W.o de BINNENLAND. ZEEL AND. WIER EN WIND. NUMMER 173. TWEE BLADEN. DINSDAG 25 JULI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE TE LONDEN. Wijziging afvaardiging. WERKVERSCHAFFING EN ARBEIDSWET. DE AMSTERDAMSCHE WETHOUDERSKWESTIE. VERARMING IN HET KAPPERSBEDRIJF. ARNHEM'S EEUWFEEST. Begrijpelijke wanklank. PALEISREVOLUTIE BIJ DE NEDERLANDSCHE NAZI'S DE WERKLOOSHEID. Sedert vorige week niet gedaald. HET TRANSPORT VAN DE MERWEDEBRUG. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATERSCHAPSBOND. Eerste Roomsch-Katholieke Zeeuwsche Jeugddag te Goes. MIDDELBURG. EEN DRINGEND EN REDELIJK VERZOEK. V. V. V. vraagt met klem van redenen facultatieve Zondagsopenstelling der winkels, in het zomersei zoen. Middelburg, 25-VII-'33. Maandag hoogste luchttemperatuur 29.8 °C; (85°F); laagste 18.4 °C (65 °F). He den 9 h: 19.8 °C; 12 h: 22.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometer stand 766.5 mm te Middelburg; laagste 764.9 mm. Verwachting tot morgenavonds Zwakke tot matige Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op regen of onweer, waarschijnlijk koeler overdag. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Juli. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. twiticial* ELBURGSCHE COURANT tDagbladl Voor Middelburg, Goe* en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. ffij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GosscmmmKossn Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederiandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetnigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel», a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent, Bij Kon. besluit zijn tot afgevaardig den van de Nederiandsche regeering ter oeconomische en monetaire confe rentie te Londen benoemd prof. mr. G. W'. J. Bruins, koninklijk commissaris van de Nederiandsche Bank, en mr. J. W- Beyen, directeur der Rotterdamsche Bankvereeniging, thans plaatsvervan gend afgevaardigde, In verband met bovenstaande ver neemt de N. Rot. Crt., dat aangezien minister Colijn en de president der Ne deriandsche Bank, mr. Trip, niet meer in de gelegenheid zullen zijn de bijeen komsten van de Londensche conferen tie geregeld bij te wonen, de Neder iandsche delegatie uitgebreid is met prof. Bruins. Ook is in verband hier mede mr. Beyen, thans plaatsvervan gend gedelegeerde benoemd tot gedele geerde. Destijds is ten aanzien van den werk tijd bij de werkverschaffing als norma len arbeidstijd aangenomen een werk week van vijftig uur. Aangezien men echter met deze regeling in strijd kan komen met de bepalingen van de Ar beidswet, is door den minister van so ciale zaken bepaald, dat bij die werk verschaffingsobjecten, welke naar het oordeel van de arbeidsinspectie onder de Arbeidswet vallen, niet langer dan acht en veertig uur per week zal mo gen worden gewerkt. Gisteravond is de gedelegeerdenver gadering der Federatie Amsterdam van de S.D.A.P. gehouden, waar beslist moest worden over het al dan niet af treden der soc.dem. wethouders der hoofdstad. Verscheidene sprekers hebben het woord gevoerd. Er heerschte in het al gemeen een stemming vóór het aftreden. Echter viel nog geen beslissing. Dinsdagavond 1 Augustus zal de ver gadering worden voortgezet. „Het Kappersblad" orgaan van den Nederlandschen Kappersbond van deze maand, publiceert een reeks cijfers uit een bedrijfsenquête, door dien 'Bond ingesteld. Daaruit blijkt, dat van 1 Januari 1931 tot 1 Juni 1933, dus in een tijdvak van 2Yt jaar, de bevolkingsst'erkte, in de gemeenten waar het onderzoek over loopt, is gegroeid met 4,4 pCt. Het aan tal kapperszaken, in diezelfde gemeen ten en over hetzelfde tijdperk, is daar entegen gegroeid met 33,25 pCt. Verhoudingsgewijze is het aantal kapperszaken dus 8 maal zoo snel ge groeid als de bevolking- Het onderzoek wijst verder uit dat op 1 Januari 1931 op elke 783 inwo ners, in de gemeenten waar het onder zoek over loopt, één kapperzaak werd aangetroffen, terwijl op heden, dus 2J4 jaar later, op elke 614 inwoners een kapperszaak voorkomt. Bij een vroeger onderzoek is al eens vastgesteld dat elke kapper 1000 inwo ners noodig heeft om van een bestaan verzekerd te zijn. Dit aantal komt ner gens meer voor. Gemiddeld is dat cij fer reeds gedaald tot 614, terwijl er plaatsen zijn, (b.v. Deventer) met een gemiddelde van 470 en Purmerend zelfs met een gemiddelde van 320 inwoners per kapperszaak, die daar vér beneden gaan. Ei is vooral onder den Arnhemschen middenstand ernstige ontstemming ge rezen over het monopolie, dat aan de pachters van het lunapark achter Musis Sacrum is verleend. Er mogen n.l. ner gens elders in de stad vermakelijkheden worden georganiseerd. Dat heeft voor de Arnhemsche winkeliers tot gevolg, dat pÜ!, ?ubhe^ zich uitsluitend bepaalt tot ezoek aan Oud-Arhem en de ver- uIL T georganiseerde vermakelijk heden. Inplaats dat de feestelijkheden bren^r- Ffr in de winkelstraten brengen, is het hier integendeel nog min der druk dan anders. Verschillende win keliers verklaarden, dat hij deze week veel minder verkochten dan zonder feest het geval was. Dat is natuurlijk voor de middenstanders die zich veel moeite en kosten getroost hebben om de feestelijk heden te doen slagen, uiterst onaange naam, zoodat verschillende winkeliers- vereenigingen zich dan ook met een adres tot B. en W, hebben gewend, met het verzoek het daarheen te willen lei den, dat ten spoedigste verschillende attracties op Markt, Kippenmarkt en omgeving zullen worden geplaatst, daar zij anders genoodzaakt zouden worden het feestelijk aanzien der stad te versto ren, B. en W. hebben dit verzoek afgewe zen op grond van het feit, dat het her denkingscomité zich tegenover de ker- mis-exploitanten achter Musis contrac tueel verplicht heeft geen kermisverma kelijkheden op andere punten der stad toe te laten. Als gevolg van deze beslissing is Za terdagmiddag uit protest de versiering uit enkele straten der binnenstad verwij derd. Het Volk meldt dat Zaterdag in een stormachtige vergadering te Horbach bij de Duitsch-Nederlandsche grens bij Aken de Nederiandsche nationaal-socia- listen op aansporen van de Duitsche nazi's Albert de Joode, alias van Wa terland, den rijksleider der N.S-N.A.P. te Amsterdam, van zijn functie ontheven hebben. In zijn plaats is aangesteld Adal bert Smit, den redacteur van het blad der hakenkruisers, die nu uit Den Haag in het Rijksnaziheim den schepter zal zwaaien. Albert van Waterland zou zijn ont slagen, volgens ihet verslag der zeer stormachtige zitting wegens het aan nemen van Joden als lid der partij. In deze zelfde vergadering sprak ook de Sturmbannführer Aug. Klass, uit Dusseldorp. Deze waarschuwde, dat 'n lange en bloedige strijd de nazi's in Holland wacht. Dat zeg ik u, verschoon niets en nie mand, aldus deze spreker. Anders zult gij falen. Wij zullen u te hulp komen. Op onzen steun kunt gij ten volle re kenen." (Voetgetrap en gejuich). Een donderend applaus brak los, toen hij de rol aanroerde, die het Neder iandsche koningshuis moet spelen ten opzichte van de nazi-beweging. „Het Nederiandsche Koningshuis moet de na zi's aannemen. Het zijn zijn bescher mers. Als het niet goedschiks wil., dan Gebrul overstemt zijn woorden. Hier en daar brokstukken van het Horst- Wessellied niet het Wilhelmus! De werkloosheid onder de 607.000 le den van ingevolge het Werkloosheids besluit 1917 gesubsidieerde vereenigin- gen heeft in de week van 3 t. m. 8 Juli '33 bedragen 24 pet.; zij is in vergelij king met de week 19 t. m. 24 Juni niet gedaald. De werkloosheid is geregeld gedaald van de week 23 t- m. 28 Jan, af toen zij het hoogste was en 40 pet. be droeg; de totale daling bedraagt dus 16 procent. Het vorig jaar was dus in Juli de werk loosheid niet alleen grooter dan thans, zij verkeerde toen in een toestand van toeneming, terwijl zij thans geregeld is afgenomen, zij het ook, dat op het oogenblik daarin stilstand is gekomen. De geheele Maandag werden door de Ned. Dok Mij. dé noodige voorberei dingen getroffen om te trachten het transport van de Merwedebrug, die sinds het passeeren van de sluis daar was blijven liggen voort te zetten. Te gen half negen in den avond werd het scheepvaartverkeer door de sluizen op nieuw stopgezet. Met behulp van hy draulische vijzels is men erin geslaagd de beide pontons weer naar elkaar toe te brengen- Om half twaalf waren nabij de pontons ongeveer 3 m bij elkaar ge bracht. Het transport naar den Muider- straatweg zal vanavond te 6 h plaats hebben. Aangaande den toestand van den oud-minister van Waterstaat mr. H. v, d. Vegte, weet de Zwolsche correspon dent van de Tel, mede te deelen, dat, ofschoon de patiënt de eerste drie da gen vooruitgaande wis, sedert Donder dag j.l- een verergering in de ziekte is ingetreden, zoodat de toestand op het oogenblik ernstig is. De begeerlijkheid werpt een bekoor lijk licht op de dingen en verandert hunne gedaante; doch als dat licht verdwijnt, wijkt de betoovering en zien wij de ware gedaante der be geerde dingen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot vice-president van de arrondissements rechtbank te Amsterdam mr. C. Briët, mr. W. J. H. Dons en mr. Th. L. v. Berckel, allen rechter in gemelde rechtbank. De h'sci H. J. H. Gelderman, oud- lid van de firma H- P. Gelderman te Oldenzaal, is te Baden-Baden overle den. Blijkens mededeeling der Neder iandsche Spoorwegen bedroegen de geschatte ontvangsten in Juni f 9-319.232 (v.m. f 9.135.700, v.j. f 11.150.634). In het eerste halfjaar hebben de ontvang sten totaal f 57.936.157 bedragen tegen f 69.017-969 in het overeenkomstig tijd vak van 1932, zoodat zij dus belangrijk zijn verminderd. De algemeene vergadering van den Zeeuwschen polder- en waterschapsbond zal op Zaterdag 5 Augs. a.s. in „Hotel du Commerce" te N e u z e n gehouden wor den. De door het Bestuur opgemaakte voordrachten ter voorziening in. de be- stuursvacatures ontstaan door het over lijden van den heer A. van der Weijde, door het bedanken wegens vertrek van den heer P. Dumon Tak en door het pe riodiek aftreden van de heeren Ch. H. M. Plasschaert en I. J. Risseeuw, luiden; a. voor de vacature-Van der Weijde: 1. S. J. Gast te Duivendijke, 2. G. L. Klompe te Ouwerkerk; b. voor de vaca- ture-Dumon Tak; 1. L. Simonse te Big- gekerke, 2. mr, dr. R. W. Graaf van Lyn- den; c. voor de vacature-Risseeuw: 1. I. J, Risseeuw te Oostburg, 2. P. Erasmus te Oostburg; d. voor de vacature-Plas- schaert: 1. C. H. M. Plasschaert te St.- Jansteen, 2. P. Vercauteren te Nieuw- Namen. Aan de orde komen er o.m. de op richting van een controlebureau van polderkassen; de ,zorg voor polderar chieven; gemeenschappelijke aankoop van grint en steenslag; Rondvraag en Sluiting. Na afloop der vergadering is er een gemeenschappelijke maaltijd in Hotel „Des Pays Bas" en in den namiddag zal een autorit gemaakt worden door Oos- telijk-Zeeuwsch-Vlaanderen, waarbij 'n bezoek zal worden gebracht aan een der gr.oote Nijverheidsinrichtingen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. Zondag j.l. is te Goes de Eerste R.K. Zeeuwsche Jeugddag gehouden. Van Vlissingen, Goes, Hansweert, Heinkens- zand, 's-Heerenhoek, Kwadendamme, Middelburg en Ovezande, hadden de deelnemers zich per extra-trein of tram, per autobus of per fiets naar de hoofdstad van Zuid-Beveland begeven. Ook waren aanwezig een deputatie van Patronaatsjongens en Jeugdleiders in uniform uit Rotterdam; terwijl een flinke groep leden, cadetten en leidsters van „De Graal", zich voor het eerst in Zeeland vertoonde- Om 1 uur verzamelden allen zich in de Parochie-Kerk, waar een kort Lof werd gehouden, waaronder Pastoor Wennen een geestdriftige (toespraak hield. Aan het einde der oefening werd door de vlaggendragers voor het altaa,r een vlaggenhulde geboden. Daarna vertrokken de deelnemers in een stoet van 30 groepen, totaal ruim 800 jongens en meisjes met wapperende vlaggen naar het demonstratie-terrein. Hier werd eerst een défilé gehouden voor den deken van Middelburg en de aanwezigen geestelijken, waarna dezen eveneens een vlaggenhulde in ontvangst hadden te nemen. Nu trad eerst Vlissingen op, met rei dansen van meisjes, gymnastische oefe- nms'en, en atMetiekoefeningen. Bijna twee uur lang hielden deze de ruim 2000 toeschouwers in gespannen aan dacht. Dan volgde een korfbal-wedstrijd tusschen GoesKwadendamme. Verder volgde het speciale Zeeuw sche reidansen van meisjes uit Kwa dendamme, allen in Zeeuwsch costuum. Vervolgens trad de Graal op. De Graalleden, cadetten en leidsters, voer den een spreekkoor op, afgewisseld door gezangen met symbolische geba ren. Tot slot een voetbalwedstrijd tus schen Stad en Land. Muzikale medewerking verleenden de muziekkorpsen uit Vlissingen en Kwadendamme en de Mondorgel-club St. Caecilia uit Middelburg. Om zes uur had de uitreiking der me dailles plaats en trokken allen weer naar station, autobus of parkeerterrein voor fietsen. De organisatoren van dezen Jeugd dag kunnen er van overtuigd zijn, dat deze demonstratie uitstekend geslaagd is. Het mag onder neringdoenden en an deren, welke de ontwikkeling der toe standen in onze goede stede met belang stelling volgen, bekend verondersteld worden, dat vrijwel alle winkels in Mid delburg des Zondags, op grond van de Winkelsluitingswet 1930, gesloten moe ten zijn. Ook zal men weten, dat zij open zouden mogen zijn, indien de Raad van onze stad, op grond van de be-palingen van dezelfde wet, zou willen doen blijken dat naar zijn inzicht Middel burg een seizoenplaats is, want daarvoor kent de wet, en terecht, uit zonderingen. Tot dusverre heeft de Raad zulk een verordening niet willen vaststellen; zon der twijfel alleen daarom niet, wijl de Raad Middelburg niet, gelijk zoo vele anderen, als een seizoenplaats beschouw de. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer hier ter ste de heeft zich nu tot tolk van die ande ren gemaakt in een adres aan den Raad, waarin zij o.m. het navolgende stelt. Aan het vreemdelingenverkeer te Middelburg wordt ernstig afbreuk ge daan door het verbod van opensteling der winkels (voor zoover niet vallende onder artikel 4 lid 1) op Zondag le Mid delburg ingevolge de bepalingen der „Winkelsluitingswet 1930", Stbl. no. 460. Het behoeft wel geen betoog, dat het gesloten zijn der winkels op Zondag is tot groot ongerief der talrijke vreemde lingen, die tot nu toe in steeds grooter getale des Zondags het eiland Walche ren en deszelfs hoofdstad bezoeken. Requestrant vreest in ernstige mate dat het vreemdelingenbezoek des Zon dags te Middelburg belangrijk zal afne men met alle schade daarvan voor de stad en hare ingezetenen indien het verbod van openstelling langer ge handhaafd blijft. Reeds nu trekken groote groepen vreemdelingen de stad Middelburg des Zondags slechts dóór en begeven zich naar andere steden en dorpen op Wal cheren, waar het verbod van openstel ling der winkels niet geldt. Het is requestrant bekend, dat .de Raad zich destijds heeft uitgesproken tegen eene verordening, houdende afwij kingen van de bepalingen der meerge noemde Wet, zulks onder meer op grond, dat er zich geen omstandigheden te Mid delburg voordeden, die verband hielden met het seizoen. Wat dit laatste betreft, hebben de afgeloopen Zondagen duidelijk aange toond dat Middelburg wel degel ij k een zoogenaamde seizoenplaats *s' Het is requestrant bovendien bekend, dat groote groepen vreemdelingen, waar onder buitenlandsche, het voornemen hebben om de komende Zondagen van het zomerseizoen 1933 naar Middelburg te komen. Ingevolge de bij Artikel 9 der meer genoemde Wet toegekende bevoegdheid heeft de Raad het in de macht om als nog de belangrijke nadeelige gevolgen van het verbod van openstelling der win- Hoogste barometerstand 766.8 mm te München; laagste 753.3 mm te Hapa- randa. m Zon op: 5 h 10; onder: 21 h 01. Licht op; 21 h 31. Maan op: 8 h 10; onder: 22 h 04. E. K.: 30 Juli. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later (S springtij). Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Di. 25 S 4.00 16.10 10.16 22.50 Wo. 26 4.32 16.41 10.49 23.26 Do, 27 5.06 17.16 11.22 24.03 Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Di. 25 S 5.52 18.08 11.25 23.49 Wo. 26 6.23 18.39 11.57 24.22 Do. 27 6.58 19.12 12.31 kels op Zondag op te heffen en den goe den naam, dien Middelburg als toeris tisch centrum in binnen- en buitenland altijd heeft genoten, te bestendigen. Requestrant vertrouwt, dat de Raad door het vaststellen van een Verorde ning, als bedoeld bij Artikel 9 van voor noemde Wet, zal willen medewerken bij het streven om alles wat het vreemde lingenverkeer betreft te bevorderen en daarmede deze belangrijke bron van wel vaart voor de gemeente Middelburg te behouden en zoo mogelijk te doen toe nemen. Met al deze redenen wendt reques trant zich tot den Raad met verzoek een Verordening in het leven te roepen, krachtens welke het verbod van open stelling der winkels (voorzoover niet val lende onder Artikel 4 lid 1) op Zondag te Middelburg zal worden opgeheven ge durende het zomerseizoen, met dien ver stande, dat de afwijkingen der bepalin gen der Winkelsluitingswet 1930, Stbl. 460, nog zullen gelden voor het zomerseizoen 193 3, Tot zoover het adres van V. V. V. In verband met wat wij vroeger reeds hier omtrent schreven, spreekt het van zelf, dat wij ons van harte gaarne scharen' aan de zijde van requestrante. Immers indien de toestand bestendigd blijft, dat des Zondags de winkels, waar vreemdelingen het zij landgenoot, het zij buitenlander een aandenken aan hun bezoek kunnen koopen of andere kleinigheden, die het leven veraangena men, dan zal het niet lang meer duren, of Middelburg zal des Zondags door de vreemdelingen worden gemeden als doel van hun reis. Dat is reeds voorgekomen, het kan toenemen, en een kwade naam raakt men niet zoo gemakkelijk weer kwijt, Dat zulks èn voor de stad èn voor talrijke ingezetenen een ramp zou beteekenen, is waarlijk niet overdreven. Want het moet nu eenmaal als een feit worden aanvaard, dat een zeer groote bron van inkomsten voor Middelburg is gelegen in het vreemdelingenbezoek, waarvan de stad, zooals men dat pleegt te noemen, „het hebben moet". Er is reeds veel gewerkt voor de ver wezenlijking van 't denkbeeld der Zon dagsopenstelling van de winkels in sei- zoentijd, Er kan niets tegen zijn, omdat een iéder die niet open wil zijn, kan sluiten. Omdat zelfs geheele bedrijfstak ken die dit onderling wenschen overeen te komen, gesloten kunnen zijn. Maar zij, die den Zondag open willen zijn, èn om wat te verdienen, èn om daarmede het vreemdelingenverkeer te bevorde ren, moeten daartoe in de gelegenheid gesteld worden, Immers: de wet geeft hun het recht daarop, als zij in een seizoenplaats wonen. En de vraag óf Middelburg dat is, kan in gemoede- toch niet meer ontkennend beantwoord worden!

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1