KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. HANDEL EN NIJVERHEID. FINANCIEELE BERICHTEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. SPURT. GEMENGD NIEUWS. HET STERKAMP OMMEN. De heer P. de Vey, die afscheid nam als secretaris van Yerseke. C. W. C., 33 j,, werkman, G. de K., 23 j., werkman, en H. de J-, 21 j., bank werker te Schoondijke, wegens diefstal van een aantal flesschen met bier, toe- behoorende aan den herbergier de Meij er te Sluis op 25 Juni 1933. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. J. V-, 52 j„ landbouwer te Groede, wegens vernieling of beschadiging van een hekwerk toebehoorende aan J. de Feijter te Groede op 21 Juni 1933. Eisch en uitspraak 1 b. s. 1 d.h. R. S. de K., huisvrouw F- W., 30 j., zonder beroep te Hulst, wegens mishan deling van M. en R de Wilde te Hulst op 26 Juni 1933. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. G. P., 34 j., caféhouder te Wemel- dinge, wegens beleediging van den ge meente-veldwachter Chr. van Hoorn te Wemeldinge op 30 Juni 1933. Eisch en uitspraak 25 b. s. 15 d.h. C, van L., 53 j., veehouder te Ter Neu zen, wegens beleediging van W. van Vessem te Zaamslag op 28 Juni 1933- Eisch en uitspraak 10 b. s. 5 d.h. P. B., 28 j., boerenknecht te Nisse. wegens beleediging van M, Moreau te Nisse op 2 Juli 1933. Eisch 15 b. s- 10 d.h. Uitspraak 10 b, s. 10 d.h. W, P., 41 j., zonder beroep te Sluis, wegens verboden invoer van 2 paren rubberschoenen te Heille op 29 Mei 1933. Eisch en uitspraak 0.50 b- s. 1 d.h. J. S., 43 j., machinedrijver te Vlissin- gen, wegens diefstal van een vulpen, toebehoorende aan G. H, Vos te Vlis- singen in November 1932. Eisch 25 b. s. 15 d.h. Uitspraak: vrijspraak. Mr. P. C. Adriaanse, verdachte's raads man achtte het tenlaste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Mevrouw B. HoyerWierdsma, te Hilversum, heeft aan den Staat der Ne derlanden ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum te Am sterdam, een kapitaal schilderij van An ton Mauve, getiteld De Zandweg. Aan de schenkster is deswege de dank der regeering betuigd. Catharina van Rennes 75 jaar. De bekende Nederlandsche compo niste, dirigente en muziek-paedagoge Catharina van Rennes wordt heden Donderdag 75 jaar. Het Vaderlandsch Tooneel. Naar gemeld wordt, is de ministeri- eele beschikking van geen bezwaar ont vangen op de akte van oprichting der N.V. ,,Het Vaderlandsch Tooneel", ge vestigd te 's-.Gravenhage. Als directeur treedt op de heer Cor Paré; als régiseu- ii. Het tegenwoordige kamp. Maar het Sterkamp is gebleven, en in dit kamp concentreerde zich de kern van Krishnamurti's aanhangers; de men- schen die hem ondanks alles trouw wa ren gebleven, die achter den persoon de ideëen zagen en die zochten naar nieuwe geestelijke waarden, die zoe kende zijn naar een weg welke leidt tot de hoogste toppen, tot het doel van het leven, en waarvan zij nog altijd ver wachten dat Krishnamurti die zal kun nen wijzen. Of dat zoo zijn zal?.... We hebben enkele dagen in het Ster kamp doorgebracht en wat nu volgt is een zoo getrouw mogelijke weergave van onze ervaringen en indrukken daar opgedaan. We weten.' er worden rond det kamp allerlei verdichtsels geweven, goede en kwade, maar kwade toch het meest. En daarom juist hadden we er behoefte aan, dat alles zelf te aan schouwen- Welnu, van wat we er aan troffen kunnen we niet anders dan met waardeering spreken. Het terrein. Een prachtig stuk boschgrond, 1.300.000 se en tooneelspeelster mevrouw Cécile Spoor-Carelsen en als letterkundig ad viseur de heer Han Paré. Het ligt in de bedoeling van de lei ding vaderlandsche auteurs in de gele genheid te stellen van hun oeuvres ken nis te doen nemen Meer speciaal wordt de aandacht ge wijd aan het voor het voetlicht brengen van tooneelwerken die Indische toestan den, gewoonten en zeden nader tot het Nederlandsche volk brengen. Buitengewone gewichtstoename van mestvarkens. Men schrijft ons: Op de boerderij van bet ziekenhuis te Oostburg wordt een interessante mest' proef gehouden met 1 Deensche en 4 Vlaamsche (Cadzandsche) varkens. Beide groepen worden gelijk gevoerd en groeien zeer voorspoedig, hoewel de Denen van den beginne af de leiding hadden. De Cadzandsche varkens waren bij het begin der proef samen 3 kg in het voordeel. Nu, na 16 weken zijn ze samen 37 kg lichter dan de Denen. Een opmerkelijke sterke gewichtstoe name vertoonden beide groepen de laat ste 4 weken- De 4 Denen namen in 28 dagen toe van 315 tot 446 kg of 1,12 kg per stuk en per dag. De 4 Cadzandsche groeiden in 4 we ken van 287 kg tot 409 kg of 1.02 kg per stuk en per dag. Dat zijn groeicijfers die maar zelden voorkomen. De proefvarkens zullen als ze 150 a 175 kg zijn worden geslacht, telkens 'n Deen en een Vlaming tegelijk. De slacht kwaliteit zal door deskundige slagers worden beoordeeld en in een rapport vastgelegd. Zulke mest- en slachtproeven worden er in de provincie meer opgezet. Ze verdienen de volle belangstelling van fokkers, mesters en slagers. In de legerorders is een minister! eele kennisgeving verschenen, waarbij 'ter kennis van de desbetreffende com mandanten en chefs wordt gebracht, dat geen vergunning mag worden verleend tot het plaatsen van verkoopautomaten in militaire gebouwen. Reeds verleende vergunning moet worden ingetrokken. Bij beschikking van den Minister van Defensie is onder de verboden ge schriften opgenomen ,,De Chauffeur", officieel orgaan van den Nederlandschen bond van particuliere chauffeurs, maan delijks verschijnend. vk, meters groot, waar licht en scha duw, veld en bosch, heuvel en dal el kaar harmonisch afwisselen. Het kamp. Een complex van vaste gebouwen en tenten, waar met uiterste zorg gewaakt wordt voor moraal en hygiëne en voor het stoffelijk welzijn der gasten. De tentgroepen voor de beide seksen zijn streng gescheiden: er is een terrein voor het mannenkamp en voor het vrou wenkamp, gescheiden door bosch en draadversperring; er is ook een kamp terrein voor de gehuwden met hun ge zinnen. Er zijn dag en nacht kampbe wakers, die zelfs een waakzaam oog houden op de kleeding en indecentie zouden tegengaan. Den geheelen nacht door branden de electrische lampen, zoodat er niets aan de aandacht van de bewakers kan ontsnappen. De hygiëne. Er zijn vaste gebouwen geplaatst, waar prachtige waschplaatsen zijn en douchegelegenheden. Geheel afgesloten en ook weer geheel gescheiden van de mannenafdeeling is die voor de vrou wen; zelfs de wegen erheen gaan een heel andere richting uit. We deelen dit zoo uitvoerig mede, omdat in de buiten wereld lasterpraat daaromtrent ver De mosselcampagne te Philippine in voortdurenden achteruitgang. Het lossen en verzenden van de mos selen gaat hier schrikbarend achteruit. Moest de maand Juli een der beste maanden dezer campagne zijn, thans blijkt, deze één der minste te zijn. Er zijn deze maand gelost en verzon den 4366 balen tegen 6112 in dezelfde maand in 1932, een verschil van 1746 balen. Dit beteekent niet alleen een zeer slechte campagne, voor de handelaren zelf, maar ook voor diegenen, die de mosselen te lossen hebben, en die door dit product dikwijls nog aardige bijver dienste hebben. Dat er zoo weinig in onze landen ge lost worden is grootendeels het gevolg van de groote concurrentie van Ierseke en Bruinisse. Thans hebben de handela ren ook wel te lijden van de groote hoe veelheden die er momenteel gelost wor den aan de Bouchautsche haven, hetgeen andere jaren niet het geval was. Deze achteruitgang is als het ware voor eiken ingezetene dezer gemeente een grooten strop. Zuid Preanger Rubber Mij. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van aandeelhouders der Zuid Pre anger Rubber Mij. werden de balans en winst- en verliesrekening over '32 goed gekeurd, De heer E. Dubois te Grez- Doiceau, die, aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. Als nieuwe commissaris werd gekozen de heer mr. P. Dieleman in plaats van wijlen den heer mr. A. A. de Veer Gzn. Cultuur Mij. Soember Moedjoer. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der Cultuur Mij. Soember- Moedjoer werden de balans en winst- en verliesrekening over 1932 goedgekeurd. De heer G. E. van der Werff Jr. te Am sterdam, die aan de beurt van aftreding was, werd als commissaris herkozen. Als nieuwe commissarissen werden ge kozen de heeren G. Dochen (België) en J. J. Hofland te Wassenaar. De voorzit ter deed uitvoerige mededeelingen over de beide rubberondernemingen in het verslagjaar door een der dochtermaat schappijen aangekocht. Bij beschikking van den directeur- generaal der P.,T. en T. is met ingang van 1 Sept. 1933, aangewezen als hoofd van het telefoondistrict te Arnhem de hoofdingenieur der tel, en tel. ir. J, C. A. Keukenmeester, thans hoofd van het telefoondistrict te Breda; als hoofd van het telefoondistrict te Breda de elec- trotechnisch hoofdambtenaar der tel, en tel- R. Plasschaert te 's-Gravenhage, hoofdbestuur, directie Technischen Dienst. NEDERLAND EN DE DUITSCHE JEUGDHERBERGEN. Het bestuur van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale verzoekt ons het volgende te willen mededeelen: Met het „Reichsverband für deutsche Jugendherbergen" werd overeengeko men, dat het wederkeerigheidscontract geen geldigheid meer heeft. Hiermede is bedoeld te zeggen, dat dit contract niet meer bestaat en dat de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale derhalve niet meer (Ie verantwoordelijkheid draagt voor hetgeen uit het contract voort vloeide. Nu het wederkeerigheidscontract niet meer bestaat, ligt het niet op den weg der N.J.H.C., als Federatie, die alle geestesrichtingen omvat, het bezoek aan Duitsche jeugdherbergen aan te moedigen. spreid is- Er is overal goed leidingwa ter, er zijn vele tientallen closets en er is verder een staf van medewerkers, die uiterste zorg besteedt aan het zindelijk houden der terreinen. Het trof ons, dat op het heele uitgestrekte terrein, waar een kleine duizend menschen bijeen wonen, geen snipper papier buiten op de wegen of in de bosschen werd aangetroffen. De accomodatie. In de tenten worden gpede bedden geplaatst met zindelijk linnengoed. Er is verder op het kampterrein aanwezig een boekwinkel, een postkantoor, een wisselbank, een ziekenhuis, recreatie zalen etc. Ook voor de pers is uitste kend gezorgd. Een flinke werkkamer is disponibel en aan alle redelijke wen- schen wordt gaarne tegemoet gekomen. We mogen in dit verband dankbaar ge denken mevr. Bakhuizenvan den Brink die ons op waarlijk charmante wijze het werken gemakkelijk maakte en ons overigens in elk opzicht vrij liet, zon der ook maar de geringste poging te doen onze indrukken te beinvloeden, De verzorging. We kwamen terecht in de keuken, die we eerder zouden mogen noemen een voedselfabriek, met groote puffende Hun, die de Duitsche Jeugdherbergen niettemin wenschen te bezoeken, nu het Reichsverband für deutsche Jugendher bergen daartoe gelegenheid blijft bie den, mag zij echter niet de bescherming onthouden, waarop deze trekkers door Nederlandsche kaarten te gebruiken aanspraak kunnen maken. Daarom heeft de Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale de toezegging erlangd van het Deutsche Verband, dat dan ook alle Nederlanders van welke politieke rich ting of ras ook als vanouds op hun N.J.H.C.-kaart toegang zullen krijgen tot de Duitsche Jeugdherbergen en dat men hen daar niet in hun overtuiging zal krenken. Het spreekt vanzelf, dat deze Neder landers op eigen verantwoordelijkheid naar Duitschland gaan. De Nederland sche Centrale vertrouwt, dat zij zich van iedere uiting, voor zoover deze de verhoudingen in Duitschland betreft, zullen onthouden, zooals zij ook in de Nederlandsche Jeugdherbergen gewend zijn, in hun optreden in woord en daad mede te werken om de godsdienstige en politieke gevoelens van anderen vol komen te eerbiedigen. De Duitschers, die voorzien zijn van geldige Duitsche trekkerskaarten, krij gen in Onze Nederlandsche Jeugdher bergen toegang. Zij hebben zich daar aan de Nederlandsche herbergregels te onderwerpen, hetgeen wil zeggen, dat zij zich van iedere uiting voor zoover deze de verhoudingen in Nederland be treft, zullen hebben te onthouden en door hun optreden in woord en daad hebben mede te werken om de gods dienstige en politieke gevoelens van an deren volkomen te eerbiedigen. De zich in Duitschland bevindende Duitsche trekkers, die van de Duitsche regeering verlof hebben gekregen over de grens te gaan, doch geen Duitsche kaart meer kunnen krijgen, kunnen des- igewenscht voor het bezoek aan Neder landsche Jeugdherbergen een Neder landsche trekkerskaart bekomen. Het spreekt vanzelf, dat Duitschers die in Holland komen of verblijven en die van de Duitsche regeering geen ver lof hebben gekregen om over de grens te gaan en derhalve geen Duitsche kaart zouden hebben kunnen krijgen, op de gewone voorwaarden normale Neder landsche trekkerskaarten kunnen ont vangen. Van den toestand in de Duitsche Jeugdherbergen zal het Bestuur der Nederlandsche Jeugdherberg Centrale zich voortdurend op de hoogte blijven stellen. Ind. Stoomvaartlijnen. Baloeran (thuisr.) p. 31 Kaap Guar- dafui. Johan van Oldenbarneveldt (uitr.) p 28 Perim. Marnix van St. Aldegonde (thuisreis) 2 van Genua. Sibajak, (toeristenvaart) 2 (7 v.m.) te Muntai. Dempo, (uitreis) 2 (10 v.m.) van Port Said. Sitoebondo, (uitreis) 2 (10 v.m.) van Port Said. Chr. Huygens, 2 van Batavia naar Amsterdam. Postduiven. Uitslag van de door de Postduiven- vereen. ,,De Blauwe Doffer" te Scho- r e op 30 Juli j.l, gehouden wedvlucht van uit Vilvoorde (B.) Afstand 66 km. Los 9 h. Eerste duif 10.04,41 h. Ie, 8e, 10e L. Lavooij, Kapelle; 2e, 17e, 21e, 22e, 37e A. de Klerk, Hansweert; 3e, 19e, 46e F. Modde, Hansweert; 4e, 29e A. Ver- straeten, Hansweert; 5e, 18e, L. Nieu- wenhuize, Schore; 6e, 9e, 15e, 20e, 31e, 45e J. P. Theenaart, Hansweert; 7e, 11e, 47e, W. Krijnse, Waarde; 12e K. G. Lou- isse, Waarde; 13e, 33e M. Willemstein, Schore; 14e, 40e Gebr. Kok, Kruiningen; 16e, 24e, 35e J. Blauwkamer, Waarde; 23e, 35e G, Schot, Hansweert; 26e, 44e ketels en onmogelijk wijde buizen en alle soorten machines, waar alleen de koks raad mee weten- Het was er warm en proper. Er werd op het oogenblik, dat we er waren, gekookt voor de plm. 900 gasten. We hebben aan de lange tafels in een der drie groote tenten mee gegeten van de goed toebereide vegetarische maaltijden, en we stonden versteld van de ontzaglijke hoeveelhe den die alsmaar door op lorries-op-rails uit het keukengebouw werden aange voerd. We hebben nadien het gebouw bezocht waar ieder zijn eigen eetgerei moet schoonmaken. Het warme en kou de water stroomde uit vele tientallen kraantjes. En het was bepaald verma kelijk te zien, hoe velen die waarschijn lijk nog nooit een bord of mes hadden afgewasschen, hier stonden te schutte ren om hun boeltje zindelijk té krijgen. Het bleek dat de Spanjaard daarom trent heel andere opvattingen had dan bijv. de Noor! De geest in het kamp. Die was in één woord voortreffelijk. Men voelde zoo: er waren hier men schen bijeen, die van het leven willen maken wat er van te maken is. Er was één en al vriendelijkheid, bij enkelen misschien al te gewild-zoet, maar bij 't P. Sonke, Waarde; 27e I. Sanderse, te; Schore; 28e, 38e Ch. Louisse, Waardei 30e, 32e Gebr. Smallegange, Schore; 34e A. Mollet, Hansweert; 36e, 39e, 42e, 43e A. Krombeen, Hansweert; 41e A. Ver- hage, Kruiningen. Z. V. B. Wedstrijduitslag van Zondag 30 Juli. 's-Heer ArendskerkeEiland Boys 2 7—3. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 29 Juli. Afd. 1. KamperlandKats 26, Goesche BoysWissekerke 27- Afd. 2. 's-Heer Arendskerke 2Nieuwdorp 2—3. Kapelle 2Hansweertsche Boys 2 3—5. Goes 5Wolphaartsdijk 03. Afd. 3. Wit ZwartWaarde 30. Rilland 2Ierseke 2 03. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 5 Augustus. Afd- 1. KamperlandGoesche Boys 2. Afd. 2. 's-Heer Arendskerke 2Wolphaarts dijk. Goes 5Kapelle 2 (ingel.) NieuwdorpHansw. Boys 2 (ingel.); Afd. 3. WaardeIerseke 2. Kapelle 1Rilland 2. WemeldingeWit Zwart. Ongelukken. Op den Hemweg te Amsterdam passeerde Woensdagmiddag een colon ne touringcars. Een 17-jarig meisje kon niet wachten tot de laatste gepasseerd was en stak tusschen no. 3 en 4 met haar fiets den weg over. Zij haalde het niet en werd door een der cars gegre pen en tegen den grond geslingerd. -Op den hoek Leidsche Boschje-Over- toom te Amsterdam wilde een bejaarde man Woensdagmiddag den rij weg oversteken. Door eigen onvoorzich tigheid werd hij door een auto gegre pen. In ernstigen toestand is hij naar het Tesselschade-ziekenhuis vervoerd. Woensdagavond geraakte in de Haarlemmermeer te Amsterdam een meisje van tien jaar onder een auto. In deerniswekkenden toestand is het slachtoffertje naar het Wilhelminagast- huis vervoerd. DE VERMISTE ZWARTE AUTO GE VONDEN. DE ZEVEN INZITTENDEN VERDRONKEN. In het begin van den afgeloopen nacht heeft de politie te Purmerend nabij de sluizen sporen ontdekt die er op wezen, dat hier een auto te water was gereden, na eerst in botsing te zijn gekomen met een langs den weg staanden boom. Men vermoedde onmiddellijk dat het hier de auto betrof van de zeven Am sterdammers, die Maandagavond naar Andijk wilden gaan om daar te gaan visschen. Een kraanwagen werd gerequireerd met behulp waarvan men er eindelijk in slaagde de auto op het droge te bren gen. Het vermoeden bleek toen beves tigd De zeven inzittenden, bijna allen hoofden van gezinnen, zijn verdronken. Vreeselijk was de ontknooping van 't drama van de zeven verdwenen Amster dammers, die in den nacht van 31 Juli op 1 Augustus vanuit Amsterdam in de richting Andijk met een zespersoons ge sloten auto waren vertrokken om te gaan visschen. In den afgeloopen nacht is de auto te Purmerend uit het Noord-Hollandsch Kanaal opgehaald. De lijken van de zeven ongelukkigen bevonden zich nog in den wagen. Te ongeveer half twaalf ontdekte de agent Binken uit Purmerend oliesporen op den walkant van de kanaalschans. overgroote deel toch spontaan en na tuurlijk, uit behoefte zich van zijn bes te zijde uit te leven. Het was overigens een internationaal gezelschap, waarin de Hollanders wel domineerden, maar waartoe toch ook behoorden vele En- gelschen, Duitschers, Franschen, en minder Nooren, Denen, Italianen en Spanjaarden. En het was vooral in de tenten waar gegeten werd, een gezellig abacadabra van alle mogelijke tongval len, vermengd met het geklik der eet- gereedschappen. Het was niet enkel ernst. Er werd dikwijls hartelijk ge lachen, er zal ook wel eens °yer 1a" ponnetjes en zoo gesproken zijn, er werden balspelen gedaan enzoomeer. Doch daarnaast deed men ook pogin gen om moeilijke levensvragen met elkander op te lossen. We hebben be sprekingen in de tenten bijgewoond, waar men zeer diep op de groote vra gen inging en waar men trachtte elkan der te verstaan. Men hunkert naar op lossing van probleem, die met 't den ken alleen toch niet schijnt te kunnen worden gebracht, v. d- H. (Wordt vervolgd,);

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6