GOESCHECOUQANT^ VERKADE ZEELAND. BINNENLAND. Drie Mevrouw WEER EN WIND. twee bladen. woensdag 2 augustus 1933. eerste blad. 176e JAARGANG. BESCHUIT MIDDELBURG. NUMMER 180. X0vïncint# ELBUBG HE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Weflk-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. P- w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. B(j contr. voor beide veel lager; tar. op aanvt. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. ir*e( „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou> rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent KONINGIN EMMA. Bi) haar 75sten verjaardag. Nu al weer ruim vijf jaar geleden, bij haar gouden feest als Nederlandsche ■onder de Nederlanders mochten we het uitspreken, zoo kalm-weg constatee- rend, zonder de minste vleierij, zonder een letter gelegenheidsphrase. Maar ,als waar feit: Tusschen Haar en het Nederlandsche volk is nooit een wanklank geweest. Voor Haar heeft ons volk den groot sten eerbied. m Nu, bij een nieuwe gedenking en her denking, bij wat wij Zeeuwen noemen, «en kroonjaar, zij dit nogmaals gezegd. Ook weer simpel gezegd, als iets, wat we eigenlijk allen heel goed weten, heel goed voelen, vooral: deze vrouw, Duit- sche van geboorte, Nederlandsche rech tens ruim 7 lustra, Nederlandsche ge groeid in denken en opvatting, is popu lair, is bemind. In den besten, want diepsten zin. Bemind: al die eigenschap pen, voor de draagster van hoog gezag of hoogen titel, zoo gaarne gewenscht, eigenlijk verwacht, zijn bij onze Konin gin-Moeder niét illusie, niet epitheta ornantia bij gelegenheden als deze nog eens van den journalistieken stal ge haald. Doch wie ooit hetzij op audiën tie, bij officieele of incognito-oezoeken, tijdens verblijven met Haar in contact is geweest, weet 't: Koningin Emina verwierf liefde, omdat zij zelve liefde gaf met eenvoud van ziel, met vriende lijkheid van gemoed, met liefdadigheids- zin, na de regentessejaren vooral, als hoogste plicht. Plicht, die zij vervulde, niet als passend bij Hare positie, niet als „verplichting", doch uit menschelijk meeleven, uit begrip van de schoone taak zichzelve opgelegd als moeder der regeerende Koningin. Plicht" dus, voortvloeiend uit wil-om- te-doen, uit waarachtige belangstelling, waarlijk geïnteresseerd zijn, oprecht meeleven, meelijden soms. En dat:deze waarheid, deze oprecht heid, dit zich geven, omdat de mensch aelve in Haar 't zoo gebiedt, dit is de ware reden ook, dat tusschen Haar en het Nederlandsche volk nooit een wan klank was, en nooit een zal komen. Want het Nederlandsche volk, waar- heidslievend in geaardheid, voelt snel, ziet scherp het onderscheid tusschen den schoonen schijn en het goede wezen. Daarom is de waardeering niet alleen negatief, niet alleen „geen wanklank". Sympathie was en bleef spoedig, eerbied werd liefde. Daarom is 't heden een feestdag voor Nederland, meer dan op andere jaar- Hagen. Daarom scharen allen zich achter de wensch: Onze Koningin-Moeder zij nog vele jaren één der onzen! DE VERJAARDAG VAN KONINGIN EMMA. Op de gebruikelijke wijze heeft heden de Residentie den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder gevierd. In het Voorhout was de bekende vlagversiering aangebracht en van alle openbare-, rijks-, provincie- en ge meentegebouwen wapperde de Neder landsche driekleur. Ook van particu liere zijde, vooral in de binnenstad werd druk gevlagd, terwijl eveneens van de verschillende Gezantschaps gebouwen de nationale dundoeken wa ren uitgestoken. De beugels va,n de tramwagens waren gepavoiseerd. Op de in de paleizen liggende felici- tatieregisters werd druk geteekend. Het Haagsche Comité voor volksfeesten had voor dezen dag verschillende feestelijk heden georganiseerd. GENUA EXPRESS. De sno; drein met passagiers en -11"8 b11' ^uiting rijdt op het mail schip „Marnix van St. Aldegonde, zal Woensdag 10 h 20 van Genua vertrek ken en tengevolge der zware bezetting te Bazel in twee gedeelten worden ge splist die resp. via Nijmegen en Zevenaar zullen rijden. Aank. Donderdag 7 h 45 te Nijmegen; Zevenaar 8 h 2. Beide trei nen komen te Arnhem samen (aankomst resp. te 8 h 54 en 9 h 57), en worden daarna met een tusschenruimte van en kele minuten via Utrecht (aank. 9 h 46) doorgevoerd. De passagiers met bestem ming Amsterdam zullen aldaar aanko men om 10 h 19 W.P. en 10 h 33 C. S., dan wel een weinig later met een extra trein. Aankomst te Rotterdam Maas 11 h 10. LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. Gelukwensch aan de Koningin- Moeder. Het Hoofdbestuur van de Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" heeft heden het volgende telegram aan H.M. de Koningin-Moeder gezonden: „Het Hoofdbestuur van de Liberale Staats partij „De Vrijheidsbond" betuigt U ter gelegenheid van Uw 75sten verjaardag uit naam van de geheele Liberale partij, haar onwankelbare trouw en aanhanke lijkheid, dankbaar herdenkend de groote liefde door U voor ons geheele volk gekoesterd en U innig toewenschend dat U nog lang en gelukkig temidden van ons volk moogt leven." RETORSIE-BEVOEGDHEDEN VOOR ONBEPAALDEN TIJD. Geen aanduiding tijdstip van intrekken, In haar memorie van antwoord op het V. V. der Eerste Kamer over het ont werp tot verleening van enkele retorsie bevoegdheden zegt de regeering: De ministers achten het zeker niet verantwoord, thans de verklaring af te leggen, dat zij een voorstel tot intrek king der wet zullen doen, zoodra een betere economische toestand mocht zijn ingetreden. Zij achten het tevens inop- portuum thans een zoodanige verklaring af ïe leggen, te meer nog, waar zij over tuigd zijn, dat de abnormale omstandig heden, waaronder wij leven, nog gerui- men tijd zullen aanhouden. GEEN WELKOM VREEMDELING VOOR ÏRQTSKY. De onafhankelijk socialistische partij die in Augustus te Scesterberg een va- cantiescholingsweek organiseert, had den voormaligen Russischen volkscom missaris Trotsky bereid gevonden, tij dens zijn verblijf in Frankrijk een kort bezoek aan Nederland te brengen,, tot het houden van eenige voordrachten tijdens genoemde vacantieweek. Naar aanleiding van de daartoe aan gevraagde verblijfsvergunning heeft het bestuur der O.S.P, thans van den mi nister van justitie bericht ontvangen, dat de regeering geen toestemming zal verleenen voor het oponthoud van Trotsky in Nederland. HET STRAPERLO-SPEL. Vanwege het ministerie van binnen- Iandsche zaken is d.d. 1 Augustus het volgend schrijven aan de burgemeesters gericht: „Het is U bekend, dat het zgn. Stra- perlo-spel, met name in onze badplaat sen, in toenemende mate wordt beoe fend. Het heet dat dit spel niet zou val len onder de verbodsbepalingen van de wet en dus, mits met vergunning van den burgemeester, zou mogen worden beoefend en geëxploiteerd. Vooropstellende dat nog geenszins vaststaat, dat het karakter van behen digheidsspel eens en vooral zou moeten worden aanvaard een onderzoek ter plaatse is nog gaande moge ik er op wijzen, dat de regeering geenszins met instemming het toenemen van het aantal gelegenheden tot beoefening daarvan aanziet. Zij acht het haar plicht te wij zen op de groote moreele gevaren, ver bonden aan het aanwakkeren van de speelzucht onder het publiek, waarbij vooral Het gevaar voor de jeugd niet mag worden over het hoofd gezien. Hel zou haar dan ook aangenaam zijn, in dien door U ernstig wordt nagegaan of het houden van deze speelbanken zich wel verdraagt met hetgeen ten deze in ons land als maatstaf wordt genomen en wordt overwogen of de plaatselijke overheid mag bijdragen ter bevorde ring van een moreel afkeurenswaardig verschijnsel. Bij Kon. besluit is aan mr. F. H. Carbentus Gerritsen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Augustus 1933, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te 's-G ravenhage. Wij moeten niet alleen boekhouden zooals gewoonlijk van onvervulde hoop maar ook van onvervulde vreeze. Het zomerkamp van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie is in de week van 23 tot en met 30 Juli gehouden op de terreinen van het kam- peercentrum Saxenheim bij Nunspeet. Mede dank zij het prachtige warme weer. mag dit kamp uitstekend geslaagd heeten. Een flink aantal kampeerders was aanwezig en de stemming was heel goed. De vergadering van gedelegeerden der federatie Amsterdam der S. D. A. P. heeft thans met overgroote meerder heid het advies van het federatiebestuur en van de raadsfractie aanvaard, zoodat de drie sociaal-democratische wethou ders zullen aftreden. Die drie belangrijke eigenschap pen bij elkaarbrosheid, voed zaamheid en licht-verteerbaarheid - die vindt U toch maar alléén bij tmmm (Ingez. Med.) Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben benoemd tot schatter voor de aan te koopen gronden voor de verbe tering van het Oostelijk gedeelte weg Phlippine-Driekwart en voor die voor de verbetering van het gdeelte (Vest) Philppine-Driekwart den heer C. H. M. Plasschaert te St. Janssteen. BEVRACHTINGSCOMMISSIE VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN EN DE ZEEUWSCHE EILANDEN TE TERNEUZEN. Zooals we gisteren meldden is inge volge de wet van 5 Mei 1933 een Kon. besluit uitgevaardigd, waarbij aan de Kamers van Koophandel is opgedragen het benoemen van Bevrachtingscom missies. De Kamer voor Zeeuwsch-Vlaande- rem te Ter Neuzen en die voor de Zeeuwsche Eilanden te Middelburg kre gen daarbij opdracht tot het benoemen eener commissie voor het bevrachtings district gevormd door hun gebied, dat geheel Zeeland omvat, met uitzondering van de eilanden Tholen en St. Philips- land, die bij West-Brabant zijn inge deeld. Gevolg gevende aan die opdracht, werden door voornoemde Kamers be noemd tot leden de heeren: P. A. Nee- teson te Sas van Gent; G. F. P. van der Peijl en A- C. L. Weijnen te Ter Ter- neuzen; L. A. Stof koper te Middelburg; F. V. de Groof te Hansweert; P. A. van Bouchaute en A. de Bruijn beiden te Ter Neuzen. In dezelfde volgorde werden tot plaatsvervanger der benoemde leden benoemd de heeren F. J. van der Heij den te Sas van Gent; D- de Jong en C. L. de Smidt, beiden te Terneuzen; J. Vermeulen (P 117) te Middeblurg; T. van Heel te Goes, C. L. Hamelink Lz tte Ter Neuzen en F. Klaaijsen te Bres- kens. Door de Kamers is tot voorzitter der commissie benoemd de heer G. F. P. van der Peijl. Installatie. In eene j.l. Maandag gehouden bijeen komst zijn de leden der Bevrachtings commissie door den voorzitter der Ka mer te Ter Neuzen, den heer J. A. van Rompu, geïnstalleerd met de volgende toespraak: Mijne Heeren, Zooals u uit de u geworden voorloo- pige benoemingsbesluiten zal gebleken zijn, hebben de betrokken Kamers, op uitnoodiging van hooger hand, zich reeds vooraf van de taak gekweten, die hen thans officieel bij Koninklijk besluit is opgelegd. Het is met de invoering dezer wet wel vreemd gegaan. Wij allen zijn over tuigd, dat de scheepvaart, evenals vele andere bedrijven, zeer noodlijdend is, en dat er zeker alle aanleiding is om aan dat bedrijf en degenen die het be oefenen ondersteuning te verleenen- Nu zijn in hun groote meerderheid de Kamers van Koophandel en Fabrieken het niet eens met de Regeering in de manier waarop die steun behoort te worden verleend. Onze Kamer had daar voor gaarne andere, meer doeltreffen de, maatregelen zien genomen. De Regeering wenschte op die wen ken niet in te gaan; zij had voor dit bedrijf niet enkele millioenen voor rechtstreekschen steun beschikbaar en hield aan haar voornemen vast. En of schoon wij van oordeel zijn, dat dit middel niet de redding zal brengen die de scheepvaart noodig heeft, de wet is er thans en behoort te worden uitge voerd. Nu we er voor staan, hopen wij er het beste van. Niettemin zal de uitvoering voor hen, die daartoe geroepen zijn, een zware taak beteekenen, De bevrachtingscommissies toch zul len rekening hebben te houden met ver schillende, dikwijls geheel tegenover el kaar staande belangen, om die tenslot te op te lossen in het algemeen belang. Ik voorzie niet. dat voor de leden der commissies in deze een dankbare taak is weggelegd, daar het hen wel niet zal kunnen gelukken alle partijen te bevre digen. Aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken was de taak opgelegd. Be vrachtingscommissies te vormen. Met de Kamer te Middelburg waren wij van meening, dat het in het belang van han del en scheepvaart zou zijn, indien het gebied der Bevraehtingscommissie werd uitgebreid tot Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zeeuwsche Eilanden, omdat de schip pers binnen het gebied der commissie ïaadklaar moeten liggen. Als zetel der commissie werd Ter Neuzen aangewezen, als drukste cen trum van bevrachtingen, en tevens om dat men hier op de hoogte is met de toestanden aan de grens en over de grens, en deze voor de commissie in vele gevallen gewicht in de schaal zullen leggen, daar niet alleen rekening is te houden met een loonende scheepvaart, doch ook met de concurrentiemogelijk- heid, niet alleen tegenover de vervoer middelen te land, maar ook met de con- currentiemogelijkheid der haven, der industrie en die van den handel, tegen over toestanden ten overzijde der grens- Veel zal van uw beleid en doorzicht worden gevorderd, dooh de Kamers vertrouwen, dat zij door u in deze com missie te benoemen een goede keuze hebben gedaan, en dat u, met inacht neming van de wetten en reglementen op deze zooveel mogelijk evenredige vrachtverdeeling in de Binnenvaart, naar recht en billijkheid, met inachtne ming van de algemeene belangen van onze gewesten zal weten te handelen. Moge het dan ook al zijn dat u daar voor in het algemeen geen dank der groote massa zal kunnen ten deel val len, zoo moge dan het bewustzijn uw plicht te hebben vervuld u ten deze voldoening schenken. Ik eindig met den wensch dat, hoewel wij thans donkere wolken zien, uw ar beid moge strekken zoowel tot heil der scheepvaart als die van handel en in dustrie en verklaar uwe commissie hier mede geinstalleerd. De voorzitter der commissie, de heer Van der Peijl, antwoordde hierop als volgt: Ik ben overtuigd de tolk te zijn van alle aanwezigen, wanneer ik u dank zeg Middelburg, 2-VIII-'33, Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 21.4 °C; (71 °F); laagste 16.3 °C (62 °F). Heden 9 h: 18.1 °C; 12 h: 20.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 773 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand 774.4 mm te Scilly; laagste 744.6 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W. tot Z.W. of Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, nog weinig of geen regen, iets warmer overdag. Zon op: 5 h 23; onder: 20 h 49. Licht op: 21 h 19. Maan op: 19 h 05; V.M.: 5 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissïngen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Wo. Do. Vr. 2 3 4 Augustus. Hoogwater. (Z'omertijd.) 10.36 23.15 11.50 24.29 12.54 Laagwater. 4.36 17.13 5.53 18.31 7.02 19.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Wo. 2 12.12 24.50 5.33 18.11 Do. 3 13.40 6.55 19.29 Vr. 4 2.16 14.49 8.04 20.34 voor de hartelijke woorden, waarmede u ons hier hebt verwelkomd. U hebt ons gewezen op de zware taak die ons wacht. Inderdaad, die taak is niet ge makkelijk, en zij rust te zwaarder als men ook van meening is', dat voor het beoogde doel andere, betere wegen wa ren te bewandelen geweest. Het was mij ook als lid der Kamer gegeven, van af den beginne, in zake deze wet te ad- viseeren, waarom ik er mij ook reeds mee vertrouwd kon maken. En het is juist, we staan thans voor de uitvoering. Al voorzie ik een moeilijke taak, zoo heeft mij dat niet doen terug schrikken en heb ik gemeend in het al gemeen belang van de scheepvaart en van ons gewest zoowel de benoeming tot lid, als de belangrijker benoeming tot voorzitter te moeten aannemen, on der dank voor het vertronwen dat de Kamer daardoor in mij bleek te stellen, en dat ik ook niet hoop te beschamen. Ik vertrouw daarbij op de medewerking der benoemde leden, van wie ik de meesten ken als menschen met door zicht en gezond oordeel. Ik hoop dat wij, al zal ook wel eens verschil van in zicht blijken, onze besprekingen in aan- genamen toon zullen kunnen houden, en de beslissingen zullen mogen strekken tot bevordering van de ons toevertrouw de belangen- Ik ben te voren overtuigd, dat het ons daarbij niet zal gelukken allen te be vredigen, ons werk wordt, in de benoem de personen reeds aangevochten voor we aan het werk zijn geweest. Dat stemt niet hoopvol, of het zou moeten zijn dat we in dat opzicht de verwach tingen van onze opposanten beschamen. Laat ons dat echter niet doen terug schrikken van ons voornemen om met inachtneming der wet en van onze re glementen naar recht en billijkheid te handelen. Met een beroep op uw aller mede werking verklaar ik hiermede het voor zitterschap uwer commissie te aanvaar den. In een daarop gevolgde eerste ver gadering der commissie is tot secreta ris benoemd de heer A. C. L. Weijnen. Hieraan kan worden toegevoegd, dat het in de bedoeling ligt in enkele plaat sen van Zeeland een agentschap der Bevrachtingscommissie te vestigen. Het tijdstip van inwerkingtreding der wet is nog niet vastgesteld. De verjaardag van de Koningin-Moeder. De vlaggen van de cpenbare en ver schillende particuliere gebouwen, het ge tooid zijn van velen met Oranje, zou cr reeds aan herinneren, Jat het heden een lecstdag is voor een lid van ons Vors tenhuis. Maar waar het hier geldt een kroonjaar van de Koningin-Moeder, heeft Uit het VolkVoor het Volk het daarbij niet willen laten. Hedenmorgen te half acht was het

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1