SPORT. VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. AGENDA. Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. MIDDELBURG. VLISSINGEN. Verkoopingen - Verpachtingen in Zeeland. loch ruimschoots op tegen de kansen die men anders heeft om een aantal kalveren of erger nog eenige stuks grootvee door de aanwezig zijnde harts- veranderingen te verliezen, Ter bevordering van de wandel sport onder turnsters en turners heeft het Koninklijk Nederlandsch Gymnas- tiekverbond een speciale commissie sa mengesteld, bestaande uit de heeren W. de Graaf, Middelb mg, voorzitter; M. Drielsma Eist (B.), secretaris; W. Marsman, Haarlem, penningmeester en mej. E. Rodenhuis, Leeuwarden, Donderdagavond speelde de voet balvereeniging „Inter Scaldes" van S c h o r e tegen V.D.O. van Kapelle. Uitslag 3-0 in het voordeel van Kapelle. Zondag j.l. hebben de postduiven- houders te Brouwershaven' uit deze gemeente deelgenomen aan een vlucht van Halle (België). Deelgenomen werd door J. Kloet, J. Ólree en A. de Wilde, met totaal 16 duiven. De uitslag luidt Ie en 2e prijs J. Kloet in een tijd van 10 u, 36 m.; 3e en 4e prijs J. Olree. De duiven van A. de Wilde zijn niet teruggekeerd. Ind. Stoomv.lijnen. Sibajak (toeristenvaart) 3 (9 v.m.) te Bergen. DE PINDAMANNETJES UIT BREDA VERWIJDERD. Maandagmiddag zijn alle te Breda nog verblijvende „pinda-Chineezen", die in verschillende wijken der stad in huizen samenwoon den, in totaal ongeveer 80 in getal, on der politiegeleide naar het station der Nederl. Spoorwegen overgebracht en vervolgens met den trein in verschillen de richtingen des lands getransporteerd. Deze maatregel is genomen omdat over het algemeen het gedrag van deze Chi- neezen te wenschen overliet. VERDWAALDE ZEEHONDEN. Op het Hollandsch Diep zijn door een inge zetene uit Willemstad twee volwas sen zeehonden gevangen. De dieren, uit de Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche zee wateren verdwaald, hebben hun al te landwaartsche excursie duur moeten be talen. De .bp het vangen van zeehon.len gestelde rijkspremie zal den vanger wor den toegekend. BUIT GEVONDEN. Met behulp van speurhonden heeft de marechaussée uit Grave, in samenwerking met de rijws- politie gespeurd naar de daders van de -brutale nachtelijke inbraak bij den win kelier v. G, in Langenboom. Van de con tanten, welke zoooals gemeeld, uit de brandkast werden gestolen en ruim dui zend gulden beloopen, heeft de politie volgens de ,,Geld.!' ongeveer twintig gulden teruggevonden in een boschje, 't welk op twee honderd meter van het winkelpand gelegen is. Dicht in de buurt vond men ook de gestolen effecten te rug, waaruit men concludeert, dat de in brekers genoodzaakt zijn geweest haas tig de vlucht te nemen en dit gedeelte van hun buit hebben verloren. Voorts is bij het onderzoek nog geble ken, dat de inbrekers als .voorzorgs maatregel, de slaapkamerdeur van den winkelier hebben afgesloten, om op deze wijze rustig de brandkast naar buiten te kunnen sleepen. De daders zijn nog niet gevonden. DE VALSCHE MUNTERSBENDE. In verband met de ontdekking van de valsche muntersbende, die haar hoofd zetel had te Aarlanderveen, wordt nog vernomen, dat Donderdag middag ten huize van V. d. P. nogmaals een onderzoek is ingesteld. De valsche rijksdaalders bleken zoo voortreffelijk te zijn nagemaakt,' dat zij voor een leek niet van echte te onderscheiden waren. Of de bende er in is geslaagd reeds vele van deze valsche munten in om loop te brengen is niet bekend. De ont dekking moet dan ook louter worden toegeschreven aan de omstandigheid dat de B., die te Amsterdam wegens dronkenschap werd gearresteerd, zoo veel rijksdaalders in zijn zak had. Dit wekte bij de politie argwaan. De mun ten werden wat nauwkeuriger onder zocht en toen bleek, dat dage valsch waren. De gearresteerde v. d. P. blijft echter nog steeds ontkennen aan de vervaar diging debet te zijn. Hij is heden naar het huis van bewaring te Den Haag overgebracht. r MEUBELFABRIEK AFGEBRAND. In den nacht van Woensdag op Donder dag is door onbekende oorzaak de stoel en meubelfabriek van de firma O. C, V. aan de Gassteeg te Culemborg afge brand. Door het spoedig optreden van de brandweer kon erger worden voor komen. Door het nathouden van de aangrenzende gebouwen, breidde de brand zich niet verder uit. DIEFSTAL VAN 950. Te Am sterdam is aangehouden een 18 jarige kruideniersbediende, verdacht van diefstal van 950. Ongelukken. Donderdagavond had de 25-jarige on gehuwde arbeider H. O., woonachtig te Weizen, terwijl hij in een der deurkas- sen van de Noordersluis te Ymuiden werkzaam was, het ongeluk door een vallend stuk ijzer te worden getroffen. Zeer ernstig gewond aan het hoofd werd hij in zorgwekkenden toestand naar het R. K. ziekenhuis te Beverwijk overge bracht, waar hij na aankomst is overle den. Verdronken- In het Soester Natuurbad is de ambte naar bij de eiectrische centrale te Ro'. terdam E,, die in pension te B i 11 h o - ven vertoefde, bij het baden verdron ken, waarschijnlijk tengevolge van hart verlamming. Woensdag is te Kijkduin bij het zwemmen in zee verdronken de 17-jarige M. v. d. W., wonende te Rotterdam. Het lijk is tot heden toe nog niet aange spoeld. Branden. Donderdag brak te Lonneker brand uit in de woning bewoond door de wed. H., meldt de „Zw. Crt.". Het blok huizen, waarin de brand uitbrak, bestaat uit drie arbeiderswoningen. Het huis van de wed. H. brandd geheel uit. Hier kon van het huisraad niets gered worden, Poeldurp, Oestmaënd 33. Vriend Jewannes! Ei jie m'n voregen brief mie zoo vee instemmege eleze? Da doe m'n plezier Mè ik d'r toch ok nog 'n brief over onvange. Dae stae wè niks boven, mè da's geen bezwaer. Eerlik gezeid gaet 'r vee dat 'r instaet boven m'n pette. Da komt omdat 't voe mien 'n bitje ver- wardachteg en ondudelik is. 'k Za d'n voe j'overschrieve; ier: Daar in „Poeldurp" moet het toch een. .e.chaos zijn. Jammer, dat dit dorp in 't Goesche land schijnt te liggen, want, één rotte appel in de mande, nietwaar? Netjes aangekleed zitten, èn boerin zijn, dat kan immers niet samengaan. Zooeven kwam hier een liedjeszanger met zijn vrouw. Kijk, dat die man een net pak droeg en witte schoenen, en zijn vrouw een keurig licht zomerjaponnetje, daar wil ik niets van zeggen. Een arm mensch mag ook wel eens wat hebben. Maar voor een boer past dat niet, zeg ik maar. Dat dacht ik gisterenavond ook nog, toen al de Zondagswandelaars voorbij kwamen. De helft van de arbeidersmeis jes met zijden japonnetjes, zijden kous jes en lakschoentjes aan. Daar mag je toch niks van zeggen? Ze verdienen het immers zelf. Als ik ze goed bekijk, zou ik zelfs zeggen: geld als water. Maar ja, als die boeren nu den tarwe- steun zelf houden, en die boerinnen de meid afdanken, en de werkster maar een paar schof in de week laten komen, ja, dan kan een mensch ook eens niks meer koopen. Dat lijkt toch nergens op, dat die zelf den heelen dag loopen werken? De vrouwe moet in huis zitten naaien. Daar verdient ze meer mee. Ze gunnen een arm mensch niets. Maar wacht, dat is even fout, geloof ik. Hoe is het nu ook weer? Een boer en boerin moeten zelf den heelen dag hard werken. De boerin moet melken, bakken, enz. Maar ook moeten ze iedereen goed laten verdienen, anders kan de bakker, de werkster en de naaister niet bestaan, of neen, ze moet naaien, (zegt de werk' ster) ze moet werken (zegt de naaister), ze moet bakken (zegt Jan de Smid), om de weerga niet (zegt de bakker). En dan de smid, die natuurlijk tevens auto handelaar is. Stel dat een landbouwer uit zijn kapitaalbezit een beduidend in komen heeft, dan zal hij wel niet veel keeren in de smidse komen zonder te hooren: „noe most je toch een auto kope, Jaap". (Bij ons is het werkvolk zoo welgemanierd hun meerderen bij den voornaam te noemen). Wellicht voegt de smid er dan nog bij: „of bin 't alleene mè reizigers in schoensmeer of sigaren die a in un auto magge rieë?" Ik betreur het, dat het voor mij niet past, om in de smidse te komen, dat staat niet voor een „Vrouwe" nietwaar? (Je vergeet telkens een hoofdletter te gebruiken, Jan.) Wat zou ik je graag eens bedanken voor wat je zei, van den goeden ouden tijd. Wat leefden de menschen toen veel gezonder en werkzamer, hé? Als de schoolmeesters het heele jaar opgesloten hadden gezeten binnen de vier muren van het duffe schoolgebouw, wat zal het hun corpus dan goed gedaan hebben, eens een aantal weken in de brandende zon in de hooiwei te staan, en al het „vuile zweet" er eens flink uit te laten stroomen. Ik denk, dat ze daar even hard naar terug verlangen als de arbeiders om Aan de linker- en rechterzijde woon den de arbeidersgezinnen K. Van deze beide woningen is de bovenverdieping uitgebrand. Door ingrijpen van de brand weer kon nog een gedeelte van die per- ceelen behouden blijven. Ook eenig huis raad kon worden gered. De rest, voor zoover het niet een prooi der vlammen werd, kreeg ernstige waterschade. DUITSCHLAND. Meer decorum. De staatssecretaris in het ministerie van justitie heeft aan gekondigd, dat binnenkort maatregelen zullen worden genomen, om bij het voe ren van civiele processen den eerbied te verhoogen. De behandeling van civiele processen is in de laatste jaren zoover gevorderd, dat het wel leek, alsof men op een beurs was. Het vaststellen van straffen zou geen doel treffen; daarom moet een algel.eele reorganisatie plaats hebben, ten einde de waardigheid van de rechtspraak we der te doen uitkomen. Voor de bijzondere rechtbank van Breslau hadden zich gistern negen ver dachten uit Beuthen te verantwoorden voor het vervaardigen van bommen. 2 hunner kregen 10 jaar tuchhuis, de an deren straffen van 5, 6 en 7 jaar tucht huis. SAARGEBIED, De arrestaties. De bladen te Berlijn verzwijgen niet, aldus de corresp- van de N. R. C. te Ber lijn, dat de Fransche ambassade en de regeeringscommissaris van het Saarge- bied hebben geprotesteerd tegen de ont voering van Fransche staatsburgers uit het Saarland naar Duitschland. Te be voegder plaatse zegt men hier echtej, dat er geen sprake kon zijn van een „energieke stap", waarvan Havas spreekt, omdat de ontvoerden geen Fran- schen maar statenloozen waren en nog niet vast staat, of de arrestaties al dan niet op Duitsch gebied hebben plaats ge had. SPANJE Veelzeggend zwijgen. Een te Bilbao verschijnend weekblad heeft, meldt Reu ter, sensatie verwekt door deze week geheel zonder woorden uit te komen, Hef bevat eenige caricaturen en verder acht blanco pagina's. Verleden week was een verordening uitgevaardigd, krachtens welke de bladen een uur voordat zij af drukken, een proefdruk aan de autori teiten moeten voorleggen. ROEMENIE. Nazi-partij. Naar het blad „Uj Nem- zodek" uit Hermannstadt in Zevenber gen meldt, werd daar officieel een natio- naal-socialistische partij der ,Roe- meensch-Duitsche minderheid gesticht. De president van deze organisatie, dr. Thail, wees in de stichtingsvergadering erop, dat de Oost-Duitschers een groote rol in het leven van Roemenië zullen spelen, wijl zij geroepen zijn, om de ban den tusschen Roemenië en Duitschland nauwer aan te knoopen. BR. INDIë. Gandhi veroordeeld. Gandhi werd gisterochtend in vrijheid gesteld. Even later werd hij echter opnieuw gearre steerd, omdat hij weigerde te beloven in Poona te blijven en zich van de poli tieke actie te onthouden. Gandhi is later op den dag tot 12 maanden gevangenisstraf veroordeeld. weer van November tot Mei met den vlegel te staan dorschen. Vreemd toch eigenlijk, dat me, zoo maar ineens, de namen van zes arbeiders invallen, die den vorigen winter hun eigen tarwe met de machine lieten dorschen, en zelf kalmpjes gingen prikken. v Toen, een poos geleden, dat beroem de adres van de gemeente Poortvliet in de krant stond, zei een jongen, die bij ervaring weet, wat het zeggen wil, om met de hand te moeten dorschen: „ik wou, dat Colijn eens vijf jaar aan één stuk door gerst moest geeselen." Maar dat is nu „geen praat", vind je ook niet? Mijn oog valt juist weer op je „brief geschrief". Och Jan, Jan, wat jammer, dat je geen schoenmaker bent, dan wist ik een toepasselijk spreekwoord voor je. De Vrouwe van d'Oeve, En da'k noe begriepe, dae za'k even op antwoorde. De Vrouwe van d'Oeve ei uut m n brieven wè kunne merke, da'k 'n groote vriend bin van den echten boerestand. Van den échten! Dae kwam dus 'n liedjeszanger mie z'n wuuf bie d'r, aollebei netjes in 't tuug, de veint op witte schoenen- Me- schien deeë ze 't voe d'r plezier, want zóó netjes zie werkelikke liedjeszan gers d'r gemeenlienge nie uut. Of me- schien leefden die liedjeszangers ök bóven d'r stand, D'r buten zeker! Over die spreek-wieze: .,'n erm mensch mag ök wel is wat zü me mè zwie- ge. Da's a zoo 'n oud verslete praotje, dae ze a zoo dikkels mie prombeerden om verkeerde diengen te vergoelikken! Da's 'n diengsje mie 'k weet nie oevee anvassels. Zooies noeme ze wel is 'n dooddoender van niks, meen 'k, En loope d'errebeiersmisjes bie de Vrou we ok a voe 'n groot deel op-eproenkt mie flodderziede en verlakte schoenen? Dat zeit de Vrouwe goed, Jewannes: ,,'t lieken wè of as ze geld verdiene as waeter". 'k G'loove, dat de Vrouwe aol APOTHEKEN. Zondag en de nachten der volgende week is te Middelburg geopend de apotheek van Mevr. Wed. J. W. v. d. Garde-Hammacher, Korte Noorstraat. Middelburg, 4 Augustus, Op de veiling deden zilveruien 8 c., uien 13 c., rentegevers 68 c„ capucijners 15 c., zuring 1 c„ spinazie 2—3 c., poste lein 24 c., augurken 112 c., wage- naarsboonen 2 c., suikerboonen 23 c., stoksnijboonen 210 c., stamsnij- boonen 27 c., stokprincessenboonen 57 c., stamprincessenboonen 56 c-, roem van Holland 57 c., doperwten 1920 c., alles per kg; peën 2,56 c., kroten 13 c., prei 4 c., uien 1,52 c., selderie 1,53 c„ peterselie 0,05 c., ra dijs 1,5 c., alles per bos; savoye kool 3,55 c., roode kool 2,55 c„ bloem kool 1,5—9 c., andijvie 1,52 c., krop sla 12 c., komkommers 13 c., alles per stuk; gladiolen 12 c„ dhalia's 1— 2 c., holardia's 12 c., zinia 1 c., as ters 24 c., yvonne 34 c,, alles per bos; gladiolen 1 c., chrysanten 3 c., al les per 10 stuks. Zierikzee, 3 Aug. Kipeieren 2.60 p. 100 st.; Boter per 5 hg 0.72 a 0.91. Stavenisse Aardappelveiling, 3 Aug. Aangeboden en geveild: 42250 kg; Witte Eigenheimers 1.14 en 1; Zeeuwsche Bonte 2.50 per 100 kg. Vlissingen. Van 27 Juli3 Aug. Ondertrouwd: F. G. Vandekerckhove, 29 j. en I. M, L. van der Linden, 23 j. Getrouwd: C. Matthijssen, 28 j. en P H. J. Timmerman, 23 j. A. Augusteijn, 26 j. en J. M. van Dierendonck, 33 j. J. Moens, 24 j. en J. van Weele, 21 j J. J. Meeusen, 32 j. en C, A. Polder man, 20 j. Bevallen: C. Meerman, geb. Meul- meester, z. J. M. Boucherie, geb. van der Kuijl, d. M. C. Mabelus, geb. de Veij, d, J. S. Stroo, geb. Maas, z. P. Francois, geb. Zeeveld, d. E. F. Reijerse, geb. Zeeveld, d. E. F. Reijer- se, geb. van Zuijlekom, z. Overleden: M. van Steene, 75 j., gesch. echtgenoote van M. Bek. H. P. Koke laar, 85 j., weduwn. van W. Groenen- berg. Ierseke. Van" 28 Juli4 Aug. Ondertrouwd: D. J. Rietveld de Hondt 34 j. jm. te Amster dam en W. C- de Rooij 30 j. jd. Getrouwd: W. H. van Dongen 22 j. jm. te Krabbendijijke en J. de Leeuw 25 j. jd. C. J. Pekaar 28 j. jm. en A. Hollemans 27 j. jd, Ritthem. Over de maand Juli. Geboren: een levenloos kind van And. Breel en Fr. de Pagter. Overleden: L. Hoogesteger d. 16 j. Getrouwd: Adr. Vos, 23 j. en CL J. Lijnse 20 j. Wissenkerke. Van 27 Juli—2 Augs. Bevallen: M- de Looit, geb. Kramer, d. dat geproenk nie goed vindt en da ze mie mien van gedachten is, dat ze be ter in degelikker kleeren kuste loope. En a'k ze goed begriepe, is z'ok vreed erg tegen dien oogmoed en ou ze meer van degelikkigheid. Anders zou d'r geen „Vrouwe" onder d'r brief stae. Mè dan komme d'r 'n schep regels, dae Jan geen wies uut kan, Daer a ze wat dudelikker motte weze. Ik beweer den, dat 'n boerinne in d'eeste plekke boerinne most weze; degelik, eenvou dig. werkzaem. Dat bin drie eigenschap pen, die voe ielke vrouwe mooi stae en de Vrouwe za 't mie m'n seens weze, dat ze toch zéker 'n sieraed bin voe n boerinne. Mè ze za toch wè begriepe, da 'k nie zou verlange, dat de boerinne wee gieng bakke en aolderlei sjouw- karreweitjes gieng doe en zeker ei ze begrepe, dat 'n boerinne andere eigenschappen mot bezitte as 'n zoo- genaemde stadsche dame. Daerom a'k verwacht, da z'e zeid zou „Net Jan, ik wille mie aol m'n krach ten mee werke om den naem boerinne te maeken tot 'n eerenaem." En dan schrieft de Vrouwe over boeren mie 'n inkommen uut d'r kap- petaalsbezit en die op d'r vesje kriege van de smid as ze nog geen auto Bin d'r bie de Vrouwe nog zukke boeren zonder auto?! Bie ulder verkoopt de smid dus autoos. Dae zou ik m'n eigen nie an waege. 'n Smid ei in de re gel nie zoo vee verstand van autoos en de Vrouwe van d'Oeve zou tegen z'n kunne begunne over 'n schoenmaeker en zoo. Net, ielk in z'n vak. En noe komt de Vrouwe op 'n bitje gladachtig ies. Boeren, die uut d'r kappe- taalsbezit 'n areg inkommen zulle d'r zeker nog eel wat weze. (De jaeren, dat de boeren uutnemende zaeken mieke, legge nog nie zoo lank achter d'r rik). Mè ik vinde, dat zukke boeren geen steun mosten Steun voe de boeren, die krap zitte! Mè oevee wienkeliers zitte Inlichtingen 5ecr V-W- Tel:2. (Ingez. Med.) Overleden: A. Kramer, wednr ven J. F,;pse, 59 j. Serooskerkc. Van 131 Juli. Ondertrouwd: J. H. Janse, jm. 24 j. en L. Melis, jd. 19 j.; J- Coppoolse, jm. 22 j. en N. van der Vorst, jd. 20 j-; W. H. Kiewit, jm. 29 j, en E. A. Tolkmitt, jd. 30 j. Beide eerstgenoemde paren zijn in Juli ook getrouwd. Bevallen: T. Geerse geb. dé Rijke, J. Cevaal geb. Kasse, z. Overleden: M. P. de Voogd, wed. van G. Geerse, 84 j.; G. de Visser, ongehuwd 67 j. BIOSCOPEN. „E 1 e c t r o" (Markt) 8 uur één Avond voorstelling en Zondag Matinee 3 uur „Wij zijn gezworen Kame raden" en „Als ik 'n millioen had". Vrijdagavond en Zaterdag avond 2 voorstellingen om 7 en 9 uur, „Flor a" {Noordstraat), Vrij., Za., Zond. „Bet naar de Olympiade" met persoonlijk optreden van mevr. Adrienne Solser, en „De Lucht post" (The Air Mail), „Alhambra" (Oprit), 8 uur en Zon dag 3 uur matinée. „Wat mannen weten moesten" en „Gentleman voor een dag". „Luxor" (Bellamypark) 8 uur. Van Vrijdag tot en met Donderdag „Jeugdzonden" en „Mannen bui ten de Wet". Aug, 7 Domburg, Veldvruchten, Blaup, t. Cate 7 Zierikzee, Hofstede, v, d. Bout, 9 Hoedekenskerke, Hofsteedje, Oele. 9 Ierseke, Huis en Erf, v. Dissel en Struve. 11 Veere, Hofsteedje en Land, Blaupot ten Cate. 11 Kapelle, Oppervruchten Kram, 12 Kloetinge, Oppervruchten, v. Dissel- 16 's-Heerenhoek, Hofsteden, Verbist 17 Middelburg, Huis Blaupot ten Cate. 17 Vrouwenpolder, Hofstede, van der Harst. 18 Grijpskerke, Hofstede, Struve. d'r nie krap, Jawannes?! En ambachs- mans en lui van zaeken? En, Jewannes. renteniertjes! Mè die kriege gèèn steun, 't Is geen beroerden tied voe de boe ren allèèneg. En die are magge toch mè zie, da ze 't uutzieke. A, was t r mè eenen boer in èèl 't land, die om dezen tied gieng renteniere en 'n prach tig uus voe z'n eigen liet zette, dan zou ik nog vol-ouwe: de meniere van steu nen die deug nie; da bliekt. Van schoolmeesters 'k geen ver stand, daerom zwieg 'k t'r over. 'K Dienke over de leste regels van de Vrou we van de schoenmaeker. Da's ök wee 'n spreekwoord, Jewannes, mie vee anvassels en iemed, die nie graag op z'n viengers etikt wordt, aelt 'r a gauw die schoenmaeker bieIk weet van schoolmeesters alleeneg, dat de men schen vroeger aoltied praotten over 'n èrme schoolmeester. Van steun, 'k nooit egoord. Meschien a ze 't nie wil len Of ze d'r nie om wille vraege! De Vrouwe weet zès naemen van er- rebeiers, die liever prikten as dosch- ten. Ik kenne 'n eelenböèl errebeiers, die liever zouwe dossche voe 'n fer- soendelik loon. as da ze d'r and uut- stakke voe steun!En as t'r bie de Vrouwe 'n jongen is, die menister Co- lijn vuuf jaer voe de geeselstoel zou wille zette, dan bewiest dat, dat 'r in die jongen 'n oproerege, kommenistische geest zit. Menisters mótte nie voe de geeselstoel! Menisters motte mie wies- eid diè menschen elpe, die ulpe nöödeg Mè gèèn menister voe 'n geeselsteen, want dan zou 't jammer wezedat ze geen schoenmaeker bin! Jewannes, 'k mot uutschee. 'k Zou d'r anders nog graag, o zoo graag meer over schrieve. Je vriend Jm de Smid. ct»

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6