GOISCHE COWANT^ BINNENLAND. i ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 179. TWEE BLADEN. DINSDAG 1 AUGUSTUS 1932. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. RES EüHAEfiïELS HIBDELI0R6. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ge |e- ili |e- 't de pte zr- len te C. lit 1.0 lien lid Éch ten, fce- is Iro- e n leen W- Iden JE- lOn- ile- te zele /rij- ge- zerd Isla- Dge- pjks- arna uit ver- [i is opig ïmel a 1- de liep- ders atige geen a 9- 5 t a- Fle- ngen ente- zoek >IEP- het tkerij moto- het eente ge- :sten- des huize tegen in te ïrifte- MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en -Soes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Poetrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con* rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. 'burg. PROTEST SLUITING VAN CHOCOLADE- EN SUIKERWERKF ABRIEKEN Protest tegen uitblijven van wijzigingen in de Winkelslui tingswet. Namens de vereeniging van Suiker werk- en Chocoladefabrikanten iwordt medegedeeld dat in een onderhoud tus- schen 't bestuur en den minister op 9 Februari, door den minister toezeggin gen waren gedaan, dat wijzigingen in de Winkelsluitingswet binnenkort ver wacht zouden kunnen worden. In een hernieuwd bezoek, enkele weken gele den, is gebleken, dat het wijzigingsont- werp reeds geruimen tijd op het depar tement gereed ligt, zonder dat er verder iets van is vernomen. In een aan den minister verzonden telegram heeft het bestuur der vereeniging dan ook op na koming van de gedane toezeggingen aangedrongen. De zegsman van de vereeniging deed verder uitkomen dat een beroep op den automatenverkoop niet kan opgaan, om dat deze verkoop nimmer rendabel kan zijn. Indien geen bevredigende oplossing wordt verkregen, dan overweegt de Vereeniging protestmaatregelen in den vorm van tijdelijke sluiting van choco lade- en suikerwerkfabrieken. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Uitkeering van voorschotten, Naar aanleiding van een vraag van den heer Cramer betreffende het nemen van maatregelen van regeeringswege tot spoedige uitbetaling ivan de tuin- bouwsteungelden, deelt de minister van Economische Zaken mede, dat met de uitkeering van een voorschot op een eventueel uit te keeren steun een aan vang gemaakt is. Deze uitkeering hfcstft plaats ten aan dien van twee prolofcieten, n.l. Deensche witte kool en de vroege aardappelen, pa 26 Juni aan de Noordhollandsche veilingen aangevoerd. INTERNATIONALE REGELING T, B, DUITSCHE UITGEWEKENEN. Resolutie van Volkenbond ea Vrede. In de laatstgehouden vergadering van het hoofdbestuur van de vereeniging voor volkenbond en vrede is een resolu tie aangenomen van den onderstaanden inhoud: Het hoofdbestuur van de vereeniging voor Volkenbond en Vrede besluit: 1. zich tot de Nederlandsche rcgce- ring te wenden met het verzoek te over wegen, aan de Nederlandsche delegatie ter eerstkomende Assemblée op te dra gen, de noodige medewerking te ver- leenen aan eventueele voorstellen ter bevordering van het scheppen van een regeling voor internationalen bijstand (bij voorbeeld door samenwerking tus- schen Internationaal Arbeidsbureau, Nansenbureau en hiervoor in aanmer king komende volkenbondsorganen) ten behoeve van Joden en andere Duitsche uitgewekenen, onder voorbehoud van eischen van openbare orde en algemeen belang in elk der verschillende landen; 2. zich tot zusterorganisaties in den vreemde te wenden met het verzoek, dat deze een resolutie van gelijke strek king aan haar respectievelijke regeerin gen zullen doen toekomen. Opdat aan het in deze resolutie vermelde zal wor den voldaan, is deze aan den minister van buitenlandsche zaken aangeboden. De inhoud dezer resolutie heeft het se cretariaat der vereeniging ter kennis gebracht van de volkenbondsvereeni- gingen in de verschillende landen, met verzoek, stappen van gelijken aard te overwegen. Onder groote belangstelling werd te Bergen op Zoom Zaterdagavond, het eerst Esperanto-monument in Ne derland ter eere van den grooten mees ter dr. Zamenhof onthuld en aan de ge meente overgedragen. Onder de aanwe zigen bevond zich o.a. ook mej. Lidja Zame'nhof, dochter van dr. Zamenhof, die speciaal uit Polen was gekomen. gemeenteraad van Zaandam heeft gisteravond in behandeling geno men de nieuwe voorstellen van B. en W. tot dekking van het tekort van 100.000 gulden op de begrooting van 1933. De eerste socialistische spreker zegde zijn steun toe. Ook andere leden verklaar den te zullen vóór stemmen. De Koningin, momenteel vertoeven de ten paleize te Soestdiji hee i Maan dagmorgen een officieus bezoek ge bracht aan het gemc-enteli,k Scester Na tuurbad, gelegen aan den straatweg Soest-Soesterberg, nabij het station Soestauin. Mr. G Deketh, burgemeester der gemeente Soest ieiddc H.M,. cn Haar klein gevolg rond, waarbij hij de noodige aanwijzingen en inlichtingen ga. H.M- vertoefde circa een uur in de~e inrichting. niet van cent leer te onderscheiden. Waterdicht Kleurecht 22.50, HOOFTMAN Jr. Vlasmarkt Middelburg. (Inigez, Med.) Bij Kon. besluit is aan de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zeeuwische eilanden, elk voor zoover haar gebied betreft, de benoeming van eene Be vrachtingscommissie voor de binnen scheepvaart opgedragen. Mevrouw BlumDe Niet f. Op haar buiten te Aagtekerke js hedennacht overleden mevrouw Blumde Niet, wed. van den H. Blum, in leven oud-lid der Ge^i» Sta ten van Zeeland. Mevrouw Blum heeft haar echtgenoot steeds ter zijde gestaan, waar het gold steun te verleenen aan zaken het algei meen belang rakende en in zonderheid denken wij daarbij aan hetgeen zij, ook na den dood van haar man, heeft gedaan voor bet Ziekenhuis Bethesa te Vlis singen. Deze instelling verliest in de over ledene een krachtigen steun. De verdienste van mevrouw Blum zijn officieel erkend door hare benoe ming tot Ridder in de orde van Oranje- Nassau, Ontvangsten Plaatselijk Crisis-Co- inité van 24 tot en met 29 Juli 1933: Wekelijksche collecte 64.04; B. v, B. 10. Het gironummer van den Pen ningmeester is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Wekelijksche bijdrage perso neel N.V. Schulte en Thieme 1.71. De Vacantieschool. De eerste uittocht, van de Middelburg sche vacantieschool, die heden zou plaats hebben, is in verband met wind en dreigenden regen, niet kunnen door gaan. Bij goed weder zal de uittocht mor gen plaats hebben en worden de kinde ren te kwart over acht op het Molenwa ter verwacht. SCHOUWBURGLOGE „DASSI". De bloem van Hawaii. Wie wist er voor luttele tientallen ja ren, waar Hawaii ligt Wie weet er n u niet van Wie weet niet dat de oce aanvliegers er geregeld om 'n kommetje koffie aanvliegen; wie kent niet de Ha waiian songs begeleid met de liggende guitaar Wie kent tenslotte niet uit de bioscoop dat land van zee en zon en mooie maagdelijns Nu dan, dat eiland in de Stille Zuid zee vormt het onderwerp van een operette „De bloem van Hawaii". Zijn de dit een wonderschoone Hawaianee- sche princes, dewelke in Parijs werd op gevoed, doch naar haar geboortegrond terugkeert om daar met den schoonen en edelmoedigen prins Lilo 'Taro in den echt verbonden te worden, en dat niet alleen, maar ook gekroond te worden tot koningin van Hawaii. Zijnde zulks haar rechtmatige titel. Edoch, dat gaat zoo maar niet. Ameri ka is er óók nog, met 'n oude zot als gouverneur en 'n knappe jonge man als commandant van Uncle Sams vloot-es- kader. U voelt wel: van een opstand daartegen kan niets komen. Tegen die vloot nl. Maar och, wat doet dit alles ter zake Het dient slechts om u even te doen zien, in welke kontreijen deze operette speelt, en welke draad er door loopt. Hoofdzaak is echter de muziek en de zang, de dans en de grappen, de knap pe knapen en schoone maagdekens en dat is Jwut in orde. Mimi Lebret, als prinses fcaya" èn in haar korte maar knappe „schwippserl"-scène is een be- Da l'cfce tot het leven is het voor re cl. t eer breven. minnelijke figuur met een mooie stem; Frits Schakel als de Jazz-zanger Jim- B'oy het grapjasse-succes van den avond. Zijn vendst van de radio-amoroscoop is bijster vermakelijk. Meer mooie mannen en vrouwen en prachtige pakjes.... de laatsten soms niet al te veel.... enfin, vlotte muziek, leuke wijsje, een operette cocktail naar goeden smaak. Het gezelschap heeft uit stekende krachten, er is veel en harte lijk gelachen en geapplaudisseerd. Zwemfesüjn 't Sas. De zwemwedstrijden van ,,'t Sas", die Zaterdag a.s. gehouden worden beloven een grootsch festijn te worden. In de eerste plaats zal de burgemees ter de heer G. A. Hajenius, de wedstrij den openen en daarbij den nieuwen springtoren aan de zwemclub overdra gen. Verder zal onze Nederlandsche kampioene schoonspringster, mej. Truus Klapwijk, den wedstrijd met een fraai nummer schoonspringen opluisteren, en tenslotte stelt de gewone wedstrijd al meer dan 70 inschrijvingen. Er zal dus ilink gekampt worden, wat de wedstrij- voor de toeschouwers te aantrekke- ïjker zal maken. Als het weer nu ook maar medewerkt! COMITÉ VAN ACTIE KOLENVEREENIGINGEN OP ZUID EN NOORD BEVELAND. GOES. Zaterdag j.i. vergaderde in café „Flora" het Comité van Actie met afgevaardigden van bijna alle kolen ver op Zuid- en Noord-Beveland, vertegen woordigende plm, 6030 leden; ook wa ren aanwezig de veorz. en Secr. van hetzelfde Comité uit Walcheren en Tholen, zoodat totaal vertegenwoordigd werden plm. 15000 leden. Deze vergadering stond onder leiding van den heer C. Philipse. die allen in zijn openingswoord 't welkom toeriep inzonderheid de afgevaardigden van Walcheren en Tholen; 't doet spr. genoe gen dat de opkomst zoo schitterend is, het getuigt dat ieder zijn plicht begrijpt en dat men man als één man achter het Comité staat; hij stelt voor om de ver gadering als volgt in te deelen: le Ver slag door den heer J. Visscher, secr. be treffende de wijze van werking, wat tot heden is bereikt; 2e. wat wij te doen hebben in de toe komst en het financieele gedeelte. In zeer uitvoerige uiteenzetting doet de heer Visscher mededeeling van de oprichting, de gevoerde besprekingen en correspondentie van het Comité, hoe en op welke wijze de eerste vergade ring van de Handelaren en Coöp. is af gelast, de besprekingen die gevoerd zijn met de Handelskamer. Hij laat hierbij zeer duidelijk uitkomen, dat het niet te doen is bij genoemd lichaam voor of om de leverantie, maar dat het enkel en alleen de belangen der verbruikers wi behartigen; zij is niet ongenegen be middelend op te treden. Spr. vraagt daarom ook aan de vergadering, welke handelaar heeft ons ingelicht en ge waarschuwd? Laten wij, zoo vervolgt spr. de feiten zuiver stellen. Ook heeft bij spr. een bezoek ge bracht de heer Nijzink met een verte genwoordiger der Staatsmijnen, den heer Clare, Hieruit blijkt duidelijk dat de volle aandacht uit den Groothandel aan onze actie wordt besteed. Vervolgens wordt behandeld: „wat brengt de toekomst". In den breede wordt uiteengezet dat 't wenschelijk is ons te centraliseeren tot een Centralen Bond van Zuid- en Noord-Beveland, met verdere aansluiting tol Provincialen Bond, die blijvend de belangen der ko- lenvereenigingen zal behartigen. Ook wordt nog voorgesteld namens het Comité, dat ieder lid 2 cent per jaar zal bijdragen. Met deze besprekin gen en mededeelingen kon de vergade ring zich volkomen vereenigen. Door een 5-tal aanwezigen werden vragen gesteld en richtlijnen aangege ven, die allen getuigden hoe één en dezelfde geest de vergadering bezig hield; namelijk alle middelen ter hanc te nemen tegen deze ongehoorde maat regelen. Ook deelde de secretaris van Tholen nog mede contact te hebben verkregen met Schouwen Duiveland en Goeree Overflakkee. Hij drong aan om zoo noo dig over geheel het land te centralisee ren. Na al deze besprekingen wordt met algemeene stemmen in beginsel beslo ten tot het oprichten van een Centralen Bond voor Zuid- en Noord Beveland en verdere aansluiting van den Prov. Bond. Ook zal, indien gewenscht, de regee ring een adres aangeboden worden. Het heffen van 2 cent per lid en per jaar zal door iedere afgevaardigde in hunne vergadering worden besproken en binnen 14 dagen beantwoord worden. Het zittende comité wordt opgedra gen het reglement en statuten vast te stellen voor de eerst volgende verga dering, waarop dan tot officieele oprich ting zal worden besloten. Nadat nog enkele kleine punten wer den besproken en besloten werd na de officieele oprichting geen toelating van vereenigingen meer open te stellen tot den Centralen Bond, sloot de voorzitter onder dank voor de zakelijke besprekin gen, deze vergadering. Het sportpark. Naar we vernemen zal het nieuwe gemeentelijke sportpark reeds begin vol gende maand o.a. met een voetbalwed strijd van „Goes" geopend worden. De harmonie „Hosanna" hoopt a.s. Woensdag 2 Augustus ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin- Moeder, een concert te geven op de Groote Markt alhier. Aanvang 's avonds half negen. Het programma vermeldt: 1. „Wilhelmus"; 2. „Prinses Juliana- marsch" W. van Erp; 3. „Franzoslsche Lustspiel", ouverture Keler Béla; 4. „Eternel Printemps", valse Fr. Popy; 5. „Avondlied" Fr. Abt.; 6. „Variété sur le Calife de Bagdad" fantaisie sur l'opera Boieldieu; Pauze; 7. „Marsch Populair", ar. C. G. Govaarts; 8. „Orphée aux En- fers" ouverture, Jac. Offenbach; 9 „Grande Marche No. 4" Em. Deneuf- bourg; 10. „Luisa di Montfort" scène et air sur l'opera Mich. Bergson; 11. „Atil- la" fantaisie sur l'opera, Verdi; 12. „Zeeuwsch Volkslied" Jan Morks. Werkloozen. Het aantal werkloozen nam in de af- geloopen week met 4 toe en is thans 1020, van wie er 101 bij de werkver schaffing te werk zijn gesteld. KOUDEKERKE. Zaterdagavond heeft de kampeervereeniging Luctor et Emer- go, ondanks het slechte weer, haar le lustrum gevierd. De piccolo-band St. Caecilia, onder leiding van den heer M. v. Hilst, heeft voor de aanwezigen mu ziek gemaakt en men heeft zich zeer vermaakt dezen avond. AAGTEKERKE. Maandagmorgen werd in het slachthuis alhier door den landbouwer V. wonende te Domburg een varken voor de keuring geslacht. Op grond dat het varken vooraf niet levend was gekeurd, werd het door den keurmeester in beslag genomen. Het varken was echter wel ter bevoegder plaatse ter keuring aangeboden. Van een en ander Werd proces-verbaal op gemaakt. WESTKAPELLE. Het aantal werk zoekenden bij het agentschap van de Arbeidsbemiddeling alhier ingeschreven bedroeg op 29 Juli 174. Van hen zijn bij de werkverschaffing te werk gesteld 1'06 personen. RAAD VAN IERSEKE, Afscheid gemeentesecretaris. Beëediging nieuwe secretaris en gemeente-ontvanger. De raad vergaderde voltallig. Voorzit ter burgemeester Gunning. Dit is de laatste vergadering waarin de oude se cretaris de heer P. de Vey de notulen voorlas. De nieuwe secretaris de heer Van Veenendaal uit Amersfoort werd beëedigd en door voorzitter Gunning toegesproken, die na hem gelukge- wenscht te hebben de verwachting uit sprak dat er goede samenwerking mocht heerschen. De heer Van Veenendaal dankte voor deze woorden en den raad voor zijn benoeming en zeide in 't belang der ge meente werkzaam te zullen zijn, alleen zal het moeilijk vallen om den heer De Vey in zijn werkzaamheden te kunnen benaderen. De nieuwe ontvanger de heer P. Do- minicus, van Wemeldinge, werd daarop beëedigd. Ook hem sprak de voorzit ter toe, die hem alles goeds toewensch- te. Middelburg, l-VIII-'33. Maandag: hoog ste lucht temperatuur 18.7 °C; (65 °F); laagste 16.2 °C (61 °F) Heden 9 h: 16.9 °C; 12 h: 18.8 °C. 1.5 mm regen. Hoog ste barometerstand 769 mm laagste 761 mm. Hoogste barometerstand 772.8 mm te Valencia; laagste 752.7 mm te Blaa- vandshuk. Verwachting tot morgenavond'. .Krachtige tot matige, tijdelijk verder afnemende N.W. tot Z.W. of Z. wind, afwisselende bewolking, weinig of geen regen, iets warmer overdag. Zon op: 5 h 21; onder: 20 h 51. Licht op: 21 h 21. Maan op: 17 h 52; onder: 24 h 20- V.M.: 5 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburj 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Augustus. Hoogwater. (Zomertijd.) Di. 1 9.16 21.48 Wo. 2 10.36 23.15 Do. 3 11.50 24.29 Hoog- Di. Wo. Do. Laagwater. 3.18 15.46 4.36 17.13 5.53 18.31 en Laagwater te Wemeldinge. Augustus. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) 1 10.49 23.19 4.15 16.48 2 12.12 24.50 5.33 18.11 3 13.40 6.55 19.29 Deze gelegenheid werd door den voorzitter aangegrepen om op te mer ken, dat de nieuwe salarieering geen groote vooruitgang voor dezen ambte- naar meebracht* en dat deze versobering in den vervolge geen uitzondering maar regel zal zijn. Hij bracht den heer Domi- nicus voor het geven van zijn goede voorbeeld hartelijk dank. Ook de heei Dominicus dankte den voorzitter cn raad Verder was ingekomen een adres van den heer C. J. van Oeveren, waarin h.j dankte voor zijn benoeming als ambte naar van den burgerlijken stand, maar tevens vroeg de oude salarieering als klerk te willen handhaven. B. en W. zullen een volgende vergadering met na dere voorstellen komen. Aan het einde der vergadering werd afscheid genomen van den heer P. de Vey, secretaris-ontvanger. Vele jaren hebt gij uw werk in het belang der ge meente verricht aldus de voorzitter. Uw werk zal voort blijven leven, 't Zal blij ken te zijn een arbeid, die herdacht wordt, daar er het stipte aanbleef als gevolg van uw precies karakter. U hebt vreugde van uw werk gehad en u zult vreugde er van blijven hebben, daar uw arbeid gewaardeerd en herdacht zal worden. Spr. heeft persoonlijk veel mo gen leeren en het doet hem genoegen dat het H. M. de Koningin heeft willen behagen den heer De Vey te benoemen tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau. Ook de heeren C. Hartoog en P. de Koeyer, C. Hage en Bom spraken woor den van afscheid. De scheidende secretaris, de heer De Vey dankte voor de vele goede wen- schen en herdacht in een kort woord de vele jaren van aangename samenwer king. Hij dankte het gemeentepersoneel, waarmede hij heeft mogen samenwer ken, herdacht den overleden burgemees ter Sinke en dankte den tegenwoordi- gen functionaris voor de aangename sa menwerking. Wel opmerkenswaaridg is dat bij zijn intrede (1892) en nu bij zijn afscheid malaise in de oesterindustrie heerschte. RAAD VAN WEMELDINGE, De autobusdienst op Vlake. Nieuwe bouwverordening vastgesteld. WEMELDINGE. De raad dezer ge meente kwam Maandagmiddag in open bare vergadering bijeen, onder voorzit terschap van den burgemeester den heer Keyzer. De heer Wabeke is afwezig. Ónder ingekomen stukken deelt de voorzitter mede, dat van den mi nister bericht is ingekomen, dat in de vacature van onderwijzeres een niet- wachtgeldster benoemd mag worden, en dus de aanstelling van mej. Blankert ge handhaafd kan blijven; voorts dat de heer Wabeke ontslag verzoekt als af gevaardigde naar de Waterleiding Mij. Verder is ingekomen een verzoek van

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1