GOESCHE COURANT^ Onze koekjes BINNENLAND. WEER EN WIND. ZEELAND. MIDDELBURe. KORT ZEEIIWSOS NIEUWS. KERKNIEUWS. TWEE BLADEN. VRIJDAG 14 JULI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. a. A. v. d. MIJLE ZOON - M'burg GOES» VLBSSIfEGEN. WALCHEREN. ZBIB-BEVELAND. S6HGUWEN-DUIVELAND. ZEEUWS0H-¥LAANDEREN 0.B, NUMMER 164. MIDDELdUBGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by bet Bureau voor Publicfteits-ysaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent KON. BEZOEK AAN AMSTERDAM. 59 September. Naar „de Standaard" verneemt is de Koningin voornemens in September a.s. haar jaarlijksch bezoek aan de hoofd stad te brengen. H. M. zal vermoedelijk Dinsdag 5 Sep tember a.s. te Amsterdam arriveeren en tot en met Zaterdag 9 September daar vertoeven. PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIë IN ONS LAND. Prins Nicolaas van Roemenië bracht gister een bezoek aan den rijksstudie dienst voor de luchtvaart en de Fok kerfabrieken te Amsterdam. Na de be zichtiging werd in de F XXXV I de thee gebruikt. De Prins dejeuneerde gister ten pa- leize Noordeinde, Bij die gelegenheid heeft de Koningin den Prins het Groot kruis in de orde van den Nederland- schen Leeuw verleend. De minister van Buitenlandsche Za ken jhr. mr. de Graeff heeft gister in het Palace Hotel te Scheveningen den Prins een diner aangeboden. ENGELSCH OORLOGSSCHIP DE SCHELDE OPGEVAREN. Geen toestemming gevraagd aan Ned, regeering? Het Engelsche oorlogsschip „Exeter" is gisteren voor >een bezoek aan Ant werpen de Schelde opgevaren. Naar verluidt zou de commandant van het schip voor het opvaren van de Schelde geen toestemming hebben ge vraagd van de Nederlandsche regeering. Indien dit inderdaad zoo is, waarover, naar de Maasbode., schrijft, gisteravond nog geen volkomen zekerheid bestond, moet deze nalatigheid ongetwijfeld als 'een vergissing worden beschouwd van den betrokken commandant, die blijk baar niet voldoende met de aardrijks kunde van Europa op de hoogte was. Intusschen is het dan toch een zeer laakbare vergissing. SPEELGELEGENHEDEN IN ONZE BADPLAATSEN. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft zich gewend tot de burge meesters van verschillende steden en groote badplaatsen, met de mededee- ling, dat de regeering meent te moeten wijzen op de groote moreele gevaren, vooral voor de jeugd, verbonden aan 't toenemen van het aantal speelgelegen heden in den laatsten tijd. Den burge meesters is verzocht ernstig te wil len nagaan of het houden van deze speelbanken zij het dat deze wel licht niet onder wettelijke verbodsbe palingen vallen, waaromtrent 'int u's- schen nog geenszins volledige zeker heid bestaat en een eventueele rechter lijke beslissing zal moeten worden af gewacht uit een moreel oogpunt door de plaatselijke overheden bevor derd moet worden. ONTSLAG DER HUWENDE AMBTENARES. In zijn Woensdag gehouden vergade ring stelde de gemeenteraad van Apel doorn een ambtenarenreglement vast dat mede inhoudt dat aan een ambte nares eervol ontslag wordt verleend met ingang van den dag waarop zij in het huwelijk treedt, doch dat zij voor her benoeming in aanmerking kan komen als zij kostwinster is. Het leven van een ambtenares in concubinaat heeft even eens eervol ontslag tengevolge met in gang van den dag, waarop dit blijkt. Bi) gebleken genegenheid van een ambtenaar voor een revolutionnaire or ganisatie, volgt ook ontslag. De raad van ministers diene echter te bepalen wat onder revolutionnaire organisatie wordt verstaan. Op 1 September a.s. treedt het regie ment in werking. ARNHEM 700 JAAR STEDELIJKE RECHTEN. Gelderland's hoofstad Arnhem, is gis ter zijn jubileumsfeesten begonnen met een wijdingssamenkomst in de Groote Kerk. In het gemeentemuseum is gistermid dag in tegenwoordigheid van vele be langstellenden de historische tentoon stelling geopend, welke daar is bijeen gebracht door samenwerking van het Gemeente-archief, de gemeente-biblio theek, het gemeentemuseum, kerken, openbare instellingen en particulieren te Arnhem en elders. Ook binnen- en buitenlandsche musea, kunsthande laren in ons land hebben voor deze tentoonstelling tal van stukken afge staan, terwijl het Arnhemsch Genoot schap voor Oudheidkunde een collec tie afbeeldingen voor deze tentoonstel- ing beschikbaar stelde. Morgen wordt een tentoonstelling geopend van kunst- en gebruiksvoor werpen, voedingsartikelen enz. in de Oud-Hollandsche huisjes op „Oud Arnhem". Voorts wordt in het open- ucht theater het historisch Landspel „Arnhem Stad", opgevoerd, en zal een ïistorische ommegang worden gehou den, Voorts concerten, cabaretvoorstel ingen enz. Naar de Msb. verneemt, zal binnen enkele dagen de fabriek der Ver. Kon. apierfabrieken te V e 1 s e n weder om bijna op volle kracht werken. Ook aan de cellulosefabriek, waar het werk gedurende eenigen tijd ingekrompen was, is nu weer een normale drukte. Het Portugeesche opleidingsschip „Sagres" zal- van 115 Aug. een niet- officieel bezoek aan Den Helder bren gen. bekroond op de Brobata 1933 (Ingez. Med.) De Zwemwedstrijd. Men verzoekt ons te melden, dat in dien de zwemwedstrijd op morgen we gens ongunstige weersomstandigheden niet mocht doorgaan, dit bekend zal worden gemaakt met de bekende vlag getjes op den Langen Jan. Voor snoeperijen. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een 14-jarig meisje uit 's Heer Arendskerke, te dezer stede in jetrekking, dat bij verschillende winke- iers snoeperijen kocht, zonder die te jetalen, en deze dan op naam van een ander liet noteeren. Gisterenmiddag heeft in hotel Bri tannia in tegenwoordigheid van enkele autoriteiten een demonstratie plaats ge had met „Habilas", een spel, dat volgens de heeren, die het exploiteeren geen rasard is, doch een kwestie van behen digheid. Wij zullen onze meening er over voorloopig niet weer geven, gezien de onder Binnenland voorkomende houding van den minister van Binnenlandsche zaken in zijn schrijven tot de burge meesters, waardoor het o.i. zeer onzeker is of toestemming voor dit spel zal wor den gegeven. RAAD VAN RITTHEM. Beëdiging secretaris- Ver betering Ritthemsche straat weg. Electrische straatver lichting. RITTHEM. Woensdag j.l. kwam de raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester P. W. ter Haar. De heer P. Daniëlse werd als secre taris beëdigd. De Voorzitter wijst hem op de aangename en tevens moeilijke taak die hem wacht. Moeilijk, omdat hij geroe pen is den Vader te vervangen, die door zijn bekwaamheid en innemend heid ieders aanzien heeft verworven. De gegeven inlichtingen omtrent den heer Daniëlse doen echter de gegron de hoop koesteren dat hij aan de ge stelde verwachtingen zal voldoen. De Voorzitter, de secretaris en alle leden wenschen hem van harte geluk met zijn nieuwe betrekkingen, De heer Daniëlse, getroffen door de hartelijke woorden, spreekt zijn dank uit voor de benoeming en de toespraak van den voorzitter. Hij is er zich van bewust dat de wachtende taak moeilijk is, maar niets zal hij ongedaan laten om de voetsporen van zijn onvolprezen voorganger op waardige wijze te druk ken. Het dorp, zelf heeft hem door zijn schitterende omgeving aangetrokken. Hij zal al zijn krachten geven aan het De waarheid verschijnt niet als de zon door haar eigen kracht en zonder inspanning van den mensch; men kan niet volstaan met op haar verschijnen te wachten. algemeen belang dezer gemeente, en ïoopt dat de bestaande prettige samen werking onverminderd zal voortduren. Een verzoek van de pachhters der grasbermen langs den Ritth. Straatweg, om verlaging der graspacht, wordt af gewezen. De grasprijs is heusch niet zoo hoog. Een dergelijk verzoek is het vorige jaar alleen toe gestaan omdat door het leggen van ondergrondsche kabels voor electrisch licht de grasop- arengst veel minder was- Een verklaring van de heer St. v. d. Broeke, dat hij zijn benoeming tot lid werknemer der Commissie van Toezicht op het agentschap der Arbeidsbemidde ling en Werkloosheidsverzekering niet aanvaardt; een bericht van de P.Z.E.M., dat aan huur der garantielijnen in den Ritth. Straatweg en in den Dorpsweg in totaal 206.10 moet worden betaald, jenevens de eindafrekening der ten laste van deze gemeente komende sub sidies op grond van het Werkloozen- jesluit 1917 over het jaar 1932, waaruit olijkt dat de gemeenette Ritthem nog 'n jedrag van 23.65 verschuldigd is. Van den landbouwbemiddelaar, den teer Melse, was vernomen, dat er in het oogstseizoen in W. Zeeuwsch- Vlaanderen hoogstwaarschijnlijk voor landarbeiders gelegenheid zal Bestaan om aldaar werk te verrichten. Daarom achtten B. en W. thans geen bezwaren aanwezig om de werkverschaffing met ingang van 5 Augustus a.s. stop te zet ten. Hiertoe werd besloten. De Voorzitter doet hierna mede- deeling van een door den heer Hoef kens opgemaakt, voorloopig plan ter verbetering van den Ritth. Straatweg Het gedeelte, gelegen op Ritthemsch grondgebied wordt vernieuwd en ver breed tot 4.80 m terwijl het gedeelte van dien weg in O, en W. Souburg zal worden verbeterd met ouden uitkomen den steen tot een gemiddelde breedte van 3.50 m. De kosten worden in totaal geraamd op 31.000. De heer Wisse, vraagt hoe het komt, dat het Souburgsche gedeelte van dezen weg, in afwijking van het offici- eele plan, 3-50 m breed mag zijn. De Voorzitter zegt dat dit een tegemoetkoming is van Ged. Staten. De heer v. d. Putte informeert of de gemeente Ritthem, ook na de verbe tering verplicht zal zijn het onderhouc van het Souburgsche gedeelte te be kostigen. De V oorzitter antwoordt dat getracht zal worden dit onderhoud over te dragen aan de gemeente O. en W Souburg. De heer v. d. Putte betwijfelt o: deze gemeente onder de huidige tijds omstandigheden hiertoe in staat is, ter wijl hij het bezwaarlijk acht om na de verbetering de onderhoudskosten van het gedeelte van dezen weg, gelegen in O. en W. Souburg te betalen. Hij wf daarom eerst met de gemeente O, en W- Souburg onderhandelen alvorens 't voormelde plan uit te werken. De Voorzitter acht dit plan de laatste mogelijkheid om 'n behoorlijken weg te verkrijgen. Hij wil daarom thans beslissen en trachten hiervoor een ren teloos voorschot te verkrijgen van de Provincie Zeeland. Bij aanneming van dit plan kan hierop dan misschien door de Prov. Staten in de a.s. najaarszitting worden beslist. De heer Wisse is van meening dat Ged. Staten, bij gunstig onthaal van dit plan, wel bij de gemeente O. en W, Souburg zullen aandringen om het on derhoud van dien weg op hun gebiec over te nemen. Z, h. s. wordt den heer A- Hoefkens opgedragen zijn plan uit te werken. Zonder discussie en z.h.st. wordt den ontvanger toegestaan zijn zekerheid te stellen door het in onderpand geven van met name genoemde effecten. Tn de vorige vergadering werden B en W. opgedragen om met de P.Z.E.JV onderhandelingen te voeren ten einde in ruil voor 'n eventueele electrische straatverlichting een eenigszins voor' deeliger regeling voor de garantielijnen in den Ritth. Straatweg en den Dorps weg te verkrijgen. Deze onderhandelin gen leverden echter geen resultaat daar genoemde Mij. van oordeel was dat deze lijnen zich ook in de toekomst niet zullen kunnen bedruipen, zoodat niet tot verlaging van huur kon worden overgegaan. Desniettemin achtten B. en W. het gewenscht over te gaan tot electrische straatverlichting. Zij stelden daarom 't volgende voor: Electrische verlichting tot 11 uur 's avonds met 11 lantaarns, gedurende het geheele jaar, met 40 watt ampen. De kosten bedragen 167,75 per jaar, benevens gedurende 15 jaar 44 lantaarnhuur. De heer v. d. Putte informeert naar de kosten der gasverlichting. De Voorzitter: Deze bedragen plm. 200 per jaar, waarbij dient te worden opgemerkt, dat de gasverlich ting pas om 12 uur 's avonds gedoofd wordt en alleen ontstoken wordt in het tijdvak 16 Augustus15 Mei. Alhoewel B, en W. de gasfabriek reeds op 30 Juni j.l. verzochten of verlaging der tarie- van en verbetering der verl'chtingsre- geling mogciijk is, werd hierop tot rog toe geen antwoord ontvangen. Met den stern vaan den heer Cevaal te gen werd besloten over te gaan tot elec trische straatverlichting. Ter vervulling van de vacature St. d. Broeke in de commissie van toe zicht op het agentschap der arbeidsbe middeling en werkloosheidsverzekering werd benoemd de heer Abr. Marijs met t tt (no. 2 D. Polderman). Afscheid J, Vader. Aan het einde van deze vergadering vond het officieele afscheid plaats van den heer J. Vader Jr., als secretahis en ontvanger dezer gemeente. De burgemeester herinnert aan de moeilijke omstandigheden, waarin hij zijn ambt aanvaardde. Veel' was toen op financieel en administratief gebied recht te zetten, maar het is:U met ijze ren wilskracht gelukt binnen zeer kor ten tijd de administratie weer in rechte banen te leiden. Uw adviezen werden steeds op hoo- gen prijs gesteld en heben menig moei lijk probleem tot de juiste oplossing gebracht. Maar niet alleen om Uw be kwaamheid ook om Uw persoon zien wij U noode van hier gaan. Wij hopen echter dat uw nieuwen werkkring U al- geheele voldoening schenkt en dat het U in Uw verdere leven wel ga. Als blijk v< n waardeermg bood spr., namens B en W., den raad, den gemeenteveld wachter en den volontair een bureau lamp aan- De heer Vader dankte, getroffen door de welgemeende woorden, den Voorzitter voor zijn toespraak en voor het geschenk. Hij voelde nu eerst recht hoe moeilijk het is te scheiden van de gemeente, waar hij 4 jaren prettig heeft gewerkt. De aangename wei kering, d.'e hij nu gaat verlaten, zal echter als een dank bare herinnering blijven voortleven. De heer v. d. Putte dankte als .angst-zitting hebbend raadslid den heer Vader voor de aangename wijze waar op hij met den raad samenwerkte en wenschte hem onder Gods zegen alle goeds toe ie zijn nieuwen werkkring. Na sluiting der vergadering werd de 'neer Vader m g toegesproken door dea heer de Meij, die hem dankte namens liet Schoolbestuur voor hetgeen hij voor het onderwijs heeft gedaan en ook na mens de bevolking, die hij in secretarie aangelegenheden te allen tijde met raac en daad bijstond. Verder voor het vele wat hij als lid veler vereenigingen heeft gedaan voor de samenleving. Chr, Besturenbond voor Oostelijk Zuid Beveland. In een Woensdagavond te Krab b e n dij k e, onder voorzitterschap van den heer A. de Lange te Goes gehouden vergadering van afdeelingen van Chr. vakorganisaties te Rilland-Bath, Krab bendijke, Oostdijk, Kruiningen en Waar de, werd na een uiteenzetting van den heer A. Stapelkamp, secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht, in principe besloten tot de oprichting van een Chr. Besturenbond te Krabbendijk en omgeving. Binnen enkele weken zal wederom vergadering worden gehouden, waarin een bestuur zal worden gekozen en een reglement vastgesteld. ZONNEMAIRE. Woensdagmiddag 'is vermoedelijk tengevolge van den storm een boerenwagen, beladen met hooi van den landbouwer F. van den B. a hier, in de sloot naast den Tureluur Middelburg, 14-VII-'33. Donderdag: hoogste luchttemperatuur 18.8 °C (66 °F); laagste 15.4 °C (60 °F). Heden 9 i: 16.9 °C; 12 h: 17.7 °C. 834 mm regen. Joogste barometerstand 761 mm; laag ste 755 mm. Hoogste barometerstand 764.1 mm te üiarritz; laagste 745.3 mm te Shields. Verwachting tot morgenavond: Meest matige W. tot Z.W. wind, zwaar jewolkt met tijdelijke opklaringen, aan vankelijk nog regenbuien, later iets war mer. Zon op: 4 h 56; onder 21 h 15. Licht op: 21 h 45. Maan op: 23 h 47; onder 13 h 40. L.K.: 14 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juli, Hoogwater, Laagwater, (Zomertijd.) Vr. 14 7.18 19.34 1.29 13.33 Za, 15 8.07 20.25 2.13 14.24 Zo. 16 9.06 21.29 3.05 15.21 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Vr. 14 8.58 21.13 2.28 14.43 Za. 15 9.42 21.59 3.12 15.34 Zo. 16 10.38 23.00 4.03 16.29 weg tusschen 't Schutje en den Schen- keldijk terecht gekomen. De wagen was bespannen met 2 paarden die op elkaar eveneens in den sloot vielen. Het on derste paard kwam zoodanig terecht, dat het bijna onmiddelijk dood was. Ver zekering dekt de schade. BROUWERSHAVEN. Dinsdagmiddag is uit de haven alhier vertrokken het Engelsche zeiljacht Alethea II, dat 10 dagen geleden op de plaat Dwars in den weg, is gestrand en door de Bergings- Maatschappij is binnengesleept. Het jacht is vertrokken met bestemming Harwich. Diefstal met inbraak, OOSTBURG. In den nacht van Woens dag op Donderdag heeft men zich toe gang weten te verschaffen tot het café „de Buitenkist" bewoond door den heer H. Gemist werd een bedrag van circa 30 uit de buffetlade, en een enveloppe met 15 door H. voor een ander in be waring gehouden. Voorts eenige sigaren en een aangebroken pak sigaretten. Be halve het café was ook het aangren- de kamertje onderzocht, hetgeen bleek uit het openbreken van een drietal la den, waaruit evenwel niets gemist werd. De dader(s) moet met de situatie goed bekend zijn geweest, immers de ruit, die was uitgebroken, was een halve ruit, die bij gelegenheid was aangebracht. De marechaussee heeft een onderzoek inge steld; foto's zijn genomen van het raam en het inwendige van het café; vinger afdrukken zijn gevonden op het glas en op een paar voorwerpen, die de inbre- ker(s) in handen heeft gehad. Voor de beste aangevoerde paar den op de Oostburgsche Paar denmarkt van 20 Juli a s. worden 21 geldprijzen uitgeloofd ten bedrage van 150. Cand. Joh. A. Tiemens, van Arn hem, hoopt 3 Sept. zijn intrede te doen bij de Geref. Kerk te Aardenburg, na bevestigd te zijn door ds. A. J. Boss, predikant bij de Geref. Kerk te Nijme gen, welke gemeente Cand. Tiemens langen tijd als hulpprediker gediend heeft. Ger, Gem. Cand. P. Honkoop te Rotterdam is beroepen te Bruinisse. Ned. Herv. Kerk. Ds. E. Raams te Hoek is beroepen (toez-) te Kruiningen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1