veieman ZEELAND. RECHTZAKEN. LANDBOUW. Dat ziet er heerlij k uit! TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 26 JUU 1933. No. 174. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. GOES. TOM NEILLAN'S PROEFTIJD. PROVINCIALE GEITENKEURING. Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! VOOR HET BEHOUD DER MOLENS. Het systeem-Dekker. Aan den molen aan den Koudekerk- schen weg, waar de wegen naar Vlis- singen en naar het dorp zich scheiden is men bezig een verandering aan te brengen, die het behoud van dezen mo len, die als zoo vele andere een sieraad voor de omgeving is, een grootere kans op een blijvend bestaan daardoor ver krijgt. Het is zeker zeer te waardeeren, dat de eigenaar, de heer de Regt tot deze verandering overging. Dank zij den heer J. J. van de Vijver te Middelburg, die als oud-molenaar, groot belang in het behoud der molens stelt, zijn wij in de gelegenheid een en ander mede te deelen over de wijzi gingen die worden aangebracht en die het vervangen van de windkracht door motorische kracht minder noodza kelijk maken, omdat volgens het nieuwe systeem ook de wind voldoende snel heid kan te weeg brengen. Het geldt hier de ook elders reeds een jaar of 6 met succes aangewende technische vinding van den molenbou wer en waterbouwkundige A. J. Dek ker, te Leiden. Deze vinding bestaat hierin, dat het oude bestaande profiel van den ouden wiekvorm met de oude roede zoodaning wordt verbeterd, dat in de plaats van den vroeger luchtwer- vels veroorzakenden wiekvorm thans ontstaat een wiekprofiel van een aëro dynamisch juisten vorm, die geen lucht wervelingen veroorzaakt. Het resultaat, van een en ander is, dat terwijl de oude wiekvorm slechts 10 pCt- nuttig effect uit den wind haalde, dit nuttig effect thans bij den verbeterden wiek vorm gestegen is tot 30 a 50 pc.t Zooals de heer Van Rijckevorsel in „De Molenaar" uitvoerig uiteenzet, komt het bij het vervaardigen van dit nieuwe systeem molenwieken op een goede constructieteekening aan Dat dan een goede molenbouwer het werk moet uitvoeren, begrijpt ieder. Hier is het bij den heer De Troye ze ker in goede handen. Dat de toepassing van dit nieuwe sy steem van groote beteekenis is, blijkt ook uit het jongste verslag van de Ver- eeniging „De Hollandsche Molen", waar in o.a. de volgende zinssnede voorkomt: „Het is wel gebleken, dat de stroom- lijn-wieken een belangrijke verbetering beteekenen voor het windmaalbedrijf, mede hierdoor, dat de watermolens, welke in het afgeloopen jaar aldus wer den uitgerust, zich tot deze verbetering uitsluitend beperkten en reeds zooda nig vooruitgingen, dat het pompenstel- sel niet behoefde te worden aange bracht. Met recht kan worden gespro ken van een groote kentering in de windmolenwereld en het is thans moei lijk in te denken, dat deze niet lang zamerhand in steeds grootere kringen zal doorwerken." cade, e. Madrigal, f. Passepied et Final; Pauze; 5. „Passing of the Regiments", marsch-potpourri arr. A. Winter; 6. „Paix et Labeur", ouverture O. Filsfils; 7. „L!e Souvenir", solo voor baryton, H. Charles (solist de heer C. Ie Conté); 8. „Donau-Wellen", walzer, Ivanovici; 9. „Vieux Camerades", marsch C. Teike. Hoofd School A. Naar wij vernemen heeft de heer A. lW. van der Hammen, te Rotterdam, toe gezegd, dat zijn benoeming tot hoofd van school A, 1 Sept. a.s., definitief door hem wordt aangenomen. WESTKAPELLE. Vrijdag a.s. des na middags 7 h houdt de Raad een open bare vergadering. Agenda: 1 Ingekomen stukken, 2. Bespreking nieuwe bouw verordening, 3. Reclames baatbelasting. DRIEWEGEN. De Raad vergaderde j.l. Maandag. De gemeenterekening over 1932 werd den raad overgelegd in ont vang met 23596 en in uitgaaf met 19.312. Het opgemaakte ontwerp tot wegsverbetering van den Korteweg en den Smitsweg volgens het Provinciaal wegenplan, wordt met algemeene stem men goedgekeurd en besloten die verbe tering van Provinciewege te doen ge schieden. Aan G. J. de Jager wordt vergunning verleend tot het oprichten eener radio centrale. Tenslotte wordt eene instructie vast gesteld voor den gemeente-ontvanger. Volksconcert. De Harmonie „Euphonia", directeur de heer P. de Rooij, zal a.s. Vrijdag des avonds 8 uur een volksconcert geven in den tuin van het „Schuttershof". Het programma meldt: 1. „Prinz Eitel Friedrich", marsch H. L. Blankenburg; 2. „Le Lac Maudit", ouverture dramatique Fr. Popy; 3. „Une nuit a Grenade", fantaisie sur l'opera C. Kreutzer; 4. „Le Roi s' amuse" scène du Bal L. Delibes, a. Gaillarde, b.. Pa vane, c. Scène du Bouquet, d. Lesquer- Oorspronkelijke novelle van CORRY DOMMERING. (Nadruk verboden). 4). Ted Heene, >een forsch gebouwde jon gen van een jaar of twintig, stak een nieuw stuk kauwgummi in zijn mond en spuwde het afgewerkte stukje in een daarvoor bestemden koperen bak op den grond. Toen nam hij de courant, zocht even en zei: „Zou dit iets zijn? Goed werk wanneer je een vaste hand hebt". Tom nam de courant en las de aan geduide advertentie door, waarin een bekwaam chauffeur gevraagd werd bij de South-Western, een «Jroote autobus onderneming. Het leek hem wel een van de gunstigste dingen, die hij kon pakken en hij was een uitstekend chauf feur. Het was in ieder geval de moeite waard om te probeeren en hij begon hoe langer hoe meer plezier te krijgen in zijn nieuwe leven; het was een pit tige variatie op het oude thema van dure hotels, late avonden in smoking en TT°°je 7rouwen *n kostbare toiletten, rlij dacht even aan zijn goed opgeborgen sm™ j |,en moest onwillekeurig lachen. e Heene, die bij dezelfde maat schappij werkzaam was, nam hem mee en Tom Ne,llan kon zijn eerste succes boeken. Hij werd aangenomen en be steeg na eenige dagen zijn wagen alsof het een van zijn eigen luxe-auto's was. Het was een inspannende dag, want hij was nog niet zoo bekend met den weg ■dat hij dezen zonder nadenken kon vol Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag 25 Juli werden de volgende personen gedag vaard: W. de R„ 27 j., bankwerker te Vlis- singen, wegens mishandeling van H. Lammens te Souburg op 25 Juni 1933. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h, E. M. de B., 27 j., werkman te Aar denburg, wegens mishandeling van P. J. Duinker te Sluis op 26 Juni. Eisch 25 b- s. 25 d.h. Uitspraak 25 b. s. 10 d.h. H. V., 46 j-, caféhouder te Wissen- kerke, wegens beleediging van den ge meenteveldwachter Heijboer ,die sur- veileerde, en wegens het niet voldoen aan de vordering van den rechtheb bende Van de Velde om zijn erf te ver laten, te Wissenkerke op 23 Juni. Eisch en uitspraak 40 b. s. 20 d.h- E. van H., huisvrouw van J. S., 34 j., zonder beroep te Boxtel, wegens mis handeling van A. Kolijn te Vlissingen op 24 Juni. Eisch 10 b. s, 10 d.h. Uitspraak 10 b. s. 5 d.h. Sa, Aa, Ca, K., huisvrouw van K- de R„ zonder beroep te Vlissingen, we gens mishandeling van E. van Hal te Vlissingen op 24 Juni. Eisch 10 b. s. 10 d.h. Uitspraak 10 b. s. 5 d.h. A. D. V., 26 j., werkman te Hulst, we gens verzet tegen den gemeenteveld wachter C. L. Ivens te St- Jansteen op 26 Juni, toen deze hem terzake van openbare dronkenschap beetpakte om hem op te brengen. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. L. I. L., 29 j., werkman te Koudeker- ke, wegens beleediging van den agent van politie van Luijck, die dienst ver richtte te Middelburg, in den nacht van 24 op 25 Juni. gen. Het was een vrij gemakkelijke route en daarom kon hij, na een paar dagen met een anderen chauffeur ie hebben meegereden, .al spoedig in dienst treden. Het was noodig ook, want zijn geld slonk al aardig. De eerste tien dollar hadden hem in ieder geval geluk aangebracht, want ze waren niet opge maakt alvorens hij werk had gevonden. Hij vond dat alles heel gemakkelijk ge gaan was tot heden en dat het geluk hem goed gezind was wat zou het heerlijk zijn om al zijn wederwaardighe den aan Ellen te schrijven, maar hij had nu eenmaal beloofd niets van zich te zullen laten hooren. De bus volgde 'een uur lang Broad way, sloeg daarna links af, volgde eeni ge lange straten en reed dan dwars door de Chineesche stad. Dit was 't moeilijkste gedeelte, de straten waren smal en op den weg krioelde het af en toe van kleine kinde ren. Het was een eigenaardig buurtje, hier en daar hingen lange, smalle plan ken aan de gevels, waarop Chineesche letters in zwarte of roode verf prijkten, dan weer wisselden de planken zich af met beschilderde vlaggetjes. Het was heel duidelijk merkbaar, dat in dit stad je op zichzelf de Chineezen hun best deden om zooveel mogelijk de sfeer van hun geboorteland te behouden. Maar on miskenbaar had de Europeesche be schaving haar Westersch tintje aan het kleurige leventje meegegeven en China town was dan ook een mengsel van da meest uitgestotenen der maatschappij. De iiuropeesche invloed, die zich hier deed gelden, was zeker niet van het ^oede soort, w4 it over China-town hing Eisch en uitspraak 20 b. s. 10 d-h. P. W. M., 27 j., koopman te Middel burg, wegens mishandeling van M. K. Lacor te Middelburg op 25 Juni, Eisch 10 b. s- 10 d.h. Uitspraak 5 b s. 5 d.h. Th. de B„ 49 j., koopman te Goes, wegens beleediging van J. Joosse te Goes op 10 Juni, Eisch 10 b. s. 10 d.h. Uitspraak 10 b. s, 5 d.h. S. V-, 31 j., assistent-apotheker te Wijnbritseladeel, wegens diefstal van een geldsbedrag van 3.25 en een gou den horloge met ketting, toebehoorende aan A. Bakker te Koudekerke op 21 Juni. Eisch en uitspraak 40 b. s. 20 d.h. I. M. de H-, huisvrouw van E. J., 27 j., zonder beroep te Sint Jansteen, we gens mishandeling van A. Baert te Sint Jansteen op 11 Juni, Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. J. L. de B., 38 j„ zonder beroep te Hontenisse, wegens mishandeling van A. M- Franssen te Hontenisse op 8 Juni. Eisch en uitspraak 25 b. s. 25 d.h, J. de R., 22 j., landbouwersknecht te Hengstdijk en A. H. de K-, 23 j,, land bouwersknecht te Hontenisse, wegens mishandeling van L. A. van Stevendaal, te zamen en in vereeniging te Honte nisse op 4 Juni. Eisch en uitspraak: vrijspraak. I. de R., 34 j., arbeider te Schoon- dijke, wegens mishandeling van M. Rie- mens te IJzendijke op 6 Juni- Eisch en uitspraak 10 b. s. 5 d.h. P. I. de B., 22 j., arbeider te Ter Neu zen, wegens mishandeling van J. Huis man te Axel op 5 Juni. Eisch en uitspraak 10 b. s. 5 d.h. A. H, de K., 22 j„ landbouwersknecht te Hontenisse, wegens beleediging van L. A. van Stevendaal te Hontenisse op 21 Mei. Eisch en uitspraak 5 b. s. 2 d.h. C. de C., 54 j., verlofhouder te Graauw wegens beleediging van den gemeente veldwachter Maas te Graauw op 11 Juni, toen hij de naleving van de Drank wet kwam controleeren. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. A. de H,, 33 j., arbeider te Groede, wegens beleediging van den wachtmees ter Kramer en den marechaussée IJp- ma te Nieuwvliet op 7 Juni. Eisch en uitspraak 15 b. s. 10 d.h. C. de B., 34 arbeider te Sint Jam steen, wegens het niet voldoen aan eene vordering van de kommiezen der Belas tingen Aarts en van 't Hof om met zijn rijwiel stil te houden te Sint Jansteen op 14 Juni. Eisch 25 b. s. 10 d.h. Uitspraak 15 b, s. 10 d.h. H. de B-, 45 j., vischhandelaar te Breskens, wegens beschadiging van een paal van de Electrische verlichting door met een vrachtauto, welke hij bestuur de, daartegen te rijden, te Breskens op 22 Mei. Eisch en uitspraak 5 b. s. 2 d.h. Kantongerecht t.e Middelburg. De Kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met een rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. G te Vlissingen 1 b. s- 1 d.h.; A. A. K, te Vlissingen 3 b. s. 3 d.h.; met een motorrijtuig rijden, zonder nnummer met letter: C- C. te Ierseke 2 b. s. 2 d-h. met een rijwiel rijden, geen gevolg geven aan de door een bevoegde be ambte in het belanhg van de vrijheic en veiligheid van het verkeer gegeven bevelen: J. K. te Koudekerke 5 b. s. 1 week tuchtschool; straatschenderij: N. B., L. P. R., en een schaduw van misdaad, diep verbor gen in de nauwe sloppen, achter de ge heimzinnig gesloten venstertjes en dich te kroegen. Dit was de weg, dien Tom Neillan dagelijks met zijn bus had te gaan. Hij was al spoedig aan zijn werk gewend en kende zijn vaste klanten. Bij de drie en dertigste straat stapte iederen mor gen om half negen een meisje in, dat werkte in de Woolworth Building, een der grootste magazijnen van New-York Na een paar dagen kende Tom al heel, wat van haar wederwaardigheden; hij kreeg een dieperen kijk in het leven van een arm werkend meisje, dat op een fatsoenlijke wijze trachtte haar brood te verdienen. Zij vertelde hem, dat haar vriendin in het ziekenhuis lag kou gevat tijdens de verbouwing van het magazijn en met een zware longontste king opgenomen. De directeur had er verder geen nota van genomen en het meisje lag bij de armsten in het hospi taal. Tom Neillan hoorde zwijgend het ver haal aan en vroeg toen of de directeur wel wist hoe erg het meisje er aan toe was, de ziekte was toch veroorzaakt door verbouwing van het magazijn, dus had het meisje recht op schadevergoe ding of in ieder geval op bijstand in den tijd van haar verpleging. „De directeur....", antwoordde zij, „denkt u dat die zich bemoeit met der gelijke kleinigheden? Hij zit in zijn luxe-auto en geeft dure partijen in zijn villa, terwijl het personeel hem helpt zijn kapitaal te vergrooten. Wat kunnen hem die moeilijkheden schelen die wij onderling hebben". A. V-, allen te Domburg, berisping; straatschenderij bij herhalinng: A. M., te Domburg 10 b. s. 2 weken tucht school; loopen over een anders grond: M. K. R. te Middelburg, geen straf; Le, Aa, W. te Middelburg 1 b. s. 1 d.h.; een tram op eenigerlei wijze in zijn loop belemmeren: C P. M. te Middel burg, berisping; loopen op spoorweg (tramweg): P. M., P. J., J, J., allen te Biggekerke, ieder berisping; overtreding ijkwet: A, J. L., te Mid delburg 5 maal 0 50 b. s. 5 maal 1 d. h., voor elke boete; vernietiging der in- beslaggenomen gewichten; handelen in strijd met het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland: J. L. te Middelburg 3 b. s. 3 d.h.; met een rijwiel rijden zonder licht: F. v, B. te Kapelle 2 b. s. 2 d.h.; te Vlissingen venten zonder vergun ning: Th. H. C. G, W., te Breda, G. A. V. te Beek, ieder 1 b. s. 1 d.h.; te Vlissingen zonder vergunning op den openbaren weg een zanguitvoering geven: H J. A. A. te 's-Gravenhage 3 b. s. 3 d.h.; A. M. H. te Alkmaar 3 b, s. 3 d-h.; A. M. V. te Brielle 0.50 b. s. 1 d.h, De 33-jarige schipper J. B. uit Amsterdam en de 22-jarige varensgezel uit Zaandam, zijn door de Utrechtsche rechtbank wegens berooving van een caféhoudster te Mijdrecht, overeenkom stig den eisch tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld met aftrek van preventieve hechtenis. Het luchtvaartbouwverbod. De Hooge Raad deed Dinsdag uit spraak in de kwestie van het lucht vaartbouwverbod, dat de gemeente Amsterdam gelegd heeft op een terrein- strook, nabij het luchtvaartterrein Schiphol. De gemeente kende den ei genaar, den boer H. geen schadever goeding toe omdat zij geen schade aan wezig achtte. De eigenaar achtte echter wel schade aanwezig en stelde bij de rechtbahk te Haarlem een vordering in, die op an dere gronden dan de eigenaar stelde, een schadevergoeding vaststelde van 6000. De gemeente Amsterdam is echter van meening, dat hier niet opgaat 't systeem van de onteigeningswet, waar bij de rechter geheel vrij is, het bedrag der schadevergoeding te fixeeren. De Hooge Raad heeft het cassatie beroep verworpen. Uit Kapelle bericht men: Bleven de roode bessen meestal ver leden jaar aan het hout, thans worden deze geplukt en alhoewel de prijs niet zoo hoog is, toch kunnen deze geplukt worden, zoodat er weer werkverrui ming is en weer wat verdiend wordt. Vanwege de Prov. Veereeniging tot verbetering van het Geitenras in Zee land is een Kringkeuring van Stamboek geiten en volbloeden voor den Kring Walcheren te Grijpskerke gehouden. Voor deze keuring waren, boven het bedrag dat de P.V. beschikbaar stelde, nog ontvangen, verguld zilveren me daille van den burgemeester van Mid delburg, zilveren medaille in étui van den Burgemeester van Vlissinlgen, zil veren medaille van Mr. P. Dieleman „Kom", viel Tom haar in de rede, „zoo zijn zij toch zeker niet allen?" „Dat weet ik niet, maar dat weet ik wel dat je niet op anderen moet steu nen en je 't beste op je zelf kunt ver trouwen. Maar wanneer je denkt dat je hier toe in sta,at bent, dan komt er plotseling een groote moeilijkheid op je weg en je merkt dat je zelfverrouwen zoo gering is, dat je je het allereerst tracht vast te klampen aan anderen. En dan is het te laat, want dan krijg je er de desillusie nog bij.... dat belange- looze hulp heel moeilijk te vinden is. Natuurlijk is er veel strijd noodig om izelfvertrouwen te kweeken, maar jje bent pas in staat er op te bouwen wan neer je iets bereikt hebt waarin je ge heel onafhankelijk kunt zijn, eerder niet." Den volgenden dag, nadat Tom den naam van het zieke meisje te weten was gekomen, gaf hij opdracht aan zijn jank in Minniapolis om vier honderd dollar over te maken aan miss Mary Butler, West End Hospital, zonder den naam van den gever te noemen. Toen „Tédé" zuivere Vruchtenlimonade 95 ets. p. fl Heldere limonade 5 5 ets. p. fl. (ingez. Med.) Voorz, P.V., bronzen medaille van de Afd. Z.L.M. Grijpskerke, verguld bron zen medaille van de Gietenfokvereen.: Grijpskerke. Toegezegd zijn een me daille van de Chr. B. en T. B. afd, Grijpskerke, een medaille van de Afd. Z.L.M. Meliskerke en bedragen in geld van de Burgemeesters van Grijpsker ke, Oostkapelle en Biggekerke, van de Cooper.: Eiland „Walcheren", van de heer de Bree Bestuurslid van de G. f.v. Middelburg, en van den heer C. WatteL lid der G.f.v. Grijpskerke. Prijs in natu- ra van de Coop. Melkfabriek „Wal cheren" Middelburg. Als keurmeesters traden op de hee- ren Sietema en Versluys. De Voorzitter van den Kring Walche ren de heer Tanis dankte het gemeen tebestuur. Bestuur van Grijpskerke voor het mooie keuringsterrein op het dorpsplein,, en alle inzenders voor hunne medewer king. De heer Sietema wees op het groote nut der Kringkeuringen èn voor de in zenders èn voor het werk der P.V. De heer Versluys deed mededeeling van alle particuliere bijdragen, en bracht namens de Prov. Vereenniging aan alle gevers dank. Rubriek I. Jarige Stamboekgeiten. lste prijs met 689, J. Poppe Azn., N, en St. Joosland. Aangevoerd 1 dier. Rubriek II Tweejarige Stamboekgeiten. lste prijs met 715, C. Wattel, Grijps kerke; 2de met 716, dezelfde; 3dte met 688, J. Moens, N. en St. Joosland; 4de met 686, Adr. Versluys Pzn., Gapinge. Aangevoerd 7 dieren. In deze rubriek munten uit door groo te uiers 715 en 716 voorbouw kon iets zwaarder zijn. Rubriek III. Oudere Stamboekgeiten, lste prijs met 581, J. Poppe Azn., N. en St. Joosland'; 2de met 625, J. Moens, N. en St. Joosland; 3de met 623, H. Bas- sie, Souburg; 4de met 658 A. A. Hovijn, heerlijk om op deze manier te kunnen helpen; het gaf waarde aan het leven en hij begreep nu niet, hoe hij het zoo lang had volgehouden den eenen dag in den anderen uit, zonder iets uit te voe ren, terwijl er overal in de wereld stemmen opgingen die smeekten om hulp. Hij gevoelde zich krachtiger en ge zonder dan ooit en het beeld van El len Rowland werd steeds stralender.. Waar hij in het begin gedacht had, dat het de moeite waard was om voor haar bezit te vechten, daar wist hij nu met heerlijke zekerheid dat het geen vech ten meer was, maar een schuld die hij aan haar had af t'e lossen. Wanneer hij dit naar behooren gedaan had, dan zou den zij hand aan hand het leven tege moet kunnen gaan, zij zouden elkander volkomen begrijpen en daardoor ande ren kunnen heipen. Ellen had hem een nutteloos leven bespaard en hij had heel veel aan haar te danken. Hij begon zich zelf te haten als hij dacht aan de dingen waaraan hij vroeger zijn aan dacht had besteed het leek zoo ver af en het was haast onbegrijpelijk dat hij zijn bus-vriendinnetje eenige dagen la-(dezelfde Tom Neillan was die autobus ter weer instapte en als gewoonlijk sen stuurde in New-York en iederen naast hem plaat,s nam, zag hij dadelijk morgen in het beste humeur om half zes dat ze het al wist, want er lag een ver- izijn eenvoudig ontbijt verorberde ïeugde trek op haar smalle gezichtje en Vooral de Chineesche wijk boezemde iet duurde dan ook niet lang of ze had hem buitengewoon veel belang in. Daar Tom het groote nieuws verteld. Ze be greep er niets van, misschien had ze te voorbarig geoordeeld en was het toch de directeur geweest, die zoo goed voor Vfary had gezorgdMisschien waren ze toch niet allemaal gelijk Tom Neillan voelde een ongekende vreugde door hem heen trillen; het was was iets dat zijn aandacht getrokken had en iederen avond, wanneer hij om half negen de Greenstraat indraaide en stilstond op den hoek van Marketstreet, waren zijn oogen gevestigd op een be paald punt, eenige huizen verder de straat in. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5