NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1933 J rtUWUOl J. «JO I7JJ, De Nederlandsche Rondvlucht tot vast jaarlijksch vlieg-evenement verklaard. HET STERKAMP OMMEN. 25/26 AUGUSTUS 25 Augustus: Waalhaven-Twente 541 K.M. 26 Augustus: Twente-Waalhaven 472 k m. Totaal 1013 K.M. rar'.Hölfl C,£,1V01£> CLÜi;. 1/oe JAAKOA.ili. pg*--S^-l3>s:li>-a!! laat is het slachtoffer in bewusteloozen toestand naar de Emmakliniek ver» voerd. Branden, -Maandagnacht, aldus het „Vad." is brand ontstaan in. de lunchroom van den heer H. te Balk. Een zoon, die alleen thuis was, had het theelichtje la ten branden voor zijn broer, die later thuis zou komen. Toen de jongen, die boven sliep, den brand bemerkte, stond het huis beneden reeds in lichte laaie. H&ór een paar lakens aan elka.ar te knoopen, kon hij zich uit het raam la ten zakken. Het perceel is geheel uit gebrand, BIJ INBRAAK 1400 GESTOLEN I EN SIERADEN- In een perceel aan| den Parkweg te Voorburg, bewoond door de familie T., is Zondagavond, tij dens afwezigheid van de bewoners in-1 gebroken. De inbraak werd ontdekt toen de familie omstreeks half twaafl thuis kwam. Uit een onderzoek is gebleken, dat een bedrag van 1400 is ontvreemd! benevens een aantal sieraden die een belangrijke waarde vertegenwoordigen. De inbrekers hadden zich toegang totl de woning verschaft door het uitsnij den van een keukenruit. Ze hadden 't| geheele huis overhoop gehaald. Bovendien is Zondagnacht ingebro ken in t' perceel aan de Effathalaan te V oorburg bewoond door mevr. de wed. M. Bij deze inbraak zijn de inbre kers op dezelfde wijze in huis gekomen. Aangezien de bewoonster in het buiten land vertoeft, kon niet worden vastge- steld, wat ontvreemd is. ROEIBOOTJE DOOR PLEZIERBOOT OVERVAREN. Zondagmidag wilden twee mannen per roeibootje de Ring vaart van den Haarlemmermeerpolder oversteken. Het bootje kwam echter in aanraking met een plezierboot, sloeg om en verdween met een der inzittenden den 36-jarigen J. G. uit Haarlemmer meer in de diepte. De andere inzittende kon door hef personeel van de pleizier- boot worden gered. TOURINGCAR VAN DEN DIJK GE VLOGEN. Op den beruchten Haas- trechtschen dijk is Dinsdag een touring car met een gezelschap van ruim twin tig personen bij het passeeren van een vrachtauto te ver moeten uitwijken, met het gevolg, dat de wagen van den dijk sloeg. Omgekeerd bleef hij beneden tegen een paal van b.et, -ïkecViTSth licht Hevig ontsteld werkten dfe pas sagiers zich uit den wagen. Het bleek, dat slechts een hunner een lichte ver wonding had opgeloopen, de overigen waren vrijwel ongedeerd, met enkele schrammen vrijgekomen. BRANDKAST GESTOLEN. Te Langenboom zijn inbrekers binnen gedrongen in de woning van den winke lier van G. Uit een vertrek naast de slaapkamer van den bewoner hebben zij de brandkast meegenomen. In den loop van den morgen is deze in een bosch na bij de woning teruggevonden. Zij was toen echter opengescheurd en de in houd, een bedrag van 900, was eruit verdwenen. Uit den winkel hebben de inbrekers nog sigaren, sigaretten en cho colade meegenomen. AUTOMOBILIST LEVEND VER BRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag, reden op den weg Blanken- bergheBrugge twee in Brugge wonen de Nederlanders in de auto van hun pa troon, den radio-handelaar C. te Brugge. Bij Zuyenkerke botste de wag.en tegen een stilstaande vrachtauto met het ge volg, dat hij omsloeg, naast den weg terechtkwam en daar in brand raakte. Reddingspogingen van voorbijgangers achten niet baten, zoodat de 22-jarige J. W, in de vlammen omkwam. De 41- jarige J, V. wjst zjch uit de auto te be vrijden en liep slechts lichte verwondin gen op. DOODGEDRUKT. De 22-jarige J. van S. uit Monster was met een vrachtauto meegereden naar Hamburg, tea einde daar groenten naar de markt te brengen. Nabij Hamburg is de auto in volle vaart tegen een boom gereden, waarbij Van S. met zijn hoofd tusschen de ca bine van de auto en den boom be kneld geraakte. De jongeman werd zwaar verwond ?n is eenige uren nadien overleden. STATIONSINBRAAK. In den nacht van Zondag op Maandag is in het station te Barneveld ingebroken. Er was reeds een gat in de brandkast geboord, doch toen is (zijn de dief (die ven) blijkbaar gestoord. Er wordt niets vermist. AUTO OP ONBEWAAKTEN OVER WEG VERNIELD. Op een onbewaak- ten overweg te Tweeloo bij M e-p p e 1 is Maandag een auto, bestuurd door den heer B. uit Assen, door een motortrein gegrepen. Het achterste gedeelte van den wagen werd vrijwel geheel vernield, de bestuurder evenwel bleef onge deerd. KIND GESCALPEERD. - Toen het 9-jarig dochtertje van den landbouwer M. in Ide buurtschap Rekken, onder E i b e r g e n, bij het spelen te dicht bij de in werking zijnde electrische haksel machine kwam, werden haar lange ha ren door een draaiende as gegrepen, waarbij het kind tenslotte met den schedel tegen deze as werd getrokken. Eenmaal sloeg het kind met de bewe ging van de as mee rond toen het noodlottige gebeurde. De ruk aan de haren was te sterk, zoodat van het voor hoofd tot in den nek het haar van het hoofd werd gescheurd tegelijk met de huid waarin de haren waren geworteld. De toestand van het slachtoffer is zeer bedenkelijk. Een vlucht van 1013 km met een luchtkaravaan van twee dozijn „kisten en kistjes" De eerste aanduiding, dat er toch waarlijk op Walcheren ook groote be langstelling voor de vliegerij bestaat, was het enorme bezoek aan 't vliegveld (enop den fraaien amphitheater- Kanaaldijk!) verleden jaar bij de Ne derlandsche Rondvlucht. Men zal zich afvragen, of ook dit jaar dit fleurige schouwspel weer te zien zal zijn. Inderdaad: dit èn volgen de jaren! Dat vernamen wij op een persconfe rentie, dezer dagen in Den Haag gehou den. De Commissie voor Luchttoerisme van de Koninklijke Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtvaart heeft in 1932, met medewerking van de KLM,, de Rotterdamsche Aero Club. de Nationale Luchtvaartschool en de Algemeene Ne derlandsche Vereeniging voor Vreemde lingenverkeer, op 29 en 30 April van dat jaar de Nederlandsche Rondvlucht 1932 georganiseerd. Fraai weder begunstigde de uitvoe ring van den tocht, de deelnemers en de passagiers aan boord van de vliegtui gen der K.L.M. waren opgetogen, de op de tusschenlandingsplaatsen georgani seerde fotowedstrijd oogstte veel bijval en ofschoon de waarnemingswedstrijd tot het bepalen van de vlieghoogte der deelnemende vliegtuigen bij het passee ren van bepaalde punten, waarvoor tal van Vereenigingen voor Vreemdelingen verkeer een uitgebreide organisatie in Aan den weg van Ommen naar Den Ham, niet ver verwijderd van het kas teel Eerde, begint, aan de linkerzijde van dien weg, een grintpad. Er staan daar verschillende bordjes met Engel-i sche opschriften, die alle wijzen naar een witte poort. Dat is de groote ingang van het Sterkamp Ommen. De naam van dit kamp ;s over <£e geheele wereld be-j kend; de begrippen daaraan verbonden, zijn echter niet allen even duidelijk, u i Een stukje geschiedenis. tv1?? 's ontstaan uit de organi satie „De Orde van de Ster uit het Oos-j ten welke orde reeds in 1911 werd! opgericht. Het was de theosofe mevr. A. Besant, die in den jongen Hindoe Krishnamurti een nieuwen wereldlee raar zag, n tweeden Boeddha of Chris tus, althans een nieuwen Wijze, die op de wereld was gekomen om haar van alle menschelijk leed te bevrijden De nieuwe Orde, door haar gesticht,' zou het middel, het lichaam zijn, dat de leeringen van den jongen man, toen nog een kind, aan de wereld door zou geven. Zijn eerste geschrift, „Aan des Meesters voeten", hetgeen hij, naar het heette, op zeer jeugdigen leeftijd, ge ïnspireerd door zijn Meester, geschreven had, maakte zeer veel opgang. In een- eenvoudige taal werd daarin uiteenge zttuwscH-m het leven geroepen hadden, eenige te leurstelling veroorzaakte, werd het hoofddoel van de onderneming: Her nieuwde propaganda voor het lucht toerisme in Nederland, ten volle bereikt. Geen wonder dus, dat de Commissie voor Luchttoerisme zich gesterkt voelde in haar meening, met het instellen van de Nederlandsche Rondvlucht een nieuw doeltreffend propagandamiddel gevonden te hebben- De Rondvlucht 5'.>33 werd dan ook terstond op stapel gezet! ïntusschen heeft ook Je A.N.W.B. zijn zorgen voor alle takken van toerisme, door de stichting van een eigen Com missie voor Luchttoerisme, tot lucht vaart uitgestrekt en zich aaijvslelen cij de in den aanhet genoemde organi- srlies. Doordat zich hierme ie alle krachten op luchtvaartgebied om de Rondvlucht gegroepeerd hebben en uit hoofde van haar werkingssfeer en stre ven elkaar aanvullen, kan het voortbe staan van de Nederlandsche Rondvlucht als jaarlijks terugkeerende aviatische gebeurtenis verzekerd geacht worden^ Met bijzondere waardeering zij nog vermeld dat, dank zij de goedkeuring van den Minister van Defensie, dit jaar ook op militaire deelneming te rekenen valt. waardoor alle elementen van de Nederlandsche luchtvaart in de Rond vlucht vereenigd zullen zijn. Voor 1933 zijn als datums voor de tweedaagsche Rondvlucht, Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Augustus gekozen. Ten op zichte van verleden jaar is de uitvoering in dien zin gewijzigd, dat op het einde van den eersten dag de deelnemers niet zet wat in de eerste plaats noodig was om op het pad der volmaking te ko men, namelijk: beheersching van het denkvermogen, beheersching van de handeling, verdraagzaamheid, blijmoe digheid, concentratie en vertrouwen. Steeds grooter werden de verwach tingen die men van hem ging koesteren. En toen hij in 1926 voor het eerst in het openbaar optrad, had hij weldra een groote schare aanhangers, over heel de wereld verspreid. Zijn aanhangers(sters) werden zijn aanbidders; men bewierook te hem, verklaarde hem tot onfeilbare, tot heilige. Voor velen werd Krishna murti een nieuwe God en zijn leer een nieuwe godsdienst. Aan de liberaal-ka tholieke kerk werd nieuw leven inge blazen, en hij werd verheven tot heer dier kerk. Maar in het Sterkamp van 1929, onder het gehoor van ruim 2500 aanhangers uit alle deelen der wereld, schudde hij de aanbidders van zich af. Hij wilde, kort gezegd, geen nieuwe leer, maar nieuw of vernieuwend leven ge ven; hij wilde geen nieuwe kerk stich ten, de menschen niet in nieuwe gees telijke boeien slaan, terwijl ze nog niet eens de oude van zich hadden afge worpen. Hij wilde der wereld juist ge geven geestelijke vrijheid. Of géven niet eens. Hij wilde er alleen maar sterk den nadruk op leggen, dat de mensch niet geestelijk kan worden vrijgemaakt door Ce« ^nc*er' doch dat hij uitsluitend zich zelf kan bevrijden. En hij leerde, dat op Schiphol en Waalhaven zullen terug- keeren, doch in Twente overnachten. De route is als volgt samengesteld: 25 Augustus: Vliegveld Waalhaven Rotterdam Delft 's-Gravenhage Schevenin- gen Noordwijk Zandvoort Haar lem Vliegveld Schiphol (1ste landing) Amsterdam Zaanstreek Hoorn Medemblik Wieringenvliegveld De Kooy (2e landing) Den Helder Texel Vlieland Terschelling Ameland Dokkum Groningen Eelde (3de landing) Assen Meppel Zwolle Deventer vliegveld Twente (4de landing en einde van het eerste dagparcours.) 26 Augustus: Vliegveld Twente-Zutphen-Arnhem- Nijmegen-Venlo-Helmt>nd-Einhoven (5de landing) 's Hertogenbosch-Breda-Ber- gen op Zoom-Zeeuwsch-Vlaanderen- vliegveld Vlissingen (6de landing)-Mid- delburg-Haamstede (7de landing)-Waal- haven (8ste landing)-Schiphol (9de lan ding en einde van het tweede dagpar cours). De tijden van aankom, st en vertrek zijn voor Vlissingen Zater dag 26 Aug. 13-15 en 15-30; Haamstede 16-00 en 17-00. Den eersten dag wordt 541 km, den tweeden 472 km gevlogen. Het geheele parcours van de rondvlucht is dus 1013 km lang. Wederom zullen enkele wedstrijden aan de rondvlucht verbonden worden. Gezien het succes van den fotowedstrijd van verleden jaar, zal deze ook ditmaal op de landingsterreinen gehouden wor den. Voorts zal voor deelnemende vlie zooals de plant slechts in het volle licht van den dag naar den aard gedijen kan, zoo de mensch slechts in absolute gees telijke vrijheid tot zelfverwerkelijking kan komen. Het was een moeilijke opgave voor zijn aanhangers; voor zijn adorateurs was het zelfs een bittere ontgoocheling. Want hadden zij in Krishnamurti niet juist gezien en in hem geloofd als in iemand, die voor hun zonden aan het kruis zou kunnen sterven, nadat hij hen eerst een nieuw, en dan nog wel zoo'n heerlijk-mysterieus Oostersch dogma geschonken had? Christus was voor hen niet genoeg, zij hadden behoefte aan 't offer van een nieuwen martelaar. Het scheen een oogenblik zoo heerlijk, dat hij zich dat martelaarschap zou laten opdringen. Zelfs was men reeds overge gaan tot het verkiezen van zijn disci pelen. Doch ziet. Daar stond nu plotse ling voor hen een jonge levenskunste naar, met heelemaal geen martelaars neigingen; iemand die zeide, dat wie wat van het leven verlangt, dat zelf dint te verwerven; en dat iemand die het opperste geluk wilde deelachtig worden, niet mocht verwachten dat hij hen dat schenken zou. Hij kon hen hoog stens den weg wijzen die hij zelf ging. Niet met een ander als middelaar, maar door zelf steeds dieper in zichzelf ie graven tot aan de geestelijke pit, de goddelijke kern, was de opperste zalig heid bereikbaar. Hij stond daar voor zijn volgelingen opeens, niet als een weeke halfgod, van wien men allerlei onstoffelijke gunsten af kon smeeken, ook niet als een ego ist want hij wees immers den weg, ook aan anderen maar als een indi vidualist pur sang. In een van zijn gedichten zegt hij kenschetsend: Ik ben niet in den wierook die opstijgt van hooge altaren, noch in den praal van ceremoniën. Ik ben niet in het gesneden beeld, noch in het schoone lied eener melodieuse stem. Ik ben niet gebonden door theoriën, noch bedorven door dogma's. Ik ben niet gebonden door religie, noch ben ik in vrome kwellingen der priesters. Ik ben niet verstrikt in philosophie, Ik ben noch hoog noch laag, Ik ben de aanbidder en de aange bedene, Ik ben vrij. Mijn lied is de zang der rivier, roepende naar den vrijen oceaan.. Voortgaan, voortgaan Ik ben het Leven. Krishnamurti ging nog verdek Hij gevoelde dat de kampen dreigden te worden tot pelgrimsoorden voor ge- exalteerden, voor lieden die met zich zelf en hun zieltje geen raad meer we ten; die een muur zochten waartegen zij hun slappe leven in een soort gevoel gers wederom een belangwekkende wedstrijd georganiseerd worden. Op verschillende plaatsen zullen op de route witte kruizen worden uitgelegd. Aan de bemanningen, die de plaats van de waargenomen kruizen het meest nauwkeurig op hun kaarten hebben in- geschetst vallen de prijzen te beurt. Als derde wedstrijd zal het uitwerpen uit een der vliegtuigen van kleine pa pieren parachutes met genummerde kaarten boven Hoorn, Medemblik, Den Burg, Dokkum, Zutphen, Breda, Bergen op Zoom en Axel georganiseerd worden. De vinders van de drie laa'gste nummers krijgen een prijs. Ten einde deelneming aan den tocht ook aan belangstellenden mogelijk te maken neemt de K.L.M. er aan deel met 4 vliegtuigen, plaats biedende aan onge veer 40 passagiers. Ten opzichte van verleden jaar zijn de passageprijzen aan merkelijk verlaagd, terwijl de K.L.M. bovendien de koffiemaaltijden te Eelde en te Vlissingen, en aan deelnemers aan de geheele tweedaagsche rondvlucht, ook het logies in Twente aanbiedt. Voor inlichtingen en boekingen wordt verwezen naar de kantoren der K.L.M. te Amsterdam, Rotterdam en 's Graven- hage of naar hare agentschappen en de reisbureaux. Tot goed begrip van hen, die zich als passagier zouden willen op geven, diene, dat, voor zoover mogelijk ook voor de tusschengelegen trajecten geboekt kan worden. De organisatoren hopen dit jaar een „luchtkaravaan" van 24 vliegtuigen te kunnen uitbrengen en daarmede hier te lande nieuwe belangstelling voor het luchttoerisme op te wekken. van opperste verrukking en in een glans van zaligheid want als „Krish- naji" niet van hun Meester! konden aanleunen. En zij hadden er graag een deel van hun aardsche schatten voor over, als ze dit hemelsche maar moch ten verwerven. Doch Krishnamurti verhief zich van den purperen zetel die men onder hem geschoven had en zeide: ik wil vrij zijn; gij moet eveneens vrij zijn. En in zijn behoefte aan zelfstandigheid gaf hij de hem geschonken stichting Eerde terug, ontbond hij de Orde van de Ster en be paalde, dat er in eenige jaren geen kamp meer zou zijn. Het was, we zeiden het reeds eerder, voor Velen 'een diepe o/ntgooche/ling. Maar toch werd zijn daad beschouwd als een gebeurtenis van de eerste orde, die zelfs bij niet-aanhangers en tegen standers eerbied wekte, waarmede hij de sympathie won van de besten; ook van hen, waarop de duizenden leden van de Ster in hun zelfgenoegzaamheid reeds als minderwaardigen begonnen neer te zien. De Orde werd dus ontbonden; velen vielen af en vielen weer terug in hun vroegeren dommel of gaven zich weer over aan hun andere hobby's. v. d. H. (Wordt vervolgd.) Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5