BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE M1DDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE COURANT) VAN DONDERDAG 6 JUU 1933. No. 157. ZEEM. MIDDELBURG. HET GEHEIM VAN DE OUDE KAST. VLISSINGEN. WALCHEREN. •sm 9.— INVALIDITEITSWET EN OUDERDOMSWET. Op 1 Juni Wérden 23,995 weduwen- renten en 15.701 weezenrenten krach tens de Invaliditeitswet genoten, ter wijl op genoemden datum krachtens ar tikel 373 dier wet 101,894 personen in het genot waren van een als vrucht hun ner verzekering verkregen ouderdoms rente van drie gulden per week. Voorts genoten 40.127 personen een invaliditeitsrente, als bedoeld in artikel 71 dier wet. Krachtens artikel 24 der Ouderdoms wet 1919 waren op vorengenoemden da tum 131,390 personen in het genot van een als vrucht hunner verzekering ver kregen ouderdomsrente van drie gulden per week, DE SALARIEERING BIJ DE KEURINGSDIENSTEN. Gelijk bekend is aan de colleges, waar onder de gemeentelijke- en provinciale keuringsdiensten ressorteeren, bericht, personeel bij de rijksregeling moeten dat zij met ingang van 1 Augustus a.s. zich ten aanzien van de salarieering van aansluiten en de bezeting van het perso neel overeenkomtsig gegeven voorschrif ten moeten inkrimpen. Daar deze ter mijn thans blijkt te kort te zijn genomen, heeft de Minister van Sociale Zaken be richt, dat hij aan dezen datum niet zal vasthouden. Bovendien heeft de Minister medege deeld, dat hij omtrent het standpunt, dat hij in deze geheele materie inneemt, na der zal berichten. NED. BAKKERSBOND. De Nederlandsche Bakkersbond hield te Apeldoorn zijn 52ste algemeene jaar vergadering, onder voorzitterschap van den heer Fr. C. Staele. Deze besprak in het kort de gevol gen van de crisis voor het bakkersbe drijf. Spr. bracht onder de aandacht dat door een samenloop van omstandighe den het debiet van het bakkersbedrijf met ongeveer 25 procent was gedaald. Hij sprak met klem tegen dat de bak kerij 20 procent roggebloem in het tar webrood zou vermengen. Van „crisis winst" is ten eenenmale geen sprake. Ook de druk der Crisis-Zuivelwet is zwaar. Spreker noemde de winkelslui tingswet funest voor den bakker, even zoo een omzetbelasting op de tarwe, die door de tarwewet reeds belast is. De voorzitter deelde, mede, dat binnenkort de Ned. Bakkersbond, de R. K. Bakkers- bond en de Chr. Bakkersbond weder ge zamenlijk een bespreking zullen houden over de kwestie van het aanvangsuur in de bakkerij. De heeren J. de Jonge (E 11 e w o u t s- dijk), M. ten Kate (Almelo) en H. C. Kloet (Haarlem) werden als leden van het centraal bestuur herkozen. —De Regeering heeft het verzoek I van het gemeentebestuur van V eisen om een bijdrage in de kosten van de ge meentehuishouding afgewezen met het] aangeven van een reeks bezuinigingen. B. en W. van die gemeente doen daar-1 toe nu voorstellen maar houden deson-1 danks een tekort van 466.000. In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit, houdende nadere be palingen omtrent d,e rechtsgebieden en de standplaatsen van de raden van be- roep voor de directe belastingen. Hieruit blijkt, dat met ingang van 1 September a.s. de Raad van Beroep voorl de directe-belastingen I te Amsterdam! wordt Raad van Beroep voor de directe belastingen te Amsterdam, terwijl met i ingang van denzelfden datum worden ontbonden de raden van beroep voor de directe belastingen te Tilburg, Zutphen, Haarlem. Assen en Maastricht, benevens de Raad van Beroep voro de directe belastingen II te Amsterdam- ALGEMEENE VERGADERING EN CONGRES VAN DEN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. In de algemeene vergadering van Dinsdagavond werd, na de goedkeuring van het financieel verslag en de begroo ting, nog behandeld een voorstel van het bondsbestuur om met intrekking van het desbetreffend besluit van het congres 1930 te Groningen uit te spreken, dat de K.N.M.B. in een even- tueele wettelijke regeling van het auto- matenwezen, het bijvullen van automa ten op uren, gedurende welke de win kels voor het publiek gesloten moeten zijn, wenscht vrijgelaten te zien. Na uit voerige discussie werd besloten, dat het bondsbestuur een enquête zal houden onder de aangesloten organisaties van den bond, zoodat iedere vereeniging de zaak in haar ledenvergadering kan be handelen en haar meening kan doen kennen. In de gistermorgen voortgezette alge meene vergadering werd behandeld het onderwerp: Het uitoefenen van bijbe trekkingen door overheidspersoneel, aanhangig gemaakt door de Vereeniging van Handel, Ambacht en Nijverheid te Epe. Voorts een voorstel van de Dor- drechtsche winkeliersvereeniging inzake het voeren van actie tegen groot-win kelbedrijf en verbruikscoöperatie, dat na discussie zonder stemming werd aan genomen. Bij het voorstel van den Nederland schen Grossiersbond inzake het stelling nemen tegen de voorstellen, vervat in het rapport der commissie van advies inzake verstrekking van steun in natura, werd besloten de vaststelling van een program van actie uit te stellen tot een volgende vergadering, daar het Bonds bestuur het gewenscht acht een nader prae-advies uit te brengen. Het Bondsbestuur werd machtiging verleend, met de middenstandsvereeni- gingen in Ned. Indië een speciale con tributieregeling te treffen. De behandeling van de rapporten der reorganisatiecommissie werd uitgesteld tot een dit jaar te houden buitengewone algemeene vergadering. In de middagvergadering werd na de rede van den voorzitter, den heer E. G, Schürmann door dezen 't welkom toe geroepen aan den Commissaris der Ko ningin, den burgemeester, den heer He ringa, vertegenwoordiger van den mi nister, vertegenwoordigers van de Ka mer van Koophandel en verschillende andere autoriteiten. Aan de Koningin werd het volgende telegram gezonden: „De Kon. Ned. Middenstandsbond in congres bijeen in hotel Britannia te Vlis- singen, veroorlooft zich de vrijheid Uw Majesteit bij hernieuwing hulde en trouw zijner leden aan te bieden, daar bij den wensch uitsprekende, dat het Uw Majesteit gegeven moge zijn in deze bijzondere moeilijke tijdsomstandighe den haar land en volk voor verdere eco nomische inzinking te behoeden, mede in het onafwijsbaar belang van den han- deldrijvenden- en industrieelen midden stand". Hierna sprak de Commissaris der Ko ningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford een kort woord van welkom: Hij was overtuigd dat de overheid haar volle aandacht zal wijden aan de vraag stukken, die den middenstand raken, die eveneens de taak is van de provinciale- en gemeentelijke overheid. Een krachti ge middenstands-organisatie is noodza kelijk. Van de verschillende prae-adviezen heeft spr. met belangstelling kennis ge nomen en hij hoopt dat de resultaten nuttig mogen zijn voor den middenstand. Vervolgens werd behandeld het prae- advies van den heer Wv Luebberink, leeraar M. O. te Haarlem over „de ar beidsduur in verband met de werkloos heid". Aan de discussie over dit prae-advies werd door verschillende afgevaardigden deelgenomen. Over het algemeen kon men zich met deze conclusies wel ver eenigen, hoewel er ook verschillende bezwaren tegen werden geopperd. De heer Lubberink heeft de verschil lende sprekers beantwoord en zijn con clusies gehandhaafd. Hij zeide dat tegen de waarheid van de econcmie wordt gezondigd. Met confe renties, gemopper en klassenstrijd komen wij er niet. Hij wil Europeesche werk eenheid dat is onherstelbare voorwaarde voor het herstel van het economisch evenwicht. Spr. eindigde met een bijbelwoorc dat voor alle tijden geldt: .,In het zweet uws aanschijns zult gij uw brood eten.' Op het keurige betoog van den heer Lubberink volgde een overweldigend applaus- De voorzitter bracht hem dank voor de heldere wijze waarop hij het urgente vraagstuk heeft uiteengezet. Na aafloop der vergadering hebben de congressisten zich na een pauze van en kele uren aan een gemeenschappelijken maaltijd vereenigd, waar de gebruike lijke toespraken werden gehouden. Aan tafel werd het woord gevoerd door den Commissaris der Koningin in deze provincie, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, den heer Heringa, ver tegenwoordiger van den minister, die als vriend sprak, burgemeester Van Woel deren, en den ondercommandant der marine te Vlissingen, kap. ter zee D. Vreede. 's Avonds was er een Zeeuwsche avond, waaraan o.a. meewerkte het Westkapelsch dameskoor, onder leiding van den heer P. de Roo. Het succes was zeer groot. Hedenmorgen werd het congres voort gezet. I maat van lessen 's morgens, en van les sen 's middags. Voor wie er dan niets anders was dan de straat, het Molenwa ter, het sportterrein hoogstens. Maar in ieder geval de stad, en in-de-stad-blij- ven. Tot dit instituut kwam, zich uitbreid de, de sympathie won. Gelukkig Want die sympathie van ouderen, van anderen, is zoo noodig. Niet alleen in „ervoor te voelen", in 't ook zoo'n mooi werk vinden, in praten ervan en filosofeeren erover; maar: d a a dwerkelijke sympathie. Een insti tuut, dat op de goede wijze veel goed wil doen, kost geld, veel geld. Welnu, wie er iets voor voelt, toone dat gevoel, Zaterdag op den bloempjes dag. Hij schepe de verkoopsters niet af met een kort „dank U", noch veinze plotselinge aandacht voor iets anders, maar trekke zijn beurs en offere zijn dubbeltjes; zijn dubbeltje of als 't kan meer. Het komt onzen eigen schoolkinderen ten goede. Van de scholen van alle. ge zindten En die gunnen we toch allen een heerlijke vacantiedag STAOWOUDERSKAOS Telefoon 26600. Eenigst hotel in Neder land met eigen garage (voor 40 auto's) in het hotel. Kamer met ontbijt vanaf f 4. (Ingez. Mea.). werd stuk gestoten en een koperen handvat omgebogen. Gelukkig zaten er geen passagiers achter de ruit, zoodat dit ongeval met materieele schade af liep. Waterschappen. Bij Kon- besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland: k. tot dijkgraaf van den Zuid-Kraaijertpolder N. A. Remijn te 's-H eer Arendskerke, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waar in hij 70 jaar zal zijn geworden; b. met ingang van 1 September 1933 tot dijk graaf van den Oud-Noord-Beveland- polder P. Zuijdweg te K a t s. Middelburgsche Vacantieschool We zijn, nu 'n klein jaar geleden mee geweest met de Middelburgsche Vacan tieschool, naar duin en zee: naar Kaap duinen. We hebben al was 't zoo'n echte zomersche regendag van telkens een bui en dan weer even zon, mee ge noten met al die vacantiescholieren, die school in vacantie, en de eigenlijke, de echte school „met" vacantie We heb ben iets begrepen èn iets geraden van dit goede, frissche, nuttige werk aan die vele héél jongeren, voor wie het begrip „vacantie" niet anders beduidde dan „dat er geen school is", dus een onder breking van dien regelmatigen regel Oorspronkelijke schets in ouden trant door A. DUIJTS—GAYDOU. 6. De brief luidde als volgt: A Madame la Marquise d'Este, Montignose, Toscane. Ma chère espouse, Le baron de Villanova vient de ma part. Recevez - le avec tous honneurs; je suis blessé; je ne sai si je pourrai ja- mars revenir en nostre chasteau de Montignoso. Dieu vous garde. Votre espoux Walfried, Marquis d'Este. a Gand. Aan mevrouw de markiezin d'Este Montignoso, Toscane. Lieve vrouw, Baron De Villanova wordt door mij gezonden, ontvang hem met onderschei ding. Ik ben gewond en weet niet of ik wel ooit naar ons kasteel te Montigno so zal kunnen terugkeeren. God behoede u. Uw echtgenoot Walfried.. tt te Gent. Het waren maar weinige korte en za kelijke regels; het papier;viel uit de handen van Silvia. Zij zweeg, geheel ontdaan gelukkig zag zij niet den valschen glimlach op het. gelaat van de Villanova! Neen, die woorden kwamen niet van haar beminden Walfried! Hoe geheel anders waren zijn lange liefde volle brieven! Hoe kon zij die met een hart vol dankbaarheid aan haar lippen drukken! Ze bewaarde ze alle in een fijn besneden houten kistje met laven del en iris Dit briefje brandde haar vingers, het was stellig niet van hem Maar Silvia sprak met zachtheid en waardig heid tot den baron, want zij moest zich bedwingen en in acht nemen. - Ik dank u, senor, voor de dien sten, die gij mijn gemaal hebt bewezen. Gij zijt mijn gast, zoolang gij in ons land zult vertoeven. Rinaldo, breng den ba ron naar de vertrekken in den linker vleugel; zij zijn tot uw beschikking, Se nor de Villanova, rust zal u welkom zijn, goeden nacht, baron. En vóórdat de Villanova een woord kon spreken, had Silvia zich terugge trokken. Gualtiero volgde haar en Rinaldo bleef met de Villanova alleen. Hij had den baron bestudeerd, de ou de Rinaldino. Hij had den grijnslach op zijn gelaat waargenomen, en wist nu met wien hij te doen had: „Niet te ver trouwen, die gast!" Maar als een geslepen vos liet hij er niets van merken. Heel ernstig en met diepe en nederige buigingen vergezel de hij den baron naar zijn vertreken. Hij maakte zelfs alles voor hem in orde en toen hij hem met het ontklee- den had geholpen, riep hij een page en beval den vërstandigen knaap in de antichambre van de Villanova te blij ven, en hem, Rinaldp bij het minste on raad te waarschuwen. De arme Silvia was naar de kamers van haar lieveling gegaan; hij sliep, de onschuldige, kleine jongen; zijn mooie bruine lokken waren om zijn fijn kopje op het kussen gespreid; een zachte glimlach speelde om zijn halfgeopend mondje; zijn ademhaling was rustig als de golfjes, die dien ochtend zoo zacht tegen het strand ruischten. Mijn lieveling! Hij droomt mis schien van zijn vader. Neen, die brief is niet van u, mijn Walfried. Gij zoudt uwen Alfonso genoemd hebben Wat moet ik doen, om de waarheid te ontdekken! Gualtiero naar Gent zen den? En ik hier blijven met dien man, neen, o neen, dat nooit! Ik ken hem; hij is de dagen te Modena niet verge ten. Ik heb hem afgewezen.... o, he mel, zou hij zich willen wreken? Ele na, laat Rinaldo en Gualtiero zich naar de kleine wapenzaal begeven, dadelijk; ik moet hen raadplegen. Ik blijf zoo lang hier, maar, als ik ga, verlaat Al fonso geen oogenblik en spreek met nie mand. De moeder kneilde nog even naast het bedje van haar zoontje neer; een stil dringend gebed steeg op tot den Almachtige en Silvia stond op, ver sterkt, vastberaden en onwankelbaar in haar liefde en trouw van vrouw en moeder, de twee groote factoren, die heldendaden kunnen doen verrichten. Thans was het oogenblik gekomen om te handelen, en zij begaf zich naar de kleine zaal, waar Rinaldo en Gual tiero haar wachtten. BELANGRIJKE ARRESTATIE TE VLISSINGEN EN ROTTERDAM. Valsche Rentezegels. Op last "van den commissaris van po litie te Vlissingen zijn in een woning van een ingezetene aldaar een tweetal man nen gearresteerd, afkomstig van Rotter dam, die ingevolge een zoogenaamd ge maakte afspraak 10.000 Nederlandsche rentezegels tan 60 cent per stuk kwam afleveren, beneden de werkelijke waar de, zocdat aan diefstal of vervalsching werd gedacht. Op het oogenblik van de aflevering ging de politie tot arrestatie over en nam toen tevens de geheele partij Rentezegels in beslag. Bij verder onderzoek bleken de zegels vervalscht te zijn en bleek tevens dat zij te Rotter dam in het geheim in 'n drukkerij wa ren vervaardigd. De commissaris van po litie te Vlissingen heeft onmiddellijk de Rotterdamsche politie gewaarschuwd. Reeds te voren bestond contact tusschen de politie te Vlissingen en te Rotterdam, omdat ook reeds in Rotterdam van deze valsche zegels in beslag waren genomen. In verband hiermede heeft gistermor gen de Rotterdamsche justitie en politie een inval gedaan in de drukkerij waar in de vervalsching zou zijn en wordt ge pleegd. Aldaar zijn nog in beslag ge nomen eenige duizendtallen van die ver- valschte zegels, zoomede het cliché, ter wijl de patroons van de drukkerij in hechtenis zijn genomen. De te Vlissin gen gearresteerde twee Rotterdammers zijn gistermiddag aan de justitie te Mid delburg voorgeleid en in het huis van be waring aldaar opgesloten. De turnvereeniging „U. D. I." te Bergen op Zoom heeft op Zondag 16 Juli a s. een boottocht georganiseerd naar Vlissingen. De tocht zal gemaakt worden met de pleizierboot ,.de Schel de". .0. EN W. SOUBURG. Woensdagmid dag werd de electrische tram, die om kwart voor 3 uit Vlissingen naar Mid delburg vertrok bij de Nieuwe Abeele aangereden door een hooiwagen van den landbouwer L. Deze kwam van den Abeelschen Zandweg gereden en had de tram niet zien aankomen. Hij wist nog bijtijds in te houden, doch kon niet ver hinderen, dat het paard op zij sprong, MB9ÜW. DE Z. L. M. TE OOSTBURG BIJEEN. De Zeeuwsche LandbouWmaatschap- pij komt ditmaal te Oostburg bij een voor de jaarlijksche vergadering en ter herdenking van haar 90-jarig be staan. Oificieele ontvangst. Woensdagavond te 7 uur had ten gemeentehuize de officieele ontvangst plaats door het gemeentebestuur bij monde van den burgemeester, den heer B. Erasmus, die na een welkom tot al len er aan herinnerde dat het 9 jaar geleden is dat de vergadering in den kring Oostburg plaats had. Toen was er een tentoonstelling aan verbonden, die nu achterwege moet blijven door de tijdsomstandigheden, maar die toch steeds een attractie was en het bezoek verhoogde. Spr. wenschte de maat schappij geluk met het 90-jarig bestaan en hoopte, dat zij nog jaren moge be staan niet alleen in het belang van den landbouw, maar ook in het algemeen belang. Vroeger gaf de overheid reeds veel blijk van belangstelling in den landbouw en ook nu is veel geluisterd naar de adviezen der organisaties en daardoor is veel tot stand gekomen. Spr. wijst er op dat ook Oostburg uit den landbouw is opgeklommen en zei- de niet verder over de plaats te willen uitwijden omdat een ter hand te stel len boekje daarover meer vertelt. Spr. eindigde met den wensch, dat de Z. L. M. moge groeien en bloeien en de hee ren een prettig verblijf te Oostburg zul len hebben. (Applaus). De. voorzitter der Z. L. M., de heer mr. P. D i e 1 e m a n zeide, dat men verheugd is te Oostburg samen te zijn, de centrale plaats van W.-Z.-Vl. waar aan de maatschappij zooveel te danken heeft. Tal van mannen hebben zich aan haar gegeven en dan noemt spr. onder instemming der vergadering speciaal den heer Vorsterman van Oyen, den pionier op landbouwgebied, den grond legger van het landbouw-coöperatie- wezen, den voortrekker van het land bouwonderwijs, voor de paardenfokke rij, en wat dies meer zij. Verder ook mr. Piet Hennequin, oud-voorzitter. Daarna gaf spr. een overzicht van de historie van Oostburg waaruit zijn be langrijkheid gedurende alle eeuwen heen duidelijk bleek, om er ten slotte op te wijzen hoe in 1830 dr. H. A. Cal- lenfels na een straatgevecht met Belgen een gewonden Belgischen officier tegen de Oostburgers in bescherming nam en hem verzorgde. Daarin ziet spr. het type van den Oostburger en hoopte, dat de gastvrijheid en zelfopoffering getroost moge worden. En ook dat men Oostburg als cen trumgemeente zal waardeeren, waar toen de tram voorbij reed. De wagen mede nog wel eens te weinig door de kwam hierdoor in botsing met den omliggende gemeenten wordt gerekend, tweeden wagen van de tram. Een ruit I Met de beste wenschen voor de ge- Gij hebt baron de Villanova ge hoord, mijn beste vrienden, en hier is de brief; gij gelooft ook niet, dat hij van uw meester is, niet waar? Ik kan niet in onzekerheid hier zitten wachten. Wie weet, wanneer wij een ander be richt zullen ontvangen. En die Span jaard Madonna, zei Rinaldo zachtjes, hij is nu in zijn kamer. Den jongen Rodri- go heb ik bevolen in de antichambre de wacht te houden. De man was ver moeid, ik heb hem een goede flesch Pontremoli voor gezet, die heeft hij leeg gedronken en zich daarna ter ruste begeven. Geloof me, hij zal zich voor eerst niet verroeren. Ja, maar, wij moeten spoed ma ken, om den markies te redden, indien hij gevangen zit, viel hem Gualtiero heftig in de rede. Madonna, ik bén ge reed om te gaan, beveel maar, en ik spring op mijn paard Wacht, jongmensch, vervolgde Ri naldo, laat mij uitspreken. Gij alleen, zoo'n grooten tocht ondernemen, dat is dwaasheid Hoor eens, vrienden, dit is wat ik denk te doen, riep Silvia plotseling uit haar gepeins ontwakend, en met een straal van hoop in haar blik. Laat de kleine karos inspannen. Er is plaats voor Alfonso, Elena en mij. Gij, Gualtiero, neemt drie of vier rui ters onder uw bevel, en de twee muil ezels met eenige bagage. Alles kan in een paar uur gereed zijn, niet waar? Gij, Rinaldo, blijft hier, om over het kasteel te waken met je dappere man- I schappen. Alles hier vertrouw ik in uw handen. God en de lieve Madonna zul len ons bijstaan. Ik ben al eens met mijn vader naar Vlaanderen geweest, ik ken dus den weg. De winter is voorbij en de j wegen zijn nu droog; goeden moed dan, en vooruit! j Ik zal spoedig gereed zijn, zei Gu- altiero, ik ben ook in Gent geweest, j wees dus gerust, Madonna, gij kunt op mij rekenen. En Rinaldo, hernam Silvia, als die Spanjaard mij morgen ochtend niet meer hier vindt, wanneer hij zijne ver- trekken verlaat, zeg hem dan dat ik naar de Marina ben gegaan, en mis- schien wel tot Kareggio, naar ons zo merverblijf, voor de zeelucht.... Laat dat aan mij over, Signora, ik zal dien Senor Spanjaard wel koest houden en hem den kost toe dienen, die voor hem geschikt is! Ik heb juist zoo'n grooten lust om hem beet te nemen. Zijn fijne glimlach, moet nog fijner worden. Ik heb dien don Juan in Mo dena ontmoet, bah! maar ik hield me nu net of ik hem nooit gezien had; ja wel, de oude Rinaldo heeft nog een goed geheugen Komaan, we zullen tegen de Ave Maria vertrekken, viel Silvia hem in de rede, ik ga mij en Alfonso gereed ma ken. Wiil mij waarschuwen Gualtiero, als alles klaar is. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 5