BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. KORT ZEEUWSOH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. NUMMER 158. TWEE BLADEN. VRIJDAG 7 JULI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WilëHEREN. ZUID-BEVELAND. SÜÏÏÖUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. rwiffcUiU %etvw$ch# ELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent. Onze financieele deskundige schrijft ons uit Amsterdam: Of de thans ter beurze, evenals trouwens in breede kringen van het za ken leven, gekoesterde inflatie-ver- wachtingen bewaarheid zullen worden, is een vraag die de toekomst zal beant woorden. Juist in de laatste week is het weer overduidelijk gebleken, hoe krach tig de autoriteiten in de „goudlanden" vasthouden aan de door hen tot dus verre gevolgde politiek van handhaving Vein den gouden standaard, overtuigd als zij er van zijn, dat het loslaten hiervan het verlies zou beteekenen van het eeni- ge steunpunt voor een toekomstige we deropbouw. Na het antwoord van Pre sident Roosevelt op de verklaring der goudlanden, waardoor het definitief vast is komen te staan, dat Amerika op valuta gebied zijn eigen weg blijft vol gen, leidend naar een verdere depreci atie van den dollar, hebben de goudlan den, Frankrijk, Italië, België, Neder land, Zwitserland en Polen, zich des te krachtiger aaneengesloten. Het ligt in de bedoeling, om gezamen lijk maatregelen te nemen tot het tegen gaan van eventueele speculatieve bewe gingen tegen de valuta van deze landen, waardoor naar men verwacht, meer ef fect zal kunnen worden gesorteerd dan wanneer door de landen individueel wordt opgetreden. In een bijeenkomst te Parijs zijn de nadere bijzonderheden om trent den vorm van deze samenwerking besproken; vermoedelijk zullen hierom trent echter aan het publiek geen ver dere mededeelingen worden gedaan, om de circulatiebanken in staat te stellen, zich vrijelijk te kunnen bewegen. Plannen tot het verleenen van credie- ten aan bepaalde landen schijnen niet te bestaan; trouwens, het is de vraag, of daaraan op het oogenblik behoefte is. Voor ons land is dit stellig niet het ge val. De gouddekking der direct opeisch- bare verplichtingen van de Nederland sche Bank (biljetten, assignatiën en re kening-courant saldo's tezamen, be draagt hier nog altijd meer dan 70 pet.] Na den heftigen aanval, waaraan de gulden in de vorige week heeft blootge staan is de laatste dagen weder een ver betering in de stemming ten opzichte van de valuta te constateeren, zich weerspiegelend in een koerdaling van alle deviezen. Dollars hebben een nieuw laagterecord bereikt op 1.83%; Ponden daalden tot 8.29% en zelfs Fransche francs zijn tol 9.75% teruggegaan, waar mede zij 4% cent beneden het punt zijn gekomen, waarop gouduitvoer van ons land naar Frankrijk loonend is. Voor 't oogenblik is dus aan de goudafgifte van de Nederlandsche Bank een einde geko men. De verbetering van den guldenkoers is, naar men moet aannemen, voor een deel te danken aan dekkingsaankoopen door speculanten, die in de verwachting van een koersdaling baisse-posities had den loopen en die in het nauw zijn ge dreven, nu de guldenkoers zich heeft ge handhaafd. Daarnaast zijn er, naar het heet, dezer dagen ook eenige tientallen millioenen guldens gekocht voor de di videndbetaling van de Koninklijke Pe troleum Mij., wier kasmiddelen in dol lars en Ponden waren belegd en die tot den laatsten dag met de omzetting van een deel daarvan ter verkrijging van het voor de dividendbetaling benoodigde guldensbedrag heeft gewacht. Wanneer het wantrouwen tegenover den gulden verder mocht gaan luwen, wat in het licht der jongste gebeurtenis sen alleszins waarschijnlijk is, dan zal dit zich ook op de beleggingsmarkt gaan weerspiegelen. Tegen het midden der week viel hier trouwens reeds eenige verbetering waar te nemen, nadat de koersen aanvankelijk nog verder waren afgebrokkeld. 4 pet. Nederland 1933, die nog altijd niet goed geclasseerd zijn, en daardoor bij een minder gunstige stem ming het meest van aanbod te lijden hebben, konden zich per saldo iets her stellen en ook de 3 pet. staatsleening was o.a. 2 pet, hooger. Voor gemeente- leeningen bleef de stemming ongeani meerd, en Ned. Indische leeningen lagen eveneens gedrukt in de markt. Op de Indische dollarleeningen heeft de verdere daling van den dollarkoers weinig invloed gehad. Zooals wij reeds meer opmerkten, bestaat er trouwens geenerlei verband tusschen den koers- stand van den dollar en dien van deze obligatiën, omdat de regeering de goud clausule van het leeningscontract ten volle erkent. De betaling van coupons en aflossingen heeft plaats tot den vas ten omrekeningskoers van 2.46 per dollar, d. i. het theoretische gouduitvoer- punt van Nederland op de Ver. Staten. Voor een koersdaling van de Indische dollarleeningen, wanneer de dollar daalt, bestaat dan ook in werkelijkheid geenerlei reden. Nu schijnt het aanbod van Indische dollarleeningen ook afkom stig te zijn van Amerikaansche zijde. Uitgedrukt in gedeprecieerde dollars bewegen de noteeringen voor de Indi sche leeningen te New York zich nog al tijd boven pari en zij stijgen daar zelfs, naarmate de dollar daalt. Het schijnt, dat Amerikaansche houders zich hier door laten verleiden, de winst (in gede precieerde dollars) binnen te halen, wat den koers der leeningen drukt. Geheel anders staat het met de Ned. Indische Pondenleeningen. Deze hebben geen goudclausule en gaan derhalve met den koers van het Pond op en neer. Wel is tusschen de regeering en de Neder landsche Bank een overeenkomst geslo ten, waardoor de eerstgenoemde tot een bepaalden koers het voor de aflossing der leening btenoodigde Pondenbedrag heeft verworven, maar deze overeen komst gaat geheel buiten de obligatie houders om, die de rente en aflossing in Ponden tot den koers van den dag uit betaald krijgen. Duitsche leeningen zijn weinig bein- vloed door de mededeeling van dr. Schacht dat de helft van de verschuldig de rente op de obligatiën naar het bui tenland zal worden overgemaakt. Het restant, dat do. in „Konversionskasse" in Duitschland zal worden gestort, kan gebruikt worden voor de financiering van „zusatzlichen export", hetgeen daarop neerkomt, dat op verdere bui- tenlandsche middelen beslag wordt ge legd voor het „dumpen" van Duitsche goederen op de buitenlandsche markt. Op de aandeelenmarkt heeft de krach tige koopbeweging in de eerste dagen der week nog aangehouden. Over de ge- heele linie trad, onder leiding van aan deden Koninklijke Petroleum, een ver dere koersstijging in. Vooral van Fran sche zijde bestond er weder groote vraag naar aandeelen Koninklijke, niet zoo zeer wegens de mérites van het fonds zelf, als wel als gevolg van vrees voor de valuta. Later vielen eenige winstne mingen waar te nemen, zoodat de koers zich niet kon handhaven. Ook de belangstelling voor cultuur waarden is tegen het midden der week aanmerkelijk geluwd, en er trad zelfs 'n scherpe reactie in, vooral voor Handels ver. „Amsterdam", terwijl ook tabaks en rubberaandeelen in koers inzakten. De koerswinsten in het begin der week waren echter zoo belangrijk, dat de markt toch ten deele op een hooger ni veau sloot dan aan het einde der vori ge week. Van industriëele fondsen hebben Phi lips eveneens weer een krachtige koers stijging geboekt, waarbij ook Unilever, Ned. Ford en andere industriëele fond sen zich aansloten. Ofschoon de handel later kalmer werd, bleef de grondstem ming toch gunstig. De verdere scherpe koersdaling van den dollar is niet zonder invloed geble ven op de noteeringen voor Amerikaan sche fondsen hier ter beurze. Men be gint er zich rekenschap van te geven, dat de tot dusverre in papieren dollars behaalde winsten wel eens in verlies zouden kunnen verkeeren, wanneer de dollar in waarde blijft dalen en is er dus thans op uit, de inflatiewinst binnen te halen.. Hieronder volgt een overzicht van 't koersverloop: 4 pet. Nederland 94, 94%, 95. Youngleening 39%, 38%. Philips 168%, 185, 173. Unilever 101%, 108, 100% Kon. Petroleum 184, 197% cum. div. 185 ex, div. Amsterdam Rubber 98%, 94, 90% Ned. Scheepvaart Unie 66%, 68%, 65. Hand. „A'dam" 233 cum. div, 240% ex div., 241, 226% Deli Batavia Mij. 148%, 157, 149. Iedere hervorming, hoe noodzake lijk die ook moge zijn, wordt door zwakke geesten overdreven tot een uitwas, die zelf weer hervorming noo- dig heeft. De advies-commissie voor den Leidschen Stadhuisbouw heeft het plan- Blaauw, dat afwijkt van de opdracht, aanbevolen. In raadskringen bestaan hiertegen bezwaren, zoodat nieuwe ver traging dreigt. Ook de reeders te IJ m u i d e n hebben thans het voorstel van den Rijksbemiddelaar aanvaard. Nu is het wachten nog op de beslissing van de Vischhandelvereeniging. De Oranjetrein. Het bezoek aan de eendaagsche ten-, toonstelling in den Oranjetrein is gis teren zeer groot gew;eest. Zelfs toen men reeds begon met aanstalten te maken voor den nacht waren de laat ste bezoeksters en bezoekers nog niet gepasseerd. Vooral ook in de avond uren moest men zich heel wat wachten getroosten alvorens men binnen kon komen. Hedennacht trok men den trein naar de volgende halte van zijn drie maan den lange reis, nml. het station Goes, Alg. Ned. Chr. Ambfenaarsbond- Woensdagavond hield de afdeeling Middelburg van den Alg. Ned. Chr. Ambtenaarsbond een ledenvergadering. De Voorzitter opent deze op de gebruikelijke wijze. Enkele mede deelingen aangaande een gevoerde ac tie worden gedaan. Een vak-groep-Gemeentepersoneel wordt ingesteld en de bestuursleden daarvoor gekozen. Daarna Ibracht de Vo'orzitter verslag uit over de in Middeburg ge houden Bondsvergadering 1933- Hij kon mededeelen dat zoowel het Hoofdbe stuur als de afgevaardigden van diver se afdeelingen hun dank hebben geuit voor de wijze waarop de Bondsdagen te Middelburg zijn georganiseerd. Eveneens werd een financieel verslag van de kosten van die vergadering uit gebracht, waarbij den penningmeester dank werd gebracht voor het vele werk dat hij in deze heeft verricht. Na gehouden rondvraag wordt de vergadering, welke slechts matig was bezocht, gesloten. Op de groote Bakkerstentoonstel ling, de B. R. 0. B. A, T. A, te Apel doorn behaalde de heer C. Sanders al hier den derden prijs met inzending melkbrood. De heer E. J. v. d. Mijle alhier, lid der afd. Zeeland der Ned. Banketbak- kersvereeniging, behaalde 3 prijzen, nl. den 2e prijs koekjes, 3e prijs botercake's en 3e prijs kaastongen. Door 1750 vak lieden werd er aan deelgenomen. DE ORANJETREIN. Voor den Oranjetrein, die hedenmor gen vroeg arriveerde en plaats nam op de lijn naar Hoedekenskerke, bestond bij de opening, om half tien reeds dade lijk groote belangstelling. Voornamelijk van de schoolgaande jeugd, die zich in queu voor het loket opstelden en slechts bij groepjes binnen gelaten werden. COMMISSIE VOOR ONTSPANNING AAN WERKLOOZEN. In de laatste gehouden vergadering van de commissie voor ontspanning, uitgaande van den Chr. Besturenbond en de Chr. Ver. voor Jonge Mannen, bracht de secretaris-penningmeester, verslag uit over het seizoen 1932-'33, De secretaris acht een aantal bezoe kers van ruim 14.000 personen, geen kleinigheid en dat over een aantal bij eenkomsten van plm. 250. Het was geen zeldzaamheid wanneer er meer dan 100 personen in het lokaal, Noordstraat 34, hun tijd doorbrachten, hetzij met dam men, schaken, het lezen van tijdschrif ten enz. Twee middagen per week was er gelegenheid houtzaagwerk te ver vaardigen. Voor de simultaan-wedstrijden, ge houden voor dammers, bestond zooveel belangstelling, dat velen hun eigen dam bord moesten meebrengen. Ook voor de ontspannigsavonden, be stond zeer veel belangstelling.. Dank zij de groote mildadigheid van organisaties, zoowel als van particulie ren, is de commissie ook thans gespaard voor een financieel tekort. De valsche rentezegels. Nader verneemt Het Handelsblad om trent het geval met de valsche rente zegels: Verleden week Donderdag werd bij den Raad van Arbeid te Rotterdam ont dekt, dat op kaarten valsche renteze gels waren geplakt van 60 cent. De kaarten zijn afkomstig van de Scheep vaart Maatschappij, die de zegels ge kocht bleek te hebben van een sleep bootonderneming aan de Boompjes. De ze onderneming had ze weer gekocht van een man, wonende aan de Wol- phaertbocht. Deze werd aangehouden en hoewel hij ontkende, in h'et Huis van Bewaring opgesloten. Miaandag werden te Vlissingen aangehouden twee Rotter dammers, die in het bezit waren van tienduizend valsche zegels. Zij probeer den eerst de politie met een zeer fan tastisch verhaal om den tuin te leiden, maar moesten tenslotte een bekentenis afleggen. Zij zeiden, de zegels van een drukker in Rotterdam te hebben ont vangen om deze uit te geven. In de drukkerij werd een inval gedaan, waarna de beide firmanten werden gearresteerd De clichés voor het maken van de val sche zegels bleken van een clichéfabriek te Rotterdam afkomstig te zijn, waar van de chef werd gearresteerd. Deze had de clichés buiten medeweten van zijn personeel en directie op eigen houtje vervaardigd. In totaal zijn 50.000 valsclïe zegels gedrukt, waarvan er 20.000 in omloop zijn gebracht. Nieuw Hotel bij de Duinen. KOUDEKERKE. Het zal velen van onze lezers reeds bekend zijn, dat te Koudekerke een Hotel-café in aanbouw is. Acht weken geleden werd met den bouw daarvan begonnen, terwijl morgen de opening van dit nieuwe gebouw zal plaats hebben. Waren er tot op heden te Koude kerke slechts enkele kleine gelegen heden voor logies en verpooziög, dit in modernen stijl opgetrokken gebouw, dat met zijn ruim café en mooie ter rassen a.h.w. met Sn aan den voet der duinen is gegroeid, kan ongetwijfeld het aantal bezoekers dier streek helpen verhoogen. Een achttal ruime logeerkamers, hel der en frisch ingericht, voorzien van vaste waschtafels en stroomend water, zullen de gasten alle mogelijke gerief bieden. Het bouwwerk past goed in de om geving, en is dan ook een succes voor de ontwerpers, de architecten P. W. J, Hoeks en E. Reitsma te 's-Gravenhage. In recordtijd, en wel in twee maanden, is het geheel uitgevoerd en opgeleverd door den aannemer, den heer J. L, Barends te Amsterdam. Dit gebouw biedt 'n nieuwe gelegen' heid aan het publiek dat ontspanning zoekt in een mooie en rustige omgeving Het zal dan ook voor de ondernemers de wed. Kluyfhout en Zonen, een suc ces kunnen zijn. Wij vernemen nog, dat de architecten Hoeks en Reitsma eveneens plannen in bewerking hebben voor een dergelijk gebouw op een ander punt van Wal cheren. IERSEKE. Gisterenmiddag is een voer hooi, bespannen met twee paarden, van den heer W. J. van O., Kerkhoek- straat, in de Ierseksche moer omverge- vallen in een leidingsloot. Het eene paard kon spoedig op het droge worden ge bracht. Het andere duurde meer dan 2 uren voor het gered was. Geen per soonlijke ongelukken. BROUWERSHAVEN. Woensdagavond rukte de brandweer met motorspuit uit ter beproeving van. het materieel. Op het plateau aangekomen werd alles in gereedheid gebracht en de motor in werking gesteld- De spuit gaf echter geen water. Geruimen tijd was men daarna bezig de oorzaak daarvan op te sporen en zoo noodig te verhelpen. Het Middelburg, 7-VII-'33. Donderdag hoogste lucht temperatuur 29.2 °C; (84 °F); laagste 18.1 °C (64 °F). Heden 9 h: 20.1 °C; 12 h: 25.5 °C. Geen re gen of neerslag. Hoogste barometer stand 766 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand 771.8 mm te Haparanda; laagste 752.6 mm te Valen cia. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke O. tot Z. wind, licht tot hall bewolkt, droog weer be houdens kans op onweer, warm. Zon op: 4 h 48; onder: 21 h 20. Licht op: 21 h 50. Maan op: 22 h 03; onder: 3 h 52, V.M.: 7 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juli. Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Vr. 7 1.31 13.55 8.00 20.36 Za. 8 2.24 14.47 8.56 21.31 Zo. 9 S 3.21 15.37 9.45 22.23 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Vr. 7 3.27 15.58 9.01 21.33 Za. 8 4.23 16.54 9.58 22.29 Zo. 9 S 5.22 17.44 10.50 23.21 bleek dat 2 kogellagers en de zuiger van de vacuumpomp stuk waren, waardoor de zuigslang niet luchtledig kon worden gepompt. De motor functioneerde uit stekend. Na ruim een half uur werd on verrichter zake ingerukt. Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt volgende week, wanneer de pomp is hersteld, op nieuw een oefening te houden. De Cokesfabriek te Sluiskil. SLUISKIL. Op 15 Juli a.s. vindt een belangrijke wijziging plaats in de pro ductie van de groote cokesfabriek te Sluiskil, meldt de „Zeeuw". Daar de cokes geen voldoenden afzet meer vindt in de staalindustrie zal thans begonnen worden met den verkoop van fijnere cokes, o.m. in Nederland, Scandinavië en Zwitserland, welke cokes voorname lijk gebezigd wordt voor centrale ver warmingen e.d.. verwarmingsinrichtin gen. Voor de productie van deze fijnere cokes is thans in de Sluiskilsche fabriek een breek-installatie geplaatst. De muziekvereeniging „Arnes Ge noegen" te Arnemuiden hoopt Za terdagavond te 8 h haar tweede zomer- concert te geven. De heer M. W. Nieuwenhuijze vroeger te Vlissingen heeft aan de hoogeschool te Apeldoorn met goed gevolg examen afgelegd. Het curato rium der Theologische School, bijgestaan door hoogleeraren heeft hem bevorderd tot candidaat in de theologie en beroep baar verklaard in de Christ. Geref. kerk in Nederland. Ned. Herv. Kerk, Ds, S. Goverts te Gameren heeft be dankt voor het beroep naar Poortvliet. Geref, Gem. P. Honkoop, cand. te Rotterdam, is beroepen te Ierseke. Aan de R. K. U, L. O. school te Goes, slaagden voor het examen lin gerie de dames C. Boonman, 's-Heeren- hoek; M. de Pauw, Hansweert; E- van Reut, Kapelle en P. Vermue, Lewedorp. Voor costumière mej. A. Huige, te Nieuwdorp. Donderdagnacht is prof. dr. H. U. Meyboom overleden te Groningen.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1