Jij moet altijd mee KUNST EN WETENSCHAP. LEGER EN VLOOT. FINANCIEELS BERICHTEN. HANOEL EN NIJVERHEID. GEHEMD HIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DINSDAG 18 JUU 1933. N». 167. HET GEHEIM VAN DE OUDE KAST. waarheen ik ook ga! Met jou bij mij, wordt nooit een dag bedorven door hoofdpijn, kiespijn, of onlekker zijn I Zoo'n "Akkertje" verdrijft dadelijk al Uw klachten. Onmisbaar op reis. Akker-Cachets kosten slechts 50 ct. per 12 stuks. Overal verkrijgbaar I ONBESCHEIDEN OPMERKINGEN. COR VISSER. (Van onzen correspondent). VEERE. Dezer dagen hebben wij een bezoek gebracht aan de „Emmy", het drijvend atelier van den veelzijdigen Spaarndamschen kunstchilder, Cor Vis ser, die bij ons in Zeeland bij lange na geen onbekende is. Men denke slechts aan zijn diverse tentoonstellingen, aan zijn werk in de „Steenrotse" en te Goes Cor Visser komt haast geregeld naar onze provincie om nieuw motieven te zoeken en nieuwe indrukken op te doen. Het wa§ dan ook een genoegen weer eens bij hem en zijn vrouw, die zich verdienstelijk heeft gemaakt in de wereld der ,,short-story writing", op bezoek te kunnen gaan, nu zij met hun boeier achter de sluizen van Veere liggen. Na veel werk van Cor Visser gezien te hebben valt het ons 'dadelijk op, dat hij zich bij voorkeur op het terrein der houtsneden beweegt, houtfsneden die bijzonder fijn afgewerkt en zuiver van techniek zijn. Reeds vroeger heeft hij hierdoor naam gemaakt en wel in het bijzonder door zijn zelfportret op 14- jarigen leeftijd, hetwelk aangekocht is door 't rijksprentenkabinet, terwijl zijn oude visscher indertijd gereprodu ceerd in het weekblad Ons Zeeland en ook zijn Overijselsche boerin beiden dankbare motieven vormden om des schilders kunstzin tot uiting te doen komen. Zijn portretten in het bijzonder die van oude mannen en vrouwen doen ons veelal denken aan de methode van wijlen Toorop, vooral in de wijze waar op de kunstenaar de handen van zijn modellen uitbeeldt, doch men kan niet zeggen, dat Visser onder den invloed van Toorop geweest zou zijn. Zijn talent spreekt tevens uit water verf werken, die ons doen denken aan die der moderne Engelsche aquarellis ten, Mc. Bey, Vandeleur en anderen. In deze aquarellen treft ons de voorliefde van Cor Visser tot visschersschepen en havengezichten. Dat de schilder niet teruggedeinsd heeft voor de minder beoefende takken der kunst, getuigen wel zijn decoratieve vischmotieven in eterniet en zijn fraaie glas in lood schilderingen, waarvan 'i zeer bekend 'voorbeeld enkele jaren geleden geplaatst is in het Ned. Herv. kerkje te Spaarndam, dat uit de mid deleeuwen dateert en na door storm verwoest geweest te zijn in 1627 her bouwd is, ter gelegenheid waarvan Cor Visser in 1927 een gebrandschilderd raam heeft vervaardigd met tot onder werp Lucas V vers 47, de wonder bare vischvangst in het meer Genne- saret. Het ligt in de bedoeling van Cor Vis ser nog dit jaar, in den herfst, een ten toonstelling van zijn werken te Mid delburg te houden. De opgravingen op het Utrechtsche Domplein. Prof- C. W. Vollgraff schrijft aan het „U. D.": De opgravingen op het Domplein spoeden ten einde. In de afgeloopen week is men in het middenvak genaderd tot de diepte van 2 m 75, d.w.z. tot het niveau van de oudste romeinsche le gerplaats. De koppen van enkele recht opstaande palen zijn reeds zichtbaar. De muren van de Kruiskapel zijn ge deeltelijk gebouwd van groote Romein sche betonblokken; er zijn fragmenten van hypocaustenkolomtegels gevonden, "i iiimr"i ii—mii in■[■■■■■iiihimi—u—jm_i_i Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUIJTS—GAYDOU. 16). - Vrede op aarde, verkondigden de engelen te Bethlehem, vrede in de har ten, vrede met zich zelf, vrede met ie dereen; al duurde het slechts dien éénen Kerstnacht, hoe wonderschoon toch is de zaligheid, die er van uitstroomt in alle hoeken van deze aarde; is het niet alsof de vredesengel nogmaals neder daalt om het overal te verkondigen? De kinderen wachten met kloppend hart of het lieve kind Jezus komen zal om een geschenk in hun kleine schoen tje te leggen. De jongelieden gaan naar buiten en zoeken tusschen de sterren hun ster, die hen zal begeleiden op hun levenspad; de jonge meisjes zoeken naar die ééne schitterende ster der lief de en fluisteren heel zacht den naam van den vriend, dien ze als levensgezel zich wenschen en de oudjes zitten bij den haard; zij hebben wel eenige koe stering noodig en denken aan het ver leden en droomen van andere kerst nachten Silvia zat in haar hoogen leunstoel; ook zij zat te peinzen; maar haar droo men schenen niet treurig te zijn, want een glimlach speelde om haar mond; zij voelde zich nog jong, nog sterk; de toe komst leek haar niet somber. Hoe kwam dat? Was Walfried dan vergeten! O, neen, de liefde van haar jeugd lag nog steeds ongeschonden in haar trouwe hart; maar de droefheid had plaats ge- benevens een paar keurige mozaïek steentjes. Nu is ook in den tuin van het oude Bisschopshof een Iaat-romein- sche muur gevonden, dien men voorloo- pig over een afstand van zeven meter bloot heeft kunnen leggen. De belangrijkste vondst van de laat ste dagen werd Maandagochtend ge daan. Het deksel van een middeleeuw- sche tufsteenen lijkkist, die dwars onder het trottoir en daarvoor liggend riool gelegen was, bleek te bestaan uit een zorgvuldig behouwen kalksteenen plaat, waarop in groote letters 'n vrij duide lijk leesbare latijnsche inscriptie staat gegrift. Het is een grafschrift van vier diticha ter eere van een zekeren Rat- ger. De vorm van de letters is nage noeg klassiek- Middeleeuwsche inscrip ties van dit soort zijn buitengewoon zeldzaam. Zaterdag was het 25 jaar geleden, dat de heer dr. E. Schmidt Degener, na in Berlijn en Parijs gesteudeerd te heb ben, tot directeur van 't museum Booij- mans in Rotterdam Werd benoemd, welke functie hij tot 31 Dec. 1921 be kleedde. Toen werd dr. Schmidt Dege ner benoemd tot hoofd-directeur van 't Rijksmuseum. Met ingang van 24 Juli a.s- wor den bevorderd tot Vaandrig, de navol gende leerlingen van de school Res. Officieren der Infanterie, behoorende tot het 14e Regiment Infanterie: Tirail leurs: de dienstplichtige sergeanten tit. H. van der Schuur, D. J. van de Wete ring, W. Kobus, C. J. Kooman, H, Sin- ke, G. van der Straaten, P. M. Ver beek, I. P. Toussaint, P. E. Daniëlse, H. P. G. J. van Nahuijs; de Res. sergt. tit.: J. de Geus, L. A. Ampt, W. J. Kramer. Verbindingsdienst: Res. sergt. tit.: J. H. Ligteringen en dpi. sergt. tit. R. Mulder. Mitraillisten: dpi. sergt. tit. Ch. A. van der Eijk, P. D. Kaan en J. B. Bon- ninga. Mortieristen: dpi. sergt- tit. P. Snaauw, Maandag overleed plotseling in den ouderdom van 46 jaajr de heer Da niël Korijn, deelgenoot van de firma Louis Korijn en Co. De overledene was een bekende figuur in de financieele wereld. Werkloosheid. Zaterdag stonden bij de Arbeidsbeurs te Middelburg ingeschreven: Geheelwerkloos: 9 typografen, 1 fotograaf, 22 grond werkers, 6 metselaars, 26 opperlieden, 11 schilders, 52 timmerlieden, 3 loodgie ters, 1 steenhouwer, 3 stoffeerders, 1 waterb. opzichter, 1 ass. apotheker, 5 cirkelzagers, 7 politoerders, 29 meubel makers, 3 kleermakers, 4 schoenmakers, 21 bankwerkers, 14 electriciens, 1 fitter, 7 machinisten, 3 draaiers, 9 smeden, 6 stokers, 1 kernmaker, 1 klinker, 2 hoor ders, 1 metaalschaver, 1 slijper, 6 mon teurs, 1 nagelheeter, 3 pianomakers, 6 maakt voor een kalm vertrouwen, een zaligen vrede; zij had immers haar kind nog bij zich, en, ze was zich zelf dat misschien nog niet bewust, zij voelde een grooten steun, sedert Gualtiero was teruggekeerd. Op haar schoot lag een boek, waarin zij had zitten lezen; maar nu kon zij niet meer zien en de kaarsen op de luchters waren nog niet aangestoken zij zat te luisteren naar het klokkengelui, dat het groote mysterie aankondigde: Vre de op aarde Zacht werd er op de deur getikt, de portière werd op zij geschoven en voor dat zij „avanti" had kunnen zeggen, stond Gualtiero voor haar, haar, met zijn knap gezicht en zijn goede donkere oogen, vol eerbiedige genegenheid. Buona sera Madonna! Toen wist zij het; zij voelde het my sterie van het nieuwe Kerstfeest, dat zich voor haar openbaarde; zij wist het nu; haar hart zeide het haar in haas tige onstuimige slagen; zij behoefde niet meer naar de sterren te gaan om er den naam te lezen van hem, dien zij haar nieuwe liefde had geschonken, hij stond voor haar Zij wenkte hem om te gaan zitten en zij wees hem den hoogen leunstoel aan, die tegenover haar stond, de lang, zoo lang ongebruikte ledige zitplaats Hij stond voor haar, vol bewonde ring, want ook hij voelde het mysterie ontbloeien. Hij was thuis gekomen na een korte afwezigheid. Hij had zijn moeder «veer opgezocht, hij had haar raad gevraagd: zou hij het nu aandurven, zo a hij zijn naam, zijn fortuin, alles wat hij zich door eigen werk en wil veroverd had, plaatwerkers, 1 ponser, 3 rijwielherstel lers, 3 scheepmakers, 1 voorslaander, 7 vormers, 1 ijzerwerker, 3 boekbinders, 14 bakkers, 4 slagers, 1 kok, 4 mole naars, 19 boerenarbeiders, 1 tuinman, 1 bloemist, 2 boomkweekers, 6 reizigers, 12 winkelbedienden, 15 mag. bedienden, 4 kellners, 4 chauffeurs, 2 kraandrijvers, 10 sleepers, 16 varensgezellen, 35 trans portarbeiders, 16 kantoorbedienden, 1 waterb. teekenaar, 1 radio-telegrafist, 1 verpleger, 184 losse arbeiders, 73 arbei ders met vakkennis zonder bepaald be roep, f2 van andere groepen, 1 boekbin- ster, 3 winkelbedienden, 1 vr. kantoor bediende, 1 dienstbode, 2 dagmeisjes, Totaal 732. Gedeeltelijk werkloos: 2 kleermakers, 1 schoenmaker, 1 smid, 1 stoker, 1 bakker, 2 slagers, 1 reiziger, 1 kantoorbediende, 4 werkvrouwen. To taal 14. Niet werkloos: 1 smil, 1 modeelmaker, 1 reiziger, 1 kellner, 2 kantoorbedienden, 1 bureau list, 1 werkmeester. Totaal 8. Algemeen totaal vorige week 741, bij gekomen 63, afgegaan 50, over 754. Handelsregister. Aan de in Handelsberichten opgeno men wekelijksche openbaarmakingen i.z. Het Handelsregister betreffende Zeeland ontleenen wij het volgende: Nieuwe Inschr ij vingen: Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). M. P. Cornelis, Philippine, Haven straat 41, graan- en meelhandel, land bouwer. (2293). Garnalen-exporthandel P. Verduijn, Breskens, Emmastraat 14. (2294). Gewestelijke Afdeeling Zeeuwsch- Vlaanderen Oostelijk Deel van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond, Axel, Magrette N 53, handel in land bouwproducten in den ruimsten zin des woords. J. de Feijter Pzn., Voorz. J. Weijns, vice-voorz. J. de Feijter Lzn., Axel, secretaris-Penningmeester. Be stuursleden: G. van Fraaijenhove, Axel, M. de Regt Lzn., Axel, F. Dieleman W. G.zn., Hoek en L. de Putter. Gevol machtigde: J. W. Bakker, Axel. (2290). Mabesoone en Brakman, Oostburg, Brouwerijstraat 9, bakkersbedrijf, win kelbedrijf, maalderij en den handel in veevoeder, alles in den ruimsten zin des woords. Venn.; C. E. Mabesoone, Oostburg, P. Brakman. (2296). J. A. van Opdorp, Nieuwstraat 3, graanhandel en café, (2292). H. I, van de Sande, Breskens, Groote kade 12, fabriek voor het drogen van garnalen en vischproducten. (2295). Naaml. Venn. Textielindustrie „Canis- vliet" in oprichting, Sas van Gent, Canisvlietpolder. Dir.: Edmond Meert, St. Nicolaas (B.) (2291). W ij z i g i n g e n: Zejeuwsch Eilanden (Middelburg). J. B, Diesch, Lange Burg C 110, cho colaterie en fabriek van Zeeuwsche boterbabbelaars. Overl, E.: J. J. Diesch. Nieuwe E.: D. DieschSimpelaar. Zeeuwsch-Vlaanderen (Ter Neuzen). J. Iz. Misilje, Cadzand, Haven 57, han del in steenkolen en kunstmeststoffen. Aan bedrijf toegevoegd: Handel in gra nen. J. de Visser, Axel, Stationsstraat G 51, vlasserij. Handelsnaam gew. in: J. de Visser en Zoon. Aan bedrijf toege voegd: Handel in granen. E.: J. de Vis ser, Axel. M.-E.: A. de Visser, Axel. Westelijk N. Brabant (Breda). N.V. Waterleiding Maatschappij „Tho- len", Tholen, Botermarkt 1. Leden Raad van Beh.: J. J. Polderman, St. Maartens dijk, A. F. Hanssens, Stavenisse en C. M. P. W. Hanssens, St. Annaland. zou hij dat aan de voeten van markiezin d'Este durven neerleggen? Zou hij haar durven zeggen: „ik heb u lief!" Waarom niet? had zijn moeder ge zegd. Je bent van goeden adel, mijn zoon; je hebt een naam, die nagenoeg onbekend was, groot gemaakt. Je for tuin is vermeerderd. Een man als jij mag met gerustheid zijn hart voor de voeten eener vrouw leggen, zelfs al is zij een d'Este. Zoo had zijn moeder gesproken. Dat had hem gesterkt- En nu zou hij spre ken; maar nog talmde hij. Hij zag het boek op haar schoot liggen en vermoe dend, dat het een misboek was, vroeg hij: Gaat Madonna naar de midder- nachtmis? Ja, ik wilde naar de kerk gaan, maar ik heb nog tijd; wilt ge niet toeven en daarna mij begeleiden Zij zag hem in de oogen en het was hem of hij er den weerglans in zag van wat zijn eigen hart verhelderde met blijden gloed. Hij wierp zich voor haar neder en terwijl hij haar hand vatte, stamelde hij: Vergeef mij, Madonna! Ik kan niet langer zwijgen in dezen Kerstnacht; mijn hart is te vol, Silvia;het be hoort u. mijn Madonna, Ik heb u lief, ik verlang naar uwe liefdelaat mij uw ridder zijn.... laat mijvoortaan voor u en uw zoon mogen zorgen. Laat het voor ons beiden een schoone Kerst nacht z'.in van J?fde en geluk Silv:-; zweeg. Zij kon geen woord uiten. Droomde zij of was zij wakker? Zij hoorde wel in deverte het klokken gelui, zij hoorde den adem van den man, die zich naar haar toe boog, zij (Ingez. Med.) DE BLIKSEM INGESLAGEN. Tij dens een onweer, dat Zaterdagavond bo ven de gemeente Woensdrecht woedde, sloeg de bliksem in een schuur van den landbouwer S. In minder dan geen tijd was de schuur een vuurzee. Alles wat er in was verbrandde. DOOR DE TRAM AANGEREDEN. Zaterdagmiddag is onder Voor schoten de 14-jarige R., die met zijn rijwiel plotseling de trambaan overstak, door een juist aankomende tram gegre pen. Zwaar gewond is hij naar het Aca demisch ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst bleek overleden te zijn. BALDADIG. Zaterdag gooide een 13- jarig meisje op den Parallelweg te D e n Haag uit baldadigheid een steentje tegen de voorruit van een taxi, bestuurd door den 45-jarigen J. v. d. T. uit de Breedstraat. De ruit brak en de taxi chauffeur kreeg een glassplinter in het rechteroog. TRAP VAN EEN PAARD. Ter wijl het 7-jarig zoontje van den heer H. onder Harbrinkhoek in een weide spelend, te dicht bij eenige jonge paar den kwam, kreeg het op een gegeven moment een trap van een der dieren tegen het hoofd. Het kind beliep een ernstige schedelfractuur. TWEELING DOOR ETEN VAN GIF TIGE PLANTEN OVERLEDEN. Te N o o r d h o f zijn twee dochtertjes tweelingen van jaar van den kweeker J. de G. direct na elkaar over leden.. .Men vreest, dat de kinderen in de kweekerij giftige planten hebben ge- eten. MET VORK IN 'T OOG GEPRIKT. Ten huize van de wed. L. te Alk- m a a r prikte Zaterdag tijdens het mid dageten een der kinderen door onvoor zichtigheid een 11-jarig zusje met een vork in het oog. Het kind is naar het ziekenhuis vervoerd, waar men het oog heeft verwijderd. hoorde het ritselen van zijn kleinen degen tegen den hoogen leunstoel. Zij zag hem bijna niet meer door de duis ternis; maar nabij, o zoo nabij, voelde zij een groot geluk, een levensver nieuwing, die haar deed duizelen van blijde ontroering. Het was of haar mond gesloten werd om de heilige stilte van dit oogenblik niet te verbreken. Haar hart klopte met zware slagen. Toen hoorde zij als een smeekbede: Silvia. i Zij hief haar handen, haar blanke, vorstelijke handen omhoog, als om het geluk te smeeken haar niet te verlaten. Hij vatte die handen en op zijn knie ën verborg hij zijn gelaat in de plooien van haar lang wit kleed.... En buiten in den zachten December- nacht zetten de klokken het immer met hoop vervullende lied in van den stil len nacht, den heiligen nacht,: den nacht der wonderen, die vrede verkon digt aan de aarde en aan de ziel der menschen. Zulk een wondere nacht daalde na dien Kerstavond op het kas teel Montignoso neder. XIV. Een reeks van jaren zijn voorbij ge gaan sedert dien Kerstnacht. Vele brieven zijn waarschijnlijk ver oren gegaan; er is tenminste een heele tusschenruimte tusschen de verschillen de correspondentiën. Ik vind er enkele luwelijks- en geboorteakten een con tract van landverkoop of dergelijke stukken van minder belang voor ons verhaal. Alfonso, de zoon van Silvia, woonde nu te Montignoso met zijn jonge familie. Hoe innig lief hij ook zijn moeder had, Het schijnt, dat de groote sterren van het film-uitspansel hun populariteit en toekomst in de richting der manne lijkheid zoeken. De geheele menschheid uitgezon derd een mij onbekende landbouwer te Koekange, die er geen boterham met spek minder om heeft gegeten is overstuur geweest van aangedaanheid, toen Mariene Dietrich in een heeren pantalon verscheen en nu hebben wij weer allemaal ontroerd en zwijgend ter neer gezeten met Greta Garbo's por tret: de Zweedsche sfinx rookte een pijp. Mijn buurmeisje met het hemels blauwe mutsje en de knalgele sokjes heelemaal-onder-aan-haar-bruine bloote beenen ik beschouw haar altijd als de verpersoonlijking der hedendaagsche jeugd was er geestdriftig over. „Knal" zei ze, „Daverend", „Reuze-lollig", ,,'t Staat gewaldig". Maar 's avonds ver telde haar rustige vader, die zulke staal grijze oogen heeft, mij dat ze een beet je wit om 'r wipneus in bed lag en dat er een pijp op haar schrijfbureautje was gevonden en hij vroeg mij, of ik mis schien wist „wat dat nou weer voor 'n waanzin was" Maar in ieder geval, Marleentjes broeks- en Garbo's tabaks-pijpen wijzen ons in een richting, die de zaligste ver schieten heeft en de reclame-fotograaf ik bedoel: de fotograaf, die Garbo ge fotografeerd heeft met een pijp geklemd tusschen haar tanden, heeft voor ons een tipje opgelicht van den sluier, waar achter de toekomst ligt. Haar volgende film zal ons haar doen zien met een snor. En de daarop volgende met zware bakkebaarden. En de aller-aller-grootste film van alle eeuwen, die ons te wachten staat, zal heeten: De oude mannetjesputter Gar bo, de moordenaar van Kentucky. Een pijp als een vuist, stekend uit een woud van haren; oude, grijze oogen overschaduwd door borstelige wenk brauwen; knokige, geaderde handen die een bijl omklemmendat zal het vrouwelijke film-ideaal worden. Maar geeft u mij dan voorloopig toch maar liever de wipneus van hiernaast, die op 't oogenblik een beetje ziekjes in haar bed ligt, maar die morgen als een fèl-kleurig hoopje vrouwelijke vroolijk- heid op twee hooge, dansende beenen door de grijsheid van mijn stille straatje zal schieten. En dan mag Garbo-met-'r-pijpje heb ben en Marleentje met 'r pantalon op den koop toe. Frater Modestus. AUTOTRUCK BIJ TILBURG VER ONGELUKT. Voor 'n viertal jonge lui uit Huiten 'bij Tilburg is naar de Maandagmorgen meldt, 'n Zondagmiddag uitstapje noodlottig geworden. Dit ge zelschap bestond uit J. V., zijn verloof de C- van O., P. van O. en diens ver loofde M. B. Zij hadden plaats geno men in de cabine van een Chevrolet- truck en begaven zich in de richting Tilburg. Hoewel de snelheid waarmee werd gereden op zichzelf niet bijster ge vaarlijk scheen bleek deze toch te groot voor den weg, die ter plaatse zeer glad was, omdat het juist begon te re genen. Tengevolge hiervan slipte de wa gen, botste tegen een boom, maakte nog een geweldige zwenking en tuimelde in de sloot langs den weg. Zoo hevig was de schok, dat de wa- had hij haar toch niet kunnen volgen in den overgang naar het Protestantisme, dat zij, mede onder den invloed van haar tweeden man, die een hooge ver eering had voor de Wlaldenzen, had aan vaard. XT De intrekking van het Edict van Nan tes (22 October 1685) bracht niet alleen schrik in Frankrijk teweeg, maar ook onder de Waldenzen; niet alleen dat Lodewijk XIV zele zijner beste Fransche onderdanen in ballingschap zond, maar hij stookte ook zijn buurman, den jongen hertog van Savoye op, om de kerk der Waldenzen te doen opheffen. Victor Amadeus II wilde eerst niet naar den Franschen koning luisteren, daar de Waldenzen hem troue waren en hem vele diensten hadden bewezen; maar Lodewijk XIV liet hem weten, dat hij dan zelf wel die ketters uit hun land zou verjagen en de mooie valleien be houden. Amadeus zag zich dus gedwongen, andere maatregelen te nemen. Een over eenkomst werd gesloten en Lodewijk beloofde een leger te zullen zenden om de Waldenzen te onderdrukken. Het was een ontzettend bericht, dat den armen Waldenzen den 31sten Jan. ter oore kwam! Elke godsdienstoefe ning die niet Roomsch Katholiek was, moest ophouden, op straffe des doods der belijders; de confiscatie der goede ren, het verwoesten van de kerken van den zoogenaamden hervormden gods dienst, het verbannen van de kerkhoof- den en van de onderwijzers, dat alles was hard te dragen. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6