VAN EN OVER DE FILM. KUNST EN WETENSCHAP. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. SPORT. Journaal-snippers. KWALLEN. Bioscoop-Programma's. ten aan scholieren en arbeiders uit de andere gemeenten verkrijgbaar stellen. Men vraagt nog of het juist is, dat groote reserve is gevormd en of men dan niet eerder tot tariefsverlaging kan overgaan. Naar aanleiding van een en ander antwoordden de leden van Ged.. St, dat het bedrag van 1234 cent, als men met de tram over de brug gaat, berust op 'n overeenkomst, aangegaan voordat met den bouw der brug begonnen is. In de laatste drie jaren is een winst gemaakt van 15.000 boven het bedrag van 7000, dat uit de opbrengst der brug jaarlijks in de gemeentekas wordt ge stort. .De gemeente Tholen wil dit meerdere prijs geven, waardoor de ver laging der tarieven mogelijk wordt. De brug staat noch op het Rijks-, noch op het Provinciaal wegenplan. Ged. Staten hebben daartoe pogingen gedaan, doch het Rijk wilde dit niet. De pogingen tot verdere verlaging zijn afgestuit op den onwil der achterliggende gemeenten; de streek zelve heeft dus verdere tariefs verlaging onmogelijk gemaakt. Een lid merkt op, dat het dan ook onmogelijk is faciliteiten te verleenen aan anderen dan aan inzetenen van Tholen. In een andere afdeeling merkte men van de zijde van Ged. St. op, dat vracht- auto-ondernemers en scholieren, die ge regeld de brug passeeren zeker voor 'n verlaagd tarief in aanmerking komen en dat met het oog daarop inzonderheid de bijdragen der andere gemeenten zijn ge vraagd. Nu die niet zijn verleend, kan ook niet tot verdere verlaging worden overgegaan. Het ligt voor de hand, dat men niet tot verlaging is overgegaan, voordat de eerste vijfjarige termijn was verstreken. Onttrekking van een weg aan het openbaar verkeer. Ged. Staten stelden voor den Weste- lijke-Zee- en inlaagdijd II, no. 3bis van den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Borsselen, in onderhoud bij den Polder Borssele, te onttrekken aan het openbaar verkeer. In geen der afdeelingen gaf het voor stel aanleiding tot besprekingen. Alge meen vereenigde men zich er mede. Renteloos voorschot voor we genverbetering te Hontenisse Voor wegsverbetering bij Kloosterzan- de en Groenendijk stelden Ged. Staten een renteloos voorschot voor van ten hoogste 72.700. Slechts in een der afdeelingen maak ten enkele leden de opmerking, gezien de financiën der Provincie, de eischen aan de tertiaire wegen niet te hoog te stellen. Voorts is er de aandacht op ge vestigd, dat het hier gaat om een ge deelte weg in de kom der gemeente en het dus feitelijk eenigszins een gemeen tebelang betreft. Van de zijde van het College is aangevoerd, dat rekening is gehouden met de rapporten van den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat. De eischen waren misschien wel iets te verminderen.. Voor de discussie over bovengenoem de voorstellen zie men het eerste blad. Raspoe'tin en de Keizerin. De opnamen voor de film Raspoetin en de Keizerin, die in het komend sei zoen in Nederland zal worden gedraaid, waarin de hoofdrollen vervuld worden door John, Ethel en Lionel Barrymore. stelden de geluidstechnici voor zware problemen, die evenwel volledig opge lost werden. Reproducties van het groote winter paleis Tsarskoje Selo, de kathedraal van St. Petersburg en andere gebou wen, die een rol speelden in de regee ring van den Czaar aller Russen, wer den voor de film opgebouwd. Alleen al voor de kathedraal, waarin geduren de de scènes een menigte van honder den personen aanwezig is, werden twee groote geluidsstudio's gebruikt. De ge weldige gewelfde plafonds, ruim tachtig voet boven de artistiek ingelegde vloe ren, de ikons, de groote muurschilde ringen, het baldakijn, de heilige beelden, alles is zuiver gecopiëerd naar schilde rijen en foto's. In deze kathedraal ziet men een plechtigheid, die gebaseerd is op histo rische gegevens- Het is de viering van het derde eeuwfeest der Romanoff- dynastie, zuiver volgens gegevens ver strekt door degenen, die deze voor den oorlog in St. Petersburg meemaakte. Ethel Barrymore en Ralph Mor gan doen de figuren van het Keizerlijk echtpaar herleven, en de Czarewitz wordt vertolkt door den kleinen Tad Alexander. Groot-Hertogen, 'generaals, diplomaten, gezanten, priesters, honder den edellieden en een groote volksme nigte, knielen voor het altaar van de kathedraal, terwijl de Metropoliet (Rus sische Aartsbisschop) de gebeden voor de Keizerlijke familie zegt. Als het volk opstaat, knielt de Czaar alleen om voor zijn volk te bidden. De koren van verschillende Griek- sche- en Russische kerken, werden bij een gebracht om de gezangen uit te voeren. De muziek is gebaseerd op de Liturgische gezangen van de Russische kerken, doch aangepast aan de voor de film bekorte ceremoniën. Een andere grootsche scène is het enorme feest georganiseerd door Prins Paul, in de film gespeeld door John Bijeenkomst van waarnemers op hetj Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. Men schrijft ons: Het zal bekend zijn, dat het Meteoro logisch Instituut te De Bilt behalve met de filiaalinrichtingen te Amsterdam en Rotterdam en met de hoofd- en termijn stations ook met een tweehonderdtal vrijwillige onweerswaarnemers in ver binding staat. Tot verleden jaar bestond er tusschen deze waarnemers onderling geen con tact, maar op initiatief van den waarne mer te Vriezeveen (O.) wordt er nu één maal per jaar een bijeenkomst gehou den. Verleden jaar was „Schiphol" het punt van de samenkomst, dit jaar was het in De Bilt. Zaterdagmiddag te ongeveer half twee- opende prof, dr. E. van Everdingen deze bijeenkomst. Er waren ongeveer 40 waarnemers aanwezig, uit alle deelen des lands; uit Zeeland de heeren Dekker (Middelburg), Ten Kate (Koudekerke), Buijze (de oudste waarnemer met meer dan veertig dienstjaren) en Bernhardi (Stavenisse). Prof. Van Everdingen besprak vervol gens de onwederstheorieën van Simpson en Wilson, die geheel tegen elkaar in gaan, en verschillende bliksemsoorten, waarna er gelegenheid was om vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Vervolgens werd het Instituut bezich tigd, en werd daarbij het een en ander meegedeeld over het onderzoek van de hoogere luchtlagen. Hiervoor wordt ge bruik gemaakt van een ballon, gevuld met waterstof. Aan dezen ballon han gen een thermometer, een hygrometer en een barometer, die alle zelfregistree- rend zijn. Zoo'n ballon stijgt op tot 20 a 25 km hoogte (in het buitenland werd eens *35 km bereikt) en ontploft dan. Bij het vallen van de instrumenten ontplooit zich een parachute, zoodat alles lang zaam daalt, en de aanraking met de aarde niet te hard is. Degene, die de in strumenten vindt en onbeschadigd aan het Instituut terugzendt, ontvangt 5 belooning. Nu heeft deze methode van stratos feer onderzoek in de Poolstreken een zeer groot bezwaar; immers, er wonen daar zeer weinig menschen, en daar door is de kans, dat de instrumenten na het opstijgen, worden teruggevonden, zeer klein. Maar men heeft er ook weer iets op gevonden: onder aan de instru mentendoos is een stel wieken gemaakt, die draaien om een verticale as. Door de luchtstrooming, die bij het stijgen ont staat, zullen deze wieken gaan draaien, waardoor verschillende contacten wor den gemaakt. Het instrumentendoosje bevat tevens een radio-zendtoestel. Bij een bepaalde temperatuur zal men in zijn ontvangtoe stel bepaalde stooten 'ontvangen. Bij stijging of daling van temperatuur wor den andere contacten gemaakt, en is de tusschenruimte en de lengte van de stoo ten verschillend. Hetzelfde gebeurt met den barometer en hygrometer. Men Barrymore, die den monnik Raspoetin, gespeeld door Lionel Barryiiï'ore, uit- noodigt om hem in de val te lokken. Hiervoor werd een zaal van het paleis gereproduceerd, waarin een groot Rus- sisch-ballet optreedt. Ethel Barrymore, die de rol van de Keizerin vertolkt, draagt in deze film costuums en sieraden, die vervaardigd zijn aan de hand van de laatste foto s. die van de Russische Czarina bestaan. Ook de Keizerlijke diadeem, die zij draagt, is een zuivere reproductie van de origineele, waarin meer dan twee honderd parels en vijf honderd diaman ten schitterden. Ook andere details werden naar fo to's vervaardigd. De vele uniformen en costuums, de schrijftafel van den Czaar, de groote troon, het bed van den Kroon prins en zelfs de medicijnflèssqhen, waarvoor de etiketten naar oude foto's werden geschilderd, zijn tot iri de klein ste bijzonderheden zuiver gecopiëerd. Een bekend regisseur van het Rus sische tooneel Richard Boleslavsky ver klaarde, dat juist de kleine details het meeste werk veroorzaken. Als voor beeld van de buitengewone zorgen waarmede de voorbereidingen getrof fen werden, noemde hij de volgende bij zonderheden, die men gedurende dezen tijd te weten kwam: Prins Yousapoff speelde de Jenky Doedelmarch, een Amerikaansche plaat op zijn gramofoon op het moment, dat Raspoetin in zijn huis vermoord werd. Raspoetin had schelrood behang in zijn huis, Czaar Nicolaas II rookte bij voor keur Virginia sigaretten en gebruikte een sigarettenpijpje waarvan het model overeenkwam met een tabakspijp. Als hij zenuwachtig was had hij de gewoon te dit pijpje uit elkaar te schroeven. Veel kwam men te weten van Rus sische vluchtelingen, die zich in Ameri ka gevestigd hadden. Hieronder was 'n vroegere officier van den Russischen lijfwacht, die zich zelfs nog wist te her inneren, welk merk sigaretten de Czaar speciaal gedurende de eerste maanden van den wereldoorlog rookte. Joan Crawford over film spel. „Eerst zien en dan gelooven" zeg gen vele menschen. „maar volgens Joan Crawford is het in filmland noodig eerst „hoort" dus op de aarde, hoe de toe stand van de atmosfeer op 25 km hoogte is. En al wordt het instrument niet te ruggevonden, men heeft dan toch de noodige gegevens van de stratosfeer. Al leen is de waarneming verre van goed koop geweest, en heeft 60 a 80 gulden gekost. Ook de dertig meter hooge toren werd beklommen; het uitzicht is van daar schitterend. Van de instrumenten die hier zijn opgesteld, willen we alleen de zonneschijn autograaf noemen. Men zal menigmaal in de courant heb ben gelezen: „De Bilt had zooveel uren zonneschijn tegen normaal. En men moet dan niet denken, dat er op den toren den geheelen dag een waar nemer zit met een aanteekenboekje om iedere minuut op te teekenen, die de zon heeft geschenen. Men maakt hier van gebruik van een glazen bol, die als brandglas dienst doet; een stuk papier wordt er onder gelegd, waarop een uurverdeeling is aangebracht, en men kan dan zeer eenvoudig aflezen, hoe lang de zon op een bepaalden dag heeft geschenen. Ook het paviljoen waar de seismogra- fen staan, werd bezocht. Omgeven door een aarden wal en drie dikke muren (om de temperatuur zoo gelijkmatig mo gelijk te houden) staan daar de seismo- grafen en teekenen iedere aardbeving op. Maar ook het voorbijrijden van zware auto's wordt duidelijk geregis treerd, en als een zware golfslag de kus ten van Schotland doet dreunen, weet men dit direct in De Bilt. Het was een zeer geslaagde en leer zame middag. Het socialisme aan den Tweesprong. Wij ontvingen een brochure (uitg. W. J. Thieme en Co.), te Zutfen), getiteld „Het Socialisme aan den Tweesprong door dr. P. J. Bouman, leeraar aan den R. H. B. S. te Mid délbur g- Wij ontleenen uit het woord vooraf het volgende: Men spreekt hier te lande tegenwoor dig gaarne van „de crisis in de sociaal- democratie", en bedoelt daar dan mee de verwarring, die in de soicalistische gelederen heerscht t.a.v. eenige pun ten van het partijprogram en eenige gedeelten van de partijpolitiek. De brochure-Duys heeft deze verwar ring nog doen toenemen, en toch is dit geschrift uiterst gematigd, allerminst fel critisch en in ieder opzicht het werk van een partijman, die wel verandering wil, doch niet met zijn partij wenscht te breken. Niet de brochure zelf, maar de critiek, welke men er in socialistische kringen op uitoefent, is ontstellend. Uit die critiek blijkt een merkwaardig ge mis aan inzicht in de problemen van het moderne socialisme. Er bestaat dringend behoefte aan een meer principieele beschou wing, dan Duys kon geven of wild ege- ven als trouw lid der S, D. A. P. Het socialisme is in 1933 aan den twee sprong gekomen: het gaat hierbij niet om eenig getwist in het besloten krin getje van een partijbestuur, doch om een der principieele beslissingen, die in de geschiedenis zoo weinig voorkomen." te gelooven om anderen te kunnen la ten zien." „Als ik kan gelooven in de persoon lijkheid, die ik moet uitbeelden „zegt zij" ben ik er altijd van overtuigd, dat ook het publiek de uitbeelding aanne melijk zal vinden. Natuurlijk moet dit geloof in een karakter gebaseerd, zijn op een bestudeering van de persoon lijkheid en de emoties. De beste ma nier om een drama te kunnen vertol ken is het zich inderdaad inleven in de dramatische gebeurtenissen. Ditzelfde geldt natuurlijk ook voor de vroolijke gedeelten van de film In de nieuwe M. G. M. film, Today we Live (Den dood voor oogen), waarin zij samenspeelt met Gary Cooper heeft Joan Crawford, een zware dramatische rol, waarin zij bijna alle menschelijke emoties uit moet beelden. „Het is juist deze groote verscheidenheid van ge- voelsreacties, die de rol van Diana voor mij zoo interessant maakte", verklaarde de actrice, „het karakter van Diana in Today we Live is open en zeer ge voelig. Zij maakt geen geheim van haar ideeën en doet geen moeite om haar emoties te bedwingen. Het lezen van 't verhaal van W. Faulkner, gaf een zeer goede kijk op het karakter, dat hij schiep en was een waardevolle hand leiding voor de voorbereidingen voor deze uitbeelding. Een ander belangrijk punt was de zeer goede rolverdeeling. Gary Cooper speelde hierin een rol die hem buitengewoon goed ligt en ook Robert Young en Louise Closser Hale geven spel, die het samenwerken met hen tot een genoegen maakte." Greta Garbo's nieuwste creatie. De rol, die Greta Garbo zal vervul len in haar nieuwe film gebaseerd op het leven van de Zweedsche Koningin Christine, is in veel opzichten een zeer passende voor haar persoonlijkheid. Groote voorbereidingen zijn begon nen in de Metro Goldwyn Mayer stu dio's onder leiding van Walter Wanger en men is overtuigd dat deze film de groote actrice de gelegenheid zal ge ven tot zeer sterk spel. Reeds enkele jaren had zij dit gegeven in haar gedach ten en gedurende haar maandenlange verblijf in Stockholm heeft zij veel tijd De Berg- en Heerepoort, De minister van Onderwijs, K. en W. heeft zich bereid verklaard zijn mede werking te verleenen tot verwezen lijking van de plannen van de Centrale Vereeniging tot bevordering van den bloei van Groningen en van de Poortcommissie te Deventer om de Heerepoort en de Bergpoort, welke zich thans in den tuin van het Rijksmuseum te Amsterdam bevinden, af te staan ter herplaatsing in de gemeenten harer herkomst. De Bergpoort te Deventer wordt ge plaatst op het plein ten Noorden van de Bergkerk, op slechts enkele honder den meters van haar oorspronkelijke plaats. Chr. Geref. kerk. Op het tweetal te 's-Gravenhage komt voor cand. M. W, Nieuwenhuijze te Vlissingen. Geref. Gem, P- Honkoop, cand. te Rotterdam is beroepen te Meliskerke. Eindexamen R.H.B.S. te Oostburg. Geslaagd voor het eindexamen afd. A mej. C. Holl, Aardenburg (met lof) en de heeren I. van Daalen, Sluis, P. v. Kampen, Oostburg en S. Lako, Zuid- zande. Afgewezen één. Examen vrije en ordeoefeningen. De Minister van O., K. en W. brengt ter kennis van belanghebbenden, dat 't examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid in de vrije en ordeoefe ningen der gymnastiek, hetwelk te Utrecht zal worden afgenomen, zal aan vangen op 6 September a.s. Herplaatsing van Onderwijzers- Wachtgelders. Op de vragen van mej. Groeneweg be treffende de herplaatsing van onderwij zers-wachtgelders van 60 jaar en ouder heeft minister Marchant o.m. geant- woordd: „Ingevolge de Pensioenwet 1922 ver krijgen de op wachtgeld gestelde onder wijzers recht op uitgesteld pensioen, wanneer zij den leeftijd van vijf en zes tig jaar hebben bereikt, zoodat het ra tioneel is, dat, zoolang deze leeftijd niet is bereikt, de wachtgelders beschikbaar blijven voor herplaatsing in den dienst". De minister overweegt een wetswijzi ging, volgens welke aan onderwijzers boven 60 jaar de keus zal worden gela ten tusschen den tegenwoordigen toe stand en het onmiddellijk aanvaarden van een verlaagd wachtgeld met vrijstel ling van de verplichting om een her plaatsing te aanvaarden. Aan de Middelbare School voor Meisjes ('t Kopje) te Bloemendaal slaag de voor het eindexamen mej. B. van Weel geb. te Vlissingen. doorgebracht in de archieven om een studie te maken van de persoonlijkheid, die zij moet uitbeelden. Een geschiedschrijver beschreef Ko ningin Christina als: „een vrouw van de 17e eeuw, die een leven van de 20e eeuw leidde." Zij verafschuwde het ver fijnde vrouwelijke van haar tijd en droeg dikwijls een militaire uniform. Telkens deed zij haar hofhouding opschrikken door haar onconventioneele avonturen. In het filmverhaal maakt zij geduren de een onofficieele reis kennis met een knappen Spanjaard en wordt waanzin nig verliefd op hem. Als hij later een bezoek brengt aan het paleis, is hij ver wonderd in de Koningin het meisje te herkennen, dat hij heeft leeren liefheb ben. Het karakter van deze figuur is een bijzonder gegeven voor een drama. Christina was een vrouw, die met haar moderne opvattingen en levenswijze zich in onzen tijd niet vreemd gevoeld zou hebben. In het begin van het verhaal ziet men Koningin Christina op het oorlogsveld. Zij is de heerscheres, de aanvoerster van haar troepen die als een man haar soldaten voorgaat. Pas als de liefde haar veranderd heeft, verwondert zij haar hofhouding door haar plotselinge belangstelling voor schitterende toilet ten en sieraden. In de film Speak Easily (Broadway Revue), waarin de hoofdrollen vervuld worden door Buster Keaton en Jimmy Durante, komt een scène voor gespeeld bij en gedurende het vertrek vah een trein. Om deze scène zoo realistisch mogelijk te maken werd een complete trein gjehuurd en gerangeerd op het eigen emplacement van de Metro stu dio's. Naast de rails werd een draagbare geluidsinstallatie opgesteld, die met lan ge kabels verbonden werd met de mi crofoons in de rijtuigen en terwijl de trein uit het station reed, konden niet alleen den dialoog, maar ook alle bij komstige geluiden, zooals deze bij het vertrek van een trein gehoord worden, opgenomen worden, In een nauwe ruimte aan het einde van den wagen, was een geluidscamera Uit Goes wordt bericht, dat Zondag in 't zwembad Goesche Sas veel kwallen waren. Natuurlijk zijn daar mede zeekwallen bedoeld; het bericht gaf mij echter aanleiding tot de volgende overpeinzing: Kwallen in 't water, kwallen op 't land, niemand is bijster op ze gebrand. 'n Kwal heeft al heel wat vreugde verstoord; kwallen die zijn er tweeërlei soort: Kwallen als menschen, kwallen als beest. Wie is er ooit op happig geweest Kwallen zijn kwaaien, maken je ziek; kwallen zijn reuze onsympathiek. Kwallen zijn kwezels, 't menschdom een plaag; stralen en steken doen ze zoo graag. 't Liefst gaat men voor een kwal aan den haal. Eén troost blijft over, al is ze schraal: Als ze aan 't Sas zijn, drijvend in 't bad, zijn ze tenminste niet in de stad. Lange Jan. De Vierdaagsche Afstandmarschen. Voor de Internationale Vierdaagsche afstandsmarschen, welke van 25 tot en met 28 Juli a.s. te Nijmegen worden ge houden, hebben 2650 personen inge schreven t.w.: voor het dagelijksch par cours van 30 km 60; voor 40 km 1360; voor 50 km 687; voor 55 km 543. Het aantal ingeschreven dames be droeg 295. Het totaal aantal deelnemers bestaat uit 50 pet. burgers en 50 pet. militairen. 32 Verschillende burgervereenigingen hebben ingeschreven met een groep van minstens 10 deelnemers. 57 militaire korpsen met een deta chement van minstens 10 deelnemers. Uit het buitenland hebben ingeschre ven uit Engeland, Frankrijk, Noorwe gen, Oostenrijk en Zwitserland. Willy den Ouden heeft Zondag te Antwerpen ieen fenomenale prestatie volbracht. Zij zwom den honderd meter vrije slag in 1 min 6 sec en verbeterde day; mede het wereldrecord van Heien Madison met 0.6 seconde. opgesteld met enkele schijnwerpers, terwijl de geluid-technische staf te mid den van een warnet van draden even eens in een hoek gedrongen zat- De ar- artisten kwamen den trein binnen en namen hun plaatsen in, de conducteurs gaven signalen en de locomotief trok op. Robert Montgomery studeert in zijn vrijen tijd medicijnen. Philipp Lothar Mayring schrijft voor de Ufa het manuscript voor een nieuwe historische film, die Des 'jungen Des- sauer grosse Liebe zal heeten. De regisseur Karl Froelich zal voor het volgende seizoen vier films vervaar digen. De eerste is Reifeprüfung, naar het tooneelspel van Max Dreyer, met Hertha Thiele, Peter Voss en een aantal jonge onbekende spelers in de hoofd rollen; de tweede is Volldampf voraus, een maarinefilm naar een manuscript een marinefilm naar een manuscript van kapitein-luitenant Freiherr von Spiegel; de derde zal Die Insel unter dem Winde heeten; het onderwerp voor de vierde film staat nog niet vast. Onder leiding van Heinz Hermann Schwerdtfeger is te Berlijn een vereeni ging Avantgarde deutscher Filmschaf- fender gesticht, die een onderafdeeling van de nieuwe Deutsche Bühnenklub zal vormen. (Opname als „Ingezonden Mededeelingen") VLISSINGEN. Alhambra. Deze week I: „De 3 Stuivers opera" met Rudolf For- ster, Hermann Thimig, Reinhold Schunzel, Fritz Rasp e.a. L u x o r. Deze week I: (Vrij., Za„ Zon. en Ma.) „Emma" (Metro Gold wyn Mayer) met Marie Dressier en Myrna Loy. II: „De Rebel van 1812" met Wener Krauss, Ru- dolf Forster, Grete Mosheim, Otto Wallburg, Theodoor Loos. (Din., Wo., en Don.) I: „Een Tra gedie van het Huis Habsburg" met Lil Dagover en Ida Wüst. II: ,.De 3 Heilige Bronnen." i

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7