KERKNIEUWS. ONDERWIJS. RURGERLIJKE STAND. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. FINANGIEELE BERICHTEN. BEURSTHERiClETiR van Donderdag. INGEZONDEN STUKKEN. SPORT. BUITENLAND. Algemeen OverzichL BEURS- EN WISSELKOERSEN. MOND- EN KLAUWZEER. AMSTERDAM, 3 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Certiifcaten-3 79%—78%. O. Indië 22 doll. 1000-6 84%—83%. O. Indië 23 pndst. 100-6 67%—67%. O. Indië 26 1000-4% 89%—89. Denemarken Oblig. 1926-5 81%81. Duitschl pd. st. 100-7 53%53%, Duitschl. 30 1000-5% 39—39% Zwitserl. oblig. '24-5 100%100%. Zwitserland Staatssp. 1927-4% 98 Amsterdam 1933-5 97%i98. 's-Gravenhage 1929-4% 101 Rotterdam 1926-1930-4 87%)—88%. Utrecht, prov. 1929-4% 101 Berlijn 1925-6% 24% Zeeuws. Hyp. B-5 99%100. Zeeuws. Hyp. B-4% 9898. A Amsterd. Bank 121%121%. C Rott. Bank ver. 86%86%. A Twentsche Bank 103100%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 116%116%, A Pref. Jurgens A 87—87%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 375378%. A De Schelde N.B. 34 A Ver. Papf. v- Gelder 71%72%. C Am. Car en Foundry 2019%. C Am. Smelt en Ref. 24%24%. C Farbenind. I.G, 79%80%. C U. States St. C. 38%—38%. C North Am. Cy. 20%20. A Born. Sum, H.M. 140140. A Linde Teves Stokv. 67%66%. A Ned. Wol Mij. 80—81. A Singkep Tin M. 8889%. A J. C. Japan Ln. 3333. A Rotterd. Lloyd 59 A S. M. Nederland 63% A Amst. Thee C.M. 52%51%. A Houth. Alberts 3332. C Baltimore Ohio 21%—20%. A Southern Rlw. 19%—19%. C Union Pac. Rr. 80%83. C Int. Nickel Cy 13%—12%. A Koloniale Bnk. 7272. A N.I. Hbk. 1Ü00 65 —64%. C Ned. Hi M. IOOz 63%—63%. Alg. Kunstz. U. 28%—28%. v. Berkels Pat. 19%19%. Calvé-Delft 65%66. C. Suiker Mpij. 3029%. A Ned. Ford A.M. 138%—139-140%. Philips Gem. B. 172%—174-75. Unilever 93%—93%-93. C Anaconda Cop. 12%12%-%. Bethlehem St. 28%28-%, Kennec Copper 14%14%-15. A.N.I.E.M.—N.B. 224%—224%. Cities Serv. Cy. 3—2%-3. Kon. Petr. Mpij. 170%—171%—70% Contin. Oil. Cy. 10%—10%-10. Shell Union O.C. 6%6-6%. Holl. Amer. Lijn 2017. in en door Dr. W. C. van Rosmalen. I Nu het mond- en klauwzeer ook Zeeland weer begint op te treden er, doordat het vee in de weide is, groot kans is dat de ziekte zich overal zal verspreiden, is het wel goed hier nog eens op enkele dingen attent te maken. Wij zullen het niet hebben over de aandoening zelf en dus besmetting, ziekteverschijnselen, bestrijding en wat dies meer zij laten rusten, daar deze zaken aan het meerendeel van onze vee houders door de ondervinding van de laatste jaren helaas maar al te goed be kend zijn. Wel willen wij het een en ander vertellen van de wijze waarop men zieke dieren het beste behandelen kan, teneinde de genezing zoo veel mogelijk te bespoedigen en vooral het optreden van de zoo schadelijke naziek- ten tegen te gaan. Want juist deze naziekten zijn het die over het algemeen de groote schade veroorzaken en meestal erger zijn dan het mond- en klauwzeer zelf. Zeker wij weten het wel, dat de koeien die door de „blaar" aangetast worden vaak ge heel uit de melk geraken en door de blaren op de speenen vaak zeer moei lijk te melken zijn. Ook verspelen zij meestal veel vleesch, maar als 't maar alleen bij tongblaar blijft en de smet stof is niet te kwaadaardig, dan knap pen ze binnen niet al te langen tijd weer op en hebben hun achterstand betrek kelijk spoedig weer ingehaald. Ten minste als ze niet na verloop van eeni- gen tijd klauwaandoeningen, uieront stekingen, dampigheid, om nu maar eenige van de voornaamste te noemen, optreden en dikwijls ten gevolge heb ben dat de dieren die aanvankelijk zoo aardig opgeknapt waren, toch nog dood gaan of in nood opgeruimd moe ten worden, en in ieder geval, als ze nog opknappen, toch heel erg geleden blijken te hebben. Deze naziekten hebben meestal met de smetstof van het mond- en klauw zeer zelf niets uit te staan, maar wor den teweeg gebracht door andere bac teriën die van de verwondingen die door de smetstof van het mond- en klauwzeer veroorzaakt zijn, profiteeren om hun slag te slaan. Het zijn dus in hoofdzaak deze bij infecties die wij moeten probeeren te voorkomen en daartoe is een goede hygiënische behandeling van de zieke dieren een eerste vereischte. Begin daarom met een ziek dier, als het eenigszins mogelijk is, op te stallen, vooral als het erg warm of koud is. Want bij warm weer hebben de dieren veel last van de vliegen, welke zooals bekend zal zijn, vaak als overbrengers fungeeren van verschillende kwaadaar dige bacteriën. Ook hebben de dieren de eerste dagen vaak tamelijk hooge koorts, zoodat de kans op kouvatten bij guur weer en de gevolgen daarvan, niet buitengesloten is. Tegen de vliegen kan men het beste de stal donker houden of de ruiten aan de binnenzijde met door blauwsel ge kleurde kalk witten. Laat verder de dieren in het begin van de ziekte gerust eenige dagen vas ten. Want niet alleen het slijmvlies van de mondholte, maar ook dat van maag en darmen is vaak met blaren en won den bedekt., zoodat rust er een eerste vereischte voor is, wil het gelegenheid hebben om te genezen. Velen hebben de gewoonte om, uit vrees dat de dieren te weinig voedsel zullen krijgen, hen ballen lijnmeel ach ter in de keel te stoppen. Deze handel wijze, hoe goed overigens bedoeld, is in de meeste gevallen toch verkeerd, daar het strijken van het voedsel langs de wonde plekken in de darm de ge nezing er van vertraagt. Wacht daarom liever met voedsel geven tot de dieren er zelf zin in hebben en geef dan bijvoor beeld lijnmeel slobber. Dit toch is heel goed daar het slijmig is en de opper vlakte van het darmslijmvlies met een beschermend slijmvlieslaagje bedekt. Om dezelfde reden moet men, wan neer de dieren het hebben willen, zacht en jong groen voer geven. Toch kunnen zij dit soms nog moeilijk weg krijgen en hebben ze liever zacht hooi. Geef echter nooit grof hpoi of stroo, daar de houtige bestanddeelen hiervan het pas genezen darmslijmvlies veel te veel prikkelen en opnieuw verwondingen veroorzaken kunnen. Vooral in het begin moet men zorgen dat de dieren steeds de beschikking hebben over frisch, echter niet te koud, water. Juist wanneer het mondslijmvlies erg verwond en met lappen losgelaten „vel" bedekt is, geeft het voortduren de koeien dat de dieren er mee doen en waarbij ze den mond dan tegelijk doorspoelen hen verlichting, terwijl te gelijk een verwijdering van de doode weefselstukken plaats vindt. Dit verwijderen kunnen wij ook nog op andere wijze bespoedigen, doch daarover in een volgend artikel. (Nadruk verboden). Het kiescollege der Ned. Herv. ge meente te Kruiningen heeft besloten tot toezegging van beroep aan ds. E. Raams te Hoek. Naar de Axelsche Crt. verneemt, bestaat er alle kans, dat ds, Raams, de gemeente Hoek, die hij ruim 27 jaren heeft gediend, gaat ver laten. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Loosduinen besloot in de kerk (Dorp) in het vervolg te collecteeren met z.g. doorgeefzakjes. Sinds enkele maanden werd deze methode van collecteeren reeds op de gaanderijen toegepast, en bleek het, dat het collecteeren met door geefzakjes veel vlugger en minder hin derlijk geschiedt dan het collecteeren met den langen hengelstok. A K.N. Stoomb. Mij. 14%13%. A Ned. Scheepv, U. 60%60%. A H.V- Amsterdam 222%222-20%. A Java Cult. Mij, 136132. A N.I. Suiker U. 9090. A Poerworedjo S.O. 6%5%. A Deli Batavia 141140^42. C Deli Mij. 1000 139% A Senebah 150%—147% -50. C Chicago Milw. 6%6%-6%. A Amst. Rubb. C- 101%—102%-03%. A Deli-Bat. Rubb. 48—47%-48%. A Hessa Rubber 4041. A Serbadjadi S.R. 3435%. Prolongatie 1%1%. WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 2 Aug. 8.22% 59.04 9.70% 34.58 47.94 36.90 1.84% 3 Aug. 8.20 59.03 9.70% 34.58 47.92% 36.65 1.79 Voor het examen hoofdakte slaag de te Rotterdam de heer J. Wiegel te Middelburg. Te Utrecht slaagde voor de akte Engelsch M. O- A., de heer J. P. Ver- heule, vroeger onderwijzer aan de Chr. Burgerschool te Middelburg, thans te Amersfoort. Voor het examen Fransch L. O. slaagden te Utrecht de heeren J. H, Enters te Kamperland 9riModlnup.iaka Enters te Kamperland en L. Ge- schiere te Terneuzen; voor het examen Duitsch L. O- slaagde de heer W. J. de Wolf te Middelburg. Bij de door de Vereeniging ter ver edeling van het ambacht te Amsterdam gehouden examens zijn geslaagd voor het diploma meester-timmeren I. G. de Groote te Kloetinge en voor gezel- timmeren E. Wisse te Grijpskerke en F. F. P. Mannaert te Hulst; voor auto- monteeren J, van Willegen te Goes. De heer M. J. den Engelsman Pz. van O u d-V ossemeer, thans onder wijzer aan een U. L. O.-school te Rot terdam, staat als no. 1 op de voordracht voor hoofd der school te Rijsoord. De gemeenteraad van Oudkarspel heeft Donderdag besloten, ongevraagd ontslag te verleenen aan onderwijzeres sen, die in het huwelijk treden. deel zijner waren, o.a. den inhoud van een flesch over de straat tuimelden. HET VREESELIJK AUTO-ONGELUK. Nader wordt nog gemeld, dat in de auto zes lijken werden gevonden, terwijl de zevende persoon waarschijnlijk nog kans heeft gezien onder water uit de auto te komen. Zijn lijk is hedenmorgen opgehaald. Voor het politiebureau verdrong zich den geheelen morgen een groote menig te. Ook zijn verschillende familieleden van de slachtoffers naar Purmerend ge gaan. HET AUTO-ONGEVAL BIJ MOERDIJK. Omtrent het ernstige auto-ongeval dat Donderdagmorgen op den rijks straatweg Moerdijk-Zevenbergsche Hoek ïeeft plaats gehad, waarbij de 26-jarige ïeer van Suylekom uit Raamsdonksche Veer werd gedood, verneemt V.D. na der dat de toestand van de drie andere personen ernstig is. Een hunner, de 25-jarige van Swol, eveneens afkomstig uit Raamsdonksche Veer is er het ergst aan toe. Men vreest voor zijn leven. Het lijk van den heer van S. is naar hel lijkenhuisje te Moerdijk overge bracht en voor sectie in beslag geno men. De overblijfselen van de auto staan onder politiebewaking. Geslaagd voor het examen Hoog Duitsche taal L. O., mej. G. Vroon te Serooskerke. Hr. Ms. Heemskerk, onder bevel van kapitein ter zee C. ter Poorten is Woensdag te IJmuiden aangekomen. Naar het C. B. verneemt zal de St, Crt. van hedenavond een Koninklijk be sluit bevatten, waarbij de oud-minister van justitie mr. J. Donner wordt be noemd tot raadsheer in den Hoogen Raad. Goes. Ondertrouwd: M. A. v. d. Heli jm. 28 j., en D. F- Kempe jd. 25 j.; G. P. A, de Ronde jm. 21 j. en L. F. den Herder jd. 23 j. Getrouwd'. A. A. Roost jm- 27 j. en M. F. Koen jd. 26 j.; A. Nonnekes jm. 23 j. en C. M- Sampon jd. 22 j. Bevallen: H. Dekker geb. Gerretsen z. Schore. Van 131 Juli. Bevallen: C. Meijer, geb. Zuijdweg, z.; A. v. Koeveringe geb. Mieras, z- Overleden: J. N. van Koeveringe z. 1 d.; J. Sinke, man van J. C. Glerum, 72 j. MARKTBERICHT. Middelburg, 3 Augustus, Op de veiling waren 26.000 eieren aange voerd. Kipeieren 4850 kg 1.95; 52 54 kg 2.36; 54—56 kg 2.48; 56—58 kg 2.62; 58—60 kg 2.81—2.93; 60— 62 kg 2.91—3.06; 64—66 kg 3.13; bruine 56—58 kg 2.68; 5860 kg 2.78; 60—62 kg 3.11; 62—64 kg 3,23; 6466 kg 3.25; eendeieren 2.52. VREEMDELINGENVERKEER. Heden is de drukte in onze stad wer kelijk groot te noemen. Niet alleen dat de Breskensche boot 1350 passagiers en 84 auto's overzette, maar ook kwam de mailboot Antwerpen weer aan met een 150-tal passagiers en het aantal van elders- komende bussen en auto's is niet te schatten, maar par keerplaatsen als o.a. de Loskade toon den wel, dat het aantal zeer groot is. Alom heerschte dan ook een gezellig cosmopolitisch „gedoe", waaraan ook zij, die met den goedkoopen trein mede- kwamen, het hunne toe bijdroegen. EEN AANRIJDING. Op den hoek LoskadeStationstraat te Middelburg had heden middag een aanrijding plaats, waarbij een krui deniersjongen kwam te vallen, en een Ongelukken. Donderdagmorgen is op den rijks- straatw. Moerdijk-Zevenbergsche Hoek, bij het maken van een bocht, een per sonenauto over den kop geslagen. De auto kwam terecht in den tuin van de weduwe K. De chauffeur, de 26-jarige B. S., uit Raamsdonksche Veer were dood onder de auto vandaan gehaald. Drie inzittende heeren, bleken toen zij uit de auto waren gehaald, min of meer ernstig gewond te zijn. Zij zijn naar de marechausseekazerne te Moerdijk ver voerd. OPGEPAST. De commissaris van politie te 's-Hertogenbosch waarschuwt nogmaals tegen de practijken van eeni ge sigarenreizigers aldaar, die vooral op het platteland en meestal aan notabelen trachten sigaren te verkoopen, speciaal vestigt de commissaris het oog op het lid van den gemeenteraad van 's-Herto genbosch, genaamd Solfischbergen. De ze sigaren die meestal van slechte kwa liteit zijn, trachten zij kwijt te worden door voor te wenden dat zij uitgezonden zijn ter bestrijding van de werkloosheid van oude Bossche sigarenmakers en waarbij genoemd raadslid het vertrou wen tracht te winnen door vertoonen van de gemeentebegrooting met de hoo ge werkloozenuitkeeringen. Ook hotel- en pensionhouders wordt voorzichtig heid aanbevolen. Zuid Preanger Rubber Mij. De rubberprijs daalde tot een zooda nig laag peil, dat wij, ter beperking van het verlies hetwelk de exploitatie onzer onderneming Agrabinta oplever de, mede met het oog op de 'geldmid delen en tenslote met de bedoeling het voortbestaan der vennootschap moge lijk te maken, het wenschelijk achtten den tap tijdelijk te staken, hetgeen in April geschiedde. De oogstlevering bedroeg daardoor slechts 232.340 halve kg. rubber. Wij maken gewag van de hulp ons door derden verleend bij de financiering onzer exploitatie-uitgaven, toen onze geldschieters aan wie onze bezittingen waren verpand, in het begin van 1933 bezwaren maakten tegen het fournee ren van verdere meer of mindere be langrijke bedragen en zonder dat voor deze hulp eenigerlei zekerheid kon wor den gegeven. Op een door ons gericht verzoek aan het Nederlandsch-Indische gouverne ment tot teruggave van, volgens onze meening, te veel betaalde Ivennoot- schapsbelasting, werd helaas grooten- deels afwijzend beschikt. Het bedrag, waarmede wij dientengevolge deze re kening hebben moeten belasten beloopt 60-897 en wij stellen voor het totaal verlies ad 118.122 (80,536), waarin aan rente 11.209 is begrepen, met het nadeelig saldo van het vorig jaar over te brengen op nieuwe rekening. Geoogst werden 232.340 halve kg rubber, waarvan 179.600 halve kg eer ste kwaliteit. De gemiddelde netto-verkoopprijs van deze rubber bedroeg 5.5 (207) cent per halve kg. - Amerika - Markt Industrie Suiker - Philips Rubber Koninkl. Obl.markt- Tabak (Wettig gedeponeerd.) 1. Afzenders onbekend stuk in de prullen mand. 2. Briefwisseling wordt over ingezon den stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet terug gezonden. 4. Maakt het kort A.s. Zaterdag zal de nog jonge zwemvereeniging de Oosterschelde te Ierseke op haar terreinen in den Ouden Hoek haar eerste wedstrijden houden. BUSDIENST MIDDELBURG—DOMBURG. Dezen zomer ben ik bijna iederen dag medereiziger van de bus Middel burgDomburg. De laatste week moest ik me, ondanks retourbiljet met een nauwe staanplaats tevreden stellen. Waar deze eenige busdienst zoo onvol doende zijn reizigers kan bedienen, lijkt het mij niet overbodig: le den reizigers aan te raden geen retours, doch 10- rittenkaarten te nemen en dan 2e. de taxi's, om zich naast dezen onvoldoen den busdienst te posteeren, daar èn de reizigers èn de taxi's ermee geholpen zullen zijn. Bovendien is merkwaardig dat, terwijl elders een bus met teveel reizigers bekeurd wordt, hier zulks door de politie onopgemerkt blijft. Badgast. [Het inleggen van materieel geschiedt op grond van de te verwachten toeloop vaji reizigers. Zulk een ver wachting kan falen. Bij een tram kan men dan naar believen meer wagens aankoppelen bij een bus gaat dat niet. Naar ons van bevoegde zijde verze kerd werd; is het politietoezicht op den Noordweg vrij streng; er zijn reeds en kele bekeuringen wegens teveel per sonen in een autobus gevallen! Red.] Ook geen welkom vreemdeling. In verscheidene Spaansche havens weigeren de havenarbeiders Duitsche schepen te lossen, die de Hakenkruis- vlag voeren, Te Aviles, nabij Gijon, en te San Juan de Nieva moest de hulp van de autoriteiten worden ingeroepen om het conflict bij te leggen. In laatst genoemde haven wilde de bemanning van het Duitsche schip zelf beginnen te lossen, doch zij voerde dit voornemen niet uit, toen de havenarbeiders een dreigende houding aannamen. Het zal mogelijk een wat onvriendelijke nota wisseling geven, en verzoeken om op helderingen tusschen beide regeeringen. De Spanjaarden worden nu eenmaal niet graag herinnerd aan Primo de Rivièra-perioden. Engelsche leden der wetgevende ver gadering in Z.W.-Afrika te Windhoek hadden voorgesteld, dat de regeering 'n wetsontwerp zou indienen tot verbod van het dragen van uniformen en het beschermen van bepaalde groepen der bevolking tegen het ageeren der nazi's, en geweigerd hun voorstel terug te ne men, nadat uit Berlijn aan de Duitsche agitators instructies waren gezonden om zich rustig te houden. Na aanbieding van een nota, waarin geprotesteerd wordt tegen de hou ding en de handelingen der Engel- schen verlieten de Duitsche leden daar op de zaal. De Wetgevende Vergadering zette haar werkzaamheden voort, ter wijl slechts tien leden aanwezig waren. Von Schleicher exit De man, naar wien Duitschland in de tijden vlak na Bruning uitslag aljs de „sterke" generaal, Von Schleicher, en die spoedig bleek niet the right man in that right place te zijn, is uit de poli tiek gegaan. Geruchten over gevangen houding en bewaking zijn niet juist. Hij leeft het leven eens gerusten politicus in ruste op een Neubabelsberger villa, onder den rook van Berlijn. Straffen. De Pruisische premier Goering heeft het hem door den minister van justitie Heill voorgestelde Pruisische recht van executie en genade zijn toestemming gegeven. Met het oog op de be- teekenis en het belang hiervan wordt dit recht als wet afgekondigd. De nieuwe wet bestaat uit 74 paragra fen. Een reeks van organisaties, die nutteloos zijn gebleken en overbodig, wordt opgeheven om hyperorganisatie tegen te gaan. In de toekomst zal in Pruisen de dood straf worden voltrokken door middel van den bijl voor zoover niet een ande re wijze zal worden vastgesteld, gelijk o.a. ophangen of fusilleeren. De in en kele plaatsen gebruikte guillotine wordt afgeschaft. Bij het ten uitvoer leggen van vrij heidsstraffen zal gebroken worden met de tot dusverre gebruikelijke humani- teitsprincipes. Er zal weer een merk baar onderscheid worden ingesteld tus schen tuchthuis- en gevangenisstraffen. Bij gevangenisstraffen wordt onder scheid gemaakt tusschen hen, die vpor de eerste maal gestraft zijn en recidi visten. Voor jeugdige personen zijn bij zondere paedagogische maatregelen in gesteld, die een hecht inprenten van de noodzakelijkheid van tucht en orde beoogen. Gunstbewijzen tijdens den straftijd zullen tot de hooge uitzonderingen be- hooren. Genotmiddelen mogen als gunstbewijzen niet meer worden toe gestaan. o BELGIE. Vervlaamschte leergangen. De Brusselsche „Standaard" verneemt naar t Handelsblad uit Brussel meldt, uit de beste bron, dat in October meer dan 50 leergangen aan de Leuvensche hooge- school vervlaamscht worden. Daartoe zal een 12-tal nieuwe professoren wor den benoemd. De lijst van deze leergan gen en benoemingen kan nog niet gepu bliceerd worden, omdat er nog onder handelingen met de betrokken perso nen plaats hebben- Het blad kan echter reeds thans als officieel zeker de ope ning aankondigen van de Vlaamsche

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2