KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ZEELAND. LANDBOUW. RECHTZAKEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. wekken het hier niet bij te laten en nog eens een bezoek aan .Walcheren te brengen, en wees er op, dat juist op den marktdag zooveel schoons aan al lerlei kleederdrachten te zien is. Als blijvend aandenkjen verheugt 't den voorzitter van V.V.V. een map aan te bieden, welker inhoud een goede plaats moge vinden op de redactieta fel der journalisten om hen tot leidraad te strekken bij hun verslagen over dit bezoek. Hierop beantwoordt burgemeester Desmit in korte bewoording mr. Moo- lenburgh en spreekt de hoop uit, dat het Middelburg goed moge gaan, en dat er veel vreemdelingen naar het eiland Walcheren zullen worden getrokken, terwijl hij zijn dank betuigt voor de wijze van ontvangst te Middelburg. Onder het nuttigen van eenige ver- versching bood men den bezoekers een map aan, waarin o.a, enkele folders en foto's van Middelburg, iVlissingen en Veere. De gehouden speeches waren in het Nederlandsch en Fransch gedrukt en 'n exemplaar van ieder ingesloten. Zeer voldaan over wat men in dit korte tijdsbestek van ongeveer twee uur heeft kunnen zien, vertrok het ge zelschap om kwart voor 12 naar het Vlissingsch vliegterrein, waar men even half één opsteeg om een bezoek aan Rotterdam en Amsterdam te brengen, en nog even Schouwen aan te doen. brandvrij bewaren van het gemeentelijk archief.. Met 6 tegen 1 stem wordt tot den bouw der kluis besloten en tevens bepaald, dat het werk in 1934 zal wor den uitgevoerd: volgens het plan zal een bergruimte worden verkregen van circa 65 strekkende m. Het ontwerp eener nieuwe bouwverordening wordt hierna uitvoerig besproken; tot de vast stelling zal in de volgende vergade ring worden besloten, WATERLANDKERKJE. Donderdag morgen kreeg de Politie alhier aangifte dat er was ingebroken bij den winkelier B. door vernieling van een ruit in het winkelraam, ontvreemd is er een flesch met chocolade reeperi en uit de toon bank lade een portemonnaie met eenig geld. Van de daders geen spoor. Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. De heer M. Fernhout, burgemeester van Middelburg, heeft zijn benoeming tot voorzitter van de afdeeling Zeeland van de Vereeniging van Ned. Gemeen ten, aangenomen. Arbeidsbeurs. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot leden der Commissie van toezicht op de districts-arbeidsbeurs in het district Middelburg de heeren A. N. Cevaal te Grijpskerke, H. Kouman, ploegbaas Bathpolders te Rilland Bath; mr. dr. A. J. J. M. Mes, burgemeester van Heinkenszand; P. G. Laernoes, wet houder van Vlissingen. Autotocht ouden van dagen. BRESKENS. De Federatie West-Z.- Vlaanderen van den Bond voor Staats- pensionneering organiseert een auto tocht voor ouden van dagen uit de zes gemeenten dier streek, waar een af deeling van den Bond gevestigd is, n.l. Biervliet, Breskens, Groede, Nieuw- vliet, Oostburg en Schoondijke. Alle 65- jarigen en ouderen, die in een der ge meenten wonen, kunnen den tocht kos teloos meemaken. RAAD VAN CADZAND. Bouw van een brandvrije kluis. Geen herhalings- onderwijs. CADZAND. Woensdagmiddag j.l. ver gaderde de raad dezer gemeente vol tallig. T.a.v. schrijven der provinciale com missie van de centrale voor werkloo- zenzorg door de kerken, nopens de moreele verzorging van werkloozen wordt geen beslissing genomen; eens deels met het oog op de omstandigheid, dat bij jeugdige personen alhier tot dusver geen belangstelling te bespeuren viel voor een vanwege de gemeente telken jare gegeven cursus in „herha- lingsonderwijs", zoodat niet aangeno men kan worden, dat die belangstelling nu wel zou zijn ontstaan, andersdeels, omdat van de kosten dezer verzorging van werkloozen hoegenaamd niets be kend is. Mocht te eeniger tijd evenwel een poging worden gedaan, om in sa menwerking met andere gemeenten, te dezen aanzien iets te doen, zoo zou een dergelijk voorstel met welwllendheid worden ontvangen. Ingevolge een verzoek van het ge meentebestuur van Oostburg wordt aan B.. en W. .dezer gemeente machtiging verleend, om, ter uitvoering van een bepaling der Crisis-varkenswet, de Nederlandsche Varkenscentrale te machtigen tot het vanwege den vleesch- keuringsdienst heffen van het bedrag, genoemd in art. 6, 2e lid der aange haalde wet. Het Oostburgsche gemeen tebestuur verzocht den Raad voor te stellen het batig saldo van de rekening 1932 van den Vleeschkeuringsdienst te verdeelen onder de betroken vijf ge meenten. Met 5 tegen 2 stemmen be sloot men Oostburg te berichten, dat de verdeeling van het saldo verkeerd wordt geacht, aldus handelende, nooit tot verlaging van de keurloonen zal kunnen worden overgegaan, en het ove rigens onjuist genoemd moet worden winst te maken.. Wenschelijk wordt 't geacht het saldo eener rekening over te nemen in den volgenden dienst, wat ongetwijfeld ook de bedoeling is ge weest van de ontwerpers der gezamen lijke regeling. De rekening der gemeente over 1932 wordt aangeboden met een bedrag van 51.275 aan ontvangsten en 45.883 aan uitgaven; een commissie wordt aan gewezen, die deze rekening met de bij lagen zal onderzoeken. Ingekomen is een begrooting van kos ten 'vóór den bouw eener kluis tot het Tot algemeen sport-adviseur voor Zeeland heeft de Bisschop van Haar lem benoemd Pastoor H. A. C. M. Wen nen te Kwadendamme. De heer S. de Moor thans rijksklerk te Dordrecht, vroeger te Brou wershaven, is onlangs geslaagd voor teekenaar bij het kadaster. Hij is met in gang van 1 Augustus als zoodanig ge plaatst ten kantore van het kadaster te Leiden. Onder het rundvee van de land bouwers P de Hullu en J. P. Risseeuw te Cadzandis mond- en klauwzeer uitgebroken. DE Z. L. M. TE OOSTBURG BIJEEN. De Algemeene Vergadering. Betreffende de Donderdagmorgen ge houden algemeene vergadering in het Beursgebouw dient nog het volgende te worden gemeld: De voorzitter, die heer mr. P. Dieleman, heette speciaal welkom den Commissaris der Koningin, den heer Wittermans, die den Minister van Eco nomische Zaken vertegenwoordigde, omdat deze zelf door begrijpelijke druk ke "Werkzaamheden van zijn voornemen om te komen moest afzien; den heer Van Bommel van Vloten, lid van Ged. Staten; Burg. en Weth. van Oostburg; den vertegenwoordiger van het K. N. L, C. den heer ir. Smits, den heer ir. Louwes, sprekers van dezen dag en zoo als de voorzitter zeide de tarwekoning. Spr. wees op de bloemenhulde gebracht aan de 90-jarige door den Bond svan oud-leerlingen der cursussen in land- bouwhuishoudkunde >en jheette daarna welkom de vertegenwoordigers van den Chr. Boerenbond en van de afdeeling van den Chr. Boeren- en Tuindersbond; mevrouw Groenewegen, die den Bond van Boerinnen vertegenworodigde; mr. De Casembroot, vertegenwoordiger van den Zeeuwschen Polder- en Water- schapsbond; den heer Neeteson van de Kamer van Koophaandel en Fabrieken en alle overige aanwezigen, en wees er daarna op, dat men allen samen moet trachten de moeilijkheden door te ko men. Spr. deed mededeeling van berichten van verhindering. Op voorstel van de commissie tot het nazien der rekening over 1932, keurde de vergadering deze goed en vereenigde zij zich z.h-s. met het voorstel tot con- butieverlaging voor 1934 van 20 tot 25 procent. De voorzitter deed mededeeling van toe te passen bezuinigingen in de uitgaven der Maatschappij. De rede van ir. Louwes, In afwijking met de agenda kreeg thans ir. S. Louwes, te Zwolle, Regee ringscommissaris van de Tarwe- en Crisisvarkenswet het woord voor zijn inleiding „De Algemeene toestand van den landbouw nu en in de naaste toe komst" waarvan wij reeds een uittrek sel gaven. De heer Vogelvanger vroeg hoe de heer Louwes denkt over de gevol gen van een zich geheel afgescheiden plaatsen van Amerika. Uit de vergadering kwamen nog klach ten naar voren, dat de Jjoeren alleen de verliezen moet dragen en ook over den gang van zaken in den boter- en margarinehandel. De heer Louwes meende, dat er van een absolute isolatie van Amerika geen sprake kan zijn, want dit was zelfs z.i. niet geheel het geval in den oorlog, met de vijandelijke landen. Amerika zal o.a- rubber moeten koopen en het zal toch moeten blijven exporteeren en dat is niet mogelijk als het niet ;tevens importeert. Spr. wees nog uitvoerig op de noodzakelijkheid van uitvoer tegen lage prijzen, om de binnenlandsche prij zen hoog te houden. De wereldprijs van boter is 50 ct. per kg en men heeft daarom de bekende maatregelen moeten nemen o.a. om de margarine duur te maken; anders kwam men tot 1 y2 cent per liter melk, waarvoor niet te pro- duceeren is. Daarom is het goed tegen lagere prij zen te exportéeren.- i Wat de ook naar voren gebrachte vrij heid van den boer betreft, die ontkend werd, zeide spreker, dat die werkelijk alleen eincfigt, als hij iiiet meer kan vóór zien in de behoefte van zich en 'zijn ge zin. De consument moet ten slotte de productiekosten betalen. De heer Klompe meende, dat dit niet blijkt uit dén prijs van 11 voor bieten en de heer Hartog vroeg of het met de aardappelen in 1933 moet gaan als in 1932. De heer Louwes zeide inzake deze beide producten niets te zeggen te heb ben. De voorzatter bracht den heer Louwes onder applaus dank voor zijn inleiding. De heer Wittermans bracht dank voor de woorden van welkom en zeide inzake de suikerbieten, dat een prijs voor bieten van 17 pet. is gegarandeerd, terwijl de suikerprijs was 5.30, en dat hij thans reeds iets gestegen is. Toch zal 15 millioen er voor gevonden moeten worden, bij een tekort op de begrooting van 300 millioen. De grondswaarde en de loonen zal men moeten herzien, de suikerconsumptie prijs is zeker hoog in vergelijking met den wereldmarktprijs, maar zal toch nog verhoogd móeten wor den.. De aardappel heeft ook dagelijks de volle aandacht op het departement. Maar de teelt ervan is wel te uitgebreid en om een loonenden prijs te krijgen zouden weer eenige millioenen moeten worden gevonden, dit wordt echter steeds moeilijker, en ook de landbouwers zullen zich aan een lager peil moeten aanpassen. De voorzitter bracht den heer Wittermans dank en deed enkele mede- deelingen, waarbij hij gelegenheid had nog welkom te heeten den heer Sneep, voorzitter van de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en enkele der adviseurs. Spr, las een uitvoerig telegram met gelukwenschen van den heer Ir. Stevens voor en zeide, dat de heer Leenhouts door huiselijke omstandigheden deze vergadering niet kon bijwonen. Jaarrede voorzitter. De voorzitter hield daarna zijn reeds vermelde jaarrede, die met groo- te belangstelling gevolgd en met ap plaus bezegeld werd. Tijdens deze rede verlieten de Com missaris der Koningin en jhr. Van Vre- denburch de vergadering. Rondvraag. De heer Van Bommel v. Vloten bood eerst namens den Commissaris der Koningin, wien andere plichten huis waarts riepen, gelukwenschen met het 90-jarig bestaan aan, Spr. verzekerde, dat Ged. Staten steeds met belangstelling het werken der Z.L.M. volgen en de vergaderingen bijwonen. Spr. heeft vooral ook in de hoofdbestuursvergadering ook veel ge hoord over wegen, overbrugging der Zandkreek, enz. Dit alles heeft de volle aandacht van Ged. Staten. Ook namens het college bood spr. hartelijke gelukwenschen aan met het 90-jarig bestaan en hoopte hij, dat de Z.L.M. en de geheele Zeeuwsche Landbouw onder de krachtige leiding van den heer Dieleman een beteren tijd tegemoet zal gaan. De heer Klompe meende, dat alles wat men gehoord heeft heel mooi is, maar dat er toch nog zaken zijn, waar op de regeering met klem moet wor den gewezen en dan wijst spr. op de schapenteelt, die men ook loonend moet maken o.a. door Nederlandsche dekens van Nederlandsche wol te doen vervaar digen. Men bedenke, dat de schapen veelal gehouden worden op zeedijken en schorren en moeten die dan onproduc tief blijven liggen De heer Wittermans bracht na mens den minister gelukwenschen aan de Z.L.M. over met het 90-jarig bestaan en zeide dat het altijd een genoegen is naar deze maatschappij te gaan, omdat men weet daar iets goed te hooren te krijgen, wat nu ook weer het geval was met de rede van den voorzitter. Spr. is overtuigd, dat een goed gaand platteland een belangrijk onderdeel is van ons volksbestaan, dit bleek ook reeds uit een geciteerd gedicht van Gui- do Gezelle. Het platteland kan dan ook verzekerd zijn, dat de regeering het niet vergeet, Voor een twintigtal producten zijn reeds maatregelen tot steun geno men en de nieuwe machtigingswet zal gelegenheid geven dit naar behoefte uit te breiden. Men moet echter niet verge ten, dat dit alles met financieele moei lijkheden gepaard gaat. Ook de kwestie der schapen wordt niet vergeten en wat de schorren betreft ontginning komt steeds meer voor. Spr. hoopte dat de Maatschappij onder betere omstandig heden haar 100-jarig bestaan zal her denken en dan onder dezelfde eminente leiding. De heer Sneep voorzitter der N. Brabantsche Maatschappij, zeide heel goed te weten altijd welkom te zijn bij de Z.L.M., met wie men aangenaam sa menwerkt. Geluk wenscht spr. met het 90-jarig bestaan al zijn de tijden voor den landbouw zoo ongunstig. Ook spr. hoopte, dat het 100 jarig bestaan onder leiding van den heer Dieleman zal wor den gevierd. De heer Koert kwam terug op de aardappelkwestie en zeide dat er Itali- aansche voor 1 cent ingevoerd worden, de minister moet dit door flinke bepa lingen voorkomen. Spr..moest bloemkool weggooien omdat ze op de veiling nief te verkoopen was, maar intusschen kwam een vrachtauto met Belgische bloemkool om hier te verkoopen. Spr. komt daartegen op, maar erkent dat de Belgische bloemkool mooier was dan de zijne. Met klem protesteerde spr. tegen de sociale lasten, de boeren betalen voor de arbeiders, terwijl zij zelf verar men. De voorzitter zeide, dat het dag. bestuur deze zaken alle onder het oog ziet en in zijn vergadering van Woens dagmiddag nog besloot bij de regeering via het K.N.L.C. op verbeteringen aan te dringen. De voorzitter bracht nogmaals dank voor aller aanwezigheid, wekte de leden, die klachten hebben op zich tot 't secretariaat te wenden en sloot hierop de vergadering. Het noenmaal. Evenals Woensdagavond vereenigde men zich nu aan tafel in hotel du Com merce, thans voor een noenmaal. Tijdens deze koffietafel heeft me vrouw Groenewegen namens den Zeeuwschen Bond van boerinnen en andere plattelandsvrouwen groote hulde gebracht aan de 90-jarige Z.L.M. en haar dank gebracht voor alles, wat zij ook in het belang van de vrouwen vooral ook door bevordering van het landhuishoukundig onderwijs heeft tot stand gebracht. Spr. hoopte, dat het Luctor et Emergo, het ontworstel en ontzwem, zal maken, dat men te sa men de moeilijkheden te boven komt. De heer Dieleman dankte voor die woorden en wees ook zijner zijds op de wenschelijkheid tot samenwerking met alle organisaties en zeker ook met die der vrouwen. De heer de Milliano bracht dank voor de uitnoodiging aan den Chr. Boerenbond en sprak er zijn voldoening over uit, dat ook de leden van zijn or ganisatie hun auto's ter beschikking stelden voor den autotocht. Spr. schet ste de goede verhouding, die in Weste lijk Zeeuwsch Vlaanderen bestaat tus- schen de verschillende landbouworga nisaties, maar de leden van zijn bpnd hebben na ernstig overleg unaniem be sloten in eigen organisatie te blijven vereenigd en alleen als zoodanig met andere samen te werken. De voorzitter stelde het be schikbaar stellen van auto's door leden van den C.B.B. op zeer hoogen prijs en voor wat het overige betreft acht hij elkaar steunen ook van groote beteeke- nis. De rijtoer. Na de koffietafel begaf men zich naar de ongeveer 80 gereed staande auto's en deze zette zich spoedig in beweging langs Draaibrug en tot bij de poort te Aardenburg en langs den grintweg naar Sluis, waar o.a. langs de kade werd ge reden en zoo naar Retranchement, de stopplaats op dezen rit. In de raadzaal ontving het gemeente bestuur het dag. bestuur en enkele an deren voor zoover de ruimte het toe liet. De burgemeester, de heer A. I. Leenhouts riep allen in zijn ge meente het welkom toe. Hij achtte dit een grooten eer gezien wat de Z.L.M. in haar 90-jarig bestaan heeft gedaan. Zonder een Z.L.M. zou het er volgens spr. nu nog heel anders hebben uitge zien. Het zou zeker minder mooi zijn geweest niet alleen voor den landbouw, maar voor geheel Zeeland. Dit alles is zeker voor 'een groot deel te danken aan het harde werken van den voor zitter, die deze zware taak kan torsen, omdat hij weet bijna 100 pet. der leden achter zich te hebben, maar daarom is de verantwoordelijkheid des te grooter. Als de voorteekenen niet bedriegen is men nog niet aan het einde van den crisis en zal dre wellicht nog verergeren. Men heeft kunnen zien, dat de produc ten technisch goed zijn verzorgd en het is daarom zoo te betreuren dat daar tegenover staat groote zorg voor de financieele resultaten. Spr. wenscht den voorzitter de kracht toe te helpen om den landbouw uit het moeras te helpen. Men gaat met een zwaar gevoel de toekomst tegemoet. Na een periode van hoogconjunctuur volgde er een van groote depressie. Spr. wenschte den voorzitter kracht toe 't zijne bij te blij ven dragen in het belang van den land bouw, van de geheele gemeenschap. Spr- stelde een dronk in op den land bouw en in het bijzonder op zijn leider in Zeeland, mr. Dieleman. De voorzitter bracht dank voor de woorden van welkom maar wat de woorden van waardeering aan zijn adres betreft, deze aanvaardde hij alleen on der benifice van boedelbeschrijving en die zal dan inhouden, dat 'n belangrijk deel zal worden overgedragen op het bureau, dat onder de krachtige leiding van den jeugdigen secretaris zooveel en goed werk verricht, op den vice-voor- zitter. den heer W. Kakebeeke, zonder wiens steun spr. niet zou kunnen, op de overige leden van het dag. en het hoofd bestuur, op de volijverige kring voorzit ters en secretarissen. Spr. wees nog eens op het noodzakelijk samengaan met an dere organisaties en op de moeilijkheid van de bepaling wat de bedrijfsonkosten zijn, omdat die van zooveel factoren afhankelijk zijn. Na deze ontvangst werd weer in de auto's plaats genomen en ging het langs Cadzand-haven en -badhuis, Nieuwvliet en door het liefelijke Groede na'.. Breskens. ,Hier is de tocht ontbonden in ver band met hen, die de Schelde^ over «noes ten om thuis te komen, Men had een mooie rit tftm.J.a'kt. zich (Ingez. Med.) overtuigd van de voor het grootste deel goed staande veldvruchten. De Z. L. M.-dagen 1933 behoorden tot het verleden, zij waren evenals de laat ste jaren kort, «omdat thans van een tentoonstelling geen sprake kan zijn, maar zij hebben toch weer de voorman nen uit alle deelen der provincie bijeen gebracht om elkaar te schragen en te sterken in den strijd tegen de maat schappelijke en economische moeilijk heden- Maar velen hebben kennis gemaakt of hernieuwd met Oostburg en omge ving en thuis kunnen zij de belangrijk heid van genoemde centrumplaats na- .der vernemen uit het keurige boekje, dat het gemeentebestuur allen deed ter hand stellen. Kantongerecht te Goes. De Kantonrechter te Goes jheeft veroordeeld wegens overtreding: in staat van dronkenschap de orde verstoren en een anders veiligheid be dreigen: C- J. d. L., Oudelande, 2 maal 25 b. s, 2 maal 10 d.h.; aan ambtenaar valsche naam opge ven: F. J, M. G., zonder bekende woon plaats 25 b. s. 25 d-h.; straatschenderij: D. C. K., Kortgene, een berisping; H. G, v, H„ D. W. vrij gesproken; strooperij: A. v. H. Goes, 7-50 b. s. 5 d.h.; C. J., Goes, vrijgesproken; overtreding tarwewet: A. R., 's-Hee- renhoek 1000 b. s. 50 d.h.; vertreding boschwet: H. S-, Biezelinge C. W .Kapelle 15 b. s. 10 d.h.; F, D,, Kapelle 5 b. s. 5 d.h.; schelpdieren rapen aan den voet van zeedijk: J. J. d. L., J, t. H„ Terneuzen; C. M,, B. v. B., Arnemuiden 1 b. s. 1 dag hechtenis; zonder vergunning loopen over tram weg: J. W,, Kloetinge, W. G. S„ Bors- sele 3 b. s- 3 d.h.; opzettelijk uitlokken overtreding re glement op de wegen en voetpaden in Zeeland: A. L. d. J., Kortgene geen straf toegepast; melk verkoopen in strijd met voor schriften: C. H., Kloetinge 10 b. s. 5 dagen hechtenis; zonder vergunning te Kruiningen op straat muziek maken: A, M., Schore, 0.50 b. s. 1 dag hechtenis; te Wemeldinge venten zonder ver gunning: P. C. de G,, zonder bekende woonplaats, 6 b. s. 6 d..; te Ierseke op straat vloeken: A. E., Ierseke 15 b. s. 15 d.h.; overtreding vuurwapenwet: K. V., Wissenkerke 3 b. s. 3 d.h.; overtreding wet openbaar vervoer middelen: M. d. B.. Goes, 5 b. s. 5 dagen hechtenis; met motorrijtuig rijden zonder rijbe wijs: A. v. W., Wolphaartsdijk, terug aan ouders; P. A. H. d, K-, Etten en LeUr, 10 b. s, 10 d.h.; bij een kruispunt van wegen rechts niet voor laten gaan: L. G., Bonheijden (B.) 5 b'. s. 5 d.h.; met rijwiel veiligheid het verkeer in gevaar brengen: C. K ilbetinge, J. C. H., J. P-, Ierseke een ber'sffng; B., Goes 3 b. s. 1 week lucht?.'"-;r.L met motcrri;*.;;!j|_ veegheid vnn verkeer c'.'.v-^en: 1 - st, H., T.'Jcgersoorg h, s. 10 a.l. rijwiel ais voren.' J. A. L., \vo_« phar-ïlsdijk, een Vcri.-ring; met cnotorrijtuig .sasiiar^ lüaaïeak rijdcu tort" rska-rijwïSt?-~.- *->=• kte WisseiikctSic .-ƒ 3 b. s- 3 d - met rijvfo! lbks>itt>udeiif-iïi' een

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 6