GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. BEKENDMAKINGEN. VEEL ZORG PERZISCHE REISBRIEVEN MIDDELBURG. en toewijding verlangt de verzorging van baby's huid. Naast groote zindelijkheic is het gebruik van een goede strooi- poeder een belangrijke factor, teneinde de huid van 'een zuigeling gaaf, droog en soepel te houden. De Vasenol wond en kinderpoeder leent zich door de sa menstelling bijzonder voor dat doel. Uw kinderarts zal het gebruik der Vasenol- preparaten zonder twijfel goedkeuren, zelfs aanbevelen. Honderden attesten van kinderartsen, klinieken en zieken huizen roemen de goede hoedanigheden der Vasenolpreparaten, welke in elke apotheek of drogisterij verkrijgbaar zijn (Ingez. Med.J ZWENDEL MET SUEZAANDEELEN. De laatste dagen zijn in ons land coupons van aandeelen der Suezkanaal maatschappij aangeboden, die ver valscht waren. De coupons zijn afkomstig van twee Amsterdammers, F. Stradmeyer en H. Haaxman, resp, 29 en 24 jaar oud, die veel te Parijs komen- Zij hadden bij een groote Parijsche bank een zeker aan tal aandeelen der maatschappij gedepo neerd (sommige berichten spreken van duizend stuks) en daarop een crediet van negen millioen francs, waarmede zij beursoperaties verrichtten. Zij lieten zich de coupons der valsche stukken ter hand stellen, om te verhin deren dat die door de bank ter beta ling zouden worden aangeboden. Niet temin zijn toch op 1 Juli bij de maat schappij van deze valsche coupons aangeboden, hetgeen tot een klacht bij de justitie heeft geleid. De herkomst kon worden nagegaan en er werd een oproeping, zoogenaamd van de bank afkomstig, naar de Nederlanders ge zonden, die naar Parijs kwamen en in hechtenis genomen werden. Over de ontdekte vervalsching der aandeelen Suez Kanaal Maatschappij wordt nog gemeld, dat behalve de Banque de Paris et de Pays Bas, welke het pakket in ontvangst heeft genomen en er een crediet op heeft geopend van frs. 9 millioen, ook bij een Nederland sche bankinstelling te Amsterdam 100 van deze aandeelen uit het depot der Banque de Paris zijn terecht gekomen Om een of andere reden is deze bank overgegaan tot verkoop van deze 100 aandeelen, die dus onder het publiek zijn terecht gekomen en waarvan er thans 70 zijn opgespoord. Juist deze ver koop heeft alles aan het licht gebracht. De beide Nederlanders beweren nog steeds te goeder trouw te zijn geweest en niets van valschheid af te weten. De aandeelen waren hun toevertrouwd door den heer Cadus een bankier uit Genève. Zij kregen 7 Ys pCt. commissie loon, waartegenover stond dat zij 4 pet. rente moesten betalen. De speculaties gingen ook uit van dezen bankier uit Genève en een Franschman, Ramu ge naamd, van wien zij den naam niet ken den. Zij hadden alleen de vaste winst van het verschil tusschen de 1% pCt-, en 4 pCt. Door de toevallige omstandig heid dat enkele aandeelen werden ver kocht, onder voorwaarde van weder- inkoop en dat daardoor coupons ver zilverd werden, is men achter deze zaak gekomen. Bij een onderzoek te Amsterdam is gebleken dat noch bij de Centrale Re cherche, noch bij het Bureau van de Valsche Geld Centrale iets bekend is van deze fraude. Branden. Maandag brak door onbekende oor zaak brand uit in de opslagplaatsen van den landbouwer v. W. te L o m (L.) Wel dra stond de geheele opslagplaats in lichtelaaie. Het geheel werd een prooi der vlammen, ook verschillende land bouwmachines gingen in het vuur ver loren. door T O R A V O. XI. Ispahan. Verleden Dinsdagmorgen, om kwart voor vijf, kwam Takky me roepen. Hij had gebraden kip, harde eieren, brood enz. voor me klaar gemaakt en ik nam nog lakens, handdoeken, en allerlei utensiliën mee omdat men hier nu eenmaal niet zoo vies van elkaar is als wij Europeanen. Eerst haalde ik Miss C. af en toen ging het alweer de woestijn inrich ting Ispahan! Het eerste nieuwe op onzen weg was een groot zoutmeer, dat we moesten omrijden. Het water ervan ziet blauw, aan één kant verheffen zich bergen en de oevers zijn wittig van opgedroogd zout het effect was wondermooi. De kaalheid van den bodem, de on vruchtbaarheid daarvan, niettegenstaan de in het voorjaar er overal water op welt, dat toch leven geven moest aan planten en grassen, deden mij denken of deze vlakte misschien eens één zout- meer geweest kon zijn. Overal nog, uren ver van het tegenwoordige meer, ziet men vegen wit stof en witte plekken die op zout wijzen. Het water dat nü het Te Siebengewald (L.) brak een brand uit in de woning van den heer G, Het vuur, aangewakkerd door den he- vigen wind, greep snel om zich heen, zoodat aan blusschen niet te denken viel. De geheele woning ging in de vlammen verloren. Van den inboedel kon niets ge red worden. Te Hengelo (G.) is Woensdag morgen de boerderij van Engberts to taal afgebrand. De schade wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. PORTEMONNAIE MET 200 GE STOLEN. Dinsdagmiddag kwam een onbekende man een koopvrouw, die met haar kaaskraam op de markt aan den Goudschen Singel te Rotterdam stond, waarschuwen, dat er iemand voor ha,ar aan de telefoon was in een winkel dicht bij haar kraam gelegen. De vrouw ging er dadelijk heen om daar te ver nemen, dat het bericht onwaar was. Teruggekeerd, miste zij uit haar kraam een portemonnaie met 200. ONGEVAL OP NED. ONDERZEE BOOT. Op de te Esbjerg (Denemar ken) liggende Nederlandsche onderzee boot O 19 verwondde een matroos zich zoodanig, dat de kleine polsader ge raakt werd. Na verloopig aan boord te zijn verbonden werd de gewonde door den ambulancewagen naar het stads ziekenhuis gebracht, waar de wond af doende werd behandeld. Hierna kon hij zich weer naar zijn schip terugbegeven, omdat opneming in het ziekenhuis niet noodig geacht werd. BRAND IN ZILVERFABRIEK. Dinsdagnacht ontdekte naar de „Leid- sche Crt." meldt een voorbijganger van de Zilverfabriek te Voorschoten een uitslaanden brand. Het bleek, dat aan de achterzijde van de fabriek het vuur reeds hevig woedde. De fabrieks- orandweer, welke beschikt over een eigen motorbrandspuit en de brand spuit van Voorschoten, bestreden het vuur doortastend. Aan het optreden van de brandweer en aan het gelukkig toe val, dat de wind was gaan liggen, is iet te danken dat niet het geheele ge- louw in vlammen is opgegaan. De z.g. Zilfa-pleetfabriek brandde ge- ïeel uit. Een houten schuur, welke daar naast staat, kon behouden blijven. Niettemin is de schade reeds zeer groot en loopt in de tienduizenden. En- cele kostbare machinerieën werden vernield. Uitgebrand zijn een verchroom-in- richting, het daaronder gelegen labora torium en een zilver-reparatie-afdeeling. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN EN GEDOOD. Tijdens een onweer boven Winschoten en omgeving is Woensdagmiddag te Winsdhoterzijl de ruim 20-jarige arbeider H. V. door den bliksem getroffen en gedood. AUTO IN RIVIERBEDDING GESTORT. Een auto, waarin twee families uit Banjoewangi gezeten waren, is naar Aneta aan de „Maasb." meldt, in de bocht bij het bosch van Baloeran in een droge rivierbedding gestort. De emplo yé van de A.N.I.E.M., de heer A., zijn echtgenoote, zijn collega P., diens echt- genoote en schoonmoeder, werden ge dood. KIPPENDIEVEN. Een bewoner van de Neerveldsche straat te O s s be trapte op heeterdaad een tweetal per sonen, die zich haastig met een zak, gevuld met kippen op den rug, uit de voeten maakten. De dieven wierpen den zak, waarin zich 25 kippen bevon den, weg en wisten in de duisternis te ontkomen. Het pluimvee was gestolen uit het kippenhok van S. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Woensdag geraakte zekere J. Z, bij iet baden in de Maas te Well te ver in de rivier met het gevolg, dat hij plot seling in de diepte verdween. Door meer vormt, komt plotseling op, ver dwijnt in den zomer en krimpt steeds meer in. Het meer ligt uren verwijderd van bewoonde streken en in den zomer wordt er wel zout om zoo te zeggen van den grond opgeschept. Op een uur afstand zagen wij reeds den prachtigen Mosqueedöme van Kum, geheel verguld schitteren in het zon- icht. Kum is een echt Perzisch stadje, waar geen Europeaan te zien is. Wij werden dan ook erg aangegaapt en om ringd door klittende, aan één stuk door jengelende bedelaars in vodden en on der ettelijke lagen vuil bedekt. Wij mochten de Mosquee met zijn blinken den koepel niet te dicht naderen! Na eenige uren stopte de chauffeur bij een cafeetje, om „chai" thee te drinken. Die cafeetjes zijn eenig! epn verhoo ging van planken, eenige banken schots en scheef door elkaar, waarop kleine matten liggen; geen tafel of misschien een heel enkele; midden tusschen de Danken een vierkant gat: de Put! Daar uit wordt drinkwater geschept; het ge bruikte servies wordt er afgespoeld let wèl: ik zeg niet „afgewasschen!" de vloer wordt er geschrobt, en ik zag het gebruiken om hoofd en voeten te wasschen. Doodgemakkelijk eigenlijk! De „kellner", de vieste persoon denkbaar compleet in lompen en omstanders werd de drenkeling onmid dellijk op het droge gebracht. De le vensgeesten bleken echter reeds te zijn geweken, zoodat ook kunstmatige ademhaling niet meer mocht baten. BELGIE. De Guldensporenherdenkingj Overal in het Vlaamsche land is de 631e verjaring van den slag der Guldenspo ren het grootste wapenfeit van na tionale beteekenis in 'de geschiedenis van het Vlaamsche volk met geest drift herdacht meldt de Brusselsche correspondent van de N. Rott. Crt. Zon dag had te Brugge bij het standbeeld, op de Groote Markt, van de vrijheids helden Jan Breydel en Pieter de Co- ninck, de traditioneele plechtigheid plaats, ingericht door het stadsbestuur en de plaatselijke vereenigingen. Ook in vele andere steden werd hoewel de eigenlijke Sporendag eerst op 11 Juli valt Zondag met optochten, muziek, uitvoering van liederen en gloeiende toespraken, het Sporenfeest gevierd. Te Antwerpen is Zondag voor de eer ste maal onder leiding van den beken den componist Jef van Hoof, een Vlaamsch-Nationaal zangersfeest ge houden. Ten gevolge van het onzekere weder kon dit feest in het Heldersta- tion, even buiten de staaad gelegen, niet doorgaan en moest het in de Beurs, welke duizenden personen kan bevat ten, maar ditmaal veel te klein bleek te zijn, worden gehouden. Ingezet met een fanfare voor bazuinen en het oude Wil helmus, waarop het Transvaalsche volkslied, het Lied der Vlamingen van Herman Vos, andere Volksgezangen nog alsook het driemaal herhaalde lied van den Vlaamschen Leeuw volgden, had dit feest, bovendien nog draadloos', over de Vlaamsche golf, door den Vlaamsch-,Nationalen Radio-Omroep uitgezonden, een succes als men maar zelden in Vlaanderen te zien en te hoo- ren kreeg. Dinsdag hadden de scholen en het stadspersoneel vrijaf te Antwer pen, Brugge, Lier, Aalst en vele an dere Vlaamsche steden en gemeenten en werdn in vele plaatsen optochten met Vlaamsche vaandels fcn strijdleu zen op touw gezet. Ook te Brussel waren de gevels van de meeste Vlaamsche ondernemingen met de Vlaamsche leeuwenvlag, ver sierd. Andere Belgisch-Vlaamsche za ken hadden de Belgische vlag uitgesto ken. Dinsdagavond was er een goed ge slaagd Sporenfeest in den Kon. Vlaam schen Schouwburg. DUITSCHLAND. De Joodsche perscommissie voor bij zondere berichtgeving schrijft ons: Antwoord op Nederlandsck protest. Naar men zich zal herinneren werd begin Mei j.l. in onze pers een protest gepubliceerd van 75 vooraanstaande niet-Joodsche Nederlanders, waarin zij opkwamen tegen de ontrechting der Jo den in Duitschland. (De eerste onder teekenaars van dit protest waren.' prof. mr. G. André de la Porte, prof. dr. C. U- Ariëns Kappers, terwijl de lijst der onderteekenaars eindigde met de na men: prof. dr. W. v. d. Woude en J. J. van Wulfften Palthe). Dit protest is reeds vele malen in het Duitsch vertaald, tezamen met zaken brieven naar Duitschland verzonden, 'n Duitsch fabrikant heeft dezer dagen daarop geantwoord mei een brief, waar van wij hieronder alleen den ^eersten zin letterlijk overnemen: .,Wij antwoor den op deze circulaire, dat de menschen die haar onderteekend hebben, in elk geval ook Marxisten zijn, die bang zijn voor hun positie, want eens zal ook in Uw land het Nationaal-Socialisme de leiding krijgen." De rest van de brief is in dezelfde stijl geschreven; aan het eind verze kert de onderteekenaar, dat hij geen lid is van de N, S. D. A. P. J FRANKRIJK. I Crisis—Nice. Tengevolge van den ongunstigen oeconomischen toe/stand staan er op het oogenblik te Nice meer dan 13.000 appartementen leeg. Deson danks is het niet gemakkelijk een wo ning voor een redelijken prijs te krij gen, daar de eigenaars hun huizen liever leeg laten staan dan ze voor een lageren prijs te verhuren. Hoezeer de Riviera van de crisis te lijden heeft, blijkt o.m. uit het feit, dat er in 1924 meer dan dui- zend nieuwe huizen zijn gebouwd en 't vorige jaar niet één- Bergbeklimmers omlaag gestort, I Volgens een te Parijs uit Chamonix ontvangen bericht hebben 10 Zwitser- sche bergbeklimmers bij slecht weer een poging gedaan om den Mont Blanc te bestijgen. Zeven klimmers zijn uitgegleden, om laag gestort en zwaar gewond. Pas na groote moeite gelukte het den redders de slachtoffers te bergen en naar het ziekenhuis te Chamonix over te bren gen. ITALIë. Instructies van Mussolini. Musso lini heeft voor de secretarissen der fascistische partij een gedragsreglement opgesteld, waarbij aan deze leiders ver boden wordt om nachtclubs te bezoeken en hooge hoeden te dragen. De voornaamste punten van het re glement zijn: 1. Bezoekt niet overdag en nog minder bij avond zoogenaamde luxueuse inrichtingen, restaurants, theaters etc. 2. Gaat zooveel mogelijk te voet uit, is dit niet mogelijk gebruik dan een openbaar vervoermiddel. Draagt bij officieele gelegenheden geen hoogen hoed, een gewoon zwart hemd is voldoende. 4. Verandert uw gewoonten of levens wijze niet als gij een hoogere betrekking gaat bekleeden. 5. Komt altijd op tijd en geregeld op uw bureau en luistert met geduld en menschelijkheid naar uw bezoekers. 6. Begeeft u in de arbeiderswijken, meng u onder het volk, vooral in deze moeilijke tijden. TURKIJE. Metrieke stelsel. De Turksche re geering heeft, naar Reuter meldt, be sloten, met ingang van 1 Januari 1934 het metrieke matenstelsel in te voeren. Reeds gedurende verscheidene jaren is getracht het metrieke stelsel in te voe ren in plaats van de oude maten en ge wichten, die op het oogenblik nog in Turkije gebruikt worden. De regeering heeft thans definitief tot invoering van het stelsel besloten en de bezwaren van de kooplieden, die beweren dat deze nieuwigheid den handel zal desorgani- seeren, van de hand gewezen. BULGARIJE. Wapenstilstand afgekondigd. De Macedonische revolutionnaire organi satie heeft een proclamatie afgekondigd, waarin een wapenstilstand van 15 dagen wordt aangekondigd, om een einde te maken aan de jongste serie van poli tieke moorden. Verklaard wordt, dat de leden der revolutionnaire organisatie niet zullen worden gestraft, als zij hun wapens neerleggen. De politie heeft Zondag j.l. een groot aantal revolutionnaire leiders gearre steerd, die in het bezit bleken te zijn van wapenen. De politie gaf echter geen inlichtingen omtrent de namen ier ar restanten. JAPAN, Reuter meldt uit Tokio, dat na de arrestatie gisteren van twintig jongelieden een groote hoeveelheid be zwarend materiaal werd gevonden. De politie heeft een aantal bussen benzine, opruiende strooibiljetten, vlaggen en ander materiaal in beslag genomen. Dit versterkt de verdenking dat men defini tieve plannen tot moord en brandstich ting had gemaakt. RUSLAND. Sabotage in Russische Gaarkeukens. Het stedelijk gerechtshof van Mos- i kou heeft gisteren in openbare zitting i de ;zaak behandeld tegen twaalf per- sonen, die onder verdenking staan, sa botage te hebben gepleegd in de open bare gaarkeukens. Vijf der verdachten werden tot den dood door den kogel veroordeeld. De anderen kregen gevangenisstraffen van 18 maanden tot acht jaar. Over den inhoud van de aanklacht deelt het telegraafagentschap der sov jet-unie nog het volgende mede: Hét onderzoek heeft uitgewezen, dat sinds het midden van het vorig jaar in een aantal openbare gaarkeukens glas splinters, zand, nagels, haren en stuk ken ijzerdraad in het eten werden ge vonden. Men heeft kunnen constateeren, dat een groep anti-sovjet-elementen, onder leiding van den vroegeren tsaren- officier, Stephan Oschkin, hiervan de daders zijn. vodden kijkt als een hond den gasten het eten uit den mond„ zet eiken nieuw komer een pas gebruikt èn afge spoeld! eetstel voor en krijgt voor zijn moeite geen halve shai, de stakker! Groote samovars staan te stoomen; enorme pijpen, soms door een slang ver bonden met een soort kruik (gendi) gaan van den eenen mond naar den an deren en stukjes schapenvleesch, half gedroogd en vol vliegen, bewaard in een ijzeren mandje, worden indien ge- wenscht, voor je oogen geroosterd in het vuur. Ze eten met de vingers en dezelfde kom dient allen tot drinkglas. Ik kan wel uren zitten kijken naar der gelijke tafereeltjes! Deftige café's of caravanserails heb ben een gramofoon en in akelig hoog- piepende, valsche tonen schettert en kermt daaruit de Perzische muziek. Europeesche muziek begrijpen ze niet; wél danssteppen en warempel ook af en toe een jazzmopje. Tegen drie uur stapten we uit om te lunchen, O! zoo aardig was dat! Een cafeetje, dat je van de straat af niet zag, met een tuintje van knotwilgen aan een watertje, dat heel raar deed, want toen we kwa men stroomde het naar ons toe en bij het weggaan nam het onze papiertjes en eierschalen mee den anderen kant uit! Zeker een of andere waterregeling We zaten op banken waarover haas tig Perzische kleedjes werden gespreid, zoowel als over de bank die ons tot ta fel moest dienen. Die kleeden zijn on beschrijfelijk vies: daar wordt op ge geten, gezeten, geslapen, maar ze worden ook op den grond gelegd als vloerkleed. Smakelijk hé? Een Pers met schitterende oogen ging tegen den muur geleund, tegenover ons staan en gaapte ons aldoor aan. Opeens kwam hij naar mij toe en sprak me aan; wat hij zei verstond ik natuurlijk niet, maar blijkbaar was het iets onhebbe lijks, want onze chauffeur stoof op hem af en schold hem hevig uit. Maar zijn oogen waren prachtig! Ik liep de dorpsstraat ejens op en daar begon opeens een man, dien ik slapende waande, hardop te galmen en ik deinsde terug van schrik. Hij was een soort hadji denk ik; hij droeg een tulband met groenen rand en was ge kleed in wijde rokken. Ondanks zijn eerwaardig uiterlijk stak hij de hand uit tot bedelen, dus blijkbaar was al dat geschreeuw alleen maar om een beroep te doen op mijn goede hart envoor namelijk op mijn beurs! Want zoodra ik hem een kran gegeven had, rolde hij zich weer op in al zijn rokken en sliep verder den slaap des rechtvaardigen bedelaars. Middelburg. Van 811 Juli- Bevallen: C. den En gelsman, geb. Stroosnijder, d.J. Simons geb. de Pagter. d. Overleden: J. M. Tilroe wed. van J. Buijs, 77 j.; H. van Driel, man van N. Potappel, 61 j. Middelburg, 12 Juli, Op de vei ling deden: spinazie 68 c.; postelein 0.111 c., augurken 15 c., wagenaars- boonen 2327 c.; suikerboonen 27 31 c.; stoksnijboonen 3144 c.; stam- snijboonen 18—29 c.; stokprincessen- boonen 2436 c.; stamprincessenboo- nen 34 c-; doperwten 227 c.; tuinboo- nen 18 c.; uien 3 c.; peën 57 c.; zil veruien 911 c. roem van Holland 32 34 c.; capucijners 1627 c.; zuring 2 c,; alles per kg. Peën 4,57,5 c,; rapen 1,5 c.; kroten 24 c.; uien 1,53,5 c.; selderie 0.1 2,5 c.; peterselie 1,52,5 c-; rabarber 1,5—2.5 c.; radijs 1,5 c.; rammenas 2.5 3,5 c.; kunne 1 c. alles per bos. Savoye kool 3,55,5 c.; roode kool 8 c.; boere kool 1 c.; spitskool 2,54,5 c.; bloemkool 314,5 c,; andijvie 0.1 5,5 c.; kropsla 0-1—14 c.; komkommers 0.17 c.; alles per stuk. Lathyrus 24 c.; rozen 2 c.; duizend schoon 1 c.; goudsbloem 1 c.; anjers 1 5, c.; karnoffels 12 c. alles per bos! leliesbollen, gladiolen 1220 c.; pom poen dahlia 7 c- alles per 10 stuks. REKENING 1932 DIENST VAN GEMEENTEWERKEN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis, dat de jaarrekening 1932 van den Dienst van Gemeentewerken, geduren de ten minste 14 dagen na heden voor een ieder op de secretarie ter inzage is nedergelegd en tegen betaling der kos ten algemeen verkrijgbaar is gesteld. Middelburg, den 11 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. v. d. VEUR, Secretaris. REGELING EERSTE HULP BIJ ONGEVALLEN. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: I, dat op Zaterdag 15 Juli 1933 zal in werking treden de door de Gemeente met het bestuur der Godshuizen aan gegane overeenkomst nopens de ver leening van eerste hulp bij ongevallen; II. dat krachtens de sub I vermelde overeenkomst; a. de eerste hulp zal bestaan in be schikbaarstelling van een verpleegster voorzien van verband- en ander mate riaal, en, zoo noodig ander personeel van het Gasthuis, benevens een brand- car, bij en ter plaatse van persoonlijke ongevallen en plotselinge ziektetoestan den op den openbaren weg en in open bare gebouwen, een en ander binnen de gemeente Middelburg en na desbetref fend verzoek van een bevoegden ge neeskundige; de eerste hulp bij onge vallen omvat tevens de voorbedoelde verstrekking in particuliere woningen, fabrieken werkplaatsen en op besloten terreinen bij persoonlijke ongevallen, voor zooverre de rechthebbende daar tegen geen bezwaar heeft. b. bij een ongeval door de verpleeg ster en het ander personeel van het Gasthuis zelfstandig geen hulp zal worden verleend, doch alleen door den aanwezigen geneeskundige en, volgens diens aanwijzing, door de verpleegster en dat andere personeel. c. elk verzoek tot verstrekking van eerste hulp bij ongevallen zal moeten worden gericht tot het Gasthuis. Middelburg, den 7 Juli 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, M. FERNHOUT, Voorzitter. M. v. d. VEUR, Secretaris. Elec. Drukkerij G. W- den Boer, M'burg.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6