r- ,T; INGEZONDEN STUKKEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. LANDBOUW. RECHTZAKEN. LEGER EN VLOOT. GEMENGD NIEUWS. AFLOOP VERKOOPINGEN. AFLOOP AANRESTEDINGEN. REV0LKING. RUITENLAND. Algemeen Overzicht. H.H. ADVERTEERDERS, r De Oostenrijksche minister van financiën Buresch heeft bij zijn terug keer uit Londen, Maandag te Parijs een bezoek gebracht aan den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken Paul Boncour, teneinde met hem te spreken over de Fransche tranche van de Oostenrijksche leening. De inschrijving schijnt binnenkort definitief verwacht te kunnen worden. Voor zijn vertrek naar Weenen verklaarde Buresch, dat hij met het resultaat der besprekingen zeer te rreden was. Hij keerde naar Oostenrijk terug met de vaste overtuiging, dat men te Parijs de positie van Oostenrijk vol komen had begrepen en dat de Fran sche regeering zoo noodig de middelen zou verschaffen om de Oostenrijksche politiek van onafhankelijkheid voort te zetten. Op de vraag of hij hiermede uitslui tend financieelen steun bedoelde, ant woordde Buresch, dat de tot standko- ming van de Oostenrijksche leening wel iswaar op de eerste plaats komt, doch 3at er ook nog andere dingen bestaan. Eenige uren lang hebben wolk breuken gewoed in de dalen der Voge zen. In korten tijd werden beekjes in wilde stroomen veranderd. Dorpen en straatwegen werden onder water gezet, kelders en stallen liepen vol. Op tal van plaatsen stond het water een meter hoog in de huizen. Alle telefoon- en telegraaf verbindingen werden vernield. In het bi zonder zijn de wijnbergen geteisterd. Eenige landwegen zijn volkomen weg gespoeld, waardoor het verkeer onmo gelijk is gemaakt. De schade is nog niet te overzien, doch bedraagt in ieder ge val eenige honderdduizenden franken, Uit Springfield wordt gemeld, dat vermoedelijk tengevolge van kortslui ting Zondag brand ontstond in de zesde verdieping van het parlementsgebouw van den staat Illinois. De vlammen sloe gen door naar een lager gelegen verdie ping en tastten o.a. de vergaderzaal van het Huis van Afgevaardigden aan. De gouverneur van Illinois, Henry Horner, die zich in het gebouw bevond waar schuwde de brandweer en hielp bij het blusschingswerk. De aangerichte schade wordt geraamd op 100.000 dollar. die aankondigingen wenschen op te geven, of advertenties geplaatst wenschen te zien, welke een in houd hebben met betrekking tot de aanprijzing van geneesmidde len, geneesinstrumenten, genees wijzen of geneesmethoden in 't al gemeen, zulks in den breedsten zin des woords, dienen den tekst hun ner advertenties voortaan te doen voorzien van het stempel: ,,geen bezwaar", vanwege de Commissie van Controle op de Aanprijzing van Geneesmiddelen en Genees wijzen, gevestigd Van Aerssen- straat 176, Tel. 550878, Den Haag. Advertenties, die niet van dit stempel voorzien zijn, moeten wij, volgens overeenkomst en voor schrift der Vereeniging „De Ne- derlandsche Dagbladpers", weige ren. DE BRAND TE GRIJPSKERKE. M. de R. In uw blad van Maandag 10 Juli komt een berichtje voor, van een brandje op de Hofstede „Jachtlust" onder de ge meente Grijpskerke, waarin uw verslag gever het laat voorkomen dat dit ge- bluscht is door buren en eigen perso neel. Ware het niet dat daar over in uw blad geschreven was, ik had er ook het zwijgen toegedaan. Maar nu voel ik mij gedrongen om hier de juiste toedracht te vermelden. Toen ik Vrijdagmiddag met mijn zwa ger daar voorbij de hofstede fietste za gen wij twee jongens op den weg glu ren naar de openstaande schuur, wat aandacht trok. En toen zagen wij de vlammen over het hooi slaan, dat niet op den dorsch- vloer, maar in den hooitasch lag. Wij hebben onmiddellijk alarm gemaakt en Z1jn met het blusschen aangevangen met emmers water, wat wij spoedig meester waren. Toen het dan ook gebluscht was, kwam men ook nog aanloopen met een minimax, wat toen niet niet meer noodig was. En voor dit initiatief nemen, en het voorkomen van een grooteren brand, e en wij dan ook een premie van de brandwaarborg Maatschappij „Voor Zeeland ontvangen. Met dank voor de opname, Uw dw. E- de Priester, rv n Heerengracht 32. Red fD redact,ewege ^ts bekort. van het hulppost-, telegraaf- entele foonkantoor te Oudelande naar het postkantoor te 's-Gravenhage. Ind. Stoomlijnen. Slamat (thuisreis) 10 v. Gibraltar. Sibajak (thuisreis) p. 10 Kaap Guar- dafu. Indrapoera (uitr.) p. 9 Kaap del Armi. Joh. de Witt (thuisr.) 9 van Pt. Said. Chr. Huygens (uitr.) p. 8 Perim. Autobusfeisgids. De Ned. Bond van Autobusdienst- ondernemers heeft een volledige auto busreisgids samengesteld, bevattende al le verbindingen in den lande. Naast de ze groote landelijke gids zijn ook nog aparte provinciale gidsen verschenen, waarin voor iedere provincie afzonder lijk, de autobusdiensten in één boekje zijn samengevat. Naast de spoorwegreisgids bestaat er dus ook een autobusreisgids, waarin men de dienstregelingen van alle auto busverbindingen in Nederland kan na slaan. De samenstelling van deze uit gave, die is verschenen bij de Drukke rij Nieuwe Apeldoornsche Courant te Apeldoorn, is met veel zorg ge schied, en de gids is tegen matigen prijs verkrijgbaar, zoowel die voor het geheele land, als voor iedere provincie afzonderlijk. ONTVANGEN BOEKEN. Van Van Holkema Warendorfs Uitgevers Mij. N.V. te Amsterdam, ontvingen wij: In de Society-reeks, een serie po pulaire vertalingen: „Liefde in de mist", door Pamela Wijnne. Uit het Engelsch vertaald door Chr. Moresco-Brants. In de serie Oranje-Bibliotheek voor jongens en meisjes: „Zitchka, door Phi- line. Illustraties van Rie Reinderhoff. In dezelfde serie: „Katjoeng Poe- tih's thuisreis", door D. J, Sibbelee. Illu straties, eveneens van Rie Reinderhoff. „De astronomische Hemelverschijn selen", door dr. J. van der Bilt, obser vator aan de sterrewacht te Utrecht. Dit boek wil aan hen, die slechts een zeer oppervlakkige wiskundige oplei ding hebben gehad, de met het bloote oog waarneembare hemelverschijnselen verklaren. Verschenen bij de uitgevers W. J. Jhieme Cie te Zutp hen. Eveneens van dezelfde uitgevers- „Oolijk en vroolijk en andere liedjes". Twintig kinderliedjes. Muziek van Lena Kruithof van Diggelen en W. J. C. Hek- ker. Woorden van T. Kruithof. Bij de N.V. Uitg- Mij. „Kosmos" te Amsterdam verscheen in de nieuwe serie. „Gezondheids-Bibliotheek" een zestal populaire handboekjes, beoogen- de ons volk betrouwbare voorlichting te verstrekken op het gebied der hy giëne, onder leiding van prof. dr. F. J. J. Buijtcndijk, hoogleeraar te Gronin gen nl.: ,,üe z j-g voor het hart", door prof. dr. S (ie Boer, hoogleeraar te Gronin- g'-m „Raadgevingen voor de aanstaande moeder", door prof. dr. J. L. B, Engel hard hocgleeraar te Groningen. „Verzorging van de zuigeling dooj prof dr. E Gorter, hcogleeraar te Lei den- „Beroepsziekten en Bedrijfshy- giëne", door L. Heijermans. „Eerste hulp bij ongevallen". Be knopte handleiding voor het verleenen van eerste hulp bij ongevallen, door prof. dr. P. R. Michael, hoogleeraar te Groningen. „Tuberculose". De moderne opvat tingen dezer infectieziekte in verband met hare bestrijding, door prof. dr. L. Polak Daniels, hoogleeraar te Gronin gen. Ieder deeltje verscheen in kunstlede ren bandje, terwijl verschillende toe lichtende teekeningen bevatten- Te Brouwershaven is men ook begonnen met bet rooien van nieuwe aardappelen. De droge voorzo mer in aanmerking genomen, valt het beschot over het algemeen wel mee. De eerste verschepingen naar Rotter dam, geschieden om beschadiging van de aardappelen te voorkomen in kistjes. Men besteedde 2 cent per kg. In vrijheid gesteld. Op last van de Rechtbank te Middel burg is in vrijheid gesteld de M. te Colijnsplaat, die dezer dagen is aangehouden als verdacht van het ple gen van niet nader te noemen hande lingen met een minderjarige. |J. M. F., koopman en slager, wo nende te 0 o s t- en W e st- S o u- b u r g, heeft beroep in cassatie inge steld tegen het vonnis van de Arrond.- Rechtbank te Middelburg van 4 Juli 1.1., waarbij hij in hooger beroep ter zake van overtreding der Orisis-Zuivel- wet, met bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Middelburg van 26 April 1933, werd veroordeeld tot 25 boete of 10 dagen hechtenis, met verbeurd-verklaring der in beslag ge nomen reuzel. Bij Kon. besl. is benoemd tot pre sident van de arr.-rechtbank te Am sterdam mr. J. W. Huysinga, thans vice-president van gemeld college. De roofoverval te Berkel-Enschot. Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Maandag W. A. K., ter zake van den roofoverval te Berkel-Enschot, ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf. De eisch luidde 8 jaar. Bij Kon. besluit is de kapitein ter zee J. J. van der Linden eervol onthe ven van het bevel over Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord en het bevel over dien bodem opgedragen aan den kapi tein ter zee J. J. Dikkers. De majoor-monteur J. Neehus, de majoor-machinist D. Smids, de sergeant- telegrafist L. Louwerse, en de sergeant- torpedomaker H. W. Baars worden overgeplaatst naar de afdeeling mari niers te Rotterdam, naar de kazerne voor den onderzeedienst. Ongelukken. Maandagmorgen is de 75-jarige rentenier K. uit W e s t e r 1 e e bij den onbewaakten overweg aldaar door een trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Onder Woerden is een 29-jarige gemeentewerkman uit Benthuizen door een vrachtauto overreden en op slag ge dood. Branden. Maandagmiddag stegen dikke rook wolken op boven de daken der huizen, gelegen tusschen Nieuwendijk en Dam rak, tegenover de Koopmansbeurs, tie Amsterdam. Het bleek, dat door onbekende oorzaak brand was uitge broken in een leegstaand achterhuis aan den Nieuwendijk, waarin gevestigd is een hoedenmagazijn. Aan de achterzijde grenst dit perceel aan een kantoorboekhandel. De achterwand, grenzend aan de binnenplaats achter den kantoorboek handel, stond gloeiend, doch binnen een half uur was het vuur bedwongen en beoefende niet voor verdere uitbreiding in dit dichtbevolkte stadsdeel te wor den gevreesd. Het achterhuis is geheel uitgebrand, de hoedenwinkel liep alleen waterscha de op. VOLLE AUTOBUS OP STILSTAAN DE VRACHTAUTO GEBOTST. Maandagavond te elf uur werd de expe diteur P. uit Beek op de Liesboschlaan onder Princenhage door de marechaussee gesommeerd om met zijn vrachtauto te stoppen, daar het achter licht niet brandde. Terwijl de mare chaussee bezig was proces verbaal op te maken, naderde uit de richting Breda een autobus, waarin een 25-tal fabrieks meisjes van de Holl. Kunstzijde In dustrie waren gezeten. De chauffeur bemerkte de stilstaan de vrachtauto te laat en botste in volle vaart daartegen op. De autobus werd aan de voorzijde geheel in elkaar ge drukt, terwijl alle ruiten sprongen. Een aantal meisjes werd min of meer ern stig gewond. Eenige meisjes hadden diepe snijwonden aan gelaat en armen, doch zij konden na verbonden te zijn met een andere bus naar huis vervoerd worden. Twee meisjes waren er veel ernstige* aan toe, het waren de 19-jarige C. V. uit St. Willebrord en de 21-jarige van der B. uit Etten die beiden naar het ziekenhuis te Breda moesten worden vervoerd. De eerste had snijwonden aan het gelaat, benevens een beenfrac tuur, terwijl de andere een been- en een armfractuur had bekomen. Hun toe stand is niet levensgevaarlijk. IN OLIENOOTDOP GESTIKT. Het één-jarig dochtertje van den arbeider van V. te A 1 p h e n ad. R ij n slikte in een onbewaakt oogenblik, den dop van een olienootje in. Het kind, dat het vree- selijk benauwd kreeg, werd naar het ziekenhuis overgebracht. Tijdens de operatie is het kind echter aan de ge volgen overleden. wi irTn-f-^rriwrvraarrftrTtlonwrf-rrr" Ten overstaan van notaris van Ma- zijk werd publiek geveild de Vischmeel- fabriek Zélandia te Bresken s. De fabriek, waarin moderne machineriën werd ingesteld op slechts 7500. De Rijkswaterstaat heeft het ma ken van 'n nieuw wegvak in d enrijks- weg Bergen op Zoom-Vli6singen-Bres- kens-Sluis-grens) onder de gemeente 's-Heer Arendskerke, gegund aan de firma Cornells Verwater en Co. te Te- teringen voor 137.40. Gedurende het tijdvak van 2 tot en met 8 Juli zijn in de gemeente ST. LAURENS Ingekomen: Ja Willeboordse, dienstb., A 41 uit Oostkapelle; C. Zee en gezin, contro leur B 53k uit Abbekerk. Vertrokken: C. Boogaard, marinier van A 107 naar Rotterdam. Wordt de conferentie toch verdaagd? Hedenochtend zou in de bijeenkomst van het bureau der Londensche confe rentie ook over den datum van een ver daging der conferentie zijn gesproken. Er komen meer en meer aanwijzingen dat het inderdaad tot verdaging zal ko men. Als datum wordt de 26e Juli ge noemd. Hull, die gister met Colijn en Cham berlain overleg heeft gepleegd, wordt geacht den toestand optimistisch in té zien, hetgeen hem er misschien toe zal brengen in een verdaging toe te stem men. Eén gedelegeerde en verscheidene journalisten zouden plaats aan boord van een stoomschip, dat 20 Juli vertrekt, hebben besproken. Colijn is gister van het vliegveld Croy don met bestemming naar Rotterdam, vertrokken. Schacht is per vliegtuig uit Berlijn te Londen aangekomen. Algemeene exodus. Intusschen blijft de Engelsche minister van financiën, Neville Chamberlain, tot de optimisten hooren. De quaestie van de stabilisatie reeds kort na het begin der conferentie, aldus Chamberlain, nam steeds ernstiger afmetingen aan en leidde er ten slotte toe, dat eenige werkzaamheden der con ferentie tijdelijk tot stilstand werden ge bracht. Er bestaat geenerlei meeningsverschil over een uiteindelijke stabilisatie, zoo ging Chamberlain voort. De te Londen opgestelde verklaring, welke door Roo sevelt van de hand werd gewezen, was volgens den minister een „vrij onschade lijk document". De werkzaamheden der conferentie ondergingen een zeer ernstigen stilstand maar deze stilstand brengt niet den doodsteek toe aan de mogelijkheid om tot overeenstemming te komen over de belangrijke wereldproblemen. Wij moeten, zoo verklaarde Chamber lain, het hoofd niet verliezen en niet toe laten dat de tijdelijk verwarrende factor van de depreciatie van den dollar, die hoofdzakelijk het resultaat was van spe culatie en in groote mate een kunstma tig karakter droeg, ons overijlde, niet goed overwogen besluiten doet nemen. Er blijft nog veel werk voor de confe rentie te doen wat betreft het vaststel len van de algemeene lijnen langs welke een duurzame regeling uiteindelijk zou kunnen worden bereikt; indien men het bijvoorbeeld eens zou kunnen worden over de voorwaarden van terugkeer tot den gouden standaard of tot een inter nationalen geldstandaard, zou men een werk verricht hebben dat alleen de con ferentie in staat zou hebben gesteld te doen en waardoor een uiteindelijke te rugkeer tot normale omstandigheden aanzienlijk zou worden bevorderd. Beperking graanproductie. Naar Reuter verneemt, is gisteren in een bijeenkomst van de Donaulanden en Polen volkomen overeenstemming bereikt over een beperking van de graanproductie. Men is zich intusschen bewust dat de houding yan de verbrui kers-landen een ernstig beletsel zou kunnen zijn. Ten einde het besluit tot het volgen van een gemeenschappelijke graanpoli- tiek tusschen de Donaulanden en Polen aan Australië, Argentinië, de Ver. Sta ten en Canada mee te deelen, heeft gis termiddag een bijeenkomst met verte genwoordigers van die landen gehouden, waar, naar Reuter meldt, een voorlo.o- pig accoord tusschen deze graanvoort- brengende staten is getroffen. Men zou vandaag een nieuwe bijeen komst houden, om een precieze formu leering op te stellen, die aan de verbrui- kerslanden zal worden voorgelegd. Italië moet gunstig gestemd zijn voor de voorloopige voorstellen van de graanvoortbrengende landen, maar het zal misschien groote moeite kosten Duitschland, Frankrijk en België voor die voorstellen te winnen. BELGIë. Poincaré te Spa, De gewezen presi dent der Fransche republiek Poincaré toeft momenteel voor een paar weken te Spa. DUITSCHLAND. Wraak. De dezer dagen uit het tuchthuis ontslagen communist Fried Lange, heeft waarschijnlijk hem tijdens zijn gevangenschap was aangedaan te wreken, te Powayen den 20-jarigen S. A. man W. Holliger op korten afstand neergeschoten. Noodweer, Zondag heeft boven Ellwanjan in Würtemberg een hevig noodweer gewoed. Tengevolge van een ^1 wolkbreuk stond in korten tijd het wa ter een meter hoog in de straten en wer den kelders en benedenverdiepingen overstroomd. In het stadspark werd het water opgestuwd tot anderhalven me ter. De brandweer moest verscheidene kelders leegpompen. Bovendien richtte een hagelbui groote schade aan de te velde staande gewassen aan. Neergestort. De bekende parachu tespringster Lola Schroder is Maandag avond met een zweefvliegtuig boven het vliegveld te Hischberg neergestort. Zij brak beide beenen en werd ernstig ge wond naar het ziekenhuis overge bracht. Lola had zich door een motorvlieg tuig met haar zweeftoestel van Breslau naar Hirschberg laten sleepen, en maak te eenige cirkels boven het vliegveld, al vorens te landen. In een bocht gleed het toestel af, met het noodlottige gevolg. Hoewel zij ernstig gewond is, verkeert zij niet in levensgevaar. Huwelijks-handboekje. Het Duitsche departement van financiën heeft, naar het W.B. meldt, een verklarend hand boekje van 15 pagina's druk doen ver schijnen over de door de Duitsche rijks- regeering beoogde bevordering van hu welijkssluiting door het verleenen van hulp en steun. In dat handboekje staan alle bijzonderheden over de maatrege len die de nieuwe regeering genomen heeft om het huwelijk aantrekkelijk te maken, over den kring van personen die voor rijksfinanciering van een eventu eel huwelijk in aanmerking komt, over den vorm van de leening, de wijze waar op de verstrekte bonnen gebruikt kun nen worden, en de terugbetaling van de leening. Het doel van deze regeeringsmaatre- gelen wordt genoemd: le. Verhooging van het aantal huwe lijken per jaar met 200.000; 2e. Vermindering van het aantal werkloozen met 400.000 per jaar; 3e. Verlichting van werkloozenzorg met 200 millioen R.M. in het eerste jaar, welk bedrag naar men hoopt in de vol gende jaren nog zal toenemen; 4e. Voordeel voor belastingopbrengst; 5e. Opleving in de verschillende indu strieën die verband houden met het ge zinsleven. ENGELAND. Botsing. In de buurt van New Castle is de express Edinburgh-Londen op een goederentrein gebotst. Vijf personen werden ernstig, tien personen licht ge wond. De locomotief en eenige wagens van den expresstrein zijn ontspoord en omgevallen, zoodat het verkeer gestag neerd is. Het aantal werkloozen. Op 26 Juni j.l. bedroeg het aantal geregistreerde werkloozen in Engeland 2.438.108 of 144.771 minder dan een maand tevoren en 309.235 minder dan in het vorig jaar. De Engelsche pers maakt met groote koppen melding van deze daling en be groet haar als een teeken van economi sche opleving. De huidige cijfers van te werk gestelde arbeiders zijn de gunstig ste sedert Juni 1930. OOSTENRIJK Anti-nazi strengheid. Uit Inns bruck wordt gemeld, dat 3 Duitsche ge zinnen te Seefeld, die daar reeds sedert 10 jaren woonden, wegens hun natio- naal-socialistische gezindheid bevel hebben ontvangen Oostenrijk te verla ten. De regeering van Vorarlberg heeft eveneens scherpe maatregelen tegen rustverstoorders afgekondigd. Zoo wordt het roepen van "Heil Hitier!" strafbaar gesteld. Ook in Karinthië zijn strenge maat regelen tegen politieke propaganda ge troffen. Op het dragen van nationaal- socialistische insignes is een boete van ten hoogste 2000 schilling en gevange nisstraf van en hoogste 6 maanden ge steld. ITALIË. Hevige storm, Te Venetië is Zon dagnacht zulk een hevige storm losge broken,, dat in de haven twee Engel sche oorlogschepen van hun ankers zijn losgeslagen en afdreven, aangezien zij niet onder stoom stonden. De torpe- dobootjager H 84 werd door den storm afgedreven tot midden van het haven bekken, terwijl de „Resource" een ge heele slag maakte. Een Italiaansche sleepboot werd di rect ontboden. De schepen konden zon der eenige averij weer worden vastge maakt. RUSLAND. Matterns noodlanding. De Ameri- kaansche wereldvlieger Mattern heeft aan de Russische Luchtvaartmij. Ossoa- viachim rapport uitgebracht over zijn noodlanding en zijn redding. Tengevolge van een motordefect moest hij in de nabijheid van het dorp Anadry landen. Verscheidene dagen had hij rondgezworven om menschen te vin den en inmiddels had hij geleefd van wijn, chocolade en beschuit, die hij aan boord had. Zijn signalen waren langen tijd niet opgemerkt, zoodat hij gedwon gen was een hut te bouwen, waarin hij zes dagen had gewoond. Eindelijk op 29 Juni des morgens te elf uur, hadden 2 kleine Russische booten zijn signalen gezien. Zij namen hem aan boord en brachten hem naar Anadyr. Mattern verklaarde, dat hij zijn vlucht alleen wilde voortzetten, en haar vol gend jaar wilde herhalen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3