(Du<s LI weët KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. WA18HEREN. ZUID-BEVELAND. BRÜSSELSCHE BRIEF. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. er onderwezen en de inrichting heeft het recht om haar verpleegden, na af loop van den 3-jarigen cursus uit te rei ken het „Diploma, krachtens art. 29 der Nijverheidswet". Naast deze „ambachten" zijn er ook een drietal prachtige bedrijven, n.l. boerderij, bloemisterij en warmoezerij, waardoor verpleegden, welke voor am- bachtsonderwijs geen aanleg hebben of geen lust gevoelen, in den land- of tuin bouw kunnen worden opgeleid. Door den druk der tijden komt ook „Valkenheide" in groote moeilijkheden, de Rijkssubsidie is zeer sterk vermin derd, terwijl ook velen die vroeger krachtigen financieelen steun verleen den, dezen nu niet meer of veel minder kunnen geven. Het bestuur der Stichting vond de na te noemen dames bereid te Middelburg Zaterdag 22 Juli een speldjesdag te or- ganiseeren. Het zijn Mevr; Petermeijer-Dönszel- man en mevr.: S. Brouwer, Gaarne zullen deze dames nog van jongedames en jongeheeren en ook an deren hun namen ontvangen om te hel pen. DE STADHUISBELICHTING. De belangstelling voor de stadhuisbe lichting was gisterenavond grooter dan verleden week. Weer echter hinderde de tram het rustig bewonderen van het juist dan zou fraaie oude gebouw. Kan de tram niet in de Langeviele wisse len? Vorstelijke gilt. VEERE. H. M. de Koningin Moeder heeft wederom Hare belangstelling ge toond in de restauratie van het Stadhuis alhier door het schenken van een be langrijke gift- VEERE. Vrijdag a.s. vergadert de Raad der gemeente Veere, des namid dags te 2 ure. De onderwerpen ter be handeling zijn; 1. Ingekomen stukken. 2. Bespreking quaestie der N.V. Vee- va Asphaltproductenfabriek te Arnhem. 3. Benoeming gemeentebode. WESTKAPELLE. Bij het agentschap van de Arbeidsbemiddeling alhier waren op 15 Juli ingeschreven 183 werkzoe kenden, een vermeerdering van 10 sinds 1 Juli. Bij de werkverschaffing zijn te werk gesteld 115 personen. BURGEMEESTER SCHWARTZ. RILLAND-BATH. Gistermiddag is, naar de (a.r.) Rotterdammer meldt, de nieuwe burgemeester van Maassluis, mr. P. A. Schwartz in een speciaal daarvoor belegde raadsvergadering, als zoodanig geinstalleerd. Behalve talrijke inwoners waren aan de grens der gemeente ter begroeting aanwezig wethouder J. van Luipen en het jongste raadslid, die den burge meester en zijn gezin met eenige harte lijke woorden verwelkomden. Langzaam reed men naar het raad huis, terwijl de nieuwe burgervader on derweg hartelijk werd toegejuicht door de inwoners, die zich langs den weg had den geschaard. Op het raadhuis waren de verschillen de genoodigden reeds aanwezig. Behal ve verscheidene vooraanstaande burgers waren ook verschillende burgemeesters uit de omliggende gemeenten aanwezig. Nadat de burgemeester met familie de raadzaal was binnengeleid, deed de secretaris, voorlezing van het Kon. be sluit houdende de benoeming van mr. P. A. Schwartz tot burgemeester van Het financieele evenwicht be reikt. De kansen van de re geering. Agitatie in de Bo- rinage. De oorzaken. Een streek, die sterft. Het eco nomische zwaartepunt van Bel gië naar het Vlaamsche Noor den verplaatst. Brussel, 11 Juli 1933. De socialisten hebben een verzoek schrift verspreid onder de kiezers om de ontbinding te eischen van het parle ment. Binnen enkele dagen is de periode van de volmacht voor de regeering ge ëindigd en moet er rekenschap worden gegeven aan het parlement, n.l. op 19 Juli. De socialistische oppositie heeft alle middelen beproefd om de openbare meening in te nemen tegen de regee ring en heeft ook getracht, door ver deeldheid te zaaien onder de meerder heid n.l. door de christen-democra ten op te hitsen haar doel te berei ken. Het mocht niet slagen. Nu het par lement opnieuw gaat bijeenkomen, is de toestand zoo, dat de regeering alle kan sen heeft, het vertrouwen van haar meerderheid te behouden. De bevolking is sedert een week overstroomd gewor den door politieke radioredevoeringen van ministers die de verkregen resulta ten hebben toegelicht. Het is de eerste maal, dat van den omroep een zoo veel vuldig politiek gebruik is gemaakt. Het is evenwel begrijpelijk, dat de regeering haar werking wil verklaren en het par lementair debat voorbereiden. Men kan van meening zijn, dat, na een maand toepassing van de regeeringsm,aatrege- Maassluis, benevens van het bericht van den commissaris der Koningin, der afge legde eeden. Vervolgens werd de nieuwe burge meester door den loco-burgemeester, wethouder H. v. Rossen M.zn. in een uit voerige rede toegesproken en geïnstal leerd. De heer Van Rossen zeide o.m.: Door daling van het getal inwo ners, de verminderde draagkracht der burgerij en de reeds zeer hooge belas tingen eenerzijds en de zware eischen, die door crisissteun en burgerlijk arm bestuur aan de gemeenteschatkist wor den gesteld anderzijds, blijft groote so berheid en een zuinig financieel beleid ten zeerste geboden. In het College, zooals het laatste was samengesteld heerschte een goede geest van samenwerking. Wij hopen en ver trouwen, dat het ook nu zoo wezen zal. Een goede samenwerking in het col lege van burgemeester en wethouders kan niet anders dan de behandeling der zaken in de raadsvergadering ten goede komen. Wij, Maassluizers, gelooven en blijven gelooven, aan een betere toekomst van onze plaats. Wij kunnen niet in de toe komst blikken, die ligt in Gods hand, maar daaraan gelooven doen wij. Nu U gereed staat uw werk onder ons te aanvaarden, wenschen wij u toe, dat de Almachtige God, de bron van alle wijsheid en kracht, u beide gaven rijke lijk moge schenken en u bekwamen tot de taak, waartoe gij hier geroepen zijt en het u als een goed stuurman gegeven moge worden, ons gemeente-scheepje door de branding en ondergronden van crisis en malaise heen te brengen in een veilige haven van wederopbloei en wel vaart. En hiermede verklaar ik u als burge meester dezer gemeente geinnstalleerd en draag ik het voorzitterschap dezer vergadering aan u over, terwijl ik u ver zoek, mij toe te staan u te sieren met de keten van uw ambt. De nieuwe burgemeester aanvaardde daarop zijn ambt met een rede, waaraan het blad het volgende ontleent: Met uw geacht college word ik van af dit oogenblik geroepen de belangen der gemeente Maassluis naar mijn ver mogen voor te staan en te bevorderen. Daartoe behooren de stoffelijke be langen, die in dit moeilijk tijdsgewricht zoo uitermate sterk spreken tot hen, aan wie de verzorging der gemeen schapstaak is toevertrouwd. Ware welvaartspolitiek draagt ech ter niet een uitsluitend stoffelijk karak ter- Sterker: voor ware voorspoed is geestelijk welzijn een onmisbare voor waarde. De overheid, als God dienaresse heeft eveneens voor het geestelijk, voor het zedelijk heil harer burgers te wa ken. En vooral in onzen benarden en ver warden tijd, heeft ook.de gemeentelijke overheid de zedelijke normen van on ze samenleving te handhaven en een regiment te voeren, onder hetwelk de burger in staat is een stil en gerust le ven te leiden, in alle eerbaarheid en godzaligheid. Zal het mogelijk zijn, mijne heeren, te streven naar zulk een stoffelijke en geestelijke Welvaartspolitjëk, dan is daarvoor noodig eendrachtige zin de steun van uw raad, die mij straks zoo loyaal werd aangeboden. Juist hij, die de beteekenis leerde kennen van vaste beginselen voor staat en jmaatschappij en 'deze persoonlijk aanvaardde, zal het best in staat zijn de overtuiging van anderen te eerbie digen. Een van de beste waarborgen voor het bewaren eener goede verstandhou ding is daarin gelegen, dat men de rci»vxa'qMna®pato5»»«f^3jwB!P8« ZMEflOjefTCCOKM» len voor bezuiniging, het te vroeg is om zich een definitief oordeel te vormen over de uitslagen. De grootmeester van de Belgische schatkist, de heer Jaspar, denkt er anders over en vreest niet, ge vaar te loopen binnen enkele maanden een ander liedje te moeten zingen. Hij heeft niet geaarzeld, voor de radio te verklaren, dat België aan den voor avond is van het begrootingsevenwicht, „indien buitenlandsche gebeurtenissen die wij niet kunnen beheerschen, ons geen nieuwe ontgoochelingen bezorgen". Volgens den minister van Financiën heeft de regeering haar woord gehou den en zal België het eenige land zijn in de wereld, waar 1933 eindigen zal met orde in de financiën, met nog de verheugende vaststelling, dat de franc solide is en iedereen het er over eens is, dat de muntstabiliteit niet mag wor den prijs gegeven, dat de inflatie met alle middelen moet en zal worden ge weerd. 1 Iedereen hoopt en velen gelooven het ook, dat de minister de waarheid spreekt. In deze omstandigheden zal het socialistische petitionement niet veel helpen en zal er volstrekt geen Kamer-ontbinding komen. Het eenige dat er mee is bereikt, is een zekere agi tatie in de industrieele streken van het land. Zoo is er in de Borinage opnieuw een wilde staking uitgebroken met een politiek karakter en een oogenblik heeft men gevreesd, dat er uitbreiding zou komen tot de andere kolenbekkens en tot andere bedrijven van de mijnnij- verheid. Wie den toestand minder goed kent, laat Aich gemakkelijk misleiden door de stakingen in de Borinage. De grenzen der wederzijdsche rechten en bevoegdheden eerbiedigt. In de ambtsvervulling van mijn hoog- geschatten voorganger, den heer Dom misse, staat de vertrouwensverhouding, de nauwe betrekking tot gemeente en burgerij op den voorgrond. Hij leefde dicht bij zijn gemeentenaren, in hun zorgen en vreugden deelde hij; het schoon van zijn oud stedeke aan de Maas vond bij hem enthousiaste bewon dering en verdediging. Met waardeering gedenk ik zijn langdurig burgemeester schap dezer gemeente, en ik ben mij bewust niet gemakkelijk opvolger te zijn van iemand, die om zijn beginsel, persoon en karakter aller achting ver- verwierf. Vervolgens werden de wethouders, de loco-burgemeester, de secretaris en het ambtenarencorps toegesproken. In verband met de beperkte ruimte in de raadszaal, werd na de installatie plechtigheid niet meer gesproken, maar begaven de genoodigden zich naar het vereenigingsgebouw. Hier werd de thee aangeboden en werden verschillende personen in de gelegenheid gesteld den nieuwen bur gemeester te verwelkomen. BAARDLAND. De Commissaris der Koningin heeft tot veldwachter in deze gemeente benoemd den heer A. Koole, thans marechaussée te Axel. „De N.-Bevelandsche Brug". In een te Rotterdam verschij nend dagblad troffen wij het navolgen de bericht aan, hetwelk de betrokke nen klaarblijkelijk niet van voldoende belang voor ons op N.-Beveland zooveel gelezen blad gevonden hebben om het ook ons ter publicatie toe te zenden. „De vereeniging „De Noord-Beveland- sche Brug", welke zich ten doel stelt een betere verbinding met den Zuid- Bevelandschen wal te verkrijgen, heeft een request aan de Provinciale Staten van Zeeland gezonden. Afdrukken van dit request zijn ook aan verschillende vereenigingen op Noord- en Zuid-Beve land gezonden, ter verkrijging van ad- haesie. De volgende punten zijn in het re quest opgenomen en nader toegelicht. Algemeene belangrijke verlaging van alle bestaande tarieven, zoowel voor personen als voor rij- en voertuigen, zulks in verband met de jaarlijks in de zen veerdienst gemaakte groote win sten; uitbreiding van den veerdienst, zoo mogelijk dag- en nachtdienst; uni form tarief voor vervoer van auto's; vergemakkelijking in den overtocht, door opheffing van de verplichting om bij iederen overtocht een formulier te teekenen {kosten 2% cent per stuk); verbetering van den oprit en den afrit voor auto's door het aanbrengen van een plankier, ruim breed genoeg om den auto aan boord en daar af te rijden. (Nu rijdt men over twee voor den be stuurder onzichtbare planken en is men aangewezen op de teekens, welke het personeel geeft.. Soms moet men over de Zierikzeesche boot de veerboot be reiken); geen betaling van veergeld door den bestuurder van auto of ander vervoermiddel voor hem persoonlijk, alleen dus voor passagiers; overzetting van auto's bij alle diensten; vermeerde ring van personeel, ten einde een veel uitgebreideren dienst te kunnen invoe ren. Eindelijk wordt in het request op de eigenaardige regeling gewezen, dat, wan neer men met de fiets overgaat, men hiervoor 5 cent betaalt. Ligt de fiets op een vrachtauto, dan betaalt men er 20 cent voor'!. mijnwerkers van dit gewest hebben steeds vooraan gestaan in de politieke beweging en 4iun mentaliteit is zeer le vendig. Wij hoorden bij een bezoek aan de streek dezer dagen nogmaals her halen, hoe de arbeiders, die in de soci alistische syndicaten zijn georganiseerd, meenen, dat het aanschijn van de we reld eiken ochtend zou kunnen veran derd zijn door een revolutie. Zij sturen brieven aan hun bladen om te betoogen dat de redactie iets voor hen verbergt, dat er meer gebeurt in het land dan er wordt geschreven, alhoewel dit na tuurlijk niet het geval is. Hun comba- tief karakter brengt hun er toe, steeds den toon aan te geven- Wat steeds in dit gewest treft, is een zekere wanhoop, een gevoel alsof er niets meer te ver liezen is en dan ook alles kan worden gewaagd. En als men eens nader gaat onderzoeken en praat met de leiders, dan beseft men, dat dit inderdaad het geval is, dat de Borinage uitgeput is en als industrieel gewest wel spoedig van de kaart zal worden geschrapt. Daarom is men in de Borinage zoo revolutionair en prikkelbaar, worden er voortdurend stakingen gesteld. Het is moeilijk voor de bewoners van een streek als de Borinage, die de econo mische kracht is geweest van België, de bakermat van de Belgische industrie, die aan de spits stond van den socialen vooruitgang en van welstand, dit alles te moeten opgeven ten gunste van an dere, jongere gewesten. Meunier, Le- monnier, Van Gogh en zoovele andere kunstenaars zijn daar hun indrukken gaan zoeken voor het kunstwerk, dat (Ingez. Med.) ZIERIKZEE. Woensdagmiddag had op het terrein aan het Vrije de eerste steen legging plaats van de stichting „Badin richting Zierikzee". Alvorens tot deze plechtigheid over te gaan bracht de voorzitter, de heer R. Gerritsen, de talrijke aanwezige dames en heeren dank, en in het bijzonder het college van B. en W. voor de welwillendheid om aan de uitnoodiging gevolg te geven. Spr. memoreerde in het kort den finan cieelen toestand der stichting als gevolg van de hoogere bouwkosten en wees verder de aanwezigen op de gelegenheid hierin een soliede geldbelegging te vin den, door 4 pet. obligaties te nemen ad 25. Hierna noodigde hij de jongejuf frouw Doeleman, dochtertje van den heer H. J. Doeleman, uit tot het leggen van den eersten steen, waartoe deze zich bereid verklaarde, waarna haar door den voorzitter als herinnering aan de plechtigheid een gouden halskettink je met middenstuk werd overhandigd. SCHERPENISSE. Tot voorzitter van den Christelijken Landarbeidersbond is benoemd de heer A. v. d. Rhee, in de plaats van den heer P. Bevelander, die bedankt had. Eerstgenoemde is ook aan gesteld als afgevaardigde naar de plaat selijke Commissie van Toezicht op den W erkloozensteun. De Utrechtsche Hortus. Naar het „Hbd." verneemt, zal prof. dr. F. A. F. C'. Went, hoogleeraar in de botanie te Utrecht, die onlangs wegens het bereiken van den zeventigjarigen leeftijd afscheid heeft genomen, op verzoek der regeering nog een jaar als hoogleeraar aanblijven. De moeilijkheid van het vinden van een opvolger ligt aan dit besluit ten grondslag. Tevens vernam het blad, dat de Utrechtsche hortus zal worden uitge breid met een strook grond ter opper vlakte van 500 m2. Volgens „Het Vaderland" is er ernstig sprake van, dat Cor v. d. Lugt Melsert door commissiarissen met het directeurschap der Italiaanschie Opera zal worden belast. De muzikale leiding zal in handen blijven van Parenti. In de te A x e 1 gehouden vergade ring van de gewestelijke afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond werd bestuursverkiezing gehouden wegens 3 vacatures, n.l. van de heeren Joh. de Feijter te Zaamslag (voorzitter); Jac. Weijns, wegens gevorderden leeftijd en I,. de Putter, wegens beëindiging van bedrijf. Gekozen werden de heeren C. de Putter te Axel, C. A. de Kraker te Zaamslag en G. Weijns Jz. te Axel-Spui. De heeren F. Dieleman te Hoek en M. de Regt te Axel, die periodiek aftra den, werden herbenoemd. In hartelijke bewoordingen nam de heer Joh. de Feijter afscheid van de ver hun roem heeft bezegeld. De strijd te gen het lot is er tragisch, maar zonder uitkomst. Vooral sedert den oorlog is de doodsstrijd begonnen. Sedert 1924 zijn niet minder dan 24 mijnputten opgege ven. Tien jaar geleden waren in de Bo rinage nog 37.000 mijnwerkers en thans zijn er nog 23.000. Er is een tijd geweest, dat in de Borinage een groot aantal fa brieken was, die in de buurt van de ko lenmijnen als uit den grond verrezen. Nu is er geen enkele suikerfabriek meer, geen enkele fabriek meer van chemi sche producten, en zijn er nog slechts zes vrij groote metaalfabrieken, die zoo goed en zoo kwaad als het gaat, blijven werken. De economische crisis heeft hieraan slechts gedeeltelijk schuld- De Borinage is met de jaren uitgeput, eco nomisch verarmd geworden en de in dustrie verplaatst zich naar jongere stre ken, naar het Vlaamsche Limburg met zijn rijke en goede kolenlagen. De exploitatie in de Borinage is ouderwetsch en gaat met tientallen moeilijkheden gepaard die in Limburg niet bestaan. Dit drukt op den kostprijs, waarbij nog komt, dat de contingentee- rings-maatregelen van de andere lan den ongunstig uitvallen voor den uit voer van de kolen uit dq Borinage en minder voor de Kempische, en dat het verminderde kolenverbruik in tal van industrieën en bedrijven in de eerste plaats in de Borinage is gevoeld. Zoo komt het dat het werkloosheidspro bleem in de Borinage geen zuiver cri sisprobleem is, maar een bestendig pro bleem. Verleden jaar is de revolutionai re staking ontstaan hoofdzakelijk om 'n einde te maken aan de bestendige werk loosheid van duizenden arbeiders, door eeniging, die hij gedurende 15 jaren had geleid en klein begonnen had zien groei en tot een groote invloedrijke organi satie. Blijkens het jaarverslag sloten de re keningen met een batig slot. Er was 'n omzet van 3.000.000 kg tarwe. Ook over de Chr. lagere landbouw school heeft men ten volle reden tot te vredenheid. Bij de omvraag werd voorgesteld om te trachten de sociale lasten te vermin deren, daar deze te drukkend zijn voor hét alndbouwbedrijf. Geitenlokkers, Men schrijft ons: Verleden week hield de Kring van Geitenfokvereenigingen op Schouwen weder een excursie naar het Fokstation te Serooskerke. W. Te 10 uur meerde de extra motorboot in de kanaalmonding te Veere. Hier zijn de cursisten verwelkomd door den Secretaris der Prov. Vereeni ging met auto's ging het langs den zoo mooi verbeterden V'eerschenweg op Middelburg aan, langs de singels aan de N.-zijde der stad langs den nieuwen weg op Vlissingen. Op den boulevard werd afgestapt, en op verlangen der cursisten vertoefde men even bij het standbeeld van de wakkeren Naerebout en zetten koers naar dat van den stoeren zeeheld, on zen De Ruyter. Op beide plaatsen zijn woorden van herinnering aan de daden van deze hel den gesproken door den leider der ex cursie den warmen Oranje Vriend en historicus den heer Van Beveren van Zierikzee. Na een korte wandeling door de stad, stapten men in, en voort ging het voor bij het schoone „Ter Schelde", „Moes bosch" en „Ter Boede" naaj- Koude- kerke. Na een rondrit door het dorp ging het op Middelburg aan, waar men aan huize „De Linden" stopten, om de heer Sietema op te nemen, die als Ass. van den heer Zwagerman, den groep com pleet maakte voor een echte excursie naar het Fokstation. Op het eigenlijke doel, het Fokstation aangekomen, is de groep in twee deelen verdeeld, en is onder leiding van de heeren Sietema en ersluys alles be zichtigd, zulks nadat voor een der stal len allen op de gevoelige plaat waren eeuwigd. Na bezichtiging der dieren en stallen enz.: waarbij de leiders de noodige toe lichting gaven, vereenigde men zich op het voorplein van het Fokstation, en dankte de Secretaris der Prov. Ver eeniging de cursisten voor hun waar deering uitgesproken in het herhaald bezoek van het Fokstation, voor het werk der Prov. Vereeniging. En waar der tijden nood, zegt spre ker, weet dan ooit aandringt op nauwe aaneensluiting, daar is het voor de lei ders van het werk der P.V. zoo a.ange- naam te weten, de Kring Schouwen werkt mede, en zal blijven mede wer ken, om het beoogde doel te benaderen. Spreker dankte ook den heer Siete ma, onder wiens mede leiding zoo veel tot stand kwam, uit naam van alle cur sisten voor zijn tegenwoordigheid. Zulks verminderden arbeidsduur en een af lossing in de werkloosheid. De arbei ders, die jarenlang doelloos rondloopen, zijn gemakkelijk op te hitsen. Hun lot is ook beklagenswaardig. Er is echter niets aan te doen. De jongere generatie zoekt een andere uitkomst maar voor de oudere is er geen verandering moge lijk. En zoo komt men er b.v. toe, te eischen in een rapport, dat aan den minister van Arbeid is overhandigd, dat de kolenproductie in Limburg zou worden gereglementeerd, d.i. zou wor den verminderd- Er zou in Limburg een teveel aan ar beidskrachten ontstaan. Om hieraan te ontkomen wordt aangeraden de vreemdelingen die in Limburg werken, over de grens te zetten. Aldus zou de Borinage kunnen werken en zou de Kempische rijkdom voor de toekomst kunnen bewaard blijven. Men zal be grijpen, dat, als tot dergelijke paarde- middelen, die essentieel oneconomisch zijn, de toevlucht moet worden geno men, de toestand wel onoplosbaar moet blijken. Het zwarte land in Wallonië sterft uit, zooals in Engeland gansche mijnstreken van uitputting uitsterven. Het zwaartepunt van België, in econo misch opzicht, wordt naar het Noorden verlegd. En als de politieke en sociale spanning vooral in de Borinage een gevaarlijken vorm schijnt aan te nemen, dan is dit nog geen reden tot onrust maar een verschijnsel van plaatselijke ontreddering en hopeloozen achteruit gang.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6