LAATSTE BERICHTEN. BEURSTHERM01ETER van Vrijdag. BURGERLIJKE STAND. BUITENLAND. Algemeen DverzIcM. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG-ZEEHAVEN. OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. AMSTERDAM, 21 Juli Het eerste getai is de vorige notee- ring, daarop volgt de ofiicieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101%. Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned- 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97% Certificaten-3 78%78%. O. Indië 22 doll. 1000-6 83%— 83%. O. Indië 23 pndst. 100-6 6867%. O. Indië 26 1000-4% 87%—87. Denemarken Oblig. 1926-5 80% Duitschl. pd. st. 100-7 54—52%. Duitschl. 30 1000-5% 40—39%. Zwitserl. obli.g. '24-5 100% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 99%99% Amsterdam 1933-5 9797. 's-Gravenhage 1929-4% 100100%. Rotterdam 1926-1930-4 8686. Utrecht, prov. 1929-4% 100% Berlijn 1925-6 25%—23%. Zeeuwé. Hyp. B-5 99 %(- Zeeuws. Hyp. B-4% 97% A Amsterd. Bank 120%<121. C Rott. Bankver. 89 A Twentsche Bank 102—103. A Pref. Gruyter en Zn. A. 115% A Pref. Jurgens A 9391- A Ned. Gist- en Spiritusf. 373372. A De Schelde N.B. 34 A Ver. Papf. v. Gelder 7371%. C Am. Car en Foundry 2321%. C Am. Smelt en Ref. 26%25%. C Farbenind. I.G. 81%81%. C U. States St. C. 4341%. C North. Am. Cy. 23%—21%. A Born. Sum. H.M. 146 ex. div.144. A Linde Teves Stokv. 68%68. A Ned. Wol Mij, 85%84, A Singkep Tin M- 9997%. A J. C. Japan Ln. 35 A Ritterd. Lloyd 64%63. A S. M. Nederland 64%63%, A Amst. Thee C.M- 53 De fraaie Belgische mailboot „Stad Ant werpen" van den dienst OostendeDo ver, welke gisteren met toeristen aan de Loskade te Middelburg meerde. Naar verluidt bestaat het voornemen, elke veertien dagen met zoo'n boot hier te ko men. van een onvoldoend aantal deelneem sters met September a.s. niet zou kun nen doorgaan. Het is daarom gewenscht, met de aangifte van nieuwe leerlingen niet te wachten tot het laatste oogen- blik, doch deze zoo mogelijk nog vóór den 26en Juli te doen. Goes, 21 Juli '33. In vroeger jaren voerden dik werf twee rederijkerskamers een vreed- zamigen doch niettemin scherpen strijd om den palm der welsprekendheid. Wie in de vloeiendste bewoordingen, de schoonst gebouwde volzinnen de lang ste redevoeringen hield, droeg den eere- palm weg. Zulk een wedstrijd is er nu heimelijk weer aan den gang. Hij is niet officieel georganiseerd, maar hij wórdt gespeeld. Tusschen den Raad van Goes en die Eener Andere Gemeente. In Goes lost burgemeester Hajenius zoo onge veer eens per maand, des middags te 14 h 0 min 0,00 sec. het startschot; in die Andere Gemeente een Andere Burge meester. Dit is echter geen welsprekendheids wedstrijd, doch een gecombineerde snel heidswedstrijd en betrouwbaarheidsrit. Het parcours is de agenda van de ge meenteraad. De deelnemers, als marsch- peleton beschouwd, zijn de leden van den Raad, onder commando van den voorzitter. Goes leidt al geruimen tijd. Het ves tigt 't eene record na het andere. Het neemt hindernissen spelenderwijs. Het heeft een organisate waar je ver steld van staat. Bijv.: er wordt een ter reinklacht "ingediend; de troepaanvoer der drukt op een knop en terreincom missaris Rothuizen verschijnt onmiddel lijk in het veld, om maatregelen te ne men, Of er is een financieele inlichting over een der bedrijven noodig: druk op een ander knopje en de directeur van de gasfabriek zit in de Raadszaal.... En meen nu niet, argelooze lezer, dat er in den Goeschen Raad slechts ja broers zouden zitten! Verre van dien dat weet ieder wel, die de verslagen van hetgeen er verhandeld wordt, volgt. Men zou meenen, dat een warme zo mermiddag minder geschikt is om .snel heidsrecords te vestigen. Toch is dat gistermiddag geschied: vóór half vier was de openbare Raadsvergadering reeds afgeloopen. En toch een flinke agenda. Met als klap op de vuurpijl zelfs nog een hoogst belangrijke mededeeling inzake de gasthuisquaestie. Even léék het alsof daarover eens echt op z'n An- dere-Gemeentesch gepraat zou worden, maar een vriendelijk-zachtmoedig-ver- manend woord van den voorzitter: „maar heeren, u krijgt de heele zaak in optima forma, met ons prae-advies er bij, vóór u; zoudt ge met praten niet wachten tot cfean was voldoende om de vrede en de rust te doen wederkee- ren. Het was voor den toeschouwer waar lijk bijna verheven om aan te zien. En dat de gemeentezaken hier niet behan deld worden met den ernst en grondig heid, evenredig aan derzelver belang rijkheid we hebben het nog niet kunnen bespeuren. Waaruit men geneigd zou zijn af te leiden, dat het dus ook wel zónder uren lang geredekavel kan. Maar dat zou dan weer inhouden, dat er in die An dere Gemeente nutteloos en redeloos geredekaveld wordt, en aangezien dat onaannemelijk, volstrekt, axiomatisch onaannemelijk is, moeten we vaststellen dat onze redeneeirng ad absurdum is gevoerd. Waarmede we van de bespiegeling op de feiten nagaan, die geven beter houvast. Dat komt trouwens méér voor. Bij wijze van voorzitterlijke mededee ling voor de sluiting der vergadering kwam de Gasthuisquaestie weer op het tapijt. In twee gangen, en het achter- na-dessert-als-al-het-andere- eten - op-is was wel het allerbelangrijkste. N.l. dit: dat de bevoegde hoogere autoriteiten Ged. Staten en Minister van Bin- nenlandsche Zaken het niet eens zijn met den Goeschen raad inzake de opvatting van diens meerderheid, dat de gemeente niet verplicht zou zijn de tekorten, door het Gasthuis op de ex ploitatie van zijn afdeeling „Ziekenhuis" geleden, bij te passen. M.a.w.: Ged. Staten en Minister van Binnenlandsche Zaken zijn van oordeel, dat de gemeen te, op grond van de wet, tot deze bij passing wel verplicht is. Dat be- teekent dus, dat de zoo veelomstreden principe-quaestie hiermede zoo !goed als opgelost is. Menigeen zal, en terecht denken: had- de men dat maar eerder, veel eerder uitgezocht! Dan zou de Goesche Raad nog meer snelheidsrecords wegens vlot te agenda-afhandeling op zijn naam hebben Met het rapport der commissie ad hoc is de voorzitter voornemens heel deze zaak in de e.v. raadsvergadering van 28 Augustus aan de orde te stellen. Zoodat dus de eindsprint voor dit klassement als dit sporttechnisch goed gezegd is in zicht komt. Aangezien een raadsoverzicht niet is een heropsomming (m andere volgorde dan de agenda vermeldt) van al het geen de raad deed, releveeren we hier nog slechts de ietwat vermakelijke be noeming van een hoofd voor de open bare school A. Dat zit zoo: de wet schri'ft voor, dat er een wachtgelder benoemd moet worden. En bij die wacht gelders schijnt de keus minder groot te zijn dan op de „vrije markt". Nu vonden j t>- en W. twee h.i. bijzonder geschikte t A Houth. Alberts 35 C Baltimore en Ohio 23%22. A Sopthern Rlw- 22%20%, C Union Pac. Rr. 84%82%, C Int. Nickel Cy. 13%13. A Koloniale Bnk. 79—75. A N.L Hbk. 1000 66—68. C Ned. H. M. 1000 65%—66. A Alg. Kunstz. U. 29%—29%-30 A v. Berkels Pat. 20%20%. C Calvé-Delft 68%69. A C- Suiker Mpij. 3029%. A Ned. Ford A.M. 143—139-41. A Philips Gem. B. 175-172-75. C Unilever 97%—97%-98%. C Anaconda Cop. 14—13%-%. C Bethlehem St. 29%—25% -26%. C Kennec Copper 1615%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 221—220. C Cities Serv. Cy. 3%3%. A Kon. Petr. Mpij. 175%—172%-75. C Contin. Oil Cy. 12-10%-%. C Shell Union O.C. 66%-6%V A Holl. Amer. Lijn 2120. Candida,ten, die zij dan ook gaarne op de voordracht plaatsten. Maar dat z ij n geen wachtgelders, doch dat worden, per 1 Sept. aanstaande, pas wacht gelders. Wat zou dat! roept de gewone bur ger uit. Dat zou heel veel. Dat zou op aller hande administratieve en financieele na righeid kunnen uitloopen. Weshalve B. en 'W. zich bij voorbaat veilig wilden stellen. En om advies vroegen aan het departement. En daar vond een loo- ze snaak er dit op: benoemt 'm niet, maardoe 'm toezegging van benoeming. Zooiets als een schriftelijke handdruk en 'n knipoogje van „we begrijpen mekaar wel en na 1 Sept. krijg je je benoeming wel thuis." De Raad heeft om deze grappige vondst fiksch gelaohen en toen maar aan den heer A. W. v. d. Hamme te Rotterdam „toezegging van beroep" ge daan Dr. P. Post kreeg z'n benoeming tot directeur van den Keuringsdienst van Waren; de burgemeester zeide, desge vraagd, er gerust op te zijn dat de Goe sche Keuringsdienst niet wegbezui- nigd zal worden. Voor 't overige zie men het verslag, elders in dit nummer. BENOEMING. Benoemd tot ambtenaar ter secreta rie te Veer e, de heer C. de Ruiter te 's-Heer Arendskerke, volontair ter se cretarie van Ellewoutsdijk- UIT DE STAATSCOURANT. Tot lid en voorzitter van den Raad van Beroep der Directe Belastingen te Middelburg is benoemd, mr. H. F. Lantsheer, thans plaatsvervangend lid en voorzitter. HEVIGE BRANDEN TE ROTTERDAM. Vrijdagmorgen heeft in het fabrfeks- pand van de N.V. De Heer's Banket biscuit- chocolade- en suikerwerkenfa- briek a,an de Gavaniestraat te Rotter dam een felle brand gewoed, op de tweede verdieping, waar zich de carton- nagewerkplaats bevindt en waar groote voorraden emballage lagen opgestapeld. Een derde deel van de tweede ver dieping is uitgebrand. De eerste en de benedenverdieping hebben zeer veel waterschade geleden. Vooral is veel schade veroorzaakt aan voorraden sui kerwerk, biscuit en koek. Verzekering dekt de schade. Twee leden van het personeel hebben niet ernstige brandwonden opgeloopen en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. BRAND TE AMSTERDAM. Vrijdagochtend is de brandweer ge alarmeerd voor een brand, die zijn oor sprong had gevonden in den kelder van het gelijkstraatsche gedeelte van per ceel Wagenaarstraat 28 te Amster dam. In dit gedeelte is een winkel in meubelen en bedden gevestigd van den heer S. G. De kelder is in gebruik als werkplaats en daarin hielden dezen mor gen twee jongens zich onledig met het vullen van bedden met kapok. Tegen over de politie die hen aan 'een kruis verhoor onderworpen heeft, ontkenden zij aanvankelijk vuur te hebben ge maakt, doch kort daarop gaven zij toe een lucifer te hebben aangestoken „om te gaan rooken". Na een half uur was de brandweer het vuur meester. De kelder is geheel, de winkel gedeeltelijk uitgebrand. Ver zekering dekt de schade. Concordaat VaticaanDuitschland. Gisteren meldden we reeds het tee kenen van het concordaat tusschen Duitschland en Ket Vaticaan. Een Duitsch journalist heeft na de onderteekening een onderhoud gehad met den Duitschen vertegenwoordiger Von Papen. In dit interview wees Von Papen er op, dat de nieuwe politieke verhoudingen in Duitschland een goede A K.N. Stoomb. Mij. 16%16, A Ned. Scheepv. U. 63—61%-62%. A H.V, Amsterdam 226%—221-26. A Java Cult. Mij, 138138. A N.I. Suiker U. 9795%. A Poerworedjo S.O. 6%—6%. A Deli Batavia 145%145%-46. C Deli Mij. 1000 146—143%-45. A Senembah 153150%-51. C Chicago Milw. 6%5%-6%. A Amst. Rubb. C. 100%—99-104. A Deli-Bat. Rubb. 45%46%-47. A Hessa Rubber 4240%, A Serbadjadi S.R. 3535. Prolongatie 2%2%. WISSELKOERSEN 20 Juli 21 Juli. Londen 8.22% 8.27 Berlijn 59.02% 59.10 Parijs 9.70 9.70 Brussel 34-57% 34.57% Zwitserland 47.85 47.88 Kopenhagen 36.90 37.00 New-York 1.73% 1.75% samenwerking tusschen Staat en Kerk verzekeren. Het is juist het wezen van de staatsgedachte, zooals deze in Italië en Duitschland leeft, dat alle vrucht bare krachten, dus ook de Kerk, met den Staat zullen samenwerken. De vice- Rijkskanselier a,chtte het vanzelf spre kend, dat met de overwinning van de nationaal-socialistische revolutie onmid dellijk een poging gedaan werd om met de kerken tot overeenstemming te ko men, hetgeen vóór de nationaal-socxa- istische revolutie niet mogelijk zou zijn geweest. De in het concordaat vastge stelde begrenzing van de invloedsferen tusschen Staat en Kerk moet natuurlijk ook gelden voor de Evangelische Kerk. Vice-Kanselier Von Papen gaf verder als meening te kennen, dat het Vati caan zonder vertraging met het nieuwe Duitschland onderhandelingen is aange gaan in de overtuiging, dat de strijd te gen het bolsjewisme en de godloozen- beweging 'een levenstaak is, die de Kerk moet steunen. H/et samenvalleln van het ondertefe- kenen van het Pact van Vier en van het concordaat in de hoofdstad van Italië noemde Von Papen méér dan een toe val. Het is het bewijs, dat van Duitsch- and en Italië nieuwe ideeën zijn uitge gaan, waarop het nieuwe Europa ge bouwd zal worden. Het belangrijkste element voor de nieuwe orde in Euro pa noemde Von Papen het feit, dat talië en Duitschland elk slechts door één man worden geregeerd en niet door parlementen, kabinetten en partijen. De beslissingen van deze persoonlijkheden beteekenen thans wereldgeschiedenis. Tegen speculaties. Senator Thomas, de samensteller van de wet tot depreciatie van den doller heeft bekend gemaakt, dat Roosevelt de mogelijkheid^overweegt, krachtig in het beursverkeer in te grijpen, wanneer de beurzen niet zelf maatregelen ne men om 'n grenzelooze speculatie tegen te gaan. De kans zou zelfs bestaan dat Roosevelt de beurzen zou sluiten, wat homas persoonlijk niet gewenscht zou achten. Engeland en Rusland. In het Britsche Hoogerhuis zijn gister avond, eenige vragen gesteld over de basis waarop de onderhandelingen over een EngelschjRussische handelsover eenkomst zouden worden gevoerd. Eenige leden drongen er voorts op aan, dat vóór dat een handelsovereenkomst gesloten zou worden, de Sovjet-regee ring als praelabele voorwaarde de open bare en particuliere schulden aan Groot- Brittannië zou erkennen. In antwoord hierop verklaarde Lord .ondonderry, dat wat betreft dit vraag stuk in het algemeen hij niet de meening kon deelen van hen die zei den, dat zij Rusland uit den Britschen handel wilden schrappen, en de Sowjets hun eigen positie in de wereld maar wilden laten innemen. Hij verzekerde dat de onderhandelingen zouden ge voerd worden op een behoorlijke basis waarop de handel op bevredigende wij ze ontwikkeld kon worden. De onder handelingen zouden vriendschappelijk gevoerd worden, maar hij kon het Hoo gerhuis mededeelen dat geen perma nent handelsaccoord gesloten zou wor den zonder voorafgaande beslissing over het schuldenvraagstuk met Rusland. FRANKRIJK. Vaartuig met kinderen gekanteld. Vijftien kinderen uit een katholiek op voedingsgesticht staken te Gien, bege leid door een priester in een groote boot een vijver over, toen plotseling het vaartuig kantelde. Alle inzittenden vie len te water; slechts vier kinderen kon den den oever zwemmende bereiken, alle andere verdronken. Een aantal ochtendbladen weten te melden, dat de boot omsloeg doordat zij te zwaar beladen was, doch volgens het verslag van een ooggetuige zou door onvoorzichtigheid een knaapje in het water zijn gevallen, waarna allen bij hun poging om hem te helpen, zich aan een kant van de boot over boord bogen, wat het omslaan veroorzaakte. Het ongeval ging zoo snel in zijn werk dat de visschers, die op een nabije oever aan het werk waren en onmiddellijk te hulp schoten, reeds te laat kwamen. De vier geredde knapen zijn niet, zooals men aannam, naar den oever gezwom men doch wisten zich aan de met de kiel bovendrijvende boot vast te klampen Obl.markt— - Aku - Schepen Philips KoainkL Mijnen - Suiker Markt Unilever Rubber - Tabak (Wettig gedeponeerd tot zij gered werden. Het nieuws van de ramp verspreidde" zich als 'n loopend vuurtje. Reeds twee uur na het ongeval waren de meeste ouders van de slachtoffers op de plaats van de ramp. Het lijk van den geeste lijke en van elf jongens zijn gevonden. Naar het lijk van het 12en slachtoffer wordt nog gedregd. De vijver was op de plaats van het ongeval vier a vijf meter diep. DUITSCHLAND. Portretten van Hitier. De postkan" toren moeten portretten van Hitler in de dienstlokalen hebben. Aldus is van wege het rijksministerie van posterijen verordend. Hulp in den landbouw. Aanvanke lijk was men voornemens 60.000 jonge werkloozen als hulpen bij boeren onder dak te brengen. Er blijkt echter zoowel van den kant der werkloozen als van de boeren zooveel animo te bestaan, dat er reeds 120.000 hulpen zijn ge plaatst, Vooal naar meisjes is er nog veel vraag, zoodat men hoopt het cijfer van 200.000 te bereiken. ZWEDEN, Uniformverbod, Volgens een be sluit van den Kroonraad wordt de wel waarbij het dragen van politieke uni formen wordt verboden, op 1 Aug. van kracht. VER. STATEN. Wiley Post's vlucht. De wereld vlieger Wiley Post is over Nome in Alaska gevlogen. Uil Edmonton in Canada wordt ge meld, dat de Amerikaansche wereld vlieger Wiley Post Donderdagochtend uit Nome vertrok met een voorsprong op het bestaande wereldrecord van 31 uur. Toen hij niet tijdig te Fairbanks arriveerde, bleek, dat hij tengevolge van het zeer slechte weer bij Flat in Alaska 'een noodlanding had moeten maken, waarbij hij zelf ongedeerd bleef, doch de neus van zijn toestel werd bescha digd, o.a. werd de propeller vernield. Een hulpvliegtuig met een nieuwe pro peller aan boord is reeds naar Flat vertrokken. Noodlanding van Mattern. Het Sowjet vliegtuig van den Russischen piloot Levanewsky met den Ameri- kaanschen vlieger Mattern aan boord heeft, tengevolge van benzinegebrek, zes mijl ten W. van Nome in Alaska, een noodlanding moeten maken. President Roosevelt heeft Donder dagavond de noodverordening, die hem bevoegdheid geeft tot verkorting van den arbeidstijd en verhooging van de grondloonen, in alle industriën, goed gekeurd. Tegelijkertijd heeft Roosevelt een op roep aan de bevolking gepubliceerd, waarin hij de grootst mogelijke onder steuning van het noodprogram vraagt. Naar verluidt heeft Roosevelt de de partementen van de schatkist en van justitie opdracht gegeven maatregelen te beramen ter controle van de beurzen, teneinde alle beursbewegingen die hel herstelprogram in geva.ar zouden kun nen brengen, te voorkomen. JAPAN. Massa-arrestatie. De Japansche politie heeft 120 personen gearresteerd die er van verdacht worden aan een sa menzwering deel te nemen tegen een aantal leden der regeering. Middelburg. Van 1921 Juli. Ondertrouwd: W- H. Hendrikse 56 j. en C. Spaeter 48 j-; J. Koole 19 j. en A. Boekelaar 18 j.; C. Steijn 32 j. en M, D. W. Schotel 18 j. Getrouwd: A. Hutteman 26 j. en J, Reijnhout 20 j. Bevallen: G. Corbijn geb. Boot z. Goefi. Ondertrouwd: M. v, d. Weele jm. 24 en P. C, Fierloos, jd. 19 j. Ondertrouwd: P- M. Pieterse 30 j. jm. en P. J. Heinsdijk 25 j. jd.; A. Non- nekes 23 j. jm. en E- M. Sampon 22 j. jd. Getrouwd: C. C. F. Hoornick jm. 23 j. en A. Dögelhover jd. 22 j. Bevallen: C. van Paassen geb. Geu ze z. Bevallen: P. de Munck geb. Van Sprang, d.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2