"WfSFvERKADE VERKADE'S TONICA Zóó gezellig BUITENLAND. Algemeen Overzicht. BEVSLKING. BURGERLIJKE STANB. MARKTBERICHTEN. ABVERTENTIEN. F. MAUERS l ZOON x MIDDELBURG PIET BLAAUW 15 JULI AFWEZIG TANDARTS - HOFSTEDE DEHEVERS FRèRES M'BURG ÜDVERTEEREH DOET VERK00PEM artikelen zijn voor winkeliers steeds versch en tegen fabrieksprijzen verkrijgbaar bij Grossiers der firma Verkade, nog uit, en moest het filiaal met woon huis van 3è stoomerij Hbeksema, be woond door S. het ook ontgelden en verder de dameskapzaak met hoeden zaak van den heer V., van welk gebouw de kap verbrandde. Dit perceel heeft enorme waterschade bekomen. Er werd met acht stralen water gegeven. De schade van alle perceelen wordt door verzekering gedekt. Ongelukken. Woensdagavond werd te B e e r t a de 3-jarige jongen A. L. door een auto zoo danig aangereden, dat de dood vrijwel onmiddellijk intrad. verwijl Nieuwe boodschap van Roosevelt. De lang verwachte verklaring der Amerikaansche delegatie is Woensdag avond gepubliceerd. Deze verklaring komt in hoofdzaak neer op een wensch tot voortzetting der onderhandelingen ter economische wereldconferentie. De verklaring luidt ongeveer als volgt: De Amerikaansche president heeft duidelijk gemaakt, dat tijdelijke stabili satie op het oogenblik doelloos is. Roosevelt roept de economische we reldconferentie op, haar fundamenteel werk ten einde te voeren, n.l. het "tot stand brengen van een verlichting der maatregelen der verschillende staten voor een verzachting en genezing der economische kwalen. Nu als tevoren hecht Roosevelt het grootste belang aan bet succes en de samenwerking der con ferentie, waarbij hij de volgende bijzon derheden uiteen zet: De nieuwe waardeering van den dol lar in verhouding tot de Amerikaansche goederen is een doelstelling, waarvan de regeering en het volk van Amerika niet kunnen worden afgeleid. De waar de van den dollar met betrekking tot de buitenlandsche valuta kan vóór ons niet van onmiddellijk belang zijn. De koers waarde van den dollar zal er in laatste instantie van afhangen, in hoeverre de andere volkeren succes hebben bij het doen stijgen der prijzen voor hun eigen goederen in verhouding tot hun valuta en kan niet worden vastgelegd voor in dezen zekerheid bestaat. Overigens is Roosevelt het, aldus de verklaring verder, eens met de in het Engelsche Lagerhuis afgelegde verkla ring. Hij staat op het standpunt dat een terugkeer tot den gouden standaard 't uiteindelijk doel van Amerika zou kun nen zijn wanneer hiervoor de noodige voorwaarden veilig zijn gesteld. Amerika moet zich echter volkomen vrijheid voorbehouden met betrekking tot de keuze van het tijdstip en de pa riteit. De urgentste taak is de prijzen weer op een niveau te brengen waarop de industrie en voor alles de landbouw met winst kan werken- De tweede taak is de eenmaal be reikte prijsaanpassing in stand te hou den. Een verder probleem dat door de conferentie zou kunnen worden bespro ken is, welke rol goud en zilver moeten spelen wanneer de aanpassing veilig gesteld is. Tenslotte wordt verklaard: wij kun nen nauwelijks aannemen dat ons vol gens onze plicht ingenomen standpunt in de minder belangrijke kwestie der tijdelijke stabilisatie het verder voeren van de onderhandelingen op eenigerlei wijze zou kunnen beinvloeden. In conferentiekringen is men van op vatting dat een verdaging thans onver' mijdelijk is, Het besluit hierover zal worden genomen in de plenaire zitting van Vrijdag a.s. Eenige commissies zul len echter haar werkzaamheden voort zetten. Index-valuta Naar ..Universel" meldt is Roosevelt voornemens een index-valuta in te voe ren ter ondersteuning van het Ameri kaansche saneeringsplan. tHet uitvoer verbod van goud blijft gehandhaafd. De index-valuta is noodzakelijk om de in terne koopkracht veilig te stellen- Het index-valutaprogram, dat sedert den te rugkeer van den president te Washing ton ononderbroken onderwerp van be spreking heeft gevormd met toonaange vende persoonlijkheden is, aldus dit be richt, een der koenste plannen der re geering-Roosevelt. Het gaat hier om een proef, waarbij Roosevelt bereid is desnoods 5 tot 6 verschillende wegen te bewandelen tot de juiste is gevonden. Een wijziging van het goudgehalte van den dollar is hiervoor echter niet noo- dig. Roosevelt, aldus wordt verder ge meld, is er van overtuigd, dat de confe rentie zal worden voortgezet. Het beste bewijs daarvoor is, dat de nieuwe Zweedsche gezant Steinhardt met de laatste instructies van Roosevelt naar Londen is gezonden. Roosevelt houdt het voor noodzake «Jk dat de Europeesche landen hun be grootingen en de rationale valuta in ie der geval aanpassen aan de prijzen in het eigen land. Roosevelt is in dit geval bereid den anderen staten goud als dekking af te geven. 6 n r L... ^aPan ea China. De Japansche militaire attaché in China, kolonel Nakajama; heeft Ver klaard,-dat- de Japansche regeering dé jdering van alle. buitenb*ndsfche militaire,, deskundigen uit deni dienst van Het Chineesche léger en de marine eischt. Maarschalk Tsjang Kai-tsjek heeft dezen eisch van de hand gewezen, meldt V. D- uit Peking. Herleving strijd Bolivia- Paraguay. Van Boliviaansche zijde worden me- dedeelingen gedaan over nieuwe hevige gevechten in den Gran Chaco, waar mede Bolivia een nieuw algemeen of fensief tegen Paraguay heeft ingezet. Aan beiue zijden zouden groote verlie zen zijn geleden en een officieel com muniqué zegt dat in de afgeloopen 24 uur de Boliviaansche aanvallen tot een reeks overwinningen hebben geleid in de strategisch zeer belangrijke sector Nanawa en Gondra. De militaire auto riteiten van Bolivia verklaren, dat de Paraguaansche troepen minstens 2000 dooden en meer dan 2000 gewonden tellen, in 't artillerie en infanteriege- vecht nabij Fort Nanawa. Honderden worden bovendien nog vermist. Met behulp van mijnen had men de bezetting van het versterkte eiland Nanawa hevige verliezen toegebracht en van ae 200 verdedigers die in het ijfort zelf waren belegerd zouden 180 zijn gedood. Het gevecht was het he vigste dat in de afgeloopen maanden is geleverd. Een manifest der NSDAP, Het bestuur der NSDAP in Oosten rijk en dat van de Heimatschutz in Stiermarken, publiceeren een door He- bicht, Proksch, Reschny en Raucher onderteekend manifest aan hun aanhan gers, waarin o.a. wordt gezegd: Sedert 15 jaar duurt in Oostenrijk de strijd tusschen Duitsch bloed en rransch goud voort. Nimmer heeft het volk de hoop opgegeven op een groote Juitsche gemeenschap. Het verbod der nat.-soc. beweging in Oostenrijk is een dolkstoot in den rug der Duitsche re geering. De nat.-soc. beweging wijst met „rücksichtslose Scharfe und Schroff- ïeit" de door de regeering-Dollfuss en ïaar Oostenrijksch front tegen haar in gebrachte beschuldiging van hoog- en andverraad van zich af. Na Dollfuss zijn „aanmatiging" te heb sen verweten besluit het manifest met de volgende tirade: De regeering-Dollfuss heeft onder schending van recht en wet onzen spre cers verboden in vergaderingen en be toogingen honderden en duizenden toe te spreken. Daarom moet thans ieder afzonderlijk en op ieder oogenblik voor de beweging werken en propaganda maken, om zooals tot nu toe ook ver der het geheele volk van onze idee te doordringen, De regeering-Dollfuss heeft ons verboden insignes te dragen. Daar om gaa.t heen en brengt het hakenkruis aan op muren en wanden, op rotsen en joomen en waar ook de mogelijkheid daartoe bestaat. Geheel Oostenrijk, de geheele we reld moet het zien en zal het onder vinden, dat het nationaal-socialisme in Oostenrijk leeft en door geen macht ter wereld kan worden vernietigd. De or ganisatie in haar nieuwen vorm is ge reed. De strijd, welken de regeering- Dollfuss ons heeft op'gedwongen, aan vaarden wij en wij zullen hem strijden met onverbiddelijke hardheid tot de overwinning is behaald. DUITSCHLAND. Waanzinnige doodt onderwijzeres. In het voorstadje Ueberruhr heeft Woensdagmiddag een 21-jarige schoen makersknecht, die pas kort geleden uit het krankzinnigengesticht was ontslagen, een meisjesklas der Katholieke volks school binnengedrongen en zich met een dolk op de 43-jarige onderwijzeres geworpen, die les stond te geven. Door verscheidene steken in borst en hoofd werd de onderwijzeres door den krankzinnige op de plaats zelf gedood De kinderen moesten het verschrik kelijke schouwspel aanzien, zonder huüp te kunnen bieden. De dader vluchtte, doch kon spoedig worden gearresteerd. Ve'tkaarten- De rijksminister van arbeid heeft voor de ïnaand Juli de uitgifte van vetkaarten aan een groote ren kring van menschen toegestaan. Hiermede is aan 't verlangen van vele onbemiddelden, die tot dusver niet voor een vetkaart in aanmerking kwamen, voldaan. Tentoonstelling voor electro-warmte, Te Essen wordt van 1 Juli tot 13 Augustus een groote „tentoonstelling voor Electro-Warmte" gehouden. Het gansche Duitsche electriciteitsbedrij heeft zijn medewerking toegezegd. De Rijksspoorwegmaatschappij, de Rijks marine e a. zulen met eigen afdeelingen op deze tentoonstelling yfertegenwoor digd zijn. Het Richard Wagner-jaar t,e Muen- chen. Te Muenchen worden dezen zomer alle 11 muziekdrama's van Wag ner, ontstaan in de jaren 18411882 ten uitvoer gebracht, ENGELAND. Groote brand. De Philharmonic te Liverpool, een der bekendste concert gebouwen van Engeland is Woensdag door een grooten brand volkomen in de asch gelegd. RUSLAND Non-agressieverdrag. Litauen heeft gisteren te Londen als tiende natie het non-agressievérdrag tusschen Rusland en zijn buren geteekend. 0*FL I -sdlA -ilitn Een brug tusschen Europa erf Afrika? In het bekende Spaansébe blad A.B.C. stond dezer dagen een adver tentie van een geheele pagina: Inschrij vingen gevraagd voor het bouwen van een brug tusschen Europa en Afrika. De steller van de advertentie beweert dat het plan voor het bouwen van zulk een brug, van Punta Paloma nabij Trifa naar Ras el Baura aan de Afrikaansche cust, levensvatbaarheid heeft. De brug zou een lengte krijgen van ruim 2 km en 'een hoogte van 40 meter. De steller van de advertentie vraagt tevens wie zich voor het plan financi eel interesseert, teneinde tot een over eenstemming te komen. IJSLAND. Balbo naar IJsland. De Italiaan- sche vliegers met generaal Baïbo aan iet hoofd zijn Woensdagavond zonder incidenten te Reyckjavik op IJsland aangekomen en vlot gedaald. Voor het geval dat de verdere vlucht over Groenland gaat, is ook daar alles in gereedheid gebracht. VER, STATEN. Onheils Onafhankelijkheidsdag, De Onafhankelijkheidsdag, die 4 Juli, in de Vereenigde Staten werd gevierd, heeft talrijke slachtoffers geeischt. Tengevol ge van ongelukken met automobielen, lij het baden en bij het afsteken van vuurwerk, zijn in de verschillende dee- en van het land niet minder dan 44 personen gedood en eenige honderden gewond. Modernisatie der vloot, De Ame rikaansche marine vraagt 77 mill, dol- ar voor ide (modernisatie van zeven pantserschepen, om de ivloot pantser schepen op hetzelfde niveau te bren gen als elke andere. van Le- naar KLOETINGE. Over Juni 1933. Ingekomen: D. Louisse en gezin, chauffeur, Heer- nisseweg B 29, van Ellewoutsdijk; Pa. Verschuure, dienstbode, Marktveld A 77, van Wolphaartsdijk; Ja. A. Ponse, dienstbode, Kloetingsche weg B 143, v. Goes; A. Toorenaar geb. Walrave, z. leroep, Akkekinderen C 70a, van Ka- pelle; M. Baaijens en gezin, horloge maker, Buijs Ballotstraat B 110, Goes; Ja. Dagevos, verpleegster, westraat A 204, van Goes. Vertrokken J, Antonisse, bakkersknecht, Goes, Willem Zellèweg 13. VEERE. Ingekomen: C, A. Caljouw, onderwijzer, van Bad ïuisstraat 63, Den Tlaag. V ertrokke n:--' B. Versluijs en gezin, landarbeider, naar Vrouwenpolder B 119; J. M. Ger rits, naar Eikenhorstweg 8 Soestdijk, ZOUTELANDE. Over Juni 1933. Ingekomen: A. A. M. Vermissen uit Breda; A. Melis uit Koudekerke; P. Cijvat uit Big- gekerke; J, Geldof uit Biggekerke; E. P. Geschiere uit Biggekerke; G. M. E. J. Pitlo uit Gorsel. Vertrokken: H, C. Schouten naar Utrecht; W. Francke naar Biggekerke. - W I Anjers 46; Lathyrus 2; Duizend schoon 3; .CJdüdsblóém'3 alles per bos. Struisveder Asterplanten 5; Leliën 12 beiden per 10 stuks. Colea's per pot 5. Peën 57,5; rapen 2; kroten 3,5 5,5; uien 2,53,5, selderie 1,5; peterse lie 2; rabarber 1,53,5; radijs 1; ram menas 3; boonenkruid 1; kunne J4 alles per bos. Savoye kool 5; spitskool 3; bloemkool 122; andijvie 15,5; kropsla ^ïo1; - - y ~t"fa3'r2MA, komkommers 4—10 ales per stuk. Kleine veiling 6 Juli- Aardbeien 7 17; Tomaten 728; Frankenthaler 61; Roode Bessen 514; Witte Bessen 6 13; Zwarte Bessen 2022; Kruisbes sen 715; Madeleinen 35. Netmeloenen 2042; Perziken 3 bei den per stuk. Exportveiling van 6 Juli. Aardappe len 901,10; Poters I 80; Frambozen 29; Zwarte bessen 30.4030.70; Aard beien 712; Roode Bessen 810. Goes. Overleden: J. van Zweden 27 j. te Waarde. Getrouwd: J. Visser jm. 22 j. en J. T. Simonse jd. 20 j. Zoutelande. Over Juni 1933. Bevallen: E. Janse-Moens z. M. Geelhoed-Geldof d. L. de Kam- Moens z. Overleden: P, M. Vos, ongehuwd. Getrouwd: J. Geschiere jm. 25 j. en M. Koets jd. 22 j. Middelburg, 6 Juli. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering): Boter 0.87. Kipeieren 2.15. Eendeieren 2,25. Ganseieren 6. Kalkoeneieren 4.50. Aangevoerd door handelaren: Boter 0.87. Kipeieren 2, Eendeieren 2. Ganseieren 5. Kalkoeneieren 4,50. Particuliere prijs: Boter 0.9214. Kipeieren 3- Eendeieren 3. i Middelburg, 5 Juli. Kleine vei ling. Peën 2; uien 29; zilveruien 7 10; Roem van Holland 5162; capu- cijners 2426; spinazie 314; poste lein 1320; augurken 3138; Wage naarsboonen 48—49; Stoksnijboonen 5163; Stamsnijboonen 4550; prin- cessenboonen 48-^-i6fc; "dóppers" 13—25 tuinboonen 512 alles per kg. J. P. RADDER en M. M. RADDER—MEINSMA geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter INA. Middelburg, 5 Juli 1933. Lange Delft B 146. TOT EN MET Heden overleed, na een korte ongesteldheid, op 54-jarigen leeftijd, onzë lieve Vader en Broeder, de E.A. Heer Mr. APOLLONIUS ELISA VAN ELDIK THIEME, Kantonrechter in de Kantons Oostburg, Terneuzen en Hulst. Uit aller naam, J. C. VAN ELDIK THIEME. M. A. E. VAN ELDIK THIEME. Oostburg, 5 Juli 1933. Algemeene kennisgeving. Begrafenis Vrijdag a.s., des nam. 3 uur. Voor de bewijzen van deelne ming, ontvangen bij het overlijden van onzen besten Broeder en Oom, betuigen wij onzen hartelijken dank. WED. H. J. VAN PAGé— SCHIETEKATTE. D. H. VAN PAGé. Middelburg, Juli 1933. De verkooping van de van den Heer A. DE VISSER in den Oost-Nieuwlandpolder te Vrouwepolder is bepaald op Donderdag 17 Augustus 1933. Nader te annonceeren. Nots VAN DER HARST. SPAANSCHE KINAWIJN geïmporteerd der Firma Lorenzo te Tarragona per literflesch Pf" FL 1.65 Alleen verkrijgbaar voor Zeeland. Wijnimporteurs Langedelft ."v-ÉrfS .hiffj De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op Maandag 10 Juli 1933, des namiddags 3 uur, N.T., te Kloetinge, ten herberge van K. Meulpolder, voor den heer J. A. TRIMPE BURGER, a contant, publiek verkoopen 1. de appels, peren en pruimen aan de Zondagsschool; 2. de zwarte bessen en de peren in het Lindenbosch, beiden te Kloetinge; 3. de appels en de pruimen in den kersenboomgaard aan den Dijk- welschen Zandweg te Kapelle; 4. de pruimen en de peren aan het Eóindingstuk bij het Witte Hek ken te Kloetinge; 5. de pruimen in den boomgaard bij Dagevos te Kloetinge; 6. de pruimen in den boomgaard aan den Zomerweg te Kloe tinge; 7. ,de bessen, appels, peren en pruimen in den boomgaard aan den Zwaakschen Dijk te Kwa- dendamme. Voorts 3 perceelen Hooigras 2.11.70 H.A. aan den Heernisse- weg te Kloetige; 1.83.90 H.A. (boomgaard Noord einde) achter Jan Sinke. 2.15.10 H.A. a. h. 30 Gem. We keling te 's Heer Abtskerke; en voor Mej. M. G. KOLE Md.: de pruimen, wassende in den boomgaard ad. Lewestraat te Kloetinge. Verkade's „Waxine" 'theelicht in doozen van 12 stuks 35 cenL Slanst en straalt dat kleine, stil bran- ende lichtje onder den theepot. Dat vriendelijke vlammetje dat niet riekt of walmt, nooit aevaarlijk is en- altijd gelijkmatig brandt, ten- .minste, wanneer men zorgt dat men de echte „Waxine" lichten von, Verkade krijgt. Dat is gemakkelijk te controleeren, het merk „Waxine" staat op iedere doos en Verkade is de eenige die „Waxine" mag maken.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 3