GOESCHE COURANT^-3- T BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" ONDERWIJS. NUMMER 153. DRIE BLADEN. ZATERDAG 1 JULI 1933. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. Gelijke rechten voor graf en vuur. m Langevielesingel D 197 - Tel. 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. it moviuciHU MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3jj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamïooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139. Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent. De laatste dagen hebben wij in een serie feuilletons in ons blad, zoo goed en zoo kwaad als 't ging, getracht een ob jectieve uiteenzetting te geven van den algemeenen aanblik van het crematie- vraagstuk. De vraag blijft nu nog te beantwoor den: wat moet er in de toekomst ge beuren Want men zal het met ons eens zijn: zoo kan het niet langer. Het is gewoonweg, voor volk en re geering, een onwaardige toestand dat de toenemende lijkverbrandingen in Neder land geschieden in strijd met de wet. Wetswijziging om te geraken tot de practische mogelijkheid, het bestaande doch onuitvoerbare verbod ook inder daad te handhaven, lijkt ons moei lijk meer verdedigbaar, nu de inzichten zich ten aanzien van de facultatieve of vrijwillige lijkverbranding met den dag meer in gunstigen zin wijzigen. Dus moet in de „wettiging" der crema tie voorzien worden. Hoe zit het nu toch met dat on-hand- haafbare en onuitvoerbare verbod van 1869 Aldus: Art. 1 van de betrokken wet zegt: „Elk overleden persoon en dood geboren kind wordt in eene gesloten kist begraven op eene begraafplaats, over eenkomstig deze wet aangelegd".... Dat is duidelijk. Toch vinden dagelijks crematies of lijkverbrandingen plaats. Dat staat eveneens vast. Nu is er een arrest van den Hoogen Raad van 1 Maart 1915, hetwelk zegt: „elk lijk moet worden begraven. Aan dit voorschrift wordt niet voldaan, wan neer de asch van een verbrand lijk wordt begraven. Maar.... de wetgever heeft verzuimd de personen aan te wijzen, die met de zorg voor het begraven wor den belast. En dus kan, bij crematie die verboden of althans strijdig met let ter en geest van de wet is niemand strafrechtelijk aansprakelijk worden ge steld". En een tweede arrest van den Hoogen Raad, van denzelfden datum, werkt dit nog nader uit, waarbij een poging tot af leiding van een verbod met daaruit vol gende afleiding eener aansprakelijkheid, gequalificeerd wordt als „het bezigen van eene methode van wetsuitlegging, welke in strafzaken niet geoorloofd is." De zaak is dus, door deze arresten, voor de crematoren wel veilig gesteld; desalniettemin blijft het een onwaardige veiligheid, dat nabestaanden die wen- schen te voldoen aan het nadrukkelijk uitgesproken verlangen van een hun dierbare overledene om verascht te worden, dit slechts kunnen doen door overtreding van een der wetten des Rijks. Ook al vrijwaren twee arresten van den Hoogen Raad hen dan voor een strafvervolging. Hierin moet, naar onze meening, nu eindelijk eens verandering komen. En aangezien het wel niet denkbaar is, dat Nederland alsnog de crematie daadwerkelijk zou gaan verbieden en beletten, moet de wet te dezen opzichte dus zoo gewijzigd worden, dat voortaan de crematie wettelijk geoorloofd zij; aan het oprichten van crematoria geen moei lijkheden meer in den weg gelegd wor den. Is er echter niet een mogelijkheid, i n de wet zelf gelegen, om, zon der wetswijziging de crematie in plaats van verboden-doch-niet-strafbaar, tot wettelijk toegelaten handeling te ma ken In het tweede lid van art. 1 der wet toch wordt de mogelijkheid gesteld dat de. naaste bloedverwant(en) wie(n) zulks aangaat.... „verlangen of vergunnen, dat een lijk niet begraven, maar ontleed of bewaard worde, of dat de overledene dergelijke beschikking over zijn lijk bij uitersten wil of bij eene akte heeft be volen" en indien dit het geval is, dan „kan dit met verlof van den burgemees ter geschieden". Het wil ons voorkomen, dat ernstig overwogen dient te worden of hier niet een weg tot oplossing van de moeilijk heden open ligt. De wet zegt niet: elk lijk moet worden begraven. Zij zegt: er zijn uit zonderingen mogelijk. Een dezer uitzonderingen is: als de overledene het zelf zqo beschikt heeft, of de daartoe aangewezen nabestaanden verlangen of vefgunnen het, dan behoeft een lijk niet begraven maar kan en mag het ontleed of bewaard worden. Indien nu iemand, die den wensch uitte dat na zijn dood z'n stoffelijk over schot verbrand zal worden, bij uitersten wil bevolen heeft, dat zijn lijk „door het vuur ontleed worde" of misschien juis ter gezegd „door het gedurende den daartoe benoodigden tijd aan een vol doend groote hitte bloot te stellen, ont leed worde", en indien dan de nabe staanden, op grond van de tweede ali nea van art. 1 der wet van 1869 aan den burgemeester het verlof tot deze „ontleding" vroegen.... hoe zou de zaak dan staan? De vraag of de verassching van een stoffelijk overschot als „ontleding in den zin der wet van 1869" te beschouwen valt, zouden wij voorshands niet onmid dellijk ontkennend durven te beant woorden. In de eerste plaats niet, omdat de zin van alinea 2 toch zonder den minsten twijfel deze is, dat de nabe staanden, of, bij zijn leven, de overle dene zelf, het recht hebben om in afwij king van het in het eerste lid der wet bepaalde, naar eigen inzicht anders over dit stoffelijk overschot te beschikken. En men zal toch bezwaarlijk w 1 kun nen goedvinden, dat iemand zijn lijk voor de snijtafel bestemt, om daar in mootjes gesneden en tot anatomische en microscopische praeparaatjes verwerkt te worden, daarentegen niet kunnen goedvinden, dat iemand zijn stoffelijk overschot onder den invloed van een hooge temperatuur wenscht te doen „ontleden", opdat zijn assche in een urn rustig worde bijgezet! Nu valt onmiddellijk aan te nemen, dat de wetgever van 1869, toen hij dezen tekst zoo vaststelde, het oog had op anatomische ontleding. Maar de wet spreekt van ontleding, zonder na der te preciseeren, en het komt toch, sinds oude tijden zelfs, wel voor dat men, indien de omstandigheden zich wij zigen, door een anders gerichte inter pretatie van den wetstekst 'n wijziging van dien tekst tracht te voorkomen? Wanneer deze andere interpretatie niet al te gewrongen is, dan kunnen wij hierin geen bezwaar zien; hoeveel te minder dan in het onderhavige ge val, waarin slechts het scheikundige ontledingsbegrip voor 't anatomische be grip der ontleding in de plaats gesteld behoeft te worden! Volgens Van Dale moet onder ontle ding, in natuurkundigen of scheikun digen zin, verstaan worden ontbin ding, en zulk een ontleding of ontbin ding van stoffen door hitte of door een electrische vonk (van zeer hooge tem peratuur) is in de natuur- en scheikunde geen ongewoon verschijnsel. Indien deze, door de gewijzigde om standigheden, ietwat gewijzigde inter pretatie van bedoeld wetsartikel ingang zou kunnen vinden en in hoogste instan tie de juistheid van deze opvatting be vestigd zou worden, dan ware, dunkt ons, deze onverkwikkelijke geschiedenis op een heel eenvoudige wijze van de baan. En blijkt deze weg toch niet tot het door de voorstanders der facultatieve lijkverbranding gewenschte doel te voe ren, dan zal inderdaad wetswijziging, naar het ons voorkomt, onvermijdelijk blijken te zijn. Want zoowel voor de voorstanders als de tegenstanders is de huidige toe stand onhoudbaar. En wat kan er op tegen zijn, onder de noodige waarborgen, die van hygiënisch en juridisch standpunt noodig zijn, hen die dit nadrukkelijk verlangen, te ver gunnen, dat hun stoffelijk overschot ge cremeerd inplaats van begraven worde? Een obsolete wetsbepaling mag hier toe toch zeker in een vrij land als Ne derland geen beletsel vormen? Vrijheid om te begraven, voor wie de begrafenis wenscht; maar ook vrijheid voor de crematie, voor wie aan de ver assching de voorkeur geeft! DE A.S. BEGROOTING. Minister-president, dr. H. Colijn zal heden en Maandag een ministerraad presideeren, ter bespreking der voor- loopige cijfers der rijksbegrooting 1934. Vijf desbetreffende ministers zouden hedenmiddag over het vraagstuk der werkloosheid beraadslagen. Wees blijde, want blijdschap be hoort tot de jeugd. Zij is des levens winst en de wiekslag der ziel. DE FINANCIEELE POSITIE VAN ZAANDAM. Op de vragen van het Tweede Kamer lid mr. Westerman betreffende de ge meentelijke huishouding van Zaandam heeft minister De Wilde geantwoord: „Een toestand, als indien de cou rantenberichten juist zijn geschapen is door het gemeentebestuur van Zaan dam, leent zich naar aard en beteeke- nis, noch in concreto, noch in het alge meen, voor vruchtdragende gedachten- wisseling binnen het kader van het stel len en beantwoorden van enkele vra gen. Ook het tijdstip acht de onderge- teekende daartoe minder geschikt. „Mitsdien moge voor het oogenblik worden volstaan met de verzekering, dat de Regeering een krachtige en door tastende houding harerzijds het eenige middel acht om de gerezen moeilijkheid op te lossen en dat zij ter zake diligent blijft". HET ITALIAANSCHE LUCHTESKA DER GESTART. Eindelijk! Het Italiaansche luchteskader, onder bevel van den Italiaanschen minister voor de luchtvaart, Balbo, is Zaterdag ochtend te 5 h 45 min, naar Amster dam gestart. De vlucht naar Amster dam, de eerste étappe voor den tocht over den Oceaan naar Chicago, die het eskader in zes a zeven uur hoopt af te leggen. Het Bio Vacantieoord „Russenduin" te Bergen aan Zee ten bate waarvan telkens in de bioscopen gecol lecteerd werd, zal a.s. Woensdag door 90 kinderen worden betrokken. Middelburg. (Ingez. Med.) Op den voetbalwedstrijd van he denavond, welke met zooveel spanning tegemoetgezien wordt, zal een collecte plaatsvinden voor de Commissie van O. en O. der werkloozen. Op verzoek de zer commissie, die zeer schraal in hare geldmiddelen zit, bevelen wij deze col lecte hier gaarne met een enkel woord aan. Wel een zender, doch niet geheim. Ons bericht inzake een naar wij onderstelden „geheime" radiozender te Middelburg he'eft velerlei gevolgen gehad. In de eerste plaats kwamen bij ons „rapporten" in den vorm van klachten of ingezonden stukken binnen: luiste raars, welke evenals wij door dezen zen der gestoord werden. Vervolgens hadden wij een onderhoud met den technischen dienst der Rijks telegraaf te Vlissingen, die ons later, na informatie bij het bureau Radiocontrole te 's Gravenhage, berichtte wie de boos doener was, daaraan echter toevoegen de dat hier allerminst een „geheime" zender aan het werk was, doch een ra dio-amateur met leen zendvergunning van het Rijk. Inmiddels had deze zich zelf ook reeds eigener beweging aan ons bekend ge maakt: het bleek te zijn ir. D. Dqkker, Lange Delft 88, een zoon van apothe ker dr. J. Dekker alhier. Ir. Dekker heeft de vereischte Rijkszendvergunning tot het doen van experimenteele uit zendingen. In het onderhoud, dat hierop volgde, verklaarde ir. Dekker ons gaarne al het mogelijke te zullen doen, om storing te vermijden; met omwonenden, welke klachten door zijn uitzending ondervonden, zou hij gaarne in overleg treden. Tenslotte ontvingen wij bericht van het bureau Radio-controle uit Den Haag, behelzende dat ir. Dekker verzocht was te onzen opzichte de noodige technische voorzieningen ter bestrijding van de sto ring te treffen. Waar is werk? Wegens gebrek aan aanvragen kan de rubriek „Waar is werk" deze week niet verschijnen. Daar wèl Wat in Bergen op Zoom wèl kan? In „De Avondster" treffen wij een me- dedeeling van de directie aan haar ad verteerders aan, verband houdende met de inzending van advertentieopdrachten voor het Zaterdagnummer. De grond daarvan is: dat vernomen werd, dat a.s. Zondag de winkels den geheelen dag g e o p en d mogen z ij n dit in- verband met de vele vreemdelingen wel ke deelnemen aan de te houden sport wedstrijden. In Middelburg komen eiken Zondag schoon steeds minder vreemdelingen uit België en van elders. Die willen ook graag inkoopen doen. Maar hier zegt men: mag niet. Deur op slot. Gordijnen neer. G ij moogt niet verkoopen, omdat w ij het niet willen DE GASTHUISKWESTIE. Zooals reeds eer gemeld, zal de Gast huiscommissie voor 15 Juli a.s. haar rap port gereed hebben. De daarop volgen de week zal het dan in den raad behan deld worden. Zijn wij goed ingelicht, dan heeft de commissie verschillende conclusies uit het rapport van den heer Könings, te 's Gravenhage, tot leidraad genomen. Zij acht voortbestaan van het Gasthuis in den huidigen vorm gewenscht, doch stelt een wijziging in h'et administratieve beheer voor, waardoor meer eenheid en een vlottere afdoening, der admini stratieve aangelegenheden bereikt zal worden. Voorts omschrijft de commissie ver schillende bezuinigingen tot 'een be paald, belangrijk bedrag. Niettemin blijft voortzetting der exploitatie onmogelijk zonder een beduidende jaarlijksche bij drage d'er 'gemeente. VEERE. Aan het verbreede gedeelte van de kade alhier, bij de Kraanstraat, is de kademuur sedert een paar jaar aan het verzakken, zonder echter veel zorg te baren. Gedurende de laatste twee of drie maanden is deze muur evenwel zoo onrustbarend gaan verzak ken en bovendien naar buiten gaan bui gen, dat men voor een instorting vrees de. Dezer dagen is men aangevangen den muur te verlichten door den aardlaag daarachter (gedeeltelijk weg te laten graven, zoodat hij bij laag water betrek kelijk vrij van druk komt te staan. Van betrouwbare zijde vernamen wij evenwel, dat alle verdere werkzaamhe den hieraan tot het volgend jaar uitge steld zullen worden, tenzij zich compli caties voordoen. VROUWENPOLDER. In den nacht van Donderdag 29 op Vrijdag 30 Juni| zijn bij den landbouwer A. de N. aan den Veerscheweg onder deze gemeente, een 19 tal ras zuivere konijnen gedood, ver moedelijk is dit door een hond gedaan. Genoemde landbouwer heeft hierdoor een schade van ruim 35 en heeft de zaak in handen van de politie gegeven, die thans een onderzoek insteld. OUD-VOSSEMEER. In de Raadsver gadering van 28 Juni j.l. werd het be kende adres van Poortvliet inzake steun regeling aan den landbouw en bestrijding werkloosheid voor adheasiebetuiging aan genomen met 4 tegen 3 stemmen. Aan den heer J. Vriens te Tholen werd tegen 1 Aug. a.s. op verzoek eer vol ontslag verleend. Een verzoek van J. B. Tholenaar om ontheffing van art. 2 der Bouwverordening werd toegestaan. Het kohier van de hondenbelasting werd met 36 dieren vastgesteld. Bij de rond vraag werd gediscussieerd over steunre gelingen. Door den Voorzitster werd verzocht hierover niet verder uit te weiden. De he'er A m p t vraagt naar de meerma len door hem ter sprake gebrachte a,an te brengen verbeteringen aan het abat toir. De voozitter zegt toe van een en ander werk te maken. (Ingez. Med.) Middelburg, l-VII-'33. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 21.6 °C (71 °F); laagste 13.1 °C (55 °F). Heden 9 h: 15 °C; 12 h: 18 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand 768 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand 769.2 mm te Valencia; laagste 746.8 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, weinig of geen regen, warmer overdag. Zon op: 4 h 43; onder 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 14 h 18; onder: 24 h 29. Zondag 2 Juli. Zon op: 4 h 44; onder 21 h 23. Licht op: 21 h 53. Maan op: 15 h 45; onder 24 h 45. V.M.: 7 Juli. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger: Veere 38 min. later. (S springtij). Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Za. 1 7.51 20.11 1.57 14.07 Zo. 2 8.49 21.13 2.54 15.09 Ma. 3 9.55 22.20 3.57 16.17 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Juli. Hoogwater. Laagwater. (Zomertijd.) Za. 1 9.26 21.45 2.54 15.14 Zo. 2 10.21 22.24 3.50 16.15 Ma. 3 11.27 23.54 4.53 17.23 ZUIDZANDE. Kort geleden is door een der ruiten van het raadhuis dezer gemeente geschoten. De kogel is op de raadzaal gevonden. De dader kon tot dusver niet worden opgespoord. Te Rotterdam zijn geslaagd voor leerares in Kinderverzorging en Op voeding (theoretisch gedeelte) de dames C. C- M. M. Barends en W. J. van der Laan, vroeger te Middelburg. Geslaagd voor 2e stuurman, de heer G. H. Bruin en voor het voorloo- pig machinistendiploma, de heer W. R. Burgmeijer, leerlingen van de „de Ruij- terschool" te Vlissingen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor 't voorloopig machinisten diploma de heeren A, Tange van Middelburg en J. Steendam van Vlissingen, leerlingen van de machinistencursus verbonden aan de Ambachtsschool te Middelburg. Te Arnhem slaagde voor het exa men ads. bouwkundig opzichter P. B. N. A. de heer J. Pouwer, te Goes. Eindexamen R-H.B.S. te Zierikzee. Geslaagd voor afd. B mej. E. W. Bar- nouw en de heeren C. Bouter, J. de Bij de Vaate, B. Joppe, allen te Zierik zee; C. J. L. v. d. Griend, Dreischor; P. L- Landman. Noordgouwe; M. C. van Duin, Bruinisse en A. C. Ruysch van Dugteren, Zonnemaire. Geëxamineerd 11 candidaten. "Geslaagd voor het examen voor adjunct-commies der directe belastingen (gedeelte A.) de heer F. C. Schog, rijks klerk ter inspectie der directe belastin gen te Hansweert.

Middelburgsche Courant | 1933 | | pagina 1