m KUNST EN WETENSCHAP. VERKEERSWEZEN P. T. T. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. AFLOOP AANRESTEDINGEN. BURGERLIJKE STAKD. MARKTBERICHTEN. ALS DE ERICA BLOEIT. ROMEINSCHE BRIEF. If volk vragen offers voor den boeren stand te brengen. Voor alle landbouwers zal deze nieuwe tijd, deze strijd om het bestaan niet individueel maar door allen als natie en binnen het normale verband als groep gevoerd, moeilijkheden mede brengen. Men zal niet altijd het nood zakelijke der bepalingen begrijpen. Er zullen bij de uitvoering wel fouten wor den gemaakt. Er zijn er zoo zeer vele, die nog nimmer geleerd hebben op maatschappelijk gebied iets van prac- tische waarde tot stand te brengen, die het beter weten. Laat men dan in de zen tijd allen goed de verantwoordelijk heid inzien, zoowel zij, die de maat regelen uitvoeren, van hoog tot laag als wel degenen, voor wie het gebeurt. Twee Rembrandts voor het Rijksmuseum aangekocht. In de Woensdag te Amsterdam gehou den jaarvergadering van de vereeniging „Rembrandt" heeft de voorzitter 't vol gende medegedeeld: Over eenige dagen (op 10 Juli a.s.) zal de vereeniging den dag herdenken, waarop vóór 50 jaren haar oprichtings vergadering gehouden werd. Die her denking zal op plechtige wijze in het Rijksmuseum plaats vinden en samen vallen met de onthulling voor de leden der vereeniging van een aanwinst van buitengewone beteekenis, n.l. „de ver loochening van Petrus", een der schoon ste werken van Rembrandt, uit de her mitage te Leningrad en een zeer aan trekkelijke afbeelding door den meester van zijn zoon Titus in monnikdracht, ook uit Rusland afkomstig. k*MdrfMU3MJO<Ki De heide is nog dor in deze eerste dagen van Juli; wie het bloeiende hei delandschap met zijn paarse bloemen zoekt, wie het zoekt in vol ornaat, die moet nog enkele weken wachten. Pas als over de diepgroene bosschen en de rijpgouden korenvelden de Augustus zon brandt, dan pas zullen ook de wijde heiden hun bloeiende feesttooi dragen als kroon van het jaar. Want de heide, die aan het oude landschap van de Veluwe en Drenthe, van Brabant en Achterhoek, van Fries- land's Oosten en het Gooi, van Twenthe en Limburg de boeiende stoffage geeft in alle getijden, maar in den vollen, rij pen zomer naar de smaak der meesten toch wel het meest, dat is de struik- heide, de Calluna, de Calluna Vulgaris met den volledigen Latijnschen naam. De Calluna is de heide, de heide bij uit stek, die dicht opeen de uitgestrekte vlakten, die nog uit de ontginningen overbleven, dekt, de meest populaire, de meest algemeene heidesoort, zooals d'e naam „vulgaris" ook a,anduidt. Al zouden we van vulgair hier niet graag spreken. Maar als hierboven de naam Erica, staat, dan wordt daarmee een heel an dere plant bedoeld. Een fijner, be scheidener lid van de heidekruidfami lie. Een teerder, ingetogener vertegen woordiger van de familie der 'ericaceeën, een vrij uitgebreide groep, waartoe ook roemruchte sierplanten als de rhodo dendron en de azalea en bekende bosch- en moerasbew-oners als de boschbes en de veenbes behooren. Dit zijn met hun fijne, rose pareltjes, hun „perelkens van de hei", zooals Alice Nahon ze noemt, wel de liefelijk ste bloeiers in het ruige heideland. Dop heide is hun Hollandsche naam en erica tetralix hun volledige Latijnsche beti teling. Zij zijn er vroeger bij met hun bloei dan hun forsche kameraden, de struik heideplanten en zij bloeien veel langer ook. Wanneer de calluna nog bruin is en dor schijnt, staan al overal in Juni- weken de erica-groepjes zacht te kleu ren. Wanneer in October de nevels over de heide hangen of gloed van herfstzon nog over de prachtige barre vlakten brandt, dan is de paarse glorie van de calluna allang vervaald en ver stoven, maar de ericaklokjes bengelen nog in den najaarswind, die het lied van het in schoonheid dorren en in kleuren- glans sterven zingt over de verlaten velden. Zoo luiden de dopheiklokjes, om deze slechts gedeeltelijk juiste karakteristiek toch nog maar even te handhaven, over de heiden den zomer in en uit. Zij zijn de zachte roepers tot het volle heide- feest van bloei, dat de Augustusdagen brengen, zij laten ook het afscheidslied hooren van den zomertooi der woeste, straks weer grauwbruine landen. En niet alleen op den drogen grond der heide, maar ook in het natte veen der lage landen kunt ge deze wel niet zeldzame, maar toch sierlijke en koste lijke „perelkens" vinden. Een enkele witte is er soms tusschen, maar meest zijn ze toch rozerood. De drie landschap pen, die wel mee de mooiste zijn van ons rijke Hollandsche land, zij zijn de streken waar nu in deze zomerweken de erica bloeit: de heide, de duinen en de moerassen. Het zijn de streken waar een wilde, oorspronkelijke flora en jfauna zich verdedigt in Izijn laatste, hopelijk veilige en verder onaantast bare bolwerken tegen een voortschrij dende cultuur, die rijkdom, maar ook zoo vaak verarming beteekent. Blijf dan, in uw drie gebieden, erica, bloeien! A. L. B. Zweefvliegen, Bij beschikking van 4 Juli Lucht vaartdienst, is aan de Zweefclub Soes- terberg vergunning verleend tot het opleiden van de zweefvliegers op en boven het in de gemeente Soest gelegen z.g. noodlandingsterrein der Lucht- vaartafdeeling te Soesterberg. Ind. Stoomvaartlijnen. Johan van Oldenbarnevelt (toeristen- reis) 5 Juli (6 n.m.) van Oslo. Indrapoera (uitr.) p. 4 (2 n.m.) Gibral tar. Sibajak, Batavia n. Rotterdam, 5 (11 v.m.) v. Colombo. Chr. Huygens (uitr.) 4 van Suez. F aüli ssement en. De rechtbank te Middelburg heeft Woensdag in staat van faillissement verklaard: W. van Beveren, koopman en meubelhandelaar te Middelburg. Rechter-commissaris mr. Th. Portheine, Curator mr. A. J- van der Weel, advo caat en procureur te Middelburg. A, de Bruyckere, bakker te Oostburg, thans te Schoondijke. Rechter-commis saris mr. J. H. Bybau. Curator mr. J. Erasmus, advocaat en procureur te Oostburg. Lunapark te Diemen failliet. De Amsterdamsche rechtbank heeft den heer G. A. Giezen, exploitant van het Lunapark te Diemen, failliet ver klaard, met benoeming van mr. Ph. S. Frenkel tot curator en mr. Feenstra tot rechter-commisaris. De Fascistische Staat en de kerk, De S. Paulus kerk. De „Messagero", die vrijwel een of ficieel orgaan wordt, geeft vaak op het eerste blad, cursief gedrukt, deze of gene uitspraak van Mussolini, die zeer kenmerkend is voor zijn persoonlijke overtuiging of wereldbeschouwing in 't bijzonder of van die van de fascistische regeering in het algemeen. Aan den vooravond van het feest van Petrus en Paulus, dat in dit „Anno Santo" met bijzonderen luister gevierd wordt, wer den tusschen den tekst van het dagblad en onafhankelijk daarvan de volgende woorden van den Duce afgedrukt: „De Fascistische Staat is niet onver schillig ten opzichte van den godsdienst in 't algemeen en in 't bijzonder van den positieven godsdienst, die in Italië het katholicisme is. „De Staat heeft geen theologie maar een moraal. In den fascistischen Staat wordt de godsdienst beschouwd als een van de diepste manifestaties van den geest en daarom wordt hij niet alleen gerespecteerd, maar verdedigd en be schermd. De fascistische Staat schept geen eigen God, zooals Robespierre die probeerde te creëeren in een van de meest waanzinnige momenten van de Conventie; onze Staat poogt evenmin het Godsbegrip uit te roeien zooals 't bolsjewisme tracht te doen. Het fascis me eerbiedigt den God der asceten, der heiligen en der helden en ook den God zooals die door het argelooze, naïve en primitieve volk wordt aangebeden-" Al krieoelt Rome nu ook van zwart- hemden, die men meer buiten dan in de kerk ziet, er heerscht volkomen vrede tusschen de gezindten; 'het moderne Rome. dat nu een millioen inwoners telt, strekt zich al verder in de cam- pagna uit, welker dorre heigrond in vruchtbare akkers wordt herschapen. Door 's Pausen bijzondere zorg, verrij zen in de nieuwe istadswijken groote en kleinere balisieken en deze uiterste blanke gordel der Urbs vormt den laat- sten beschermenden muur, die de Vati- caansche stad omsluit. De S. Paulus- kerk, die opgericht werd boven het graf van den onvermoeiden Apostel der heidenen, lag een eeuw geleden nog in een ongezonde, door malaria ge teisterde vlakte, ver buiten het centrum der stad. Soms was de Tiber zóó gezwol len, dat de balisiek niet te bereiken was, slechts moerassige weiden omga ven haar en daarin verhief zich alleen een groot kruis, het grafteeken Vfoor de duizenden pestlijders, die hier in' de vreeselijke epidemie van 16561657, begraven werden. Als een rotsachtig eiland te midden van een groene zee verhief zich daar in de IVe eeuw een balisiek met drie beuken, die in grootte niet mocht onderdoen voor die, welke boven het graf van St. Pieter was op gericht. Hoewel het ruime maar hoogst eenvoudige bouwwerk na de geweldige aardbeving van 801 gerestaureerd werd, behield het zijn stoer, bijna vestingach tig karakter; reeds van verren afstand teekende zich het bruine, geweldige GEVAARLIJK VUURWERK. Woensdagavond is naar het Ooglijders- gesticht aan de Laan van Meerdervoort te 's-G r a v e n h a g e vervoerd de 17- jarige Th.. B. uit de Van Boecopstraat aldaar, die tijdens het vuurwerk op Sche- veningen een brandend stuk op het lin keroog kreeg, waardoor dat werd ver wond. VERGIFTIGDE BESSEN GEGETEN. Dezer dagen hebben kinderen van den heer KI. te Z e e g s e (gemeente Vries) langs den weg bessen geplukt. Onwetend hebben ze echter tevens, ver giftige bessen geplukt en gegeten. Vier kinderen zijn tengevolge hiervan ern stig ziek, terwijl gisteren een jongetje van 10 jaar aan de gevolgen is overler den. VAN MOORD GEEN SPRAKE. De sectie op het lijk van den 53-jarigen man D. te S w o 1 g e n wees uit dat hier van moord geen sprake was. Waarschijnlijk is de man tengevolge van hartverjapi- ming, hij verkeerde in zeer opgewon den toestand overleden. De verwon dingen bleken niet van ernstigen aard te zijn. De justitie heeft het lijk weer vrijgegeven. BOERDERIJ AFGEBRAND. Woens dagavond is de kapitale boerderij, van de wed. Van K. aan den rijksstraatweg Heesch-Nijmegen tot den grond toe af-r gebrand. Een hoeveelheid hooi, eenig vee en landbouwwerktuigen gingen vers toren. De schade, naar schatting onge veer 9000 wordt gedeeltelijk door ver zekering gedekt. DOODELIJKE AANRIJDING. Woensdagmiddag is te Apeldoorn op den hoek LoolaanKerklaan een ernstaige aanrijding geschied tusschen 'n auto, bestuurd door den heer J. R. uit Zeddam en een fiets, bestuurd door mej. Z. waarbij mej. G. op den bagagedra ger zat. Beide meisjes, wonend te Apel doorn, waren op weg van kantoor naar huis. Zij werden in zorgwekkenden toe stand naar het ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. Mej. G. is aldaar na enkele oogenblikken overleden. De toestand van mej. Z. is zeer ernstig. ZIJN OUDE MOEDER MISHAN DELD. Te Lienden heeft, naar „de Telgraaf" meldt, de 37-jarige A. v. d. B. getracht zijn 73-jarige moeder door worging van het leven te beroo- ven. De dader is gearresteerd en voor den officier van justitie te Tiel geleid. Door het vreeselijk gejammer van de oude vrouw werden de buren des mon gens ongeveer 5 uur er opmerkzaam op gemaakt, dat moeder en zoon. zoo als herhaaldelijk gebeurt, ernstigen twist met elkaar hadden. Men zag door de vensters der woning, dat de zoon zijn moeder met 'n touw a,an een stoel had gebonden en haar ergerlijk mishandel de, terwijl hij haar een strop om den hals had gedaan. Toen hij zag, dat men hem gadesloeg, heeft hij zijn moeder aan het om haar hals gebonden touw over den vloer naar het achterhuis ge sleept. Onder verzet van den dader werd deze gearresteerd. Bij verhoor door den burgemeester, hulpofficier van justitie, heeft hij een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. Zoowel moeder als zoon staan als zonderling bekend. LIJK GEVONDEN. - Woensdagmor gen ontdekte dr. Van S., terwijl hij aan het visschen was in het kanaal onder D r u n e n, dat er een lijk van een man in het water lag. Toen het lichaam was opgehaald, bleek het te zijn van een 50-jarigen man, wiens indentiteit niet kon worden vastgesteld. Van een geval van vermissing is niets bekend. VERDACHT VAN BRANDSTICH TING. Woensdagnacht is te Noor- derhoogebrug, nabij Groningen de behuizing, bewoond door een meubel maker totaal uitgebrand. De bewoners konden zich ternauwernood redden. Niets Icon worden gei*ed. De Groningsche recherche stelde om trent de oorzaak van den brand een streng onderzoek in en heeft thans den bewoner van het bewuste perceel en diens knecht als verdacht van brand stichting gearresteerd. EENIGE DUIZENDE GULDENS VER DUISTERD. Te Waddinxveen is een geval van ernstige verduistering aan het licht gekomen. De bedrijfsleider R. van de spiegel- glasfabriek van den heer M. heeft in den lqop van een paar jaren een aan zienlijk bedrag van eenige duizenden guldens verduisterd en te eigen bate aangewend, De verdachte heeft bekend de ver schillende fraudes te hebben gepleegd. Hij bevindt zich nog steeds in arrest te Waddinxveen. Ongelukken. De 13-jarige zoon van den heer K-, die de vorige week op het Zuid einde te Delft onder een auto geraak te en ernstig werd verwond is aldaar overleden. Verdronken. Woensdagmiddag is in de oude zee haven te Zaandam bij het lossen van een Zweedsche houtboot een dekschuit gekanteld. Van de zich er op bevinden de drie arbeiders wisten twee zich zwemmende te redden, een derde, de 43-jarige Zaandammer, K. D. verdronk, doordat hij een lading hout op zich kreeg. Na drie kwartier dreggen, werd de man opgehaald. De man laat een vrouyv en eenige kinderen achter. Branden. Woensdagnamiddag heeft in de Kortestraat te Deventer een felle brand gewoed. Van de bewoners bevond zich alleen een gebrekkige vrouw thuis. Zij werd door buren in veiligheid ge bracht. Na een half uur blusschen was het gevaar geweken. De vermoedelijke oorzaak is kort sluiting. De bovenverdieping van het perceel is geheel vernield. Het bestuur van het Waterschap Poortvliet heeft naar de Zeeuw meldt aanbesteed het vernieuwen steenglooi ing 01. Inschrijvers waren: N. v. d. Linde te Scharendijke 2988; gebrs. de Jager te Sliedrecht 4444; N. v. d. Velde te Bruinisse 3088; A. Polderman te St. Maartensdijk 2350; J. H. de Krijger te Giessendam 5200; Adr. v. d. Werf, Scherpenisse 2527; Anth. v. d. Werf, idem, 2550; B. Bolier, idem 2620. Tevens werd er ingeschreven voor een gedeeltelijke vernieuwing van de havenbeschoeiing. Inschrijvers waren: I. W. Nortier, Poortvliet 2487; M. An- driesse te Scherpenisse 2222; P. van Driel, idem 3535; gebrs. Parel, Slie drecht 3684. Voor de levering van 200 scheepton stortsteen werd ingeschreven door N. v. d. Linde, te Scharendijke voor 3.33 per ton; Ranen Stark en Co. te Utrecht 3.70; Jac. de Dreu, Goes 3.25; W. van den Berg, Bruinisse 2.83; Iz. Adriaajnsens te Terneuzen 3.10. Ge gund aan de laagste inschrijvers. monument met zijn twee torens tegen de lucht af. Op den weg die van de St. Pieter naar hier leidde, stond eer tijds 'n kleine kapel, die gebouwd werd ter plaatse waar. volgens de overleve ring, de 'twee groote onartelaren, die naar de plaats der executie gevoerd werden, afscheid van elkaar zouden genomen hebben met de woorden, die Vondel hen in den mond legt: „O grontsteen van de Kerck, o wachter in Gods stede...." „O licht der heidenen, O' leitstar aller vromen." In den nacht van 16 Juli 1823 werd de prachtige balisiek een prooi der vlammen door de nalatigheid van een paar loodgieters, die op het dak ge werkt hadden. Pius VII die zijn jeugd als Benediktijner monnik doorgebracht in het klooster, dat aan de kerk grensde en sindsdien een bijzondere liefde koes terde voor dit heiligdom, lag op ster ven en In die laatste oogenblikken zag zijn geestesoog het vernielende vuur; in droefheid riep hij: „o S. Paolo! S- Paolo!" De schatten die in den loop der eeuwen door vorsten geschonken wer den, waren onmetelijk; het zilveren al taar, dat Karei de Groote er boven het graf van den Apostel liet plaatsen met tal var. lampen uit de edelste metalen gegoten, het kostbaarste gouden vaat werk met edelsteenen rijk versierd, al les werd door het vuur vernield, alleen de Sakraments-kapel en die van het heilige Krucifix werden gespaard. Groede, Over de maand Juni. Bevallen: 8 Juni M. S. Brakman geb. Ie Clercq d. 18 Juni J. J. Luteijn geb. D'hont z. 25 Juni E. Frelier geb. Datthijn z. Overleden: 8 Juni W. van Kerk- voort 23 j. ongeh. -12 Juni P. Luteijn 68 j. echtgen. van M. Cornelis 27 Juni te Zuidzande overleden J. de Vis ser 65 j. echtgen. van J. Fremouw. Getrouwd: 1 Juni C. D, Willemsen 24 j. jm. en J. den Boer 17 j. jd. 1 Juni I. P. J. de Bruijne 23 j. en E. A. van Driel 18 j. jd. Koudekerke. Van 26 Juni1 Juli 1933. Overleden: L. N. Brandes 32 j. jm. C. Bril 71 j. wed. van J. Munter. Ritthem. Over de maand Juni. Bevallen: E. de Visser geb. De Pag- ter z. Getrouwd: P. Melis 27 j. en J. van de Putte 24 j. A. Lijnse 24 j. en C. P. de Visser 25 "j. Niet tevergeefs riep de opvolger van Pius, Leo XII, de geloovigen op om mede te helpen aan herbouw van de in puin gevallen kerk. Uit geheel de be schaafde wereld stroomden de giften naar Rome en aanstonds kon met den wederopbuw van de basiliek op de oude fondamenten begonnen worden en ook nu, zooals voor duizend jaren, wer den van heinde en ver kostbaar mate riaal en kunstwerken voor de basiliek gezonden, die weer langzaam maar mo numentaal aan den Ostienser heirweg verrees. Konstantinopel zond bronzen deuren; Venetië de meest uitstekende mozaïekwerkers; de keizer van Rus land zeldzaam malachiet; de Kedive van Egypte kostbaar albast; de fijnste marmersoorten en groote blokken gra niet zond Griekenland het scheen een edele wedstrijd om aan den her bouw van de S. Paolo mede te werken. Pius IX mocht haar 10 December 1854 plechtig wijden. Het was een vorstelijke stoet die zich dien dag van de St. Pie ter begaf naar de zusterkerk, die weer uit haar asch verrezen was. Vijftig kar dinalen, veertig aartsbisschoppen en ontelbare hooggeplaatste geestelijken die de voornaamste kerken van de we reld vertegenwoordigden, vergezelden den Pontifex Maximus. Reeds in den vroegen ochtend was het volk van Rome naar het door hen zoo vereerde heiligdom gestroomd, zij kusten er den vloer en bevochtigden met hun tranen de muren. Na 1870 werd er wel nog vlijtig aan het inwendige der basiliek voortge- Goes, 5 Juli, Veilingsvereen. „Zuid- Beveland". Groote veiling. Zwarte bes sen 31.2031.60, idem natte 10, aard beien n.m. 4 uur Jucunda A 15.2&15.80, idem B 12.60, Madame Moutot 5.506 per 100 kg. Kleine veiling. Kersen: Hollanders 20 24, Meikersen 18, zoete morellen 16 —21, Bruine Blance 1519, Roode Blance 1617, Porseleinkersen 15, uit schot kersen 7, frambozen 1428, aard beien 814, kruisbessen 48, roode bessen 611, witte bessen 513, toma ten 1230, doperwten 819, peulen 20 26, stamsnijboonen 43, vroege Wage naars 3640, dubbele princessen 42 51, Roem van Holland 46, princesseboo- nen 3950, tuinboonen 410, zilver uien 14, vroege aardappelen 1.202.90, idem poters 0.601.50, alles per 100 kg. Meloenen 34—41, witte komkommers 4 6, groene idem 35, bloemkool 8 17, idem 2e soort 48, idem uitschot 1,53, roode kool 66.30, groene sa- voye kool 3.705, kropsla 0.501.50, andijvie 1.90, perziken 16, alles per 100 stuks. Bloemen 226, wortelen 5 8, kroten 6, pootuien 2.90, rhabarber 1.502, pieterselie 2.402.80, alles per 100 bos. K a p e 11 e, 5 Juli. Blocveiling van 1 uur n.m. Madame Moutot 12 per 100 kg. Groote veiling. Zwarte bessen 30.70 31.80 per 100 kg. Kleine veiling. Kersen: Meikersen 12 30, Hollanders 1124, Klerken 25, Roode Blanche 716, Bruine id. 21, Vol gers 17, Porceleinkersen 1114, Morel len 13—26, Markiezen i722, Zuurtjes 1415, Suikerkersen 1315, Krieken 17, Jaapkostenkersen 18, Spietjes 16, witte vleeschkersen 20, Frambozen 16 49, roode bessen 418, witte bessen 4 9, kruisbessen 28, Loganbessen 38, Val. Madeleine 610, aardbeien 1021, dubbele princ. zonder draad 3135, tuinboonen 57, snijboonen 3347, doperwten 611, aardappels 12, groe ne boontjes 2531, alles per kg. Bloem kool 58, savoye kool 3, spitskool 3, komkommers 36, perziken 2—7, alles per stuk. Blocveiling van 4.30 uur n.m. Madame Moutot 9.20, Jucunda's 1315.50, bei den per 100 kg. Oostburg, 5 Juli, Veilings vereeni ging „Avicultura". Aanvoer 49 K kg boter; prijs 1-361.56 per kg. werkt maar het Opperhoofd van de Kerk trad er niet meer binnen met zijn hofhouding en hoewel de voorstad zich tot aan S- Paul begon uit te breiden, de Tiber ingedamd werd en de malaria verdween, voelde de bezoeker van de zen statigen tempel toch een zekere koelheid en vereenzaming tusschen de vijf geweldige beuken, die door pilaren van schitterend wit marmer van elkaar gescheiden zijn. Maar welk een vreugde en feeststem ming heerschte er in dezen 30en Juni, den dag waarop de marteldood van den Apostel der heidenen herdacht wordt, toen Pius X er weer op zijn hoogen pau selijken .zetel werd binnengedragen. De thans regeerende Paus heeft op grandiose wijze het „Heilig jaar", dat hij creëerde, ingewijd. Na de plechtige vie ring van den Hemelvaartsdag, toen hij van de Loggia van de Lateraankerk af het volk zegende en die van „Corpus Domini" de processie op het Pietersplein waar hij ten slotte van de trappen van het altaar af het „Allerheiligste" zege nend in de stralende avondzon ophief. En nu hergaf hij de geheel voltooide „S. Paulus buiten de muren" volkomen haar oud enluister door er weer, zoo als zijn voorgangers in vroeger eeuwen neer te knielen bij het graf van: „het licht der heidenen en den leitstar aller vromen!" Rome, 30 Juni. ETHA FLES. Elec. Drukkerij G. W- den Boer, M'burg. .vv, v.? "ism - - ...Vï Sr, van is, na deel door Op

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 8