Hïu de Examens naderen ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. Van onze Adverteerders. GEMENGD NIEUWS. AFLOOP AANBESTEOINGEN. BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. BOEKENSCHOUW. KING Pepermunt r'^aaaag lbocht niet rechts rijden! J. d. W„ Goes .2 maal 5 b. s. 2 maal 5 cbh,; met motorrijtuig met te zware vracht ^rijden: J. C. P-, Ierseke 10 b. s. 10 dagen hechtenis; in een bocht niet rechts houden: J. J. v. d. J., Vlissingen 15 b. s. 15 d.h.; met motorrijtuig niet minstens 2 m van de Stationsuitgang staan en een an dere plaats innemen dan is aangewezen: F. C. v. d- V., Goes 2 maal 10 b. s. 2 maal 10 d.h.; met motorrijtuig rijden zonder spie gel: C. L. S.. Goes 2 b. s. 2 d.h.; met motorrijtuig rijden idem en zon der achterlicht: I. W., Goes, 5 b. s. 5 d.h.; C. A. v. d. B., 's-Heerenhoek 5 b. s. 5 dagen hechtenis; 's avonds fietsen zonder licht en niet stil houden op bevel van ambtenaar: W. d. R., Biezelinge /5 b- en 15 b. s. 5 en 10 dagen hechtenis; 's avonds fietsen zonder licht: G. G.t Wissenkerke 1 b. s. 1 week tuchtschool S. v. d. G., en M. v. d. G-, Heinkens- zand 3 b. s. 3 d.h.; A. P. Ierseke 5 b. 5 d-h.; dronkenschap: H. D. K., Ierseke 15 b. s. 15 d.h. Heden is het 50 jaar geleden dat mr. J. F. van der Lek de Clercq, oud raadsheer in het gerechtshof te 's-Gra- venhage en aldaar thans nog woonach tig, aan de Leidsche Universiteit werd bevorderd tot doctor in de staats- en rechtswetenschappen. Eindexamen R. H. B. S. Goes. Afdeeling A. Geëxamineerd: 4 candi- daten; geslaagd zijn gisteren: J. W. Ku- see, Krabbendijke; E. B. G. Lokerse, Ka- pelle; J. Noordhoek en C. Visser, bei den Goes. Bevorderd aan de universiteit te Leiden tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift getiteld: „Re acties tusschen brandbare gassen en stikstof-oxyden" de heer M. J. van der Wal, geb. te Middelburg. Geslaagd voor het voorloopig Ma chinisten diploma de heeren G. Hou wen, G. v. d. Heuvel, J. H. Maljers, W. J. Notenboom, alle leerlingen van de „de Ruyterschool" te Vlissingen. Bij het heden afgelegd examen voor adspirant-helpster bij het Ned. Roode Kruis slaagden de volgende da mes uit Middelburg: J. J. Jacobse, J. Grool-Heine, N. Griep, J. W. van Kerkvoort en C. P. v. d. Woestijne. Geslaagd aan de universiteit te Utrecht voor het 'doctoraal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak plant kunde), mej. D. A. Gabriëlse. Bij Kon- besluit is aan den gep. kolonel der infanterie van het leger in Ned.-Indië H, Behrens, de titulaire rang van generaal majoor verleend. Moeder, waarom leven wij? door Lode Zielens. (N.V. Uitg. Mij. „Elsevier", Am sterdam). Zéér diep ben ik onder den indruk gekomen van 3it boek, maar ik weet waarlijk niet of ik het „mooi" zal dur ven noemen en of ik u met de felste kracht der overtuiging kan aanraden het ook te lezen. Dat de schrijver een heel knap kunstenaar is, staat onwan kelbaar vast, maar óók dat hij dit aardsche leven angstig-donker en droef geestig aanschouwt, ons bij voorkeur voert tot die menschen, die milieus, dat stukje der wereld waar wij alle hoop op een verlossende lach of op een vertroostende geestelijke kracht moe ten laten varen en niets anders vinden dan een oceaan van leed, rampspoed en ellende. Is de hieruitsprekende men taliteit van dezen auteur een reactie op alles wat, tot nog toe voor enkele jaren, de Vlaamsche literatuur ons placht te brengen?: 't lichte, losse en leutige, de daverende schater van het boereni-boertige, de monkelende glim lach om het burgerlijk-oubollige, al les waaruit de vreugde heviger of zoe ter omhoogsloeg tusschen den /Pallie ter en Mijnheer Serjanszoon. In Vlaan- deren had men al sinds jaren genoeg van deze grappigheid, die door haar weelderigen overvloed goedkoop werd, en ik ken Vlamingen die boos wor den wanneer ze een Hollander met eenig naïef plezier over „leute" óf „sappigheid" hooren spreken. Het is te begrijpen. - De welige Timmer- mans-jolijt, tot vervelens toe herhaald en schraal geworden in het werk van een menigte navolgers, heeft jarenlang de Vla, -•eratuur beheerscht ot ze ..eelt bovenal onze- Hol- ian.ai.ve waardeering beheerscht. De "s :eestfójVfemingeri zslfy.en vooral de jon De schipper J. Quist, dé majoorr konstabel J. Rottier en de majoor-ma chinist A. M. Havers worden overge plaatst van Hr. Ms. „Gruno" naar Hr. Ms. „Van Speyck". Op Maandag 10 Juli a.s. komen bij het 3e Regiment Infanterie Onder de wapenen tot het volgen van een gecom- primeerden cursus dé reserve luitenants J. Catsman, H. Venema van het 14e re giment infanterie. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de luitenant ter zee le klasse C. Hellingman, de luitenant ter zee 2e kl. A. M. Valkenburg, de officie ren van den marine-stoomvaartdienst 2e kl. M. J. Drijver en M. A. W. Bos den 6en Juli 1933 geplaatst bij de onderzee- dienstkazerne te Willemsoord. Englebert Stadion wedstrijd. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de door de Englebert Banden Mij., uitgeschreven Stadion Wedstrijd. Bleek reeds bij de eerste serie welk een succes deze prijsvraag was, bij de 2e serie kwam eerst recht naar voren welk een goede greep Englebert met dezen origineelen wedstrijd heeft gedaan. Trouwens in ons land, waar iedereen fiets rijdt, had men moeilijk een beter wedstrijd „motief" kunnen vinden, en was het succes van dezen wedstrijd eigenlijk reeds bij voorbaat verzekerd. Voor de bepalingen aan dezqn wed strijd verbonden, verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende annonce. Ongelukken. De heer G. te N i e u w e n d a m, reed Woensdagavond op zijn motor fiets door een der poortgebouwen, toen hij plotseling, door tot nu toe onbeken de oorzaak, de macht over zijn stuur verloor en tegen een der pilaren reed. G. werd van de motorfiets geslingerd en ernstig gewond opgenomen- De motorfiets is zwaar beschadigd. Donderdagavond zijn op het pleintje van het kruispunt Bussummer Grint weg en Fransche Kampweg te Bus- sum een vrachtauto en een motorrij wiel in botsing gekomen, waarbij twee personen zwaar werden gewond. De duopassagier verkeert in zorg- wekkenden toestand. DOOR ZIJN FIETS GEZAKT. Woensdagnamiddag is op den Amstel- dijk nabij Uithoorn een werk man door zijn fiets gezakt. De man kwam met zijn hoofd op den weg te recht en werd met een ernstige hersen schudding opgenomen. KLEIN MEISJE VAN DEN ZOLDER GEVALLEN. Maandagmiddag is 't 2 jarige dochtertje van den gemeente arbeider v. Z. van den zolder gevallen. Met een zware hersenschudding werd het kind naar het ziekenhuis vervoerd. Gisteren is het kind overleden. gere literaire talenten onder hen, snak ten naar een andere kunst, wèg uit de goedkoope kinderlijke levensvreug de, wèg ook uit het geïdealiseerde boerenleven, wèg tenslotte uit de kortheid der Streuvelsche novelle, uit het instantené-achtige van het Timmer- mansche verhaal: in Vlaanderen groei de de begeerte naar een breedere kust van ruimer menschenleven, ernstiger en gedragen door een dieperen werkelijk heidszin, Er zijn in dit verband de na men te noemen van een viertal der al lerjongste Vlaamsche schrijvers, die. hoezeer ze onderling verschillen mogen, toch in hun werk de gemeenschappelij ke reactie veropenbaren op de gepa- tenteerden Vlaamschen humor en de idealiseerende Vlaamsche boeren-no- velle, beide juist in Noord-Nederland zoozeer bewonderd en bemind. Het spreekt daarom wel vanzelf dat het be wuste viertal ten onzent niet dadelijk door 'n groot publiek met de hun toe komende waardeering is ingehaald, 't Best zijn Maurice Roelants en Gerard Walschap er aan toe, wier arbeid (de roman „Komen en Gaan" van den een de verhalen „Adelaide" en „Erie" van den ander) een plaats vond in ons eer ste Nederlandsche tijdschrift, en die nadien ook in wijderen kring met vreug de gekend zijn. Maar de zéér begaafde Theo Bogaerts, van wien juist weer 'n voortreffelijk boek verscheen „Vastel- avond", wordt bij ons niet gelezen, en de naam van Lode Zielens drong voor een paar /jaren slecht's lichtelijk door tengevolge eener bijkomstige, goedkoo pe omstandigheid: de bekroning van zijn eerste grootere werk „Het Duistere Bloed." Van dat „Duistere Bloed", een boek dat even (ook in Vlaanderen) opgang heeft gemaakt, ben ik eigenlijk nooit 'n groot bewonderaar geweest. Het was slordig geschreven, miste stijl en schoo- ne strakheid van constructie, en de on afhankelijke, geweldige gréép naar leven, die dit alles (evenals bij D°s„.- sjeess 'V .yl". ~ST" GAFE MET WOONHUIS AFGE- BIJ BRANDJE LICHT GEWOND. BRAND. Woensdagnacht is brand In het gelijkstraatscbe gedeelte van een ontstaan in het café en woonhuis van perceel Celebesstraat te Amster-j den heer L. van L., aan den Handel- dam, waar een winkel in huishoude- i schenweg te G e m e r t. De brandweer lijke artikelen is gevestigd, is Donder- was zeer spoedig ter plaatse. Het café dagmiddag brand uitgebroken, en woonhuis brandden totaal af. De Een loodgieter, die achter in den win- aangebouwde bioscoopzaal kon ge- kei bezig was met een soldeerlamp, spaard blijven. De schade bedraagt on-' heeft hierbij benzine over den grond la- geveer 20.000 en wordt door verze- j ten löopen, die vlam heeft gevat, kering gedekt. Een aanzienlijke somToen het eerste materiaal van de da- gelds, die in een der kamers in een kist- delijk gewaarschuwde brandweer arri- je was opgesloten, kon door nathouden veerde, had het vuur reeds een stella- voor vernieling behouden blijven. j ge met winkelwaren aangetast. Met twee stralen heeft de brandweer het GEVAARLIJKE GELDWISSELAARS; vuur, dat tot het achterste deel van den 'N GOEDE VANGST. Dondermiddag winkel beperkt kon worden, gebluscht. zijn te Breda op het kantoor der De loodgieter, die bij het ongeval Rotterdamsche Bankvereeniging door de# brandwonden aan den linkerarm had j-j Bredasche recherche twee Algerijnen aangehouden, verdacht van poging tot oplichting meldt de Msb. De heeren schijnen er hun werk van te maken postkantoren, banken, e.d te bezoeken, om daar rekenend op onvoldoende be drevenheid van ambtenaren en bedien den, door herhaald wisselen verwarring te stichten en dan hun slag te slaan. Op 't postkantoor te Breda mislukte echter hun opzet en de beambte stelde de politie op de hoogte, die wat later op bovengenoemde bank tot arrestatie overging. De aangehoudenen moeten hun werkzaamheden reeds met succes uitgeoefend hebben o.a in Utrecht, Schiedam, Rotterdam en Tilburg, naar welke plaatsen de aangehoudenen voor verder onderzoek op transport zijn ge steld. Vermoedelijk heeft de Bredasche recherche hier een goeden slag geslagen. De mannen fcijn uit Antwerpen af komstig. DE ONBEMANDE KANO GEVON DEN. Woensdagmiddag hebben op varenden van een motorboot in het Brouwershavensche Gat de kano opge- vischt van den 24-jarigen W. Radema ker uit Rotterdam, die Dinsdag middag bij een kanotocht in het Goe- reesche Gat. tusschen de eilanden Voorne en Goerree, naar zee afdreef en sindsdien niet werd gevonden. Nu de boot is teruggevonden zonder den jon geman, is de kans op redding vrijwel uitgesloten. OUDE MAN DOOR AUTOBUS OVERREDEN. Donderdagavond werd in de Rijnstraat bij het Bezuidenhoud te den Haag de ongeveer 70-jarige L., wonende te Voorburg door een Vios-bus waarin een groot aantal schoolkinderen waren gezeten, bij het oversteken van den rijweg overreden. De oude man werd door een der wielen over de borst kas gereden en was onmiddellijk ge dood. De kinderen bekwamen geenerlei letsel. GESTIKT. Te Gemert is het 4-jarig meisje A. V. in een suikerklontje gestikt. TWEE ARRESTATIES. Tijdens het onderzoek in de zaak Onnes van Nijenrode heeft de justitie opnieuw een spoor ontdekt inzake de inbraak, wel ke tegen het einde van het vorige jaar bij een winkelier in de Amstelstraat te Amsterdam is gepleegd. Dit heeft er toe geleid, dat twee personen, waar van de een verdacht wordt van de in braak, de andere van heling werden ge arresteerd. De buit, "die nog niet te recht is, had een waarde van 2500. 'i>r; jewsky) had kunnen vergoeden, was nog niet sterk genoeg. Maar dat er een ke rel en een kunstenaar achter school, was onmiskenbaar en bleek misschien het duidelijkst uit zijn hooghartig ne- geeren van alle aesthetische tenden- zen, zijn aandacht alleen voor den tra- gischen gang van het leven en zijne be geerte tot de breed-epische, bijna roe- keloos-nonchalante uitbeelding daar van. Ge vindt deze eigenschappen te rug in dit nieuwe boek met den pijn lijken titel, vraag en noodkreet tegelij kertijd: „Moeder, waarom leven wij?" In een strak en ruig realisme vindt ge hier het leven der arbeidersbevol king van een groote havenstad; waarschijnlijk is het Antwerpen, hoe wel er nergens een naam van straat of plein genoemd is. die daromtrent ze kerheid geeft. Ze hokken tezamen in de trieste woninkjes van een achter buurt, groote gezinnen in één enkele kamer, waar niets heerscht dan armoe de en ellende, dronkenschap en sexu- eele animaliteit, de vele vele kinde ren groeien er in verwildering op, de ouderen bevechten elkaar, deinzen niet terug voor mishandeling of dood slag; de fabriek slokt ze des mor gens in trieste menigten op, geeft ze des avonds over-vermoeid terug, de arbeid brengt hun geen vreugde, de dag geen licht, de nacht geen rust, en over alles heen dreigt aldoor het spook der werkeloosheid. Ik heb het boek met bewonderende belangstelling gele zen, maar ben er niet gelukkiger door ge worden, er groeit tenslotte niets an ders in den lezer dan de bittere smart dat er nog zulk „leven" bestaanbaar is; als een donker spook overweldigt u deze gedachte en ge weet er geen raad mee, ge ziet geen uitkomst en geen oplossing. Is het waar. wat de Vlaam sche dichter en criticus Urbain van de Voorde gezegd heeft, dat n.b de' schrij ve- -sir; dit boek sterk heeft overdre ven in de schildering van den maat- ff>cbappelijken en geestelijken nood zij- opgeloopen, is in het Wilhelminagast- huis verbonden. DE INBRAAK IN HET CULLINAN HOUSE. Naar de Msb. verneemt heeft de Amsterdamsche kamer der rechtbank gisteren beraadslaagd over het verzoek der verdediger tot invrij heidstelling van zijn cliënte een 30-ja- rige vrouw uit de Gerard Doustraat, die met verscheidene andere personen naar aanleiding van de in het Cullinan house in de Kalverstraat gepleegde inbraak gearresteerd en in het huis van bewa ring opgesloten was. De rechtbank heeft na raadkamer de onmiddellijke invrij heidstelling van de vrouw bevolen. OUDE MAN VERDACHT VAN MOORD. Al verdacht van moord op mej. A., wier lijk tusschen Belling- w o 1 d e en Papenburg in een koren veld is gevonden, is de 65-jarige bezem binder W., die j.I. Zaterdag met deze van haar man gescheiden vrouw is ge zien, in arrest is gesteld. Verdronken. De veehouder J. K., te Groot- Schermer is, toen hij in de vroegte op weg was om te gaan melken, in een sloot geraakt en daaruit levenloos op gehaald. Donderdagavond is de 7-jarige C. E. bij het spelen in de Coolhaven te Rotterdam gevallen en verdron ken. Bij de te E 11 e w o u t s d ij k ge houden aanbesteding van werkzaamhe den aan de glooiing van den zeedijk in Everinge, werden deze gegund aan den laagsten inschrijver, den heer C. P. Pie- terse, te Ellewoutsdijk. Waarschijnlijk zullen aan dit werk ongeveer 6 werkloozen gedurende eeni- gen tijd werk vinden. 's Heer Arendskerke. Van 130 Juni. Getrouwd: A. Geel hoed, 29 j. en C. Otte, 24 j. C. Murre, 25 j. en S. G. Bakker, 24 j. Bevallen: E. van de Waart, geb. Bu- teijn, d. J. K. Hendriks, geb. Koop man, z. M. Koole, geb. de Jonge, z. T. Pieters, geb. Fagel, d. J. Jan- ner objecten? Ik weet het niet, maar aesthetisch gesproken, is hier in elk ge val een te-veel. Wanneer een roman als deze een reactie is op de Pallieter- vreugde der Vlaamsche literatuur, dan vervalt het aan de tegengestelde zijde in precies dezelfde fout. Het gedurig hooggestemde geluk in den „Pallieter" begint tenslotte door overmaat te ver velen, en eenzelfde verveling besluipt u bij de. lezing dezer meer dan driehon derd bladzijden menschelijke rampspoed. Men erkent zich dit niet gaarne, omdat deze erkenning een moreele kater geeft. Ge wordt geplaatst voor al maar meer leed en ellende en ge kunt er niets tegen doen, ge zit in uw gemakke lijke stoel en ge leest een boek; ge snakt tenslotte naar eenige verademing en ook dit gevoelt ge als verraad te genover deze menschen met wie ge toch hebt medegeleden. Slechts een heel enkelen keer heeft de schrijver getracht in al deze duister nis wat licht van edeler menschelijk- heid en schooner geluk te brengen, ja, men kan het hem als 'n verdiensten te (aanrekenen, dat hij de natuurlijke mogelijkheid geopend heeft voor het uit bloeien van betere instincten in dezen afgrond van smart en verdorvenheid. Misschien is dat wel zijn moreele be doeling geweest, maar dan is ze toch slechts ten deele bereikt, want het licht wordt gedurig zóó tot stikkends toe overweldigd door de duisternis, dat de hoop welke het zou kunnen bren gen, juist door de geringe kracht er van, bij den lezer omslaat in vertwijfeling. Er leven in de hoofdpersonen van het verhaal. Netje, en in een enkele der bij figuren, zooals in haar schoonmoeder, duidelijk beginselen eener betere men- schelijkheid, liefde medelijden, hulpbe toon, offervaardigheid, maar de ruwheid van de wereld rond-om stelt hen zóó verre in 't ongelijk', behaalt zóó vierkant de overwinning op het betere in-hen, dat het den lezer nog dieper doet wan hopen aan de redding van dit gehééle k..- isflctyanbelang over te gaan toTKSf geregeld gebruik van KING ^Pepermunt. De origi- neele KING is bereid uit een edel natuurproduct en heeft daardoor opwekkende en kalroeerende eigenschap pen. KING Pepermunt houdt Uw geest frisch en vormt een welkome afleiding bijJUw ingespannen werk. (Ingez. Med.j sens, geb. Scheele, d. M. Murre, geb. Hoogerland, z. A. T. Witte, geb. Helmstrijd, z. Overleden: P. Tolhoek, 75 j„ vrouw van J, Burger. A. K, de Keijzer, 55 j., vrouw van A. van Antwerpen. A. M. Smits, 8 mnd., z. Cadzand. Getrouwd: J. van der Lijke, j.m„ 27 j. en G. S. Verhage, j.d., 22 j. Bevallen: P. Vasseur, geb. Koster, z. Middelburg, 6 Juli. Op de veiling deden aardappelen 21 30 ct„ poters eerste soort 1719 ct., bonken 20 ct., blauwe eigenheimers 41 44 ct-, poters 30 ct. alles per kg. Goes, 6 Juli- Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Groote veiling. Zwar te bessen 29.7030.50 per 100 kg; id. natte 15.20 per 100 kg. Aardbeien n.m. 4 uur. Jucunda A 15.6016.30; idem B 12.80; idem Ma dame Moutot 10-50 per 100 kg. Kleine veiling. Aardbeien 712; Frambozen 1535; Kruisbessen 29; roode bessen 411; witte bessen 58; vroege Oranjepruimen 57; afval Ap pels 4; Tomaten 1323; Kersen: Hol landers 27; Klerken 2931; Zoete Mo- reilen 1925; Bruine Blanche 2124; Eierkrieken 2023; Zwarte Krieken 1220; Meikersen 21; Roode Blanche 18; Porceleinkersen 1318; Roode Sui kerkersen 1820; Witte Vleeschker- sen 1320; uitschot Kersen 8 per 100 kg- Perziken 17; Meloenen 3141 per 100 stuks. Bloemen 7 per pot. Bloemen 10 per bos. Z i e r i k z e e, 6 Juli. Kippeneieren 1-90 per 100 stuks. Boter per 5 hg 0.720.80. stuk menschenbestaan. Ontwikkeling ontbreekt hier ook evenzeer als geloof en de strijd voor sociale rechtvaardig heid (het boek draagt in dit opzicht 'n historisch karakter) verkeert nog, ver en flauw, in een stadium van geboren- worden. Men moet uit deze overwegingen echter niet den indruk krijgen dat het geen knap en merkwaardig werk is dat Lode Zielens hiermede de wereld heeft ingezonden. Integendeel, het behoort stellig tot het allerbeste wat de Vlaam sche literatuur in de laatste jaren heeft opgeleverd. Het realisme er van moge reeds uit den tijd zijn en gevaarlijk af hellen naar naturalisme, het geheel moge van een te strakke, welhaast een tonige somberheid zijn, toch staat ge hier voor het zeldzame wonder dat in dit boek een menschen-collectiviteit onafgebroken als een eenheid is begre pen en uitgebeeld. De hoofdpersonen, zelfs Netje, om wier leven het geheele verhaal zich wendt en keert, zijn als individuen toch min-of-meer op den ach tergrond gehouden, de groote greep van den schrijver richtte zich op de psy chologie eener massa. En als men dat begrijpt, dan laat ook zijn eenzijdige, sombere kijk zich verklaren, want dan is het stellig .zijn bedoeling geweest de immoraliteit eener sociale groep te de- monstreeren ondanks de edeler krach ten welke er leven in de afzonderlijke individuen- Dan wordt ook zelfs het bij zondere maatschappelijke milieu, waar in het boek speelt, eigenlijk een bij zaak. Iedere collectiviteit verkeert in een soortgelijke geestelijke en zedelijke nóód, een massa van menschen, welke ook, is stééds immoreel, al leen voor de individu bestaat kans op redding. Als dit laatste in de hoofd persoon sterker tot uiting was geko men, zou dit belangwekkende en lite- ,rair heel knappe boek, tevens een die pere zedelijke beteekenis gekregen hebben. Herman Poort.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 7