BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN Ut KajVINUALE. m.unsv.iu muwiiuwiMwuui vw. RIJWIELBELASTINGMERKEN. Verkrijgbaar 24 Juli a.s. INVORDERING VAN DIRECTE BELASTINGEN. OOK STEEKPENNINGEN DER P. T. T. TE DEN BOSCH. ZILVEREN JUBILEUM CHRIST.- HIST. UNIE. VERBREEDING KANAAL DOOR Z.-BEVELAND EN VERHOOGING SPOORWEGBRUG. HET GEHEIM VAM DE OUDE KAST. MIDDELBURG* De VacantieschooL VLISSIRGER. Opening nieuwe gebouw van „De Broederband". ONBESCHEIDEN OPMERKINGEN. ff v» «ra Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1933-*34 (1 Augustus 1933 tot en met 31 Juli 1934). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen dat op een postkan toor en in het bijzonder op een hulppost kantoor tijdelijk geen belastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waar op men het moet gebruiken. Voor wordt er met nadruk op gewe zen, dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds da delijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. Verschenen is het verslag der Twee de Kanjer inzake de wetsontwerpen wijziging en aanvulling van de wet op de invordering van 's Rijks directe be lastingen en Wijziging van de Registra- tiewet. De vaste commissie voor Belastingen, in wier hand'en deze ontwerpen werden gesteld, acht de in die ontwerpen ver vatte wetswijzigingen even zooveel ver beteringen. Zij juicht het toe, dat de Re geering het initiatief heeft genomen tot het scheppen van de mogelijkheid, dat ontduiking en wanbetaling van belas ting meer afdoende worden tegenge gaan. Zij veroorlooft zich echter, er de aan dacht op te vestigen, dat het middel lijfsdwang wel zeer voorzichtig zal moe ten worden gehanteerd. Het verdere onderzoek naar het ver strekken van inlichtingen aan aanne mers omtrent aanbestedingen vanwege den technischen dienst der P. T. T. heeft sterke aanwijzingen opgeleverd dat ook te 's-H ertogenbosch steekpen ningen zijn aangenomen. Als verdacht zich daaraan te hebben schuldig gemaakt is een teekenaar van den districtsdienst aldaar gearresteerd. De Christ. Historische Unie bestond gister vijf en twintig jaar. Op 9 Juli 1908 had de oprichting plaats. Nadat des morgens de Christelijk- Historische Partij, onder leiding van de Savornin Lohman -en de Bond van Kiesvereenigingen op Christelijk-Histo- rischen grondslag (in Friesland), onder voorzitterschap van dr. Schokking, af zonderlijk in algemeene vergadering saamgekomen, zich met het ontworpen gemeenschappelijk program hadden ver- eenigd, had des middags de eerste alge meene vergadering der Christelijk-His- torische Unie plaats. De vereeniging der Christelijk-Historischen in Neder land, door velen vurig begeerd en met ernst gezocht, was voltrokken, aldus de „Nederlander". Aan de Memorie van Toelichting over het wetsontwerp tot verbreeding van het kanaal door Z.-Beveland en ver hooging van de spoorwegbrug, ontlee- Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUIJTS—GAYDOU. 9). VIII. Den volgenden dag in de vroege sche mering verliet Rinaldo in volle wapen rusting het kasteel met de Villanova. Drie ruiters vergezelden hem, en, zwij gend begaf zich de kleine stoet op weg naar Avenza. De lucht was bedekt; zware wolken verhinderden de zon door te breken; er was in 't geheel geen wind, alles was stil, roerloos stil in de natuur. Geen blad, dat ruischte, geen vogel die tjilpte, zelfs de kleine rivier Avenza was bijna onhoorbaar een van die oogenblik- ken, die op het land aan een onweers bui voorafgaan, en die op zee dikwijls de voorboden zijn van een geweldigen storm. De eerste zonnestralen braken even door de dichte wolkenmassa heen, maar verdwenen spoedig weer, en het werd hoe langer hoe donkerder, alsof de nacht weer ingevallen was. De Vil lanova had zijn Spaanschen mantel dicht om zich heen getrokken. Zijn ge laat was half verborgen en geen der ruiters, zelfs niet de slimme Rinaldo had de valsche uitdrukking, die er op speelde, gemerkt. De oude dienaar was vervuld van de gedachte, dat hij aanstonds zijn jongen meester terug zoude zien; hij verheugde nen wij nog, dat de kosten van de wer ken met inbegrip van de onteigening, doch zonder de mogelijk in de toekomst noodige verbreeding met 24 m worden geraamd op 4.550.000, waarvan 2.300,000 noodig zal zijn voor de nieu we spoorwegbrug te Vlake, met de daar bij behoorende verhooging van de spoor baan. Ter uitvoering van deze werken is toepassing van de onteigeningswet noo dig. Het dagelijksch bestuur van de Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland wijst in een adres, waarmede de desbetreffende ge meentebesturen instemming hebben be tuigd, in de eerste plaats op de bezwa ren, die voor de gebruikers van de los plaats bij de Postbrug na de tweede ka naalverbinding zullen ontstaan. Daar die later mogelijke verbreeding met 24 m thans nog niet aan de orde is, kan dit punt buiten beschouwing wor den gelaten. In de tweede plaats wijst het bestuur op de bezwaren voor het verkeer tusschen de landerijen aan bei de zijden van het kanaal door de ver vanging van de Schorebrug door een hooge brug in den hoofdweg over Zuid- Beveland, waardoor dit plaatselijk ver keer dikwijls een grooten omweg zou moeten maken. Aan dit bezwaar kan worden tegemoet gekomen door het ver harden van den westelijken kanaalberm tusschen den Zandweg en de nieuwe brug te Vlake en het maken van toegan gen voor het rijverkeer van die brug, zoowel naar den westelijken als naar den oostelijken kanaalberm. In de derde plaats zou het bestuur wenschen dat de westelijke berm van den kanaaldijk tus schen de nieuwe brug en de Postbrug werd verhard. Aangezien de berm van den bestaanden kanaaldijk onverhard is, bestaat hiertoe geen aanleiding. In de vierde plaats wordt bepleit over de slui zen te Hansweert een rijbrug te leggen om een kortere verbinding van Kruinin- gen met de aanlegplaats van de boot van Hansweert naar Walsoorden te verkrij gen. Aangezien het in het voornemen ligt die aanlegplaats te zijner tijd naar de oostzijde van het kanaal te verleggen, is het onnoodig aan dezen wensch tege moet te komen. In de memorie van toelichting wordt nog van enkele andere ingekomen be zwaren melding gemaakt. Een beslissing op de bezwaren kan eerst worden genomen, nadat uitvoering zal zijn gegeven aan de artikelen 10 en volgende van de Onteigeningswet. Uitvoering Zangschool van „Tot Oefening en Uitspanning". Zaterdagavond had in de Concertzaal het jaarlijksche Openbaar Examen van de zangschool der vereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" plaats. Achtereenvolgens kwamen de ver schillende klassen op het podium om proeven van hun bekwaamheid af te leggen, zoowel in koor- als in solozang. Verscheidene „solisten" bleken over aardige stemmen te beschikken, en be loven wat voor de toekomst. Een heele gebeurtenis voor die kinderen, om daar voor de vrij goed gevulde zaal hun solo's ten gehoore te brengen. Prettig te zien, hoe vrijmoedig vooral de kleinsten hun aardige liedjes zongen. Het uitgebreide repertoire werd be sloten met een vlot en goed gezongen cantate: „Oud-Hollands nieuwe tijd" van Cath. van Rennes. De uitvoering werd een succes voor directeur en leerlingen. De voorzitter der zangvereeniging er zich over, hem naar het kasteel te brengen en hem te verplegen, zoodat hij spotedig weer geheel hersteld zou zijn en bij zijn dierbare Silvia en zijn kleine Alfonso dagen van ongestoord geluk zou kunnen slijten.... Maar de plannen, die wij zoo in ons zelf beramen komen zelden tot uitvoe ring; een mysterieuse hand is altijd gereed om die in duigen te laten val len en wij ontwaken soms uit onze droomen te midden van de gruwelijk ste werkelijkheid. Rinaldo werd uit zijn droom wakker geschud door een 'geweldigen donder slag en een bliksemstraal, die tegelijker tijd het zware wolkengordijn doorklief de. De paarden steigerden en de ruiters moesten al hun krachten inspannen om zich vast in den zadel te houden. De regen vi'el in groote druppels neer, en een rukwind veegde letterlijk den weg schoon. De irissen langs fyet riviertje bo'gen hun sierlijk hoofd, de bloeiende heesters werden leeggeschud, zand en stof stoven op, zoodat er, èn in de lucht, èn op aarde niets was dan een mengel moes van wolken, donkere grauwe zware wolken, en lichte verblindende stofwolkenDe zee bleef kalm, haar stem deed zich nu en dan tusschen het bulderen van den wind en den neer- stroomenden regen als een dof gedreun hooren; wellicht zou een plotselinge orkaan, zooals dat dikwijls in de Mid- dellandsche zee plaats vindt, opkomen, maar voorloopig teisterde de storm al leen het land. De ruiters spoedden zich zooveel ze konden om de kleine osteria bij de ha ven te bereiken. deed ten slotte na een geestig speechje mededeeling van de namen der leerlin gen, die tot een hoogere klasse bevor derd werden, en reikte de diploma's uit aan hen, die met voldoende vorderingen de zangschool gingen verlaten. De opbrengst van den bloempjesver koop van de Middelburgsche Vacantie- school bedraagt 318.10. Zaterdagmiddag hadden een groot aantal genoodigden zich vereenigd op de binnenplaats van de nieuwe stichting der Coöp. Verbruikvereeniging „De Broederband" aan den Singelwejg te Vlissingen. Begunstigd door heerlijk zomerweer vonden allen een plaats aan de met bloemen versierde tafels, welke in het wagenpark waren ge plaatst. Een groot aantal prachtige bloem stukken gaven blijk van de belangstel ling van verschillende vereenigingen met dit heuglijk gebeuren, van de offi- cieele opening van het prachtige, mo dern geoutilleerde gebouw. Te ruim 3 uur opende de voorzitter, de heer A. de Bart, de bijeenkomst, met nemens bestuur en commissarissen allen hartelijk welkom te heeten, in 't bijzon der den architect den heer ir. A. Rot huizen, door wien dit groote werk is tot stand gebracht. Spr. kan gerust zeg gen, dat dit het mooiste bedrijf van ge heel Nederland is. Verder heette spreker welkom de 3 wethouders der gemeente. De bur gemeester was door den zwemwedstrijd verhinderd, doch hoopt Dinsdag het be drijf te bezichtigen. Dank werd gebracht aan den heer Van Verre, den opzichter van het werk, aan de diverse aanne mers en leveranciers, het personeel en de afgevaardigden van verschillende vereenigingen, de Handelskamer en den Alg. Centr. Coöp. Bond. Hierna gaf de voorzitter een histo risch overzicht van de oprichting der vereeniging tot op heden. Begonnen met 149 leden is het ledental thans gestegen tot ruim 1100, met een omzet van 11.000 brooden per week, terwijl de omzet van den winkel steeds gaat in stijgende lijn, niettegenstaande de moeilijke tijdsom standigheden. Spreker eindigde met de hoop uit te spreken dat deze groei steeds voort zal gaan. Hierna voerde de heer ir. Rothuizen het woord, die een technische uiteen zetting gaf van de bouw van het werk. Het werk, zooals het thans gereed is, is publiek aanbesteed op 30 Juli 1932, d.w.z. de bovenbouw. De fundeerings- werken, welke een speciaal karakter droegen, waren eenige dagen tevoren onderhands afzonderlijk aanbesteed. De moeilijkheid van den grondtoestand deed zich vooral, naast de noodzakelijk heid van een extra geheide fundeering voelen bij het maken der kelders, waar van de boden pl. m. 1.50 m lager lag dan den waterstand. Daarbij kwam dat het werk is uitge voerd in de van begin tot eind drijfnatte Octobermaand 1932, zoodat een woord van lof voor het energisch werken van aanneemster, dit 't werk ondanks alle moeilijkheden, slechts pi. m. 14 dagen over tijd opleverde, zeker hier op zijn plaats is. Met den bovenbouw begon men in October, het' tijdverlies, door vorst en regendagen, in aanmerking genomen, mag thans geconstateerd worden, dat behoorlijk op tijd is gewerkt. Lezer, zooals 'gij u zult herinneren, waren tegelijk met de Villanova een paar andere reizigers aan wal gestapt. Zij hadden zich spoedig verwijderd en onze vrienden uit het kasteel hadden hen nauwelijks bemerkt. Het waren een paar Spanjaarden, handlangers van de Villanova en zij hadden hun tijd wel besteed! Ze waren naar Massa gegaan, waar zij zich tot den avond hadden op gehouden. Vervolgens waren zij naar Montignoso 'geloopen en hadden zich in de buurt van het kasteel schuil ge houden. Onderweg wisten zij allerlei bijzonderheden omtrent het kasteel en zijn inwoners in te winnen, zoodat zij goed op de hoogte waren van alles, wat in de laatste vieren twintig uren ge beurd was. Toen ze de Villanova met Rinaldo en zijn mannen naar Avenza zagen vertrekken, spoedden zij zich eveneens daarheen, zoodat zij ongeveer tegelijk met den kleinen stoet in de osteria aankwamen om te schuilen. Toen de Villanova zijn vrienden zag, wist hij, dat zij hem zouden bijstaan, en voelde hij zich weer sterk om tegen den slimmen Rinaldo den strijd aan te binden. Tot nu toe was hij zoo goed als de gevangene geweest van den ouden krijgsman en zijn mannen. Maar nu was hij niet meer alleen. Hij zag weer kans om zijn doel te bereiken, zijn valsche handelingen te volbrengen. De schoone Silvia heeft het kas teel verlaten. Zij zal wel lang we'gblij- ven. Vóór ze haar beminden man terug vindt, komt ze niet terug, en die is goed geborgen. Dez'en sluwen ouden vogel van een Rinaldo heb ik ook uit het nest, weten te lokken, komaan, het kasteel In het kort is dit gebouw als volgt samengesteld: Aan de poort Singelweg zullen de bloemwagens binnenkomen. Op den bloemzolder is aangebracht een elec- trische hijschinrichting voor 250 kg hef vermogen, met de hand verrijdbaar over den geheelen zolder, waarop pl.m. 1000 balen a 50 kg. kunnen geborgen wor den, aan 't eind van den bloemzolder be vindt zich in den vloer een luik voor het instorten der bloem in de reini gingsmachine welke in de bakkerij weer uitmondt juist boven de groote kneedmachine. In deze machine kunnen 5 balen bloem tegelijk worden ge kneed, terwijl het warmwater voor de kneedmachines van af de ovens wordt aangevoerd en direct in de machines wordt gestort. De groote kneedmachine gooit zichzelf leeg in den er voor staan- den trog, welke wordt verreden naar de afweegmachine, welke steeds op 't juiste gewicht afweegt; van hieruit valt het deeg in de opmaakmachine en na 7 minuten rondgang op de werkbank, vanwaar het in de blikken wordt ge legd en daarna in de rijskast en van hieruit in de ovens die hier zijn, uitgevoerd als heete luchtovens. De temperatuur der bakruimten is pl.m. 260 graden C., waarin het deeg na pl.m. 30 min. veranderd is in brood. Vanuit de ovens wordt het brood op de wagens naar het broodmagazijn gereden, en op rekken neergezet; van hieruit wordt iedere looper voorzien van het brood noodig voor zijn wijk; ook de winkel welkj hieraan grenst wordt van hier uit voorzien, zoodat alle controle bij een persoon kan berusten. Ter completee ring diene dat in het broodmagazijn ook de broodsnijmachine is geplaatst bene vens telefoonaansluiting via het kantoor voor stadsbestellingen. Tenslotte dient nog even vermeld de ruimte voor banketbakkerij, welke niet groot is, daar in hoofdzaak in de bak kerij zelf wordt gewerkt. Achter de ovens, welke aan de ach terzijde gestookt worden, is een royale stookgang aanwezig, aan een zijde met den verwarmingskelder verbonden, aan andere zijde met de kolenberging, wel ke weer over de open plaats vanaf den Singel bereikbaar is. Bij de open plaats is tevens het wa genpark geprojecteerd, terwijl aan deze zijde ook gelegen zijn de toilets met doucheruimte, kleed- en waschlokaal en schaftlokaal, en tenslotte een krenten- wasscherij. Aan zijde van Dishoekstraat is een groot centraal magazijn gebouwd met afzonderlijken kelder, tijdens den bouw nog uitgebreid met een verdieping waar op een silo-installatie is aangebracht. Dit magazijn dient voor de in de stad verspreide winkels van de Coöperatie. Op de verdiepingen zijn behalve de reeds genoemde bloem- en graanzolders een kantoorgedeelte met bestuurska mer, werkkamer, archief enz., en een woning voor den bedrijfsleider gemaakt. De materialen zijn eenvoudig doch so lide gehouden. In het bedrijf zijn vrijwel uitsluitend stalen ramen en deuren toe gepast; uit hygiënisch oogpunt is in rui me mate tot betegelen der wanden en vloeren overgegaan, tevens om het on derhoud tot een minimum te beperken. De electr. installatie is wat betreft de bakkerijlokalen geheel uitgevoerd in pantserloodkabel met waterdichte ar maturen verder is iedere machine voor zien van een afzonderlijke electr. motor, om eventueele storingen steeds tot een enkele machine te kunnen beperken. De meubileering der bestuurskamer is zal een makkelijke prooi zijn. Alerte Villanova! Gij hebt het duifje niet machtig kunnen worden, laat je nu haar schatten tenminste niet ontsnappen! Zoo overlegde de Villanova. Toen Rinaldo bij den herbergier in formeerde of Silvia met haar gevolg al lang geleden gepasseerd was, hoorde hij, dat ze nu zeker al te Spesia zou zijn aangekomen, en terwijl de oude dienaar zich afvroeg, hoe hij zou kun nen laten weten dat Walfried aan boord te Avenza lag, wist de Villanova zonder argwaan te wekken een gesprek met zijn landgenooten aan te knoopen. Hij bracht hun op de hoogte van den toe stand en gaf hun bevel hem naar het Spaansche schip te vergezellen. De storm was aan het afnemen en de lucht was weer helder geworden. Rinaldo werd ongeduldig, hij verwittig de de Villanova, dat het tijd werd zich aan boord te begeven. Best, antwoordde de Villanova, en hij wenkte zijn vrienden. Deze lieden gaan ook mee, zij be- hooren tot de bemanning. Ik hoor, dat ze al spoedig het anker zullen lichten, laten wij ons dus haasten. Allen begaven zich nu in een roei boot, die hen naar het schip bracht. Rinaldo wist zich nauwelijks te bedwin gen. Zoodra hij de ladder kon grijpen vloog hij naar boven en zijn mannen volgden hem. Villanova beval zijn vrienden in h'et bootje te blijven en ging zelf aan boord. Waar is nu mijn meester! Breng mij naar hem toe, beval hij den Span jaard. Hier, antwoordde de Villanova 7 Juli. Hoffelijkheid ik weet eigenlijk niet hoe ik nu ineens over hoffelijkheid ga denken en schrijven maar hoffelijkheid is een wonderlij ke eigenschap. Het is niet alleen een kwestie van aangelegenheid. Ik heb nooit begrepen waarom ik mijn uiterst vagen vriend Jansen, die zijn hand voor zijn mond houdt als hij gaapt, die „pur- don dame" zegt als hij op 't achterbal- con van de tram stapt, die zijn cigaret uit den mond neemt als hij zijn hoed af neemt voor het hoofd der school, die zijn buurman is, die bescheiden is en niemand in de rede valt als er gecon verseerd wordt bij een kopje thee en een whisky met een zoutje naik zeg: ik heb nooit begrepen waarom ik mijn vriend Jansen tóch minder welge manierd vind dan mijn amice Pieter- sen, die in den trein zijn beenen op de bank tegenover hem legt en die soms wel 's zijn hoed niet afneemt als hij een café binnenkomt. Hoffelijkheid is een moeilijk begrip. En hoffelijk zijn is reuze-moeilijk. Men vertelt van Alphonse Daudet, dat toen hij in Saint Chaumar in den trein TarasconMarseille stapte drie keurige oude dames in zijn com partiment vond. Hoffelijk raakte hij even de rand van zijn hoed aan en vroeg: „hebt u er last van als ik rook, dames?" Ja, antwoordde een der drie oude dames. Dan zou u zei Daudet dunkt me, verstandig doen in een andere cou pé te gaan zitten, want ik ben van plan danig te gaan rooken. Dit verhaal van Daudet wordt ook verteld van Richard Wagner, Oscar Wassermann, Rijkskanselier Dollfuss, Marcus Aurelius, Toscanini, Guus Weit- zel en Gambetta. Het moet dus absoluut zeker gebeurd zijn. En tóch zal geen van ons het in zijn hoofd halen te willen beweren dat Dau det niet direct een héér was. Waarmee ik maar zeggen wil dat vele begrippen, waaraan wij gewend zijn geraakt, heelemaal niet zoo vast op d'r lui pooten staan als ons aller onge trouwde nicht wel meent. Ik kan u in vertrouwen mededeelen dat ik wèl weet waarom ik over hof felijkheid ben gaan schrijven. Ómdat ik gisteren een blauwtje heb geloopen. Ik was in een openbare dansgelegen heid en ik vroeg een meisje ten dans en die zei: „Nee, met u dans ik niet, u hebt me laatst niet eens wat aangebo den; een ijssie of zóó en toen keek ze kwaad, maar toen lachte ze weer tegen een jongmensch met véél brillantine in zijn haar en witte slobkousen en een jasje dat véél te erg getailleerd was en met véél te vierkante schouders; die slenterde naar haar toe met zijn han den in zijn zakken en hij zei: „Willewe- nog's Joop?" En ze ging met hem dansen en ze lachte tegen hem en mij zag ze niet meer en toen dacht ik aan Daudet en Wagner en Wassermann Dolfuss en Marcus Aurelius en Toscanini en Guus Weitzel en Gambetta en hoffelijkheid en aan de betrekkelijkheid aller din gen en begrippen. Frater Modestus. geheel uitgevoerd door de Kon. Mij. de Scheme. Tenslotte een enkel woord over de ar chitectuur van 't gebouw. Daartoe herin- en hij bracht den ouden Rinaldo en zijn mannen naar het achterschip. Daar opende hij de deur van een nauwe ka juit, liet hen voorgaan. Daar! riep hij, houdt jullie el- kaa.r gezelschap! en voordat Rinaldo en de zijnen wisten wat hun overkwam, zaten zij achter slot en grendel! De Villanova spoedde zich naar het bootje terug met nog eenige Spanjaar den en de bende begaf zich in aller ijl aan wal. Zij haalden de paarden, die in de osteria waren gebleven, en voor dat de herbergier had kunnen begrijpen wat ze hem in het Spaansch en met vele gebaren en vloeken hadden toege roepen, hadden zij zich in volle galop uit de voeten gemaakt. Naar het kasteel, riep de Villanova, een goede belooning voor jelui, als je mij de schatten van Montignoso helpt machtig worden. De markiezin is weg, Rinaldo en zijn brave mannen zijn ge borgen, wij zegevieren. Leve Spanje, vooruit Villanova! De zon is nog niet lang op, wij zullen Montignoso verassen. Daar Rinaldo met de Villanova h'et kasteel had verlaten, waren de achter gebleven mannen niet meer zoo op hun hoede, als zij het hadden behooren te zijn. Enkelen sliepen nog, anderen wa ren naar de groote wapenzaal gegaan en hielden zich daar onledig, terwijl zij hun ochtendmaaltijd gebruikten, mét hün geliefkoosde spel, de zoogenaamde Morra, en zij lachten en schreeuwden naar hartelust, zonder zich er in het minst om te bekommeren of het kasteel goed bewaakt werd. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5