevangen; 2, des Zaterdags na twee uur mag geen sleepreis worden begonnen; 3, op Zondagen en erkende Christe lijke feestdagen mag niet worden ge varen; 4. tusschen 's avonds 6 en 's morgens 8 uur moet 9 uren onafgebroken nacht rust worden gehouden; alleen te Ter- neuzen mag deze nachtrust in 2 gedeel ten worden gesplitst, te houden vóór en na schutting; 5. bijzondere hulpverleening aan in gevaar verkeerenden is immer toege staan, verdere afwijkingen in zeer bij zondere gevallen zijn alleen mogelijk met speciale vergunning van de O.V.S. GEEN LIKEUREN UIT WIJN! De regeering heeft een wetsontwerp ingediend waarbij, ter bescherming van den gedistilleerd-accijns, verbodsbepa lingen omtrent bereiding van alcohol houdende likeuren uit wijn worden vastgesteld. WERKLOOSHEID O? HET PLATTELAND IN OOGSTTIJD. De weersomstandigheden zijn voor 't binnenhalen van den graanoogst bijzon der gunstig, zoodat de daaraan verbon den werkzaamheden een vlug verloop hebben. Bovendien maakt men daarbij ook in Zeeland steeds meer gebruik van zelfbinders, tengevolge waarvan een deel der arbeiders al heel spoedig zon der werk zit. Het is dan ook opmerkelijk, dat in verscheidene plattelandsgemeenten de werkloosheid onder de landarbeiders gedurende de laatste weken is geste gen, dus in een tijd, waarin voorheen de vraag naar arbeidskrachten het aan bod overtrof. ASSISTENTEN EN APOTHEKERS. De Assistenbond, die de Nederland sche apothekers al opgeknapt heeft met een werktijdenbesluit waarvan veel narigheid en lasten, zoo voor apothe kers als assisten, het gevolg was, is nog niet tevreden. Deze bond heeft thans naar hij schrijft „in verband met de nog in vele apotheken ongunstige arbeidsvoorwaar den voor de apothekers-assistenten", zich gericht tot het Hoofdbestuur van de Ned. Maatschappij tot bevordering van de Pharmacie met een adres waarin aangedrongen werd op het tot stand- komen van een collectief contract tus schen beide organisaties van werkge vers en werknemers- De Maatschappij tot bevordering der Pharmacie heeft thans aan den Assis tenbond bericht, dat deze werkgevers- vereeniging, gezien de onzekere tijden, en de nog onzekerder toekomst, het tijdstip om tot invoering van een collec tief contract over te gaan, nog niet ge komen achtte. De Norland-Castle Band van het Leger des Heils speelde Maandagmid dag in Den Haag, op het Lange Voor hout. Omstreeks half vier arriveerde de Koninklijke auto op het Voorhout. De Koningin en Prinses Juliana begroet ten de Engelsche gasten, waarna zij ge- ruimen tijd aandachtig naar de muziek luisterden. De Band speelde ter eere van de vorstelijke belangstelling het Wilhelmus, gevolgd door het Engelsche volkslied, In de memorie van antwoord op de oorlogsbegrooting deelt de Indische re geering mede, dat voor haar de nood zakelijkheid van den bouw van mijnen- magazijnen voor de verdediging van Ba- likpapan en Tarakan vaststaat, nu de toenemende onzekerheid in den politie- ken toestand om den Pacific geen ver der uitstel van dezen maatregel ge doogd. Bij Kon. besluit is benoemd tot commissaris van politie tevens commis saris van Rijkspolitie, teDenHelder A. J. van der Hoeven, commissaris van politie te Wormerveer. De Msb. verneemt dat de villa „Hoogweerd" te Maastricht toe- behoorende aan den heer P. Regout, is aangekocht door de N.V. Heineken's Brouwerijen te Rotterdam. De villa is gelegen aan de Maas te Heugen en zal worden herbouwd tot ho tel. Het terrein vóór de villa zal worden herschapen in een 'Maasstrand met zwemgelegenheden. Het ongeluk is dikwijls een weg door het geluk ingeslagen om ons te hereiken. BELANGRIJKE LEGATEN. Bethesda en Kinderzorg spe ciaal bedacht. Mevrouw J. H, Blum-de Niet, overle den op „Duinvliet" te Aagtekerke, heeft de volgende legaten vermaakt, vrij van rechten en kosten: De Ned. Herv. Gemeente te Scheve- ningen 25.000; de Diaconie aldaar 25.000; de Ned. Herv. Gemeente te 's-Gravenhage 40.000; de Ned. Herv, Gemeente te Domburg 5000; de Diaconie aldaar 2500; de Ned. Herv. Gemeente te Aagtekerke 10.000; de Diaconie aldaar 10.000. Verder de Vereeniging voor Chr. Volksonderwijs te Rotterdam 100.000, waarvan de helft moet dienen om uit de rente daarvan jaarlijksch beurzen te verstrekken ten behoeve van minge^ goede leerlingen van goeden aanleg, die de kweekscholen, uitgaande van- of aangesloten bij de vereeniging, bezoe ken, en de ander helft om steun te ver- leenen aan Bewaarscholen, aangesloten bij de Vereeniging voor Chr- V. O.; den Bond van Evangelisatiën in- en /ten bate der Nederl. Herv. Kerk 100.000, met bepaling dat de rente dezer som zal worden gebruikt voor de helft om de jaarwedden der Evangelisten te ver- hoogen en voor de andere helft om arme Evangelisten te steunen. Vervolgens de vereeniging tot voort durende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte Sche- veningsche visschers te 's-Gravenhage 2000; het fonds tot ondersteuning van oude visschers te Scheveningen 2000. Dan het Ned. Herv. Weeshuis- en Oudeliedengesticht te Scheveningen 10.000; de Vereeniging Kinderzorg te Middelburg 60.000 tot het uitvoeren van verschillende werken; de Vereeniging tot Chr, Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland te Middel burg 25000, om uit de rente dezer som aan de verpleegden en aan het ver plegend personeel jaarlijks een aange- namen dag te bezorgen; de Vereeniging „Draagt Elkanders Lasten" te Mid d e 1 b u r g (suppletiefonds der Ver- tot Chrv Verzorging van Krankzinnigen) 25.000; de Ned. Vereeniging voor Ar menzorg en Weldadigheid te Amster dam 10.000; het Nederl. Bijbelgenoot schap te Amsterdam 2000; de Neder landsche Zondagschool Vereeniging te Amsterdam 2000; de Stichting Hoen- derloo' te Hoenderloo 5000; de Mar- thastichting te Alphen aan den Rijn 5000; het Magdalenahuis te Zetten 5000; het Asyl Steenbeek te Zetten 5000; het gesticht Bethel te Zetten 5000; de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten in Nederland te Amsterdam 5000; de Christelijke Ver eeniging tot Stichting en Exploitatie van Sanatora voor lijders aan tubercu lose „Zonnegloren" te Utrecht 100.000; om te bestemmen voor den bouw van een paviljoen tot verpleging van lijders aan tuberculose met annexe zusterka- mers en wachtkamer en 200.000 tot stichting van een fonds uit de rente waarvan aan Ned. Herv. patiënten, die daaraan behoefte blijken te hebben en die in inrichtingen van de vereeniging worden verpleegd, vergoedingen in min dering van den verpleegprijs kunnen worden gegeven- Tenslotte de vereeniging tot stichting en instandhouding van een Christelijk Ziekenhuis „Bethesda" te Vlissin gen 300.000. Verder schonk mevrouw Blumde Niet aan het museum te Middel burg een groote schilderij van Mesdag (welke der twee musea te Middelburg is nog niet bekend.) Verder benoemde mevrouw Blum on der last van vorenstaande legaten en de legaten ten behoeve van particulie ren, tot ihare eenige erfgenamen de Vereeniging (Kinderzorg) te Middel burg voornoemd en de vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chr. Ziekenhuis „Bethesda" te Vlis singen, voornoemd, ieder voor de helft. Naar het bestuur van Bethesda ons mededeelde is door bovengenoemd le gaat de schuldenlast, welke op het ge bouw rustte aanzienlijk verminderd. Pleiziertochten. Het wordt algemeen meer gewoonte om per stoomboot of motorvaartuig pleiziertochtjes te gaan maken en hier in Zeeland, waartoe de ruime stroo men zoo'n eenige gelegenheid geven, wardt daartoe ook gelegenheid gege ven; zoo zal Zondag a.s. van Oud-Vos- semeer een motorvaartuig naar Middel burg en Vlissingen varen, waarvoor slechts 0.80 per persoon wordt ge vraagd. De Halstersche IJsclub gaat Zondag a.s. ook zoo'n tocht maken, voor 1 maar daar heeft men als pa- sagier nog de kans een rijwiel gratis te ontvangen, daar dit op de boot wordt verloot. De „Stad Zierikzee zal vertrekken van Bergen op Zoom, over de Ooster Schelde, door 't Zuid-Bevielanfdsche kanaal, de Wester-Schelde en zoo door het Walchersche kanaal naar Vlissin gen en Middelburg. Om van daar weer over de Ooster-Schelde terug te kee- ren. Werkelijk genoeg afwisseling voor een luttel bedrag.. (Avondster). Op 31 Juli ontvangen op ons kantoor te Middelburg maandelijksche bijdrage Personeel N.V. A. Kreymborg en Co 4.25; 5 Augustus wekelijksche bijdra ge Personeel Schulte en Thieme 1.71. Sigarenmagazijn Sinke. Naar gisteren een advertentie in ons blad meldde, zal het centraal sigaren magazijn C. Sinke, morgen, Woensdag 9 Augustus, 10 jaar bestaan. Dit feit herinnert mede aan bepaalde, voor Goes typeerende gebeurtenissen. Want tot voor 9 Augustus 1923 was de heer Sinke pachter van Schuttershof, toen nog sociëteit. Maar eeii dergelijk gebouw werd de sociëteit te:'kostbaar; de gemeente nam het over; en schreef op haar beurt de verpachting uit. Be grijpelijk verwachtte men, dat de heer Sinke weer zou inschrijven, maar de genoemde pachtsommen leken hem te hoog, hetgeen, tot schade voor de ge meente, ook wel gebleken is en hij durfde het aan, op de Groote Markt, temidden van zoovele sigarenmagazij nen, een nieuw te beginnen. ®A1 spoedig bleek, dat durf en initia tief, mits daarbij de goede zakelijke flair, beloond worden, De heer Sinke zorgde voor een uitgebreide sorteering rookartikelen, bracht de goede kwali teiten naar voren, wist met zijn cliëntèle om te gaan, adverteerde, en het één met het ander trok steeds meer klanten naar de nieuwe zaak, die thans wel tot de druksten van Goes moet gerekend worden. Zoodat er voor den heer Sinke alle reden is, met dankbaarheid en voldoe ning aan 9 Augustus 1923 terug te den ken! Diefstal van een portefeuille. De politie alhier heeft gearresteerd een persoon, die Zondag uit de cabine van het Badbedrijf een portefeuille met bankpapier heeft gestolen van een ba der, die zijn jas daar had achter gela ten. Ringrijderij. KOUDEKERKE. Zaterdag had ook alhier een ringrijderij plaats. De uitslag was: le prijs J. Reijnierse, 26, 2e P. Roose, 23; 3e W. van Sluijs, 22; 4e C. de Witte, 21; 5e P. Flipse, 20; 6e L. van Sluijs, 17; 7e A. de Pagter, 8e Chr. Jobse, beide 16, na kamp; 9e Jac. Vos, 15; 10e P. Verhage, lie L. Brasser, Joost Vos allen 13 na kamp; 13e J. Jobse, 12; 14e J. Wondergem, 9; 15e P. Koppejan, 7; 16e J. Jobse, 6; 17e L, Verhage 5 en 18e M. Joziasse 3 ringen. De heer J. Reijnierse won de medaille aangeboden door den heer Dert van Vlissingen. De potlepel viel, na kamp ten deel aan L. van Sluijs. De nieuwe spoorbrug bij Vlake. Het Dagblad v. N. Brab. en Zeeland meldt: Deze verbetering wordt 'n omvangrijk werk als berekend wordt dat, om al het zand op zijn plaats te krijgen, geduren de twee jaar dagelijks vijf zandtreinen zullen moeten rijden. Op het oogenblik is men reeds bezig zand aan te voeren naar Kruiningen voor den ombouw van het emplacement aldaar. Het ligt Middelburg, 8-VIII-'33 Maandag: hoog ste lucht temperatuur 26 °C (79 °F)j laagste 18.9 °C (66 °F), Heden 9 h: 20.5 °C; 12 h: 22.2 °C. Geen regen of neer slag, Hoogste barometerstand 765 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand 765.9 mm te Brest; laagste 743.6 mm te Stensele en Haparanda. Verwachting tot morgenavond; Matige tijdelijk toenemende W. tot N. W. wind, meest zwaar bewolkt, later waarschijnlijk opklarend, aanvankelijk nog kans op eenigen regen, waarschijn lijk iets koeler. Zon op: 5 h 32; onder 20 h 38. Licht op: 21 h 08. Maan op: 21 h 32; onder 8 h 50. L.K.: 13 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Di. Wo. Do. 8 9 10 Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 3.48 16.00 4.29 16.40 5.09 17.23 Laagwater, 10.12 22.52 10.53 23.32 11.33 24.09 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Di, 8 5.49 18.07 11.18 23.46 Wo. 9 6.28 18.44 12.01 24.28 Do. 10 7.05 19.19 12.44 n.m. in de bedoeling het station Vlake binnen enkele maanden op te heffen. De kosten voor de brug te Vlake, met inbegrip van de verhooging der spoor baan bedragen 2,300.000 gulden. BRUINISSE. Maandagavond hield de heer Lorier uit Middelburg, secretaris van het Comité Zeeland „Werkloozen- zorg door de Kerken" een lezing over de wijze waarop aan de werkloozen moreelen steun kan worden verleend. Het resultaat was dat vertegenwoor digers van alle daarvoor in aanmerking komende organisaties als: Jongelings- vereenigingen, en de afdeelingen van den Christelijken en Modernen Landar- beidersbond zich bereid verklaarden mede te werken aan de oprichting van een comité, wat op Maandag 14 Augs. definitief zal geschieden. CADZAND. Zondag j.l. had alhier te ongeveer drie uur een botsing plaats tusschen de naar Oostburg vertrekken de tram en een uit die richting komende auto, welke den weg nog oversteken wilde voor de tram. De auto werd ge grepen door de locomotief en kreeg aan merkelijke schade; persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. iZondag is te Roosendaal het mu ziek- en zangconcours voortgezet, dat door de harmonie Erato en het mannen koor Concordia aldaar gegeven wordt ter gelegenheid van hun bestaansher- denking. De jury kende o.a. de volgende bekroningen toe: Fanfare Scheldegalm, Hanswee rt, afd. uitmuntendheid, ie prijs; gemengd koor Door oefening vereenigd, Vlis singen, afd. uitmuntendheid, 2e prijs. Cijfers Ned. Herv. Kerk. Het aantal lidmaten der Hervormde kerk bedraagt volgens te Synode mee- degedeelde cijfers 834.736. Het aantal gedoopte kinderen bedroeg in de jaren 1931 en '32, 78.426; dat der volwassenen 4002. Het aantal aantal ingezegende hu welijken in beide jaren 10.867. Het aan tal godsdienstonderwijzers door de ker keraden aangesteld 143. Het aantal man nelijke catechisanten 89.030 en dat der vrouwelijke 111.660. Op belijdenis des geloofs werden aangenomen in '31 en '32 18.348 mannelijke en 24.849 vrouwelijke

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1