GOESCHE COUBANT^ Mjjnhard's Zenuwtabletten Slapeloosheid ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. WEER EN WIND. KUNST EN WETENSCHAP. NUMMER 160. TWEE BLADEN. MAANDAG 10 JULI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAA het verblijf van prinses juliana te londen. prinses juliana verloofd? de uitvoering der clearingswet. steun aan kippen- en eendenhouderij. het verbond voor nationaal herstel. het vreemdelingenverkeer van en naar duitschland MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. MiDDELBURGSCHE COUBAi Dagblad Voor Middelburg, does en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. tnededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant'*; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en aa„a„etu.66. regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrïefc „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent, fPTC.—M.I- .1 I. .1. 111.Ill Prinses Juliana, Prinses Alice en Jé graaf van Athlone hebbes Zondagmid dag een bezoek gebracht aan de En- gelsche Koninklijke familie op Bucking ham Palace. De „Daily Telegraph" meldt, dat Prinses Juliana, die bij haar verblijf in Londen niet alleen officieele diners en ontvangsten meemaakt, maar ook als 'n gewoon sterveling .gaat winkelen en ten toonstellingen en groote gebouwen als bijv. de Tower en het Parlementsge bouw bezocht, zich zoo goed amuseert, dat zij haar verblijf in Londen, dat tot Maandag zou duren, verlengt tot Woens dag a.s. Zij zal dan tevens daar kunnen ont moeten Prinses Sibylla en haar echtge noot Prins Gustav Adolf van Zweden, die Maandag aankomen. De derde bui- tenlandsche prinses die op het oogen- blik in Londen logeert, is Prinses Ingrid van Zweden, die Donderdag is gearri veerd. In Amsterdam deed Zondag, naar de „Maandagmorgen" wist te melden, het gerucht de ronde, dat verwacht wordt dat binnenkort de verloving zal worden bekend gemaakt van Prinses Juliana en Prins Georges, een der zon envan het Engelsche Vorstenhuis. Prins Georges, Eduard, Alexander Ed- mond, werd 20 December 1902 geboren als vierde zoon van het Engelsche Ko ningspaar, en is dus 30 jaar oud. Hij diende eenigen tijd bij de Royal Navy, en werd later te werk gesteld aan het departement daarvan. Men bedenke wel, dat we hier nog maar te doen hebben met een gerucht dat de ronde doet! Bij Kon. besluit is thans vastgesteld aan welke bepalingen moet worden vol daan en welke documenten moeten worden overgelegd bij invoer in Neder land uit gebiedsdeelen van een vreemde mogendheid, waarvoor krachtens aan wijzing de algemeene maatregel van be stuur bedoeld in art. 2 der clearingswet zal gelden. O.a. moet worden overgelegd een verklaring van den ontbieder (den geadresseerde) houdende een verbinte nis om hetgeen hij met betrekking tot de ingevoerde goederen aan den leve rancier schuldig is of mocht Worden af te dragen aan de Nederlandsche Bank zonder zich op schuldvergelijking of an dere kwijting te beroepen. Namens den minister van Economi sche Zaken maakt de regeeringscom- missaris voor de uitvoering voor de ga rantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij, bekend, dat de verliezen voor den pluimveehouder op de kleinste kippeneieren tot een ge wicht van ten hoogste 55 kg per 1000 stuks, voor de week van 1015 Juli a.s. tot een bedrag van 40 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren zul len worden overgenomen. Voor eend eieren is dit bedrag vastgesteld op 30 cent per 100 stuks. In de Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van den Centralen Raad met de afgevaardigden van de afdeelingen van het Verbond voor Nationaal Her stel, werden de statuten eenstemmig definitief vastgesteld, nadat de eere voorzitter, generaal Snijders, een ope ningswoord had gesproken. Het Ver bond bevestigde opnieuw zijn standpunt van te staan op Nederlandsch-nationalen legalen grondslag dor een bepaling in de statuten op te nemen waarin werd aanvaard het organisch-corporatief ele ment in onze staatsinrichting, in het ka der van de nationale gedachte, als middel tot bestrijding van het verwor den parlementair-democratische stelsel. Naar de „Residentiebode" verneemt, heeft dezer dagen een commissie van vertegenwoordigers van het vreemde lingenverkeer en het hotelhouderswezen in Nederland een bezoek gebracht aan het Rijksministerie voor Volksvoorlich ting en Propaganda te Berlijn, waar van gedachten is gewisseld over het weder- zijdsche bevorderen van het vreemde lingenverkeer. Groote belemmering voor het bezoek van Duitschers aan de Nederlandsche badplaatsen vormt het limiet-bedrag ad 200 Mark. De commissie heeft er met klem op aangedrongen, dat het toegestane be drag voor Duitsche reizigers naar Ne derland wordt verhoogd tot 700 Mark. Naar het blad ter oore komt, is de kans groot, dat in deze een bevredigen de regeling wordt getroffen, te meer daar de Nederlandsche regeerin/g zich bereid heeft verklaard haar volle mede werking te verleenen. De Nederlandsche Varkenscentrale maakt bekend, dat met ingang van heden de prijzen, welke door haar voor het versche spek, betaald worden, met 2 cent verhoogd worden voor het spek, afkomstig van varkens geslacht na 8 Juli. De minister van buitenlandsche za ken heeft aan Sir Eric Drummond bij gelegenheid van diens aftreden als sec- taris-generaal van den Volkenbond, een schrijven gericht waarin hij mede deelt dat de Nederlandsche regeering er prijs op stelt aan Sir Eric haar ge voelens van groote erkentelijkheid te betuigen voor het werk dat hij tot stand heeft gebracht. De herdenking van het 50-jarig be staan van den Ned. Journalistenkring is thans definitief vastgesteld op Za terdag 14 October a.s. te Den Haag, en op Zaterdag 21 October te Amsterdam. Zaterdagmiddag werd, onder over- groote belangstelling het j.l. Dinsdag door den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant bezochte zeebad „De Duintjes" bij Woensdrecht officieel den burgemeester geopend. Het zoo hij uitstek schitterend gele gen zeebad trok zoowel Zaterdag als Zondag overgroote belangstelling. Vlaamsch bezoek aan Walcheren. De Kring Uit ter Harte te Antwerpen maakt op 16 Juli a.s. met een 500-tal leden een Scheldereis over Vlissingen, met aanleg te Middelburg; de Ooster- schelde en terug over Hansweert. Dien dag brengt de Harmonie van Eckeren bij Antwerpen een bezoek aan Vlissin gen met een 250-tal leden. De salonboot Mercator komt dien dag eveneens naar Vlissingen met een 200-tal personen uit Gent. Ongemerkte boter. Vanaf 16 Juli zal het in geheel Zeeuwsch-Vlaanderen verboden zijn on gemerkte boter voorhanden te hebben, te vervoeren of te verhandelen. Ook de z.g.n. uitspitboter in stukken van 1 kg en daaronder, waarvoor dat tot heden toegelaten was, moeten dan dus van een crisismerk voorzien zijn. Ieder, die na 16 Juli in Zeeuwsch- Vlaanderen afgewerkte boter in pak huizen, winkels, in bereid- en bewaar plaatsen of op vervoermiddelen voor handen heeft, zonder dat die is voor zien van een crisisbotermerk of Rijks- merk, is dus strafbaar en stelt zich aan een proces-verbaal bloot. De boycot van Duitsche waren. De hier gevestigde afdeeling van den Bond van Meubelmakers, Behangers, Houtbewerkers en aanverwante vak- genooten, heeft in haar gehouden ver gadering een motie aangenomen waar in zij alle leden van de organisatie er op wijst, om het werk van het Centraal Boycot-Bureau en van het Plaatselijk Boycot-Comité zoo krachtig mogelijk te steunen en vertrouwt, dat de leden zich voortaan zullen onthouden van het koopen van Duitsche waren en in eigen omgeving de krachtigste propaganda voor deze boycot zullen voeren. Ontvangsten plaatselijk Crisis-Comité van 3 t/m, 8 Juli 1933. Mej. A. O. 4.Notarishuis Yi entree's verkooping 4 Juli 1933 14,825, N.V.V. 2.20, A. D. 2.50; Maandelijksche bijdragen Meisjes school 4.57, gedeelte van het per soneel ten stadhuize 6.50; Wekelijksche collecte 54.665; Wekelijkscbe bijdrage Gymnasium 1.45. Het gironummer van den penning meester is 188020, Wie niet leeren wil door het ver leden, wordt gestraft door de toe komst. mm Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: wekelijksche bijdrage personeel Schulte Thieme 1.86. 't Goesche Sas. Mogelijk heeft onze aanbeveling van Zaterdag 1.1. reeds een goede uitwer king gehad, want aan 't Goesche Sas heerschte gisteren een ongewone druk te, Er stonden tal van tenten langs de Schelde en zoowel daar als in de ha ven werd druk gebaad en gezwommen. Het was een fleurig gezicht, al die kleu rige badpakjes van groot en klein in water- of zonnebad. Jammer, dat er ditmaal zooveel kwallen in het water waren, wat thans ook elders, naar ons uit berichten uit de Noordzeebadplaatsen bleek, dezer dagen het geval is. Het is dus geen bezoeking, die Goes alleen treft! Dit als kleine pleister op de wonde. Vlaggetjesdag Kinderkolonies. Zaterdag animeerde een advertentie al: koopt Dinsdag, dus morgen, een vlag getje terwille van het zwakke kind. Ter wille van het Centraal Genootschap voor kinder-herstellings- en vacantieko- lonies. Wij doen 't thans nog eens in de ze kolommen. Nu vacantie in 't zicht komt of snel nadert, nu iedereen zelf plannen maakt, al zal 't bij velen minder uitgebreid zijn dan in vóór-crisisjaren. Maar ieder zoekt toch iets van Het an dere, het buiten-gewone. Om nieuwe in drukken, nieuwe krachten op te doen vooral. Ieder gunt 't zich zelf, en ook anderen. Denkt daaraan morgen, als ge de ver koopsters ziet voor den vlaggetjesdag. De derde Motorveerboot. Van de werf der Kon. Mij. de Schelde is te water gelaten de derde aldaar ge bouwde motorveerboot voor de Pro vinciale stoombootdiensten, de Prins Willem I, die als reserveboot zal dienst doen. De boot is gelijk aan de beide boo ten, die op 12 Juni te water zijn gelaten FLOREREN. ARNEMUIDEN. Onder groote belang stelling tgaf de muziekvereeniging „Arne's Genoegen" Zaterdagavond haar tweede zeer goed geslaagde zomeruit- voering op 't marktplein. BIGGEKERKE. Alhier is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand uitgebro ken in de schuur van den molenaar B. Schuur en woonhuis zijn een prooi der vlammen geworden. Een paar varkens zijn gered evenals nog een en ander van dert inboedel. GRIJPSKERKE. Vrijdagnamiddag ontstond er brand op de hofstede Jacht- lust onder de gemeente Grijpskerke, in een hoop hooi dat op den dorschvloer lag. Door vlug optreden van buren, en eigen personeel, wist men met emmers water den brand te blusschen. De oor zaak is onbekend. -Tot directeur van het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapelle is be noemd, de heer W. Harthoorn te 's-Heer Arendskerke. Op 20 Juli a.s. wordt te Sas van Gent een autotocht gehouden voor Ouden van Dagen uit die ge meente. De speldjesverkoop voor „Zonne gloren" heeft te Brouwershaven opgebracht 25.50. Te Kloetinge is onder het vee van den landbouwer J. S. mond- en klauwzeer uitgebroken. Dit is het eerste geval in deze gemeen te. Ds. C. Sundermeyer, predikant bij (ie Ned. Herv, Kerk Akkerwoude en Murmerwoude, vroeger te R i t t h e m, hoopt Zondag 23 Juli a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente aldaar en 30 Juli daaraanvolgende zijn intrede te doen in de Ned. Herv. gemeente te Gorinchem, na bevestiging door ds. J. Luuring te Oudwolde. Ds. J. Timmerman, vrij-evang. pre dikant te Enschedé heeft met ingang van 1 Aug. a.s. eervol emeritaat aan gevraagd. Met ds. Timmerman, die ruim 40 dienstjaren heeft, verdwijnt een vooraanstaand figuur uit den kring der vrij-evang. predikanten. Ds- Timmerman werd 22 Sept. te De- demsvaart geboren. 27 Nov. 1892 werd hij te I e r s e k e in zijn eerste gemeente bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1894 naar Winschoten, waar hij 12 jaar werkzaam was. Hij vertrok vandaar naar Leeuwarden. Sedert 13 Maart 1921 staat ds. Timmerman te Enschedé. Overgangsexamen Gymnasium te Middelburg. Heden zijn bevorderd van de Ve klas se naar de Vie klasse alle leerlingen t. w. afd. A: H. P. Hoorweg (vr.), H. de Kat (vr.) C. Meijer, J. E. van Raalte (vr.), A. C. Rühl (vr.), J. P. W. Th. van Wel; afd. B: P. M. Bakker, A. C. Barent- sen, W. F. Kimpe, P. J. C. van Voorst Vader, A. Wisse. Van klasse IV tot klasse V: E. J. Bo- asson (vr.) A. Geselschap (vr.), W. F, van de Hofstede, A. A. Leenhouts, M. C. Mulder (vr.) P. van Ouwerkerk, B. C. J. van Roon (vr.), J. E. Rosendaal (vr.) en A. J. Woldendoop (vr.). Niet bevorderd één leerling. Van klasse III naar klasse IV: A. G. Hey, L. van Raalte (vr.), W. F. Reus, W. Snethlage (vr.), M. Steenland, P. J. van Swigchem, C. H. Tonsbeek (vr.) en E. J. de Waardt (vr.) Niet bevorderd een leerling. Van klasse II naar klasse III: E. van Blerkom (vr.), A. C. de Feijter (vr.) W. F. de Jong, J. A. C. de Jonge, P. S. J. Koole (vr.), A. H. Kuipers, A. Looten, W. W. C. Ploegsma, B, van Riet, A. GI Snethlage (vr.), A. Teunis, R. C. A. van Voorst Vader, A. Winter. Niet bevor derd drie leerlingen. Van klasse I tot klasse II: J. G. van der Burgt, E. Dekker, W. A. van der Feltz, R. Veltman Fruin, S. T, Hey, E. Hoorweg (vr.), J. C. Janse, G. Th. A. van Lynden, J. de Meyer, J. M. G. van de Poel, H. A. Portheine, T. van Roon, J. Schouten, P. A. van Sluijs, J. Blok land Visser, M. H. Waverijn. De toehoorder voor vijf vakken dezer klasse: P. Loeff is voor den volgenden cursus toegelaten als leerling der eer ste klasse. Eindexamen R.H.B.S, te Middelburg. Afdeeling B, geslaagd de dames: N. Kolsters, D. J. Naezer, J. van Pien- broek, S. M. J. Pieters, en J. W. J. Yer" meulen allen te Middelburg; E. P. Vos te Nieuwdorp; en de heeren B. M. Bak ker, H. Klarenbeek, M. L, van d'er Moer, A. H. Munnik en J. Reijnierse al len te Middelburg, M, C. de Weerd te Nieuw- en St. Joosland en M. P. de Vos te 's Heer Arendskerke. Afgewezen vier candidaten, Vereeniging voor Voortgezet Nijver heidsonderwijs. Na gehouden examens had Zaterdag j.l. in het gebouw van de Ambachts school te Middelburg onder leiding van den voorzitter van den Raad van Beheer den heer ir. J. J. van Leeuwen, de overgang plaats van de afdeeling Waterbouwkunde. Bevorderd zijn van het le naar het 2e leerjaar: C. J. Kuipers en W. C. Sturm, beiden te Middelburg; J. v. d. Sande te Oostburg en L. van Éennennaam te Ar- nemuiden. Van het 2e naar het 3e leerjaar: J. C. Geertse en A. v. d. Broek te Middel burg; P. Minderhoud, L. W. Goedbloed en J. D. v, d. Wal, allen te Vlissingen; K. Houterman te Serooskerke; J. P. de Hamer te Niéuw- en St. Joosland; K. J. de Pree te Arnemuiden; P. Schrier te Colijnsplaat en I. Kense te Oostburg; niet bevorderd is één cursist. Van het 3e leerjaar naar de repetitie- tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Glazen Buisjes 75 ct. Bij Apoth en Drog. (Ingez. Med.) Middelburg 10-VII-'33 Zaterdag en Zon dag: hoogste 1 u c h ttemperatuur 26.1 °C (79 °F); laagste 15.6 °C (60 °F). Heden 9 h: 18.1 °C; 12 h: 19 °C. Zaterdag/Zon dag 5 mm, Zondag/Maandag 0.8 mm re gen of neerslag. Hoogste barometer stand 770 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand 768.8 mm te Rochefort; laagste 747.5 mm te Storno- way. Verwachting tot morgenavond; Meest matige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op re gen of onweer, later opklarend, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 51; onder 21 h 18. Licht op: 21 h 48. Maan op: 23 h 04; onder; 8 h 38. L.K.: 14 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veefe 38 min. later (S springtij). Juli. Hoogwater. Laagwaief (Zomertijd.) Ma. 10 4.07 16.24 10.34 23.15 Di. 11 4.55 17.12 11.19 24.01 Wo. 12 5.44 18.02 12.01 24.45 Hoog- en Laagwater te Wemeldingc, Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 10 6.07 18.30 11.40 24.12 Di. 11 6.53 19.13 12.28 Wo. 12 7.36 19.57 1.00 13.13 klasse: A. C. van Riel te Middelburg; H. Dekker, K. J. Joosse en F. Ch. War ren allen te Vlissingen; M. Passenier te Domburg; J. de Pagter te Westkapelle; G. P. Sturm en N. Goedbloed te Oost en West-Souburg. Hoofdakte-examen. Aan het schriftelijk examen voor de hoofdakte te 's-Gravenhage hebben deelgenomen 291 candidaten, 179 man nelijke en 112 vrouwelijke. Benoemd tot onderwijzer aan de Mackayschool te Amsterdam, de heer W. J. de Wolf te Middelburg. Aan de Rijksnormaalschool voor Onderwijzeressen te Brugge slaagde voor onderwijzeres mej. M. J. Hubert van Vlissingen. Mej- P. Stoel, geboren te West kapelle, verpleegster aan het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, slaagde dezer dagen aldaar voor kraamver pleegster. School voor Tropische Geneeskunde te Antwerpen. De school voor tropische geneeskun de te Antwerpen is thans gereed geko men. De raad van beheer heeft Zaterdag voor het eerst in het gebouw vergaderd en daarna de verschillende localiteiten bezichtigd. Het gebouw zal in October geopend worden. Overvulling op geneeskundig gebied. Het Hoofdbestuur van de Nederland sche Maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft zich gericht tot de medische faculteiten van de Universi teiten met een schrijven, waarin uiting gegeven wordt aan de bij dit hoofdbe stuur bestaande bezorgdheid over de onvoldoende gelegenheid voor jonge art sen om met of zonder bezoldiging as sistent te worden, te meer, waar naar In- dië geen artsen meer worden uitgezon den en de ondernemingen daar de aan gestelde artsen zelfs voor een deel ont-

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1