WEER EN WIND. m BINNENLAND. ZEELAND. SORT ZEiraSöi NIEUWS. KERKNIEUWS. NUMMER 169. TWEE BLADEN. DONDERDAG 20 JULI 1933. EERSTE BLAD. iïóe JAARGANG. DE LANDBOUWCRISISWET 1933. Meer maatregelen in over weging. GEHEIME STAATSPOLITIE AAN DUITSCHE GEZANTSCHAPPEN. Aantasting asylrecht. J. J. Rousseau. MIDDELBURG. Mond- en klauwzeer. G0ES. Openbare les Toonkunst. Uewetensgeld, VLISSINGEN. WALCHEREN. iyiD-REVELAN9. Begrafenis J. E. Schut. ZEEUWSCH-VLAANBEREN W.D. Juli. Laagwater. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Voorzitter Weylandt vliegt. tfmrintöife MIDDEUmJRGSCHE courant I Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou> rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. In de Memorie van Antwoord op het V.V. der Tweede Kamer inzake de wij ziging der Landbouwcrisiswet zet de regeering uileen dat zij niet dan met lood in het hart destijds genoegen heeft moeten nemen met de denatureering van haar ontwerp. Met een zoo beperï?- |ten opzet ajs haar tenslotte door de volksvertegenwoordigers w;erd gegund, [is zij nooit voor het forum getreden. Tegenover het oordeel van verschei dene leden, dat land- en tuinbouw bij de onderhavige regeling weinig baat zul len vinden, omdat daarin geen garanlie- I bepalingen inzake steun voor bepaalde producten zijn opgenomen, vestigt de regeering de aandacht op het doen van alle op aeze wet te baseeren maatrege- I len, dat land- en tuinbouw zooveel mo gelijk hun productiekosten zullen ver- krijgen. Als middelen om dat belang rijke doel te bereiken, vraagt de regee- ring de bevoegdheden, in het ontwerp neergelegd. Reeds eenigen tijd maakt het vraag stuk der distributiekosten, welke de bron vormen voor de hooge marge tus- schen hetgeen de producent ontvangt en de consument betaalt, een onderwerp van ernstig onderzoek uit. Voorgesteld wordt, de centrale commissie uit te breiden met éen ver tegenwoordiging der landarbeiders, en het ledental uit te breiden tot vijftien. De commissie zal ook worden geraad pleegd over den materieelen inhoud der beslissingen. Ten aanzien van de melk- en zuivel-industrie zal de rich ting, tot dusver gevolgd, worden voort gezet. De beperking van den vee stapel zal, voor zooveel slechts eenigszins mogelijk, langs vrijwilligen weg tot stand komen. Eventueel zal bij voorkeur de weg van indirecten dwang worden gevolgd. Het ligt in de bedoeling de Tarwe- w e t te handhaven, waarnaast een sy steem om de prijzen van haver, gerst en rogge op een loo-' nend peil te brengen, in ernstige over weging is. De Tuinbouwsteunwet zal worden uitgevoerd en wel tot het daarin genoemde maximum. Tot opheffing van het landbouwcrisis fonds kan de regeering niet overgaan- De regeering acht het niet ondenk baar, dat het ter bereiking van met eenige steunregeling beoogde doel nood zakelijk zal zijn, de arbeiders in de ge steunde bedrijven eenigermate te laten participeeren in de voordeelen ten bate van het bedrijf verkregen. Behoorlijk overleg met de arbeiders zal geeischt worden. Door den uitvoer van boter naar Engeland is het mogelijk gebleken, tegen de aanvankelijke verwachting in, het groote aanbod van boter in de Mei en Junimaanden uit de markt te nemen en daarvoor een afzetgebied te vinden. De geëxporteerde boter is echter nog niet geheel verkocht uit hoofde van een voorzichtige politiek. De positie van de margarine-industrie is naar de meening der regeering thans niet onbevredigend. De g r a a nsteun zal niet kunnen geschieden zonder eenige belasting op den invoer van voergranen. Overwogen wordt, of ten aanzien van consumptie-aardappelen, maatregelen te nemen zijn, die voor zooveel noodig, een gunstigen invloed op het prijspeil ten bate der bebouwers zullen ten doel hebben. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop ves tigt de aandacht van den Minister van Buitenlandsche Zaken en van Justitie op een oorspronkelijk geheime ma,a,r ge publiceerde circulaire van het Duitsche Ministerie van Buitenlandsche Zaken d.d. 24 Juni j.l. aan de Duitsche diplo matieke vertegenwoordigers in het bui tenland, waaruit zou blijken, dat sinds 1 Juli van dit jaar aan de Duitsche di plomatieke diensten in het buitenland agentschappen worden toegevoegd van de geheime staats-politie te Berlijn. Door die circulaire zijn de Duitsche di plomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland, dus ook in Nederland, ver plicht te zorgen vobr 't overbrengen naar Berlijn van alle door de agenten van de geheime staats-politie verzamelde be richten. Zoodoende acht de heer Wijn koop het vrije, verblijf van politieke vluchtelingen in Nederland, anders ge noemd het asylrecht, in hooge mate aangetast. Hij vraagt dan ook wat de Regeering van plan is te doen om aan bovenstaanden toestand onverwijld een einde te maken, HET NIEUWE QNTWERP-RIJN- VAARTACTE, Naar de Brusselsche correspondent van de N.R.C. aan zijn blad meldt, is misschien vandaag of morgen een com muniqué inzake de publicatie van het nieuwe ontwerp Rijnvaartacte te ver wachten. Alle Brusselsche bladen op een na doen er het zwijgen toe. Alleen het Laatste Nieuws schrijft: ,,In den grond verkoopt het Dagblad van Noord- Brabant vooral zoovqel drukte omdat in Nederland het plan was opgevat het kanaal HansweertWëmeldinge te ver beteren, of liever eenige bezwaren weg te nemen welke herhaaldelijk werden geuit tegen dezen waterweg. Dit zou den Nederlandschen en Belgischen schip pers ten goede komen die op Antwer pen varen, wat het Noordbrabantsche blad blijkbaar verschrikkelijk vindt. Alleen wordt vergeten, dat de be staande verdragen reeds voorzien, dat de waterwegen, die naar Antwerpen leiden, moeten onderhouden worden en dienen te beantwoorden aan de behoef ten der scheepvaart, zoodat er hier niets nieuws wordt voorgesteld". Wat dezen commentaar betreft, de eerste alinea stemt vrijwel overeen met hetgeen de N.R.C. ter Nederland schen departementen hieromtrent vernam. In de tweede alinea, zich echter een voetangel; het wordt daar namelijk als vaststaand, tusschen partijen geen geschilpunt meer vormend, aangenomen, dat een verbetering als nu voor het ka naal Hansweert-Wemeldinge vrijwillig door Nederland werd ontworpen, even tueel op grond- van de bestaande ver dragen ook geeircht zou kunnen worden. Dat is het Nederlandsche standpunt echter niet! Op Esserveld bij Groningen is gistermiddag onder zeer groote be langstelling de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van wijlen ir. J. A. Mulock Houwer, in le ven oud directeur van gemeentewerken. Tot de aanwezigen behoorden de burge meester, wethouders Weinink en Van Hoeven, de gemeentesecretaris, de di recteuren van de verschillende gemeen tebedrijven, enz. Het woord werd ge voerd door dr. v. d. Berg, als voorzitter van de loge L'Union provinciale, den heer Drewes voor den bond van Neder landsche architecten, ir. Van Doesburgh, namens den Bond van hoofdambtenaren, Prof. Schoute, voorzitter van het natuur kundig genootschap en mr. A. B. Roos als voorzitter van de vereeniging tot verbetering en opruiming van krot- en slopwoningen. Er was een rijtuig vol bloemen. Het K. L. M. vliegtuig de Snip is hedenmorgen van Schiphol naar Indië vertrokken. Drie passagiers voor Boe dapest, een voor Athene, een voor Ka rachi en een voor Batavia bevonden zich aan boord. In een vergadering van het centraal bestuur van de IJ m u i d e r. federatie is besloten een nieuw manifest uit te geven teneinde de onjuistheden en de ongewenschte indruk van het manifest van 11 dezer weg te nemen. Uitdrukke lijk werd verklaard dat het niet in de bedoeling van de IJmuider federatie heeft gelegen de staking voort te zetten. Naar de N. Rott- Crt. verneemt, zal de heer S. van Zwanenberg, direc teur van de Varkenscentrale, ook op treden als directeur van de Crisis-rund veecentrale. B. en W. van Amsterdam hebben den raad voorgesteld het percen tage der grondwaarde van erfpachtster reinen te verlagen van 5 pet. tot 5 pet. Om te leeren is het meestal nog tijd genoeg, maar met het inplanten van goede beginselen mag men geen oogen- blik verzuimen. "Want eigenlijk kan geleerdheid worden gemist, maar wijsheid, deugd en adel des gemoeds mag niemand ontbreken. dat daarin o.i. een juiste waarschuwing voorkomt: In de gemeenten Oost- en West Souburg en Ritthem begint het mond en klauwzeer onder het vee zich snel uit te breiden. De waarschuwing aan de melkverbruikers om de melk steeds te koken is zeker niet overbodig. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. Gevraagd: geld en auto's. De commissie van drie welke nu reeds een paar jaren voor de ouden van dagen des zomers een rijtoer organiseert, heeft ook voor dezen zomer een plan on worpen. Zij heeft reeds een vrij groot aantal zij het nog niet voldoende auto's toegezegd gekregen; zij beschikt reeds over een vrij klein sommetje gelds, waaruit de onkosten bestreden zullen moeten, maar nog niet kunnen, worden. Daarom riep zij onze hulp in, teneinde nog a. voor den middag van 28 Juli over enkele particuliere auto's met chauffeurs de beschikking te kunnen krijgen; b. eenige gaven in geld te mo gen ontvangen. Met een bedrag van nog 50 komt de commissie een heel eind; 600, zooals Bergen op Zoom bijeen bracht, heeft men hier niet noodig. Mee gaan de inwonenden van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis aan de Heerengracht; het diaconiehuis aan de Lombardstraat, de Hofjes St. Jorisstraat en Molenberg, en particuliere ouden van dagen, die zich reeds opgaven, of die zich nu nog opgeven. De commissie, welke opgaven van auto's, giften in geld en opgaven van oudjes die nog mee willen, gaarne in ontvangst neemt, bestaat uit de H.H. J. Verhage, Lange Noordstraat C. 26, W, Vermeulen, Dwarskade G 111 en P. de Vos, Seissingel R 237, Personen van elke gezindte kunnen aan dezen tocht deelnemen. Vacantieschool. Zooals uit een advertentie blijkt, roept het comité van de Middelburgsche Vacantieschool leidsters en leiders op zich bij een der comitéleden op te geven voor de spoedig aanvangende uitstapjes. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer neemt in onze provincie met den dag toe. Het is niet mogelijk alle berichten dienaangaande op te nemen. Wij maken een uitzondering met het volgende, om- Voor de openbare les, gisterenavond door de zangschool van Toonkunst in de „Prins van Oranje" gegeven, bestond een vrij groote belangstelling. Eerst zongen een zevental kleintjes, telkens om beurten een coupletje uit „Instantaneetjes uit de Kinderwereld" van Cath. van Rennes. Er bleken zeer lieve stemmetjes bij, zuiver van toon, en allen brachten hun taak tot een goed einde. Uit het vele, dat de klassen ten ge- hoore brachten, willen we vooral nog noemen „Goeden nacht", van de twee de en derde klas, dat zeer gevoelig en mooi van voordracht vertolkt werd. Na de pauze kwam de „clou", werd het kinderzangspel in 3 bedrijven „Len tebloemen", van C. M. van HilleGaer- thie, opgevoerd. Dé zangschool had hier zeer veel werk van gemaakt, voor mooie passen de decors en aardige costuumpjes ge zorgd, en daar de jeugd alles goed in gestudeerd had, verliep de opvoering vlot en was een groot succes. Voor en kele aardige tafreeltjes, als de slotscène in het paleis van koning Winter, moest nog eens extra gehaald worden. Als geheel een zeer aantrekkelijke openbare les, die door alle aanwezige met groote belangstelling, en veel waar deering voor hetgeen de heer Otto Lies, uit de kleintjes weet te halen, gevolgd werd. Aan het slot van den avond werden den heer en mevr. Lies bloemen aange boden. Bij den ontvanger der directe belas tingen alhier is onder de letters N.N. 7V688 ingekomen wegens overige ja ren te weinig betaalde rijksbelastingen. Tegen het spelen. De kerkeraden der verschillende kerken en een 20-tal Christelijke en Katholieke vereenigingen hebben zich met een adres tot den burgemeester ge richt met dringend verzoek de gelegen heid, die sedert gisterenavond in hotel Britannia geboden wordt om deel te ne men aan 't Habylé Behendigheidsspel, te doen beeindigen door een absoluut verbod. Intusschen zijn gisteravond reeds ve len een kijkje komen nemen en hebben verschillenden hun geluk beproefd. Die bebouwing aan de overzijde der haven. VEERE. De Alg. Vergadering van den Bond „Heemschut" te 's-Gravenhage heeft een motie aangenomen, waarin zij zegt met ontstelling kennis te nemen van de voorgenomen bebouwing met huisjes van de overzijde van de haven te Veere. De Vergadering meent met aandrang en kracht 'een beroep te moeten doen op het Gemeentebestuur van Veere om met alle te zijnen dienste staande mid delen dit dreigend onheil af te wenden, dat een onherstelbare schending zal zijn van het onovertroffen en wereldbe roemd gezicht op Veere, waarop niet alleen elke inwoner van Veere, doch elk Nederlander trotsch moet zijn als een der schoonste sieraden van ons land. HEINKENSZAND. Nadat eenige kip penhouders, die vlak bij de kom dezer gemeente bij elkaa,r wonen, reeds ver scheidene weken kuikens hadden ge mist, zag de vrouw van D. gisteren een halfwas kip weghalen doon een bunzing. Toen zij er met een ijzeren voorwerp achteraan ging wist de bunzing onder een houtklamp te ontkomen. Gisteren avond zijn de buren gemeenschappelijk op jacht gegaan met het omzetten van den houtklamp wist een hond zeven bunzingen te grijpen en te dooden, de moeder en zes groote jongen. Het man netje wist nog te ontsnappen. HANSWEERT. Op de begraafplaats Nieuw Eik en Duinen te 's-Gravenhage is gisterenmiddag onder veel be langstelling van het publiek met militai re eer ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den marechaussee J. E. Schut van de brigade alhier. Op de be graafplaats was o.m. tegenwoordig de luitenant Van Walt Meijer, districtscom mandant van de marechaussee te Vlis singen die vertegenwoordigde den divi siecommandant te 's Hertogenbosch. Een viertal marechaussees uit de om geving van Den Haag fungeerde als slip- pendrager. Aan de groeve heeft de luitenant Van Walt Meijer het woord gevoerd, erop wijzende, dat Schut clechts een klein jaar onder spr.'s bevelen heeft gediend. Deze tijd was echter voldoen de om hem te leeren kennen als een ern stig en bekwaam politieman, die met veel opgewektheid zijn taak vervulde. Dat de burgemeester van Kruiningen mede aanwezig was, was voor spr. het bewijs, dat zijn werkzaamheid ook plaat selijk is gewaardeerd. Hierop sprak de burgemeester van Kruiningen, de heer De Mul, als hoofd der gemeentepolitie woorden van dank jegens den overledene voor de bijzondere wijze van zijn optreden, die was van een jongen, die zijn plicht kende, en wist wat zijn taak was. Er was een krans van het gezamen lijke personeel van het district Vlissin gen der marechaussee. IERSEKE. De vereeniging Yerseke Vooruit te Ierseke hield Woensdag een rondrit met de ouden van dagen. Een 20 tal auto's plus een groote bus reden een 80 tal personen via Middelburg naar het strand en verder terug langs andere wegen over Schore. Bij den ingang van ons dorp werden ze opgewacht door het muziekgezelschap „Mozart". BRESKENS. Zooals men zich zal her inneren strandde net vorige jaar bij de haven alhier het Belgische pleiziervaar- tuig Yoce. Verscheidene Breskensche visscbers redden toen met gevaar voor eigen leven velen van de opvarenden; alle schipbreukelingen (hoofdzakelijk inwoners van de Belgische gemeente Braine TAllend) werden bij aanko.mst te Breskens liefderijk ontvangen. Als bewijs vlan dankbaarheid zal nu a.s. Middelburg, 20-VII-'33. Woensdag hoogste lucht temperatuur 25.5 °C; (78 °F); laagste 18.2 °C (64 °F). Heden 9 h: 19.8 °C; 12 h: 22.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 767 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand 765.1 m te Stettin; laagste 755.1 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind, meest uit O. richtingen, meest licht tot half be wolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. Zon op: 5 h 03; onder: 21 h 08. Licht op: 21 h 38. Maan op: 2 h 09; onder: 20 h 24. N.M.: 22 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Do. Vr. Za. 20 21 22 Hoogwater. (Zomertijd.) 13.10 1.31 13.49 2.09 14.26 7.08 19.39 7.51 20.21 8.30 21.00 Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Do. 20 2.25 14.57 8,12 20.41 Vr. 21 3.15 15.40 8.57 21.23 Za. 23 3.58 16.21 9.35 22.01 Zondag het muziekgezelschap van Braine l'Allend alhier een concert geven. Dinsdag j.l. kwam de heer B. on derwijzer te N o o r d g o u w e, die zich per motorrijwiel naar Zierikzee begaf, ter hoogte van Schuddebeurs in aanraking met een vrouw die plotseling den weg overstak. De motorrijder en de vrouw kwamen beiden te vallen. Laatst genoemde bekwam nog al vrij ernstige verwondingen en is naar haar woning vervoerd. Den bestuurder van de mo tor treft geen schuld, Bij den Burgemeester-straaidvon- der te Bruinisse is aangebracht een houten roeiboot (vliegermodel) gemerkt T. H. 10. De kommies tweede klasse der directe belastingen A. Theune te Huij- bergen wordt 20 Juli a.s. overgeplaatst naar Hulst. iHet aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 9 tot en met 15 Juli in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk 3, waarvan 1 te Oost- en West Souburg en 2 te Westdorpe. De N.R.C. meldt: Gisterochtend is dr. G. J. Weijland, Ned. Herv, predikant te Veere en voor zitter van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, die dien morgen te 's-Gra venhage haar eerste zitting aanving, per vliegtuig van de K.L.M. naar den Haag vertrokken om daar deze eerste ziting om 11 uur te openen. Op zichzelf is deze tijding niet zoo be langrijk! Vliegende dominees waren er reeds lang, Jaren geleden al vloog de eeuwig jeugdige grijsaard, die prof. Mey- boom heette, naar een Londensch con gres en bediende een Australisch pre dikant zijn uitgestrekte plattelandsge meente per vliegmachine. Over het feit dat dr, Weijland naar de synode vliegt zouden wij slechts onze blijdschap kun nen uitspreken, in zooverre het wijst op een goede gezondheid en een frisschen geest van den zoo algemeen geachten en beminden voorzitter van de Synode. Maar wat een bizonder relief verleent aan dr. Weijland's reis, is het doel van zijn tocht: de zittingen der Ned. Herv. Algemeene Synode. Kerkelijke molens, malen langzaam en langen tijd heeft de Ned. Herv. Kerk ietwat kopschuw ge-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1