MERCURIUS HAVERMOUT BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. POLITIEKE ACTIE VAN VREEM DELINGEN. ONTHULLING VAN HET VAN HEUTSZMONUMENT TE COEVORDEN. NIEUWE INDISCHE MUNT. Ter waarde van cent. HET GEHEIM VAN DE OUDE KAST. HET VLIEGEN. CENT PER PONDSPAK MIDDELBURG. Zomerprijzen cokes. MOLENWATERUITVOERING. GOES. De Oranjetrein. IN EN OM GOES. Naar strand en zee. Middelburg 8-VII-'33 Vrijdag: hoogste lucht temperatuur 28.5 C; (83 °F); laagste 17.2 °C (63 °F). Heden 9 h: 19.1 °C; 12 h: 20.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 770 mm; laagste 762 mm. Verwachting tot morgenavond; Meest zwakke Z.W. tot Z.O. wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warm. Zondag 9 Juli. Zon op: 4 h 50; onder Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Laagwater, Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. PU ROL POEDER I tfrovittcialc MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct- p. r. B« contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255Kantoor, te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau Voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Naar het Correspondentiebureau te 's-Gravenhage verneemt, he"eft de mi nister van justitie aan de procureurs generaal bij de gerechtshoven, fungee- rend directeuren vein politie, opdracht gegeven ten scherpste toe te zien op en tegen te gaan iedere politieke organisa tie, actie of werkzaamheid, op welke wijze en in welken vorm ook, door hier te lande vertoevende vreemdelingen. Vreemdelingen, die zich niet strikt van elke politieke gedraging onthouden, moeten als ongewensch,te vreemdelin gen beschouwd worden, aan wie verder verblijf in ons land zal dienen te wor den ontzegd. Onder groote belangstelling van de zijde der bevolking heeft hedenmiddag te Coevorden de plechtige onthulling en de overdracht aan de gemeente Coevor den plaats gehad van het monument, dat ter eere van de nagedachtenis van Ge neraal Van Heutsz in diens geboorte plaats is opgericht. Het monument bestaat uit een door den beeldhouwer Falise te Wageningen vervaardigd borstbeeld, waarvoor de gelden bijeen zijn gebracht door de le den van den Koninklijken Bond van Rid ders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier. In de plaats van Minister dr. H. Co- lijn, die, zooals bekend, te Londen toeft, heeft Prof. Mr, J. C. Kielstra voor de onthulling een herdenkingsrede uitge sproken. Prins Hendrik heeft hierna het borst beeld onthuld. De plechtigheid werd besloten met het leggen van kransen door „Onze Vloot", Ons Leger",, de Koloniale Reser ve uit Nijmegen, de Algemeene Vereeni ging van Nederlandsche Reserve1officie- ren, het Koninklijk Invalidenhuis Bron beek en de Vereeniging van gegageerde en gepensionneerde oud-gedienden van het leger in Oost- en West-Indië te Zut- phen. In opdracht van de regeering moet worden onderzocht, of de noodzakelijk heid zou kunnen bestaan tot het doen aanmaken en invoeren van een munt ter waarde van K cent, meldt het Soer. Hbld, Tegenwoordig krijgt de Inlandsche bevolking, voor wie deze maatregel spe ciaal zou Worden genomen, voor cent in de desa van enkele ingrediën ten meer dan noodig is voor het dage- lijksch gebruik. Indien de K cent wordt ingevoerd, Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUIJTS—GAYDOU. 8K. Wij verlaten hi'er onze reizigers en keeren naar Montignoso terug. Nadat hij zijn meesteres vaarwel had gezegd, liet Rinaldo de poorten sluiten en de ophaalbrug optrekken. Hij deed vervolgens de ronde door het kasteel om zich te overtuigen, dat alles rustig was. Toen keerde hij naar den linker vleugel terug, waar hij den page trouw op zijn post vond, en gaf aan den knaap verlof, zich ter ruste te begeven. Rinaldo zou zelf de wacht houden in de antichambre van de Villanova. Hij liet zich op een rustbank neervallen en bleef langen tijd in gepeins verzonken. Welke houding zou hij den volgenden dag tegen den senor de Villanova aan nemen? Hij begreep wel, dat de Span jaard met een bepaald doel naar Sil via was gekomener moest een reden voor zijn. Den ring van Walfried had hij meegebracht als bewijs., maar hoe kwam hij daaraan? Zou hij zijn meester van het leven beroofd hebben? Die Spanjaarden, ze waren tot alles in staat om aan geld te komen, en als de liefde er nog bij kwam., liefde? Neen, daarvoor is een Villanova niet vatbaar, hartstocht, mogelijk wel, maar vooral hebzucht.Hoe kan ik er achter ko men? Hij slaapt zeker nog vast! Rinaldo opende heel zacht de deur van het slaapvertrek. Het was een zou men aaü de hand van de tegenwoor dige prOauctenprijzen, speciaal in de desa, die M cent zeer goed als betaal middel kunnen gebruiken. Men is den laatsten tijd bezig met voor honderden gulden aan halve cen ten in de desa's in omloop te brengen. Door het B. B. is aan hen, die in ver band met hun werkzaamheden, nogal veel in de desa komen, o.a. landbouw- consulenten en administrateurs der Volksbanken, verzocht te willen na gaan, of de wenschelijkheid tot invoe ring der Vu cent bestaat. De Maasbode schrijft o.a. over het vliegveld Waalhaven te Rotterdam. De bezoekers van de laatste week hebben het uiteraard al bijzonder ge troffen, doch in verband met de groote drukte der vliegdiensten is er eiken dag volop bedrijvigheid te beleven. Bijzondere momenten liggen bijv. 's avonds tusschen 7 en 8 uur. Achteraan staat het juist gear riveerde toestel uit Haamstede, daar voor het net even daarvoor gelande Duitsche vliegtuig, terzijde vooraan een toestel, dat startklaar wordt gemaakt, terwijl het voorste toestel, met zijn draaiende motoren, binnen een minuut in de lucht zal zitten. Tusschen de ma chines in maken enkele passagiers, die nog verder door moeten, even van de gelegenheid gebruik, om aan den buffet wagen den inwendigen mensch een ver sterking bij te brengen. Het vliegveld blijkt nog altijd een bij zondere attractie met attracties. Op de luchtlijnen zelf heerscht ook een belangrijke drukte. Het avondvlieg tuig uit Londen was bijv. gedurende de vorige week geregeld voltallig bezet en, typisch, vooral door zakenmenschen. De lijn naar Haamsted e K n o c k e, welke het vorig jaar drie maal per week dienst deed, is thans el- ken dag geopend. Het verkeer neemt nog altijd zoodanig toe, dat heden en Maandag waarschijnlijk niet het toe stel van 8, maar van 16 personen zal worden ingelegd. Naast de zakenmenschen komen de toeristen. Minister Colijn wordt Maandag avond uit Londen te den Haag terug verwacht. Daar de noodzakelijkheid is ge bleken om gedurende den tijd van voor bereiding van het bloembollensanee- ringsplan 1933 den uitvoer van bollen van hyacinthen, tulpen en narcissen te verbieden, is bij Kon. besluit bepaald, dat de uitvoer is verboden gedurende het tijdvak ingaande heden en eindigen de 31 Juli 1933. Van dit verbod kan de minister van Economische Zaken in bijzondere geval len ontheffing verleenen. ruime kamer, met rijke meubelen, de wanden behangen met fijn damast, be halve één, die met mooie fresco's was beschilderd, nymfen en satyrs, die in een bosch speelden; een bron van hel der water sprong tusschen rotsen en varens zoo natuurlijk, dat men zou mee- nen het ruischen te hoorenHet pla fond was beschilderd met amors en godinnen. De Villanova lag in het statige bed met de zware fluweelen gordijnen. Hij sliep vast en snurkte. Droom jij maar van godinnen, don Juan, fluisterde Rinaldo, ik zal je klee- ren onderzoeken! Hij zag een soort wijde broek van zacht leder en voorzien van een paar breede zakken daaruit haalde Ri naldo een klein wapen, een kleine Spaansche stiletto fijnpuntig en scherp; een beurs met gouden munten gevuld en nog een klein Italiaansch medaillon van mozaïk met het wapen van de Montignoso's. Rinaldo ontstelde hevig. Dat medaillon bevatte een haarlok van Alfonso. Silvia had het haar man ge geven, toen hij vertrokken was.. In dien hij nog leefde of vrij was, zou hij dat kleinood nooit afgestaan hebben. De oude man bleef een oogenblik ver bijsterd; maar hij herstelde zich weldra, nam alles mee en verliet zachtjes de kamer. Vlug haalde hij een paar van zijn man nen en keerde met hen naar de kamer van de Villanova terug, die zich niet verroerd had. Rinaldo liet hem door de twee makkers de handen vast binden, haalde hem daarna uit het bed en zou zijn voeten ook vast gebonden hebben Alle groote dingen, die wij dragen Groeien in ons uit aandachtigheid. Laat ons in de- wenteling der dagen Voor elkaar tot aandacht zijn bereid. 'f NEDERLANDSCH FABRIKAAT (Ingez. Med.) Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer, van de direc teuren der gemeentebedrijven alhier, over de vaststelling der prijs van alle soorten cokes, voor het tijdvak van 10 Juli tot en met 31 Aug. e.k. Het bezoek aan de muziekuitvoering van het Middelburgsch muziekcorps was ook gisterenavond niet zooals wij dat vroeger jaren hebben gekend en dit is toch zeer te betreuren. Zeker wij we ten wel dat 'er verschillende aanwijsbare redenen voor zijn om minder bezoek te hebben. Wij denken aan de radio, aan het bij mooie, lange zomeravonden naar buiten trekken, maar toch zijn wij over tuigd, dat het rustig luisteren naar het muziekcorps ook voor het huidige ge slacht groote bekoring moet hebben. Temeer kan men er rustig genieten, nu door de verandering in den aanleg van het Molenwater als het ware een afge sloten ruimte is ontstaan, waar men zonder stoornis de uitstekende vertol king van de verschillende nummers kan volgen. Het bezoek van den Oranjetrein aan Goes is voor deze expositie een groot succes geworden. Tot gisteravond tien uur hield de stroom bezoekers (sters) aan en toen men ging sluiten waren ongeveer 4500 menschen, klein en groot, de controle gepasseerd! En, ook voor Zeeland zelf was het be als de Villanova niet was ontwaakt. Verraad! riep rij; maar hij kon zich niet bewegen; hij begon te vloeken, Spaansch en Fransch door elkaar. Houd u bedaard, Senor, ik zal u geen kwaad doen; maar vertel mij eens van wien ge dit kleinood hebt ge kregen en lieg niet, per Dio, of ik zal u uw tong laten inslikken! Dat? wel, van den eigenaar zelf. Onmogelijk, heer Walfried zou aan niemand een medaillon hebben gegeven, dat hij van de markiezin heeft ontvan gen. En wat zit er in? weet u dat ook, senor? Wel zeker, een lok, het haar van de schoone Silvia. Ah! gij valt door de mand, schelm, dit is het haar van haar kind, niet van haar zelf; en nu de waarheid, of ge gaat in den donkersten kerker van dit kas teel; wat hebt ge met Walfried gedaan? spreek! Hij was gewond, dat heb ik al ver teld en toen werd hij gevangen geno men en hij vroeg mij hierheen te gaan; te Duinkerken ben ik aan boord ge gaan Wat, te Duinkerken! Dus hij is niet naar Gent vervoerd, zooals gij zeide! Nu misschien wel, toen waren ze nog niet vertrokken. iBlijft hier, beval Rinaldo aan de twee mannen, ik kom dadelijk terug. Hij ging nog een paa.r mannen wek ken. Het waren twee flinke vertrouw de kerels. Rinaldo vertelde hun in een paar woorden het gebeurde,-en vroeg naar hun meening. Mij dunkt, het beste zou zijn om zoek een succes. Dat bleek ons bij het onderhoud, dat we met verscheidene standhouders hadden. Voor velen hun ner waren Zeeland en de Zeeuw on bekenden, en allen waren opgetogen over de kennismaking. „We vertrekken nu naar Brabant, met de aangenaamste herinneringen aan dit bezoek. Ik hoop", zoo zeide men „dat U dit eens in uw courant wilt zeG ten!" Hetgeen we bij dezen dan gedaan hebben. In deze recht-Zomersche dagen is het aangenamer „om" dan „in" Goes. En wel het aangenaamst „om" Goes, is het aan 't Goesche Sas. Er zijn er velen, die dit weten, en ook naar 't Goesche Sas trekken, zoo spoe dig ze er gelegenheid voor hebben, maar 'er zijn nog duizenden Goesenaars, jong en oud, die er zich nooit laten zien, en die dat moeten we wel aannemen blijkbaar niet weten, dat aan 't Goesche Sas, naar hartelust te genieten en te profiteeren is van zon-zee en strand. Dat „strand" mag dan iets pri mitiever zijn, dan dat van bekende bad plaatsen, men geniet er daarom niet te minder om! Evenzoo is er aan 't Sas een restau ratie, waar men zich voldoende restau- reeren kan om ook inwendig op peil te blijven. Speciaal zij dit medegedeeld, omdat er nog velen zijn, die meenen, dat aan 't Sas „niets te krijgen" is. En dan bovenal: de schitterende zwemgelegenheid, achter de sluizen, in de haven, met de accomodatie, die we aan de zwemclub te danken hebben. Er is dezer dagen juist een stevige en praktische springtoren gereed gekomen, die aan de zwemclub ettelijke honder den guldens kostte, maar die dan ook wel bijzonder tot de ver-volmaking varr deze schitterende zwemgelegenheid bij draagt! En dan tenslotte, om ten volle van dit „Goes aan Zee" te kunnen profiteeren, moet men zorgen de zwemkunst mach tig te zijn. Pas dan wordt het water helaas nog wel de vijand van den mensch genoemd, omdat bet elk jaar zijn slachtoffers eischt de oprechte vriend van den mensch, die hem de nuttigste en tevens aangenaamste ont spanning biedt. De zwemkunst machtig te worden is thans ook voor Goes, ,,'n klein kunstje". Want voor een zeer billijke vergoeding zorgt de instructeur van de zwemclub er voor, dat men zich in korten tijd in het water even gerust gevoeld als in zijn bed. En de leeftijd is geen bezwaar. Gelukkig schijnen we ook te Goes over den tijd heen te zijn, dat men, de drie kruisjes gepasseerd zijnde, zich te outf* en misschien ook teveel vrouw of man, of dame, of heer-, gevoelde om nog „aan een koerier naar Genua te zenden; mo gelijk haalt hij de markiezin nog in vóórdat zij verder reist. Een paar van ons kunnen met de Villanova scheep- gaan en Duinkerken over zee bereiken. Neen, dat duurt te lang, mijn waar de, wij moeten de Villanova te Modena brengen; daar kunnen zij hem achter slot zetten, of naar zijn vervloekt land terug zenden; ik bemoei me liever niet met hem, wij zouden den markies en madonna Silvia in moeilijkheden kun nen brengen. Hij kan nu niets uitvoeren. Morgenochtend bij het aanbreken van den dag vertrek jij met hem; neem Lu- dovico mede. Ik zal je een brief voor den hertog van Modena meegeven, mo gelijk vertelt die boosdoener mij nog het fijne van de zaak, als ik hem bang maak; het is een lafaard en hij is bang voor zijn hachje! Geef mij den sleutel van den kerker, die onder het terras ligt; hij kan daarin het ruischen van het water hooren, dat zal hem een koude rilling door de leden doen gaan. en waarschijnlijk zegt hij mij dan de waar heid. En zoo werd de Villanova geblind doekt naar beneden vervoerd. Toen hij zich in het donkere kille vertrekje, met de vochtige muren bevond, er. zijn oogen weer vrij om zich heen konden zien, wierp hij zich aan de voeten van Rinaldo en smeekte om vrijheid en licht! Ik doe niets voor den vijand van mijn geëerbiedigden meester; gij zult hier blijven; bereid u op het ergste voor. O, smeekte de Villanova, hebt gij dan geen medelijden, hebt gij geen moe der gehad? De mijne, helaas, leeft nog, o Santa Virgine, vergeef me, ik ben een Hoogste barometerstand 769.4 mm te Abisko; laagste 755.1 mm te Blacksod, Zon op: 4 h 49; onder 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 22 h 32; onder: 5 h 23. 21 h 19; Licht op: 21 h 49. Maan op 22 h 49; onder 6 h 58. 14 Juli L.K. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min, later, (S springtij). Juli. Za. Zo. Ma. Hoogwater. (Zomertijd.) 8 2.24 14.47 9 S 3.21 15.37 10 4.07 16.24 8.56 21.31 9,45 22.23 10.34 23.15 Juli. Hoogwater, Laagwater. (Zomertijd.) Za. 8 4.23 16.54 9.58 22.29 Zo. 9 S 5.22 17.44 10.50 23.21 Ma. 10 6.07 18.30 11.40 24.12 bijzonder verzachtend, opdrogend en reuk wegnemend, werkt bij transpireerende oksels en voeten. Strooibussen 60 ct. en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) den hengel" te gaan. De moeilijkste les sen worden daarbij nog „binnenska mers" gegeven, en kan men eenmaal „droog zwemmen", dan is men het in het natte element ook al spoedig mees ter. Dus besluiten we met den gouden raad: allen naar 't Sas, allen lid van de zwemclub, en allen zwemmen leeren! zondaar, ja, maar ik zal alles doen om mijn leven te beteren. Luister, oude man, je meester was wel gewond; hij zou met de gevangenen mede vervoerd wor den, maar zijn wond verergerde en ze lieten hem te Duinkerken liggen.... En waar is hij nu, spreek, spreek opdat het niet te laat worde om hem te redden.... Ja, luister, toen ging ik te Duin kerken aan boord en.nam hem mee. Wat! en leeft hij nog? O, zeg mij, dat hij nog leeft, en waar hij zich nu bevindt. Spreek, spreek de waarheid of gij Ja, hij leeft. Zijn wond is nog niet genezen, en hij kan niet loopen. zoo heb ik hem aan boord gelaten, en, en, ik wildeO, nu heb ik berouw. Laat mij naar Silvia toegaan. Ik zal haar al les vertellen, ik zal.... Ongelukkige! de markiezin is ver trokken. Zij en haar kind zijn op weg naar Gent om Walfried te bevrijden! Gij .wreedaard! En welk plan hadt ge be raamd? Madonna Silvia aldoor vóór te liegen, haar te laten gelooven misschien dat haar gemaal dood was, haar trach ten te winnen, ja, nu zie ik het duide lijk in. Gode zij dank, ge zult uw plan niet ten uitvoer kunnen brengen. Maar nu, vlug, vlug; breng mij aan boord van je Spaansch schip, laat mij mijn meester terughalen, en ik zal je het leven schenken, als je mij nu tenminste ook niet bedrogen hebt. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1