Kaastongen BINNENLAND. m WEER EN WIND. ZEELAND. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. a. A. v. d. MIJLE ZOON M'burg MIDDELBURG. GOES. VUSSIVOU. WALCHEREN. 41 voor en van moet it be- ran 28 regelen en be ts de ig zoo voor- roorde- re- 1 ;$TöuwciS*l£ MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUQANT422S Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turf kade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7. regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bü vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. BEZUINIGING OP SOCIALE DIENSTEN. Waardeering in de Tweede Kamer. Uit het V.V- der Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende vereenvou diging in de organisatie van de open bare organen, belast met de uitvoering van de sociale verzekering, blijkt, dat vele leden de indipning van dit wets ontwerp waardeerden. De bedoeling om door vereenvoudi ging een vrij belangrijke bezuiniging tot stand te brengen, zonder de belangen der verzekerden te schaden, en daar naast met handhaving en verdere door voering van het beginsel der de-centra lisatie in de uitvoering der verzekerings wetgeving een hechter verband tot stand te brengen tusschen de Rijksverzeke ringsbank en de Raden van Arbeid, vond instemming. Sommige leden waren van oordeel, dat een vermindering van de zelfstan digheid der Raden van Arbeid (gespro ken werd zelfs van ontzieling) een groot verlies voor onze sociale verzekering zal blijken te zijn. Ook betoogden zij hetgeen van an dere zijde wordt tegengesproken dat van de medezeggenschap der arbeiders practisch niets terecht komt en dat niet weinig arbeiders door allerlei omstandig heden van de voordeelen der ziektever zekering verstoken blijven. Van de voorgestelde opheffing van den Verzekeringsraad en de machts concentratie bij de Rijksverzekerings bank, die daaruit voortvloeit, verwach ten deze leden voor de toekomst van de raden van Arbeid weinig goeds. Vele leden, die zich in het algemeen met het wetsontwerp konden vereeni gen. hadden tegen de beoogde vereen voudiging in de organisatie der open bare uitvoeringsorganen toch één be langrijke principieele bedenking. Zoo wel de vermindering van het aantal le den der Raden van Arbeid als de op heffing van den Verzekeringsraad zul len tot gevolg hebben, dat de invloed der belanghebbenden op de functionee ring der openbare organen, belast met de uitvoering der sociale verzekering, zeer zal worden verzwakt. Naar hun oordeel zou het gemis van invloed der georganiseerde belangheb benden kunnen worden goedgemaakt door de bevoegdheden van den Raad van Toezicht op de Rijksverzekerings bank uit te breiden. Eenige dezer leden deden, ten ein de de vereenvoudiging zoo ver mogelijk door te trekken, als oplossing aan de hand, dat de Raad van Toezicht zou worden omgezet in het Bestuur der Bank, terwijl dan het tegenwoordige bestuur zou optreden als dagelijksch bestuur. Dit laatste zou in dat geval de noodige bevoegdheden moeten verkrij- gen om in spoedeischende gevallen te beslissen. De bevoegdheden van het uit gebreide en die van het dagelijksch be stuur zouden in de wet geregeld dienen te v/orden, UITVOER VAN SPEK. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van Maandag 17 Juli 1933, de uitvoer van rugspek, ook naar andere landen dan Duitschland, door haar zal geschieden. Belanghebbenden bij den export van dit artikel naar andere landen dan Duitschland, kunnen zich nu reeds om inlichtingen wenden tot de Nederland sche Varkenscentrale. Hedenmorgen is het K. L. M. vliegtuig de Kwartel van Schiphol naar Indië vertrokken. Drie passagiers voor Boedapest, een voor Cairo, een voor Gaza, een voor Karachi en een voor Calcutta bevinden zich aan boord. bekroond op de Brobata 1933 (Ingez. Med.) Prinses Juliana te Vlissingen. Gisterenmiddag te kwart voor zes meerde de mailboot „Oranje Nassau", aan den ponton te Vlissingen. Aan boord bevond zich onder de passagiers Prin ses Juliana met gevolg, die van Haar verblijf in Engeland terug keerde. De bedrijfsdirecteur der Zeeland, de heer G. J. Bensink, was de Prinses te gemoet gereisd naar Harwich en ver toefde op den tocht naar Vlissingen bij H. K. H. en Haar gevolg. Grootendeels vertoefde het gezelschap op de com mandobrug bij commandant A. Ouwe hand. De Prinses heeft zeer van de reis genoten; niettegenstaande het vrij on stuimige weder was de Prinses zeer voldaan over den tocht, tijdens welken zij zeer belangstellend was voor alles wat de reis, zoowel bij de Engelsche kust, op open zee en niet het minst als Westkapelle in het gezicht komt en langs de Walchersche kust te zien geeft. Toen het schip meerde vertoefde de Prinses nog op de commandobrug en wuifde vriendelijk tegen de vrij talrijke belangstellenden op den wal; het was niet algemeen bekend, dat de Prinses Woensdag zou komen. Toen de loopplank was uitgelegd be gaven de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A, v. Woelderen en een der directeuren van de N.V- Wilh. Müller en Co., de heer G. A. Waller, zich aan boord ter begroeting *van de Prinses, die zich bukkend over de railing met groote belangstelling het vastleggen van de boot en het lossen van passagiers, bagage en post had gevolgd. Eerst toen dit geheel was afgeloopen, verliet H. K. H. met gevolg en genoem de heeren de boot en begaf zich toege juicht door de aanwezigen, wat zij met vriendelijk buigen beantwoordde, naar den wal en langs het perron naar de Koninklijke wachtkamer. Op het perron bevonden zich o.a. de dames A. J. van den Ban, doopsgezin de predikante te- Vlissingen en L. C- Dufour, Luthersche predikante te Groe- de, die beide jn, de laatste jaren een kamp met de Prinses bij Apeldoorn hebben mede gemaakt. Nauwelijks zag de Prinses 'haar of zij stapte op haar af en uitte Haar blijdschap over deze begroeting, Haar woorden met een ste- vigen handdruk bezegelende. In de Koninklijke wachtkamer ge bruikte het gezelschap de thé, waarna de Prinses afscheid nam en zich naar den mailtrein van 18.33 begaf, waarin een pullman wagen was geplaatst, waarmede zij de reis naar Den Haag maakte. De Prinses zag er bijzonder opge wekt uit en men kon Haar aanzien, dat zij na het aangenaam verblijf in Enge land ook weder met vreugde in het Va derland terugkeerde. De aankomst in de Residentie. Met den boottrein uit Vlissingen, welke te 9.01 uur aan het Holl. Spoor station aankomt, is gisterenavond Prin ses Juliana van Haar verblijf in Enge land in de residentie teruggekeerd. De Prinses werd op het perron ver welkomd door Koningin Wilhelmina, die vergezeld was door freule Schimmel- penninck van der Oye en door jhr. de Jonge van Ellemeet. Het op het perron aanwezige publiek hief het „Wilhelmus" aan, en riep „Leve de Koningin" en „Leve de Prinses". Nadat de Vorstelijke personen het station door den hoofdingang hadden verlaten, vertrokken zij per auto naar het landhuis „de Ruigenhoek" te Sche- veningen. GASVOORZIENING VAN ZUID-BEVELAND, De door de betreffende gemeentera den vastgestelde gemeenschappelijke re geling betreffende de voorziening van de gemeenten Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore en Waarde van gas, afkomstig van het gasbedrijf der ge meente Goes, is door Ged. Staten van Zeeland goedgekeurd. Hieronder volgen de voornaamste be palingen van deze regeling. a. Gasvoorziening. Goes verkrijgt het uitsluitend recht tot levering van gas voor licht, kracht en warmte in Oosteinde (gemeenten Krabbendijke, Kruiningen, Rilland-Bath, Schore en Waarde). Elke gemeente van Oosteinde kan voor haar gebied uitbrei ding van de gashoofdleidingen vorderen en zal, indien Goes zulks na den aanleg van de gevorderde uitbreiding noodig oordeelt, gedurende zes achtereenvol gende kalenderjaren, een jaarlijksche opbrengst ter zake van gasleveringen garandeeren gelijk aan tien procent van de kosten der uitbreiding. Goes zal binnen zes maanden na den aanvang dezer regeling (1 Juli 1933) haar Een huis zonder boekenschat is een leeg huis van cultuurlooze, leeghoof dige menschen. Al is niet altijd het bezit van een boekerij een bewijs van het tegendeel! gasleidingnet hetzij door een persleiding hetzij door zoogenaamde laagdrukleidin- gen, verbinden met het gasbedrijf van Oosteinde. Zoolang deze verbinding niet is tot stand gekomen, zal Goes vanaf 1 Juli a.s. de gasfabriek van Oosteinde te Krabbendijke voor eigen rekening ex- ploiteeren. b. Tarieven en huren, De tarieven en huren worden door Goes bepaald. Gedurende de eerste vijf jaren zijn deze zoodanig, dat de geza menlijke opbrengst daarvan ten hoogste gelijk is aan die, welke verkregen zou zijn, indien de voorheen door Oosteinde toegepaste regeling was blijven gelden. Gedurende elk volgend tijdvak van vijf jaren zijn de tarieven en huren iets la ger, totdat na verloop van vijftien jaren de gasprijs niet hooger zal mogen zijn dan een halve cent per kub. meter bo ven den voor de Goesche inwoners in rekening gebrachten prijs. Ongeacht de ze regeling zal Goes gedurende de eer ste tien jaren de tarieven en huren zoo danig bepalen, dat de gezamenlijke op brengst daarvan ten minste 5200 per jaar lager is, dan het geval zou zijn bij toepassing van de hoogst toegelaten be dragen, De gasprijs voor verwarming van raadhuizen, scholen en kerken mag niet hooger zijn dan vijf cent per kub. meter. In buitengewone omstandigheden (oorlog, oorlogsgevaar en dergelijke) kan onder bepaalde voorwaarden van deze regeling worden afgeweken. c. Openbare verlichting. Voor gas voor de straatverlichting brengt Goes in rekening 2 J4 cent per branduur per lantaarn met een licht sterkte van 75 normaalkaarsen. Gedu rende de eerste tien jaren kan Goes als minimum aantal branduren in rekening brengen: voor Krabbendijke 46.613, voor Kruiningen 61.632, voor Rilland-Bath 22.793, voor Schore 8113, voor Waarde 13.780, met dien verstande, dat dit al leen van toepassing is, indien de betref fende gemeente geheel of ten deele een andere wijze van openbare verlichting invoert. Daling of stijging van den kolen- prijs kan van invloed zijn op den een heidsprijs van 2% cent per branduur. d. Financieele bepalingen. Goes voldoet aan Oosteinde de renten en aflossingen, verschuldigd terzake van geldleeningen, gesloten ten behoeve van het gasbedrijf van Oosteinde. Echter zal Oosteinde aan Goes gedurende een ter mijn van vijftien jaren een jaarlijksche uitkeering doen. Deze uitkeering be draagt voor het eerste jaar 2800 en zal ieder jaar 100 lager zijn, met dien verstande, dat over het 14e en 15e uit- keeringsjaar 1500 zal worden betaald. Aan gasverbruik moet per jaar wor den gegarandeerd: door Krabbendijke 145.175, Kruiningen 280.989, Rilland- Bath 84.227, Schore 33.256 en Waarde 41.984 kub. meter. Bij meer verbruik moet Goes en bij minder verbruik moet Oosteinde een zeker bedrag per kub. meter betalen. Moet te zijner tijd de bestaande gas- zinker door het kanaal door Zuid-Beve land verandering ondergaan tengevolge van de aan dat kanaal uit te voeren werken, dan komen de kosten daarvan voor 26.3 pet. voor rekening van Oost einde en voor 73.7 pet. voor rekening van Goes. Goes neemt een klerk, drie fitters en een stoker van Oosteinde ovei- in vasten dienst. Van de eventueel voor het ove rige personeel te betalen wachtgelden betaalt Goes 73.7 pet. e. Overgangsbepalingen. De op de balans van Oosteinde te plaatsen bezittingen en schulden komen ten bate resp. ten laste der gemeente Goes. Het bedrag van het'verlies wordt door Oosteinde aan Goes uitbetaald. f. Slotbepalingen. De betalingen door Oosteinde aan Goes te doen, komen voor 2/fl deel voor rekening van elk der gemeenten Krab bendijke en Rilland-Bath, voor 3/0 deel voor rekening van Kruiningen en voor 1/9 deel van elk der gemeenten Schore en Waarde. De regeling is in werking getreden op 1 Juli 1933 en is aangegaan voor een ter mijn van veertig jaren, eindigende 31 December 1973. Na laatstgenoemde da tum wordt de overeenkomst stilzwijgend verlengd, tenzij tijdig opzegging door één der betrokken gemeenten heeft plaats gehad. Excursie van het Kon. Instituut van Ingenieurs. Naar men aan de Tern. Crt. mede deelt zal door het Kon. Instituut van Ingenieurs op 20, 21 en 22 Juli a.s. een excursie worden gemaakt naar Zeeland en België. De tocht vangt te Rotterdam aan met een der booten van de Z.H.T. met be stemming Hansweert, waar de sluiswer- ken zullen worden bezichtigd. Vandaar wordt het gezelschap per autobus ver voerd naar Vlissingen, waar de deelne mers in het Hotel Britannia zullen di- neeren en overnachten. Den volgenden morgen wordt de tocht voortgezet naar Breskens, van waar een groep der deelnemers per tram der Z.V.T.M. den tocht zal voortzetten naar Ter Neuzen, waar men een kijkje zal nemen bij de Westsluis en het terrein dat bereids is gereserveerd voor den bouw eener nieuwe sluis. Naar verkiezing kan een andere groep der deelnemers den weg kiezen over Knocke, doch zij komen den 21sten weer samen te Langerbrugge, waar zal worden geluncht, terwijl het gezelschap zal ontvangen worden door het ge meentebestuur van Gent. Nog des avonds wordt doorgereisd naar Antwer pen, waar men den volgenden dag de gast is van het gemeentebestuur en o.m. een bezoek zal worden gebracht aan de havenwerken. Nieuw-Namen rasecht Nederlandsch. Wij lezen in de Maasbode het volgen de: „Zelfs uit België, nl. uit Nieuw-Namen waren Mariavereerders naar den Bosch getogen", aldus een zin in ons verslag over den plechtigen Bosschen Omgang. Dat n.l. had natuurlijk e n moeten lui den. Intusschen kunnen we het ons inden ken, dat men in de betrokken plaats zich eraan gestooten heeft, en men ons van daar schrijft, „dat ofschoon vlak bij België gelegen, Nieuw-Namen toch een ras-echt Nederlandsch dorp is, behoorende tot de gemeente Clinge. Het zou zich, hoezeer ook in goede na buurschap met België levend, niet gaar ne van de Nederlandsche gemeenschap zien afgesneden". Brand op het sportterrein achter de Meeifabriek, Gisterenavond te elf uur zijn de poli tie en de brandweer van uit de Meelfa briek gewaarschuwd, dat het houten ge bouw op het voetbalveld, waarin kleed kamers enz. gevestigd waren, in brand stond. Vijf minuten later reed de Bur gerijspuit uit de kazerne en toen zij ter plaatse kwam stond een groot deel van hel gebouw in lichte laaie. Van de meelfabriek was men begonnen met slangen uit te leggen, maar stopte daar mede toen reeds zoo spoedig afdoende hulp aanwezig was. Want toen de spuit op het open water was aangesloten was het pleit spoedig beslecht en was men de vlammen vlug meester. Men had niet kunnen voorkomen, dat geheel ver woest waren de kleedkamer van de ont vangende vereeniging, de kamer voor den scheidsrechter, het materialenver- trek en grootendeels het buffet. Vrijwel ongeschonden bleef de kleedkamer voor de gasten. Het gebouw behoort toe aan de V.V. Middelburg en was verzekerd, doch van den inboedel was niet verzekerd, wat eigendom van den trainer was. Hieronder bevonden een paar trainers pakken en nieuwe voetbal schoenen. Te kwart voor 12 kon de brandweer reeds weder in rukken. Een paar jaar geleden is het gebouw geheel afgebrand. Hedenmorgen vroeg ontdekte een agent op het terrein een persoon die voorwerpen uit het nog in takt zijnde deel van het gebouwde weg nam. De agent hield hem aan en bracht hem naar het bureau over. Eerste hulp bij ongelukken. Zooals uit een publicatie in dit num mer blijkt, treedt Zaterdag de overeen komst tusschen de gemeente en het be stuur der Godshuizen inwerking inzake het verschaffen van eerste hulp bij on gelukken d.w.z. het beschikbaar stellen van een verpleegster met brancard enz., doch alleen op aanvrage van een medi cus. Men herinnert zich dat de raad zich niet vereenigde met een voorstel om in het contract te bepalen, dat men aan het gasthuis én een medicus én ver pleegster met materiaal zou kunnen aanvragen. Middelburg, 13-VII-'33. Woensdag hoogste luchttemperatuur 21.8 °C; 72 °F); laagste 15 °C (59 °F). Heden 9 h: 16.5 °C; 12 h: 18.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand 762 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand 765.5 mm te Toulouse; laagste 746.1 mm te Blacksod. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige Z. tot Z.W. of W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, later iets koeler. Zon op: 4 h 55; onder: 21 h 16. Licht op: 21 h 46, Maan op: 23 h 36; onder: 12 h 33. L.K.: 14 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later, (S springtij). Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Do. 13 6.33 18.48 12.46 Vr. 14 7.18 19.34 1.29 13.33 Za. 15 8.07 20.25 2.13 14.24 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Do. 13 8.18 20.37 1.44 13.58 Vr. 14 8.58 21.13 2.28 14.43 Za. 15 9.42 21.59 3.12 15.34 De Stadhuis belichting, Er was gisterenavond zeker mede ten gevolge van het frissche weder maar matige belangstelling voor de stadhuis belichting. Er zijn wel vreemden, maar nog niet bijzonder veel en voor^ een tocht van Vlissingen, Domburg, Zoute- lande enz. lokte het weer niet aan. Maar bovendien rijst bij ons de vraag of men niet op een of andere wijze in die plaatsen nog eens speciaal op de be lichting attent kan maken. Een opmerking reeds vroeger door ons gemaakt, moet ons nog eens uit de pen. Kan men de directie der P.Z.E.M. niet verzoeken de tram tijdens de be lichting in de Langeviele te doen wis selen? Wij herinneren er aan, dat ook de volgende Woensdagavonden de schijnwerpers gedurende een uur zullen branden. Twee waarschuwingen. Meermalen komen den laatsten tijd klachten bij de autoriteiten in over het in strijd met de verordening houden van mestvaalten in de kom der gemeente, waarschijnlijk veroorzaakt door het wij zigen van de grenzen der kom. Hierdoor vallen perceelen in tegensteling met vroeger onder de verordening. Op ver zoek raden wij dan ook hen, die mest vaalten hebben en varkens houden, zich op het politiebureau te vervoegen om de noodige inlichtingen te verkrijgen over de voorwaarden, onder welke dit toelaatbaar is. Een tweede, eveneens de hygiëne ra kende klacht, is die van ontreiniging van het kanaalwater door personen, die zich van af de gemeentelijke zwemschool in het kanaal begeven. Ook hier tegen overweegt de politie maatregelen. De Gasthuiskwestie. Naar wij nader vernemen, zal, op de 20 dezer te houden raadsvergadering het rapport van de Gasthuiscommissie nog niet in behandeling kunnen komen, In de daarop volgende zitting van den raad, waarschijnlijk 17 Augustus, zal t dan ter tafel komen. Vlaggetjesdag. De op 11 Juli gehouden vlaggetjes dag ten bate van de afd. Goes van het Centr. Gen. voor Kinderherstelling- en Vacantiekolonies, heeff bruto 331.50 opgebracht. De harmonie „St. Caecilia", di recteur de heer André J. Geysen, geeft morgenavond een concert in de tent op den boulevard „Evertsen." Ringrijderij. VEERE. Het bestuur der Veersche ringrijders heeft in zijn laatste vergade ring besloten evenals vorige jaren ook

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1