W.9dc BINNENLAND. lljggj MISISÉIIM ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 178, TWEE BLADEN. MAANDAG 31 JULI 1933. EERSTE BLAD. 176c JAARGANG. VIISSINGEN. WALCHEREN. MIDDELBURG. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ^t0umciHU IDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaalWeek-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lage« tar. op aanvr. GOESCHE COUPANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek .Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa» rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. EERSTE KAMER, Belangrijke ontwerpen op 3 Auês. De Eerste Kamer is bijeengeroepen op Donderdag 3 Augustus des middags te twee uur, Op de agenda staan o.a. de beperking van de uitgaven, welke voor de openbare kassen voortvloeien uit de uitvoering der Lager Onderwijswet 1920; wijzi ging van de Landbouw-Crisiswet 1933 en Verleening van enkele retorsiebe voegdheden. NIEUWE PLANNEN VAN MINISTER MARCHANT. De minister van Onderwijs enz. mr. Marchant zegt in zijn Memomie van Antwoord op het wetsontwerp betref fende bezuinigingen op 't 1. o. o.a, dat het ontwerp, slechts een klein onderdeel is van het geheel van maatregelen, waar door de regeering de kosten van het onderwijs hoopt te kunnen terugbrengen Het spreekt vanzelf, dat die maatrege len moeten voorafgaan, welke zonder tijdroovende hervorming effect kunnen hebben. Opvoering van het aantal leerlingen per leerkracht is stellig een doeltreffend middel tot besparing van kosten. Het middel kan bovend;en ongelimiteerd werken aldus de M. v. A. verder. HEFFING VAN EENE OMZETBELASTING. Amendement-Kortenhorst, De heer Kortenhorst heeft op het ont werp tot heffing van een omzetbelasting een amendement ingediend, waarvan de strekking is de tegemoetkoming aan den Nederlandschen producent te ver- grooten. De kosten en risico's aan deze belasting verbonden, worden door het Rege.ermgsvoorjstel onvoldoende ver goed. Bovendien zal onder de tegen woordige abnormale omstandigheden, nu de prijzen van de buitenlandsche goederen in het algemeen lager zijn dan die der in eigen land geproduceerde, deze belasting tot averechtsche protec tie aanleiding geven. DE NOODLIJDENDE WESTFRIESCHE TUINBOUW. Toezeggingen der regeering, De minister van economische zaken heeft aan den burgemeester van Groote broek in antwoord op een telegram van de commissie uit 50 Westfriesche ge meentebesturen dat a.h.w. een nood kreet was, het volgende getelegrafeerd: De nood in den tuinbouw en vooral in West-Friesland heeft mijn ernstige aandacht gedurende de laatste weken. Reeds is de uitbetaling voor de vroege aardappelen ter wille van West-Fries- Friesland bespoedigd en het bedrag, hoezeer ook nog beneden kostprijs, hoo- ger gesteld dan de voornemens waren, Bij de verdere uitvoering der steunre geling zal bijzonder op de belangen van de streek worden acht geslagen, DE STAATSHOUDERS VOOR RIJWIELPLAATJES. Verkoop voorloopig stopgezet Naar het Hbld- verneemt, is op last van de regeering de verkoop van hou ders voor rijwielplaatjes in de zestien postkantoren, waar dit geschiedde, tot nader order stop gezet. DE A.V.RO. IQ-jarg bestaan. Zaterdagmiddag vergaderde de Alge- meene Vereeniging Radio Omroep voor haar jaarvergadering, tevens ter her denking van het 10-jarig bestaan. De voorzitter, de heer G. de Clerq, zeide in zijn openingsrede o.a,, dat het ledental van 1000 leden in het jaar 1923 is gegroeid tot 175.000 in 1933. De Radiobode heeft meer dan 200.000 abonné s. Het kapitaal is gestegen van 1.179.164 tot 1.707.281. Het bedrijfs- saldo wordt over 1933 op 3 ton geraamd. De directeur van het omroepbedrijf de heer W. Vogt, verzekerde, dat de hoop gerechtvaardigd is, dat de Avro aan net eind van het jaar zal beschikken over een spaarpot van 2 millioen. Ln dat zonder dat er 'n cent schuld is voor de betaling van het kantoorge bouw aan de Keizersgracht te Amster dam. De Avro is dus op het oogenblik in staat een nieuw studiogebouw in Hilversum te stichten, dat voor ongeveer zes ton op de kasmiddelen beslat zal leggen. Nog altijd staat echter op het ver langlijstje het eigendom over een eigen zend-apparaat- De luistervinken zullen gelegenheid krijgen aldus deelde de heer Vogt verder nog mede iets voor der. bouw van de nieuwe studio te doen door bij te dragen voor den aankoop van een modern |concert-kerk-orgel, waartoe het Avro-Orgelfonds gesticht zal wor den, October a.s. zal daartoe de pro- pagandamaand zijn. BEPERKING DER LANDBOUWPRODUCTIE. De regeering zegt nog eens in de Memorie van Antwoord op het V.V, der Eerste Kamer over de wetswijziging der Landbouwcrisiswet, dat de produc tie op menig gebied van den Nederland sche landbouw beperking zal moeten on dergaan. Dit toch, vermindering van het aan bod, is één der middelen om het optre den van afbraakprijzen te kunnen be strijden. Zulks gaat practisch niet ver der dan dat de prijzen der landbouw producten naar een vooroorlogsch peil zullen worden geleid. Dat daarom bijzondere maatregelen zouden moeten worden getroffen om de koopkracht van de industrieele bevol king te versterken, kunnen de minis ters niet beamen, De klacht dier leden, die het betreu ren, dat de regeering bij dit ontwerp van wet niet tevens heeft voorgesteld bepalingen, waardoor belanghebbenden in staat worden gesteld zich tegen ad ministratieve willekeur of ongemotiveer de benadeeling te verdedigen, hopen de ministers te ondervangen. DE MUITERS AAN BOORD VAN ,,DE ZEVEN PROVINCIËN." Van Onrust naar Madoera Volgens een Aneta bericht uit Ba tavia zullen de gevangenen op het eiland Onrust in den loop van Septem ber naar Madoera worden overge bracht, teneinde in de laatste maanden van het jaar voor den Zeekrijgsraad te recht te staan. De berri-berri is thans geheel geweken. Het onderzoek naar de muiterij zal in September a-s. beëindigd zijn, waar na de voorbereiding voor de berech ting kan worden aangevangen. Prins Hendrik is te Grindelwald in Zwitserland, aangekomen, waar hij eenigen tijd denkt te vertoeven. De oud-regeeringsgemachtigde voor algemeene zaken bij den Volks raad mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge, is Zaterdagmiddag in het Preangerhotel te Bandoeng tengevolge van hartverlam ming overleden- Mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge, was slechts een maand geleden afgetreden als iregeeringsgemachtigde ivoor alge meene zaken in den Volksraad, in wel ke functie hij, eerst einde Juni, werd opgevolgd door mr. Peekema. Hij werd 48 jaar oud. Met ingang van heden wordt de prijs van het wit- en bruinbrood te A m- sterdam met een cent verhoogd. De Nederlandsche Varkenscentra le maakt bekend, dat met ingang van heden geen toeslag meer za,l (worden gegeven bij den uitvoer van nekken, Het C. B. verneemt, dat de Ko ningin-Moeder voorloopig nog rust moet houden ten paleize Soestdijk, aangezien de pijn in het kniegewricht nog niet geheel blijkt te zijn verdwenen, zoodat de Koningin-Moeder deswege nog wei nig beweging mag nemen. Velen zijn dwingelanden en gewel denaars, omdat zij niet re ge eren kun nen. ZEEUWSCH PROFETENBROOD Het echte van M. PETERSE Patissier L, Delft Telef. 14 Middelburg, (Ingez. Med.) open plekken van beteekenis zijn. Een exploitant van een electrischen draai molen schreef niet te kunnen komen, 'n tweetal vroeg uitstel en zullen morgen wel opgeslagen zijn, doch dan rest nog de groote open ruimte in de middenrij. Daarvan kunnen wij melden, dat heden ernstige onderhandelingen liepen dat gat nog aan te vullen en dat wel door een inrichting, die als zij komt, zeker de attractie van de kermis en ook de komst van personen uit andere plaatsen ten zeerste zal kunnen verhoogen- Het is dan Werkelijk iets, dat voor Zeeland geheel nieuw is. Zooals wij reeds meldden, moeten de inrichtingen en winkels iederen avond om 12 uur sluiten, voor de café's geldt hetzelfde behalve voor den laatsten avond, dan mogen deze tot half één ge op end zijn. Aangereden. Zaterdagnacht is een man, die zich bij den grooten steenen trap naar den Boulevard bevond, aangereden door een auto, die van de helling uit de richting van Britannia kwam en waarvan de chauffeur niet tijdig kon remmen, aange reden. De man bleef bloedend liggen en is naar het St. Joseph ziekenhuis over gebracht. De vreemdelingen. Gisteren kwamen hier drie pleizier- booten met ongeveer 800 passagiers aan. RAAD VAN DOMBURG. Overeenkomsten bij brand. Dank aan Westkapelle, Werkverschaffing, Rapport der commissie aangenomen. DOMBURG. In de Vrijdagavond ge houden raadsvergadering werd de Ge meenterekening over 1932 overgelegd, die door eene Commissie, bestaande uit de heeren De Visser en Geldof, zal worden nagezien. Vastgesteld werd de begrooting van het nieuw opgerichte Waterleiding be drijf en eene Beheersverordening op dat Bedrijf. Besloten werd tot het aangaan van eene hulpverleeningsovereenkomst bij brand met de Gemeente Middelburg en tot een wederkeeri/gheidsovereenkom'st met de Gemeente Westkapelle. Naar aanleiding van deze laatste overeen komst brengt de Voorzitte dank aan de Brandweer te Westkapel le, die, bij de dezen nacht plaats heb bende brand zoo spoedig ter plaatse was en aan de Domburgsche Brandweer voor de betoonde activiteit. Besloten wordt een schrijven van dankbetuiging te richten aan Westkapelle voor de medewerking en om het bedrag van 10 dat, ware de overeenkomst toen reeds aangegaan, zou moeten worden uitgekeerd voor het, op verzoek, in reserve houden van de spuit, aan de Gemeente Westkapelle ter beschikking te stellen. Op een desbetreffende vraag van den heer De Pagter, zegt de Voorzit ter, dat bij het voorkomen van branc de eerst© plaats moet worden ge- De Kermis. Met een nadere beschrijving van het geen de kermis te genieten geeft, zul len wij wachten tot morgen. Terecht wordt er algemeen over geklaagd, dat op heden de markt nog veel open plekken vertoont, maar opgemerkt moet worden, dat een volle markt was ver pacht en dat het alleen aan bijzondere omstandigheden te wijten is. dat er nog waarschuwd de Opperbrandmeester, de heer A. van der H'age Sr. Noordstraat, Ingekomen is een schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid om trent de kosten door de Gemeente bij te dragen in de stichting van een ba rak voor besmettelijke ziekten. Omtrent een plan van aanleg van electrische geleidingen op den weg Aagtekerke-Westkapelle wordt van ge dachten gewisseld. Daar nog niet be kend is, of de aan dien weg wonenden tot aansluiting bereid zijn, wordt deze zaak nog aangehouden, mochten de be trokkenen oor aansluiting voelen, dan zal de Gemeente daar niet afwijzend tegenover staan, en bereid zijn tct na der overleg. Na eenige discussie wordt besloten gelden beschikbaar te stellen voor ver bouw van de Bijz. Lagere School. Aan een verzoek van de Domburg sche IJsclub om de baan van die clnb verder door werkloozen in orde te doen maken kan niet worden voldaan, daar 't uitvoeren van werk in werkver schaffing voor particulieren niet is toe gestaan. Thans komt in behandeling het rapport van de Commissie van de werkverschaffing tot het brengen van verschillende wijzigingen in de werkver schaffing die betere controle waarbor gen en waardoor de noodige bezuinigin gen zullen worden verkregen. De heer G e 1 d o f acht verschillen de voorstellen van de Commissie noo- dig, daar deze reeds lang toepassing vonden, en zegt dat, wanneer de werk verschaffing verloopt op de wijze als thans te voorzien, met het uitgetrokken jedrag de kosten gedekt zullen worden; speciaal kant hij zich tegen de vermin dering van het uit te keeren loon, dat verkregen wordt door kleine gezinnen slechts 4 y» dag te doen werken. De heer Brand merkt daartegen op, dat groote bezuiniging noodig is. Op de thans voorgestelde manier zal deze, naar de Commissie hoopt, te ver krijgen zijn. Wordt reeds thans niet be zuinigd, dan zal het volgende jaar blij ken, dat niet genoeg gelden meer be schikbaar zijn, en zal tot veel verder gaande bezuiniging moeten worden over gegaan, zeer ten nadeele ook van de werkloozen zelf. Aan de hand van ver schillende cijfers zet hij uiteen welke groote belaistingverhooging dan noodig zouden zijn. Spr. zegt, dat de heer Geldof geen rekening houdt met het feit, dat verleden jaar voor een groot deel werk aan de wegen plaats heeft gehad, terwijl de rioleering, die nu in het plan ligt, ook hooge uitgaven aan materiaal vraagt. De heer Geldof ant woordt daarop dat het hem nog niet aannemelijk is gemaakt dat zijn cijfers niet juist waren, maar mocht dat zoo zijn, dan zouden nu toch de werkloozen de dupe worden van het feit dat werk- objecten worden genomen die hooge materiaalprijzen vragen. De Voorzit ter prijst het in de Commissie dat deze zooveel mogelijk tracht te bezuinigen. De heer Brand wijst er nog op, dat, wanneer geen geschikte werkobjecten zouden gevonden worden, de steunrege ling zou moeten worden toegepast, waar bij de werkloozen er veel slechter aan toe zijn. Het rapport van de Commissie wordt daarna door den Raad aangenomen, waarbij de V o o r z it t e r er op wijst, dat aan de bepaling, dat alle werk loozen zich eiken Maandag opnieuw bij de Arbeidsbemiddeling als werkloos moeten laten inschrijven, streng zal worden toegepast. De ontwerp-Bouwverordening zal aan de Gezondheidscommissie om advies worden gezonden. De Voorzitter brengt hulde aan de Commissie, die dit ontwerp heeft voorbereid en die be stond uit de heeren Elout, De Visser en Geldof, voor het vele werk daaraan verricht, welke hulde de heer Elout overbrengt aan den heer Geldof. RAAD VAN BAARLAND. BAARLAND. De raad vergaderde j.l Zaterdag. Afwezig de heer De Rijk. De gemeente-rekening werd aangebo den. Aangaande het stopzetten van het personenvervoer van den Z.-Beveland' schen spoorweg waren B. en W. niet voor stopzetting voor zekerheid was verkregen, dat men toch een vervoer middel behield, want volgens hun mee ning, kon de autobus ook nog wel eens ophouden. Aangaande de moreele zorg voor werkloozen gaf de Voorzitter de leden in overweging deze aangelegen heid in gedachten te houden en uit te zien of er misschien een geschikte ge legenheid voor was. Dan kon er mis schien voortgebouwd worden- Met motorrijwiel geslipt. WEMELDINGE. Vrijdagavond is de alhier wonende P., manufacturier. op weg van Goes naar zijn woning, tus- schen de gemeente Kattendijke en We meldinge met zijn motorrijwiel in een bocht op den zeedijk geslipt. Door een tweetal fietsers werd hij kort na het ongeval met een ernstige armfractuur en meerdere kwetsuren aldaar gevon den. Onmiddellijk werd de familie en dr. Gnirrep gewaarschuwd, die nadat P, voorloopig was verbonden, hem naar het ziekenhuis te Goes deed overbren gen. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond ga ven de gymnastiekvereenigingen Sparta alhier en Louis Botha van Kruiningen met medewerking der keurturners Zeeuw/sc,h-Brabantsche Turnkring een openluchtuitvoering op de weide van den heer Kakebeeke. Óndanks het min der gunstige weder waren ruim 500 SS Middelburg, 31-Vn-'33. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 24 °C; (75 °F); laagste 15.3 °C (60 °F). Heden 9 h: 17.8 °C; 12 h: 18.7 °C. Zater dag/Zondag 13 mm, Zondag/Maandag 0.2 mm regen of neerslag. Hoogste baro meterstand 765 mm; laagste 758 mm. Hoogste barometerstand 767.9 mm te Clermont; laagste 746.8 mm te Aberdeen Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige, later verder af nemende N.W. tot W. wind, afwisse lende bewolking, aanvankelijk waar schijnlijk eenige regen en iets koeler. Zon op: 5 h 20; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 16 h 27; onder: 23 h 38. V.M.: 5 Augustus. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 31 Di. Wo. Hoog- 8.04 20.27 Augustus. 9.16 21.48 10,36 23.15 2.14 14.29 3.18 15.46 4.36 17.13 Ma. 31 Di. Wo. en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) 9.39 22.02 3.10 15.37 Augustus. 10.49 23.19 4.15 16.48 12.12 24.50 5.33 18.11 toeschouwers aanwezig. Alle nummers werden perfect uitgevoerd. Als steeds vielen vooral de volks dansjes, uitgevoerd door de kleinere meisjes, zeer in den smaak. Mej. Wel- leman begeleidde deze op de piano- Het muziekgezelschap E. M. M. van Kruiningen vroolijkte alles op. Met recht bracht de voorzitter, de heer Tollenaar, huid© aan allen. Juist gestelde schijnwerpers gaven af en toe aan de groepen een mooi effect. De directeur, de heer de Dreu, heeft weer eer van zijn werk. Brandstichting? OUDELANDE. In verband met het eenige dagen geleden verbranden van een tweetal strooklampen, ten nadee le van den landbouwer P- Clayes alhier, welke klampen in de onmiddellijke om geving van de boerderij stonden, heeft de gemeentepolitie aangehouden en Za terdag j.l. ter beschikking van de Jus titie te Middelburg gesteld, zekeren de L., werkman alhier, als verdacht van brandstichting. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. Brandputten debat. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmiddag is 'n raadsvergadering gehouden onder lei ding van burgemeester J. W. A- Stute. De heer J. F. Dees was afwezig. Van de Centrale van Werkloozenzorg door de kerken is een schrijven inge komen met verzoek om inlichtingen omtrent stappen voor dat doel gedaan. De Voorzitter zegt, dat hij het als burgemeester betreurt, dat ook hier weer een kerkelijk cachet aan gegeven moet worden. Het spijt hem, dat het comité, dat bestond uit personen met verschillende politieke overtuigingen, zoo weinig succes heeft gehad. Gedu rende den afgeloopen winter is één le zing gehouden, georganiseerd door dat comité. De heeren der rechterzijde heb ben door hun afwezigheid op dien avond getoond, dat zij het niet noodig achtten hun stem aan dit comité te ver- leenen. Op het schrijven zal geantwoord wor den, dat officieel niets bekend is bij den raad van stappen gedaan namens ge noemde centrale. De begrooting 1934 van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedgekeurd met eindcijfers in ontvang en uitgaaf van 2.434. Besloten wordt de verordening van het landbouwverlof te wijzigen. Voort aan zal verlof verstrekt kunnen wor den in het tijdvak tusschen den lsten Maandag in September tot en met 14 dagen daarna. Op voorstel van B. en W-- wordt be-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1