DEURSTHERMOMETER van Dinsdag. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. TH0LEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. AMSTERDAM, 18 Juli. Het eerste getai is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 2e 1. 32 1000-5 101%—101% Ned. 17 1000-4% 101%—101%. Ned. 31 1000-4 97%—07%. Ned. 33 1000-4 87%—97%. Certificaten-3 78%78%. O. Indië 22 doll. 1000-6 83%—83%. O. Indië 23 100-6 68%—67%. O. Indië 26 1000-4% 88%—87%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82. Duitschl, 100-7 54 Duitschl, 30 1000-5% 39%—39%. Zwitserl, oblig. '24-5 100%100%. Zwitserl, Staatssp. 1927-4% 98%99%. Amsterdam 1933-5 95%97. 's-Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 85%85%. Utrecht, prov, 1929-4% 100% Berlijn 1925-6% 25% Zeeuws. Hyp. B-5 99% Zeeuws. Hyp. B-4% 97% A Amsterd, Bank 120%122%. C Rott. Bankver- 89 A Twentsche Bank 103102. A Pref. Gruyter en Zn A. 117%116%. A Pref. Jurgens A 90%92%, A Ned. Gist- en Spiritusf, 370%371. A De Schelde N.B. 34 A Ver- Papf. v. Gelder 72%73. C Am. Car Foundry 22%24%. C Am. Smelt Ref. 26%—27%. C Farbenind. I.G. 83SS1. C U. States St. C. 44%45. C North Am. Cy. 24%25. A Born. Sum. H.M. 151151%. A Linde Teves Stokv. 6869. A Ned. Wol Mij. 8786. A Sinkkep Tin M. 9598. A J. C. Japan Ln 35 A Rotterd.. Lloyd 6464%. A S. M. Nederland 64 A Amst. Thee CM. 53, tegen de beschikking van genoemd Col lege d.d. 24 Maart 1932, waarbij aan C. W. Versloot te Ierseke vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Ierseke en Goes. c. de beroepen, ingesteld door de di rectie der Ned. Spoorwegen tegen de beschikking van Ged. Staten van Zee land van 8 April 1932, waarbij aan J. Dominicus te Nieuwdorp (ge meente 's-Heer Arendskerke) vergun ning is verleend tot het in werking hou den op Donderdagen van een autobus dienst tusschen Nieuwdorp en Middel burg en tegen de beschikking van ge noemd College van 8 April 1932, waarbij aan J. Steketee Cz. te Nieuwdorp (ge meente 's-Heer Arendskerke) vergun ning is verleend tot het in werking hou den van een autobusdienst op Donder dagen tusschen Nieuwdorp en Middel burg. d. de beroepen, ingesteld door de di rectie der Ned. Spoorwegen tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Zee land van 17 Juni 1932 en van Ged. Sta ten van Noord-Brabant van 13 Juli 1932, waarbij aan P. van Koeveringe te Waar de vergunning is verleend tot het in werking houden van een markt-autobus- dienst van Waarde naar Bergen op Zoom. e. het beroep, ingesteld door de di rectie der Ned. Spoorwegen te Utrecht, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland van 24 Ma,art 1932, waarbij aan de Naamlooze Vennootschap Auto busdienst voorheen Ch. Willemstein te Wemeldinge vergunning is ver leend tot het in werking houden van een autobusdienst tusschen Wemeldinge en Goes. De G. T. Z, De handelaren in zaaitarwe, die een erkenning willen verkrijgen als zoo danig, moeten zich volgens de adver tentie in dit nummer uiterlijk 25 Juli aan het Landbouwhuis te Goes aan melden. Muziekuitvoeringen. De beide eerstvolgende uitvoeringen van het Middelburgsch muziekkorps op het Molenwater zijn bepaald op Vrijda gen 21 en 28 Juli en de eerstvolgende Abdijuitvoering op Zondag 23 Juli van 12 tot 1 uur. De .vereeniging tot het bezoeken der Armen ontving 525 uit het Scho-j rerfonds. 1 MUSEUM Z. EN N. BEVELAND. Nog geen restauratie van den museum-gevel. Zaterdag 1.1, had de algemeene verga dering plaats van de leden der vereeni ging „Museum voor Zuid- en Noord Be veland" gevestigd te Goes, onder voor zitterschap van den heer Joh. Pilaar. De rekening van ontvangsten en uit gaven werd goedgekeurd. De heer J. M. van Bommel van Vloten werd als lid van het bestuur herkozen. In de vacature, ontstaan doordat de heer J. de Kruyter zich wegens hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar stelde, werd benoemd de heer A. M. Wessels. Aan den heer De Kruyter werd dank ge bracht voor hetgeen hij in het belang van het Museum gedaan heeft. In plaats van den heer Van Berk die Goes metter woon gaat verlaten, werd tot lid van het bestuur gekozen de heer H. Th. Nieu- wenhuysen. Aan den heer Van Berk, die als con servator, voor het Museum zulke be langrijke verzamelingen bijeen bracht, werd hulde gebracht voor zijn werk in het belang van het Museum verricht Tevens werd hem het eere-lidmaatschap der vereeniging aangeboden. Ten slotte deed de voorzitter mededeeling van de correspondentie, door hem gevoerd met de Vereeniging Hendrick de Keyser, teneinde deze te bewegen, om nu eens de reeds lang ver wachte restauratie, aan het aan die vereeniging toebehoorende Gothische huis, waarin het museum gevestigd is uit te voeren. Hoewel de toestand van den gevel van het pand zeer dringende reuMjatie vordert- en ook het buiten schilderwerk hard noodig is, kon van de Vereeniging Hendrick de Keyser nog geen toezegging verkregen worden. De vergadering was het met den voorzitter eens, dat de houding van deze Vereeni ging een onaangenamen indruk maakt op hen, die haar indertijd finantieel ge steund hebben om het pand aan te koo- pen, en dat het zeer te bejammeren is, dat deze prachtige Gothische gevel in een staat van verwaarloozing gaat ver- keeren, De houding van de Vereeniging Hendrick de Keyser maakte op de ver gadering een teleurstellenden indruk en beschaamde zeer de verwachtingen, welke men in 1931 koesterde. Openbare les „Toonkunst". Wij vestigen er de aandacht op, dat morgenavond, in de „Prins van Oranje", een openbare les zal gegeven worden door de zangschool van „Toonkunst". ORANJE VEREENIGING. En buurtvereenigingen. Het dagelijksche bestuur van de Oranjevereeniging heeft aan de buurt vereenigingen - een schrijven gericht, waarin de organisatie uitvoerig wordt toegelicht, omdat op de 10 dezer ge houden vergadering, aldus het schrij ven, voor de zooveelste maal bleek, dat lang niet alle buurtvereenigingen een juist begrip hebben van de plaats die zij innemen in de organisatie der Oranjevereeniging. In het schrijven wordt dan verder uiteengezet, dat het Dagelijksch Be stuur, bestaande uit vijf personen, ge kozen wordt door de Buurtvereenigin gen. Dit Dagelijksch Bestuur is een permanent Comité, dat steeds actief is en het initiatief neemt ten opzichte van de viering van bijzondere gebeurtenis sen het Oranjehuis betreffende. Iedere buurtvereeniging heeft op de algemeene vergadering één stem, en zij beslissen over de door het Dagelijksch Bestuur ingediende plannen. De buurtvereeni gingen zijn dus verantwoordelijk voor de uitvoeringplannen, ook financieel en daarom wraakt 't schrijven de slech te opkomst der buurtvereenigingen en hun geringe bijdragen, terwijl dit jaar door deze niets bijzonders zal worden verricht. Verder wordt er op gewezen, dat de Oranjevereeniging ook ongeveer 250 gewone leden telt, die tesamen plm, 350 contributie betalen, doch die geen bepaalden band met het bestuur heb ben, en niet worden uitgenoodigd op de algemeene vergadering. Het Dagelijksch Bestuur der Oranje vereeniging overweegt thans, welke stappen gedaan moeten worden, om die individueele leden meer invloed te ver schaffen en daardoor den band tusschen hen en de Oranjevereeniging te ver sterken- „Dit kan ons inziens, aldus het schrij ven, op de volgende wijze: ie. Elk jaar zal één groote, algemee ne vergadering worden gehouden, waar op naast de afgevaardigden der Buurt vereenigingen, alle contribueerende in dividueele leden der Oranjevereeniging worden uitgenoodigd; daar zal getracht worden de oprichting van buurtvereeni gingen in wijken, waar deze ontbreken, te bevorderen om aldus op den duur heel de stad georganiseerd te krijgen in buurtvereenigingen 2e. hiertegenover is het dan ge- wenscht, dat bij alle buurtvereenigin gen steeds meer doordringe het besef, dat zij onderafdeelingen zijn van de ééne, groote Oranjevereeniging, wier bedoeling het is alles te doen om den ls' historischen band tusschen Volk „en A Houth. Alberts 40 C Baltimore Ohio 23%24. A Southern Rlw. 20%22%. C Union Pac. Rr. 87% C Int. Nickel Cy. 13%13%. A Koloniale Bnk. 74%78%. A N.I. Hbk. 100 67—68%. C Ned. H. M. 1000 65%—66%. A Alg. Kunstz. U, 30—29%-30%. A v- Berkels Pat. 20%21. C Calvé-Delft 69—68%. A C. Suiker Mpij. 30%30%. A Ned. Ford A.M. 145—147%. A Philips Gem. B. 171%—173-76. C Unilever 102101%-100. C Anacond aCop. 13%14-%- C Bethlehem St. 31%—31%-%. C Kennec Copper 16%16%. A» A.N.I.E.M.—N.B, 222—221%. C Cities Serv. Cy. 3%3%. A Kon. Petr. Mpij 181%—181%-Sf%. C Contin. Oil. Cy. 11%12%-%. C Shell .Union O.C. 6%—7%-7%. A Holl. Amer. Amer. Lijn 21 A K.N. Stoomb. Mij. 16%16%. A Ned. Scheepv. U. 64—64%-65. A H.V. Amsterdam 229%—235-232%. A Java Cult. Mij. 133%141. A N.I. Suiker U. 96%99%. A Poerworedjo S.O. 6%6%. A Deli Batavia 149-155-150. C Deli Mij. 1000 146%—147-152. A Senembah 153%160-155. C Chicago Milw. 4%5%-5%. A Amst. Rubb. C. 102%—111-108%. A Deli-Bat. Rubb. 47%50%-52. A Hessa Rubber 4246%. A Serbadjadi S.R. 3338. Prolongatie 2%2%. WISSELKOERSEN tot het verstevigen van den band met de groote Oranjevereeniging op te wek ken. Een jubileum. De heer Willem Roeting, bij ieder gebruiker der zeebaden alhier bekend als „Willem" herdacht gisteren zijn 25- jarige dienstvervulling bij het badbe- drijf. Niet alleen, dat de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woel- deren, hem met dit jubileum kwam gelukwenschen onder aanbieding van een fraai geschenk, maar ook de bur gemeester van Middelburg, de heer M. Fernhout, die toevallig te Vlissin gen vertoefde, heeft den jubilaris ge- lukgewenscht, er op wijzende, dat ook zoo vele Middelburgers van het zeebad te Vlissingen gebruik maken en Wil lem van hen ook een goede bekende en een trouwe hulp is. Werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt deze week 1006, tegen 987 verleden week Bij de werkverschaffing zijn 104 per sonen te werk gesteld. De Kermis. Het was gisteravond reeds druk op de kermis en het bleef niet alleen bij kij ken, verschillende inrichtingen maak ten reeds goede zaken. de medewerking moet worden verleend van den technicus W. v, d. Hooft, en deze weet van niets. De raad besluit derhalve bij het college van Ged. Staten aan te dringen, de voorgeschreven me dewerking van genoemden technicus nog in te roepen. ervolgens wordt er nog een schrij ven van den Commissaris voorgelezen vari 30 Juni 1933, waarbij wordt mede gedeeld, dat aan den hoofdingenieur van den Prov. waterstaat opdracht is ge geven, voor herbestrating zorg te dra gen van dat deel van den weg, dat niet door den aannemer herstraat is, hoewel hij daartoe verplicht was. Dit werk wordt door de ingestelde commissie ge raamd op 1500.De verbazing over dit schrijven is in den raad nog grooter dan over het voorgaande, daar er uit blijkt, dat de minderwaardige keien voor deugdelijk moeten worden aanvaard, dat een derde van den weg niet deugt, en thans toch de hoofdingenieur van den provincialen waterstaat opdracht wordt verstrekt tot herbestrating. Wie zal dien 1500.betalen, wordt gevraagd. Toch in geen geval de ge meentebesturen, want dan zou men toch heusch gaan denken, dat men in een omgekeerde wereld leeft, meent de raad. Besloten werd de door den raad ge maakte opmerkingen ter kennis te brengen van den Commissaris der Ko ningin en van Ged. Staten. OUD-VOSSEMEER. De verkeersweg 'Anna JacobapolderSteenbergen is voor auto's en rijwielen verre van ideaal er schijnen plannen in de lucht te han gen voor verbetering. Ook de weg van Nieuw-Vossemeeir naar het Veer te Oud- Vossemeer is niét in orde, maar mede gedeeld wordt, dat het Polderbestuur thans is aangevangen met herbestrating wat ongetwijfeld door de auto-rijders wordt toegejuicht. De keiweg Sint Kruis-Aardenburg SINT KRUIS. In de raadsvergadering was het voornaamste punt de pas inge komen brieven van Ged. Staten en de beslissingen omtrent den nieuwen kei- weg. Uit de stukken van 30 Juni 1.1. blijkt dat bij het verleenen der subsidie als voorwaarde zou zijn gesteld, dat alle gerezen geschillen door den Commissa ris der Koningin zouden worden be slecht, en dat het gemeentebestuur zich heeft te onderwerpen aan verder door Ged. Staten te stellen voorwaarden. De raad spreekt er zijn verwondering over uit, dat men thans eerst van deze voor waarden kennis krijgt, want dan zou het niet noodig geweest zijn, dat de Commissaris op de conferentie van Oct. 1931 aandrong bij de gemeentebe sturen van beide betrokken gemeenten om het besluit te nemen, dat alle ge schillen ter beslechting in handen van den Commissaris zouden worden gelegd evenmin had Sint Kruis dan rechtskun dig advies behoeven in te winnen, noch moeten medewerken a,an een commis sie ad hoe. Deze commissie stelt het gemeente bestuur van Sint Kruis in het gelijk daar uit haar rapport blijkt, dat 11 pet, der keien minderwaardig is, en 1 km of l een derde van den weg, niet herstraat f 1 1 1 i 1 1. f zooals het bestek voorschreef. Het gemeentebestuur van Sint Kruis t ihad den laatsten termijn der aanne Vorstenhuis te versterken; om een ge-m ict betaald 'le omdat mcn zond en m de histone gegrond nafaona- de overtuiging had) dat het aantal min, e, dat oog heeft voor de grootederwaardi|e £eien te groot waS) 2e om verdiensten van het Oranjehuis voor ons land en volk nu bijna 4 eeuwen lang en dat zich derhalve om den troon der Oranjes schaart te sterken en te doen groeien. En dat hieruit dus volgt, dat ook de buurtvereenigingen, zich alleen om dit doel bekommeren en niet hun geld uit geven voor allerlei, wat niets met dit doel te maken heeft. We denken hierbij aan gezellige buurt- feestjesj ^filmavonden, uitstapjes enz., AMSTERDAM, 17 Juli. 18 Juli. Londen 8.25% 8.25 Berlijn 59.07% 59.07% Parijs 9.69% 9,70% Brussel 34.58 34,58 Zwitserland 47.93 47,85 Kopenhagen 37.00 37,00 New-York 1.72% 1.71% Robber - Unilever - Industrie KoninkL Tabak Markt Suiker Philips P—I H.VJA Schepen Mijnen (Wettig gedeponeerd.) De heer Boris Pelsky beschikt over een gaaf bariton-geluid en goede stem- kwaliteiten. De vertolking van de onder scheidene liederen, ook van de Russi sche, vermocht ons te blijven boeien. De verscheidenheid in de gekozen liederen was daaraan niet vreemd. Hoe jolig klonk het „Danza, danza" van F. Du- ranti; welk een weemoed was daar in „Chanson de Clown" van E. Chausson. Mevr. J. Ottenvan Warmelo heeft met groote toewijding zangeres en zan ger begeleid en zich boven alle lof van haar taak gekweten. Mede aan haar is het succes van den avond te danken, zoowel door accompagnement als door de voorgedragen werken van F. Chopin. In 't bijzonder zij „Impromptu fis dur" vermeld. Het publiek, hoewel niet talrijk, deed van zijn erkentelijkheid blijken door veel applaus, dat zoowel zangeres als zanger tot een toegift noopte. De dames Van der Kamp en Otten Warmelo hadden een welverdiende van bloemenhulde in ontvangst te nemen. Ad Interim. De rijksveldwacht te St. Jan steen heeft aangehouden en ter be schikking van de Justitie te Middel burg gesteld, zel^ere S, en V. beiden wonende te St. Jansteen, als verdacht van het plegen van niet nader te noe men handelingen met minderjarigen. Beiden zijn naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Ned. Herv. Kerk. Ds. J, W. Noteboom te Aagtekerke heeft het beroep naar Leur (N.Br.) aan genomen. Vereen, van Vrijz. Herv. Ds. J. H, Klein Wassink te Culem- borg is beroepen t'e Haarlem (vac. ds. Trouw). Geref. Kerk. Mr. G. M. den Hartogh te Hazers woude heeft bedankt voor het beroep naar 's Gravenhage-West (5e pred. pl.). Chr. Geref. Kerk. M. W. Nieuwenhuyze cand. te Vlis singen is beroepen te Urk. Aan het Pensionaat St. Joseph te Etten slaagde voor costumière Huijge te mep A. Goes. was, dat de weg niet voldoende herstraat was, en 3e omdat de weg nooit de aan- besteders, als geheel af, is overgeno men. Toch zeggen Ged. Staten in hun schrijven van 30 Juni I.I., dat de laatste termijn, ad 3.522, der aannemingssom, betaald moet worden. Aldus gedwongen besluit de raad daaraan te voldoen. Uit den ingeleverden staat van meer en minder werk blijkt, dat deze sluit met een bedrag van 2.773 voor meer die hoe goed ook bedoeld, niets met de j werk. De raad verwondert zich erover, Oranjevereeniging en haar^ ideaal heb- s dat dit stuk niet onderteekend is. Wie -ben uit te staan en die juist oorzaakdraagt er de verantwoording voor? zijn, dat meerderen reeds hun geregelde j Er is bovendien nog iets anders; in bijdragen aan buurtvereenigingen heb-, de beslissing van den Commissaris-der ben ingetrokken,' 'Koningin van 26 Maart 1932 wordt Het schrijven besluit met de buurt- voorgeschreven, dat voor het opmaken vereenigingen, tot meer activiteit en van den staat van meer of minder werk Concert te Domburg door Henriette van der Kamp, alt; Boris Pelsky, bariton, en mevr. J, Otten-Van Warmelo, pianiste. Een frissche zomeravond# een aan dachtig auditorium, een intieme sfeer, een kunstvolle avond. Zoo was het gis teravond te Domburg, toen de dames H. van der Kamp en J. Ottenvan War melo, en de heer B. Pelsky in het Hotel „l'Euröpe" concerteerden, en ons deden genieten van een zeer gevarieerd pro gramma. Werken van F. Schubert, G. Mahler, C. Debussy, J. Lohr, H. Zag wijn en B. Frensel WegenerKoopman voor alt en piano; van D. Scarlatti, F. Duranti,.A. Dargomushsky, M. Glinka, M. Moes- sorgsky, E. Chausson en G. Fauré voor bariton en piano; Prélude fis dur en Im promptu fis dur (op. 36) van F. Cho pin voor piano. Mej. H. van der Kamp is geen on bekende voor ons. En ook nu weer heb ben we volop genoten van haar zoo zeer geschoolde altstem, haar diep gevoelig talent en overtuigende voordracht. Spe ciale vermelding verdienen de vertolking van „Sur la Mort de nostre Seigneur" van J. Lohr en „Grand 'Mère" van B. Frensel WegenerKoopman, alsmede „Evening Prayer" van laatstgenoemde componiste, typeerend sluitstukje van het programma. Overgangsexamen R. H. B. S. te Middelburg. Bevorderd zijn van de le naar de 2e klasse: P. H- M. Adriaansens; A. J. Bal; G. H. Bonnet; C. W. Brakman; A. P. Doek- heer; H. W. Dorleijn (m.); E. M. J. P. Groosman (m); R. J. van der Harst; P. S. Jacobson; S. Jongeneel; A. G, Ver hulst; D. J. Vos; L. S. M. Bogaert (m); W. Bos; J. Dobbelaar; A. A. de Feij- ter (m); P. J. Griep; H. R, de Jong; J. D. Julianus; H. Orbaan; P. J. H. van Roo; C. J. Simpelaar; L. B. Vriesman. Afgewezen 6. Van de 2e naar de 3e klasse: J. Allewijn; F. van Beusekom; C- J. Boasson; A. R. J. den Boer (m); P. van Boven (m); J. Crucq (m); A. C, van Dusseldorp (m); J. H. Goossens; J. Lan- gebeeke (m); M. P- van Leeuwen (m); W. Leunis; A. C. E. van Opdorp; P. Peterse (m); C. M, de Weerd; P. M. de Wilde (m); M. Ba^tiaanse (m); J. van den Ende; M. G- Entink (m); C. G. de Feijter; K. Flipse; P, M. van Giezen (m); B. Heijt (m); R, J. Jansen; Tj. Loo- dewijk; J. C. Meijboom; M. M. Parren; H. Peterse (m); A- R. van Raam (m); T. J, C. Smid; J. L. Tuijnman; J, P. Vaane; C. P. M. de Wilde (m). Afgewezen 5. Van de 3e naar de 4de klasse: J. de Baare; J. M. van den Boudt (m.); J. Dor leijn; P. M. Dorleijn; H. W. Ghijsen; H. A. van Heel; C. H. van Herwijnen; A. L. Janse de Jonge; C. M. ten Kate; J. J. Maris (m.); M. E. Minderhoud (m.) F. G. van Niel; C. Orbaan; J. Z. S. Pel; P. Th. Schippers; J. W. Snijders; J. C. Stij- ger; A, M. van Teerling; B. J. de Vos; J. Wagenvoorde; J. C. Wisse. Afgewe zen 2. Van de 4de naar de 5de klasse: A. E. Beenhakker (m.); E. J. Kindermann (m.); A. Korstanje; S. C. K. Lensvelt (m.); H. van Ommeren; J. J. Pieterse (m.); M. Boreel; J. I. de Bruijne; A, Cappon; H. van Empel; C. Ghijsen (m.); C. A. P. van Giezen; P. C. de Graaf; J. A. van Heel; I. Koens (m.); I. Lamain; J. Simonse; B. M. Smid (m.); W, Tj. Smid; D. S. Tuijn man; J. H. Volkers; J. Voorhans; J. Warnau (m.). Eén leerling herexamen. Afgewezen 7. Overgangsexamen Rijks H.B.S. te Oostburg. Bevorderd van de le naar de 2e kl.: J. Brevet, I. van Kampen, Anna Nau- ta, Marie van Prooije en J. J. Risseeuw allen te Oostburg, Joh. v. d. Broecke, C. C. de Bruijn, R. O. de Bruijne, Jozina Catsman, Joh. Dirkx, Lydie Klaaijsen, A. J. Klooté, en Tine Mulder allen te Aar denburg, J. A. Masclee en J. Risseeuw te Cadzand, A. Cornelis te Nieuwvliet, Marie Daansen, Ilva Sanders en Marie Willemsen te Sluis, Lina van Dijke en Tanny Verhulst te Groede, Suz. van Ha- negem en Beppie Salomé te Breskens, A. J. de Huilu te Retranchement, H. J. le Grand te Schoondijke, M. L. de Meijer

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 2