NNEZMDEN STUKKEN. BEVOLKING. m BELGISCHE BRIEF. Met een stok voelde hij in het water en tot zijn grooten schrikt roerde hij daar een voorwerp af, dat de vorm had van een autowiel. Het onderzoek werd voortgezet en men kwam tot de ontdek king dat even onder den waterspiegel de auto, een groote zespersoons Hupmo- bile, met vier portieren, lag. De auto lag op zijn kant met den radiator naar den wal. Te ongeveer kwart voor drie was men met het lichtingswerk waarmee om ruim 12 uur werd begonnen, zoover gevor derd, dat de wagen geheel boven water uitstak. De aanblik was vreeselijk. De voorruit van de auto was ingesla gen en een been van een der personen, die naast den chauffeur zat, stak naar buiten. De rechterzijde had eveneens 'n gebroken ruit. De doodstrijd van de on- gelukkigen moet kort maar hevig zijn geweest. De lichamen lagen dooreenge- worpen in de auto. Het ongeluk heeft zich waarschijnlijk als volgt toegedragen: Het weer was in den nacht van de ramp zeer slecht. Het stormde en regen de hevig Op de bewuste plaats moet de automobilist, die van de richting Ilpen- dam komt, bij het R.K. schoolgebouw rechts afslaan. In dit geval heeft de chauffeur links afgeslagen en recht het water ingereden. Weersomstandigheden en onbekend heid met den weg zullen het ongeluk in de hand hebben gewerkt. De slachtoffers zijn: De chauffeur A. van de K. uit de Tuinstraat 260 te Amsterdam, die ech ter geregeld met visschers naar Andijk reed, is dus wel bekend met den weg- De drie gebroeders van Wattingen, Jan Evertsenstraat 55, oud 28, 26 en 25 jaar waarvan de jongste gehuwd en vader van twee kinderen, Arzbach, van Hal straat, Hendriks, van Halstraat en Kos ter, Nassaustraat, OM TWEE KINDEREN TE REDDEN. De heer P. H. te Noor d-S char- w o u d e, die per auto een lading uien en kool vervoerde, moest bij Akersloot plotseling uitwijken voor twee spelende kinderen. Hij zag zich daarbij voor de keuze gesteld of de kinderen te over rijden of in het Noordh. kanaal te rij den. Hij koos het laatste, zoodat zijn wagen geheel onder water kwam te staan, en de heer H. zich met moeite uit de cabine kon redden. Voorwaar een moedige daad, die eigen leven in gevaar bracht om dat van de twee kinderen te redden. VECHTPARTIJ TUSSCHEN CHI- NEEZEN IN STATIONSWACHTKA MER. Dinsdagavond tegen midder nacht is in de wachtkamer van het Maasstation te Rotterdam een he vige vechtpartij ontstaan tusschen Chi- neezen. Een honderdtal Chineezen van Katendrecht zouden vandaar vertrekken naar Berlijn om op te treden als figu ranten in een film, welke den Chi- neeschJapanschen oorlog in beeld zou brengen. Over dit contract met de film mij. was vermoedelijk om nationalistische redenen onder de Chineezen een ver schil van meening ontstaan. Bij de vechtpartij werd zeer veel meubilair vernield. Twee Chineezen werden gearres teerd, twee werden gewond- Eenige tegenstanders van het gaan naar Berlijn, wisten te ontkomen, gin gen naar Katendrecht en trommelden aldaar een groot aantal Chineezen bij elkaar. Deze trokken met auto's en autobussen naar het Maasstation. Er was echter inmiddels politieversterking gearriveerd. De Chineezen werden van het perron verwijderd en door de po litie verdreven. Er hadden geen verdere ongeregeldheden meer plaats. Woensdagmorgen is te Oldenzaal gearriveerd de extra-trein met de 150 Chineezen uit Rotterdam, die te Ber lijn door de UFA zijn geëngageerd om Een nieuwe kunstonderneming: de Belgische chalcografische dienst. Verspreiding van oorspronkelijke kunstschatten, oude en moderne, onder het publiek. De Belgische kunstorganisatie want zoo kunnen wij het geehel van musea, bibliotheken, instituten enz- wel noemen - is een inrichting rijker ge worden, die ook in Nederland ongetwij feld veel belangstelling hebben zal en de vraag zal doen rijzen of ook daar iets dergelijks niet tot stand zou kun nen worden gebracht. Deze nieuwe in stelling is de chalcografische dienst. Het is niet alleen een museum van alles wat een vorm is van graveer- of houtsnij kunst, maar is! tevens een drukkerii en een verkoopdienst. J Men weet wat de graveer- en hout snijkunst in het verleden voor de Ne- een P eiV-S £eweest- D* schatten van tnidor. c )n"mus®um.te Antwerpen ge- Aof klet+Van' 's ecbter waar, dat frUli fVT het Publiek' de mas sa belangstellenden, onbereikbaar zijn. Het grafische materiaal is verspreid over verschillende organisaties en slechts enkele zeldzame afdrukken wor de nbewaard. De prent was jaren ge leden een van de prachtigste propa- op te treden in een film over den Chi- neesch-Japanschen oorlog meldt de Maasbode. Hoewel de Chineezen allen van paspoorten zijn voorzien, had de Duitsche crimineele politie hun den toe gang tot Duitschland eerst geweigerd- 's Avonds zijn de Chineezen toch toe gelaten en hebben zij hun reis naar Ber lijn voortgezet. Naar het blad vernam zijn de Duit sche autoriteiten bevreesd geweest dat zich communisten onder het gezelschap bevonden en eerst nadat een uitgebreid onderzoek had uitgewezen, dat dit niet het geval was, hebben zij toestemming gegeven om door te reizen. Verder werd nog vernomen, dat de aanleiding tot de rel van Dinsdagavond inderdaad gelegen was in het feit, dat Chineesche autoriteiten er voor be vreesd waren, dat hun landgenooten in de film, waarin zij zullen optreden, Chi na in een min of meer belachelijk dag licht zouden moeten stellen. Bij informatie is echter gebleken, dat dit niet zoo is, zoodat zelfs de Chinee sche consul te Amsterdam zijn toestem ming heeft verleend aan de ongeveer honderd achterblijvers om alsnog naar Duitschland te vertrekken. V9ORTVLUCHTIGE GEPAKT. De politie te Ubach-over-Worms arresteer de een man, die voor zes jaren door het Bossche Hof tot een zware gevangenis straf werd veroordeeld en sinds dien tijd voortvluchtig was. Hij werd naar de ge vangenis te Maastricht overgebracht. INSLUIPING. Dieven hebben zich door middel van insluiping toegang ver schaft tot twee perceelen aan de Ma rinewerfkade te Amsterdam. Uit een linnenkast, staande op de slaapka mer in een van deze woningen, is 925 gestolen. Uit het andere perceel is een aantal gouden en zilveren sieraden ont vreemd. EEN STOOT VAN EEN ELAND. De 20-jarige dieren-oppasser W. K. uit de Lusthofstraat heeft Dinsdagmorgen in de Rotterdamsche Diergaarde zulk 'n ernstigen stoot van een eland gekregen dat hij met inwendige kneuzingen in het ziekenhuis aan den Coolsingel moest worden opgenomen. Branden. Te Weert brandde Maandag de boerderij van den landbouwer H. S. tot den grond af. Van den inventaris van huis, schuur en stal kon nagenoeg niets worden gered. Toen alles was uitgebrand, kwam on der een gedeeltelijk verbrande kast ge heel ongedeerd de hond van den eige naar te voorschijn. BOERDERIJEN AFGEBRAND. Door onbekende oorzaak is brand uitge broken in de boerderij van den landbou wer H. S. te Weert. In korten tijd stond het huis in lichter laaie. Boerderij woning en schuur zijn tot den grond af gebrand. Ook de inboedel ging verloren. WASCHLIJN ONDER ELECTRI- SCFIEN STROOM. Te He del is Dinsdagmiddag bij het café Jansen een ernstig ongeval geschied dat aan de 18- jarige J. B. het leven heeft gekost. Het meisje moest, om eenige bezoe kers door den achter het huis gelegen tuin te geleiden, eij waschlijn in de hoogte houden. Deze lijn stond, waar schijnlijk door ondeugdelijke electrische geleiding in het huis, onder stroom, -met het gevolg, dat het meisje door den elec- trischen stroom getroffen werd en be-; wusteloos neerviel. Met behulp van zuurstofapparaten is nog getracht de levensgeesten weer op te wekken doch zonder resultaat. UIT HET RAAM GEVALLEN. Te Einighausen (L.) is de 66-jarige heer M'„ toen hij uit een geopend raam der tweede verdieping naar buiten keek, gandamiddelen en een veel beoefende kunstvorm. De gravure was voor de grooten der aarde een middel om hun naam te vestigen en de beroemdste kunstenaars hebben schitterende pren ten geschapen, die in meer dan een op zicht blijvende waarde hebben gehad, en die ook in vele gevallen met succes de veelal smakelooze prenten, fac- similés of banaliteiten van allerlei soort zouden kunnen vervangen, welke in menig huis als wandversiering worden gebruikt. Er zijn op het oogenblik slechts vier chalcografische centra: Parijs, Ro me, Madrid en Brussel. (De Brusselsche dienst is het laatst tot stand gekomen). Hun werkwijze en hun succes is het beste bewijs van de levenskracht en het nut van de onderneming. Niet alleen de kunst van het verleden krijgt nieuw le ven, maar de moderne graveerkunst vindt een afzetgebied en komt tot nieu wen bloei. Het is naar Fransch model dat de Belgische dienst min of meer zal wor den opgevat, alhoewel deze te Brussel volledig een staatsonderneming is, al thans voorloopig. De handelsafdeeling van de chalcografische afdeeling van 't Louvre heeft in 1927 niet minder dan 1.506.396 fr. winst geboekt. De dienst heeft een drukkerij met negen verschil lende persen voor het drukken van de prenten, en al de daarbij behoorende magazijnen voor papier, inkt, voor het klasseeren van de platen, enz. Het Lou- duizelig geworden met het gevolg, dat hij zijn evenwicht verloor en naar be- 'neden viel. Hij liep een hevige hersen- j schudding op, waaraan hij eenige uren later overleed. TJALKSCHEPEN GEZONKEN. Op het Amstelmeer nabij W i e r i n- g e n zijn Dinsdag tijdens stormweer 2 met puin geladen tjalkschepen, welke achter een sleep voeren, losgeraakt. Tengevolge van den hevigen golfslag maakten beide schepen slagzij. Zij kre gen water binnen en zonken weldra. De opvarenden konden zich tijdig in de booten begeven. Zij werden opgemerkt door een schipper uit Wieringen, die met zijn schip in de buurt was. Deze verleende terstond hulp en wist alle opvarenden aan boord te nemen. De gezonken schepen zijn de „Op hoop van zegen", schipper C. de Groot van Rot' terdam en „Metje", schipper W. Klin ker van Amsterdam. Getracht zal wor den de schepen te lichten. Schipper de Groot had zijn vrouw, drie kinderen en een knecht aan boord, de tweede schipper zijn vrouw, twee kinderen en een knecht. SCHIP GESTRAND. Men seint aan de Mlsb. uit Delfzijl: Binnengekomen visschers rapportee ren, dat op het Uithuizerwad het Duit sche visschersvaartuig „Anne", is ge strand. Het visschersvaartuig „Venus'- bevindt zich in de nabijheid. De golven slaan hoog over het in nood verkeerende schip heen. De reddingboot van Borkum is ge waarschuwd. 1. Afzender onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezou den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopjj wordt niet terugge zonden. 4. Maakt bet kort I DE PROTESTANTSCHE SCHOOL TE ANTWERPEN, Sedert 1926 bestaat te Antwerpen 'n Nederlandsche Protestantsche School: de Burgemeester Marnixschool aan de Lange Winkelstraat 5, aldaar. Deze school werd begonnen met 6 leerlingen welk aantal thans is uitgegroeid tot 84, In al die jaren heeft de school noch van de Belgische, noch van de Nederlandsche Regeering eenige subsidie genoten en werd zij door vrijwillige offers tot nu toe in stand gehouden. Tot voor korten tijd werkten niet alle Protestantsche groepen te Antwerpen aan deze school mede, doch dit is nu anders geworden. Met groote dankbaarheid kan worden vermeld, dat thans een hartelijke samen werking verkregen is tusschen alle Pro testantsche groepen. Het is nu te voor zien, dat door de medewerking der Ge reformeerden het aantal leerlingen be duidend zal stijgen. Voor den nieuwen cursus, aanvangen de 1 September a.s., werden reeds 24 leerlingen ingeschreven. Er bestaat in Nederland een Comité tot steun voor de Burgemeester Marnix school, waarin thans de navolgende per sonen zitting hebben: prof, dr. W. J. Aalders, Groningen, voorzitter; J. Lens, 's-Gravenhage, secretaris; W. Wagenaar Haanplein 18, 's-Gravenhage, penning meester; mr- N. J. van Aalst. Rotter dam; J. Drop, 's-Gravenhage; A. de Jong Ez., 's-Gravenhage; C. de Neef, 's- Gravenhage; K. J. Ph. Reusen, 's-Gra venhage. Verleden jaar heeft genoemd Comité aan de school in Antwerpen 3000. kunnen overmaken. In verband met het gröoter aantal leerlingen doet het Co mité thans een beroep op alle geestver wanten in Nederland om te trachten nog dit jaar een bedrag van 5000.bijeen te brengen. vre heeft een 10.000 koperplaten, waar onder van de grootste meesters en het ligt voor de hand, dat hiermee de gunst van het publiek en een winstgevende exploitatie moet worden bereikt. Niet alle diensten zullen over een dergelijken schat kunnen beschikken- Doch te Pa rijs beperkt men zich niet tot de oude kunst, tot wat het verleden aan mate riaal heeft nagelaten. De handelsdienst weet wat in den smaak valt en op zijn aanwijzingen worden bestellingen ge daan bij moderne graveerders. Er is 'n aankoopcommissie gevormd, waarvan de bestuurder der nationale musea deel uitmaakt, hlsook de -conservator 'van de schilder- en teekenkunst en een ver tegenwoordiger van den handelsdienst en deze commissie doet de bestellingen, waarvoor elk jaar 50.000 fr, bestemd zijn. De plaat wordt afgestaan door den kunstenaar tegen een betrekkelijk ge ring bedrag, doch de auteur bekomt 10 pCt. op den verkoop van alle afdruk ken en dit gedurende gansch den duur van den kunsteigendom, dat is tot 50 jaar na het overlijden van den auteur. De verkoopprijs gaat van 30 tot 150 fr. En geleidelijk nemen de aankoopen van moderne kunstenaars toe, want onge veer 80 pCt. van wat verkocht wordt is werk van jongen datum. In 1928 werd door de zorgen van het „Office International des Musées" te Brussel een chalcografische tentoon stelling gehouden, die een reusachtig Dezer dagen zijn de circulaires tot dat doel verzonden, op welke circulaire ook een aanbeveling voorkomt van ds. P. de Haan, Ned, Herv. Pred. te Antwerpen; ds. J. C, B, Eykman, Predikant der Bel gische Zendingskerk te Antwerpen; ds. H. J. Winter, Geref. Pred. te Antwer pen en van de heeren J. van Dalen en F. H. Tize, beiden te Antwerpen, terwijl de circulaire tevens ter aanbeveling van deze inzameling een honderdtal namen bevat van personen uit alle politieke en godsdienstige groepen in Nederland. Vriendelijk wordt verzocht gelden voor deze school te storten op postre kening no. 197120 ten name van den „Penningmeester van het Comité tot steun der Nederl. Protestantsche (Bur gemeester Marnix) School, Antwerpen, te 's-Gravenhage". MIDDELBURG Ingekomen personen gedurende de maand Juli (eerste helft) in deze ge meente. L. A. Floresse, matroos K.M. van Vlis- singen, Hofplein E 231 J. A. Jonk heer, van Barneveld, Noordweg S 202 J. de Ridder, onderwijzeres, van Papen- drecht, Lange Noordstraat C 21 D van Dalen, dienstbode, Arnemuiden, L. Delft B 125 J. Vaane, dienstbode, Oosterland, Wagenaarstraat E 113 A. Verhage, rijkswerkman, Vlissingen, Wal B 70 W. J. Kögeler, Amsterdam, Koepoortstraat E 63 E, K. A. M. Bloemen, drogistbediende, Roermond, Dam G 78 S. Remijn, fabrieksarb., Koudekerke, Baanstraat Q 233 M. Verrijzer, dienstbode, Borssele, Lange Delft I 18 J. A. Klein, van Breda, VI Wagenplein Q 113 C M. Ghysen, van Dordrecht, Korte Burg D 9-10 E. N. Tjebbes, werktuigbouwk. van Dor drecht, Rotterdamsche kaai O 226 A. W. Reijnhoudt, bakkersknecht, Oostka- pelle, Rotterdamsche kaai O 223 C, C. van Stijn, Koudekerke, Oude Vliss. weg V 13 G. Melse, bakker, Vrou wepolder, Leliestraat S 149 O. van Bruggen, inspecteur Levensverzekerings Mij., 's-Gravenhage, Markt C 9 J. W. C. M. van Bergen, Breda, Wal B 40 P. J. de Leeuwen, bakkersknecht, Den Helder, Jodengang R 214. Vertrokken personen gedurende de tweede helft van Juli 1933 in deze ge meente. C. P. E. Veeren, godsdienstonderwij zeres, Pottenbakkerssingel Q 46, Go- rinchem Kromme Hoek 4 S. J. S. Bruijnooge, Wagenaarstraat E 113, Groe- de, A 120 J. W. M. Henning, Markt C 14, Rotterdam, Vijverhofstraat 151e A, Paauwe, Stationsstraat P 44, Koude kerke, Oude Vliss weg E 241 M. Za- metti, ijsverkooper, Noordstraat C 27, Deventer, Achter de Muren 40 J. Reynhoudt, Karelsgang T 44, Schiedam, Juliana v. Stolberglaan 18b G. Run haar, matroos K.M., Nieuwstraat H 47, Ned. Oost-Indië F. M. Boogaard, Breestraat O 164, 's-Gravenhage, Haze- broekstraat 63 J. C. Smid, adj.-insp. P. T. T., Stationsstraat P 44f, 's-Graven hage, Scheveningen, Spoordijk Leuven- schestraat 81 B. Kleinjan, Segeerstr. H 92, Vlissingen, Korte Zelke 18 A. A. A. Snijders, Heerengracht M 26a, Vlissingen, Boulevard Evertsen 4 A. Ch, L. van der Heijdt, slager, Veersche Singel S 42a, Zeist, Ds. Nahuyslaan 2 A. W. de Bruijne, L. Singelstr. N 192, Vlissingen, Duivendrechtstraat 28 J. Holkers, Dam G 99, O. en W.-Souburg Marnixplein A W. Kerkhove, Oud Arnemuidsche pad T 157, Brunssum, Wiekenweg G. Maus, Markt C 4, n. Duitschland H. J. van de Vijver, mo diste, L. Burg B 21-22, Apeldoorn Assel- schestraat 8 J. Styger geb. de Munck, Gravenstr. I 217, Den Helder, Anth. v. Leeuwenhoekstraat 16 E. J. I. Klomp, succes werd- Men mocht toen verwach ten, dat spoedig een Belgisch initiatief zou worden genomen, des te meer daar in naam een Belgische chalcografische dienst bestond, bij het Prentenkabinet te Brussel. Het reglement van het Prentenkabi net bepaalt n.l. dat dit de koperplaten moet bewaren en drukken. Doch dit is nooit gebeurd. Het kabinet verzamelde wel, maar drukte nooit. Het beschikte overigens niet over het materiaal. Ein de 1930 werd de eigenlijke chalcografie afgescheiden van het prentenkabinet en werd een afzonderlijke dienst gevoripd onder leiding van den heer Hissette. toegevoegd conservator bij de konink lijke Bibliotheek te Brussel, die aan het rustige, stemmige Museumplein een ge bouw ter beschikking heeft gekregen, dat het centrum aan het worden is van de Belgische chalcografie en waar spoe dig ook practisch zal kunnen gewerkt worden. De tijd werd tot dusver inge nomen met proeven en installatiewerk. De proeven zijn goed geslaagd en nu zal er voor goed kunnen worden gedrukt. Eerst moeten de platen worden verza meld en men weet, dat dit kostbare be zit slechts moeilijk wordt afgestaan- De oorspronkelijke platen moeten echter gebruikt worden voor het druk ken om het gestelde doel te bereiken. Dat de chalcografische dienst zelf drukt en uitgeeft is een waarborg van echt- verpleegster, Noordplein M 292, Heer len, Vroedvrouwenschool E. A. van Teerling, inspecteur assurantie mij., Hof plein D 70, 's-Gravenhage, Loosduinen, Haagweg 783a I. Paauwe, koopman, Stationsstraat P 44, Koudekerke, Oude Vliss. weg E 241 Wed, E. Achterberg, Stationsstraat P 268, O. en W.-Souburg, Burchtstraat 223 M. M. Allaart, Korte Geere K 360, Domburg, Heerenstraat E 61 J. C. J. Adam, Kinderdijk P 87, Koudekerke, N. Vliss, weg E 175. KOUDEKERKE. Van 1531 Juli. Ingekomen: J. C -Kloeg met gezin, wijk B no. 255 uit Vlissingen; mej. P. M. van Heinin gen, wijk E no. 149. Woerden; mej. M. L. Lampo, wijk B no. 120, Aardenburg; mej- S. Zwaan, wijk E no. 237, War mond; I. Paauwe met gezin, wijk E no. 241, Middelburg; mej. T. van Wallen burg, wijk E no. 172, Kortgene; A. van Leeuwen met gezin, wijk E no. 7, Wis- senkerke. Vertrokken; J. Maas met gezin, van wijk A no. 124 naar Vlissingen; mej. J. W. Lap, van wijk B no. 242ij. Ridderkerk; G. Heeringa van wijk E no. 201, West- dongeradeel; J. Adema met gezin van wijk B no, 276, Vlissingen; R. Adema van wijk B no. 276, Vlissingen; mej. M. Wagenaar, van wijk B no. 106, Vlissin gen; mej. C. J. W. Faber van wijk D no- 48, Leeuwarden; A. Jongepier van wijk E no. 41, Brunssum, KLOETINGE. Ingekomen: C. A. Genefaas, geb. Bom en kind, zonder beroep, Schoolstraat A 156, van Ierseke. H. van Sabben en gezin, landarbeider, Kapelsche weg D 90, van Kattendijke. J. Dekker, bakkers knecht, Schoolstraat A 170, van Goes. Mej. C. M. Westplate, dienstbode, Marktveld A 74, van Goes Mej. A. Beenhakker, Kapelsche weg A 159, van Gorinchem. Vertrokken: Mej. J. T, Simonse, dienstbode, naar Goes, M, A. de Ruijterlaan 52. KAPELLE. Ingekomen: Ca. P. Hoogesteger van St. Maartens dijk naar Kapelle A 156 Pa. Poelman van Oudelande naar Biezelinge E 17 Cla. Geelhoed van Wolphaartsdijk naar Kapelle A 147 K. de Jong van Rot terdam naar Kapelle A 167 Wa. de Jong van Rotterdam naar Kapelle A 167 Jac. Glerum van Schore naar Bie zelinge D 21z Ja. M. de Vos van Heinkenszand naar Biezelinge D 21z Ca. Meirsman van St. Gilles-Waes (B.) naar Kapelle A 33q. Vertrokken: Geen. SINT-LAURENS. Over Juli 1933. Ingekomen: P. J. van der Horst, z.b., B 20 uit Koudekerke. Vertrokken Geen. VROUWENPOLDER. Over de maand Juli Ingekomen: J. Louwerse, landbouwersknecht A no. 76 uit Zoutelande. Vertrokken: F. W. H. Lensvelt en gezin, kunst schilder, Gapinge B no. 94 naar Am sterdam, Okeghemstraat 383 G. Mel se en gezin, broodbakker, Gapinge B no. 23, naar Middelburg Leliestraat W. Goedbloed, dienstbode, Gapinge B no. 21, naar Veere, Schoolplein A no, 44 W. Breel, z.b. Gapinge B no. 131, naar Oostkapelle, B no. 145. In de maand Juli zijn in de gemeente WESTKAPELLE. Ingekomen: M. Minderhoud, ver pleegster, uit Alkmaar; L. Huibregtse, dienstbode, uit Middelburg. Vertrokken: E. van Sighem, dienstbode naar Middelburg. heid, die op hoogen prijs wordt gesteld door het publiek. In België bestaan ver scheidene fondsen, o.m. in de Nationale Bibliotheek, in het Plantijnmuseum, in verschillende abdijen enz., die 'n prach tige verzameling vormen. Voor het pu bliek komt het er op aan te weten wat het koopt. En is de nationale rijkdom niet voldoende, dan beschikt de dienst nog over den steun van de chalcografie van Parijs, Rome en Madrid, want door ruildiensten of bijzondere afspraken kan hun productie ook worden te koop ge steld. En ook in België bestaat het plan de moderne kunstenaars te laten werken en hun productie te koop te stellen. Het statuut van de Belgische chalcografie bepaalt, in artikel 1 dat afdrukken moeten worden gemaakt van de oude platen, die worden bewaard en van de nieuwe, die de Staat zal aan koopen. Artikel 2 verklaart, dat de mo derne platen België in beeld zullen bren gen, d-i. het sociale, folkloristische beeld ervan, zijn groote mannen, de groote historische gebeurtenissen enz. Ook op toeristische gebied heeft dit waarde, want wie neemt niet graag bij een be zoek aan een vreemd land een herinne ring mee, en dan nog wel een herinne ring, die kunstgenot schept en waar de heeft.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7