Fosco BIOSCOPEN. KUNST EN WETENSCHAP KINDEREN KERKNIEUWS. BEHEMO NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. ONDERWIJS. drinken liefst geen melk doch dolgraag Fosco met koude melk. HOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. -VXSr"- %L~ slechts van voorbereidenden aard zijn. Het eigenlijke werk moet nog aanbe steed worden. Niettemin zullen B. en W„ als door den heer Fraanje ge vraagd deligent blijven. Verder merkt spr. op, dat er, als object voor werk verschaffing, waarschijnlijk wat delf- werk in den Willem-Annapolder zal komen. De secretaris deelt hierna den inhoud van een brief mede, die aan den minister zal worden gezonden, en waarin er op aangedrongen wordt, voor het spitten in boomgaarden, rijkssubsi die toe te kennen. Na nog eenige discussie over dit on derwerp volgt sluiting. WOLPHAARTSDIJK. In de vergade ring van aandeelhouders van de weeg brug „De Hoop", die belegd werd op verzoek van N. de Kraker en 24 andere aandeelhouders, werd besloten het be sluit dat genomen was in de vorige ver gadering betreffende reductie op het weegloon te vernietigen, als zijnde in strijd met de statuten. De vereeniging is een N-V. dingen zijn, Ons daartoe de kracht en INSTALLATIE BURGEMEESTER Mr. J. D. KOSTER. KORTGENE. Vrijdagmiddag waren de heeren Schuit en De Looff op het Kort- geensche Veer aanwezig om den nieu wen burgemeester met zijn echtgenoote en familie af te halen. Aan mevrouw werden bloemen aangeboden. Des middags vergaderde de raad vol tallig. De voorzitter, de heer Boot opende de vergadering en heet allen welkom. Spr. herdenkt de moeitevolle dagen die de gemeente heeft moeten doorbrengen. De heer Dorst ook weer aanwezig is zeer ernstig ziek geweest en wordt door den voorzitter verwel komt. De heer Dorst dankt geroerd voor de belangstelling. Het K. B. wordt voorgelezen, waarna de heer Boot ongeveer als volgt zegt: „Daar onze burgemeester, wijlen de heer Schuilwerve ons in de kracht van het leven door den dood werd ontno men, zijn we na lang wachten, weer in het bezit van een eigen burgemeester gekomen, en ontvingen wij het bericht, dat mr. J. D. Koster door de Koningin benoemd was tot burgemeester van Kortgene, hetgeen in de vorige verga dering officieel bekend gemaakt is. Wij mogen ons nu verblijden, onzen burge meester een hartelijk welkom toe te roepen". Spr. feliciteert hem namens den raad en secretaris met de benoeming, en vervolgt dan: „Hoewel U nog jong is mijnheer Koster, vertrouw ik toch dat U de ernst van Uw ambt beseft en dat U de belangen der gemeente zooveel in Uw vermogen is, zult behartigen, en alle zaken, zonder onderscheid des persoons zult behandelen. Ik ben overtuigd, dat U de volle medewerking van het da- gelijksch bestuur van Raad en secretaris zult ondervinden. Daar het tijden zijn die moeilijk en veelbewogen zijn, hoop ik, dat er spoedig verandering ten goe de moge komen, die ons roept om met overheid en onderdanen zich naar Gods Woord en Wetten te gedragen. Dat Hij Uw regeering voorspoedig en vreed zaam make. Hij bevestigt de stoel Uwer eere, en dat gij in waarheid een burgemeester zijn mag voor deze gemeente en tot eere van Gods kerk. Hiermede verklaar ik U voor geïnstalleerd als burgemeester van Kortgene en ben zoo vrij U het teeken Uwer waardigheid te omhangen en te verzoeken als voorzitter van plaatsen te veranderen. (Spr. hangt den nieuwen burgemeester den ambtsketen om, beide heeren veranderen van plaats). Spr. vervolgt: En ook Uw a.s. echtge noote, en verdere familie, van harte ge feliciteerd met de eer uw man en schoonzoon op zoo jeugdigen leeftijd ge schonken om burgemeester van Kort gene te zijn." (Applaus) (ook op de pu blieke tribune). Daarna neemt .de heer S a 1 o m het woord. Spr. roept als oudste raadslic een welkom toe aan den burgemeester aan mevrouw en aan de overige familie De gemeente Kortgene aldus spreker bezit een daadwerkelijke geaard heid. De vorige burgemeester was een unicum, en het zal niet gemakkelijk zijn de voetsporen van hem te volgen. Spr geeft de verzekering, dat de raad, den burgemeester met raad en daad wil ter' zijde staan. Kortgene is een plaats van vooruitgang, waaraan alle kracht ge geven zal moeten worden. Spr. hoopt op een aangename samenwerking. Gaar ne hadden wij aldus de heer Salomé U een flink gebouw als Uw woning aangeboden, doch het is nu eenmaa malaise, waar ieder zich aan moet aan passen." De heer A. A. Schuit, secretaris spreekt ongeveer als volgt: Alhoewel ik U reeds verschillende malen heb mo gen ontmoeten, wil ik toch niet nalaten U, alsmede Uw a.s. vrouw en verdere familieleden een hartelijk welkom toe te roepen. Spr. feliciteert van harte en spreekt den wensch uit, dat er van nauwe samenwerking sprake mag zijn Spr. vervolgt: „Ik van mijn kant geef U de verzekering, dat U ten alle tijde op mij zult kunnen rekenen en ik ge loof, dat ook wij de medewerking van den raad zullen ondervinden, waar het betreft het behartigen van de belangen der gemeente Kortgene. Geve Hij, uit wien, en door wien en tot wien alle wijsheid". De burgemeester antwoordt hierop: Jet is een goed oud gebruik dat een nieuw benoemde burgemeester bij de aanvang van zijn loopbaan in het mid den van den gemeenteraad op eenigszins plechtige wijze wordt geinstalleerd; ook heb mezelven, daaraan niet willen onttrekken, integendeel, dankbaar ben er voor, dat de gemeente mij heeft ngehaald, en dat mij de gelegenheid wordt geboden voor de eerste maal in Uw midden te zijn. Noodzakelijk, in de zen zin van, dat zonder de installatie, de nieuwe functionaris zich moet achten, als te zijn nog niet in functie getreden, immers, indien hij de vereischte eeden in handen van den Commissaris der Coningin heeft afgelegd, begint zijn waardigheid met den datum zijner be noeming, maar toch zou ik het als een gemis hebben aangevoeld, als niet uit handen van den wethouder mijn ambts keten om mijn hals wordt gehangen; en indien ik niet uit zijn mond had mogen vernemen, dat de Raad mij als zijn ïoofd; en de gemeente mij als haar jurgemeester wil zien. Het is mij een behoefte allereerst mijn eerbiedigen dank uit te spreken aan de Koningin, dat Zij mij tot dit ambt heeft willen be noemen. Ik wil u hier in 't openbaar de verze kering geven, dat ik zal doen wat in mijn vermogen is om het ambt naar be- hooren te vervullen. Deze benoeming is voor mij de vervulling van een sinds ja ren gekoesterde hoop; het burgemees tersambt heeft mij reeds lang aangetrok ken, en ge begrijpt, dat ik mij al eens ïeb trachten een voorstelling te maken van de gemeente waar ik misschien zou worden benoemd en ook van menschen die ik er zou vinden. We maken ons eigen leven niet, maar we worden op een plaats gesteld, en dan is het onze plicht op die plaats het beste te geven wat in ons is. Het valt mij gelukkig te kunnen zeggen, dat mijn verwachtingen niet zijn teleurgesteld. Den dag waarop ik het ambt van Kortgene mag aanne men is een dag van groote vreugde en dankbaarheid, doch het zal aan den an deren kant een zeer moeilijke zijn. Mijn voorganger, de heer Schuilwerve, over leed nog slechts eenige maanden gele den. Moge aan zijn weduwe en zijn kin deren de kracht worden gegeven, haar verlies te dragen, en moge zij in staat zijn, Hem te 'prijzen die genomen heeft. Spr. wendt zich tot B, en W. en raads leden: „Algemeen is de uitdrukking, dat de Burgemeester het hoofd der gemeente is, maar toch liggen in die woorden de positie van den burgemeester niet. Niet ik, maar gij, staat aan het hoofd der ge meente, gij zijt het hoofdcollege van wet geving en bestuur. Ik ben slechts de voorzitter. Spr. verzoekt dit nooit uit 't oog te houden. In artikel 1 van de Ge meentewet worden j3 bestuursorganen genoemd, de Raad, het College van B. en W,, en de Burgemeester, maar de Raad het eerst. Gij, mijne heeren, hebt als college een groote verantwoordelijk heid en een moeilijke taak. Wat deze ver antwoordelijkheid betreft, zij het mij vergund U eenige regels te citeeren uit het bekende boek van De Savornin Loh- man „Onze Constitutie", „Niet macht is recht, maar macht is er om het recht' Daarom is het ontstaan van macht een ordening Gods. Meen niet heeren, dat ik, als ik tegen U zeg: „Gij! niet ik sta aan het hoofd der gemeente, U dan niet moet denken, dat ik mijn ambt niet belangrijk genoeg be schouw. Niets is minder waar, maar ik ben volkomen overtuigd van het ge wichtige van het ambt, dat ik mag be- kleeden, en ik weet, hoe belangrijk de gevolgen van het doen en laten van den burgemeester van de gemeente zijn. Ik heb dan ook met aandacht en belang stelling geluisterd naar U, mijnheer de wethouder, toen Gij mij hebt willen toe spreken. Ik dank U vriendelijk voor de woorden en ben dankbaar voor de goe de wenschen. Ik heb met ingenomenheid gehoord, dat ik op de volle medewerking van de wethouders zal mogen rekenen. Gij hebt uw ambt, mijnheer Boot, het c'mbt van burgemeester reeds gsruimen tijd waargenomen, gij hebt daaraan uw tijd geofferd en daaraan uw beste krachten besteed ook gedurende de eer ste weken die voor de gemeente zoo moeilijk waren, Voorzitter, ik betuig U mijn welgemeenden dank, ook voor de zoo pas gesproken woorden. (Wordt vervolgd). Sassing, doordat de dienstdoende brug wachter moest worden gehaald van Sluiskil. Aangezien hiermede ten minste 20 minuten waren gemoeid, werd bepleit iet doen aa,nleggen van een telefonische verbinding van de brug te Sluiskil naar de brugwachterswoning aan de Sassing, waardoor de aanvraag om opening ge makkelijker en spoediger zou kunnen geschieden en tijd kon worden gewon nen. Op bovenstaand verzoek werd be reids geantwoord, dat uit een terzake ingesteld onderzoek is gebleken, dat geen termen tot plaatsing als bedoeld kunnen worden bevorderd- ELECTRO. Wij zijn gezworen kameraden. (-T-) Gezworen kameraden bij het zoo- veelste regiment jagers en 't anders -veelste dito infanterie. Van die niet te dure eeden, als dikwijls bij de compie. Manskerels, hard van vuist, ruw van spraak, plagend, dwars zittend, met poetsenbaksels belagend. Altemet uitin gen van groote wederzijdsche interesse, en (van trouwste, waarachtige vriend schap, wanneer 't er op aan komt. En 't komt er eens altijd op aan, in iedere ver houding van mensch tot mensch. Paul Hörbiger en Fritz Kampers, prachtstukken luimige oubolligheid met dienstplunjes van slobberig makelij, ma ken 't elkaar en zichzelf het zure leven zuur genoeg, al verzoeten Jessie Vikrog en Margot Walter nog zoo de zware da gen van frontdienst, Humor van achter de loopgraven, zoo op de grens van voor-oorlogsche romantiek en in-oorlog- sche 'rauwe realiteit). Grapjasserij van kazerne en kazemat, met een ge k r u i t bijsmaakje zoo nu en dan. Ze doen 't aardig die twee, met hun meisjes. Men zal er zich wel bij amuseeren. Zondag en volgende dagen bovendien: „Als ik 'n millioen had". Een zeer goede bezetting: Richard Bennet, Charles Laughlon, Char lie Ruggles, Wynne Gibson. En Gary Cooper, Wat allemaal met die millioe- nen? De film geeft het antwoord FLORA. De Luchtpost. Een bekwaam en koen piloot kan men zijn, onverschrokken en moedig zijn ma chine tegen of door stormen en fel neer- striemenden regen leidend, de mist blijft steeds een factor, waarvoor het parool „thuis blijven" is. Wij zien in deze film al aanstonds de gevolgen van zulk een in den mist ach tergebleven piloot; hoe goed en precies hij ook per radio naar het vliegveld ge loodst Wordt, een op het laatste nipper tje uit den nevel opdoemende hinderpaal kan fataal zijn. Het woestijn-vliegveld, midden op de eenzame vlakten, is een-wereldje-apart. Daar is amicaliteit en vriendschap, doch ook afgunst, leidend tot wrok of haat, wanneer de lieve Ruth met de man schappen charmeert. De mail moet verder, ongevallen en menschenlevens ten spijt, de post moet en zal op tijd zijn eindbestemming be reiken. Vermist, neergestort in ontoegankelij ke bergen luidt het S.O.S. Vijandschap vergetend, snelt men zijn makker te hulp, gevaren trotseerend. Een film vol spanning en sensatie van het leven der postvliegers. Men hoort en ziet de piloten in hun snelle machines worstelend met ronkenden motor tegen de woedende elementen. In de hoofdrollen Ralph Bellamy, Glo ria Stuart, Pat O'Brien en Slim Summer ville, de mecanicien. Als tweede hoofdfilm Bet naar de Olympiade, een amusante vroolijke film met persoonlijke explicatie van mevr, Adrienne Solser, welke wij reeds in ons blad van Dinsdag bespraken. TERNEUZEN. Naar de Tern. Crt. verneemt, is door eenige ondernemers met het bestuur van den cal. Nieuw Neuzenpolder een overeenkomst geslo ten tot het in gebruik hebben van de omgeving van de z.g. Koepel om daar op een consumptietent benevens tent jes enz, te plaatsen en die aan gegadig den te verhuren. Brug Axelsche Sassing. TERNEUZEN. Aan den Hoofdinge nieur van den Rijkswaterstaat te Ter- neuzen werd verzonden het volgend schrijven: Door belanghebbende schippers werd ter laatstelijk gehouden Algemeene Ver gadering der Schippersvereeniging „Schuttevaêr" de aandacht gevestigd op het oponthoud, dat voor hen ver bonden was aan het passeeren van de brug over den ingang van de Axelsche „De Meid" De BoerVan Rijk Ensemble, Schouwburg Molenwater, Middelburg. Op grond van prentjes, spreek wijzen of van Dantes grootsche schil dering zijn wij gewend ons de hel voor te stellen als een onderaardsch oord waar roode duivels met drietandsche vuurvorken rondvliegen, zwaveldampen de lucht verpesten en de arme zielen der afgestorvenen zich zuchtend en steunenc in kokende olie wentelen. Maar het kan ook anders zijn. Inplaats van onder de aarde kan het een gewoon huis wezen, de arme ziel kan die van een vriende lijk en goedhartig jong vrouwtje zijn, en de incarnatie van een dozijn duivels, jeen oude, leelijke keukenmeid, met een door valsche haat verwrongen en ver dorven, zwart geblakerd hart. Meesterlijk heeft Heyermans dat uit gebeeld in een heel eenvoudig tooneel stuk. Intrigue en verrassing en zoo. hij had het niet noodig. Geweldige dra matische gebeurtenissen al evenmin. Een klein vrouwtje, maanden alleen gelaten, raakt onder den invloed van een dwepend pianoleeraartje, en op een avond, ziek van melancholie „zondigt zij. Daarna de angst en vrees, voor haai man, voor haarzelf. En dan: voor die feeks van een oude meid, die achter haar geheim komt. Die haar sart en treitert trapt en hoont, die haar laat werken en zwoegen, haar geld en goed afperst, kortom, die in een roes van nu einde lijk de macht in handen te hebben een letterlijke „dictatuur van het prole tariaat" over de zoo diep-gehate bour- geois-mevrouw instelt. En dat niet ele- mentair-bruusk, maar geraffineerd-fel, venijnig en geniepig Tot de man thuiskomt. En de ont- tnooping volgt.... Wij zijn zeer onder de bekoring van dit eenvoudige, maar heel goed gebouw de en geschreven stuk gekomen. Natuur- ijk en in de eerste plaats door de wijze waarop mevrouw De Boer-van Rijk de rol van Annemie, de meyi vertolkt ïoe 'n zeldzaam onsympathieke figuur dat op zichzelf ook is. Gelukkig bieden haar ruwe en onbe- ïeerschte uitvallen, haar zoo natuurlijk geplaatste grofheden tegen mevrouw en laar brutaliteiten tegen tante Bettiena en meneer stof te over om eens te la chen, anders zou je lust krijgen om dat vreeselijke wezen op staanden voet den nek om te draaien. Wel een bewijs hoe mevrouw De Boer-van Rijk haar toe- ïoorders en toeschouwers weet te boei en! Het vrouwtje Stans wordt door Fie de Vries-de Boer lief gespeeld. Tante 3ettiena (Lize v. d. Poll-Hamakers) is de vriendelijke en quasi meelevende tante, type van de bourgeois-onwaarachtigheid zooals Heyermans die scherp en juist ziet. Cor de Pauw, ingenieur (Jaap van der Poll) is de man-die-terugkomt, een prettige, fiksche, open figuur. Dan zijn er nog de kruier Dirk (Lau Ezerman), diens vrouw Carolina (Enny Meunier) iet dochtertje van dit nobele echtpaar en de waschbaas. Heyermans, die het goud en zijn tegendeel weet te vinden waar het zit, heeft hier en ditmaal een aantal ty pen uit de volksklasse onbarmhartig in hun leelijkheid geteekend. En zoo als de nobele ridder als tooneelfiguur in no- selheid wel de werkelijkheid overtroffen zal hebben, zoo moeten we ook wel aan nemen dat de duivelin in meidekleeren van deze komedie haar evenbeeld in de werkelijkheid moeilijk zal vinden: een oud vrouwenhart kan, dunkt mij, niet zoo grenzeloos hard, zoo volmaakt lief deloos en valsch wezen als Heyermans het ons hier teekent en Esther de Boer- van Rijk het ons hier in levenden leve voorstelt. Er werd door den matig bezetten schouwburg langdurig geapplaudiseerd en de jeugdige „star" Annemie kreeg bloemen. Verdiende hulde! (Ingez. Med.) De oorzaak is vermoedelijk een ontplof fing. GESCHENK AAN MUSEUM. BOY MANS. Naar de N. R, Crt. verneemt heeft het Museum Boymans te Rot terdam van een „Rotterdamschen kunstvriend" een vorstelijke schenking ontvangen, bestaande uit zes schilderij en van P. P. Rubens, ontwerpen voor tapisserieën. Deze serie, algemeen in de kunstliteratuur bekend, geven het leven en de daden weer van den Griek- schen held Achilles. Zij zijn in Juni j.l. uit het bezit van Lord Barrymore te Londen geveild. BLOEDVERGIFTIGING. Te Oude r-A m s t e 1 krabde de 9-jarige Sch. een puistje in den neus stuk, met iet gevolg, dat de knaap aan de gevol gen van bloedvergiftiging is overleden. DE LUTINETOREN. De motor met pers- en zuiginrichting boven de Lutine Vrijdag begonnen te pompen. Een groote straal water kwam boven uit den bergingstoren van de Lutine, waar door de kegel naar beneden zakt. Gedenksteen ds. B. Ticbjelman. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente van Scheveningen heeft, blij eens de Scheven. Kerkbode, met groote instemming van alle verdere kerkelijke colleges het voornemen opgevat, een gedenksteen te plaatsen op het graf van den zoo diepbetreurden predikant ds. B. Tichelman en van zijn gade en zoon. BESTUURDER ONWEL GEWOR- JEN. Tengevolge van het plotseling onwel worden van den bestuurder reed op den rijksweg tusschen V e n 1 o en Tegelen een personenauto met 4 inzit tenden met groote vaart tegen een loom en kwam over een sloot heen op een weiland terecht. Twee der inzittenden, de heeren E. van O. en G. van B. uit Hilversum kwa men met den schrik vrij. Hun echtge- nooten moesten, wegens opgeloopen ver wondingen naar het ziekenhuis te Tege- en worden overgebracht. Mevr. van O. ïad een hersenschudding opgeloopen, de verwondingen van mevr. van B, waren van minder ernstigen aard. De auto werd zwaar beschadigd. Ongelukken. Vrijdagmiddag is te N ij k e r k het driejarig meisje D. van E,, toen zij rond om een reclamewagen liep, gegrepen door een passeerende vrachtauto en op slag gedood. De 61-jarige molenaar A. J. B. uit Kampen, die te Laag Zuthem door 'n auto werd aangereden is aan zijn ver wondingen overleden. ZWEMMER DOOR SCHEEPS SCHROEF GEGREPEN. De 24-jarige A. W. is Vrijdagmiddag in de Delfs havensche Schie te Rotterdam onder een passeerende motorboot door gedoken. Hij werd daarbij echter ern stig gewond door de schroef. Andere zwemmers hebben hem op het droge gebracht, VOEDSEL VERGIFTIGING. Te Barneveld heeft zich een ernstig vergiftigingsgeval voorgedaan. Het echt paar H. D. heeft door de warmte bedor ven voedsel gebruikt. De 56-jarige heer D. is dientengevolge overleden. De vrouw is herstellende. WEGVLIEGENDE STEEN TREFT EEN MAN DOODELIJK. Woensdag reed te Oestgeest een vrachtauto beladen met steenen. Een der steenen viel eraf en kwam op een der wielban den terecht met het gevolg dat de steen Over een afstand van ongeveer 8 meter werd weggeslingerd en den woonwagen bewoner J. L. trof. Deze werd in bewus teloozen toestand naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar hij Vrijdagmorgen zonder tot het be wustzijn te zijn teruggekeerd aan de ge volgen is overleden. VEERTIG VARKENS OMGEKO MEN. Vrijdagmorgen is brand uitge broken in de boerderij van den heer G van H, te Berlicum. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat van den in boedel niets kon worden gered, terwijl veertig varkens in de vlammen omkwa men. De boerenwoning, een schuur en eenig hooimijten werden totaal vernielc Bij Kon. besluit is benoemd tot rid der in de Orde van Oranje Nassau J, H. Edelman, te Deventer, secretaris van het hoofdbestuur van de Nederland- sche Vereeniging van Land- en Tuin- bouwonderwijzers. NAAR DE STRATOSFEER. De ballon waarmee kapitein Seattle te 3 h 05 opsteeg voor zijn vlucht naar de stratosfeer, bereikte slechts 'n hoogte van 250 m. Toen werd 'hij afgedreven en moest na 20 minuten een noodlanding maken op het spoorwegetablissement van Burlington. Seattle, die ongedeerd bleef, wijt de mislukking aan een lek in het omhulsel van den ballon. Hij wil de averij zoo spoedig mogelijk herstellen. Goes. Overleden: C. Jobse 8 4 j., weduw- naar van M» do Groot- Souburg- Van 26 Juli—1 Aug. Bevallen: E. Wil- leboordse, geb- Cijvat z. A. van Ga len, geb. de Jonge, d. Getrouwd: H. J. Wissekerke, 18 J. en W. C. van Tiggele, 17 j. Overleden: J. Cijvat, 71 j., wed- van C. Clarisse. Voor het examen hoofdakte slaag de te Rotterdam de heer M. C. Deur- loo te O u d-V ossemeer. Eveneens slaagde de heer P. D. Blomaard te Stellendam. Te Amsterdam slaagden voor het examen Fraaie Handwerken de dames: J. W. C. van Strien, Anna Jacobapol- der; C. L. Dingemanse, Borsele; r, W. van de Gruiter, Middelburg, allen Ieer" lingen der Industrie- en Huishoudschool te Midddelburg. Geslaagd voor het examen boek houden van de Vereeniging van leeraren den heer W. I. Daniëlse te Middel burg. i Voor het examen Fransch L.O, slaagde te Utrecht mej. W. A. ten Kate te Koudekerk e; voor het exa men Engelsch L.O. mej. H. J. Dijkstra te O v e z a n d.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2