GOESCHE COUPANT^ü BINNENLAND. ZEELAND. WALCHERE N, ZUID-BEVEIANO. ZEEBWSOB-VLMHDEREN 0.0. WEER EN WIND. ZEEUWSGH-VLAAMBEREN W.D. 7 AUGUSTUS 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. TWEE BLADEN. MAANDAG NUMMER 184. GOES, VLISSINGEN. Dagblad Voor Middelburg, Goe» en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek' „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa« rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. HAARKLOVERIJ. Het gemeentebestuur van Strijen beeft een adres gericht tot het centraal bureau van de statistiek, met het ver zoek de jaarlijks terugkomende staten, betreffende gemeenteverslag, belang rijk te vereenvoudigen, daar invulling dezer staten alle secretariën overmatig zwaar belast, in verhouding tot het nut dezer statistische gegevens. In deze staten worden gegevens ge vraagd als: „het aantal geruchten van brand, verdeeling van huisvuil, straat- vuil en andere vuilen; oppervlakte van de door den reinigingsdienst te behan delen wegen en straten, de hoeveelhe den water, noodig voor reiniging der straten enz, enz." Aan de gemeentebesturen is adhaesie verzocht aan dit adres. WERKLOOZENSTEUN. In de periode van 28 Mei1 Juli heeft de Rotterdamsche Gemeentelijke Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon uitgekeerd aan werkloozensteun en onderstand 'n bedrag van ƒ2.106.183 (v.j. zelfde periode 1.994.604). Van 1 Jan.1 Juli dus over het eer ste half jaar is uitgekeerd 11.558.100 (v.j. ƒ9.814.849). „DE PRINCEVLAG". Er is ook te Rotterdam een afdeeling opgericht van „De Princevlag" met aan vankelijk 57 leden. Verscheidene leden van het voorloopig comité hebben ook zitting in den Raad van Nationale Ver- eenigingen en Nationaal Herstel. Zondagnacht is te Eerbeek (Gld.) op 78-jarigen leeftijd overleden, prof, dr. K. Ph. Sluiter oud-hoogleeraar te Amsterdam. Te Amsterdam is overleden de heer Louis Cohen, een van de oprich ters van de S.D.A.P. Hij was geboortig uit Harlingen. Op 69-jarigen leeftijd is hij na een langdurig ziekbed in het ge bouw van de Joodsche Invalide over leden. Van een onwaarachtig ingezon den stuk. Een veertiental dagen geleden plaat sten wij een ingezonden stukje, dat ge richt was tegen het beleid van de Kin- derspeelplaatsen-vereeniging te St. Laurens, en, zijdelings, tegen het beleid van het bestuur dezer gemeente. Het een nóch het ander was bezwaar voor de opname; wèl de .onderscheidene sarcastische opmerkingen van min of meer persoonlijken aa,rd, welke het oorpsronkelijk bevatte, doch die wij, als niet ter zake doende, dan ook er uit geschrapt hebben. De onderteekening van dat stukje luidde: „Brigdammer Noord- wegbewone r"; de begeleidende brief liet geen anderen uitleg toe, dan dat inderdaad een bewoner van den Noordweg te Brigdamme de steller en inzender ervan was. Bij verder onder zoek is ons echter gebleken, dat dit e e n onwaarheid was; de inzender, S. de Putter, is n.l. agent van politie in een stad buiten Walcheren, en dus al lerminst een Brigdammer Noordwegbe- woner! Aangezien vervolgens de be trokkene tot voor kort gemeenteveld wachter te St. Laurens was, en, naar ons bekend is, niet in de best-denkbare harmonie met het hoofd van 't ge meentebestuur vandaar is vertrokken, achten wij het gewenscht hier te ver klaren dat, indien deze bij-omstandig heden ons bekend geweest waren, wij zonder den geringsten twijfel het des- betre fende ingezonden stuk geweigerd zouden hebben. Ons blad staat, indien er naar Ge streefd wordt het algemeen belang op waarachtige wijze te dienen, zonder aanzien des persoons open voor ieder een, die op naar onze meening voldoen- °elangrijke wijze in critischen of waardeerenden zin tot dit algemeen be- mJ meent te kunnen bijdragen. Dat luchten nimmer ontaarden in het botvieren persoonlijke grieven of het Shïd onwelwillende ge- Dat deze laatste drijfveeren in het onderhevige geval mede aaijwezig ge weest zijn wij kunnen ons moeilijk aan dien indruk ontworstelen. ZEEUWSCH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Patissier L. Delft Telef. 14 Middelburg. (Ingez. Meel.) ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. Zaterdagvoormiddag hield bovenge noemde bond te Ter Neuzen in het „Hotel du Commerce" hare alge- meene vergadering. De voorzitter, de heer mr. P. Dieleman, de vergadering openende, heette allereerst welkom de deputatie van Ged. Staten, nml. den heer J. A. van Rompu, die als gedepu teerde reeds 35 jaar de belangen der waterschappen behartigt, hetgeen een unicum is in ons land, ja zelfs in de wereldgeschiedenis, en griffier dr. Tellegen, het gemeentebestuur van Ter Neuzen en de ingenieurs van den rijks- en den provincialen waterstaat, en de afgevaardigden van den Noord-Brabant- schen waterschapsbond. Alvorens de werkzaamheden aan te vangen, wijdde spr. een woord van hulde aan de nagedachtenis van het overleden bestuurslid, den heer A. van der Weijde. Deze was steeds een trouwe vriend, met groote kennis en ervaring van pol derzaken, wiens waardevolle adviezen, ook in het College van Ged. Staten, ten zeerste op prijs werden gesteld. Vervolgens deelde spr. mede, dat de heer A. F. C. de Ca.sembroot, vroeger adjunct-secretaris, door het bestuur thans is benoemd tot secretaris. De rekening wijst aan in ontvangsten 1207,30, in uitgaven 1202,90, goed slot 6.50. De voorzitter deelde mede, dat eenige bezuinigingen zijn ingevoerd. O.m. is in overleg met den functonaris de gratifi catie voor den secretaris van 300 tot 100 verminderd. Als gevolg daarvan zullen die leden die 5 en meer con- tribueéren, een crisiskorting krijgen van 15 pet. op het door hen betaald bedrag. De hoop is uitgesproken, dat die aan leiding zal zijn dat verschillende pol ders, die zich nog onthouden, ook zul len toetreden. De vergadering herkoos de heeren I. J. Risseeuw te Oostburg en C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen tot bestuurs lid en koos in ontstane vacatures de heeren S. J. Gast te Duivendijke en L. Simonse te Biggekerke. Allen namen de benoeming aan. Vervolgens hield de heer Jacobs, ver tegenwoordiger der N.V. „Limfalt" een causerie over een door die firma in den handel gebra.cht product voor verhar ding van wegen met gesloten dek, het welk wel iets duurder in aanschaffings- kosten, goedkooper uitkomt, omdat de daarmede* behandelde wegen het meer jaren zonder herstellingskosten kunnen houden. Vervolgens hield de heer Grijns, adj.- secretaris der vereeniging „Het Grond bezit" een interessante lezing over ,ve». laging van waterschapslasten". Hierop komen wij morgen terug, evenals op de verdere discussies. Aangezien voor de rondvraag niemand het woord vroeg, sloot de voorzitter met een woord van dank voor de tegen woordigheid deze druk bezochte ver gadering. Men vereenigde zich daarna in het „Hotel des Pays-Bas" aan een lunch en begaf zich na het gebruik daarvan naar het parkeerterrein, waar een aan tal welwillend beschikbaar gestelde automobielen gereed stond om de ver eeniging met hare gasten door een deel van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen te voeren. De weg ging over Othene, door den Za,amslagpolder, vervolgens over Reu- zenhoek en Zaamslag Veer, door het dorp Zaamslag, vervolgens door Axel naar de groote am m on lakfabriek te Sluiskil. Onder geleide van een drietal inge nieurs Is deze grootsche nijverheids onderneming met belangstelling bezich tigd, waarna den bezoekers in 't smaak vol ingerichte casino der Compagnie 1 Azote Neerlandaise zijn verwelkomd door den directeur, den heer Cassales, en waar ververschingen werden aange boden. De heer mr. Dieleman bracht in een toespraak in de Fransche taal hul de aan den ondernemingsgeest van de Italianen, die hier deze grootsche onder neming hadden gesticht, en welke hij de beste resultaten toewenschte, dank brengende voor het genoten onthaal. En tóch 'k geloof dat eenmaal goed Het eind zal zijn van ieder kwaad, Van leed en pijn en booze daad, Verstoorde rust, vergoten blond. De heer Hommes, zich namens den directeur tot de gasten wendende, wees er op, dat de polderbond nauw verbon den is met het landbouwbedrijf, aange zien de polderbesturen door menschen uit den landbouwenden stand gevomd worden. Hij sprak de hoop uit) dat dit bedrijf, dat ook de producten dezer fa briek gebruikt, spoedig betere tijden zal mogen beleven. Nadat de voorzitter, de heer Mr. Die leman, nog een slotwoord ha,d gespro ken, waarbij hij in het bijzonder dankte degenen die hun automobielen voor de zen tocht hadden beschikbaar gesteld, werd de vergadering ontbonden, en ver trok men met de auto's in verschillende richtingen, om de thuisreis te aanvaar den. P. Kakebeeke f Zaterdag ontving de familie het ont stellende bericht, dat de heer P. Ka kebeeke, leeraar aan de Ambachts school, alhier, op zijn vacantieuitstapje naar Dinant, plotseling overleden is. VERKEERDE SPRONG, Gisteren is een adelborst bij het springen van den duiktoren aan het bad- strand, zoodanig op den grond neerge komen, dat hij eerst in een woning moest worden binnengedragen en later op ad vies van den marinedokter naar Bethes- da is vervoerd. Te water geraakt, In den afgeloopen nacht hoorde een agent van politie in de omgeving van de Kanaalstraat hulp roepen. Het bleek, dat een matroos van een sleepboot bij het aan boord gaan te water was geraakt. Met hulp van enkele burgers wist de agent den drenkeling op het droge te krijgen, waarna hij aan boord van zijn boot is gebracht. ERNSTIG AUTO-ONGELUK, Een doode, een gewonde, BIGGEKERKE. Zaterdagavond om 11 uur is alhier een zeer ernstig auto-onge luk gebeurd. Een kleine auto kwam in een zeer snelle vaart uit de richting Zoutelande en kon, waarschijnlijk door de groote snelheid niet tijdig de bocht nemen bij de begraafplaats, zoodat de auto in de langs den weg liggende sloot terecht kwam en over den kop sloeg. De drie inzittenden zijn uit de auto geslin gerd. De bestuurder B. H. uit Oostka- pelle was er met lichte verwondingen afgekomen, doch de andere twee inzit tenden waren er ernstig aan toe. De Rijks- en gemeente-veldwachter waren direct ter plaatse en verleenden de eerste hulp, terwijl intusschen de bur gemeester en de doktoren Van der Harst en Drijber ter plaatse verschenen. De laatsten achtten overbrenging van de gewonden naar het ziekenhuis „Be- thesda" te Vlissingen, noodzakelijk. Tij dens dit vervoer is de 20-jarige student C. S., wonende te Leiden overleden. De jeugdige bestuurder was niet in het bezit van een rijbewijs. Als tragische bijzonderheid zij vermeld, dat de ouders van het slachtoffer in Ned. Indië wonen. De derde inzittende J. v. D. uit Mid delburg had een vrij ernstige hoofdwon de, maar maakt het thans naar omstan digheden goed. Een groote moeilijkheid was, dat on danks herhaalde pogingen, geen telefo nische verbinding kon worden verkre gen met Middelburg, zoodat de dokto ren te Koudekerke, die te allen tijde te lefonisch zijn te bereiken, niet konden worden aangesloten en evenmin het zie kenhuis kon worden bereikt ter ver krijging van een ziekenauto. (Bij informatie op het telefoonkantoor te Middelburg, bleek ons, dat er een storing is geweest, en dat in normale omstandigheden zeker langs telefoni- schen weg hulp had kunnen worden in geroepen.) Van andere zijde meldt men ons nog: Geen der inzittenden was in het bezit van een rijbewijs. Gisteren heeft dr. Hulst uit Leiden nog sectie op het lijk van het slachtoffer verricht. De auto is in beslag genomen en deskundig onder- i zocht waarbij geen aanwijzing is verkre gen over minder goed functioneeren van onderdeelen. Het justitieonderzoek wordt voortge zet. ARNEMUIDEN. Onder veel belang stelling gaf de Muziekvereeniging Arne s Genoegen, mede in verband met den 75sten geboortendag van de Koningin moeder, Vrijdagavond een goed geslaagd concert op het Stationsplein. Ringrijderij. DOMBURG. Evenals vorige jaren hebben Zaterdag alhier, gehuwden een Ringrijderij te paard gehouden. Er waren 14 deelnemers. Fraaie prijzen waren ter beschikking gesteld, alsmede twee zil veren Wisselbekers, geschonken door den Burgemeester en door den heer Heeringa, regeeringscommissaris bij de N.V.V.V. Des namiddags is een prijs voor de badgasten verreden. De beker van den burgemeester won Jac. Brand met 8 ringen van de 8, die van den heer Heeringa G. de Pagter met 7 ringen van de 8. Den eersten prijs voor de bad gasten won de heer H, Mezger. Voorts behaalde van de ringrijders: L, Dourleijn 41 ringen van de 57; W. Provoost 40 ringen; G. de Pagter 34 ringen; Jac. Passenier 34 ringen; And. Trieller 33 ringen; Jac. Brand 33 rin gen; G, Passenier 30 ringen; P. de Pagter 29 ringen; Adr, Roelse 29 ringen; L. de Voogd 26 ringen; Jac. Geldof 23 ringen; Adr. Maas 23 ringen; Joh. Maas 21 ringen; L. Roelse 20 ringen. De prijs, geschonken door de ingezetenen, viel ten deel aan A. Minderhoud, die van de ongehuwde ringrijders aan Jan Maas. De hoogste serie werd door Jac. Pas senier behaald met 9 ringen. Een extra prijs, evenals de Potlepel viel ten deel aan L. Dourleijn. Na, afloop werden de prijzen aan het badpaviljoen door den burgemeester aan de winners uitgerteikt. RINGRIJDERIJ EN CONCERT. RITTHEM. Zaterdag werd den ge- heelen dag met veel animo en onder groote belangstelling van het publiek naar den ring gereden. De eerste, tien prijswinnaars waren: le pr. (32 r.) Joh, de Visser; 2e pr- (27 r.) D. Polderman; 3e pr. (26 r.) na loting P. de Pagter Jr.; 4e pr. (26 r.) J. de Pagter; 5e pr. (21 r.) na loting A, Barer.tsen; 6e pr- (21 r.) And. Breel; 7e pr. (18 r.) J. D. Koppe- jan; 8e pr. (16 r.) na loting J, J. Schout; 9e pr- (16 r.) W. de Visser; 10 pr. (14 r.) W. Cevaal Pz. Da zilveren wisselbeker, geschonken en met een toepasselijk woord uitgereikt door den burgemeester is gewonnen door P. de Pagter Jr. met 5 ringen in 6 keer. Verleden jaar was de winnaar D. Polderman, De meeste volgsteken (5) had Joh,, de Visser na kampen met D. Polder man, Eigenaar van den traditioneelen pol lepel was Joh. de Visser. Des avonds gaf de muziekvereeniging „Oefening na den Arbeid" in de Dorps straat een muziekuitvoering, wier goed uitgevoerde muzieknummers een aan dachtig gehoor hadden. De melkprijs. KAPELLE. Vanaf April 1933 was de melkprijs op 6 ct. per liter gesteld, om dat beginnenden klanten moesten win nen. Thans is eenstemmig besloten om de zen prijs vanaf heden te bepalen op 8 cent per liter. Algemeen is het oordeel, ook van hooger hand, dat het onmogelijk is om voor den prijs van 6 cent melk te le veren en te bezorgen. Zaterdagavond heeft de Ver. van Oudleerlingen van den Tuinbouwcursus, een 40 personen, te K a p e 11 e, een bezoek gebracht aan Zeelands Proef tuin in den Wilhelminapolder. Brand aan boord. TERNEUZEN. Op het alhier in de nabijheid van de trambus over den oostel. kanaalarm, liggende stoomschip „Telegraaf 15" van de Expeditie Mij. v. h. H. Braakman en Co. te Zaandam, is naar de Maandagmorgen meldt Zondag middag brand uitgebroken. Een lid der bemanning bemerkte dat de rook uit 't ruim kwam. Hij alarmeerde direct de plaatselijke brandweer, die vrij spoedig ter plaatse aanwezig was. Voordat deze echter was gearriveerd, had reeds de Middelburg, 7-VIII-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 32.4 °C (91 °F); laagste 18.1 °C (64 °F). Heden 9 h: 21.5 °C; 12 h: 23 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste baro meterstand 771 mm; laagste 764 mm. Hoogste barometerstand 765.7 mm te Scilly; laagste 747.6 mm te Röst. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matigen wind uit W, rich tingen, half tot zwaar bewolkt of be trokken, waarschijnlijk regen of onweer, koeler overdag. Zon op: 5 h 31; onder 20 h 40. Licht op: 21 h 10. Maan op: 21 h 21; onder 7 h 25. L.K.: 13 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Ma. Di. W o. Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 7 S 3.04 15.17 8 3.48 16.00 9 4.29 16.40 Laagwater. 9.31 22.08 10.12 22.52 10.53 23.32 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 7 S 5.04 17.25 10.37 23.03 Di. 8 5.49 18.07 11.18 23.46 Wo. 9 6.28 18.44 12.01 24.28 motorboot van den Terneuzenschen wa- terdienst een werkzaam aandeel in het blusschingswerk genomen en was on middellijk begonnen met uit 2 slangen water in het ruim te pompen, In be trekkelijk korten tijd, was dit ruim ge deeltelijk onder water gezet en de vuurhaard gedoofd. Aan boord werd de zeer brandbare lading bestaande uit ko len, lompen, brandspiritus, olie, enz. gelost, waarbij bleek, dat de lading veel geleden had van het vuur en water Dank zij de krachtige hulp van de wa terboot „Schelde" is men het vuur spoe dig meester geweest. Zeer waarschijnlijk is de brand ont staan door het springen van een flesch, gevuld met cyaan-kali. TERNEUZEN. Zondagmiddag reed de heer K. op zijn motorrijwiel langs het nieuwe kanaal. Hij kwam te vallen en bekwam twee ernstige hoofdwon den. In zorgwekkenden toestand is het slachtoffer met een ambulancewagen naar het ziekenhuis vervoerd. Geen strand doch dijkleven. Men meldt ons uit Terneuzen: In Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen heeft men geen strand, maar toch zoe ken honderden op heete dagen den waterkant en zoo was het gisteren feite lijk van Walsoorden tot den Braakman, Icings den geheelen dijk een onafgebro ken rij van clubjes, die aldaar hun ten ten hadden opgeslagen of wel in den openlucht van de afkoeling van het wa ter genoten. Gemeenteraad van Aardenburg, AARDENBURG. Vrijdagavond verga derde de gemeenteraad. Mevr. Van den Broecke was met kennisgeving afwezig. De heeren Buijse, Pille, Robesin en De Bruijne verzochten den raad om ver mindering van 6 maanden erfpacht, daar ze een erfpachtscontract hadden getee- kend, dat gedateerd was 15 December, terwijl ze eerst 1 Aug. officieel den grond konden in gebruik nemen. De voorzitter deelde mede, dat ge noemden personen reeds op 1 April was medegedeeld, dat ze den grond konden gebruiken, wat ze dan ook gedaan heb ben, zoodat hij het billijk vond hen 3 maanden ontheffing te verleenen. De heeren Catsman en Hollebrand meenden, dat de pachters geen schade hadden geleden daar ze vóór 1 April toch niets in den tuingrond konden ver richten, en stemden tegen het voorstel van den voorzitter, dat met 3 st. werd aangenomen, daar de heer Rijckaert blanco stemde. Op verzoek van de P. Z. E. M. zal voor de straatverlichting te Draaibrug een nieuw contract op basis van vast recht gesloten worden, dat voor de ge-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1