aspirin BINKENLAHD. ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. VERKEERSWEZEN P. T. T. LANDBOUW. LEGER EN VLOOT. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSaiE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 13 JUU 1933. No. 163. HULDEBETOON AAN DE KONINGIN OP 8 SEPTEMBER. Haar 35-jarige regeering. HET KABINET-COLIJN. „Buiten de staatsrechtelijke gemeenschap". WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING, PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIE IN ONS LAND. HET GEHEIM VAN DE OUDE KAST. MIDDELBURG. Wat. door werkloozen is verricht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Bijzondere vischvangst. Ned, Herv, Kerk, Vereeniging voor Voortgezet Nijverheidsonderwijs, Verzekering van reizigers tegen ongevallen. ONTVANGEN BOEKEN. XL Hoofdpijn Rheumafiek Vérkoudheid TABLETTEN! (Ingez. Med.) De tarwevelden. (Wordt vervolgd). Het Nationaal Jongeren Verbond, afd. Amsterdam, heeft het initiatief geno men om op Zaterdagmiddag 9 Sept. in het Olympisch Stadion te Amsterdam aan de Koningin een groote Amster- damsche en Nationale hulde aan te bieden. In dit jaar is het 35 jaren geleden dat de Koningin de regeering over haar land aanvaardde. Het comité meent dat deze gebeuretnis aanleiding geeft om een grootsche betoöging op touw te zetten, teneinde aan het Nederlandsche volk de gelegenheid te geven, zijn trouw aan de Koningin te toonen. Het ligt daarom in de bedoeling van Jiet uitvoerend comité om deze huldi ging niet plaatselijk, maar door geheel Nederland te doen geschieden. Hier voor worden dan ook alle vereenigin- gen, corporaties enz. opgeroepen. Het comité verwacht, dat zeer vele ver- eenigingen enz. ;in Nederland en de stad Amsterdam, zich hiervoor zullen willen opgeven. Ook personen, los staande van eenige organisatie, kunnen aan de hulde deelnemen. Oud-minister Kan levert in „De Ge meenten" een heele beschouwing over de signatuur onzer Kabinetten met de volgende conclusie over het tweede ministerie-Colijn: Kan het ontbreken van een accoord met de deelnemende partijen, aan de hand van een zich vestigende traditie, mogelijk het extra-parlementair karak ter van het Kabinet-1933 registreeren, het loslaten van het beproefd beginsel der homogeniteit, plaats dit buiten de staatsrechtelijke gemeenschap. Zeker dit beginsel vindt gij nergens in onze wetgeving uitgesproken. Het staats recht wordt echter niet opgebouwd door dorre wetteksten, maar bovenal door vastgewortelde gewoonten, welke zich niet straffeloos laten verwaarloo- zen. Nochtans als de nood aan de deur klopt, moeten ook de meeste eerbied waardige gewoonten wijken. In een wonderlijken tijd als de onze past een wonderlijk Kabinet. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat de werk loosheid onder de 608.000 leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen in de week van 19 tot en met 24 Juni 1933 heeft bedragen 24 pCt. Op 24 Juni waren werkloos 275.585 personen', waaronder 266^.499 mannen. Op 10 Juni 1933 bedroeg het totaal aan tal ingeschreven werkloozen 282.409, waaronder 267.902 mannen- Het aantal ingeschreven werkloozen is derhalve verminderd met 6824. Sinds de laatste maanden is er in de metaal industrie eenige opleving waar te ne men. (Het aantal ^werkloozen in ,deze groep is van einde Januari 1933 af tot en met 24 Juni j.L verminderd met on geveer 17 pCt. De broeder van Koning van Carol van Roemenië, Prins Nicolaas, is Woensdag middag op Schiphol aangekomen met zijn eigen vliegtuig, waarmede hij een studiereis maakt ter bestudeering van Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUIJTS—GAYDOU. 12.) - Wat Gualtiero aan Silvia niet ge schreven heeft, weet hij nu. Voordat hij naar Modena vertrok had de markies hem iets verteld, dat hem al het andere beter heeft doen begrijpen. Toen ze de Villanova in Vlaanderen hadden ontmoet, was hij dikwijls al leen met Walfried geweest en eiken keer vond de markies Walfried zeer ontdaan, maar hij had nooit iets van hem kunnen vernemen. Op een ochtend, kort voor het vertrek uit Duinkerken, zag de markies de Villanova met haas tige schreden het vertrek, waar Wal fried zich bevond, verlaten, en kort daarna had hij op zijn Spaansch schip de haven verlaten. Maar de markies d'Este vond zijn jonge verwant in een zeer opgewonden toestand; hij had hooge koorts en ijlde voortdurend. De naam van Silvia kwam dikwijls op zijn lippen en hij smeekte haar om bij hem te komen. Zijn wond verergerde daardoor. Een paar dagen later lag hij weer rustig en kon hij zelfs in de ka mer loopen, maar zijn heele houding was veranderd. Het was of hij alles ver geten was en hij vroeg niet meer naar Silvia en zijn kind. Wezenloos kon hij lang zitten staren, de burgerlijke en militaire luchtvaart van enkele landen. Prins Nicolaas had de één-motorige tweedekker, die van Brussel kwam zelf bestuurd. Verschillende autoriteiten waren ter verwelkoming aanwezig, o.m. de Roemeensche zaakgelastigde, de ad judant van H.M., de Koningin. Des avonds begaf Prins Nicolaas zich naar Den Haag. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau dr- H. J. van de Stadt, rector van het gemeentelijk lyceum te K a m p e n is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw W. F. J. M. Krull, directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te 's-G r a- v e n h a g e. De gemeenteraad van V e 1 s e n heeft de door B. en W. voorgestelde ingrijpende financieele maatregelen aan genomen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld in de Ambachtschool en in de voormalige Rijschool kennis te maken met de re sultaten van het onderwijs, afdeeling vakopleiding, voor de werkloozen al hier. Gedurende 3 maanden is les gegeven in het vakteekenen voor de metaalbe werkers en electriciens, electro- en motor techniek, benevens timmeren, meubelmaken en steigerbouw, Ofschoon de subcommissie niet ge heel tevreden is over de lust en ijver van enkele cursisten, kan zij met vol doening constateeren, dat velen in de afgeloopen drie maaanden hun tijd nut tig hebben besteed. Over het algemeen ziet het teekenwerk er wel verzorgd uit zoowel van hen, die daarvoor reeds Nij verheidsonderwijs hadden genoten, als van hen, die nog nimmer hadden ge- teekend. Enkele teekeningen zijn zelfs zeer fraai te noemen. Er is dus met ernst gewerkt. Ook namen wij kennis van de resultaten van den motorencur sus. De cursisten hadden juist het schrif telijke deel van het examen in motoren kennis achter den rug en nu ook het mondeling examen is gehouden, zal men bepalen wie toegang kunnen krijgen tot den cursus voor auto-techniek. De uitslag hiervan hopen wij nader te mel den. In deze afdeeling heeft men zich niet alleen bepaald tot de theorie, maar heeft men ook getracht de practische zijde te bestudeeren. door oude auto mobielen te demonteeren, na te zien en zelfs te repareeren, Waardelooze deelen zijn doorgezaagd en geschilderd en zullen in den volgen den cursus als leermiddel kunnen die nen. Ook deze arbeid kan in de toekomst de deelnemers van belang zijn, want zij kunnen daardoor bij opleving der be drijven met een verscherpt inzicht aan den arbeid komen. Ten slotte toonde men ons het werk, vervaardigd door timmerlieden en meu belmakers. Uit het klein aantal werk stukken blijkt, dat tot nu toe de be langstelling voor deze vakken gering is. Het is te wenschen, dat deze in den volgenden cursus beter moge zijn, an ders kunnen deze lessen om financieele redenen niet meer worden gegeven. zonder een woord te spreken. De mar kies, die naar zijn woonplaats verlangde terug te gaan, besloot hem zoover me de te nemen. Met veel zorg bracht hij hem tot Turijn. Daar verergerde al spoedig de toestand van den armen Walfried, de dokter, di'e bij hem werd geroepen, constateerde eene langzame vergiftiging. Dat was het dus. Om hem het medaillon en de andere voorwerpen af te nemen had de Villano va hem iets ingegeven, dat hem niet dadelijk maar toch langzaam zou doo- den! Er was geen hoop meer; toen Silvia binnentrad, zag zij dadelijk, dat zij niet veel later had moeten komen, om haar man nog in leven te vinden. Zij hield zich dapper genoeg en verliet geen oogenblik den armen krijgsman, die nu zijn laatsten strijd streed Twee dagen daarna was Silvia we duwe Alfonso was te jong om zijn groot ver lies te kunnen begrijpen; hij schreide omdat hij zijn moeder zag weenen, en hij troostte haar en zei: Moeder ween niet, als vader niet terug komt, zal ik wel voor u zorgen. Het stoffelijk overschot van den jon gen dapperen Walfried werd in de kerk van de heilige Annunziata in allen een voud bijgezet in het graf van den tak der familie d'Este, die sedert eenige ja ren te Turijn was gevestigd. De weduwe-sluier onttrekt soms aan de blikken veel ellende, veel leed; wij zullen dat leed eerbiedigen en eenige bladen omslaan van het boek der een zame vrouw. TERNEUZEN. J.l. Maandagavond wa ren vele ingezetenen van af de Schelde- kade alhier getuige van een bijzondere vischvangst. In de laatste weken komt de zeeherder de Schelde op en zwemt ook verder in de haven, maakt ook van de gelegenheid dal bij het schutten de sluisdeuren even open zijn gebruik om op het kanaal te komen. Door een combinatie van visschers en amateurs wordt in de laatste dagen op die gewilde vischsoort jacht gemaakt aan den mond van den Brakman. Maan dag besloot men ook eens een poging te doen in de oude buitenhaven. De slik- tong werd daartoe bij hoogwater afge zet met een net ter lengte van 800 m, in afwachting dat men bij het droogval len van de sliktong de vangst zou kun nen binnenhalen. Van dit laatste waren velen getuigie en al spoedig bleek, dat men een groot aantal visschen ver schalkt had. Naar Tern. Crt. verneemt werden 300 zeeherders op deze wijze buitgemaakt, een flink aantal dus, of schoon deskundigen beweren, dat in dien het warm weer was geweest, de vangst nog grooter zou geweest zijn. Cand. H. Jellema te Woubrugge is beroepen (toez.) te Grijpskerke. Cand. G. W. Korevaar, hulpprediker te Overschie heeft het beroep naar Big- gekerke (toez.) aangenomen. Geslaagd voor het eind-examen van den tweejarigen cursus, Machinis ten-opleiding der J. C. J. L., verbonden aan de „de Ruijterschool" te V 1 i s s i n- g e n, de heeren: R. G. M. Coesel; H. A- Hulstman; A. Jansens; W. G. M. van Opdorp; A. P. C. Reijnhoudt; H. E. Spaan; J. S. Steen- dam; M. C, de Vin en H. E, Willers, Bij hen, aan die een einddiploma is uitgereikt, moeten nog worden toege voegd de namen van P. C. Gillissen en C. F. H. van der Dissen, beide te Vlis- singen en bij de namen der deskundi gen. die van den heer J, A. Tavenier te Middelburg- Met ingang van 15 dezer kunnen houders van een geldig plaatsbewijs naar het buitenland zich aan de sta tionsloketten der Ned. spoorwegen bij de Europeesche Goederen- en Reisbagage Verzekering Maatschappij verzekeren tegen ongevallen, welke hun tijdens hun reis in den trein of op voor reizigers toegankelijk gestelde gedeelten van de stations overkomen. Deze verzekering heeft voor de rei zigers niet alleen het voordeel dat zij zelf vooraf het bedrag kunnen bepalen dat zij ter vergoeding van schade, ge leden door een ongeval willen ontvan gen, maar ook dat de verzekering even eens omvat ongevallen, voor welke de Spoorwegen niet verantwoordelijk zijn, Maar nu wordt den lezer verzocht even mee naar Avenza terug te keeren. De herbergier, die zoo verbluft was door het optreden van de Villanova, be greep spoedig, dat 'er onraad was met Rinaldo en zijn mannen, daar zij niet terug waren gekomen. Hij verzon iets om achter de waarheid te komen. Hij riep een aardigen staljongen, een opge- wekten knaap met donkere fonkelende oogen en gaf hem een mand met wijn te dragen vervolgens nam hij zelf een mand met eieren, versche broodjes en andere provisie; hij begaf zich naar de haven en met zijn eigen roeiboot kwam hij bij het Spaansche schip. Toen begon hij een liedje te fluiten, een liedje, dat Rinaldo wel kende. Bij het schip geko men liet hij de manden zien aan de ma trozen en legde hun uit, dat het van de Villanova kwam. De matrozen, geen kwaad vermoe dende, lieten den herbergier en den jongen knaap aan boord komen; ze pakten gretig toe en wilden dadelijk den Italiaanschen wijn proeven, die hun best smaakte. Toen een paar fiasco's geledigd waren, begonnen zij vroolijk te zingen. De herbergier ging door met fluiten, terwijl hij de kajuit naderde, waar Rinaldo was opgesloten. Toen hoorde hij, dat daarbinnen hetzelfde deuntje werd gefloten. Op 'een gegeven oogenblik gaf de herbergier een gewel digen slag teegen de kajuitdeur en het slot sprong open. Er ontstond groote verwarring; de matrozen, die niet vast op hun beenen stonden, werden met gemak neergeslagen en konden niet meer opstaan. De herbergier en zijn jon- zooals het vallen en uitglijden op de perrons, enz. De verzekering kan afgesloten wor den voor een bedrag van 1000 of een veelvoud daarvan, tot ten hoogste een bedrag van 25.000. Ten bewijze dat de premie betaald is, plakt het station op de achterzijde van het plaatsbewijs van den reiziger één of meer verrekeningszegels, welke met den datumstempel afgestempeld worden. Indien aan de keerzijde van het plaatsbewijs geen ruimte voor het op plakken van het verrekeningszegel aanwezig is wordt den reiziger een ge nummerd biljet afgegeven. De verzekering is gedurende den geheelen geldigheidsduur van het plaats bewijs van kracht tijdens alle daarmede in Europa af te leggen reizen per spoor weg, tramweg, autobus of boot, voor welke het plaatsbewijs geldig is. De verzekering begint, nadat de rei ziger op het van een verrekeningszegel voorziene plaatsbewijs of op het ge nummerd biljet zijn handteekening ge schreven heeft en zich bevindt in een station of gedeelte daarvan, of op een plaats alwaar alleen toegang hebben reizigers, voorzien van een geldig plaatsbewijs of van een perronkaart. Zij eindigt uiterlijk op het tijdstip, waarop de reiziger na het eindigen van de reis het plaatsbewijs afgeeft. „Handleiding bij de studie van het Wetboek van Strafvordering ten dien ste der politie" door J. S. de Jong, in specteur van politie te Zwolle, vroeger te Middelburg. Een duidelijke en overzichtelijke handleiding voor den studeerenden politie-man en een weg wijzer langs de van belang zijnde arti kelen. (Van denzelfden schrijver ver scheen eerder „Het autobusvraagstuk"). Verschenen bij den uitgever J. Muusses te Purmerend. „Het Straatlied". Een bundel schoone historie-, liefde- en oubollige liederen, verzameld en ingeleid door D. Wouters en dr. J. Mioormann. Deze col lecties omvatten straatliederen, die in de jaren plm. 1750 tot heden gedrukt werden en bevatten een zeer groot aan tal verschillende liederen welke geru briceerd zijn in de groepen: liefde, his torische, oorlogs-, sociale-, godsdien stige, burleske en sentimenteele liede ren en balladen en romancen. Van meerdere liederen kon de zangwijze aangegeven worden in cijfernotenschrift. (Uitgevers Mij. Holland te Amster dam). „Uit het moeras!" Een bijdrage tot de studie der Zuiderzeeproblemen. Naar aanleiding van het optreden van dr. H. Polak in de Eerste Kamer der Staten- Generaal, door W. H„ van Zutphen. Met tekstfiguren en een uitslaande plaat met 15 ontwerpen ter droogmaking. Uit gave van „De Technische Boekhandel" H, Stam te Amsterdam. Wij ontvingen het eerste nummer van de nieuwe uitgave: „Paraat", tijd schrift voor de techniek van den ad ministratieven arbeid. Dit blad stelt zich ten doel den ad ministrateur als wegwijzer te dienen bij nieuwe proeven en problemen, nieuWe ideeën aan de hand te doen en nieuwe machines en hulpmiddelen te bespreken en te beschrijven. In dit eerste nummer wordt in het bijzonder de aandacht ge vraagd voor het artikel „Rationalisatie van het solliciteeren". Het tijdschrift verscheen bij H. A. Kramers Zoon's Handel Mij. N.V, te Rotterdam. gen hielpen de gevangenen in het boot je en verlieten daarna zelf het schip. Toen vatte een van hen den kabel van het anker en sneed dien door, zoodat het schip wegdreef uit de kleine haven naar de open zee. Het bootje kwam be houden aan wal, Rinaldo werd door den herbergier op de hoogte gebracht van de Villanova's handelingen op dien morfgen. En nadat hij en zijn mannen een flinke verster king hadden genomen, keerden zij naar Montignoso terug, slechts half vermoe dend wat hun daar te wachten stond. Ten zuid-oosten van Turijn, aange leund tegen de uitloopers der hooge Al pen, ligt de kleine stad Pinerolo, aan den ingang van twee prachtige vallei en met voor zich een uitgestrekte vlak te, waarin, als kleine witte eilandjes in een zee van groen, honderden dorpjes en gehuchtjes liggen. Van den Oliveto-berg, waarop een oud klooster staat, dat jaren geleden tot villa werd ingericht, en die nu weer tot toevluchtsoord voor nonnen dient, geniet men een zeldzaam mooi uitzicht op de zich op den achtergrond verhef fende Cottische Alpen en de, met eeuwige sneeuw bedekte schilderachtige toppen van den Monte-Viso, den Monl- Blanc en den Mont-Rose. Vlak bij is de Rocca di Cavour, een kleine ronde heuvel, die een mieren hoop schijnt in de onmetelijke vlakte. Daar werd Cavour, de groote Italiaan- sche staatsman (18101861), geboren. Op dat schaakbord werden groote en belangrijke partijen gespeeld; groote Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes vanj 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a to ets» De heer L. Koole te R i 11 h e m schrijft ons: Het valt menigen landbouwer op, daat de tarwevelden eenigzins verkleuren, en meer en meer tot rijpheid overgaan. Evenwwel is dit rijp worden wel waï vroeg, en bij nader onderzoek is mij ge bleken, dat een andere oorzaak in het spel is. De tarwevelden zijn namelijk bezet met luizen. Opmerkelijk is dat men nooit heeft gehoord van luis in tarwe, en het dus een bijzonder ver schijnsel mag worden genoemd. Men weet hoe de luis op andere ge wassen enorm veel schade kan berok kenen en het dus niet uitgesloten is, dat de a.s. tarweoogst, niet geheel tot zijn recht komt door genoemde luis- aantasting. Wanneer men de tarwearen van na bij beziet, blijkt dat op sommige kor rels kleine oranjekleurige larfjes zich in den korrel in vreten en vermoedelijk het vocht uit de korrel opzuigen. Een feit is dat de schade, die er door wordt berokkend groot kan zijn. Of er bestrijdingsmiddelen voor aan wezig zijn, is moeilijk te zeggen, zeer zeker zal een besproeiing helpen. Laten wij hopen, dat het voor onze landbouw niet zoo erg wordt als het zich laat aanzien, onze landbouw wordt werkelijk al genoeg getroffen. Onze landbouwkundige medewerker schrijft naar aanleiding van het boven staande: Jnderdaad is ons bij onderzoek geble ken, dat meerdere tarwe-aren door de luizen zijn aangetast, zoodat we met den inzender gaarne de aandacht van des kundigen op dit verschijnsel vestigen. De minister van defensie heeft aan de lijst van verboden geschriften toege voegd: Het Anker, weekblad gewijd aan de belangen van het mindere mari nepersoneel. De res. Ie luit, J. M. Koeman kwam op 10 Juli bij het 14e reg. inf. on der de wapenen voor het volbrengen van 20 dagen herhalingsoefeningen. Hr. Ms. „Z 5, 0.12, 0.13 en 0.15" onder bevel van den luitenant ter zee le klasse P. Rouwenhorst, zijn Woens dag van Esbjerg naar Willemsoord ver trokken. veldslagen onder Catinat geleverd (1690, 1692 en '93). Vijf legers bewogen zich daar, in het dal, de heuvels op en af; Piëmontezen, Engelschen, Hollanders, Duitschers van het rijk en van het Electoraat, Walden- sen en Protestanten uit Frankrijk, Vic tor Amadeus II en Eugenio van Savoye die de vrijheid van Europa op den machtigen Lodewijk XIV trachten te veroveren. De citadel van Pinerolo, met haar hooge muren en haar geheimzinnige ge vangenissen, hield lange jaren menig be roemd man gevangen, die daar vertoef de in weelderige vertrekken, zooals de intendant Fouquet, die er na een ver blijf van 19 jaar stierf, en zijn beruchte dienaar Eustache Danger, de nog be roemder Lauzum en de geheimzinnige persoon bekend als le Masque de fez. Die tijden zijn goddank voorbij; nu spreekt alleen de herinnering van de wapenfeiten, de heldendaden en de bloedige tooneelen, die zich daar af speelden, voor de onafhankelijkheid van een volk, voor de vrijheid van ver schillende landen, voor (de toen nog pas ontstane vredesidee, die na zooveel eeuwen nog steeds een ideaal blijft, al is thans een paleis verrezen om het ideaal te verwezenlijken, dat de Zoon des Menschen verkondigde: Vrede op aarde

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5