BINNENLAND. ZEEUN0. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 27 JULI 1933. No. 175 DE WIJZIGING DER HOOGER ONDERWIJSWET. DE CONCURRENTIE DER NEDER- LANDSCHE AARDAPPELEN IN ENGELAND. GOES. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Na vijftien j'aar. TOM NEILLAN'S PROEFTIJD. H00RD-BEVELAND. Circulaire aan werkgevers, SOHOUWEK-DUIVELASID. ZEEUWSCH-VLAASSBEREN O.D. ONBESCHEIDEN OPMERKINGEN. Frater Modestus. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer inzake het wetsont werp tot wijziging en aanvulling van de hooger onderwijswet. Er wordt aan ontleend, dat bij het afdeelingsonderzoek verscheidene leden tegen de voorgestelde wijziging ernstigc bezwaren opperden. Eenige leden meenden, dat het be drag, dat de tenuitvoerlegging der voor stellen zou opleveren, te gering is in verhouding tot de algemeene kosten vein het hooger onderwijs om aanvaar ding dier voorstellen raadzaam te ma ken. Voorts zal het, komt deze wet tot stand, voor onbemiddelden ongetwijfeld nog moeilijker worden, hun kinderen te laten studeeren. Hierin was voor deze leden voldoende aanleiding om zich te gen het wetsontwerp te verzetten. Volgens eenige andere leden, die zich bij dit betoog aansloten, verdient een progressieve regeling van het college geld verre de voorkeur. Viele leden betwistten, dat de ver meerdering der rijksmiddelen, gevoli van deze wet, betrekkelijk gering zou zijn te noemen. Maar al ware het wel zoo, naar versterking dier middelen moet worden gestreefd, waar zij eenigs- zins mogelijk is. De „Daily Express" van gisteren be vat een uitvoerig artikel over den nood toestand der Engelsche aardappelkwee kers, waarin o.a. de beschuldiging wordt geuit, dat door middel van dumping de Nederlandsch'e aardappelen de gevaarlijke concurrenten voor het En gelsche product zouden zijn geworden De bestaande Engelsche tarieven zou den te gunstig zijn en in het artikel wor den hooge invoerrechten geëischt om de Engelsche aardappelenkweekers tegen de buitenlandsche concurrentie te be schermen. Het Burgerlijk Armbestuur te Maastricht heeft aan den raad medegedeeld, dat in het eerste halfjaar alleen van de zijde van het Burgerlijk Armbestuur aan ondersteuning uitge keerd is een bedrag van 96.200. Voor het tweede halfjaar wordt een even groot bedrag begroot. De totale uitgave wordt geschat op 200.000 voor het jaar 1933. In St.Crt- 144 is opgenomen het met ingang van 1 Sept. 1933 van kracht wordend reglement betreffende het on derzoek door de tot den ijk bevoegde ambtenaren van den dienst van het IJk wezen van voorwerpen, welke niet aan ijk onderworpen zijn, zoomede betref fende de daarvoor verschuldigde ver goeding. Oudergewoonte was ook gisteren aan de uitreiking der getuigschriften aan de geslaagden van de Vakschool voor meis jes een feestelijk karakter gegeven. Toen de voorzitter, mr. Ph. R. Hugen- holtz, te ruim twee uur, de traditioneele bijeenkomst met een woord van welkom opende, was het daarvoor ingerichte schoollokaal geheel gevuld met leerlin- Oorspronkelijke novelle van CORRY DOMMERING. (Nadruk verboden). 5). - Hij ging daar in dezen tijd nooit voor bij zonder scherp op te letten en einde lijk, vanavond, lukte hem iets te zien van hetgeen hij graag te weten wilde komen. De bus zwenkte de Greenstraat in en hij reed opzettelijk langzaam om beter op te kunnen letten. In de straat, dicht bij den hoek van Marketstreet, bevond zich 'een kroegje, een der obscure Chi- neesche drankwinkeltje, die aan den achterkant een stinkende gelagkamer verborgen. Tom had al lang in de gaten, dat hier drank gesmokkeld werd en of het daarmee in verband stond of niet dat wist hij niet, maar reeds drie weken, dag in dag uit, stond er om half negen 's avond op den hoek van de straat een vrouw. Zij scheen op iemand te wach ten en zag 'er sjofeltjes uit. Een zwarte omslagdoek verborg gedeeltelijk haar gelaat en hij kon alleen constateeren dat ze slank was en goed gebouwd. Het was niet noodzakelijk dat ze tot de Chineesche kaste behoorde, hoewel hij een heimelijke hoop had, dat dit wel het geval zou zijn, want geen enkele Euro- pe'esche vrouw waagde zich in deze buurten als zij niet heel laag gezonken was. Deze vrouw wekte in hevige mate Tom's nieuwsgierigheid, er was een on- gen, personeel en bestuur der school benevens eenige genoodigden, w.o. wet houder mr. Goedbloed als vertegenwoor diger van B. en W. Mr. Hugenholtz wees op het bijzon dere feit, dat de school dit jaar 15 jaar bestaat. 1 Mei 1918 werd de school ge opend, in een paar lokalen van de oude Ambachtsschool, terwijl de keuken in het gasthuis was ondergebracht. Daarna ging men naar het gebouw van de Nat, Bank aan de Beestenmarkt, doch de keuken bleef in het Gasthuis en er moest ook in het gebouw van de Breede Wa tering een cursus ondergebracht wor den. Een volgende verhuizing was naar het gebouw van de Warenkeuring, dat thans nog in gebruik is, maar toen in heel anderen toestand verkeerde. Gelei delijk werden veranderingen en verbe teringen aangebracht en tenslotte kon de geheele school, met medewerking van het gemeentebestuur, in dit eene gebouw ondergebracht worden. Ook daarna werden nog verbeterin gen en uitbreidingen aangebracht, o.a electrisch licht en er zijn nog verdere plannen, b.v. voor een centrale verwar ming. De school groeide regelmatig, begon nen werd met 34 leerlingen; na 5 jaar was dit 70 en nu zijn er ongeveer 120 met verschillende buitencursussen. Spr. bracht voor dezen groei hulde aan de leiding, in het bijzonder aan de tegen woordige directrice, mej. Weststeyn, die 1 Sept. a.s. 10 jaar deze functie vervult en aan de school steeds haar beste krachten gaf. Spr. wees er vervolgens op, dat de toestand, door de groote bezuiniging van regeeringswege, er voor de school niet gemakkelijker op wordt, doch hij sprak de hoop uit, dat de kwaliteit van het onderwijs er niet door geschaad zou worden. De directrice, mej. Weststeyn, reikte vervolgens de diploma's uit, en daarna aan de hieronder genoemde leerlingen de Ochtman-prijzen, die elk jaar beschik baar gesteld worden voor hen, die zich door gedrag en vlijt onderscheiden heb ben. Dat waren: Jenny de Visser, Beb Gunst, Annie v- d. Zee, Arentje Deur- lo, Leuntje Rottier, Els Beth, Marie rerschure en Coos van Beloys. Spr. wees er op, dat, nu de voorbe reidende cursus slechts twee jaar mocht duren, vooral dat „voorbereiden" nog meer zijn werkelijke beteekenis krijgt. Zij vond 't daarom verblijdend dat velen bleven om het. onderwijs verder voort te zetten. Verder prees zij zich gelukkig met haar staf personeel, die zijn taak verstaat en boven den staf staat. Daar door weten zij zooveel mogelijk aan de leerlingen mede te geven, Spr. zeide verder, dat de toekomst voor hen die de school verlaten niet be moedigend is. Het zal moeilijk vallen werk te vinden, doch zij raadde aan zonder op belooning te letten, in elk ge val bezigheden te zoeken. Eens zou er toch wel weer werkverruiming komen Spr- besloot met den voorzitter dank te brengen voor zijn waardeerende woor den en te wijzen op de prettige verhou ding die steeds tusschen bestuur en school bestaat. Mr. Goedbloed, wees de geslaagden op de gelijkenis der wijze en dwaze maagden, en raadde haar aan, steeds de lampen gevuld te houden, dat is, steeds zijn plicht te doen, zich dienstbaar te maken voor den naaste. Spr. wensch- te het bestuur vervolgens geluk met den grooten groei in de achterliggende vijf tien jaar, verzekerde, dat B, en W. aan de school steeds gaarne hun medewer king verleenen, en besloot met zijn bes te wenschen voor de komende cursus sen en zijn complimenten aan d egediplo- meerde leerlingen. miskenbare gratie in haar figuur en er was in ieder geval iets in haar dat af week van het genre dat hij hier had aangetroffen. lederen avond hoopte hij dat er iets zou gebeuren, dat licht wierp op dat geheimzinnig iets dat om deze vrouw heenlag. Toen hij dus de bus liet stoppen om eenige passagiers op te nemen, zag hij ■een man die haastig de vrouw voorbij wilde loopen. Hij scheen in gedachten verzonken en schrok toen zij opeens haar hand op zijn arm legde en hem aankeek. Haar omslagdoek was een weinig achterover gegleden en Tom kon nu beter haar gezicht onderschei den. Het was meer dan hij verwacht had zag dat zij jong was en mooi, niettegenstaande haar holle wangen en diep liggende oogen en niet behoorde tot de klasse waarin zij momenteel scheen te leven, evenmin als tot de Chineesche kaste. De oude rimpels kwamen weer tus schen Tom Neillan's oogen, medelijden voor deze verdwaalde sloop in zijn hart» en hij nam zich voor, zoodra zijn vrije tijd hem daarvoor in de gelegenheid zou stellen, uit te vinden waarom zij daa* was en of hij op de 'een of andere wijze helpen kon, want dat zich hier een droevig levensdrama afspeelde, daar was hij zeker van. Toen hij de bus weer aanzette, reed hij dicht langs den man en de vrouw, en hoorde haar zeggen: „Doe het niet, vanavond niet,T toe, wees sterk Maar de man scheen niet te willen luis teren en vervolgde even later zijn weg. De voorzitter sprak hierna nog een bemoedigend woörd tot de leerlingen, ie nu, van de theorie in de praktijk ko men, uitte zijn dank aan mr. Goedbloed voor diens woorden, en sloot daarna de- e geanimeerde samenkomst, W3SSENKERKE. Naar aanleiding der beëindiging der werkverschaffingsob jecten, is door het gemeentebestuur aan de landbouwers een circulaire verzon den met den volgenden inhoud: Wij deelen U mede, dat alle werkv<Ir- schaffingswerken thans zijn afgeloopen. De gemente heeft nu geen productie werk meer. Toch zijn er nog plm. 45 werkloozen, en die waren er verleden jaar om dezen tijd niet. De landbouwers had ze toen in dienst genomen. Wanneer ieder die deze circulaire ontvangt, nu één man meer te werk stellen was de werkloosheid ineens ver dwenen. Blijven de menschen zonder werk, dan dient de gemeente ze wel te hel pen. Ze kunnen toch niet leven zonder inkomsten. Er zou, wat nog altijd is te gen gehouden, een steunregeling moe ten komen, en die kost veel geld. Bo vendien staat er dan niets tegenover; de gemeente kan niet zeggen, dit of dat hebben wij door het geld uit te geven verkregen. Het benoodigde geld moet worden opgebracht, doch de belastingen zouden nog meer moeten worden ver hoogd. Het is daarom ons aller belang, dat de menschen aan het werk komen en daarom verzoeken wij U een man meer op Uw bedrijf te nemen. Het is ons be kend, dat binnen kort, weer eenig open baar werk vanwege de provincie ge beurt. Uw hulp zal dus Vermoedelijk tijde lijk moeten zijn. En daarna zullen de werkzaamheden in den landbouw van zelf de arbeidskrachten opvorderen. Neem er dus een man bij, ge helpt daar mede dien man, de gemeente en ten slotte U zelf. U kunt dagelijks bij den agent der ar beidsbemiddeling ter secretarie (voor Kamperland bij van de Vreugde) ver nemen wie werkloos zijn. RAAD VAN ZIERIKZEE, Salariskwestie keuringsveearts. ZIERIKZEE. In de Dinsdag j.l. gehou den raadszitting deelde de Voorzit ter mede, dat de gemeente-rekening sloot met een nadeelig slot van 2875, wat echter voor een deel nog kan wor den verminderd, wanneer verschillende pachtsommen worden aangezuiverd. Aangenomen wordt een voorstel van B. en W- om aan den hoofdagent De Puyt een gratificatie te geven, omdat door het betalen van 8% pCt. pensioen premie, zijn salaris minder zou worden, dan hij nu ontvangt. De heer W. den Boer had aan vankelijk bezwaar, omdat hij het nu den tijd vond een andere koers in te slaan. Aangevoerd werd echter, dat bezuini ging niet individueel moest geschieden. In behandeling kwam nu het kardi nale punt: de kwestie betreffende de vraag, of de keuringsveearts al- of niet recht had op den 5000, die hem" z.g toekwamen als te weinig uitgekeerd sa laris. 8 Mei 1922 werd n.I. een instruc tie voor den keuringsveearts vastge steld, met als aanvangsjaarwedde 2000 en maximum 4000, door 8 2- jaarlijksche verhoogingen. Echter wer den hem direct 4 periodieke verhoogin gen van 250 toegekend, zoodat hij met HOOFDSTUK IV. De kroeg. Tom's vrije dag kwam eerder dan hij verwacht had. Hij had 's morgens dienst gehad tot twee uur en was tot den vol genden morgen tien uur vrij. Omstreeks zeven uur in den avond ging hij de deur uit het was een mooie zomer avond en niet zoo warm; hij nam dus de bus naar China-toWn en voelde zich als een prins nu hij eens als passagier mee mocht rijden. Hij was reeds zoo aan zijn bestaan gewend, dat hij het niet eens vreemd zou vinden wanneer hij zijn heele verdere leven op deze ma nier voort moest gaan. De bus was bijna leeg, toen bij een- halte een heer instapte. Met een schok zat Tom Neillan overeind en trak zij lange beenen in, die hij juist heerlijk lui had uitgestrekt onder den bak. Die heer was een oude bekende, het was Mason Carringham, een vriend van zijn l vader, die wel een van de laatste was die hij wenschte te ontmoeten. Carringham kwam regelrecht op hem af en stak zijn hand uit. Tom deed net alsof hij dit niet zag en keek hem onbevangen aan: „Met wien heb ik het genoegen?" Een verbaasde blik van Carringham was het antwoord. Toen begon hij te lachen en zeide: „Wel Tom, hoe heb ik 't met je, je kent Mason Carringham toch wel?" Tom zette een strak gezicht en liet zich niet uit het veld slaan. „Het spijt me, maar ik geloof dat u zich vergist mijnheer; ik ben Thomas Williams en 3000 begon. Jaren maakte hij zijn begrooting op met dit bedrag, totdat de heer Gerritsen ten slotte tot de meening kwam, dat de vijfde perio dieke verhooging moest aansluiten twee jaar nd de eerste vier. B. en W. ontken den dit, en het gevolg was, een drukke briefwisseling, ook met Ged. Staten, waar deze kwestie was aanhangig ge maakt, en die aan B. en W. schreven, dat de heer Gerritsen gelijk had en de gemeente den te weinig betaalde 5000 met rente had te betalen. De Voorzitter memoreerde in 't kort de geschiedenis nog eens en drong aan, het voorstel van B, en W., om niet te voldoen aan den eisch van Ged. Sta ten, aan te nemen- Enkele leden voer den hierover nog het woord, die met B, en W. meenden, dat de veearts het be drag niet toekwam. Het voorstel van B. en W, werd daarop aangenomen met de stem van den heer Gerritsen tegen. BURGH. Maandag j.l, kwam de raad in- voltallige vergadering bijeen. Bij de opening wenscht de voorzitter den heer Krijger geluk met diens herstel, na een langdurige ziekte. Hij deelt mede, dat de aanbesteding van den verbouw der ge meentewoningen waarschijnlijk de vol gende week kan plaats hebben. Besloten wordt aan de landbouwers een circulaire te richten met verzoek om medewerking tot het doen snijden van meerder koren. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten tot aansluiting bij het Centraa" Archief- en Inlichtingsbureau. Goedgekeurd worden de rekeningg 1932 van den Vleeschkeuringsdienst in ontvang en uitgaaf met 3.828 en 3.079, de begrooting 1934 van dezen dienst in ontvang en uitgaaf mei 3300, de rekening 1932 van het Burgerlijk Armbestuur in ontvang en uitgaaf met 4.612 en 4.090 en de begrooting 1934 van genoemd bestuur in ontvang en uitgaaf met 3.914. Het voorstel Kloet tot het verleenen van een bijdrage 5 per jaar en per kind) voor het bezoek van kinderen uit deze gemeente aan de bewaarschool te Haamstede over welk voorstel ter vo rige vergadering de stemmen staakten werd met 4 tegen 3 stemmen verwor pen. AXEL. In een algemeene vergadering van de winkeliersvereeniging „Een dracht maakt Macht" te Axel, is be sloten om tijdens de twekelijk|sqhe graanmarkt op Zaterdag, ook een goe derenmarkt te houden in den vorm van kramen,, ververschingstenten, amuse- mentsspellen, enz. Men zal daartoe voor attractie de medewerking vragen van plaatselijke vereenigingen en door film en radio in openlucht zooveel mogelijk menschen ook uit de omgeving trachten te lokken, om hunne benoodigdheden op die markten in te slaan. Gezien de ligging van Axel in het centrum van Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren, evenals Middelburg in Walcheren en Goes op Zuid-Beveland, acht men ook met het tegenwoordige verkeer, daartoe zoo niet de behoefte aanwezig, dan toch alle aanleiding voor de hand liggend om datgene te doen, wat in vroegere tijden is nagelaten, om dat centrum te maken tot een aantrekkings kracht voor handel en industrie, nu de landbouw het hoofd in den schoot moet leggen. RAAD VAN AXEL. AXEL. In de Dinsdagmiddag gehou den raadszitting werd een voorstel van den heer C. Hamelink e.a. om de nor- ik heb uw naam nog nooit gehoord". „Wel allemachtig, jij bent Tom Neil lan uit Minniapolis en als je liever hebt dat ik om de een of andere reden m'n mond houdt over onze ontmoeting, dan moet je 't me zeggen; je kunt op Mason Carringham rekenen jongen". De situatie was hoogst pijnlijk en be dierf Tom's luxe-tocht in zijn eigen bu,s. Hij was dit spelletje nu eenmaal begon nen en had zich vast voorgenomen het tot het einde toe te blijven spelen. Hij gaf zich gelaten aan een nauwkeurig onderzoek van den heer Carringham over, die eindelijk zeide: „Als je Tom Neillan wèl bent, dan ben je veranderd, ja, hoe zal ik 't je zeggen, sportiever ge worden flinker, niet meer zoo'n ver wend zoontje van papa. En als je Tom Neillan niet bent, dan mocht hij willen dat hij er zoo uitzag als jij, maar ik weet waarlijk niet wat ik er van den ken moet". Als iemand hem een paar maanden geleden een verwend zoontje van papa had genoemd, dan was hij zeker kwaad geworden bij gebrek aan een bewijs om zich te kunnen verdedigen. Nu moest hij er om lachen, want hij was niet meer Tom Neillan van een paar maanden ge- eden. Mason Carringham zag den glimlach en klopte Tom op den schouder. „Als je Tom Neillan niet bent, maar Thomas Williams, kom mij dan opzoeken in ho tel Comodore, kamer 724, ik moet er hier uit". Hij schudde Tom stevig de hand en verdween even later id- de menschenmassa. Tom zuchtte van verlichting. Ook de ze klip had hij met goed gevolg omzeild IEr zijn géén rechters in Potsdam maar wèl in Arnhem. De „rechters", die géén rechters zijn in Potsdam en daar omtrent zijn doodelijk ernstig en van achter de blinddoek leken Justitia's tranen; de rechters die wèl en terdege rechtspreken te Arnhem zijn grapjassen en het lachen van Themis doet heur gouden weegschalen glinsteren in de zon. Ziet hier het Arnhemsche geval, héél kort verteld: er was in Arnhem strijd tusschen twee concurreerende taxi- ondernemingen, de eerste en oorspron kelijke die voor tien centen zeer vlug reed voerde als embleem een pijl symbool der snelheid; de tweede en niet-oorspronkelijke ging als een em bleem ópik een pijl voeren. Hinc lacrimae, zouden de Romeinen gezegd hebben. Vandaar 't gedonder in de glazen, zei mijn sergeant majoor. U begrijpt 't wel: het werd een erg hevige rechtzaak voor de Arnhemsche rechtbank, of liever voor den president van dat gewichtige college den heer mr. Quintus, die in kort geding den tweeden pijlvoerder in het ongelijk stelde. Tot zoover de zaak, kort en bondig en niet bijster belangrijk. Maar: de hoogwelgeboren zeer ge strenge Quintus motiveerde naar den eisch zijn uitspraak en één zijner over wegingen lijkt mij de moeite wel waard om hier even over te nemen. Ziet hier: Overwegende dat het oogmerk van gedaagde, om zich aan die onmaat schappelijke daad tegenover eischeres schuldig te maken, te meer in het oog springt, nu hij een symbool van snel heid wenschende, juist dat van eischeres koos, alhoewel op dat ge bied een ruime keus voorhanden was, o.a. bij diersoorten, zooals een haas, een zwaluw, een antilope, welk laat ste embleem bovendien nog als woord een zinspeling zou inhouden ten gunste van het rijden tegen het loopen. Ziedaar. Is-ie niet goe-oed? Vindt u hem niet moppig? Ha-ha: antilope anti-loopen. En dat in een ernstig zéér edel, ge streng vonnis. Ik heb zoo stiekum bij mij zelf ge dacht: Zou deze overweging niet er bij zijn gevoegd expres öm 't mopje te kunnen plaatsen? Ik ken mr. Quintus niet. Maar ik druk hem in gedachten de hand. Het nieuwe Germaansche recht gaat zoeken naar aanrakingspunten met het volk. In Arnhem is 't teerste- punt al ge raakt: de humor. En het recht komt er niet bij in de verdrukking, zooals ginds. Bravo, meneer Quintus! men voor de «teunuitkeeringen voor werkloozen te verhoogen verworpen met 9 tegen 3 st. Als lid van de commissie -van toe zicht op het L. O. werd gekozen de heer H. Duijn, in de plaats van den heer J. M. Baert, die wegens ouderdom had bedankt. Niet goedkeuring begroo ting 1933. Zooals bekend hadden Ged. Staten bericht, dat zij de gemeentebegrooting voor 1933 niet goed keuren, op grond dat geen sluitende begrooting is te krij- en hij vroeg zich af wat hierop volgen zou. Hij voelde intuïtief, dat zijn bezoek aan de Chineesche stad niet zonder ge- olgen zou blijven, een stem in zijn bin nenste waarschuwde hem voorzichtig te zijn het was altijd gevaarlijk zich ergens in te mengen, want het volk daar was nu niet bepaald vredelievend van aard, maar het gezicht van de vrouw op den hoek riep als het ware om hulp en hij moest er het zijne van hebben. Aan het begin van de Greenstraat stapte hij uit en slenterde de straat op. Hij had een pet gekocht en een twee dehands pak om onopgemerkt te blij ven, Gele kindergezichtjes keken hem nieuwsgierig aan, maar verder werd er geen aandacht aan hem geschonken. Naast het huis, dat het doel was van zijn tocht, bevond zich de winkel van 'n Chineeschen dierenkoopman en Tom besloot daar binnen te gaan, om te trachten het een en ander te weten te komen. In het begin kon hij zich niet verstaanbaar maken, want de honden in hun hokken begonnen te blaffen en waren moeilijk tot zwijgen te brengen. Een oude Chinees met grijzend haar, dat een eigenaardig contrast vormde met zijn gerimpelde gele gezicht, stond met gebogen rug bij een grooten hond, die blijkbaar iets aan zijn poot man keerde. Hij draaide zich langzaam om toen zijn bezoeker binnen kwam en wenkte hem dichterbij te komen. Tom zag nu dat hij bezig was een zwachtel om den voorpoot van het dier te win den. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5