BEURSTHERMOMETER »an Donderdag. erboudhcdeit KUNST EN WETENSCHAP. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Algemeen Overzicht. LAATSTE BERICHTEN. LEBER EN VLUOT. ASPIRIPtó^ SPORT. BEURS- EN WISSELKOERSEN. onoerwijs, GEMENGD NIEUWS. gaan snel over door AMSTERDAM, 20 Juli. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e L 32 1000-5 101101 Ned. 17 1000-4% 101—101%. Ned. 31 1000-4 97%—'97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 78% O. Indië 22 doll. 1000-6 81%—83%. O. Indië 23 pndst. 100-6 68 O. Indië 26 1000-4% 87%u_87%. Denemarken Oblig. 1926-5 8180%, Duitschl. 100-7 54%—54. Duitschl. 30 1000-5% 40—40. Zwitserl. oblig. '24-5 100% Zwitserl. Staa,tssp. 1927-4% 100%-99%, Amsterdam 1933-5 9797. 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 85%86. Utrecht, prov. 1929-4% 100% Berlijn 1925-6% 25%, Zeeuws. Hyp. B-5 99% Zeeuws. Hyp. B-4% 97% A Amsterd. Bank 122120%. C Rott- Bankver. 89 A Twentsche Bank 102102. A Pref. Gruyter en Zn. A. 115% A Pref. Jurgens A 92%93. A Ned. Gist- en Spiritisf. 372373. A De Schelde N.B. 34 A Ver. Papf. v. Gelder 73%73. C Am. Car Foundry 24%23. C Am. Smelt Ref. 28%. C Farbenind. I.G. 8381%. C U. States St. C. 4543. C North Am. Cy. 24%23%. A Born. Sum. H.M. 154146 ex div. A Linde Teves Stokv. 6968%. A Ned. Wt'ol Mij. 87%— 85%. A Singkep Tin M. 99%99. A J. C. Japan Ln. 35 A Rotterd. Lloyd 64% A S. M. Nederland 64 %i A Amst. Thee C.M. 53 A Houth. Alberts 35- C Baltimore en Ohio 24%23%. A Southern Rlw. 22%22%. C Union Pac. Rr- 8684%. C Int. Nickel Cy. 14%13%. IA Koloniale Bnk. 79t— A N.I. Hbk. 1000 691—66. C Ned. H. M. 1000 67%—65%. A Alg. Kunslz. U. 30%i—29%. A v. Berkels Pat. 20%—20%. C Calvé-Delft 68%—68%. IA C. Suiker Mpij. 30'%—30. A Ned. Ford A.M. 148%-142%-43%. A Philips Gem. B. 178%—174-76. C Unilever 99%—97%-98%. C Anaconda Cop. 14%44%-13%. C Bethlehem St. 31%—29%-29. IC Kennec Copper 1716. A A.N.I.E.M.N.B. 221%—221. C Cities Serv. Cy. 3%3% A Kon. Petr. Mpij. 180%—176%-75. C Contin. Oil Cy. 12%12. C Shell Union O.C. 7—6%-6%. A Holl. Amer- Lijn 21 staan voor de „moderne" dingen van haar tijd. We herinneren ons nog, hoe 't vraagstuk, in hoeverre het een predi kant geoorloofd was te fietsen of een gemeentelid per fiets ter kerke te gaan, een question bruiante was. Nog niet zoo lang ligt de tijd achter ons, dat alleen het eerzaam „karretje langs den zand weg" van den broeder-ouderling of een goedmoedigen diaken hèt vehikel waren, waarmee de ambtsdragers in de Ned. Herv. Kerk zich ter vergadering bega ven. Nu vliegt de voorzitter van de Sy node. O tempora o mores. Wij kunnen deze verandering slechts toejuichen en zouden er gaarne een symbool in willen zien van een toekomst waarin de Ned. Herv. Kerk, haar we zen getrouw blijvend, zich niet in piet luttigheden zal verliezen maar de groo- te dingen van dezen tijd zal verstaan en ook in organisatievorm en uiterlijke in- richtng met haar tijd zal meegaan. Toen dr. Weijland gisterochtend over de vlakke velden van Holland vloog, die daar in den stralenden morgenzon als een legkaart onder hem verzwonden, zal hij zeker niet getwijfeld hebben aan de belangrijkheid van het werk, dat de Sy node zoo straks zal gaan doen, maar misschien zal de ruimhartige mensch en theoloog wel eens de verzuchting heb ben geslaakt, dat de wijdheid en frisch- heid, het los-zijn van het aardsch-kleine, het breede en wijde perspectief van den waarnemer in het vliegtuig, ook den geest der beraadslagingen mochten ken merken, die straks in de Javastraat in de broeiende zomersche hitte worden gehouden. Op de hoogten is het een zaam, zegt Nietsche. Maar het is er goed zijn. Ook voor Synode-leden. De Synode heeft benoemd tot voor zitter dr. G. J. Weijland, predikant te Veere; tot vice-voorzitter ds. A. B. te Winkel, predikant te 's-Gravenhage en tot secundus vice-voorzitter ds. F. Tam- mens, predikant te Oostwolde. P 'Gereï. Gem. Ds. J. D. Barth, predikant der Geref. Gemeente te Borssele is beroepen te Gouda. Middelburgsche Courant en de heer-en |zij hebben evenwel geen dienst behoe- mr. Joh. Adriaanse, J. C. Blaupot ten|Ven te doen. Cate, jhr. mr. F. Beelaerts van Blok- land, M. H. Boasson, A. J. Hoorweg, dr. j BIJ HET BADEN VERDRONKEN. J. Broekhuijzen, L. de Jager Gzn., dr. JAan de Bloemendaalsche politie is ken- Koch, mr. J. Moolenburgh, voorzit- nis gegeven, dat de 14-jarige J. v. d. B. ter Vreemdelingenverkeer, H. W. Nae-|uit Haarlem bij het baden aan het Bloe mendaalsche strand door den onder stroom in zee was getrokken en ver dronken. Hij had zich op een plaats in zee begeven, waar geen toezicht was. zer en K. de Vries, voorzitter Z.A.B. Groote wielerwedstrijd gehouden te Philippine (Z.VL) Uit dezen wedstrijd, die Dinsdag plaats I Het lijk" is bijna'op dezelfde^pFaats waar had over een parcours van 80 km en I het ongeluk is gebeurd, aangespoeld die begunstigd is door schitterend weer, Omtrent het ongeluk dat bij het ba- blijkt hoe de belangstelling voor del den gistermiddag bij de uitmonding van wielersport in zeer groote mate toe- het Rijnlandscbe uitwateringskanaal te nemende is. (Katwijk aan Zee is geschied, meldt men aa jj°Ïl 1,ransvaIia «jwielfabriek, nog, dat het lijk van de 20-jarige mej. Middelburg is door 4 renners deelgeno- |H. uit Delft gisteravond aan het strand men, terwijl 39 coureurs (nieuwelingen) j is aangespoeld. Het is naar het lfjken- m totaal aan de start verschenen 3(huisje op de begraafplaats gebracht, lransvalia renners, die opvielen door hun kleurige oranje truien met blauwe A K.N. Stoomb. Mij. 16%16%. A Ned. Scheepv. U. 64%63. H.V. Amsterdam 233%—225% -27. Java Cult. Mij. 142138. A N.I. Suiker U. 99%—97. A Poerworedjo S.O. 6%6%. - A Deli Batavia 150%144%-46- C Deli Mij. 1000 149%—144%-47%. A Senembah 156%152-54. C Chicago Milw. 5%6-6%. A Amst. Rubb. C. 105%—100%-01 A Deli-Bat. Rubb. 48%—46-45. A Hessa Rubber 44% Serbadjadi S.R. 3735. Prolongatie 2%2%, WISSELKOERSEN Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York meer gezien. Zijn lijk is hedenmorgen I vroeg eveneens aan het Stille Strand aangespoeld. Woensdagnacht kwam nabij Keu-| len een zwaar geladen vrachtauto in volle vaart in botsing met de elecrtri-1 sche tram, de auto werd geheel ver nield en de chauffeur op slag gedood, I terwijl een naast hem zittende vrouw I kort na aankomst in het ziekenhuis! overleed. Van de trampassagiers werd een per soon zwaar en vijf personen licht ge wond. Hoewel het voorbalcon van den motorwagen geheel werd ingedrukt, liep de wagenbestuurder slechts lich te kwetsuren op. Obl.markt— 19 Juli 2 OJuli 8.24% 8.22% 59.02% 59.02% 9.70 9.70 34.57 34.57 47.86 47.85 37.00 36.90 1.69% 1.73% Tabak - Suiker Rubber Markt I- H.V.A. - Mijnen Schepen Unilever - Philip» Amerika Aku - Wettig gedeponeerd MARKTBERICHT. Middelburg, 20 Juli. Op de vei ling waren aangevoerd 26.000 kipeie OVERREDEN EN GEDOOD. Bij ™n' 5„—54kg f 1-61; 54—56 1.84—1.88; streep slaagden erin respectievelijk den Maastricht reed de 25-jarige P. Smeets 56—58 2 04—2-08: 58—60 2.23—2,32; 3en, 4en en 6en prijs behalen, voorwaar uit Caberg op den Brusselschenweg met 60—162 2-39—2A1'< 62—64 2.53—2.61; een fraai succes voor racers van deze een kar cement. Het paard sloeg op holl 64—66 2.58; bruine 56—58 2.36; 60—62 Middelburgsche industrie. I en bij zijn poging om het dier te grijpen (kwam S. onder den wagen. Enkele uren 7 -li 9 j mven' later is hij in het ziekenhuis te Maas Zondag jJ. hield de postduivenvereen. tricht aan de gevolgen overleden. „Zeelandia te Middelburg een De 54-jarige Jansen, die op den wa- wedvlucht vanuit Corbeil (Fr.). Afstand gen za.t, wist er af te springen. Hij lie'p 331 km. De duiven werden gelost om 6 hl daarbij een hoofdwonde op 25 m met ZW. wind. De eerste prijswin- 2.56; 6264 2,69; eendeieren 2-20; Kal-| koeneieren 4. Bij het gezelschap onder artistieke leiding van Louis Saalborn, is voor het aanstaande seizoen ter opvoering aange nomen, een oorspronkelijk Neder- landsch tooneelstuk van L. Brandt: „Moeder worden". De eerste opvoering zal in het begin van het seizoen in den Stadsschouwburg worden gegeven.. De Stichting „Vereenigde Haag sche Spelers" is uitgenoodigd een tour- née te maken door België met eenige stukken van het repertoire. Deze tour- née zal half November aanvangen te Antwerpen, waar drie voorstellingen zullen worden gegeven van „De arme man die rijk is" (Vier Wochen im Him- mel), onder regie van Pierre Balledux. nende duif bereikte haar hok om 11 h 44 m 25 sec. Laatste prijswinnende 12 h 24 m 55 sec. De prijzen werden behaald als volgt: le en 9e pr. D. M. Klaassen; 2e pr. S. Versluis; 3e en 8e pr- P. Pantus; 4e, 6e 7e en 10 pr. J. Poortvliet; 5e pr. C. v. d. Broek. De postduivenvereeniging „De Noordster" te Ierseke hield een wed vlucht van Bordeaux. 806 km. le pr. C. J. de Waal; 2e pr. Simon Paauwe; 3e, 4e en 5e pr. C. J, van Es. De Amsterdamsche rechtbank heeft een 23-jarigen man wegens dief stal met inklimming in een woning in de van Woustraat, overeenkomstig den eisch van het O.M., veroordeeld tot een| jaar gevangenisstraf. Op 13 Januari pleegde de 25-jarige werklooze kellner H. T. H. op de Groote Markt te N ij m e g e n een moordaanslag op zijn vrouw van wie hij gescheiden leefde. De dader werd door de Arnhemsche rechtbank tot 2 jaar en zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld, wegens zwa re mishandeling. Het Arnhemsche Gerechtshof eischte tegen hem 2 jaar gevangenisstraf met af- Branden. Woensdagmiddag ontstond brand in een der woningen, bewoond door de gezinnen J. Sch., C. H. B. en C. W. aan den Singel te 'Swalmen. In een minimum van tijd stonden de drie aaneengebouw- de huizen in lichter laaie. De woningen brandden geheel uit. De oorzaak is on bekend. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Ongelukken,. Op den Gelderschenweg te Venlo, is de ruim 40-jarige wielrijder A. F. aan gereden door 'n fietser, die zonder licht I reed. De toestand van den getroffene is zorgwekkend. De man die de aanrijding veroorzaakte, nam met zijn fiets de vlucht en wist te ontkomen. VREEMDELINGENBEZOEK AAN MIDDELBURG. Het was heden den geheelen dag ge zellig druk in Middelburg. Niet alleen, dat de booten Breskens-Vlissingen de hierna te noemen aantallen passagiers en auto's overbrachten, maar ook kwam de Oostende-Dover mailboot „Stad Ant werpen" met badgasten van de Belgi sche kust aan en meerde aan de Los- De tarwelanden. De Europeesche tarwe consumeeren- de landen zijn in een bijzondere zitting tot overeenstemming gekomen over ze kere richtlijnen voor de toekomstige re geling van het internationale tarwever- keer. Verder kwamen zij overeen, dat op grond van die overeenkomst de tarwe- onderhandelingen in September in Ge- nève zullen worden voortgezet, In deze overeenkomst hebben de vol gende landen toegestemd: Duitschland, Oostenrijk, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, België, Zwitserland en Tsje- cho Slowakije. Het gaat er thans over om te weten of de tarweproducenten zullen toestem men in het overeengekomene. Duitsche werkverschaffingsloterij. Het Wolff-bureau maakt aldus recla me voor een loterij, ter bestrijding der Duitsche werkloosheid. Met geweldig élan heeft de leider der nationale revolutie den strijd tegen de werkloosheid aangepakt. Geen volk der wereld heeft een re geering die tot nu toe ook maar eenigs- zins gelijke successen kan boeken. De N.S.D.A.P. heeft een geldloterij voor werkverschaffing georganiseerd, die er toe zal bijdragen volksgenooten, kade. Het aantal passagiers dat hier de barkeerde, was wel niet zoo bijzonder Qlener l.UK, zal groot, doch velen hadden te Vlissingen de boot verlaten om later grootendeels toch een bezoek aan Middelburg te trek van 6 maanden prev. hechtenis in brengen. Maar ook op andere wijze be verband met het feit, dat hij zich weer met zijn vrouw verzoend had. Geslaagd voor het Mercurius di ploma Erügelsche handelscorresponden tie de heer F. Brandenburg te Vlissin gen. Aan de Rijkslandbouwhuishoud- school „Nieuw Rollecate" te Deventer slaagde voor het diploma A mej. C. J. Tollenaar, vroeger te Krabbend ij ke Provinciale Atletiekwedstrijden van E.M.M. te Middelburg. Voor de Zaterdagmiddag te half drie op het gemeentelijke sportterrein te houden Provinciale Athletiekwedstrij- den zijn ingeschreven 47 deelneemsters en deelnemers van de vereenigingen Marathon, en Zeemacht te Vlissingen: Rust Roest te Zierikzee, Achilles, Wïï- helmina en E.M.M. te Middelburg. Prijzen zijn beschikbaar gesteld door den burgemeester van Middelburg, N.V> zochten velen de stad, zoo kwam er een extratrein aan uit de richting Zaandam, Amsterdam, Bussum, Hilversum, Utrecht, den Bosch en Tilburg, en ontwaarden wij nog verschillende autobussen en touringcars uit Holland en ook nog wel uit België, die over land kwamen. Het aantal passagiers Breskens-Vlis- Sterkte lichting 1934. jsingen bedroeg 1300 en het aantal auto's] In het Staatsblad is opgenomen een K. |79. B., waarbij van de voor inlijving aange-J Een aardige attentie was het van de wezen personen der lichting 1934 24.359 kapitein van het Motorschip Nejaco, worden bestemd voor gewoon dienst- dat een lading hout lost voor de N.V. plichtige. Hiervan zijn 1145 bestemd voor Houthandel v./h. den Bouwmeester- de zeemacht. Borsius en v. pavoisseeren. d. Leyé, om zijn schip te AUTOBUS MET KINDEREN IN BRAND, Gisterenmorgen is te Rotterdam een autobus met twintig schoolkinderen in brand gevlogen. Het vuur brak uit achter de motor, bij de chauffeursplaats, en deelde zich snel mede aan het ge- heele voertuig. Enkele kinderen wisten vóór uit den wagen te komen, de ove rige redden zich door het achterportier. Er ontstond direct een verstikkende rook en 'een groote toeloop van publiek. Achter den autobus kwam een andere autobus aan, van de R.T.M. De chauf feur daarvan stopte oogenblikkelijk, en nam het brandbluschapparaat uit zijn voertuig. Hiermede heeft hij, geholpen door zijn collega van den brandenden bus de vlammen weten te dooven. Er zijn vele slangenwagens uitgerukt, en wien het woord arbeidsloon reeds on bekend geworden was, weer in de ma chinerie van den arbeid „in te schake len" en hen tot loonontvangers in plaats van steungerechtigden te maken. Elk nationaal-denkende moet door 't koopen van loten de werkverschaffings loterij naar beste krachten bevorderen. Van het ideale doel der loterij afge zien, biedt deze ook een „noch nie dage- wesen" winstkans. De hoogste winst, op een dubbel lot te behalen, bedraagt 200.000 Rijksmark, terwijl op een enkel lot als hoogste prijs 100.000 Mark is te winnen Bedenkingen tegen de preferentie. In 't Engelsche Hoogerhuis heeft de onder-staatssecretaris van landbouw 'n opzienbarende rede gehouden, die alge meen beschouwd wordt als een aanval Heden werd te Axel opgehaald 't i lijk van de„ 50-jarige„ P. v, E. Da man 2"^, was vanmorgen naar zijn werk gegaan en is door onbekende oorzaak te water geraakt. Hij laat een vrouw en zes kin deren achter. Vanmiddag is het concordaat tus- schen den H. Stoel en het Duitsche j Rijk onderteekend. TE VER GEWAAGD. Woensdagmiddag is op het Stille Strand te Scheveningen verdronken de 19-jarige A. P. uit de Schuitstraat te In antwoord op een aantal opmerkin gen van verscheidene leden van het Hoogerhuis gaf de onderstaatssecretaris onomwonden toe, dat de tegenwoordige voorkeursbehandeling der Dominions ernstige gevaren voor de Engelsche markt met zich meebracht. De positie der Engelsche boeren was slechter ge worden dan vóór de tot stand koming van de overeenkomst van Ottawa. De regeling van de markt, die Engeland wil de gaan organiseeren, zou volkomen doelloos zijn, wanneer de invoer uit de D e n H a a g. Hij was in gezelschap van 2 I Dominions niet beperkt zou worden. De andere jongelieden in zee gegaan en had zich ondanks de waarschuwing van de zen, mede in verband met het feit, dat hij nog geen ervaren zwemmer was, te ver gewaagd. Plotseling hoorden zij hem om hulp roepen. De reddingsbrigade verleende bijstand, doch hij werd niet Britsche Dominions zouden dan ook in de toekomst moeten toestemmen in een herziening van het verdrag van Ottawa en dit meer naar den geest dan naar den letter moeten opvatten. Sommige leden van het Huis hebben de zaak nog sterker gesteld, dat de En TABLETTEN VX/ Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van' 20 tabL 70 cis. on oranjezakjes van 2 tabi. a 10 ets. (Ingez. Med.) gelsche boeren door de prijsconcurren tie en de dumping der Engelsche Domi nions. ernstige schade leden. Soortgelijke protesten kwamen ook in het Lagerhuis tot uiting. Poolsch-Russisch geheim verdrag? Het W.B, meldt uit Berlijn: In de laatste maanden heerscht in bij na alle Europeesche en ook vele niet- Europeesche kanselarijen en buitenland- sche departementen der verschillende landen een koortsachtige bedrijvigheid. Men schijnt Duitschland tot eiken, prijs te willen isoleeren. Dat doel wordt overal nagestreefd in Engeland, in Amerika, zoowel als in Oostenrijk, Polen en andere landen. Een belangrijke phase in deze affaire is een geheim verdrag tusschen Polen en sovjet-Rusland. Met dit verdrag wordt beoogd, het viermogendheden-pact te paralyseeren en de overeenkomst, tusschen Duitsch land en Polen ingeleid, te verstoren. De Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Bock, één der machtigste mannen des lands, staat, naar 't schijnt, in het centrum van deze beweging en schaart zich aan de zijde van Frankrijk. De „Germania" verneemt van haar correspondent te Warschau het volgen de over den inhoud van 't geheime ver drag tusschen Polen en Rusland, De Russische waarnemende commis saris van buitenlandsche zaken heeft 't bestaan van het geheime verdrag toe gegeven. Het is met medeweten en steun van Frankrijk tot stand gekomen. In een speciaal protocol, dat dezer dagen te Moskou wordt geteekend, zijn de richtlijnen vastgesteld, waarnaar 'n gemeenschappelijke strijd van Polen en sovjet-Rusland tegen „imperialistisch- chauvinistische tendenzen van het Duit sche rijk" gevoerd moet worden. Volgens de verklaringen van Krestins- ky in het „Politbureau" moet „Nazi- deutschland" in de eerste plaats econo misch bestreden worden. Ingeval van een gewapend conflict tusschen Polen en het Duitsche rijk zou sovjet-Rusland niet alleen neutraal blij ven, maar ook Polen steunen en wel vooral door aan dit land de oorlogsin dustrie der sovjet-unie ter beschikking te stellen. Verder zou in dit geval de Komintern werken aan een desorganisatie van het Duitsche achterland. Een speciaal artikel van het genoem- de aanvullend protocol bij de Russische' Poolsche geheime overeenkomst voor ziet ook vérgaande maatregelen tegen de Oekrainsche nationale beweging. Zoowel Polen als sovjet-Rusland zul len in de toekomst meer aandacht schenken aan het Oekrainsche separa tisme en het gemeenschappelijk bestrij den in plaats van het, zooals tot dus ver het geval was, in het naburige land te begunstigen. BELGIE, I Maatregelen tegen de scheepvaart- crisis, De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, dat een de legatie van de Antwerpsche reeders een onderhoud heeft gehad met de minis ters van financiën en transportmiddelen en op den zeer ernstigen toestand beeft gewezen, waarin de Belgische koop' vaardijvloot thans verkeert. De helit van deze vloot is opgelegd in de haven van Antwerpen. De ministers hebben toegezegd maatregelen te zullen over wegen, ten einde de Belgische scheep vaart en de daarmede ^verwante bedrij- 'ven eenig nieuw leven" in te blazen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2