VERKADE'S BINNENLAND. Bros wordt populair I TWEEDE BUD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN WOENSDAG 12 JUU 1933. No. 162 lde :ht, Iog' HET GEHEIM VAH DE OUDE KAST. 11.) PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. BESCHUIT Erf v 1 tuk. teeds thans 10 ïliers traat, tl 150 stuks "abak iHolt- fburg. i wie* ad- ge- óók luct ma Te rlo- Ge- spreij r-loo- tuive- ge- laran- straat naar Za- [ïeren, jtten- leider. ver- bmijn- Gebr. jlburg. gul- goed I over- sau v. cent [egels. ona •ijk en Goes? irt. 3rd» ff- en. ÏA' lu. Rott, 9.— 9.— oens- is om /arcs, te: ïming [VOS, OUT. HEK. Boe?; HET BEZOEK VAN PRINS NICOLAAS VAN ROEMENIE. In aansluiting aan het geen reeds werd gemeld omtrent het bezoek van Prins Nicolaas van Roemenië ter bestu deering van de burgerlijke en militaire luchtvaart van ons land kan nog het volgende worden medegedeeld: De Prins komt hedenmiddag te on geveer 5 uur met zijn vliegtuig, type Set gemerkt CVNIC, bestuurd door kapitein Opris, te Schiphol aan. Na bezichtiging van het vliegtuig der K. L. M., dat den volgenden dag naar Ned. Indië vertrekt, begeeft de Prins zich naar Den Haag, waar de Prins in hotel Des Indes zijn intrek neemt. Des avonds geeft de zaakgelastigde van Roemenië in dit hotel een gastmaal ter eere van Prins Nicolaas. Donderdag 13 Juli, des voormiddags wordt een boottocht gemaakt door de haven van Rotterdam, waarna het lucht vaartterrein Waalhaven wordt bezich tigd. De Prins gebruikt het noenmaal ten Paleize in het Noordeinde. Des na middags wordt een bezoek gebracht aan de Nederlandsche Vliegtuigen- fabriek en aan den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart te Amsterdam.. Des avonds wordt in het Palace-Hotel te Scheveningen een gastmaaltijd gehou den, waarvan de minister van Buiten- landsche Zaken gastheer is. Vrijdag a.s. bezoekt de prins de luchtvaartafdeelingen te Soesterberg, waar het noenmaal wordt gebruikt. Vandaar begeeft Z. K. H. zich per Ne- derlandsch militair vliegtuig naar het Vliegkamp „De Kooy" teneinde het watervliegkamp der Marine „De Mok" op Texel te bezichtigen. Eveneens per vliegtuig reist jde Prins terug naar Schiphol, vanwaar Prins Nicolaas na be zichtiging van eenige inrichtingen op dit terrein met zijn vliegtuig CV—NIC te ongeveer half zeven vertrekt met be stemming naar Parijs. Naar het Hdbld. verneemt heeft de Société Internationale de Plantation et de Finance (S.I.P.E.F.) te Antwerp en besloten tot het bouwen van een nieuwe palmoliefabriek voor haar thans spoe dig in productie komende oliepalm- onderneming Perlabian op Sumatra's Uostkust. De geheele complete levering dezer nieuwe fabriek, welke een capaciteit zal krijgen van 5000 ton palmolie per jaar, is na scherpe concurrentie, ook van buitenlandsche zijde, gegund aan de Machinefabriek Gebr. Stork Co. Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Rotterdam M. C. Samson, candidaat-notaris te Rotter dam, .77 Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau *Y" T^ger, consul der Nederlanden ie Montauban; is benoemd tot ridder in de Urde van den Nederlandschen Leeuw J. van Hasselt, te Bloemen- d a a I, ondervoorzitter van de Ver- eeniging Rembrandt tot behoud en ver meerdering van kunstschatten in Ne derland. ^.afr, de correspondent van het Handelsblad te Meppel verneemt, worden er tusschen de N.V. Philips en de desbetreffende autoriteiten bespre kingen gevoerd om ook in het Noorden des lands proeven te nemen met natri- umwegverlichting. Men heeft daarbij het oog laten vallen op het wegvak Meppel Zwolle. Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUIJTS—GAYDOU. Den volgenden dag ging Silvia langs het strand wandelen; zij zette zich neer jle^j A1.fonso 'n 'laar schoot op een van de kleine rotsen, die tusschen andere grootere rotsen den schoonen keten vor men van de Rivièra di Ponente. Zij rustte uit en bedacht tevens wat ze nu met Alfonso beginnen zou. Hij was te zwak om weder te reizen; hij had trouwens in haar haast om iets van haar man te vernemen, Gualtiero weggezon den en hij was misschien nu al te Turijn aangekomen. Terug te keeren naar Mon- tignoso, daar zag zij ook tegen op, al voelde zij zich weer vol moed en kracht, maar zij vreesde de Villanova te zeer om hem te ontmoeten. In Genua kon zij ook niet langer meer blijven en overal waren de wegen onveilig. Met den vrede van de Pyreneeën 11659) was de oorlog tusschen Frankrijk en Spanje die in Italië gewoed had, ge ëindigd, zonder dat de toestand in Italië echter verbeterde. Overal armoe de bij het volk, dat onderdrukt werd door de Spaansche Gouverneurs, die nooge belastingen eischten. Waar het leenstelsel heerschte, werd het stren ger gehandhaafd, en waar het bijna was verdwenen, werd het opnieuw ingesteld. De kleine tyrannen met hun trawanten waren sterker geworden dan de regee ring zelf en geweld en misdaad vierden hoogtij. De regeering (Spaansche over- Vergadering van Dinsdag 11 Juli. Middagvergadering. (Slot). Oprichting ahvateringswater- schap Axeler- en Hiüsteram- bacht. De heer DIELEMAN vervolgde: j De polders beroepen zich nu bij hun j tegenstand op de plannen. Het geldt hier een prachtig object voor werkverschaf- j fing. Men beroept zich op nalatigheid van het rijk, maar deskundigen zeggen juist, dat het rijk meer deed dan waar- Uoe het contractueel verplicht was. Spr. schetste den droeven toestand van vroegere eeuwen, inzake de afwatering Ivan O. Z.-Vl. Toen men er van af wilde zien het kanaal van Terneuzen behalve voor scheepvaart ook voor waterafvoer te gebruiken zijn de contracten opge- i maiakt, waarbij spreker uitvoerig stil- staat. IDe staat is alleen verplicht te doen wat het contract voorschrijft en als hij het niet doet, dan eerst kan het voor een schadeloosstelling worden aange sproken. Aangenomen dat het Rijk, ook wel eens te kort is gekomen dan staat er tegenover, dat het thans veel meer doet, dan waartoe men het zou kunnen ver plichten. Het belang der werkverschaf fing brengt spr. naar voren en verwacht grooten steun van het rijk, wat men nu niet mag laten loopen, Spr. doet uit komen, dat goede ontwatering de waar de van den grond zeker ten goede zal komen. De kosten van beheer en ad ministratie zijn met den besten wil van de wereld niet te geven, maar wel wil spr. er op wijzen, dat de polders als re gel geen hooge salarissen uitkeeren wat de contracten betreft met de pol ders, deze zullen zeker vervangen wor den door een met het waterschap. De heer DE FEIJTER meent nog, dat de tijd van voorbereiding te kort is ge weest, en dat er geen voldoende con tact is geweest tusschen de polders en Ged. Staten. De heer DIELEMAN zegt, dat het rijk geen steun verleent, als het voor stel niet wordt aangenomen. De heer KODDE wil in het regle ment de bepaling doen vervallen die stuitend is voor de polders. De heer BOSSELAAR is tegen uit stel van behandeling voor het voorstel, en wil gaarne voor stemmen gezien ook zijn ervaring in den polder Walcheren Het voorstel-de Feijter om de beslis sing over het voorstel van Ged. Staten uit te stellen verwierp de vergadering met 35 tegen 6 stemmen. Hierna volgde artikelsgewijze behan deling. In het slot- of overgangsartikel vindt de heer KODDE juist het gevaar, dat de polders voor een voldongen feit worden gesteld, omdat in paragraaf 2 aan het eersten door Ged. Staten te be noemen bestuur opdracht wordt gege ven tot uitvoering van werken en daar om stelt spr. voor te lezen, dat dit Dag. bestuur alleen de samenstelling van 't Waterschapsbestuur moet voorbereiden. De heer ADRIAANSE ziet in paragraaf 3 dit reeds voorgeschreven De heer DIELEMAN zegt, dat dit eerste bestuur alle plannen nader kan voorbereiden,, dit dan toch in de vergadering moeten komen. De heer KODDE handhaaft zijn amendement en laat daarvan zelfs zijn stem over het voorstel afhangen. Het amendement-Kodde wordt ver worpen met 33 tegen 9 stemmen ver worpen. De vergadering nam hierna het voor stel z.h.s. aan. Zeeweringsfonds. Aangenomen z.h.s. Subsidie N.V. Waterleiding Maatschappij Tholen. De heer SONKE kan gezien de gewij zigde omstandigheden het verzoek der N.V. niet steunen, dat trouwens een jaar oud is. De heer MOELKER meent ook, dat er thans geen reden tot steun is. De heer HEYBOER gaat geheel met den heer Sonke mede, de waterleiding is tegen den wil van de bevolking tot stand gekomen. De pessimisten ten opzichte van de rentabiliteit zijn in het gelijk gesteld; wat spr. uitvoerig uiteenzet. Spr. is blij, dat er waterleiding is, maar dit is in een duren tijd gebeurd en men heeft niet naar de waarschu wingen willen luisteren. Het voorstel wordt aangenomen, waarbij de heer Heijboer wil geacht worden te hebben tegen gestemd, om dat de tarieven z.i. te hoog zijn- Subsidie E. K. werk in Z. Vlaanderen. Aangenomen z.h.s. Subsidie restauratie toren te Hulst. Aangenomen z.h.s. Vaststelling brugtarief Tho- len. De heer SONKE heeft met spanning het antwoord van Ged. Staten gelezen, Spr. is verheugd dat Tholen niet meer zal aannemen dan 7000 van den winst. Maar spr- betreurt het, dat voor inwo ners van het eiland geen reducties wor den gegeven, en dat er menschen zijn, die tot 1400 per jaar aan bruggeld kwijt zijn. De gemeenten dragen niet bij, zij willen de zaak breeder opgevat zien) waarom betalen de gemeenten op Schouwen en Duiveland dan niet aan het veerZijpe; en die van Zeeuwsch- Vlaanderen niet voor de duure veren op de Wester-Schelde. Spr. is principieel tegen verpachting van de brug. De heer MOELKER verdedigt het voorstel van B, en W. en wil het tarief voor 5 jaar vaststellen. Het ligt niet in de bedoeling om de bewoners van het eiland Tholen te zwaar te belasten. Dezelfde personen die vroeger riepen om een brug, roe pen nu, dat het te duur is, maar bij de zelfde tarieven is het goedkooper door minder slijtage. De heer STAVERMAN was de per soon, die op Zondag geen tol zou wil len heffen, en nu hij geen antwoord daarop gekregen heeft, stelt hij voor dit tegen de najaarsvergadering alsnog na der voor te bereiden. De heer HEIJBOER steunt het voor stel van den heer Sonke in belang der bewoners der eiland gemeenten. De heer DOMINICUS zegt, dat men toch ook niet vraagt om de booten op Zondag voor niets te laten varen. De heer KODDE acht het voorstel- Adriaanse te imperatief- De heer MOELKER zegt, dat de be trokken gemeenten zelf de schoolkin deren kunnen subsidieeren. De heer VAN DUSSELDORP zegt, dat hij zich aansluit bij hulde aan de ge meente Tholen, en het is de schuld van de andere gemeenten, die niet mede werkten aan de stand koming, dat zij nu geen rechten hebben. Tholen heeft eigenerwege de tarieven verlaagd. Men heersching in Italië 15981700) ver volgde de moordenaars, door andere moordenaars tegen hen uit te zenden Zoo luidden de kronieken van dien tijd. Silvia koesterde echter nog één hoop Genua als zeehaven zag natuurlijk vee volk voorbijtrekken. Krijgslieden, die uit het zuiden van Frankrijk huis waarts keerden; anderen die uit Vlaan deren kwamen met hunne schepen om de handelswaren langs de Fransche en Italia.ansche kust te voeren, of naar het verre Oosten. lederen dag zat zij bij de haven en hoopte eenig tijding omtrent Walfried te kunnen inwinnen. De zoon van markiezin Spinola zou ook terug- keeren, mogelijk gaf hij haar het zoo verlangde bericht. Alfonso was nu ge heel hersteld en de zeelucht versterkte hem bij den dag. Gualtiero was sedert een paar weken vertrokken, toen een koerier op een ochtend het paleis Spinola binnenreed en naar Silvia vroeg. Haar hart bons de; zij beefde over al haar leden, en kon nauwelijks de marmeren trap bereiken, die naar het hof leidde. De koerier was van zijn paard geste gen en kwam Silvia tegemoet. Hij groette haar eerbiedig en overhandig de haar een brief. Het was van Gual tiero; hij schreef haar, dat hij zich te Turijn had opgehouden en naar het huis van den markies d'Este, 'een verwant van Walfried, was gegaan. Daar hoorde hij, dat Walfried en zijn meester, een broeder van den markies, daar aange komen waren. Walfried was nog ziek; zijn wond wilde maar niet genezen en zijn mees ter, die naar Modena terug moest kee ren, was vertrokken, hem aan zijn broe ders zorgen te Turijn toevertrouwend Gualtiero had dus Walfried gevonden, meer zei hij niet van zijn tegenwoordi gen toestand; hij zou hem niet verlaten en indien Madonna zich naar Turijn kon begeven, zou hij haar tegemoet reizen. Hij wenschte haar goeden moed toe en groette haar ook uit naam van Wal fried. Silvia zweeg; zij onderdrukte haar gevoel. Zij gaf den koerier een goede belooning en liet hem door Elisa, haar trouwe kamenier, spijs en drank voor zetten. Hij moest wat rust gaan nemen, terwijl zij zich gereed maakte om de reis naar Turijn te aanvaarden. De markies Spinola, die uit Vlaande ren was teruggekeerd, deed haar uitge leide tot buiten de stadspoort. De reis werd met spoed voortgezet en zonder hindernissen volbracht. Turijn (Torino is de oude Taurasia van de Taurins, een Keltisch-ligurische stam; in 218 werd de stad door Hanni bal verwoest en werd later de Augusta Taurinorum van de Romeinen. Ze is aan de Po gelegen in een vruchtbare vlakte, in het oosten begrensd door de Graijsche en Cottische Alpen en in het westen door de heuvels van den rechter Po- oever. In de middeleeuwen werd Turijn de hoofdstad van het graafschap Pië- mont en later in 1418, de tijdelijke re sidentie van de hertogen van Savoye, nadat deze Piëimont hadden veroverd. In 1720 werd Turijn de hoofdstad van het koninkrijk Sardinië en van 1859 tot 1865 van het koninkrijk Italië. In die stad werd de eenheid van Italië uitgeroepen, en de bedrijvigheid van haar inwoners is er sedert in ge» slaagd, de aanzienlijke verliezen, ge leden door het verplaatsen van de heeft het voorstel aan te nemen of niet, wijzigigen is niet mogelijk. De heer SONKE heeft alleen bedoeld een verzoek aan Tholen, wil dit niet, dan is het van de baan. De heer STAVERMAN handhaaft zijn voorstel op Zondag geen bruggeld te heffen. De heer DIELEMAN wil liever twee maal zooveel als in de week. De heer MOELKER zegt dat Zondags Vs of Vio van de weekopbrengst wordt ontvangen, waar moet dit dan vandaan komen. De heer BOENDER zegt, dat hij dank baar is voor wat Ged. Staten bereikt hebben inzake het bruggeld. Een voorstel-Sonke om de tarieven voor 2 en niet voor 5 jaar vast te stel len, werd verworpen met 33 tegen 8 stemmen. Het voorstel-Sonke om voor werk lieden en scholieren van het eiland Tholen dezelfde reductie te verleenen als voor die uit de stad Tholen werd aangenomen met 23 tegen 8 stemmen. Hierna wordt het voorstel aangeno men z. h. st. Onttrekking van een (weg aan het openbaar verkeer. Aldus besloten z-h.s. Renteloos voorschot (voor wegsverbetering te Honte- nisse. Na een opmerking van die heeren KODDE en ADRIAANSE z.h.s. aange nomen. Garantie Gewestelijke Tarwe- organisatie, Ged. Staten stellen voor ook voor den tarwe-oogst 1933 weder een garantie, maximaal groot één millioen gulden, be schikbaar te stellen van de Vereeniging Gewestelijke Tarwe-organisatie voor Zeeland. Men had in één van de afdeelingen geen bezwaar tegen het voorstel, doch in een andere is de opmerking gemaakt, dat er het vorige jaar klachten zijn ge uit over de uitbetaling; het uitgekeerde bedrag was te gering; men hield te veel in reserve. Met het oog op den grooten druk op het landbouwbedrijf drong men er bij Ged. Staten op aan, hun invloed aan te wenden, om zooveel mogelijk uit te betalen en minder te reserveeren. Ged. Staten zeiden toe, deze klacht on der de oogen te zullen zien en ant woordden op een desbetreffende vraag, dat verleden jaar van de garantie der Provincie geen gebruik is gemaakt. In de nog niet bedoelde afdeeling was men algemeen van oordeel, dat het voorstel alleen maar diende voor de zekerheid van geregelde afname; in geval de handel aan zijn verplichtingen kan voldoen, is er voor de provincie geen bezwaar. In 1932 liepen de zaken goed. Nog is opgemerkt, dat de land bouwers in Zeeuwsch-Vlaanderen geen buitenlandsche arbeiders in dienst mo gen nemen, ook al is 't, dat ze iets goedkooper werk leveren. Het antwoord luidde, dat vanwege de G. T. Z. hierin bemiddelend wordt opgetreden. Tegen het voorstel bleken geen bezwaren te bcstftftn» De heer VOGELAAR wijst er op. dat van de 105 handelaren in Zeeland, er maar een is, die aanmerkingen maakt; het bestuur der G. T. Z. heeft alles ge daan voor een goede samenwerking. De heer KODDE bepleitte het minder in reserve houden. De heer DE MILLIANO zggt, dat al leen, als het noodig is, van deze garan tie gebruik wordt gemaakt, maar ver leden jaar was het niet noodig en spr. hoopt nu ook niet, Spr. acht het beter hoofdstad (eerst naar Florence in 1865 en later naa,r Rome in 1870) te herstel len. Turijn is de zetel gebleven van een hoogeschool, van 'een militaire acade mie en van het opperbevel van het 1ste legerkorps van Italië. In tegenstelling met de andere groote steden van Italië is Turijn naar een rechtlijnig plan gebouwd. Haar straten zijn breed, lang en met rechte hoeken Zij bezit mooie groote pleinen en vele openbare plantsoenen. Dit plan is ont> worpen tijdens de kolonisatie van Augustus. Turijn begon in de 17e eeuw zich uit te breiden onder de prinsen van Savoye. In 1706 werd de stad door de Franschen belegerd; Turijn bood, het 40.000-man sterke leger der vijanden vier maanden lang een heldhaftigen te genstand. De hertog Victor Amadeus van Savoye en zijn neef Prins Eugenio kwamen de Piëonontezen ter hulp. Om den slag te volgen kampeerden zij op den heuvel Superga, waar Amadeus de belofte aflegde na de overwinning een kerk ter eere van de Heilige Maagd te stichten. De Franschen hadden intusschen op de bolwerken van de citadel 'een gewel digen aanval gedaan, doch waren steeds teruggeslagen; daarop trachtten zij op een andere wijze de stad binnen te dringen; zij lieten zich in de gracht, die de bolwerken omringde, neerglijden en drongen daarna langs de loopgraven de citadel binnen. De onderneming ge lukte maar onder de loopgraven wa ren mijnen gelegd waarbij Piëtro Mic- ca di Andorno met een kameraad had post gevat. De heldhaftige soldaat be veelt zijn makker zich te verwijderen, ontsteekt de lont, doet drie compag nieën Fransche grenadiers in de lucht wat vlugger af te nemen, dan iets meer te betalen. Het voorstel wordt z.h.s. aangeno men. Subsidie autobusdienst Kam perlandKortgene. Ged. Staten stelden voor afwijzend te beschikken op het verzoek van den di recteur der N.V. Auto-omnibusdienst te Wissekerke om bestendiging na 31 De cember 1933 van het subsidie ten be hoeve van den autobusdienst tusschen Kamperlandsche Veer en Kortgene (Steiger). In elke afdeeling gingen stemmen op voor bestendiging van het subsidie, al' is het dan ook tot een lager bedrag, en wel op grond, dat de dienst het eenigst middel van vervoer op Noord-Beveland is en bij weigering van subsidie de dienst zou moeten verdwijnen. Een lid is wel voor afvloeiing van zulke subsidies, maar ziet hier een uitzonderingsgeval, het vervallen van den dienst zou jammer zijn voor de streek en zou voor ver schillende menschen last veroorzaken. Hij vraagt of de helft der subsidie niet voldoende zou zijn. Andere leden sloten zich daarbij aan en er is nog op gewe zen, dat de dienst weinig winstgevend is en de gemeente Wissekerke 200 per jaar verleent. Een lid van Ged. Staten zeide, dat zij gebleven zijn in de lijn van vorige gelegenheden en dat zij van meening zijn, dat, nu de dienst tweemaal subsidie heeft gehad, hij zich veröèr zonder financieelen steun der provincie moet kunnen bedruipen. Zij erkennen hem in stand te helpen hou den. In een afdeeling had men gaarne een exploitatierekening gezien en wees men er op, dat het personeel minder Geen wonder! „Bros is immers de gangmaker voor de heerlijke Verkade's Beschuit; de beschuit, die drie voortreffelijke eigenschappen in zich vereenigt: brosheid, voedzaam heid en licht-verteerbaarheid vliegen, en redt Turijn met opoffering van zijn eigen leven. oor de oude citadel bevindt zich nu een prachtig monument van Pietro Mic- ca, dat a .an dat feit herinnert. Volgens de belofte van Victor Ama deus II, eersten koning van Sardinië, werd op de Superga een groote kerk gebouwd, die tevens het mausoleum werd van de Koningen van Sardinië. Victor Emmanuel II, eerste koning van Italië, werd in het Panthéon te Rome bijgezet, evenals Umberto I, zijn zoon. Uit de hoogte van Superga heeft men een prachtig uitzicht op de stad en de rivier met haar sierlijke bruggen, vooral op don M,ont-Ceiïiis cn den Mont-Rose. x. In een benedenzaal van het paleis d'Este ligt Walfried. De zoele lente lucht stroomt naar binnen door d'e openslaande deuren; een geur van Moe- men en het zacht gefluit van een jonge merel spreken van voorjaar, van liefde, van geluk. Maar niet tot den man, die daar ligt uitgestrekt. Hij ligt half ver suft, meer dood dan levend, en slechts een enkele gedachte'schijnt bij hem" nog helder te zijn. Nu en dan opent hij zijn vermoeide oogen en zijn blik richt zich vragend naar Gualtiero, die hem wel begrijpt. Ja, misschien is zij weldra hier; de koerier is nog niet terug, hij kan toch elk oogenblik komen.. En de oogleden van den zieke slui ten zich weer, zonder dat hij een woord heeft geuit. (Wordt vervolgd). .1

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5