GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. WEER EN WIND. NUMMER 154. TWEE BLADEN. MAANDAG 3 JULI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. ZEEL». MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUSD-BEVELAND. iOORDfBEVELAND. THQLEN. ZEEOWSOB-VLMWEBEI W.D. I #t<witïcUtl* MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewfj snommers 5 cent. ONZE MUNTPOLITIEK. Geen wijziging. Het Corr. Bureau heeft minister Co- lijn gevraagd, wat de houding der Ne derlandsche delegatie zal zijn, in ver band met de afwijzende houding van president Roosevelt over het voorstel der goudlanden. De heer Colijn verklaarde daarop het volgende: „Over de verklaring van den president der Ver. Staten valt geen oordeel uit te spreken, zoolang men den preciesen tekst niet kent. Hoe die verklaring ech ter luidt, in de opvatting van de Neder landsche regeering omtrent onze munt- politiek wordt daardoor geen wijziging gebracht. DE KONINGIN OP DEN RUIJGENHOEK. Zomerverblijf van verschillende weken. De Koningin en de Prins zijn Zaterdag voor een zomerverblijf van verscheide ne weken op den Ruijgenhoek aangeko men. Het is de wensch der Koningin dat, tot de tweede helft van de maand Augustus de tijd van H. M.'s verblijf op den Ruij genhoek op gelijke wijze worde be schouwd als de tijd, dien de Koningin anders in het buitenland pleegt door te brengen voor het nemen van rust; met uitzondering voor wat betreft de Staats zaken. PRINSES JULIANA OP REIS. Prinses Juliana is Zaterdagavond met de Batavier V in gezelschap van Haar Kamerheer, baron Baud en de hofdames freule Van Tets en freule Bentinck, met de Batavierlijn naar Engeland vertrok ken en Zondagochtend te half tien aan Victoria Station te Londen aangekomen, waar zij werd verwelkomd door Prinses Alice, graaf Athlone, den Nederland- schen gezant te Londen, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen. De Prinses be gaf zich met haar gevolg naar Kensing ton Palace. De Prinses zal met de boot van de maatschappij Zeeland via V 1 i s s i n gen terugkeeren. DE WEG OVER DEN AFSLUITDIJK. Van bevoegde zijde verzoekt men me de te deelen, dat de berichten volgens welke de weg over den afsluitdijk van 't IJselmeer voor het verkeer zou zijn vrijgegeven, onjuist zijn. Voorloopig blijft de toestand tusschen Wieringen en de Friesche kust zooals die thans is. De volledige openstelling voor het verkeer zal eerst op een nader aan te kondigen datum geschieden. DE TOCHT VAN HET ITALIAANSCHE LUCHTESKADER. Ongeval, éen doode, Het Italiaansche eskader, onder lei ding van generaal Balbo is Zaterdagmid dag half twee bij Schellingwoude op het IJ neergestreken. De machines vlogen in V formatie, in vier groepen over de Oranjesluizen naar Amsterdam, waar zij eenigen tijd boven de binnenstad cirkelden om daarna op het Buiten-IJ neer te strijken. Een geweldige menigte was natuur lijk naar Schellingwoude getrokken, ter afwachting en toejuiching van deze tel kens weer uitgestelde, dan nu toch heusch geschiedende gebeurtenis. Minister Deckers, vice-admiraal Bru tel de la Riviere, nog andere autoriteiten waren ter begroeting aanwezig. En natuurlijk vele leden der Italiaan' sche kolonie. Het was voor de vele belangstellen den in den luchtvaart en in dezen tocht, met het mooie weer een feestdag. He laas werd de feestvreugde wel den dom per op gezet doordat bij de aankomst een der 24 vliegtuigen is omgeslagen Bij het dalen is n.l., da,t toestel te genover de bocht in den Durgerdammer- dijk met den neus in het water gescho ten en daarna over den kop geslagen, Van de vijf inzittenden is de sergeant Quintavalla verdronken; de kapitein, de tweede commandant en de marconist werden, hoewel licht gewond, gerec door twee jongens van de Zeevaart school, die zich in de nabijheid op de oliebooten bevonden en direct toescho ten. Een der beide geredden had een kaak- fractuur opgeloopen, de kapitein hac een beenwond. Twee inzittenden konden zelf, licht gewond, uit het toestel komen. Duikers hebben het stoffelijk over schot later omhooggebracht. De gewonden werden vervoerd naar het Binnengasthuis, hun toestand bleek zeer mee te vallen. De verslagenheid over het ongeval, di rect al bij de finish van de eerste etappe is natuurlijk algemeen groot. Niettemin is het officieele Italiaansche (Italiaansche spijzen, Italiaansche wij nen) diner in het Amstelhotel toch door gegaan, Het eskader is Zondagmorgen 7 h 28 gestart voor de 1000 km lange etappe naar Londonderry, in Ierland, dat te half een bereikt werd. De daling geschiedde bij eenigszins nevelig weer. Over de vlucht van Amsterdam naar Londonderry heeft Balbo het volgen de bekend gemaakt: Kort na den start kregen de vliegers reeds slecht weer en nevel. Zij raakten in een wolkbank, die bijna tot op de oppervlakte van de zee hing, zoodat de machines vlak boven het water moesten vliegen. Boven de Noordzee veranderde het weer volkomen en gedurende het twee de uur van de vlucht heerschte fraai zonnig weer. Bov,en Schotland geraak ten de vliegers in een dichten mist, die boven de Ier sche zee en Ierland dichter werd. Balbo gelastte na de daling, on middellijk een aanvang te maken met het bijvullen van benzine, teneinde zoo mogelijk reeds om twee uur te starten voor de étappe naar IJsland. De start moest echter worden uitgesteld tot Maandagmorgen. Naar de Msb. verneemt, overweegt de regeering het tekort op de spoorwe gen te dekken door verhooging van de wegenbelasting. Het landgoed „Laag Buurlo", aan den Deventerweg is naar aan de Msb. uit Apeldoorn wordt gemeld, om vattende n landhuis, 'n boerderij, land- bouwschuren, wei- en bouwland, bosch- en bouwterreinen, te zamen ongeveer 33 H.A. groot, in verschillende perceelen en kolommen, verkocht voor de som van 72.205. De officieele herdenking van het 700-jarig bestaan van Arnhem zal op 15 Juli a.s. aanvangen met klokgelui en met een officieele openingsplechtigheid, welke te half elf in Musis Sacrum plaats vindt en waartoe o.a. uitgenoodigd zijn de minister van Binnenlandsche Za ken, de burgemeesters van de omliggen de plaatsen, etc. Ontvangsten Plaatselijk Crisis-co mité van 26 Juni tot en met 1 Juli '33: Maandelijksche bijdragen: Personeel Meisjeshuis Kinderzorg 1-50; J. H. C. 1; U. L. O. school voor Jongens 1.41 J Wekelijksche bijdrage Gymnasium 1.41 J*. Wekelijksche collecte 44.63. Prov. Zeeuwsche en Middelburgsche Courant, de over het 2e kwartaal 1933 in dit blad verantwoorde giften 53.75, Het gironummer van den penningmees ter is 188020. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Maandelijksche bijdrage perso neel N.V. A. Kreymborg Co. 4.50; wekelijksche bijdrage personeel fa. Schulte Thieme 1.86. RONDRIT DOOR ZUID-BEVELAND. De heer J. van Fraassen, ondernemer van auto-tochten en autobusdiensten, o.a. op Middelburg, had Zaterdagmiddag hotelhouders, bestuur V.V.V. en pers uitgenoodigd voor een rondrit met zijn touringcar door Zuid-Beveland. Te ruim twee uur van de Groote Markt vertrokken, ging het over den Middelburgschen straatweg, langs 's H. Hendrikskinderen, door 's Heer Arends- kerke, tot het bedrijf van den heer P. v. 't Westeinde, waar gestopt werd en het gezelschap uitstapte. Met bewondering werden hier de groote, keurig ingerichte druivenkassen bekeken, waarbij de heer Van 't West einde een uiteenzetting over deze in teressante en bewerkelijke cultuur gaf, er werden ook honingzoete druiven ge proefd en toen ging het verder, We reden door Heinkenszand, 's Hee- renhoek, Ovezand, 's Gravenpolder en Biezelinge. In den „smokkelhoek" werd gestopt voor den grooten kersenboomgaard van Wal men ook doe, om de stem van het geweten te smoren, vroeg of laat spreekt zij haar vonnis uit en moet men haar wel hooren. den heer J. W. v. d. Linde, waar op nieuw uitgestapt werd en men zich te goed deed aan de heerlijke, sappige vruchten, die in dezen boomgaard wel van bijzondere kwaliteit schenen te zijn. Het laatste deel van den tocht ging nu door Schore, de Schorebrug over, den weg op naar Kruiningen en links den dijk af tot Ierseke. Hier werd op nieuw gestopt en liet de heer Van Fraas sen, in café Nolet, zijn gasten een kop thee serveeren. Bij den rit, dien de heer Van Fraassen in het vervolg zal maken, zal te Ierseke ook gelegenheid zijn om de oesterputten en kreeftencultuur te bezichtigen, maar daar het thans, door een wat lang bezoek aan de druivenkas sen, wat laat was geworden, besloot men dit achterwege te laten. De voorzitter van V.V.V., de heer J. I. van Ballegoyen de Jong, vond hier ge legenheid om den heer Van Fraassen, mede namens de andere gasten, zijn dank te betuigen voor den mooien tocht. Spr. deelde verder mede, dat de V.V.V. reeds vorig jaar haar aandacht aan een dergelijken rondrit wijdde, en hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de heer Van Fraassen deze gedachte nu verwe zenlijkt had. Spr. wees er verder op, dat deze rondritten voortaan definitief gehouden zullen worden, zelfs al zou er, bij wijze van spreken, maar één deelnemer zijn. Voorts zegde hij den ondernemer toe, dat de V.V.V. hem in alle opzichten gaarne haar medewerking zou verlee- nen. De laatste route ging nu over den Postweg, door Kapelle en Kloetinge, en zoo arriveerde men, vóór zes uur, weer op de Markt. Afscheid W, F, Aarts. Vrijdagmiddag j.l. had in de gym nastiekzaal de huldiging plaats van den heer W. F. Aarts, concierge aan de scholen A en C. De heer Aarts, die on geveer 25 jaren zijn taak op voortreffe lijke wijze heeft vervuld en nu met pen sioen vertrekt, werd door de hoofden dier scholen hartelijk toegesproken en dank gebracht. Door de kinderen en het personeel der beide scholen werden hem mooie geschenken aangeboden. Droevig ongeluk. Hedenmorgen is een 10-jarige jon gen, die op bij het einde van de Bad huisstraat in reserve staande wagens van de electrische tram speelde, van een der wagens gevallen. De jongen was on middellijk dood. Het lijkje is naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht. Ernstige vechtpartij. Bij den dijk op het zgn. Eiland is een man in bewusteloozen toestand aange troffen en naar het St. Joseph Zieken huis vervoerd, van wien bleek, dat hij met een anderen man in een ernstige vechtpartij is gewikkeld geweest. Vlaamsch bezoek aan Walcheren De afdeeling Gent van den Vlaam- schen Toeristenbond zal op Zondag 9 Juli a.s. met een groot aantal leden een bezoek aan Walcheren brengen. De reis wordt gemaakt met autocars. VEERE. Zaterdagmorgen heeft de on dernemer van den autobusdienst van Veere naar Middelburg, de heer H. Cas- tel, dezen dienst verlengd, door 3 maal per dag naar en van Vrouwenpolder te rijden in aansluiting op den eersten, den middag- en den namiddagdienst van uit Middelburg. VROUWENPOLDER. Bij het agent schap der arbeidsbemiddeling stonden op 1 Juni als werkzoekenden ingeschre ven 15 personen, gedurende Juni wer den ingeschreven 0 en afgeschreven 15 werkzoekenden, zoodat op 1 Juli geen werkzoekenden stonden ingeschreven. Lichtsein Hansweert, enz. In antwoord op een desbetreffend verzoek ontving het Hoofdbestuur der Schippers Vereen. Schuttevaer bericht, dat het gewenschte lichtsein te Hans- weert is aangebracht, dat geen wijziging gemaakt kan wor den in het gebruik van den steiger in de buitenhaven nabij de Middensluis al daar, omdat door toelating van alle schepen aan dien steiger de toegang tot de Middensluis zeer zal worden gehin derd en de schepen, indien zij niet door die sluis worden geschut, dan weder te rug moeten varen, dat geleidelijk zal worden overgegaan de lampen van de kanaalverlichting van betere kappen te voorzien. IERSEKE. Vrijdagmiddag hield ouder gewoonte Juliana haar jaarlijksche ring rijderij, Ie pr. P.Rentmeester, 2e pr. J. de Koeyer Mz., 3e pr. Jacobus Bruyn- ze'el, 4e pr, P. Lamper, 5e pr. L. de Koeyer Pz., 6e pr. W. Poley, 7e pr, Ph. Pekaar, 8e pr. Dries de Koeyer Mz„ 9e pr. Jac. de, Koeyer Jz., 10e pr. L. Kosten 11e p>r.Joh. Paauwe, 12e pr. J. van Velsen. De rijderij, die geschiedde in den Harden Hoek, had veel bekijks. WOLPHAARTSDIJK. Begunstigd door prachtig zomerweer gaf de gymnastiek vereniging UDI (ontspanning door in spanning) Zaterdagavond met mede werking van de muziekvereeniging Ad- vendo, een propaganda-uitvoering op een weiland van den 'heer A. Koert. Nadat een rondgang, onder de opge wekte tonen van Advendo, door de gemeente was gemaakt, werden verschil lende gymnastieknummers uitgevoerd, en getuigden zoowel de heeren- als de dames-, zoo ook de jongens-nummers van gestadige oefening onder leiding van haren bekwamen directeur, den heer Van der Kuil. Na de oefeningen werd langs 'e,en ander deel der gemeente naar het oefeningslokaal T'avenu gemar cheerd. Een en ander bracht veel men- schen op de been. WEMELDINGE. Vrijdag had, onder begunstiging van prachtig zomerweer, de jaarlijksche ringrijderij van de ver eeniging „Ons Genoe'gen" in den boom gaard van den heer J. Lindenbergh Cz, alhier plaats. H'e,t aantal deelnemers aan de ringrijderij bedroeg 15, welke de navolgende prijzen verwierven: le pr. met 11 ringen H. M&eras Jz.; 2ei pr. met 10 r. C. Gijssel Pz.; 3e pr. met 7 r. J. .van Oosten Johz.; 4e pr. met 7 r. P. Snoep; 5e pr. met 7 r. P. Feijtel Jz.; 6e pr. mat 7 r, C. Hamelink Cz.; 7e pr. met 7 r. Joh. van Oosten Fz.; 8e pr. met 6 r. C. van Oosten Johz.; 9e pr. met 6 r. Alb. Onderdijk Jz.; 10e pr. met 5 r. L. Mieras Jz.; lie pr. met 4 r. Ant. Lamper; 12e pr. m'at 4 r. Abr., Jobse; 13e pr. met 3 r. C, Traas Jz.; 14e pr. met 3 r. J. de Heer; 15e pr. niet 2 r. W. Vervenne Abrz. Da prijs voor het stoeltjes rijden werd behaald door H. Mieras Jz.; een troostprijs voor het minst aaptal gestoken ringen werd toe gekend aan W. Vervenne. De nieuwbenoemde Burgemeester. KORTGENE. Op het dorp wordt al gemeen aangenomen, dat de nieuw be noemde burgemeester, de heer Van Oeveren uit Bruinisse, zijn benoeming niet zal aannemen. Onze correspondent heeft een telefoongesprek met den heer Van Oeveren gehad, en gevraagd of hij het burgemeestersambt van Kortgene aannam of niet. De heer Van Oeveren antwoordde daarop, dat er van al of niet aannemen nog niets bekend is. Brug-verbinding Noord-Zuid Beveland. KORTGENE. Door het Comité onder ling, werd tot voorzitter benoemd de heer J. K. C. Matteijs te Kortgene, tot secretaris de heer G. F. Maris te Wis- senkerke en tot penningmeester de heer M. W. van Arenthals te Kats. Vuur Stavenisse. THOLEN. In antwoord op het desbe treffend verzoek ontving het Hoofdbe stuur der Schippers Vereen. Schuttevaer bericht, dat de sector in het vuur van Stavenisse, dekkend de zwarte tons- kant van het vaarwater aan de overzij de van rood in groen zal worden ver anderd. Naar beneden blijft de sector rood, omdat rood de aangewezen kleur is om den eigen wal te dekken. In vrijheid gesteld. BRESKENS. In vervolg op onze be richten in het nummer van Donderdag, kunnen wij thans melden, dat de heer A. C. O. E. R, de Th, alhier, Zaterdag Middelburg, 3-VII-'33, Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 22.6 °C (73 °F); laagste 15 °C (59 °F). Heden 9 h: 17.4 °C; 12 h: 19.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand 775 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand 777.1 mm te Malinhead; laagste 744.7 mm te Ingö. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N, tot N.O. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 4 h 45; onder 21 h 22. Licht op: 21 h 52. Maan op: 17 h 20. V.M.: 7 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later.. (S springtij). Juli. Hoogwater. Laagwater, (Zomertijd.) Ma. 3 9.55 22.20 3.57 16.17 Di. 4 10.59 23.30 4.59 17.26 Wo. 5 12.01 24.33 6.03 18.35 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Ma. 3 11.27 23.54 4.53 17.23 Di. 4 12.44 5.58 18.30 Wo. 5 1.15 13.53 7.05 19.36 morgen op last van de rechtbank in vrij heid is gesteld. De Zwemdemonstraties, BRESKENS, Zondag j.l. is voor de Bres- kensche Zwemvereeniging Schelde- stroom, wel een heel bijzondere dag ge weest. Na lange voorbereidingen is het de Vereeniging n.l. mogen gelukken de Rotterdamsche Zwemclub bereid te vinden alhier een groote demonstratie te geven. Zwemsters, zooals Willy den Ouden, Truus Klapwijk, mej- Brouwer, enz. enz., allen ver buiten de grenzen bekend, het kon niet anders of deze dag moest slagen. Het mooie zomerweer lokte dan ook velen uit om dien dag naar Breskens te trekken, extra-trams en verschillende bussen brachten hier reeds vrij spoedig duizenden bezoekers, zoodat bij den aanvang der demonstra tie een naar schatting 3000 personen rond het bassin van de Vereeniging Scheldestroom vereenigd was. De aar dige demonstraties lokten na elk num mer hartelijk applaus uit. Vooral na de pauze bij het komisch zwemmen en bij het schoonspringen kwam zoo goed uit welk een bijval de Rotterdamsche zwemsters oogstten. Doch ook het nut van het zwemmen-kunnen, met name het readend-zwemmen werd gedemon- steerd. Op verschillende wijzen werd aangetoond, hoe men drenkelingen red den kan en redden moet, daarbij be dacht zijnde op het behoud van eigen leven. Na afloop der demonstraties, die plm. 3 uur in beslag namen, vereenigden de zwemsters en het bestuur van Schelde stroom zich aan een diner, waarbij nóg menig hartelijk woord gesproken werd. Alle dames werden bloemen aangebo den, de leidster, Mevrouw Dauwe, van den voorzitter der vereeniging voor Vreemdelingenverkeer een bouquet. Het is een mooie en zeer genoege- lijke dag geweest, die no'g; lang bij de Zwemvereeniging, doch ook bij de Rot terdamsche dames, in het geheugen zal blijven. Want moeiten nog kosten zijn gespaard om het de zwemsters zoo aan trekkelijk mogelijk te maken. Des Zaterdags bij hun aankomst te Breskens werden zij door den Voor zitter van de vereeniging voor vreem delingenverkeer, namens deze vereeni ging, hartelijk welkom geheeten, waar na zij in het Gemeentehuis bij monde van den heer Van Zuijen, burgemeester, door het Gemeentebestuur officiéél ont vangen werden. Te hunner eere gaven de Breskensche Muziek- en Zangver- eeniging concerten op de Julianatent, des Zondagsmorgen liet een autotocht door Zeeuwsch-Vlaanderen met als eindpunt Knocke, hen een groot ge deelte van het mooie Zeeuwsch-Vlaam- sche Land zien. Des Zondagsavonds gaf de Harmonie van Biervliet nog een concert op het Spuiplein, hetgeen velen deed besluiten nog eenige uurtjes langer te Breskens te vertoeven. Een woord van hulde aan het adres

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1