ONDERWIJS. RECHTZAKEN. LEDER EN MOT. LANDBOUW. nemen, dan kan men ook letten op kost winners wat de steunbedragen ver mindert. Het zelf aankoopen van materiaal door de gemeente zal ook bij den Prov. Waterstaat geen bezwaar ontmoeten en willen B. ,en W. in deze ook aan het verlangen van fabricage voldoen. De aankoop van 25 vierk. m voor 500 is zeker duur, maar de vraagprijs was veel hooger. Men mag niet verge ten dat het perceel zeer in waarde achteruit gaat. Het verschil in winstmarge van 8 en 10 pet. heeft tot oorzaak, dat voor groo- te bedragen een lager percentage wordt genomen. Er is geen bezwaar alzoo 9 pet. te nemen. De rails worden verlegd door de tram maatschappij en heeft de aannemer daarbij geen risico, evenmin als bij het leggen der buizen, nu de oude blijven liggen. Een leeningstijd van 30 jaar is voor het grondwerk wellicht kort, dit kan 40 zijn, en voor de bestrating is 20 be ter dan 30, maar daarom is 30 als ge middelde genomen en spr. heeft goede hoop dat Ged. Staten daartegen geen bezwaar zullen hebben. De Poelendalesingel zou ook zonder dit werk grondig moeten worden her steld, gezien den onhoudbaren toestand, die reeds veel onderhoud eischt. Het zou in 1933 6000 kosten bij behoud der tegenwoordige breedte. Ook den Blauwendijk zou men moeten voorzien van nieuw materiaal. Neemt men dit voorstel niet aan, dan zal men op de begrooting 1934 posten daarvoor moeten uittrekken. De uitgaven zijn 35000 voor de ge meente, dus 2800 per jaar voor rente en aflossing. Al meent spr., dat de raad verantwoordelijk blijft voor het verlee- nen van een crediet, toch kunnen B. en W. hun verantwoordelijkheid voldoen de dragen. Daarbij komt, dat het werk als object voor werkverruiming ook van groote beteekenis is. Men heeft daar na zes maanden een belangrijke verkeersverbetering. De heer PAUL zegt, dat 't op korten termijn vragen van advies de Commis sie van Fabricage toch niet zoo heel prettig heeft gestemd, vooral waar het voorstel lang op zich heeft laten wach ten. Nu heeft men weer zulkeen „spoed" voorstel, namelijk een nieuwe bouw verordening. Spr. kan nu zulk een spoed niet toezeggen. Intuschen is spr. blijde met het voor stel, de Poelendalesingel is desolaat, hij is er op teruggekeerd toen hij een kijkje ging nemen. Die singel moet gron dig herzien worden. Ook als men dit voorste] niet aanneemt. Dan is er de groote som aan werkloon, die er in het bestek zit. Spr. acht het den besten tijd voor 't grondwerk. Het is niet juist 2% pCt. als stelpost op te nemen voor meerder- werk, vooral als men 10 pCt. voor min- derwerk toezegt. De verlichting van den Poelendale singel komt dus later nog aan de orde. Het is goed zelf de materialen aan te schaffen, maar spr. wil ook wel bepaald zien, dat zoo eenigszins mogelijk Ne derlandsch fabrikaat moet worden ge bruikt. Spr. acht het niet juist voor een groo- ter werk een lager percentage te be rekenen dan voor een kleiner. De heer v. d. FELTZ zegt, dat het voorstel op zichzelf groote bekoring en aantrekkelijkheid heeft De verdediging van den heer Onder- dijk was voor hem feitelijk niet noodig maar hij heeft het gevoel, dat de wet houder de cijfers wel wat te gunstig stelt, als hij zegt, dat 2800 per jaar de kosten zullen zijn- Daarbij komt nog de rente van 5080, totaal dus ongeveer 3100. Het is niet het doel de verantwoordelijk af te wentelen, maar B. en W. beschik ken over de cijfers of kunnen beschik ken over de cijfers van belastingen, en op mogelijke bezuinigingen, en zij kun nen weten of er geen gevaar is dat Mid delburg komt onder de noodlijdende gemeenten. De heer HEEMSKERK is het grooten- deels met den heer v. d. Feltz eens en wijst op de sommen, die aan uitkeerin- gen gespaard kunnen worden. Spr. kan in den weg in 't geheel geen Middelburgsch belang zien, zoolang het abattoir er nog niet is. Maar veel meer voor Koudekerke en achter liggende gemeenten, voor Arnemuiden en de uid-Bevelandsche gemeenten ander zij s, wellicht ook iets voor Vlissingen. er er is er eenige kans op een kleine erdienste van den pachter en den kell- ner van het station, en een kleine kans op minder ongelukken, wellicht is het nu het goede oogenblik, omdat Jeïomen Provincie tot overleg is Spr. wil zoo spoedig mogelijk ontko men aan het onderhoud. een^^/i^0?1^^ ziet er alleen zeker ^UriSch belarng in' als men cinJL a de we£ NieuwlandVlis- hij erV/a11101 k°mt I§ dat ZO°' dan zal zal zich ™V°°rrStemmen' Maar men ïernlichtT afv™gen of men niet gaven na te laten.6 noodzakeIiike uit" moy^LenVdaatgde ^n'voTgTns hel landelijk contract moeten zijn of dat de- doen aan minimum eischen vol- De heer CORNELISSE is groot voor stander der verbetering maar vraagt of er passage-ruimte genoeg overblijft als men stoelen voor perceelen 41 en 42 gaat plaatsen. Het verkeer moet afdoende geregeld worden. Hoe zit het met de verlichting van de 5 lantaarns op den Blauwendijk komen die aan de huizen? Dan zal de zijde aan het kanaal te weinig verlicht zijn. Het is zeker juist, dat de financiën niet rooskleurig zijn, maar men zal toch van groote uitgaven komen en daartoe wellicht gedwongen worden. Spr. vreest voor ongelukken, en juicht de verbetering van de rioleering ook speciaal ten zeerste toe. De heer MES vraagt of men behalve de 3200, ook nog niet moet rekenen op onderhoud, dan wordt het z.i. 4300. De heer ONDERDIJK zegt, dat ér zoo spoedig mogelijk is gewerkt, als al tijd (gelach). Er moest tot het laatst nog rekening gehouden worden met opmer kingen van Ged. Staten en spr, zal de kwestie van het meerderwerk nog na der bespreken. Spr. heeft 8 pCt. genomen van 35000 voor rente en aflossing, de 5080 der bedrijven zouden in den loop der jaren toch grootendeels worden uitgegeven- Spr. ontkent, dat er aan den weg geen Middelburgsch belang is, want men dient wel degelijk een gemeentebe lang en daarnaast een algemeen ver- keersbelang, ook voor het vreemdelin genverkeer. De weg SloedamVlissin gen zal zeker nog op veel lagere baan worden geschoven. Men voorkomt, dat men zal zeggen, „over Middelburg rijden is ondoenlijk" en geeft geen steun aan hen, die voor genoemden weg pleiten. In het bestek staat, dat de materialen van Nederlandsch fabrikaat moeten zijn en door Nederlandsche firma's geleverd. Eén rijtje stoelen zal geen verkeers- oelemmering zijn. Het onderhoud zal er zeker zijn, maar in de eerste jaren niet groot, gezien de afdoende verbete ringen die in het plan zijn opgenomen De bepaling inzake het loon is opge nomen in overleg met den waterstaat, De heer PAUL zegt, dat het rijk jaar lijks bijdraagt in het Prov. wegenfonds en Middelburg heeft nu eenmaal de on derhoudsplicht. De heer HEEMSKERK geeft toe dat de kans op den weg NieuwlandVlis singen minder groot wordt. Spr. vraagt nog eens of er geen kans is, dat de Pro vincie den weg in beheer en onderhoud overneemt. De heer CORNELISSE vraagt nog witte steentjes als aanwijzing rechts of links. De heer ONDERDIJK zegt dat er nog onderhandelingen over de vraag van den heer Heemskerk worden gevoerd met Ged. Staten, maar in ieder geval zal de gemeente er voor moeten bepalen. De heer PAUL zegt, dat als de weg volgens het wegenplan is veranderd, de gemeente een som voor jaarlijksch on derhoud krijgt. De heer V. D. FELTZ vraagt nog eens of burg, en weth. meenden, dat het geld kan worden gevoteerd. De VOORZITTER zegt, dat hij als beheerder der financiën, daarop wil antwoorden. Het gaat er z.i. om of de gemeente het verschil wil dragen tus- schen de kosten van het voorgestelde plan en van de herstellingen, die toch in ieder geval plaats moeten hebben. Spr. zegt, dal ook burg. en weth. nog niet veel kunnen zeggen over de be grooting 1934, Zij informeerden naar de vermoedelijke belastinjg opbrengst. De verkregen cijfers zijn zeker nog niet erg bemoedigend, doch de raad werd ge geven over enkele maanden nog eens op nieuw te informeeren, daar men dan meer zal kunnen mededeelen. Hoe het ook zij, niet alleen burg. en weth. maar de geheele raad moet de verantwoorde lijkheid dragen. Het college is geen ka binet en de raad geen Tweede Kamer. De raad vereenigde zich ten slotte z.h.s. met het voorstel. 20. Verhuring gemeente-grond bij Teer pakhuizenstraat. De raad vereenigde zich z.h.s. met dit voorstel. 21. Controle administratie Steunver- leening. Aangenomen z.h.s. 22. Ie Suppletoir kohier 1933 Honden belasting. Vastgesteld overeenkomstig het voor stel. 23. Bezwaarschriften aanslag 1933 der Straatbelasting en Schoolgeldaan slag 1932-1933. Besloten overeenkomstig de voor stellen. Vergadering in Augustus. De VOORZITTER deelt mede, dat Burg. en Weth. tot hun spijt verplicht zullen zijn ook in Augustus den raad bijeen te roepen ter behandeling van de nieuwe bouwverordening, die voor 19 Augustus vastgesteld moet zijn, wil men niet de kans loopen dat Ged. Sta ten het voor de gemeente doen. Intus- schen schijnt de Vereeniging van Ne' derlandsche gemeenten te trachten uit' stel te krijgen. Lukt dit, dan zal het niet noodig zijn en den heer Paul kreeg op zijn vraag de toezegging, dat in dit geval ook de commissie van fabricage daarvan spoedig bericht zal krijgen- De heer v. d. FELTZ hoopt, dat de verordening in een voltallige vergade ring zal kunnen worden behandeld. De markante ÏT2* beteekent Mercedes. Mercedes Uw dagelijksche vriend en metgezel Rondvraag. De heer PAUL wijst op de invoering van het éénrichtingsverkeer op de Lan ge Burg en vraagt of dit nu wel noodig was voor handkarren en voor rijwie len, zoo nauw is die straat toch niet. Spr. wijst op enkele boomen op den Kinderdijk, die door iepenziekte zijn aangetast en vraagt of die niet gerooid moeten worden. De heer JERONIMUS vraagt hoe 't staat met het onderzoek naar de riolee ring. Hij heeft gezien dat men aan het pompgebouw aan het werk is. Ook wijst spr. er op, dat hij van den heer Boasson niet het passend antwoord heeft gehad op gestelde vragen inzake de bedrijven. De heer HEEMSKERK wijst er op, dat al heeft men het havengeld voor jachten gelijk gemaakt aan andere plaat sen, er toch nog twee redenen zijn, waarom deze hier niet lang blijven. Ten eerste om moeilijkheden met 't open gaan van de stationsbrug, maar vooral ook omdat niet steeds water kan worden ingenomen en nu is hem be kend, dat er iemand is, die het laatste gratis wil verzorgen. Zou de wethou der der bedrijven hier mede accoord kunnen gaan? De VOORZITTER zegt, dat z.i. de Lange Burg een drukke verkeersweg is voor allerlei voertuigen en op drukke dagen is er weinig plaats over voor voetgangers. Spr. heeft zich wel al af gevraagd of de omweg voor handkarren niet wat lastig is, voor wielrijders acht hij het bezwaar veel geringer en deze maken dikwijls den hoek van de Burg en de Markt gevaarlijk omdat velen te hard rijden. Hij wil echter eerst de nie- we regeling is wat laten werken. De heer ONDERDIJK zegt inzake de iepenziekte, dat de inspecteur geregeld adviseert en het nog niet noodig acht bedoelde boomen te rooien. Inzake de rioleering had de deskun dige ir. de Bruijne gezegd, dat men met het pompgebouw niet behoefde te wach ten tot het onderzoek was afgeloopen en nu is gebleken, dat er in de put van het gebouw totaal geen zand was. De heer BOASSON zegt, dat er bij de bedrijven zijn de dienstleidingen, dat zijn alle hoofdbuizen en de spruitlei- leidingen, die de perceelen verbinden met de dienstleidingen. De kwestie van water aan de jachten zal hij gaarne on derzoeken. Te 6.50 sluit de VOORZITTER hier op de vergadering. Kantonrechter, waarbij M. W. te Ier- seke werd ontslagen van rechtsvervol ging ter zake van het aanplakken van een verkiezingsbiljet aan zijn woning. De rechtbank te Arnhem zou Dins dagmorgen uitspraak doen in de zaak tegen den ongeveer 25-jarigen zwerver F. J. v. M., die terecht heeft gestaan wegens brandstichting in het veilingge bouw van de Geldersche eierveiling te Arnhem. De rechtbank schorste de verdere be handeling van deze zaak en gelastte het instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van verdachte. wijzeressen, zooals die laatstelijk bij be schikking van 29 December 1932, no. 8781, afd. Lager Onderwijs Algemeen, is gewijzigd. Het Ierseksche aanplakverbod. Naar de Zeeuw verneemt heeft de ambtenaar van het O. M. bij het Kan tongerecht te Goes hooger beroep aan- geteekend tegen de uitspraak van den Geslaagd te 's-Gravenhage voor het examen Nijverheidsonderwijs akte Nj, de heer E. V. Goossens te Sas van Gent. De heer A. J. Nuijten, vroeger te Middel b u rg, is te Groningen ge slaagd voor het hoofdacte-examen. Mulo-examens Goejs, 26 Juli zijn geslaagd voor B diploma: G. Slotema te Colijnsplaat, W. M. de Krijger te Colijnsplaat, J. Maas te Kats. Voor A diploma: W- Flissebaalje, C. Jongepier, J. de Munck, M. C. Boddaerl, A. Griep, E, B. Mulders, A, H, Romp te Middelburg; A. D. Koole, J. W. Min- derhoud te Vlissingen; P. v. der Wiele, J. Tielkemeijer, C. Antonisse te Goes; J. D. Blok te Kapelle; F. v. d. Hoo te Zierikzee; R. M. Oonee, I. C. Geluk te Tholen; F. L. Stoutjesdijk, I. J. van Houdt te St. Annaland; Ph. L. v. Gor- sel te Oud-Vossemeer; St. Dronkers te Poortvliet; H. P. J. Koster te Colijns plaat, Schenking aan de Amsterdamsche Universiteit. Mr. dr. S. R. Steinmetz, hoogleeraar in de sociale geographie aan de univer siteit, heeft bij zijn aftreden als zoodanig aan de gemeente zijn uitgebreide biblio theek ten geschenke aangeboden, ge deeltelijk te plaatsen in 't geographisch seminarium en gedeeltelijk in de univer siteitsbibliotheek. Practische oefening kweekelingen, De Minister van Onderwijs, K. en W., heeft met ingang van 1 September 1933 ingetrokken de beschikking van 23 Ja nuari 1930, afdeeling Lager Onderwijs Algemeen, houdende vaststelling van de Regelen voor de belooning van de on derwijzers aan scholen voor gewoon la ger onderwijs, belast met de oefening in de praktijk van het lesgeven der leer lingen van Rijkskweekscholen en van door het Rijk gesubsidieerde kweek scholen voor onderwijzers en/of onder HANDEL EN NIJVERHEID. Belangrijke opdracht. Aan de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij werd de bouw opgedragen van den onderbouw van het filterhuis en van den kaaimuur ten behoeve van de nieuwe electrische centrale der P.E.G.E. M. te Nijmegen. De opdracht werd toe gewezen voor een bedrag van 578.000. Bij Kon. besluit is met 1 Augustus, aan den kapitein ter zee J. T. A. J. Bruinsma, eervol ontslag uit den zee dienst verleend wegens langdurigen dienst; zijn bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenants ter zee J. E. Meijer Ranneft en H. Jolles, tot kap.- luitenant ter zee de luitenants ter zee der le klasse J. Fruin en J- C. A. Scholte. FINANCIEELS BERICHTEN. Naar de Msb. verneemt, is de heer L. Raaymaakers, voorheen directeur van het bijkantoor Roosendaal van de Ned. Landbouwbank, met ingang van 1 Augustus a.s. benoemd tot directeur van het sedert kort opgerichte bijkan toor van de Amsterdamsche Bank N.V. te Roosendaal. Hengstenkeuring. Dinsdag had te Axel vanwege de afd- Zeeland van het Nederlandsch Trekpaarden Stamboek (Belg. Type), de keuring plaats van hengsten met afstammelingen voor de fokpremie. Keurmeester waren de heeren B. C. Puijlaart te Sas van Gent en Aug, de Schutter te Dinteloord. Voor fokpremie kwamen in aanmer king Herceur II de Cognebeuer B 430, eigenaar de heeren Kerkhaert en Staal van Stoppeldijk. Aan Wilson B 693 van den heer Lenshoek te Kloetinge werd een bewaarpremie toegekend. Te Kloosterzande verkregen een fok premie Certain van Lamswaarde K 1429 vah de H.V. „Zuid-Beveland" en Mautton Gross de mon Souhait K 1331 van Jos. de Waal te Ossenisse- - «w> v•uHva"'!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7